Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες εγκύου …


Recommended Posts

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα με διάφορες απορίες (χαζές και όχι) που έχουμε για την εγκυμοσύνη και όχι μόνο.

 

Λοιπόν αρχίζω, μη γελάσετε αλλά έχω μπερδευτεί. Κάθε ποια εβδομάδα αλλάζουμε μήνα? Είμαι στην 22 και εάν υπολογίσω 4 ολόκληρες εβδομάδες για κάθε μήνα είμαι 5 μηνών και 1 εβδομάδα.

 

Από ποια εβδομάδα θεωρείται το μωρό τελειομηνο? Και κάτι τελευταίο. Άκουσα ότι τα μωρά όταν γεννηθούν και μέχρι να πέσει ο αφαλός τους δεν τα κάνουμε μπάνιο, παρά μόνο τοπικά, στα χεράκια, ποδαράκια, κεφαλάκι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΝΙΑ ΔΗΛ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

ΑΠΟ ΤΗΝ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΣΟΥ

ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΝΕΡΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Ο ΛΩΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΜΑΛΑΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ

ΟΠΟΤΕ ΑΡΧΙΚΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟΠΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΣΗ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΗ

ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποια εβδομάδα αλλάζουμε μήνα? Είμαι στην 22 και εάν υπολογίσω 4 ολόκληρες εβδομάδες για κάθε μήνα είμαι 5 μηνών και 1 εβδομάδα.

Έτσι το υπολογίζω και εγώ, ας πούμε τώρα είμαι 5 μηνών και μία εβδομάδα

 

Από ποια εβδομάδα θεωρείται το μωρό τελειομηνο? Και κάτι τελευταίο. Άκουσα ότι τα μωρά όταν γεννηθούν και μέχρι να πέσει ο αφαλός τους δεν τα κάνουμε μπάνιο, παρά μόνο τοπικά, στα χεράκια, ποδαράκια, κεφαλάκι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Ναι αυτό θα στο επιβεβαιώσει και ο παιδίατρος στη πρώτη επίσκεψη στο σπίτι σας. Επιταχύνει την επούλωση της πληγής λίγο οινόπνευμα πάνω στον ομφαλό και αν "σηκωθεί" μπορείς να βάλεις προσεκτικά και εκεί.

 

Με το καλό το μπεμπέκι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα με διάφορες απορίες (χαζές και όχι) που έχουμε για την εγκυμοσύνη και όχι μόνο.

 

Λοιπόν αρχίζω, μη γελάσετε αλλά έχω μπερδευτεί. Κάθε ποια εβδομάδα αλλάζουμε μήνα? Είμαι στην 22 και εάν υπολογίσω 4 ολόκληρες εβδομάδες για κάθε μήνα είμαι 5 μηνών και 1 εβδομάδα.

 

Από ποια εβδομάδα θεωρείται το μωρό τελειομηνο? Και κάτι τελευταίο. Άκουσα ότι τα μωρά όταν γεννηθούν και μέχρι να πέσει ο αφαλός τους δεν τα κάνουμε μπάνιο, παρά μόνο τοπικά, στα χεράκια, ποδαράκια, κεφαλάκι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Κάθε 9 εβδομάδες είναι 2 μήνες. (Γιατί ως γνωστόν 4 εβδομάδες δίνουν 28 μέρες και όχι 30-31). Άρα στις 22.5 εβδομάδες θα είσαι.... 5 μηνών. Αυτό φαντάζομαι θα συμφωνεί και με το ημερολόγιό σου :)

[Οι 10 μήνες που φαίνεται να διαρκεί μια εγκυμοσύνη είναι σεληνιακοί (δηλαδή 28 ημερών και όχι 30).]

 

Το μωρό θεωρείται οκ από τις 36 εβδομάδες (αλλά προτιμούν τις 38 έως 40 για γέννα).

 

Μπάνιο μόνο τοπικά για μωρό μεχρι να πέσει ο αφαλός. Θα σου τα πει η μαία φευγοντας από το μαιευτήριο... μην ανησυχείς από τώρα.

 

Καμία απορρία δεν είναι για γέλια... όλες είναι σημαντικές αφού περνούν από το μυαλό και μας προβληματίζουν. Συνέχισε να ρωτάς....

