Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η συμπεριφορα του γιου μου


Recommended Posts

επιδημια εννοω μεταφορικα μιλωντας φυσικα..όχι κυριολεκτικα..θεωρησα αυτονοητο ότι θα το καταλαβαίνατε αλλα πρφανως πρεπει να το εξηγησω..εννοω ότι υπαρχει κατακορυφη αυξηση, όπως και με τον καρκινο..όχι ότι ο αυτισμος είναι αρρωστια όπως ο καρκινος..είναι αναπτυξιακη διαταραχη..

υπαρχει 70% αυξηση από το 2009..δε θεωρω ότι το 2009 δεν ειχαν τα διαγνωστικα μεσα..αντανακλα οντως αυξηση και το βλέπουμε και στα σχολεια..1 στα 42 αγορια είναι τα τελευταια στατιστικα..

δυστυχως ναι κοσμος που δεν εχει γνωσεις η εμπειρια δεν μπορει να καταλαβει παιδια που εχουν αυτισμο υψηλης λειτουργικότητας πχ..δε μου κανει εντυπωση που δεν μπορεις να τα διακρίνεις παρα μονο αν είναι πιο βαριας μορφης που το καταλαβαινουν ολοι.οποτε αν εσυ και ο κάθε ενας δεν μπορεις να το διακρίνεις δε σημαινει ότι δεν ισχυει..και αν μη τι άλλο κοιτας τα στατιστικα που σου δινουν οι ιατρικες μελετες στην αμερικη..

δυστυχως αυτό το "εξελίσσονται πολύ καλα" είναι υπο συζητηση..το μονο σιγουρο είναι ότι τους παρεχεις ειδικη εκπαιδευση από οσο πιο μικρη ηλικια γινεται (ξερω παιδι που συστηματικα δουλευεται από τα 3 του και εχει οντως φοβερη προοδο αλλα μιλαει μονο του, κανει στερεοτυπιες με τα χερια, εχει εμμονες και επαναλαμβάνεται κτλ)

κάθε περιπτωση είναι μοναδικη, το μονο σιγουρο είναι να δουλευτεί το παιδι από ειδικους οσο το δυνατο νωρίτερα και από κει και περα να ελπιζεις για το καλυτερο..

3 στα 25 είναι με διαγνωση στην πρωτη..όχι ότι ετσι μας φαινονται..και φετος και περυσι..τα τελευταια στατιστικα από αμερικη είναι 1 στα 42 στα αγορια και 1 στα 180 περιπου στα κορίτσια..ανεφερα τις περιπτώσεις της α ταξης όχι για να πω ότι είναι 12% οι πιθανότητες αλλα για να επιβεβαιωσω ότι οντως το βλέπουμε και στην πραξη ότι υπαρχει αυξηση

επισης δεν καταλαβα..ποιοι είναι οι κορεσμενοι κλαδοι που προσπαθουν να ενισχυσουν τη δουλεια τους μεσα από τη διαγνωση? ας μη φτασουμε στο άλλο ακρο..δηλαδή να λεμε ότι οι ογκολογοι πχ σου βρισκουν ότι εχεις καρκινο για να χουν δουλεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Supernova το 70% που λες τι είδους "αυτισμό" περιλαμβάνει; Αν εννοείς "διαταραχές" που έχουν εντάξει στο φάσμα, προφανώς και θα είναι κατακόρυφη η αύξηση αφού το φάσμα έχει εξαπλωθεί όσο δεν πάει άλλο... Επίσης και οι γονείς έχουν θορυβηθεί και ένα τεράστιο ποσοστό περνάει προληπτικά από αναπτυξιολόγο. Ή οι δάσκαλοι στέλνουν τους γονείς για αξιολόγηση για κάθε περίπτωση που τους φαίνεται "δύσκολη".

 

Επίσης αν οι διαταραχές είναι τόσο πολλές, μήπως τελικά δεν είναι διαταραχές, αλλά η φυσική κατάσταση; Που απλώς τώρα την υπεραναλύουμε;

 

Εσύ με ποια ιδιότητα μιλάς; (γιατρός, εκπαιδευτικός, γονέας, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Εκαβη :)

Μη νευριάζεις supernova....κουβεντουλα κανουμε....Αν δεν θελεις διαλογο. με ωραιο τροπο, πες απλα τη γνωμη σου και σημειωσε από κατω 'δεν θελω να διαφωνήσετε μαζι μου, θελω απλως να τα πω ' ;)

Αληθεια εισαι πιστη σε όλα τα 'εξ Αμερικής'?? κατά γραμμα?? Εγω όχι....Διατηρω επιφυλλαξεις.

 

Κανω εντιτ για να τονισω κατι που ισως δεν καταλαβες.

