Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει το βράδυ ανα20λεπτο!!!βοηθεια!!


Elena@

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συγνώμη που χάθηκα αλλά επέστρεψα για να δώσω κουράγιο σε όλες τις απελπισμένες μανουλες και φυσικά να σας πω τα νέα μας.

Η κατασταση πήγε λίγο καλυτερα τοτε όμως συνέχισε να ξυπναει. Την προηγούμενη βδομάδα ο άντρας μου είχε άδεια και μου είπε αν θα ήθελα να κάνουμε μια προσπάθεια την νύχτα να τον κοιμίσει εκεινος και εγώ στα όρια της κατάρρευσης πια δέχτηκα. Να σας θυμησω οτι είμαστε πια 14 μηνών και όταν μπήκα να ζητησω τις συμβουλες σας ημασταν 7 αν δεν κάνω λάθος!

Ακούστε λοιπον τι κάναμε...

Το πρωτο βράδυ ξύπνησε 6-7 φορες πήγε τον πήρε ο μπαμπας του και εκείνος αρχισε να κλαιει. Κρατούσα χρονο και μόλις πάτησε τα 5 λεπτα πήγα τον πήρα τον θηλασα και κοιμηθηκε. Όλες τις φορες που ξύπνησε πήγα στα 5 λεπτα και τον θηλασα. Την δεύτερα μέρα είπα οτι θα πάω στα 7 λεπτα. Όταν ξύπνησε λοιπον πήγε ο μπαμπας του και μετρούσαν τα λεπτα και πανω που στο 7λεπτο είπα θα πάω ο μικρός ηρέμησε και κοιμήθηκε. Κάθε μέρα λοιπον ξυπνούσε όλο και λιγοτερο μέχρι που προχτες ο μπαμπάς του δεν τον πήρε αγκαλιά τον ξαναξαπλωσε ήρεμα στο κρεβάτι τον χάιδεψε τον νανουρισε και κοιμήθηκε έτσι. Χτες λοιπον κοριτσαρες μου κοιμήθηκε στις 9:30 ξύπνησε στις 2:30 τον κοιμήσε χωρίς να τον σηκώσει και ξανά ξυπνησε στις 6:15 τον θηλασα και ξανά κοιμήθηκε ως τις 8!!!!!! Δηλαδη κοριτσια κοιμηθηκα σχεδον 9 ωρες!!!!!! Απλα μαγικο!!!!!Τώρα κοιμάται απο τις 9:30. Να σας πω οτι τις πρωτες μέρες ξυπνούσε πανω στο δίωρο και ο μπαμπάς του του εδινε 130 ml φρέσκο γάλα για να είμαστε σιγουροι οτι δεν θα ξυπνήσει απο πείνα. Τις δυο τελευταίες μέρες δεν ξυπνάει ουτε γιαυτό!!!!! Εύχομαι να κρατήσει εμείς είπαμε οτι θα ειμάστε σταθεροί και φυσικά θα σας ενημερωνω!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί το μωρο μου δεν έκλαψε ,δεν έμεινε αβοήθητο, δεν ταλαιπωρηθηκε και βλέπω πως η κατασταση παει ολοένα και καλυτερα!!!!

Deena μου πως παει η κοιλιτσα σου;;;;;;

Κοαλακι τι κανει η φουρτούνα σου;;;;;;;

G.Geo είχα καιρό να διαβάσω νέα σου!!

Εύχομαι να είστε καλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μπραβο σας που τα καταφερατε :D;)!!!

 

Δηλαδη κοριτσια κοιμηθηκα σχεδον 9 ωρες!!!!!! Απλα μαγικο!!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί το μωρο μου δεν έκλαψε ,δεν έμεινε αβοήθητο, δεν ταλαιπωρηθηκε και βλέπω πως η κατασταση παει ολοένα και καλυτερα!!!!

 

Και θα συνεχισει να πηγαινει ετσι...;)

 

Κοαλακι τι κανει η φουρτούνα σου;;;;;;;

 

Ωχ, εκανα ενα μικρουλι λαθακι και πληκρολογησα τις απαντησεις μου μεσα στο quote. Παρολαυτα σταθηκα στα παραπανω σημεια γιατι αυτα εχουν σημασια πλεον, και παλι μπραβο σας που τα καταφερατε εντελως αναιμακτα, και χαιρομαι παααρα πολυυυ για εσας!!!

 

Μια χαρα ειναι κοριτσι μου η μονακριβη μου, ευχαριστω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!

Άντε και στα δικά μας οι άυπνες, χιχι!

Πάντως βρε κορίτσια εγώ τελικώς πιστεπυω πως ότι και να κάνεις αν δεν είναι και το παιδί έτοιμο δεν θα καταφέρεις τίποτε..όταν είναι έτοιμο το μικρό με λίγη βοήθεια μπορείς να το βοηθήσεις να κοιμάται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Pandoritsa!!!!

 

Μπράβο βρε κορίτσι! Σε σκεφτόμουν σήμερα και είχα ένα καλό προαίσθημα ότι τα πράγματα πάνε καλά!

 

Συγχαρητήρια σε μαμά, μπαμπά και μικρούλη!!! Έτοιμος ήταν ο μικρός, χρειαζόταν αυτό το τσακ για να αρχίσει και αυτός να απολαμβάνει συνεχόμενες ώρες ύπνου!

