Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ??


miamama

Recommended Posts

να απαντησω και εγω ως μηχανικος?ή θα με πάρετε απο τα μουτρα....?

δεν γνωρίζω τόσες λεπτομέρειες για τις ξυλόσομπες αλλά για την ενδοδαπέδια που αναφερει κάποια φίλη δεν είναι ευκολο να κάνεις ενδοδαπέδια σε ήδη διαμορφωμένη κατοικια....ειναι ειδική εγκατασταση γενικά και ακριβη... φανταστειτε σαν ενα τεράστιο σαλιγκαρι κάτω απο το δάπεδο και η επένδυση του δαπέδου πρεπει να είναι υπεχρεωτικά ξυλο και όχι λαμινατε....σε συγκεκριμενο πάχος και με μονωση...επίσης σε μια διαρροή ξυλώνεις ολο το πάτωμα....

εχει εξωτερικά μποιλερ δικα του τα οποια συνδεονται με το γκαζι και επίσης θέλει παροχη γκαζιου....τουλάχιστον τα τελευταια μοντελα τα οποια ειναι και αξιολογα και ανοικουν στα βιοκλιματικά

τελευταια στην αμερική έχει βγει ένα φωτοβολταικο κεραμμυδι....ναι καλά ακουτε το οποιο ειναι κανονικο κεραμμυδι σχηματικά αλλά ειναι απο ειδικο υλικο και χρωματιστο...απλά στην Ελλάδα δεν κανουν μεχρι στιγμης εισαγωγη....μπορειτε να κάνετε φωτοβολταικά πανελ για αυτονομια και οιονομία στο σπίτι αρκει να το επιτρεπουν οι συνθηκες

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 629
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να πω στον φίλο ποιο πάνω

 

Καλέ εδώ 99% είμαστε κορίτσια.

 

Περιμεντε να δείτε του χρόνου τι έχει να γίνει με τις ξυλοσομπες που το πετρέλαιο θα έχει όσο το κίνησης.....

 

Γιαυτό να κάνουμε την προεργασία μας να προλάβουμε

 

να απαντησω και εγω ως μηχανικος? ή θα με πάρετε απο τα μουτρα....?

δεν γνωρίζω τόσες λεπτομέρειες για τις ξυλόσομπες αλλά για την ενδοδαπέδια που αναφερει κάποια φίλη δεν είναι ευκολο να κάνεις ενδοδαπέδια σε ήδη διαμορφωμένη κατοικια.... ναι αυτό λέω και εγώ ότι πρέπει να γίνει εξαρχής. Με συμβατικά σώματα προτείνω μεγαλύτερη επιφάνεια σωμάτων για να μειωθεί η θερμοκρασία του νερού αν η ξυλόσομπα έχει πρόβλημα να πιάσει θερμοκρασίες 90 C στο νερό που πηγαίνει στα σώματα. ειναι ειδική εγκατασταση γενικά και ακριβη... φανταστειτε σαν ενα τεράστιο σαλιγκαρι κάτω απο το δάπεδο και η επένδυση του δαπέδου πρεπει να είναι υπεχρεωτικά ξυλο και όχι λαμινατε....σε συγκεκριμενο πάχος και με μονωση...επίσης σε μια διαρροή ξυλώνεις ολο το πάτωμα....

εχει εξωτερικά μποιλερ δικα του τα οποια συνδεονται με το γκαζι και επίσης θέλει παροχη γκαζιου γιατί γκάζι και όχι πετρελαίου, ξυλολέβητα ή ενεργειακή σόμπα;...τουλάχιστον τα τελευταια μοντελα τα οποια ειναι και αξιολογα και ανοικουν στα βιοκλιματικά αυτό θα ήταν αν συνδέονταν στον ηλιακό θερμοσίφωνα

τελευταια στην αμερική έχει βγει ένα φωτοβολταικο κεραμμυδι....ναι καλά ακουτε το οποιο ειναι κανονικο κεραμμυδι σχηματικά αλλά ειναι απο ειδικο υλικο και χρωματιστο...απλά στην Ελλάδα δεν κανουν μεχρι στιγμης εισαγωγη....μπορειτε να κάνετε φωτοβολταικά πανελ για αυτονομια και οιονομία στο σπίτι αρκει να το επιτρεπουν οι συνθηκες

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Να πω στον φίλο ποιο πάνω ότι 550 ευρώ για ενργειακη σόμπα με φούρνο αλλά και μποιλερ νερού είναι παρά πολύ λίγα οπότε δεν είναι από τις top επιλογές.