 

Με το καλό το μωράκι σου :D:D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γιατροι μετρουν την εγκυμοσυνη σε 40 εβδομαδες και οι μηνες ειναι ως εξης:

1ος:αρχη 1ης εβδ.-τελος 5ης εβδ.

2ος:αρχη 6ης εβδ.-τελος 9ης εβδ.

3ος:αρχη 10ης εβδ.-τελος 13ης εβδ.

4ος:αρχη 14ης εβδ.-τελος 17ης εβδ.

5ος:αρχη 18ης εβδ.-τελος 21ης εβδ.

6ος:αρχη 22ης εβδ.-τελος 26ης εβδ.

7ος:αρχη 27ης εβδ.-τελος 31ης εβδ.

8ος:αρχη 32ης εβδ.-τελος 36ης εβδ.

9ος:αρχη 37ης εβδ.-τελος 40ης εβδ.

 

Με το καλο το παιδακι σου...

.png
Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροι μετρουν την εγκυμοσυνη σε 40 εβδομαδες και οι μηνες ειναι ως εξης:

1ος:αρχη 1ης εβδ.-τελος 5ης εβδ.

2ος:αρχη 6ης εβδ.-τελος 9ης εβδ.

3ος:αρχη 10ης εβδ.-τελος 13ης εβδ.

4ος:αρχη 14ης εβδ.-τελος 17ης εβδ.

5ος:αρχη 18ης εβδ.-τελος 21ης εβδ.

6ος:αρχη 22ης εβδ.-τελος 26ης εβδ.

7ος:αρχη 27ης εβδ.-τελος 31ης εβδ.

8ος:αρχη 32ης εβδ.-τελος 36ης εβδ.

9ος:αρχη 37ης εβδ.-τελος 40ης εβδ.

 

Με το καλο το παιδακι σου...

 

 

Σωστή :wink: δες και την παρακάτω σελίδα του in.gr

 

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17684&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η εγκυμοσύνη μετριέται σε εβδομάδες. Οι μήνες είναι είναι για φίλους-συγγενείς που μπερδεύονται με τις εβδομάδες. Οι 40 εβδομάδες είναι ίσες με 9 μήνες και 10 μέρες περίπου. Εγώ για ευκολία μετράω τους μήνες αφαιρώντας από την ΠΗΤ. Για παράδειγμα έχω ΠΗΤ στις 5 Μαρτίου, άρα είμαι 5 μηνών και μια εβδομάδα, ενώ είμαι 24ων εβδομάδων. Αυτός ο τρόπος προσωπικά με διευκολύνει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροι μετρουν την εγκυμοσυνη σε 40 εβδομαδες και οι μηνες ειναι ως εξης:

1ος:αρχη 1ης εβδ.-τελος 5ης εβδ.

2ος:αρχη 6ης εβδ.-τελος 9ης εβδ.

3ος:αρχη 10ης εβδ.-τελος 13ης εβδ.

4ος:αρχη 14ης εβδ.-τελος 17ης εβδ.

5ος:αρχη 18ης εβδ.-τελος 21ης εβδ.

6ος:αρχη 22ης εβδ.-τελος 26ης εβδ.

7ος:αρχη 27ης εβδ.-τελος 31ης εβδ.

8ος:αρχη 32ης εβδ.-τελος 36ης εβδ.

9ος:αρχη 37ης εβδ.-τελος 40ης εβδ.

 

Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα παραπάνω αν και σε ένα ιατρικό βιβλίο βρήκα τις πιο κάτω διαφοροποιήσεις ( οφείλονται ακριβώς στο γεγονός ότι ο μήνας έχει 30 ημέρες ενώ οι 4 εβδομάδες 28, με αποτέλεσμα σε κάποιόυς μήνες να υπολογίζονται 4 εβδομάδες και σε άλλους 5)

 

1ος:αρχη 1ης εβδ.-τελος 4ης εβδ.

2ος:αρχη 4ης εβδ.-τελος 8ης εβδ.

3ος:αρχη 9ης εβδ.-τελος 13ης εβδ.

4ος:αρχη 14ης εβδ.-τελος 17ης εβδ.

5ος:αρχη 18ης εβδ.-τελος 22ης εβδ.

6ος:αρχη 23ης εβδ.-τελος 27ης εβδ.

7ος:αρχη 28ης εβδ.-τελος 31ης εβδ.

