Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?


Recommended Posts

Κατ' αρχάς να πω ότι δεν γνωρίζω αν ήδη έχει απαντηθεί το ερώτημα, μιας που είμαι τόσο ευσυγκίνητη που κάποια αντίστοιχα θέματα του φόρουμ δεν αντέχω να τα διαβάσω,,,

Σημερινό περιστατικό: στο πάρκο της Νέας Ελβετίας, μπαμπάς (να τον κάνει Ο Θεός) με σύζυγο, γιαγια, και 3 παιδιά. Τον βλέπω από μακριά να τσιρίζει και σηκώνει το χέρι και δίνει μια με δύναμη στο παιδί (4-5 ετών) φωνάζοντάς του ¨καλά αλήτης έχεις γίνει, έτσι????!!!!¨"

μένω κόκκαλο! κάτι πάει να πει η γυναίκα του, και τι κάνει ρε παιδιά???? ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ, μπροστά σε όλον τον κόσμο και στη γιαγιά και κυρίως στα παιδιά, και της λέει: σκάσε κι εσύ μωρή, εσύ φταις που μας έχει κάνει ρεζίλι!!!! το χέρι έμεινε μετέωρο...

δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματά μου. Η οργή μου ξεχείλιζε από μέσα μου, τσίριξα από μακριά, αλλά δεν πήγα κοντά... δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω, να πω! ήθελα να τον χτυπήσω με όλη μου τη δύναμη, να του πω εσύ είσαι ο αλήτης ρε!

από εκείνη την ώρα δεν μπορώ να το βγάλω απ το μυαλό μου... τι μπορούμε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις??? ποιον να καλέσουμε?

ήθελα να πάω από κοντά, να του πω: ξέρεις πόσο κακό κάνεις στο παιδάκι σου που σ αγαπάει? το χτυπάς επειδή δε μπορεί να σε χτυπήσει κι εκείνο, δειλέ...

δεν έκανα τίποτα,,, ντρέπομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μετά λέμε γιατί τα παιδιά αποκτούν ψυχολογικά προβλήματα. Γιατί υπάρχουν κάτι γονείς σαν το κύριο αυτόν ή σαν κάποιους άλλους που ξέρω προσωπικά. Τι να κάνεις κοπέλα μου? Αμα πεις και καμιά κουβέντα θα σε πάρει και σένα η μπάλα!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να το ξεπεράσω... το παιδάκι ήσυχο, με γυαλάκια.. ο τύπος ένας "φλώρος", με γιακαδάκι πολλών ευρώ, φαλάκρα και γυαλιά, θα τον έδερνα σας λέω ΧΑΛΑΡΑ....

εντύπωση μου έκανε ο κόσμος από γύρω... κανείς δεν κουνήθηκε... πολύ ντράπηκα..

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά τραγικό και τι να κάνει κανείς μπροστά σε αυτή τη θέα....

 

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα και μετά θα ένιωθα τύψεις.

 

Δεν είμαστε και ενημερωμένοι για το αν υπάρχουν υπηρεσίες ή οργανώσεις που μπορεί να ενημερώσεις και πόσο άμεσα μπορούν να δράσουν.

 

Είναι πολύ κρίμα...μερικά παιδια είναι πολύ άτυχα.

Εγώ δεν έχω παιδάκια και προσπαθώ χρόνια να αποκτήσω.

 

Η ζωή η ίδια είναι πολλή άδικη, οπότε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες το πρωί και ενώ ήμουν μέσα στο γραφείο, ακούω γυναικεία ουρλιαχτά και παιδικά κλάματα. Ήταν προφανές το τι συνέβαινε. Στο μπαλκόνι της πολυκατοικίας, η γιαγιά χτυπούσε σε έξαλλη κατάσταση ένα τρίχρονο αγοράκι. Στη μέση είχε μπεί η μεγάλη του αδερφή και προσπαθούσε να συγκρατήσει τη γιαγιά, η οποία άρπαξε το σκουπόξυλο και προσπαθούσε απο απόσταση πια και πάνω απο τη μεγάλη αδελφή, να χτυπήσει το παιδί. Άρχισα να φωνάζω! Έκανε πως δεν με άκουγε και συνέχιζε τον παραλογισμό! Σε λίγο ήρθε κάποιος γείτονας και μου έδωσε συμβουλή, να μην ανακατεύομαι και να μη δημιουργήσω πρόβλημα με τους γείτονες. Στεκόμουν κάτω απο το μπαλκόνι, ξαναφώναξα και δεν έφυγα ώσπου να σταματήσει. Μπήκα μέσα και αναρωτιόμουν ποιόν να πάρω τηλέφωνο. Και μετά σκέφτηκα ότι και να πάρω, μάλλον δεν θα γίνει τιποτα. Θα ρωτήσουν, θα της κάνουν σύσταση? και θα φύγουν......Κι εγώ νιώθω τύψεις....δεν έκανα κανένα τηλεφώνημα.....:(