 

Εφόσον όταν την αναβεις δεν κάθεσαι δίπλα σημαίνει ότι δεν έχει δίπλα τοιχωματα κτλ.

 

Αν διαβασετε προσεκτικα αυτα που εγραψα θα βλεπατε οτι ακομα και για τα 550 ευρω δυσκολευτηκαμε να το παρουμε αποφαση. Προφανως δεν ειναι η καλυτερη επιλογη της αγορας αλλα τη δουλεια μας την κανουμε μια χαρα.

Χαιρομαι ειλικρινα που εσεις ειχατε τη δυνατοτητα να διαθεσετε τα τριπλασια για την πολυδιαφημιζομενη σομπα σας. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτά!

 

κοίτα δεν έχω κάτι μαζί σου και δεν θέλω να κάνω κυρηγμα....σαφώς οι πηγές ενέργειας είναι πολλές...το θέμα ειναι να μπορούν να γίνουν πράξη όλα όσα μας πασάρουν....και το λέω χύμα έτσι διότι θα πρεπει να δεις όλες τις παραμέτρους....ακόμη και όταν θα κάνεις μια καινουργια κατασκευή.... συνήθως σε είδη υπάρχον κτιριο να κάνεις πατέντα για να έχεις μια χαμηλότερης αξίας κόστος ή θα αλλάξεις ολη την θέρμανση ή θα πληρωσεις πιο πολλά....απαντώ πολυ φιλικά διότι πολλές φορες αυτο που γράφουμε παρερμηνευεται....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω μαγαζί με ενεργειακές ξυλόσομπες βουλγαρικές κ τσέχικες.

Επίσης υπάρχει δυνατότητα συνδεσης με τα καλοριφέρ ( δηλ τζακόσομπα λεβήτας).

Εμείς πριν μια βδομάδα γκρεμίσαμε το τζάκι μας κ βάλαμε μια τζακόσομπα λεβήτα, δηλ συνδέθηκε με τα καλοριφέρ . Καίω μόνο ξύλο κ ζεσταίνονται τα σώματα κ έχω κ ζεστό νερό. Καλά είναι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να σας πω και την δικια μου εμπειρια. Ο ανδρας μου και εγω ως δεδομενο την τιμη του πετρελαιου:confused: αποφασισαμε να παρουμε ξυλοσομπα. Πηραμε μια μαντεμενια με φουρνο στα 600ε και την βαλαμε στην σοφιτα. Αυτο σημαινει οτι εχει πολλες απωλειες γιατι δεν εχει καθολου τοιχο αλλα τζαμαρια. Προσφερει πολυ ζαστη αρκει να την αναψεις τουλαχιστον μια ωρα πριν για να σου την προσφερει! Οταν ειχαμε διακοπη ρευματος μαγειρεψα ακομα και πατατες τιγανητες με κοτοπουλο στον φουρνο και εγινε μιαμ μιαμ μιαμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω περσι αγορασα μια ξυλοσομπα απο την Γερμανια της εταιριας

WAMSLER .Ζεσταινω ολο το σπιτι μου 125m2 με 3.5τονους ξυλα.Εχει δυπλα τοιχωματα με πυροτουβλα και εσωτερικο θαλαμο.Ζυγιζει 90kgr.Η αποπληξη του μπουριου ειναι φ15 .Εξαιτιας των διπλων τοιχωματων και να την ακουμπισεις αθελα δεν προκεται να καεις.Το μπουρι ειναι μαντεμενιο 2.5mm μεγιστου μηκους μονον 80cm μαζι με την γωνια και ζυγιζει 30kgr.

 

Πριν την παρω εκανα μεγαλη ερευνα αγορας σε ολη την Ελλαδα και την Γερμανια .Εδω παρομοιες εκαναν γυρω στα 800 με 2500 ?.Ευτυχως εχω ακρες στη Γερμανια και αγορασα προιον των 1000? σε προσφορα μονο 200?.

