Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις για γονιμοτητα των δυο φύλων


Recommended Posts

καλημέρα

θα ήθελα την καθοδήγηση σας γιατί δεν γνωρίζω πολλά

προσπαθούμε με το φίλο μου 5 μήνες και ακόμα τίποτα ίσως πρέπει να το ψάξουμε αλλά από που ξεκινάμε;πρώτα σπερμοδιάγραμμα; το γράφει ο γυναικολόγος; επειδή έχω ακούσει ότι πρέπει το κέντρο να είναι καλό έχετε να μου προτείνετε με προσωπικό μήνυμα κάποιο;ευχαριστώ

καπως ετσι ημουν και εγω αυτη τη χρονια.Τι πρεπει να κανω εχω αλλαξει σε δυο χρονια 8 γυναικολογος τωρα ειναι ο εννατος.Πρεπει να βρεις ενα γυναικολογο να σε καθοδηγησει σωστα αυτο εψαχνα και νομιζω το βρηκα(ετσι φανηκε).προχθες εμαθα πως μπορει να ειναι καλο το σπερμοδιαγραμμα και να εχει προβλημα το dna του σπερματος.οποτε για να ολοκληρωσετε το σπερμοδιαγραμμα πρεπει να κανεις και αυτη την εξεταση.το σπερμοδιαγραμμα νομιζω τα μικροβιολογικα δεν το δεχονται γραμμενο οπως και η σαλπιγγογραφια ελευθερες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια...δηλαδη πρεπει πρωτα να κανεις προσπαθειες για κανα χρονο και μετα να κανεις εξετασεις?αν της κανεις απο την αρχη πριν ξεκινεις της προσπαθειες,δηλαδη να γινουν οι ορμονολογικες εξετασεις αιματος στην γυναικα η και στον αντρα αν γινετε,να κανεις τεστ παπ και εναν κολπικο υπερηχο και να δεις απο την αρχη τι γινετε,απλα πιστευω πως αν περασει 1 χονος και μετα κατσεις να το ψαξεις δεν θα σε επειρεασει ψυχολογικα ολο αυτο?δεν ξερω λεω τωρα εγω μια γνωμη,γιατι και εγω στο ψαξιμο ειμαι και δεν ξερουμε τι να κανουμε,λεγαμε να παμε απο την αρχη να κανουμε οτι χρειαζετε μετα διαβασα οτι πρεπει να προσαθησεις για κανα χρονο και μετα και γιαυτο ρωταω..σας ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καπως ετσι ημουν και εγω αυτη τη χρονια.Τι πρεπει να κανω εχω αλλαξει σε δυο χρονια 8 γυναικολογος τωρα ειναι ο εννατος.Πρεπει να βρεις ενα γυναικολογο να σε καθοδηγησει σωστα αυτο εψαχνα και νομιζω το βρηκα(ετσι φανηκε).προχθες εμαθα πως μπορει να ειναι καλο το σπερμοδιαγραμμα και να εχει προβλημα το dna του σπερματος.οποτε για να ολοκληρωσετε το σπερμοδιαγραμμα πρεπει να κανεις και αυτη την εξεταση.το σπερμοδιαγραμμα νομιζω τα μικροβιολογικα δεν το δεχονται γραμμενο οπως και η σαλπιγγογραφια ελευθερες τιμες.
ακρυβος ετσι ειναι
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

θα ήθελα την καθοδήγηση σας γιατί δεν γνωρίζω πολλά

προσπαθούμε με το φίλο μου 5 μήνες και ακόμα τίποτα ίσως πρέπει να το ψάξουμε αλλά από που ξεκινάμε;πρώτα σπερμοδιάγραμμα; το γράφει ο γυναικολόγος; επειδή έχω ακούσει ότι πρέπει το κέντρο να είναι καλό έχετε να μου προτείνετε με προσωπικό μήνυμα κάποιο;ευχαριστώ

 

Το σπερμοδιαγραμμα από μονό του έχει κόστος γύρο στα 40 ευρώ και γράφετε.Θα μπορούσατε να γλιτώσετε κάνα 20 ευρώ.Μαζί με τις καλλιεργείς (δεν γραφουντε όμως) είναι στα 100.Τώρα η σαλπιγγογραφια σου την κάνει ο γυναικολόγος σου και το ποσό θα πληρώσεις αποφασίζει αυτός (ΔΕΝ ΓΡΆΦΕΤΕ).Η τιμές από 130 μέχρι.....Εγώ πριν 2 μέρες πλήρωσα 210 :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κοριτσια διευκρινιστε μου λιγακι σας παρακαλω γιατι δεν εχω ιδεα κ συγνωμη κιολας αν σας κουραζω για να κανεις αυτες τις εξετασεις FSH κτλ πρεπει οπωσδηποτε να τις εχεις γραψει? Δεν μπορεις να πας το πρωι σ ενα μικροβιολογικο ιδιωτικο και να ζητησεις να στις κανουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια διευκρινιστε μου λιγακι σας παρακαλω γιατι δεν εχω ιδεα κ συγνωμη κιολας αν σας κουραζω για να κανεις αυτες τις εξετασεις FSH κτλ πρεπει οπωσδηποτε να τις εχεις γραψει? Δεν μπορεις να πας το πρωι σ ενα μικροβιολογικο ιδιωτικο και να ζητησεις να στις κανουν?

 

Μια χαρά τις κάνεις απλά αν στις γράψει ο γιατρος, πηγαίνοντας με το ταμείο σου πληρώνεις μια μικρή συμμετοχή, διαφορετικά τα πληρώνεις ολα απο την τσέπη σου. Θα ήθελα να σε ενημερώσω οτι πρόκειται για ένα μεγάλο πακέτο πολλών κ σημαντικών εξετάσεων που κατα τη γνώμη μου θεμιτό θα ήταν να στις γράψει ο γυναικολόγος σου. Οκ το κόστος μπορει να μην το εχεις σκεφτεί η να μη σε νοιάζει αλλα γιατί να πας ομως έτσι στα τυφλά;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ιδεα ποσο κοστζουν συνολικα? Εστω στο περιπου? Κ τι γιατρος στις γραφει? Μπορω πχ να παω στον αγροτικο γιατρο που ερχεται στο χωριο μου? Ή σ ενα γενικο γιατρο? Κ αν τις γραψω πρεπει να παω στο νοσοκομειο με ραντεβου να τις κανω? Ή μπορω κ παλι να παω στο ιδιωτικο μικροβιολογικο κ να ισχυει κ εκει η συνταγη? Σ ευχαριστω που απαντησες αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ιδεα ποσο κοστζουν συνολικα? Εστω στο περιπου? Κ τι γιατρος στις γραφει? Μπορω πχ να παω στον αγροτικο γιατρο που ερχεται στο χωριο μου? Ή σ ενα γενικο γιατρο? Κ αν τις γραψω πρεπει να παω στο νοσοκομειο με ραντεβου να τις κανω? Ή μπορω κ παλι να παω στο ιδιωτικο μικροβιολογικο κ να ισχυει κ εκει η συνταγη? Σ ευχαριστω που απαντησες αμεσα.

 

Προτείνω να επισκεφτείς γυναικολόγο. Αυτός θα σου λύσει όλες σου τις απορίες κ θα σε κατευθύνει καλύτερα από τον καθένα.

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...