8ος:αρχη 32ης εβδ.-τελος 35ης εβδ.

9ος:αρχη 36ης εβδ.-τελος 40ης εβδ.

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Heidi, έχεις μπει στον 6ο. Οι γιατροί μετράνε σε εβδομάδες όπως πολύ σωστά λένε τα κορίτσια εδώ. Μετρά σε εβδομάδες με το χρονοδιάγραμμα των κοριτσιών για να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ. :D:D Με βοηθήσατε πολύ. Να ρωτήσω και κάτι άλλο? :?: Το κλιματιστικό επιτρέπεται για τα μωρά? Σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα καλό με ιονιστή και εφυγραντήρα, αλλά επιτρέπετε? :roll:

 

ΝΙΚ – 16 Σ΄ ευχαριστώ για τις ευχές σου. δεν ήσουν καθόλου αγενέστατη, να σου ζήσει το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

OXI!!! Eχω γνωστη που το μωρό της απεκτησε αναπνευστικά προβλήματα από το κλιματιστικό. Ακομα και αν δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα λόγω υγραντήρα (που χλωμο το βλέπω), μαζευει πολύ σκόνη και κανει χαλια τον αερα στο σπίτι.. Μακριά....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ

ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΥΣΩΝΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 25-26 ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΕ Ο ΑΕΡΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Η ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ

ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΡΕΒΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΣΕΡΟ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

1. Οπως εχω ξαναγραψει και εχει ηδη αναφερθει η εγκυμοσυνη μετριεται ετσι:

 

1ος:αρχη 1ης εβδ.-τελος 5ης εβδ.

2ος:αρχη 6ης εβδ.-τελος 9ης εβδ.

3ος:αρχη 10ης εβδ.-τελος 13ης εβδ.

4ος:αρχη 14ης εβδ.-τελος 17ης εβδ.

5ος:αρχη 18ης εβδ.-τελος 21ης εβδ.

6ος:αρχη 22ης εβδ.-τελος 26ης εβδ.

7ος:αρχη 27ης εβδ.-τελος 31ης εβδ.

8ος:αρχη 32ης εβδ.-τελος 36ης εβδ.

9ος:αρχη 37ης εβδ.-τελος 40ης εβδ.

 

2.Μη προωρο θεωρειται το μωρο απο τις 38 εβδομαδες και μετα.Αλλα επειδη στον μηνα σου μπαινεις στις 36 εβδομαδες λογικο ειναι και τα μωρα απο τις 36 και μετα να ειναι μεν προωρα αλλα εχουν καλη αναπτυξη.

 

3.Στο θεμα μπανιο οι μισοι παιδιατροι λενε ναι και οι αλλοι οχι.Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.Ναι στο μπανιο,οχι απευθειας νερο στον αφαλο και οχι σαπουνισμα στον αφαλο.Μπενταντιν καθε μερα,αποστειρωμενη γαζουλα απο πανω για να μην λερωνουν τα ρουχαλακια και οχι αμεση επαφη με την πανα.

 

4.Ναι στο κλιματιστικο αν ειναι καλοκαιρι και καυσωνας (τα νεογεννητα εχουν υψηλοτερη θερμοκρασια απο τους ενηλικες) χωρις το παιδι να ειναι στο σημειο που "χτυπαει" με τον κρυο αερο το κλιματιστικο.Οχι ως θερμαντικο μεσο το χειμωνα γιατι ξηραινει την ατμοσφαιρα.Αν δεν υπαρχει αλλο θερμαντικο μεσο χρησιμοποιουμε υγραντηρα και φροντιζουμε να αεριζουμε συχνα (κατι που ουτως ή αλλως πρεπει να κανουμε στο χωρο που κοιμαται το μωρο) καθημερινα!!!

 

Ελπιζω να σε καλυψα...Με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Tο εψαξα λίγο παραπανω και βρήκα αυτό:

 

 

* Η σωστή χρήση του κλιματιστικού

 

Το μωρό μπορεί να είναι στον ίδιο χώρο όπου λειτουργεί κλιματιστικό και μάλιστα μπορεί να υπάρχει κλιματιστικό ακόμα και στο δωμάτιο που αυτό κοιμάται. Αρκεί να θυμάστε:

 

01.Πριν μπει σε λειτουργία το κλιματιστικό, χρειάζεται να έχει γίνει καλή συντήρηση.