 

Κανει μεγαλη οικονομια στα ξυλα σας λεω. Τις πρωτες μερες ουτε εμεις το πιστευαμε .Ηδη πηρε μια ιδια η πεθερα μου και μια θεια μας.Δεν καπνιζει οπως οι παλιες σομπες των παππουδων μας και εχει φοβερο ντιζαιν.Υπαρχει σχετικο video με ακριβως την ιδια σομπα στο youtube με σελιδα

και αποφασιστε.Επισης στο gougle εαν πατησετε WAMSLER θα δειτε ολα τα προιοντα της εταιριας .

 

Το κακο ειναι οτι ισως αυτη η εταιρια δε φερνει προιοντα της στην Ελλαδα αλλα σιγουρα υπαρχουν ομοια ισαξια και ισως καλυτερα.

 

Το μελλον ομως ανηκει πλεον στις σομπες-καυστηρες pellets.H wamsler εχει και απο αυτα.

 

Ελπιζω να σας βοηθησα .Παντως σας συστηνω ανεπιφυλαχτα ξυλοσομπα και παλι ξυλοσομπα.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι υπέροχες οι ξυλόσομπες με φούρνο, μια τέτοια ήθελα κι εγώ για το σπίτι στο χωριό. Ο καλός μου όμως δεν συμφωνεί, θέλει να αγοράσουμε σόμπα που καίει βιομάζα pellet γιατί είναι πιο φθηνό υλικό...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Eίναι υπέροχες οι ξυλόσομπες με φούρνο, μια τέτοια ήθελα κι εγώ για το σπίτι στο χωριό. Ο καλός μου όμως δεν συμφωνεί, θέλει να αγοράσουμε σόμπα που καίει βιομάζα pellet γιατί είναι πιο φθηνό υλικό...

 

 

 

και τα φαγητα γινονται πιο ωραια.............

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά κι απο εμένα και καλως σας βρήκα.

Ενδιαφέρον το θέμα μιας και αρκετός κόσμος το χει γυρίσει σε ξυλόσομπες και είμαι και εγώ στο ψάξιμο.

Το μοντέλο που πήρε ο φίλος tyfeonas ειναι πολυ ενδιαφέρουσα περίπτωση και καλό θά ναι να μας πει απο που την πήρε γιατί οι τιμές παιζουν με 150-200 Ευρώ διαφορά που δεν ειναι αμελητέα.

Καλη περιπτωση ειναι και η tala της romotop Τσεχίας (http://www.romotop.com/fireplace-type-stoves-romotop/tala-06-sheet-metal) που στην Αθηνα την βρίσκεις γυρω στα 800 Ευρώ.

Πάντως όποιος εχει βρει κατι καλο και σε καλη τιμη ας το μοιραστεί μαζί μας γιατι οι εποχες θελουν προσοχη σε καθε ειδους αγορες.

Ευχαριστώ για την υπομονη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν μένεις σε χωριό ή πόλη,σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα αλλά με τίποτα δεν θα έπαιρνα ξυλόσομπα εκτός κι αν είχα τζάμπα ή φθηνά ξύλα.Και τότε ίσως απλά να έβαζα έναν λέβητα με ξύλα(που θα ζεσταίνει τα σώματα του καλοριφέρ).Κια τότε όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία και φοβερή βρωμιά.

Ιδανικές θεωρώ τις σόμπες με πέλετ,τα οικολογικά βιοκαύσιμα.Είναι μικρά σαν γαριδάκια και δεν μολύνουν το περιβάλλον.Κάποιες σόμπες συνδέονται και με τα καλοριφέρ και μπορείς να ζεσταίνεις όλο το σπίτι.Βγάζουν ζεστό αέρα σαν τα αερόθερμα.Έχω τέτοια στη δουλειά και έχει πολύ καλή ενεργειακή απόδοση.Σχέδια από πολύ απλά εως πολυτελή.Δεν χρειάζεται να έχεις καμινάδα,μπαίνει και οριζόντια ο σωλήνας στον τοίχο.Το ίδιο και για τα τζάκια με πέλετ.Πολύ καλή και οικολογική επιλογή.

Ειναι φοβερες αυτες οι σομπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολη την ημερα καιει 1 1/2-2 ευρω.Τελειο ε??