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ValidNomosxedio/g-oikovia-pap.pdf

 

Τυπωστε το και μολις δειτε κατι τετοιο το δινετε στον θυτη. Υπαρχει νομος πια :evil::evil:. Αργησε πολυ αλλα βγηκε. Και καλο θα ηταν να το μαθουν.

Αει σιχτιρι ο καθε ψυχολογικα ανισοροπος γινεται γονιος για να εχει μια μπαλα να τις ριχνει και να ξεσπαει την αχρηστια του:evil::evil::twisted:.

 

http://www.somatikitimoria.gr/dekalogos.htm

http://www.somatikitimoria.gr/news.htm#newdekalogos

Και τον δεκαλογο για συντομες διαδικασιες.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Παρομοια εμπειρια ειχα πριν ενα μηνα περιπου, οταν πηρα τον γιο μου απο το προνηπιο, μεσημερι, μια συμμαθητρια του ξυλοκοπηθηκε απο την "μητερα" της μολις βγηκε απο το σχολειο!!Αρπαξε το κοριτσακι απο τα μακρια μαλλια και περπατουσαν σαν δρομο.Εγω ημουν απο πισω τους για πανω απο 5 λεπτα. Στην διαδρομη , μεσα σε πολη, με πολυ κινηση και κοσμο, η κυρια με το ενα χερι κρατουσε τα μαλλια του κοριτσιου και με το αλλο της εδινε χαστουκια με μεγαλη δυναμη.Το κοριτσακι σπαραζε, προσπαθουσε να ξεφυγει αλλα τα μαλλια που κρατουσε η μανα την κρατουσαν πισω.Τοσο ξυλο δεν εχω ξαναδει ποτε..Εντυπωση μου εκανε ο κοσμος που τους εβλεπε και δεν αντιδρουσε, εγω φοβηθηκα για την υγεια του κοριτσιου.Φανταζομαι τι εγινε οταν εφτασαν στο σπιτι...Την επομενη μερα, ρωτησα τον γιου μου αν καποια παιδακια στο σχολειο του , γνωριζει οτι τρωνε ξυλο απο τους γονεις τους.Μου απαντησε οτι ναι, πολλοι φιλοι του τους χτυπαν οι γονεις τους γιατι εκαναν μια ζημια και τους βαζουν τιμωρια....το παιδι μου ειπε πολλα ονοματα και γεγονοτα..Φανταστειται τι λενε αυτα τα παιδια στους φιλους τους....και οχι μονο...οι σκεψεις δικες σας.

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον μετά και από ένα post που έκανε η gavrias σχετικά με το ΄΄άρσις΄΄ για την παιδική εργασία,αποφάσισα πως ό,τι άσχημο και να βλέπω που έχει σχέση με παιδιά, δε θα αγανακτώ από μέσα μου και θα γυρνάω το κεφάλι, αλλά θα παίρνω τηλέφωνο ή εκεί ή στο χαμόγελο του παιδιού και θα το αναφέρω. Δυστυχώς το άρσις διαπίστωσα ότι είναι ανοιχτό μόνο καθημερινές 9-5, αλλά το χαμόγελο είναι πάντα. Έχω ήδη τηλεφωνήσει για 2 περιστατικά παιδικής εργασίας (ζητιανιάς για την ακρίβεια) και το ίδιο θα κάνω αν δω κακοποίηση και από εκεί και πέρα θα κάνω ό,τι μου πουν οι συγκεκριμένες υπηρεσίες και όπου με βγάλει. Φτάνει πια αυτή η αηδία!

