Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ακρατεια" μετα τη γεννα


ευδοκία

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που γεννησαν φυσιολογικα.μετα τη γεννα εχω παρατηρησει οτι θελω να πηγαινω στην τουαλετα πιο συχνα και γενικα μιας ελαφριας μορφης ακρατεια.δηλαδη αν βηξω δυνατα δεν μπορω να κρατηθω... :oops:

πριν αντεχα πολλες ωρες χωρις να παω τουαλετα και τωρα δεν γινεται...

τι φταιει;εχει σχεση με τη γεννα;φταινε τα ραμματα;

δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που γεννησαν φυσιολογικα.μετα τη γεννα εχω παρατηρησει οτι θελω να πηγαινω στην τουαλετα πιο συχνα και γενικα μιας ελαφριας μορφης ακρατεια.δηλαδη αν βηξω δυνατα δεν μπορω να κρατηθω... :oops:

πριν αντεχα πολλες ωρες χωρις να παω τουαλετα και τωρα δεν γινεται...

τι φταιει;εχει σχεση με τη γεννα;φταινε τα ραμματα;

δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο... :?

 

κι εμενα Ευδοκια που δεν μου κανανε ραμματα το ιδιο εχω παθει!!!!

φυσικα δεν ειναι και οτι ευχαριστο αλλα τι να κανουμε?

δυστυχως δεν ξερω τι φταιει!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω ότι θα πρέπει να το πείτε στους γυναικολόγους σας. Μπορεί και να λεω βλακεία αλλά όταν γέννησα εγώ επειδή ταλαιπωρήθηκα 13 ώρες καθώς το μωρό ήταν μεγαλώσομο (βλ. μπαμπάς ο οποίος είναι τεράστιος) και εγώ μινιόν, ο γιατρός μου μου είπε ότι δεδομένης της δυσκολίας είναι πολύ ευχαριστημένος καθώς γέννησα φυσιολογικά χωρίς τραυματισμούς και είχε αναφερθεί μεταξύ άλλων και στην περιοχή του ουροποιητικού. Ελπίζω να το θυμάμαι καλά, ωστόσο δεν χάνετε τίποτα να ρωτήσετε...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακράτεια από προσπάθεια

Αυτός ο τύπος ακράτειας συναντάται πιο συχνά στις γυναίκες και σύμφωνα με έρευνες μια στις τέσσερις γυναίκες κάποια στιγμή στη ζωή της θα εμφανίσει ακράτεια από προσπάθεια. Η ακράτεια από προσπάθεια δεν αποτελεί ασθένεια αλλά σύμπτωμα μιας διαταραχής που χρειάζεται περαιτέρω εξέταση. Μπορεί να συμβεί σε γυναίκες όλων των ηλικιών αλλά συνήθως τα συμπτώματα ξεκινούν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μετά από τη γέννα ή την εμμηνόπαυση. Οι μύες του πυελικού εδάφους που στηρίζουν την κύστη και τη μήτρα εξασθενούν και δε μπορούν να αντιμετωπίσουν μεγάλες πιέσεις. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα δραστηριότητες όπως το φτέρνισμα, ο βήχας, το τρέξιμο, η ορθοστασία, το γέλιο κ.ά που αυξάνουν την ενδοκοιλιακή πίεση να προκαλούν απώλεια ούρων.

http://www.coloplast.gr/ECompany/GRMed/Homepage.nsf/(VIEWDOCSBYID)/7DFB8EC4DF5CDB9DC1256D010059F9B5

 

Πάντως το καλύτερο θα ήτανε να μιλήσετε με το γιατρό σας κορίτσια :?:?:?:?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kai ego mia apo ta idia...den einai toso asxhma oso ton proto mhna. O antras mou me kanei kai gelao epitides..to briskei asteio!!!!

Rotisa ton giatro mou kai mou eipe oti sumbainei alla oxi polu suxna. Liges einai oi gunaikes pou to pathainoun kai dustuxos den ginete tipota giauto! To mono pou mporei na boithisei einai na kanete askhseis...dld kathe fora pou pate sthn toualeta na stamatate kai na ksanarxizete guro stis 10 fores. Ego sthn arxh den mporousa na to kano auto katholou...tora stamatao kai ksanarxizo me duskolia omos!