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερες αυτες οι σομπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολη την ημερα καιει 1 1/2-2 ευρω.Τελειο ε??

 

Για τις πελλετ?ποσο κοστιζουν?ψαχνω ακομη απο 2000-2500 εως 4000 βρηκα.μηπως ξερεις τι χαρακτηριστηκα πρεπει να ψαξω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες και ολους.

 

ειδα το ποστ αυτο και ειπα να μοιραστω μερικα πραγματα σχετικα με τις ξυλοσομπες μιας και εβαλα προσφατα μια.

 

αν οντως ενδιαφερεστε μπορω να σας γραψω ποιες προτεινω αλλα και μαγαζι ωστε να τις παρετε φτηνα γιατι η τιμες διαφοροποιουνται σημαντικα απο καταστημα σε καταστημα δυστηχως.

 

Καλημερα,

κανω ερευνα αγορας για ξυλοσομπες αλλα εχω απογοητευθει (οι τιμες κυμαινονται μεταξυ 1800-3000?), θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν εστελνες πληροφοριες για μαγαζια με ξυλοσομπες σε καλες τιμες!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, ενδιαφερομαι κι εγω για ενεργειακη ξυλοσομπα και θα ηθελα να παρακαλεσω τον tyfeonas αν μπορουσε να με ενημερωνε για τα κατασηματα που ξερει.Μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα οσα εγραψε .Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

επειδη με ρωτανε πολλοι μεσω Pm θα το γραψω εδω.

 

ελπιζω να μην ειναι εναντια καποιου κανονα μιας και μπορειτε να κρινετε απο μονοι σας αν πρεπει να αγορασετε απο το συγκεκριμενο η απο αλλο μαγαζι.

 

εχει site αν και δεν ειναι πληρες με τιμες.

καλυτερα παρτε τον ενα τηλ και ζητηστε να σας κανει την καλυτερη δυνατη τιμη.

τις ποιο πολλες που θα δειτε σε ελληνικα site τις εχει και αυτος.

 

http://www.filippatos.gr/index2.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επειδη με ρωτανε πολλοι μεσω Pm θα το γραψω εδω.

 

ελπιζω να μην ειναι εναντια καποιου κανονα μιας και μπορειτε να κρινετε απο μονοι σας αν πρεπει να αγορασετε απο το συγκεκριμενο η απο αλλο μαγαζι.

 

εχει site αν και δεν ειναι πληρες με τιμες.

καλυτερα παρτε τον ενα τηλ και ζητηστε να σας κανει την καλυτερη δυνατη τιμη.

τις ποιο πολλες που θα δειτε σε ελληνικα site τις εχει και αυτος.

 

http://www.filippatos.gr/index2.html

 

Στείλε μου σε παρακαλω οτι εχεις μαζεψει απο τιμές,μοντέλα,μαγαζια. Με ενδιαφερει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κι από μένα!

Είμαι δάσκαλος, δεν πουλάω σόμπες, απλά εδώ και 5 χρόνια χρησιμοποιώ ως βασική πηγή θέρμανσης στο σπίτι μου (μεζονέτα 76+76 τ.μ.) μια ξυλόσομπα της Dovre. Τον καυστήρα τον έχω μόνο επικουρικά.

Διάβασα αρκετές ανακρίβειες και θα προσπαθήσω να βοηθήσω:

α. Σόμπες μοντέρνες βρίσκει κανείς από 200 μέχρι και 10.000 Ευρώ! Θέλει ψάξιμο!

β. Όλες οι σόμπες έχουν πολύ καλή απόδοση(από 75 έως και 90%). Μην ξενάμε πως η σόμπα ηταν το επόμενο και πιο εξελιγμένο θερμαντικό μέσο μετά την ανοιχτή εστία.

γ. Η απόδοση των τζακιών ξεκινάει από 15-17%(ανοιχτή εστία), βελτιώνεται σε 30-35%(κλειστή εστία) και φτάνει στο 75-85%(ενεργειακό τζάκι).