Link to comment
Share on other sites

εχω ανατριαχιασει.φιλη νεφι ναι η ζωη ειναι πολυ αδικη τελικα.εχω χιλιοπει για περιστατικο διπλα στο σπιτι μου.προσπαθησα ετρεξα εκανα οτι μπορουσα.αποτελεσμα 0.κοινωνικη λειτουργος προνοιας:να τους δωσουμε ευκαιρια.τι ευκαιρια να δωσεις στους ναρκομανεια.τελικα το παιδι παραμενει εκει.τα ιδια και τα ιδια.αδιαφορησε το κρατος.και γω απογοητευτηκα.οτι και να κανουμε μενουμε στα χαρτια.επι της ουσιας τιποτα δεν γινεται.μαλιστα η προνοια μου ειπε να γινω αστυνομος της και αν δω κατι πολυ τραβηγμενο τοτε να τους παρω τηλ.ολα τα υπολοιπα ηταν πταισματα.νιωθω ντροπη γιαυτη τη χωρα.τιποτα δεν λειτουρηγει σωστα.α και η μανα του αφαντη απο το φλεβαρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λέτε ρε παιδιά; Καλά εγώ αν έβλεπα να χτυπά έτσι το παιδί της στη μέση του δρόμου θα την άρπαζα από το μαλλί. Τέρμα πιά! Ακους εκεί...

.png

.png

Το μικρό μου είναι 10 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Στον χώρο της οικογένειας, το άρθρο 1518 του Αστικού Κώδικα, το οποίο προσδιορίζει ενδεικτικά το περιεχόμενο της επιμέλειας (μέρος της γονικής μέριμνας), δεν εξαιρεί ρητά τη σωματική τιμωρία από τα σωφρονιστικά μέτρα που επιτρέπεται να επιβάλλουν οι γονείς στα παιδιά τους για τη διαπαιδαγώγησή τους. Συγκεκριμένα η διάταξη προβλέπει ότι « η λήψη σωφρονιστικών μέτρων επιτρέπεται μόνο εφόσον αυτά είναι παιδαγωγικώς αναγκαία και δεν θίγουν την αξιοπρέπεια του τέκνου ». Η υπέρβαση των ορίων που επιβάλλει το άρθρο 1518 συνιστά κακή άσκηση της γονικής μέριμνας και επισύρει τις συνέπειες του άρθρου 1532 του Αστικού Κώδικα, σύμφωνα με το οποίο το δικαστήριο μπορεί να διατάξει οποιοδήποτε πρόσφορο μέτρο (αφαίρεση γονικής μέριμνας ή επιμέλειας ).

Ωστόσο, ο νέος Νόμος 3500/06 για την αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας που ψηφίστηκε πρόσφατα, απαγορεύει την άσκηση σωματικής βίας σε βάρος ανηλίκου ως μέσο σωφρονισμού στο πλαίσιο της ανατροφής του, με τη ρητή διευκρίνιση - στην αιτιολογική έκθεση- ότι η σωματική τιμωρία δεν περιλαμβάνεται στα επιτρεπτά μέτρα σωφρονισμού του άρθρου 1518 του Αστικού Κώδικα και ότι η χρήση της επισύρει για τους γονείς τις συνέπειες της κακής άσκησης της γονικής μέριμνας.

Συγκεκριμένα στο άρθρο 4 προβλέπεται ότι η σωματική βία σε βάρος ανηλίκων ως μέσον σωφρονισμού στο πλαίσιο της ανατροφής τους επιφέρει τις συνέπειες του άρθρου 1532 του Αστικού Κώδικα. Στην αιτιολογική έκθεση ως προς το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται μεταξύ άλλων: «Με τη ρύθμιση του άρθρου 4 καθίσταται σαφές ότι η σωματική τιμωρία σε βάρος τέκνων δεν περιλαμβάνεται στα επιτρεπτά μέτρα σωφρονισμού του άρθρου 1518 του Αστικού Κώδικα σύμφωνα άλλωστε και με τις σύγχρονες παιδαγωγικές απόψεις. Συνιστά περίπτωση κακής άσκησης της επιμέλειας και για το λόγο αυτόν επιφέρει την εφαρμογή του άρθρου 1532 του Αστικού Κώδικα. Σύμφωνα με το άρθρο αυτό, σε μια τέτοια περίπτωση, το δικαστήριο μπορεί να διατάξει οποιοδήποτε πρόσφορο μέτρο. Ως σωματική βία πρέπει να αντιμετωπίζεται κάθε πράξη επιβολής πόνου ή σωματικής δυσφορίας σε ανήλικο, με σκοπό το σωφρονισμό ή τον έλεγχο της συμπεριφοράς του».