 

02.Αν η συσκευή είναι παλιάς τεχνολογίας, θα ήταν σκόπιμο να επενδύσετε σ' ένα καινούργιο κλιματιστικό με καλύτερες προδιαγραφές σε ό,τι αφορά την προστασία της υγείας.

 

03.Όταν γίνεται η αλλαγή φίλτρων από τον ειδικό, φροντίστε να ενημερωθείτε για τους τύπους τους και την προστασία που εξασφαλίζουν προτιμώντας τα φίλτρα υψηλής απόδοσης.

 

04.Ρυθμίστε τη θερμοκρασία ώστε να μην ζεσταίνεστε αλλά ούτε να κρυώνετε. Λάβετε υπόψη ότι μόλις δροσίσει μέσα στο σπίτι ίσως χρειαστεί να χαμηλώσετε το κλιματιστικό.

 

05.Φροντίστε ο αέρας από το κλιματιστικό να μην «χτυπά» το μωρό, ιδιαίτερα όταν κοιμάται, αλλά και μέσα στο αυτοκίνητο, που ο χώρος είναι περιορισμένος.

 

06.Να κλείνετε το κλιματιστικό σε τακτά χρονικά διαστήματα και να ανοίγετε τα παράθυρο, ώστε να γίνεται συχνή ανανέωση του αέρα ή αφήστε ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό, ώστε να μην ξηραίνεται η ατμόσφαιρα.

 

07.Να τινάζετε και να πλένετε τακτικά τα υφάσματα επιπλώσεων που κατακρατούν σκόνη, όπως ριχτάρια, κουρτίνες, καλύμματα, να ξεσκονίζετε τις ηλεκτρονικές συσκευές -γιατί κι αυτές έλκουν σκόνη- και να καθαρίζετε με υγρό πανί τις επιφάνειες του σπιτιού.

 

08.Μην επιτρέπετε σε κανέναν να καπνίζει στους χώρους που εισέρχεται το μωρό. Το μέτρο αυτό θα πρέπει να είναι δύο φορές πιο αυστηρό, όταν χρησιμοποιείτε κλιματιστικό, γιατί ο καπνός κάθεται πάνω στα υφάσματα επιπλώσεων.

 

09.Σε ό,τι αφορά τα ρούχα, ο κανόνας είναι ότι το μωρό χρειάζεται να είναι λίγο πιο ζεστά ντυμένο απʼ ό,τι εσείς. Αν ο μπαμπάς δεν φορά μπλούζα, ένα μπλουζάκι και μία πάνα αρκούν για το μωρό. Αν όμως χρησιμοποιείτε κλιματιστικό, καλό είναι το μωράκι να είναι ντυμένο με ελαφριά βαμβακερά ρουχαλάκια.

 

10.Αν θέλετε να αφήστε το κλιματιστικό όλο το βράδυ αναμμένο στο χώρο που κοιμάται το μωρό, αφήστε λίγο ανοιχτό το παράθυρο και σκεπάστε το μωρό με ένα σεντονάκι.

 

Γνωρίστε τους κινδύνους και προνοήστε!

Ο πιο σοβαρός κίνδυνος σε περίπτωση που δεν έχει γίνει σωστή συντήρηση του κλιματιστικού είναι η λεγόμενη «νόσος των λεγεωνάριων». Προέρχεται είναι ένα μικρόβιο που αναπτύσσεται και πολλαπλασιάζεται με την αύξηση της θερμοκρασίας από τα λιμνάζοντα νερά στο κλιματιστικό και μπορεί να οδηγήσει σε πνευμονία, τοξική εγκεφαλοπάθεια, μυαλγίες ακόμα και θάνατο. Αν και προσβάλλει ενήλικες, μπορεί να προσβάλει σε μικρό ποσοστό και βρέφη. Κίνδυνος για μυϊκό σπασμό (κράμπα) ή ραιβόκρανο μπορεί να υπάρξει σε περίπτωση που ο ψυχρός αέρας «χτυπά» απευθείας το μωρό. Τέλος, αν ο αέρας δεν ανανεώνεται τακτικά, η ατμόσφαιρα ξηραίνεται και είναι πιθανό το μωρό να εκδηλώσει συμπτώματα δύσπνοιας ή απόφραξης.