 

Αρχικό μήνυμα απο Λαΐδα viewpost.gif

Τι θα προτεινα?? σαφως και όχι να καταργηθουν οι αναπτυξιολογοι....αλλα αυτό το φασμα να συγκεκριμενοποιηθεί λιγουλάκι....:wink:

Link to comment
Share on other sites

επιδημια εννοω μεταφορικα μιλωντας φυσικα..όχι κυριολεκτικα..θεωρησα αυτονοητο ότι θα το καταλαβαίνατε αλλα πρφανως πρεπει να το εξηγησω..εννοω ότι υπαρχει κατακορυφη αυξηση, όπως και με τον καρκινο..όχι ότι ο αυτισμος είναι αρρωστια όπως ο καρκινος..είναι αναπτυξιακη διαταραχη..

υπαρχει 70% αυξηση από το 2009..δε θεωρω ότι το 2009 δεν ειχαν τα διαγνωστικα μεσα..αντανακλα οντως αυξηση και το βλέπουμε και στα σχολεια..1 στα 42 αγορια είναι τα τελευταια στατιστικα..

δυστυχως ναι κοσμος που δεν εχει γνωσεις η εμπειρια δεν μπορει να καταλαβει παιδια που εχουν αυτισμο υψηλης λειτουργικότητας πχ..δε μου κανει εντυπωση που δεν μπορεις να τα διακρίνεις παρα μονο αν είναι πιο βαριας μορφης που το καταλαβαινουν ολοι.οποτε αν εσυ και ο κάθε ενας δεν μπορεις να το διακρίνεις δε σημαινει ότι δεν ισχυει..και αν μη τι άλλο κοιτας τα στατιστικα που σου δινουν οι ιατρικες μελετες στην αμερικη..

δυστυχως αυτό το "εξελίσσονται πολύ καλα" είναι υπο συζητηση..το μονο σιγουρο είναι ότι τους παρεχεις ειδικη εκπαιδευση από οσο πιο μικρη ηλικια γινεται (ξερω παιδι που συστηματικα δουλευεται από τα 3 του και εχει οντως φοβερη προοδο αλλα μιλαει μονο του, κανει στερεοτυπιες με τα χερια, εχει εμμονες και επαναλαμβάνεται κτλ)

κάθε περιπτωση είναι μοναδικη, το μονο σιγουρο είναι να δουλευτεί το παιδι από ειδικους οσο το δυνατο νωρίτερα και από κει και περα να ελπιζεις για το καλυτερο..

3 στα 25 είναι με διαγνωση στην πρωτη..όχι ότι ετσι μας φαινονται..και φετος και περυσι..τα τελευταια στατιστικα από αμερικη είναι 1 στα 42 στα αγορια και 1 στα 180 περιπου στα κορίτσια..ανεφερα τις περιπτώσεις της α ταξης όχι για να πω ότι είναι 12% οι πιθανότητες αλλα για να επιβεβαιωσω ότι οντως το βλέπουμε και στην πραξη ότι υπαρχει αυξηση

επισης δεν καταλαβα..ποιοι είναι οι κορεσμενοι κλαδοι που προσπαθουν να ενισχυσουν τη δουλεια τους μεσα από τη διαγνωση? ας μη φτασουμε στο άλλο ακρο..δηλαδή να λεμε ότι οι ογκολογοι πχ σου βρισκουν ότι εχεις καρκινο για να χουν δουλεια..

 

 

Eπομενως με αυτο το σκεπτικο, πιθανον και τη δεκαετια του 70 πχ να υπηρχαν παιδια που σημερα θα κατατασσονταν στο αυτιστικο φασμα (ας διευκρινιστει πραγματι τι συμπτωματα περιλαμβανει το περιβοητο φασμα), αλλα δεν υπηρχαν τα διαγνωστικα μεσα της σημερινης εποχης και τα παιδια αυτα ηταν απλως ιδιορρυθμα. Για να πω την αληθεια προσωπικα θυμαμαι περιπτωσεις συμμαθητων μου που ηταν πιο περιεργοι ακομα και απο εμενα!!! Μπορει πραγματι να σημειωνεται ραγδαια αυξηση στα κρουσματα αυτισμου (ισως φταιει που γενναμε ολο και αργοτερα, ισως οι τροφες η απλα τα νεογεννητα πρεπει να ταιριαζουν ολο και πιο πολυ με τον αυτιστικο κοσμο που δομουμε), το θεμα ομως ειναι οτι αρκετες φορες επειδη ειμαστε υποψιασμενοι εμεις οι γονεις, παιρνουμε εναν μεγεθυντικο φακο και τεσταρουμε ολημερις τα παιδια μας.. ΑΥΤΟ σιγουρα δεν ειναι καλο για κανεναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελουν να δημιουργησουν παιδια-φασον! Δεν βρισκω αλλη δικαιολογια....θελουν ολοι να σκεφτονται με συγκεκριμενο τροπο σε συγκεκριμενο χρονο, να εκφραζονται συγκεκριμενα και να αισθανονται με συγκεκριμενα ερεθισματα....οπου συγκεκριμενα βαλτε ΄αυτο που εκεινοι θεωρουν σωστο ΄....