http://somatikitimoria.gr/nomothesia.htm

 

Εισαγγελική διάταξη εφαρμόζει το νέο νόμο για τη σωματική τιμωρία των παιδιών:

Στις 16.2.2009 η Εισαγγελέας Πρωτοδικών Σύρου εξέδωσε Διάταξη σύμφωνα με την οποία ανατέθηκε προσωρινά η επιμέλεια ανηλίκου στον πατέρα του, μέχρι την έκδοση δικαστικής απόφασης επί της αγωγής για τη ρύθμιση της επιμέλειας, διατάσσοντας παράλληλα την προσωρινή παραμονή, επιτήρηση, προστασία και διαμονή με αυτόν, λόγω άσκησης σωματικής βίας ως μέτρου σωφρονισμού από την μητέρα του που είχε την επιμέλεια. Με αυτή τη διάταξη, τίθεται σε εφαρμογή η πρόβλεψη του άρθρου 4 του ν.3500/06, σχετικά με την άσκηση σωματικής βίας σε βάρος ανηλίκου, στο πλαίσιο της ανατροφής του.

http://www.0-18.gr/gia-megaloys/nea/...ia-ton-paidion

 

Εδώ είναι η απόφαση ολόκληρη.

http://www.0-18.gr/downloads/diataksi-apofasi-eisprotsyroy-gia-somatiki-timoria

 

Άρα,και μια κλήση στην αστυνομία είναι αρκετή.

Η σωματική τιμωρία είναι παράνομη πράξη,όχι επιλογή.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

μόλις κάλεσα στο χαμόγελο

μου είπαν ότι αφού δεν τους γνωρίζω, εκείνη την ώρα το καλύτερο είναι να καλέσω την αστυνομία

αν πάλι τους γνωρίζεις, καλείς τους ίδιους και αναλαμβάνουν αυτοί με κάποιες διαδικασίες από εκεί και πέρα

μα ρε παιδιά έλεος... ματώνει η καρδιά μου κάθε φορά που φέρνω την εικόνα στο μυαλό μου...

αμ το άλλο με τη γιαγιά??? τι να πω... τη στέρηση συναισθημάτων, τι κενό ηθικό,,, πως θα σωφρονιστούν αυτοί οι προβληματικοί άνθρωποι???

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω μια περίπτωση ενός μικρού παιδιου (τώρα πια θα είναι 18 χρονών κοπέλα) για την οποία όσα χρόνια να περνάνε θα το χω μέσα στο μυαλό μου και στην καρδιά μου.

Πριν 10 χρόνια δούλευα σ'ενα φροντιστήριο ξένων γλωσσών στα νότια προάστια ως γραμματέας αλλά και καθηγήτρια αγγλικών μέσω Η/Υ. Στο τμήμα μου ήταν 2 κοριτσάκια 8 χρονων, η Αννούλα και η Θάλεια. Η Αννούλα ήταν ένα τροφαντούλικο ψηλό κοριτσάκι που την είχε η μάνα της στα ώπα ώπα μιας και την έκανε μεγάλη. Η Θάλεια ήταν ένα κοριτσάκι μικροκαμωμένο (την φωνάζανε κοντορεβυθουλη), κατάξανθο, πανέμορφο και ποοοοολύ ζωηρό όχι όμως ενοχλητικό.

Μια μέρα ήταν τόσο ζωηρή που για να την ηρεμήσω την "απείλησα" ότι θα πάρω την μάνα της τηλέφωνο... Αυτό ήτανε.... ξαφνικά φεύγει με κλάμματα και μέχρι να προλάβω να σηκωθώ είχε εξαφανιστεί... Τρελάθηκα και άρχισα να την ψάχνω και να φωνάζω.... Ευτυχώς το φροντιστήριο είχε κήπο και η πόρτα έκλεινε.... Την βρήκα κάτω απο κάτι τσιμεντένια χτιστά παγκάκια που είχε στην αυλή να έχει πλαντάξει στο κλάμμα... Την πήρα αγκαλιά και την ρώτησα τι είχε...