Ti na po..einai ena enthumio ths gennas mas :)

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι κάποια στιγμή βελτιώνεται η κατάσταση. Είχα κι εγώ πρόβλημα για αρκετούς μήνες αλλά σιγά σιγά διορθώθηκε η κατάσταση. κάπως πρέπει να ζήσουν και οι εταιρίες σαν τη slipad.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον τοκετό ο γιατρός μου έφερε ένα βιβλιαράκι (για να μην βαριεμαι στο μαιευτήριο) με ασκήσεις-Οδηγός γυμναστικής μετά τον τοκετό του Οδυσσεα Γρηγορίου-Αναπληρωτη καθηγητή β' γυναικ. κλινικής Αρεταιειου νοσοκομειου. Εχει μέσα διαφορες ασκησεις και αναφερει οτι

"οι ασκησεις για την επαναφορά του τονου των γλουτιαιων μυών εκτός από αισθητικους λόγους είναι σημαντικές και για τη δρεαση που ασκουν στους κολπικούς μυς και στους μυς του περινέου (πρόληψη της προπτωσης του κόλπου και της ακράτειας ούρων)."

Νομίζω οτι καλό θα ήταν να ζητησεις από το γυναικολόγο σου να σου προτεινει καποιες ασκήσεις που βελτιώνουν την κατάσταση. Αν πάλι δεν βρεις κατι μπορω να το κανω φωτοτυπία και να σου το στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε πει και εμένα ο γιατρός μου όσο ακόμα ήμουνα έγκυος... ένας από τους λόγους που με παιδί πάνω από 4 κιλά έκανα καισαρική... στο γιατρό σας να το συζητήσετε κορίτσια, αν και ίσως στρώσει όσο περνάει ο καιρός.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,εμενα δεν ειναι τοσο

εντονο οσο λεει η Ευδοκια!!!

δηλ.εχω προβλημα π.χ.εαν κρατηθω λιγο,δε μπορω να κρατηθω πανω απο 2'.

ευτυχως οταν γελαω ή κανω καμια δουλεια,δεν εχω προβλημα!!!

αλλα δεν μπορω να κρατηθω και καποιες στιγμες δε προλαβαινω και δυστυχως μου φευγει λιγο!!!

φανταστειτε να ειμαι και σε καποιον εξωτερικο χωρο!!! :lol::lol:

δραμα η κατασταση.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θ'ανησυχουσα ακομη. Εγω στην αρχη ειχα το ιδιο προβλημα (μου εφευγαν αβερτα :oops:) αλλά οσο περνουσαν οι μηνες η κατασταση βελτιωνοταν (χωρις σεξ, πρεπει να προσθεσω) μεχρι που γυρω στον ενα-εναμιση χρονο μετα τη γεννα δεν υπηρχε ιχνος ακρατειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια...βιώνει καμιά σας τώρα στην εγκυμοσύνη, και ιδιαίτερα αυτές που είναι ήδη μανούλες το τεράστιο πρόβλημα της ακράτειας? χτες ήταν από τις χειρότερες μερες μου αφού έπαθα ένα ΄΄ατύχημα΄΄που με στενοχώρησε πολύ με έφερε σε δύσκολη θέση αλλά ευτυχώς ήμουνα κοντά στο σπίτι των γονιών μου και έτσι γρήγορα τα μπάλωσα..

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετώπισα αλλά στον 9ο στον γιο μου, όταν φτερνιζόμουν λίγες σταγόνες έφευγαν προς το σερβιετάκι... τώρα τίποτα.... Πάντως μην στεναχωριέσαι...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πώς νιώθεις. Το πάθαινα κι εγώ, από τον 7ο και μετά είχα συμπτώματα ακράτειας. Και μάλιστα είχα τρομάξει γιατί συνέχιζαν και μετά τη γέννα για 2-3 μήνες. Τώρα είναι όλα εντάξει. Συμβαίνει πάντως σε πολλές γυναίκεις.

Από όσο θυμάμαι, η ακράτεια αυτή οφείλεται στους αδύναμους μυς τις περιοχής. Υπάρχει και άσκηση για την ενδυνάμωσή τους, ώστε να ελαττωθεί το φαινόμενο: Σφίγγεις τους μυς σαν να θέλεις να συγκρατήσεις τα ούρα και ξαναχαλαρώνεις. Κάνεις αρκετές επαναλήψεις. Εγώ βαριόμουν, αλλά εσύ μπορεί να είσαι πιο προκομένη! :lol:

Με το καλό και μη στεναχωριέσαι, είναι παροδικό! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα στο θέμα για τις ασκήσεις kegel, νομίζω ότι αυτές είναι που μπορούν να βοηθήσουν.