Οι ανθρωποι δεν ειναι ρομποτ.....τα χαρακτηριστικα μας ειναι αυτα που μας κανουν διαφορετικους και αυτα πρεπει να καλλιεργουμε, οχι να προσπαθουν να μας κανουν να καλλιεργουμε αυτα που θα ηθελαν να μας χαρακτηριζουν.

Κ ι αυτο κανει τον κοσμο ομορφοτερο......και επισης κανει και πολλους ανθρωπους να ειναι σπουδαιοι με σπουδαια επιπτευγματα....οι εσωτερικες αναζητησεις που εχει καποιος που δεν ειναι στα πλαισια του συνηθισμενου συνηθως κρυβουν μεγαλη εμπνευση.

 

Ποσο δικιο εχεις! Ευτυχως καποιοι ακομα, δεν εχουν πεσει θυματα αυτης της τασης.

Πριν πολλα χρονια, ειχα γνωρισει αυτιστικο παιδακι σε ιδρυμα (ΜΚΟ). Το παιδι εκανε επαναλαμβανομενες κινησεις, ειχε απλανες βλεμμα, δεν επικοινωνουσε κλπ. Πιστεψα οτι ειχα εικονα, τι θεωρειται "αυτισμος".

Μεχρι που πριν λιγο καιρο, μια μητερα στον παιδικο που πηγαιναμε τοτε, μας ειπε περιλυπη, οτι ο γιος της ειχε διαγνωστει (?) με αυτισμο. Επεσα απο τα συννεφα. Το παιδακι ηταν κοινωνικοτατο, σου μιλαγε (απλα ειχε περιορισμενο λεξιλογιο και ετρωγε συμφωνα, οπως ειναι φυσιολογικο σε αυτη την ηλικια), και καταρχας, δεν ειχε εκεινο το απλανες βλεμμα, σου χαμογελαγε κλπ. Το πως και γιατι εβγαλαν στο παιδακι τετοια διαγνωση, δεν το καταλαβα ποτε. Μαλιστα τους εχουμε πετυχει απο τοτε εδω κι εκει και το παιδι μου φαινεται μια χαρα. Εχει καποιες ιδιαιτεροτητες, πχ εχει μανια με τους δεινοσαυρους, εμενα ομως μου φαινεται πανεξυπνος. (το πολυ πολυ να γινει παλαιοντολογος...)

Μηπως στηριζονται στα αγχη μας? Και πως τελικα, χαρτογραφειται η ανθρωπινη συμπεριφορα? Ειμαστε ολοι ιδιοι?

Ηρεμια προτεινω και συνεση.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου τα μνμν στην προιγουμενη σελιδα κατω κατω τα διαβασατε?? Τι εχετε να πειτε??
τι να πουμε; Μιαχαρα νορμαλ ειναι αυτα που γραφεις :) αλλα αν θες καποια διαγνωση, δεν μπορει να στην δωσει κανεις εδω ;)

 

Εγω αν ειχα 19 μηνων μωρο, ελεγε τις λεξουλες που αναφερεις, και δεν εχει καποιο προβλημα η καποια ενδειξη για αυτισμο/ καθυστερηση, δεν θα ανησυχουσα. Αν ανησυχουσα για οτιδηποτε ομως θα πηγσινα σε ειδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Λαιδα μπορεις με απλα λογια να μου πεις οσο ξερεις βεβαια ενδειξης αυτισμου?? Γιατι διαβαζω τοσα και εχω μπερδευτει η αληθεια ειναι.

 

Απλα αυτα που ξερεις..ξεροντας και εγω που θα τα διαβασω πως δεν εισαι ιδικος φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα, από αυτά που έγραψες για τον μικρό σου δεν είδα κάτι ανησυχητικό. Το ότι δεν μιλάει ακόμα, δεν σημαίνει τίποτα. Πολλά παιδάκια αργούν να μιλήσουν. Ανησυχείς όταν μένει στάσιμος ο λόγος του, μετά τα 2,5 όμως. Και όταν λέω "ανησυχείς", δεν μιλάω για αυτισμό. Κοιτάς να δεις αν θα χρειαστεί κάποια ενίσχυση δηλ. λογοθεραπεία.

 

Όπως και να΄χει αν εσύ ανησυχείς, κάνεις μια συζήτηση σε πρωτη φάση με τον παιδιατρο που παρακολουθεί το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...