Παναγιά μου το παιδί.... Τι να σας πω.... Ξεκινάει με λυγμούς....:

"Κυρία σας παρακαλώ μην πάρετε την μανα μου τηλέφωνο γιατι θα με πλακώσει στο ξύλο.... Παίρνει την κουτάλα και με βαράει στο κεφάλι... Αν κλαίει το μωρό έρχεται και με δέρνει.... Σας παρακαλώ θα κάθομαι φρόνιμα"....

Σας γράφω και κλαίω.. γιατί είπε κι άλλα....

Και το παιδί δεν έλεγε ψέμματα γιατί η μάνα της Αννούλας μένει δίπλα και μου τα πε όλα....

Ξέρετε τι είπε μια μέρα στην κυρία αυτή?

"Κυρία τάδε... είδα την Αννούλα στον ύπνο μου και ήτανε με τον τάδε και έβαλε το πουλάκι του στο πουλάκι της Αννούλας και έβγαλε ένα άσπρο υγρό"......

Επαθα τρελό σοκ.... Και μου εξήγησε ότι ο πατέρας του παιδιού λείπει ταξίδια (ναυτικός) και φέρνει γκόμενους και βγάζανε τα μάτια τους μπροστά στο παιδί.......

Της είχε μιλήσει απειρες φορές.... αλλά αυτή τίποτα....

Τότε δεν ήξερα τι να κάνω και σε ποιόν να μιλήσω.... αν ήταν σήμερα θα της είχα αλλάξει τα φώτα...

Ντρέπομαι απίστευτα και βρίζω τον εαυτό μου που δεν έκανε κάτι τότε.... Το μονο που έκανα ήταν να παίρνω αγκαλιές τη μικρή Θάλεια (και ας με κόλησε και ψείρες.... μες τη βρωμιά το είχε η άχρηστη) και να της προσφέρω όση αγάπη μπορούσα σ'αυτούς τους 8 μήνες που έμεινα εκεί.....

Η μαμά της Αννούλας αν και μπορούσε να ξεκόψει την κόρη της δεν το έκανε γιατί τη λυπότανε και έστω και μ'αυτόν τον τρόπο την βοηθούσε λιγάκι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς η βία είναι κάτι συνηθες για τα ελληνικά-και όχι μόνο-δεδομένα.Πριν λίγους μήνες μου συνέβη το εξής.Ήμουνα στην παιδκή χαρά με τα τέσσερα παιδιά μου(και σε προχωρημένη δίδυμη κύηση)και μιλούσα με μια μαμά που μοιραζόμαστε αρκετό καιρό το ίδιο παγκάκι.Η συγκεκριμένη έχει τρία αγοράκια 6,4 και 3 ετών.

Είχα παρατηρήσει αρκετές φορές οτι έκανε βίαιες και πολύ νευρικές κινήσεις.Πχ όταν το ένα αγοράκι ανέβαινε ανάποδα στην τσουλήθρα αντί να πάει και να του εξηγήσει οτι είναι λάθος και υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσει,το έπιανε απο τον γιακά(ή το αυτί)και το έσερνε κυριολεκτικά μέχρι το παγκάκι,απ'όπου δεν το άφηνε να ξανασηκωθεί!(Τι το πας στην παιδική χαρά το παιδί αν είναι να μην παίζει και να κάθετε να κλαίει; )

Κάτι δεν μου κόλλαγε.Έβλεπα πολλές φορές μελανιές στα παιδιά(απ τα οποία το πρώτο ήταν υπορβολικά συνεσταλμένο και τα άλλα δυο βίαια).Η ίδια υποστήριζε οτι τα παιδιά είναι πολύ άτακτα και οτι χτυπάει το ένα το άλλο,εξού και οι μελανιές.Δεν με επεισε.

Το αποκορύφωμα ήταν όταν είδα τον σύζυγο της στην παιδική χαρά ο οποίος ξυλοκοπούσε και έβριζε τα παιδιά.

Την επόμενη μέρα λοιπόν ο μικρότερος γιος μου είχε γκρίνια και του έφταιγαν όλα.(Εγώ γενικά αντιμετωπιζω με υπομονή τα παιδιά αλλά δεν τα τιμωρώ με σωματική βια όταν φτάνουν τα όρια,γιατί είναι κάτι που μισώ!)Με ρωτάει λοιπόν με μια φυσικότητα η κυρία:

-Δεν τα χτυπάτε;

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Έμεινα!!!Η ερώτηση της ήταν...πως λέμε ''Δεν βάζεις αυγά στο κέικ;''

Κάτι δηλαδή εντελώς φυσικό και αυτονόητο!