δ. Το ξύλο είναι οικολογικό καύσιμο (όσο υπάρχει τουλάχιστο) μιας και το ισοζύγιο του Διοξείδιου του Άνθρακα είναι μηδενικό (αποδίδει στην ατμόσφαιρα τόσο διοδείδιο όσο είχε απορροφήσει σαν ζωντανό δέντρο)

ε. Οι σόμπες με Pellets είναι μοναδική λύση για σπίτια που δεν υπάρχει ή δεν μπορεί να τοποθετηθεί καμινάδα: έχουν έξοδο μόλις 8cm και αφού ανάψουν δε βγάζουν καθόλου καπνό. Επιπλέον το pellet είναι φτιαγμένο απ' τα δασικά υποπροϊόντα (οικολογικότερο). Μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η τιμή μιας καλής (όχι κινέζικης) σόμπας ξεκινάει από τα 2.500 Ευρώ περίπου...

στ. Καλό είναι να αποφύγει κανείς το συνδιασμό καύσης ξύλου και κεντρικής θέρμανσης (καλοριφέρ) γιατί δημιουργεί προβλήματα (πολλή πίσσα στον συλλέκτη, που καθαρίζεται πολύ δύσκολα, ζημιές στην εγκατάσταση σε τυχόν διακοπή ρεύματος ή πτώσης της τάσης κ.λ.π.). Είναι καλύτερη η θέρμανση με αέρα.

ζ. Τέλος, με τις τωρινές τιμές του πετρελαίου το ξύλο συμφέρει: 2 τόνοι ξύλα κοστίζουν 250 - 300 Ευρώ και έχουν την ίδια θερμιδική απόδοση με έναν τόνο πετρελαίου που κοστίζει 750 ευρώ. Όσο για το Φυσικό Αέριο είναι μεν 18% φθηνότερο απ' το πετρέλαιο αλλά έχει 30% λιγότερη απόδοση...

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα την παιδίατρο για τη χρήση ξυλόσομπας σε σπίτι με μικρά παιδιά, μου είπε ότι δεν επιτρέπεται η συχνή χρήση, για λόγους : 1) ασφαλείας, 2) μη σταθερής θερμοκρασίας, 3) ακατάλληλης ατμόσφαιρας. Πήρα 2 γνώμες ίδιες. Ρωτήστε και εσείς παιδιάτρους πριν αποφασίσετε. ί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολους.

 

προχτες ειδα ενα φυλλαδιο απο το alex pack και ειχε μια πολυ καλη προσφορα.

 

εχει σομπα με φουρνο στα 200 ευρω και χωρις στα 100 ευρω!!!

 

λεει οτι ειναι ελληνικης κατασκευης.

 

δυστηχως δεν τις ειδα απο κοντα αλλα πιστευω οτι αξιζει να παει να τις δει καποιος απο κοντα.

 

http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page3.htm

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα την παιδίατρο για τη χρήση ξυλόσομπας σε σπίτι με μικρά παιδιά, μου είπε ότι δεν επιτρέπεται η συχνή χρήση, για λόγους : 1) ασφαλείας, 2) μη σταθερής θερμοκρασίας, 3) ακατάλληλης ατμόσφαιρας. Πήρα 2 γνώμες ίδιες. Ρωτήστε και εσείς παιδιάτρους πριν αποφασίσετε. ί

 

Αχ κι εγώ το έχω ακούσει αυτό από παιδίατρο...

Είναι η μεγάλη μου ανησυχία μιας και τον επόμενο χειμώνα θα έχω νεογέννητο μωρό...

 

Φοβάμαι μην πάθει κάτι. Γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτό; Μήπως εννοούν τις κλασικές παλιές σόμπες που κάπνιζαν και όχι τις ενεργειακές;

 

Την βοήθειά σας please...γιατί θέλω άμεσα να νοικιάσω μια μονοκατοικία που είναι χωρίς θέρμανση και θα πρέπει να δω αν πρέπει να αγοράσω και ξυλόσομπα...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

 

προχτες ειδα ενα φυλλαδιο απο το alex pack και ειχε μια πολυ καλη προσφορα.

 

εχει σομπα με φουρνο στα 200 ευρω και χωρις στα 100 ευρω!!!

 

λεει οτι ειναι ελληνικης κατασκευης.

 

δυστηχως δεν τις ειδα απο κοντα αλλα πιστευω οτι αξιζει να παει να τις δει καποιος απο κοντα.

 

http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page3.htm

πολύ φθηνές ε?