Μια φίλη μου στην εγκυμοσύνη της χρησιμοποιούσε σερβιέττες για μικρή ακράτεια που δεν φαίνονται, μετά την εγκυμοσύνη της πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαθα ρινίτιδα, μετά τον τοκετό μου έμεινε ως αλλεργική και φυσικά τώρα χειροτέρεψε. Φοράω σερβιετάκια γιατί όταν φταρνίζομαι δυνατά μου φεύγουν ούρα! Υπομονή!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eιχα κ εγω προς το τελος, απο τον 7ο κ μετα νομιζω.

Οπως ειπε κ μια κοπελα πριν, οταν φτερνιζομουν ή εβηχα.

Ηταν σε μεγαλο βαθμο κ σε εφερε σε δυσκολη θεση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ακράτεια των ούρων στη γυναίκα

:D

….μία ημέρα νοσηλεία στην κλινική και ακράτεια Τέλος !

 

«ως ακράτεια ούρων ορίζεται η ακούσια απώλεια ούρων, που αποδεικνύεται

αντικειμενικά και δημιουργεί πρόβλημα στην κοινωνική ζωή και την προσωπική υγιεινή. Απώλεια ούρων από οδό εκτός της ουρήθρας ορίζεται ως εξωουρηθρική ακράτεια»

The Standardization of Terminology of Lower Urinary Tract Function Recommended by the International Continence Society ICS 1999, Denver

Η ακράτεια των ούρων δεν αποτελεί νόσημα.

Ο όρος υποδηλώνει:Σύμπτωμα Ο ασθενής αναφέρει απώλεια ούρων

Κλινικό σημείο

Αντικειμενική διαπίστωση της απώλειας ούρων

Κατάσταση

Ουροδυναμική απόδειξη της απώλειας ούρων

«Συνολική επίπτωση 53,2% σε γυναίκες 20-80 ετών (53,2% σε ηλικίες 20-49 ετών)»

Harrison GL, Memel DS. Br. J. Gen. Pract., 1994

 

Ακράτεια των ούρων στη γυναίκα

…και το κόστος «..το συνολικό κόστος αντιμετώπισης της ακράτειας

σε άνδρες και γυναίκες έφθασε τα 26,3 δισ.Δολλαρια μέσα στο 1995..»

Wagner TH, Hu TW. Int. Urogynecol. J. Pelvic Floor Dysfunct., 1998

Tαξινόμηση της ακράτειας Από προσπάθεια: Απώλεια ούρων κατά την φυσική δραστηριότητα (βήχας, φτάρνισμα,άσκηση)Από έπειξη: Απώλεια ούρων μετά από έντονη ανεξέλεγκτη έπειξη (πχ. κατά τον ύπνο)

Λειτουργική: Απώλεια ούρων λόγω φυσικής ή νοϊκής αδυναμίας του ασθενή ναπροσεγγίσει έγκαιρα την τουαλέτα.Από υπερπλήρωση: Απώλεια μικρών ποσοτήτων όταν η κύστη είναι υπερπλήρης ούρωνΜεικτή: Συνύπαρξη ακράτειας από έπειξη και προσπάθεια σε ποικίλο βαθμό.Διαγνωστική προσέγγιση της ακράτειαςΙστορικό (24ωρο ημερολόγιο ούρησης)

Προσδιορισμός υπολειπομένου ούρων (υπερηχογράφημα, καθετηριασμός)

Γενική ούρων, κ/α ούρωνΤενόντια, ιερά αντανακλαστικάΕπισκόπηση έξω γεννητικών οργάνων, κολπική εξέτασηStress testΔοκιμασία ισχύος του ανελκτήρα του πρωκτούΣυνηθισμένα φάρμακα που μπορεί να επηρεάσουν την λειτουργία της κύστηςΑντικαταθλιπτικά, αντιψυχωσικά, ηρεμιστικά/υπνωτικά Διουρητικά Καφεΐνη Αντιχολινεργικά Αλκοόλ Ναρκωτικά α-αδρενεργ. αναστολείς α-αδρενεργ. διεγέρτες

 

Ακράτεια των ούρων στη γυναίκα

β-αδρενεργ. αναστολείς

Αναστολείς διαύλων Ca++

Αναστολείς ACE

 

 

Θεραπεία της γυναικείας ακράτειας

 

Τουλάχιστον η ακράτεια από προσπάθεια αντιμετωπίζεται Χειρουργικά.