 

Και αναρωτιέμαι..Τι πατεράδες θα γίνουν αυτά τα παιδιά;Τι σύζυγοι;

Δημήτρης 10/06/00 Παύλος 12/10/01 Μαρίνα 12/4/05

Άννα 20/06/06 Ναταλία και Εβελίνα 15/05/09

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μιλάω και ανακατεύομαι σε όποια φάση θεωρήσω ότι είναι βία είτε σωματική είτε ψυχολογική.

Το ίδιο κάνει και ο άνδρας μου και οι γονείς μου και ο αδερφός μου.

 

Τα χέρια είναι για να αγκαλιάζουμε τα παιδιά και όχι να τα χτυπάμε.

 

Ότι πέσει στην αντίληψή μου το "τσακίζω".

 

Προχθές στην κοντινή παιδική χαρά ένας γέρος πήρε το ποδήλατο ένος αγοριού 6-7 ετών περίπου (οι γονείς του δεν ήταν στην παιδική χαρά) το παιδί έκλαιγε και το ζήταγε πίσω. Αυτός του έλεγε να παει στο σπίτι μαζί του για να του το δώσει πίσω

Μόλις το πήρα πρέφα, βάζω τις τσιρίδες, αφήνω την μικρή στην νύφη μου και αρπάζω το αγοράκι στην αγκαλιά μου. Κάποιος μπαμπάς που ήταν εκεί βουτάει τον γέρο, δεν τον χτύπησε αλλά τον κρατούσε σφικτά μέχρι να έρθει έρθει η αστυνομία.

Ήρθε η Αμ. Δράση, τους είπαμε τι έγινε, άμεσως κάλεσαν τους γονείς του παιδιού. Του περάσανε χειροπέδες και πήγε στο αυτόφορο.

Φυσικά, έγινε σύσταση στους γονείς επειδή το παιδί ήταν μόνο του. Μας πήραν τα στοιχεία ως μάρτυρες. Μας είπαν ότι εάν τον ξαναδούμε στην παιδική χαρά,μέχρι να γίνει το δικαστήριο, έστω και να περνάει από έξω να καλέσουμε ξανά την αστυνομία.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες, Baduz, έσωσες το παιδάκι και ποιος ξέρει πόσα άλλα παιδάκια. Κι ο παλιόγερος βρήκε έναν "ασφαλή" τόπο διαμονής για να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του όπως του αξίζει.

 

Για το ξύλο από γονείς είναι πιο λεπτή η κατάσταση, γιατί ποιος ξέρει αν τους μιλήσεις και νευριάσουν περισσότερο τι θα κάνουν μετά όταν πάνε στο σπίτι που δεν τους βλέπει κανείς. Εκεί νομίζω ότι μόνο κοινωνικούς λειτουργούς μπορούμε και πρέπει να στείλουμε με τηλεφωνήματα στους αρμόδιους που υπέδειξαν τα προηγούμενα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ζητήσει από το Δήμο μας, να βάλει φύλακες στις παιδικές χαρές και με διάθεση να τους πληρώνουμε εμείς.

 

Ο Δήμαρχος, είπε ο μπορεί να βρει κονδύλι και θα το κάνει άμεσα.

Έτσι, ειδικά το καλοκαίρι συγκεκριμένες ώρες όλες οι παιδικές χαρές του δήμου θα έχουν φύλακες.

Νομίζω ότι μάλλον τις κύριες που κάνουν τους "τροχονόμους" στις σχολικές διαβάσεις, θα τους ανανεώσει την σύμβαση για το καλοκαίρι θα δει πως θα παει και του χρόνου να κοιτάξει μέσω ΑΣΕΠ να προσλάβει μόνιμο προσωπικό.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΘΥΣΙΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.

 

Ετσι ακριβως.Η βια παντως φερνει βια.Οταν καποιος μεγαλωνει σ ενα ανθυγιεινο περιβαλλον με βιαιες συμπεριφορες....γινεται ο ιδιος βιαιος......δυστυχως....