 

Σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται προσοχή;

Σ' όλες τις περιπτώσεις που ακολουθούν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κλιματιστικό. Όμως, προτιμήστε η συσκευή να μην είναι στο δωμάτιο που έχετε το μωρό, εκτός αν η ζέστη είναι πολύ έντονη και άρα πιο επικίνδυνη. Σε κάθε περίπτωση, φροντίστε ο αέρας να ανανεώνεται συχνά. Όλα αυτά είναι απαραίτητα για:

 

* τα πρόωρα μωρά

 

* τα μωρά 8-10 μηνών στα οποία έχει διαγνωστεί άσθμα, πνευμονοπάθεια ή καρδιοπάθεια

 

* τα μωρά που παίρνουν φάρμακα ανοσοκαταστολής

 

Εμενα παντως εξακολουθεί να μου φαινεται ρίσκο... (Ειδικα για χειμώνα αφού υπάρχουν καλοριφερ. Το καλοκαίρι με τη ζέστη που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο, κατι γίνεται με όλες τις προφυλάξεις που λεει παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω μπερδευτεί και εγώ ! Δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα είμαι όταν είχα πάει για την αυχενική με έδειξε μια εβδομάδα περισσότερη από ότι νόμιζα. Τελευταία περίοδος ήταν 7/8 ο γιατρός μου μου είπε ότι αλλάζω μήνα 14 άρα σε ποια εβδομάδα είμαι;..

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί και εγώ ! Δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα είμαι όταν είχα πάει για την αυχενική με έδειξε μια εβδομάδα περισσότερη από ότι νόμιζα. Τελευταία περίοδος ήταν 7/8 ο γιατρός μου μου είπε ότι αλλάζω μήνα 14 άρα σε ποια εβδομάδα είμαι;..

 

Είσαι 14 εβδομάδων + 6 ημερών. Κάθε Πέμπτη αλλάζεις εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό με το καλό θα γεννηθεί το Φεβρουάριο, οπότε σκαφτόμουν για τους καλοκαιρινούς μήνες που θα έχει μεγαλώσει και λίγο, να βάλω κλιματιστικό για την αφόρητη ζέστη που θα έχουμε. Εμείς και σκάμε το καλοκαίρι… Δυστυχώς η διαρρύθμιση του σπιτιού είναι τέτοια που δεν παίρνει να μπει κάπου αλλού και να δροσίζει το παιδικό δωμάτιο. Έτσι σκεφτόμαστε κάποιο κλιματιστικό, που να έχει ιονιστή, (έτσι θα καθαρίζει τον αέρα,) αντιμικροβιακά φίλτρα, και με ήπια εφύγρανση. Τηρώντας βέβαια όλες τις συμβουλές που γράφει η Δέσποινα, να βάλουμε ή… Και εάν δεν βάλουμε πως θα έχουμε ένα δροσερό δωμάτιο? Γιατί φαντάζομαι ότι ανεμιστήρας δεν παίζει. Θα είναι χειρότερα. Η μήπως παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο που ήμουν κάθε πρωί πηγαίναμε τα μωρά και τα έκαναν μπάνιο οι νοσοκόμες.Τα έβαζαν κάτω από τη βρύση και τα έπλεναν από πάνω ως κάτω.Ρώτησα τι γίνεται με τον αφαλό και είπαν πως το τρεχούμενο νερό δεν πειράζει αρκει να μην το μουλιάσουμε το παιδί στο μπανιερό του ακόμη.

Το είπα στον παιδίατρο και μου είπε οκ.Όσο για....

Μπενταντιν καθε μερα,αποστειρωμενη γαζουλα απο πανω για να μην λερωνουν τα ρουχαλακια και οχι αμεση επαφη με την πανα.