ποιος ξέρει να μας πει αν αξίζουν αυτές οι σόμπες?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως υπάρχει κανείς που έχει εγκαταστήσει καυστήρα pellet. Θέλουμε να αντικαταστήσουμε τον καυστήρα πετρελαίου, αλλά δυστυχώς ακόμα και οι πωλητές και οι υδραυλικοί δεν είναι καλά ενημερωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Epang δεν νομίζω ότι οι παιδίατροι πρέπει να έχουν δίκιο σε όλα όσα λένε, απλά και μόνο επειδή είναι παιδίατροι..! Η αδερφή μου έχει ξυλόσομπα εδώ και 7 χρόνια και δεν είχε ποτέ προβλήματα! Έχει δύο αγοράκια ένα τριών χρονών κι ένα 8 μηνών και με λίγη προσοχή, δηλαδή μην αφήσεις τη φωτιά να σβήσει..κτλ.. καταφέρνει να έχει μια σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι. Αυτά πιστεύω ότι τα μαθαίνεις σιγά σιγά όσο εξοικειώνεσαι με τη σόμπα. Εννοείται βέβαια ότι για να μην έχεις γενικά προβληματα πρέπει να κάνεις σωστή χρήση (όπως με όλα τις συσκευές στο σπίτι) Εκτός αυτού οι γιαγιάδες μας με σόμπες μας μεγάλωσαν, δεν πάθαμε τίποτα! Εμείς με την προοπτική να κάνουμε οικογένεια πήραμε αυτή, σε κοκκινο κι είμαστε πολύ χαρούμενοι! Δεν την ανάψαμε ακομα γιατί την έχουμε δυο βδομάδες αλλά δεν βλέπουμε την ώρα να έρθει ο επόμενος χειμώνας!

 

http://www.lanordica-extraflame.com/it/55/2/13/159/prodotti/prodotti-a-legna/dorella-l8-liberty-e-petra/dorella-l8-liberty-e-petra.html

 

Η συγκεκριμένη μάρκα είναι πολύ γνωστή εδώ στα ξένα, στην Ιταλία, από τις πιο έμπιστες, για να μη πω η πιο έμπιστη. Στην Ελλάδα δεν είδα να την αναφέρει κανείς. Η τιμή της ήταν 500 ευρώ, και για να καταλαβαινόμαστε, είναι μια μεση τιμή για ξυλόσομπα. Τουλάχιστον εδώ, τώρα τι παιζει με τις τιμές εκεί δε ξέρω...γιατί κάποιοι αναφερουν ότι με 500 ευρώ παίρνεις μια πατάτα.. Μην κολλάτε στην τιμή. Μπορεί εκεί αυτή που πήραμε εμείς να στοιχίζει και λιγότερα γιατί δε την ξέρει κανείς σα μάρκα..! Έχει να κάνει και με το πόση ζήτηση έχει το προιον. Δε σημαίνει δηλαδή απαραίτητα ότι όσο πιο πολλά δώσεις τόσο πιο καλή θα είναι η αγορά..! Επίσης το μονο που θέλω να πω εγώ είναι προσοχή με τις κινέζικες, στεναχωριέμαι να μποικοτάρω αλλά δυστυχώς άκουσα από έμπιστο φίλο ότι υπάρχει κινδυνος να σου βγει μάπα και να μην ξέρεις τι να την κάνεις. Καλύτερα ένα γνωστό όνομα στην αγορά σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Όσον αφορά στο πέλετ θέλω να σημειώσω ότι ο νόμιμος τρόπος, εδώ πάντα, είναι να βγει το μπουρί τουλαχιστον μισό μέτρο πάνω από τη σκεπή. Ο τρόπος με το κουτί στο μπαλκόνι δεν επιτρέπεται αν και το κάνουν συνέχεια. Αυτά. Επίσης οταν θα γεμίσει ο τοπος τετοιες σόμπες το πέλετ θα ακριβύνει και τέλος μέχρι να κάνεις απόσβεση της επένδυσης (3000 τουλάχιστον για να την συνδέσεις και με καλοριφέρ) στο μεταξύ με τα ξύλα θα είχες ζεστάνει όλη τη γειτονιά! Οπότε εγώ ψηφίζω την κλασσική ξυλόσομπα της γιαγιας δαγκωτό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...