Τοποθέτηση ταινίας ελεύθερης τάσης , μία ημέρα νοσηλεία στην κλινική και ακράτεια Τέλος ,

ελεύθερο γέλιο , φτάρνισμα, βήχας , σεξ , βάρος στο σούπερ μάρκετ , τέλος οι Πάνες κι όλα

αυτά σε μία ΗΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πριν 5,5 μ. και από τότε δεν έχω σταματήσει σερβιέτα λόγω πολλών κολπικών υγρών. Ακράτεια ούρων δεν παρατήρησα σε μεγάλο βαθμό, ίσως υπάρχει ελάχιστη αλλά δεν την καταλαβαίνω έντονα.

Μετά από γυναικολογική εξέταση διαπιστώθηκε ότι έχω πρόπτωση μήτρας β' βαθμού και ίσως αυτός είναι λόγος της ύπαρξης των υγρών. Εσύ το έψαξες καθόλου?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια παιδια τα γενησα με φυσιολογικο τοκετο

Στα δυο πρωτα δεν ειχα παρατηρησει τιποτα αλλα στο τριτο σαν κατι να μην παει καλα

Δεν το ονομαζω ακρατεια αλλα....να το περιγραψω

Μπορει να εχω παει τουαλετα και βγαινοντας να φτερνιστω,θα μου φυγουν εστω κατι λιγα...(ειμαι μονιμα με σερβιετακια)

Μολις "το βαλω στο μυαλο μου"θαλω να παω ΑΜΕΣΩΣ ομως...ουτε στην εγκυμοσυνη τετοιο πραγμα

Και το βραδυ θα σηκωθω 1-2 φορες για τουαλετα,ενω πριν καθολου

 

Σαν να εχει λασκαρει λιγο το συστημα και ολο λεω να το αναφερω στον γιατρο μου και ολο το ξεχναω,μονο οταν τρεχω να αλλαξω ρουχα και εσωρουχα το θυμαμαι

4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ γέννησα πριν 5,5 μ. και από τότε δεν έχω σταματήσει σερβιέτα λόγω πολλών κολπικών υγρών. Ακράτεια ούρων δεν παρατήρησα σε μεγάλο βαθμό, ίσως υπάρχει ελάχιστη αλλά δεν την καταλαβαίνω έντονα.

Μετά από γυναικολογική εξέταση διαπιστώθηκε ότι έχω πρόπτωση μήτρας β' βαθμού και ίσως αυτός είναι λόγος της ύπαρξης των υγρών. Εσύ το έψαξες καθόλου?

Εφτασα σε σημειο να παω σε ουρολογο και αυτος μου ειπε οτι το προβλημα εχει προκληθει απο κακο ραψιμο της γιατρου που με ξε γεννησε και οτι θα παραμηνει.το μονο που εχω να κανω ειναι να κανω τα παιδια οσα εχω σκοπο τελως παντων και μετα να χειρουργηθω!!Μου ειπε οτι αυτο συμβαινει συνηθως στις μεγαλες ηλικιες!Εγω ειμαι μονο 27!!!!:(:(:(

.png
Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια παιδια τα γενησα με φυσιολογικο τοκετο

Στα δυο πρωτα δεν ειχα παρατηρησει τιποτα αλλα στο τριτο σαν κατι να μην παει καλα

Δεν το ονομαζω ακρατεια αλλα....να το περιγραψω

Μπορει να εχω παει τουαλετα και βγαινοντας να φτερνιστω,θα μου φυγουν εστω κατι λιγα...(ειμαι μονιμα με σερβιετακια)

Μολις "το βαλω στο μυαλο μου"θαλω να παω ΑΜΕΣΩΣ ομως...ουτε στην εγκυμοσυνη τετοιο πραγμα

Και το βραδυ θα σηκωθω 1-2 φορες για τουαλετα,ενω πριν καθολου

 

Σαν να εχει λασκαρει λιγο το συστημα και ολο λεω να το αναφερω στον γιατρο μου και ολο το ξεχναω,μονο οταν τρεχω να αλλαξω ρουχα και εσωρουχα το θυμαμαι

Αυτο ακριβως εχω και εγω φταρνιζομαι,γελαω, βηχω, ανεβαινω σκαλες,καθομαι,σηκωνομαι θα μου φυγουν!!!

Συνεχεια σερβιετακια!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω κοριτσια ακριβως το ιδιο εκει που μπορουσα να κρατηθω για ωρες τωρα με ενα γκουχ..μου φευγουν λιγο..εχετε δικιο πρεπει οσες εχουμε αυτο το προβληματακι να το συζητησουμε με το γιατρο..δηλαδη στην 2γεννα θα πρεπει να παιρνουμε πανες και για μας????:roll::roll::roll::roll:http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gifhttp://www.url=http://pregnancy.baby-gaga.com/]dev007pfs__.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...