Για το μπενταντιν υπάρχει θέμα.Στο νοσοκομείο ούτε που το ανέφεραν. Μας είπαν μόνο καθαρό οινόπνευμα.Και ο παιδίατρος μου τούτη τη φορά μου είπε μόνο οινόπνευμα! Στον πρώτο μου γιο ο παιδίατρος μου είπε να βάζω λίγο μπενταντιν αλλά να το σκουπίζω μετά με οινόπνευμα.΄Οταν τον ρώτησα γιατί μου είπε ότι το μπενταντίν έχει κατηγορηθεί ότι ευθύνεται για κάποιες μορφές καρκίνου όταν χρησιμοποιείται πολύ συχνά. Αλήθεια, ψέμματα δεν ξέρω εγώ πάντω είπα να μην βάζω!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Για το μπενταντιν υπάρχει θέμα.Στο νοσοκομείο ούτε που το ανέφεραν. Μας είπαν μόνο καθαρό οινόπνευμα.Και ο παιδίατρος μου τούτη τη φορά μου είπε μόνο οινόπνευμα! Στον πρώτο μου γιο ο παιδίατρος μου είπε να βάζω λίγο μπενταντιν αλλά να το σκουπίζω μετά με οινόπνευμα.΄Οταν τον ρώτησα γιατί μου είπε ότι το μπενταντίν έχει κατηγορηθεί ότι ευθύνεται για κάποιες μορφές καρκίνου όταν χρησιμοποιείται πολύ συχνά. Αλήθεια, ψέμματα δεν ξέρω εγώ πάντω είπα να μην βάζω!!

 

Ναι αλλα δεν το τσούζει το οινοπνευμα?? Εγω δεν μπορεσα να βάλω ποτέ στη ζωή μου οινόπνευμα γιατί πονάω (που παω η ερμη να γεννησω)!!! αν παρει απο εμενα η μπεμπα σωθηκα...Και το μπεταντιν μου φαινεται λιγο περιεργο να μην κανει.Δηλαδη για πόσες μερες θα χρειαστεί??? Σε ολα τα νοσοκομεια μπεταντιν δεν βαζουν στις πληγές??

Link to comment
Share on other sites

ποτέ μπεταντίν!!

ΜΟΝΟ οινόπνευμα!!! δεν τσούζει καθόλου!!

Στα μαθήματα του ανώδυνου που είχα κάνει στην 1η μου εγκυμοσύνη μας είχανε πεί μετά το μπανάκι να "ανοίγουμε" τον αφαλούλη και να ρίχνουμε οινόπνευμα (λίγο ε!) και μετά να το σκουπίζουμε πολύ πολύ καλά με γάζα αποστειρωμένη.

εμείς θυμάμαι είχαμε βγεί Τρίτη απο το μαιευτήριο και ο αφαλούλης της μικρής μου έπεσε Παρασκευή .. μέχρι τότε την έκανα μπανάκι κανονικά! χωρίς φόβο! :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Στα μωρά που πρέπει να βάζεις τουλάχιστον 4 φορές την ημέρα βάζουν μόνο οινόπνευμα ακόμη και στα νοσοκομεία.Στο Αττικό όπου υπήρχε αίθουσα με τα πάντα για το μωρό όσο και αν έψαξα μπενταντιν δεν βρήκα.!!!!

Κι αν τσούζει λίγο το φυσάς και περνάει.Με τη μπέμπα πάντως μια χαρά το οινόπνευμα.

Και όταν είδαν ότι ο αφαλός της μπέμπας μου ήταν λίγο κόκκινος μου ε'ιπαν να βάζω πιο συχνά οινόπνευμα.(Δεν ανέφεραν ποτέ τη λέξη μπενταντιν)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Το μπενταντιν θα το βαλεις ελαχιστες μερες στον αφαλο-το πολυ 10-μεχρι να πεσει...Δεν νομιζω να βλαψει το παιδι.Αλλωστε κι εμενα παιδιατρος μου το ειπε.Το μπλε οινοπνευμα τσουζει-το ασπρο οχι.Ομως ειναι καυστικο και δημιουργει ξηροδερμια.Αυτο πιστευω αλλα η καθε κοπελα, για να μην της δημιουργουνται αποριες, ας ρωτησει τον παιδιατρο του παιδιου της ή της κλινικης-εγω δεν ειμαι γιατρος...

Link to comment
Share on other sites

Αφού 14 είχαμε την προηγούμενη Παρασκευή κάθε Παρασκευή δεν πρέπει; γιατί κάθε Πέμπτη.... :? πολύ μπέρδεμα......

Καλησπέρα,

7/8 που ήταν η τελευταία σου περίοδος ήταν ημέρα Πέμπτη, αρα κάθε Πέμπτη αλλάζεις εβδομάδα....

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...