Θυμαμαι στο γυμνασιο μια μερα που παιρναμε βαθμους....η κολλητη μου εφαγε μια σφαλιαρα απ τον πατερα της μπροστα σε ολο το σχολειο....και μου κακοφανηκε παρα πολυ,αλλα δεν ηξερα πως να αντιδρασω.Εγω παρ ολο που ειχα 5 μαθηματα κατω απο τη βαση η μητερα μου το μονο που μου ειπε....θα τα πουμε σπιτι.....αλλα και παλι δεν εφαγα ποτε την παραμικρη σφαλιαρα....παντα προσπαθουσαν οι γονεις να μου εξηγησουν....με το ξυλο δε λυνεται κανενα προβλημα,απο μικρη μου το λεγανε...απλα δημιουργειται φοβος μεταξυ παιδιου κ γονεα.....Σημασια δεν εχει να φοβομαστε τους γονεις μας αλλα να τους σεβομαστε......οτι ακριβως ζηταω κ εγω απ το παιδι μου....εμπιστοσυνη.......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί νομίζουν οτι επειδή κάνουν ένα παιδί είναι κτήμα τους και μπορούν να το βασανίζουν και να του φερονται όπως τους αρέσει ανάλογα με την διάθεση τους. Ειναι τοσο αναδρη που βαράνε ένα παιδάκι γιατί πολύ απλά αυτό δεν μπορεί να τους βαρέσει και να τους κάνει να αισθανθούνε σαν σκουπίδια. Ειναι για πολλά χαστούκια όλοι όσοι το κάνουνε αυτό.Και είναι σίγουρα άνθρωποι που έχουν δικά τους ψυχολογικά προβλήματα και τα βγάζουν στα παιδιά τους.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.Η βια παντως φερνει βια.Οταν καποιος μεγαλωνει σ ενα ανθυγιεινο περιβαλλον με βιαιες συμπεριφορες....γινεται ο ιδιος βιαιος......δυστυχως....

Θυμαμαι στο γυμνασιο μια μερα που παιρναμε βαθμους....η κολλητη μου εφαγε μια σφαλιαρα απ τον πατερα της μπροστα σε ολο το σχολειο....και μου κακοφανηκε παρα πολυ,αλλα δεν ηξερα πως να αντιδρασω.Εγω παρ ολο που ειχα 5 μαθηματα κατω απο τη βαση η μητερα μου το μονο που μου ειπε....θα τα πουμε σπιτι.....αλλα και παλι δεν εφαγα ποτε την παραμικρη σφαλιαρα....παντα προσπαθουσαν οι γονεις να μου εξηγησουν....με το ξυλο δε λυνεται κανενα προβλημα,απο μικρη μου το λεγανε...απλα δημιουργειται φοβος μεταξυ παιδιου κ γονεα.....Σημασια δεν εχει να φοβομαστε τους γονεις μας αλλα να τους σεβομαστε......οτι ακριβως ζηταω κ εγω απ το παιδι μου....εμπιστοσυνη.......

Το ίδιο μου συνέβη κι εμένα στην Γ' γυμνασίου όπου ένας συμμαθητής μου έγραψε 17 σ'ενα διαγώνισμα και όταν ρώτησε η μάνα του τον μαθηματικό πως τα πήγε της λέει "μπράβο έγραψε πολύ καλά ο γιός σας 17 του έβαλα" και γυρίζει η λάμια και του χώνει μια σφαλιάρα μπροστά σ'ολο το προαύλιο... ο καημένος ο καθηγητής τα έχασε.... Εκτοτε δεν ξανάπε ποτέ βαθμό σε γονιό και πάντα έλεγε μόνο για την συμπεριφορά των παιδιών και μόνο καλά λόγια.........:roll:

Link to comment
Share on other sites

http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ValidNomosxedio/g-oikovia-pap.pdf

 

Τυπωστε το και μολις δειτε κατι τετοιο το δινετε στον θυτη. Υπαρχει νομος πια :evil::evil:. Αργησε πολυ αλλα βγηκε. Και καλο θα ηταν να το μαθουν.

Αει σιχτιρι ο καθε ψυχολογικα ανισοροπος γινεται γονιος για να εχει μια μπαλα να τις ριχνει και να ξεσπαει την αχρηστια του:evil::evil::twisted:.

 

http://www.somatikitimoria.gr/dekalogos.htm

http://www.somatikitimoria.gr/news.htm#newdekalogos

Και τον δεκαλογο για συντομες διαδικασιες.

 

Και καλα που θα ηταν να υπηρχε αυτος ο νομος οταν ημουν εγω μικρη :evil:.Καλλιο αργα παρα ποτε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...