 

Μεγάλο πράγμα πάντως η υποστήριξη και η βοήθεια από τον σύζυγο/σύντροφο, τα κάνει όλα πιο εύκολα και πιο ανεκτά! Ένα μπράβο παραπάνω στον μπαμπά σας λοιπόν!:D:D:D

 

Καλά είμαστε κι εμείς, στο κατώφλι του 3ου τριμήνου με την μπέμπα πολύ δραστήρια στην κοιλιά και τον αδερφό της έξτρα δραστήριο εκτός!!! Άρχισε και σχολείο (παιδικό) δυο φορές την εβδομάδα και είναι πια ένας μικρός μαθητής, φεύγει από το σπίτι με την τσάντα του και γεμάτος περηφάνεια...καμαρώνω κι εγώ από δίπλα η περήφανη μαμά!!!

 

Είχα σήμερα ραντεβού με τον γιατρό, όλα εξελίσσονται φυσιολογικά, πάμε για προγραμματισμένη καισαρική την 39η εβδομάδα και συγκεκριμένα στις 20/12. Ήθελε να με βάλει την 40η αλλά πάτησα πόδι, Χριστούγεννα στο μαιευτήριο μακριά από τον μικρούλη μου δεν κάνω!!!!

 

Σήμερα λέγαμε με τον άντρα μου και γελούσαμε ότι έτσι όπως έχει κανονισθεί θα βγούμε Παραμονή Χριστουγέννων από το μαιευτήριο και θα περάσουμε άυπνα Χριστούγεννα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η χτεσινη νύχτα επίσης πολύ καλη!!!!!!

Κοιμήθηκε στις 21:30 ξύπνησε στις 2:30 πήγε ο μπαμπάς του και μετα στις 7:45 το πρωι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πέταω σας λεω!!!!!!!

Όμως πριν απο λίγο κορίτσια ξύπνησε και πήγα εγώ - γιατί ο άντρας μου γυρίζει αργα απο την δουλειά συνήθως 22:30- και δεν ηταν εδώ του έδωσα φρέσκο όμως δεν ηρεμουσε και έτσι τον θηλασα και κοιμήθηκε.....εύχομαι να μην μας παει πίσω αυτό.... Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές σας ,χαίρομαι πολύ που είστε καλα και είστε όλες παρούσες!!!! Smak είχα καιρό να σε συνάντησω!!!!!!! Deena χαίρομαι παρα πολύ που όλα πάνε καλά και νομιζω θα είναι μαγικά αυτά τα χριστούγεννα!!!!! Όσο για το καμάρι σου δεν ειναι και λίγο πράγμα να μεγαλώνουν και να τα θαυμάζουμε!!!!! Dimela εχεις δίκιο αλλά και γω δεν πίστευα πως το παιδάκι μου θα είναι τόσο συνεργασιμο. Ξέρω πως θα υπάρξουν δύσκολες μέρες έρχονται δόντια εμβόλια και διάφορα αλλα όμως τώρα που ο άντρας μου εχει πάρει το παιχνιδι στα χέρια του όλα είναι αλλιως.koalaki μου χαίρομαι για σας .......

Link to comment
Share on other sites

Όμως πριν απο λίγο κορίτσια ξύπνησε και πήγα εγώ - γιατί ο άντρας μου γυρίζει αργα απο την δουλειά συνήθως 22:30- και δεν ηταν εδώ του έδωσα φρέσκο όμως δεν ηρεμουσε και έτσι τον θηλασα και κοιμήθηκε.....εύχομαι να μην μας παει πίσω αυτό....

 

Υπαρχουν παρα πολλοι λογοι που μπορει να σας παει πισω (δοντια, ιωσεις κλπ), το θεμα ειναι να ΜΗΝ εκδηλωσεις εσυ τον φοβο και το αγχος σου (αν συμβει κατι τετοιο γιατι σιγουρα θα ειναι παροδικο και οχι μονιμο), αλλα να ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΡΩΝΤΑΣ ΕΥΛΑΒΙΚΑ τη ρουτινα και τη μεθοδο που εχετε υιοθετησει και εχει επιφερει το επιθυμητο για εσας αποτελεσμα!!!

 

Τα μωρα ειναι ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ και πολυ ευκολα ανακτουν την μνημη τους, οποτε μην σε ανησυχει τιποτα, ειναι τετοια η ηλικια του μωρου σου που οτι ενδιαμεσο και να συμβει δεν θα καταφερει να επιφερει σημαντικες αλλαγες στην ομαλη σας ρουτινα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η χτεσινή μας νύχτα ηταν αυτό που δεν μπορουσα να φανταστώ οτι θα συμβει!!!! Κοιμήθηκε το αγοράκι μου απο τις 22:00 το βράδυ μέχρι τις 7:00 το πρωι!!!!!!!!!! Κορίτσια δεν το πιστευω........

Όλο αυτό το διαστημα ξυπνούσε άλλοτε μια δυο ή τρεις φορες μέσα στη νύχτα και πήγαινε ο άντρας μου. Έφτασε στο σημείο να μην τον παιρνει καν αγκαλιά αλλά να τον χαϊδεύει λίγο και να κοιμάται μετα απο λιγο...

Ξεκουραζομαι κορίτσια μου, κοιμάμαι η δόλια γιατί 14 μηνες δεν έκλεισα μάτι! Ασε που απο τον τόσο θηλασμό μέσα στην νύχτα δεν έχω ακόμα αδιαθετησει και θα ήθελα πολύ να του χαρίζω ενα αδερφακι..πιστεύω τώρα που δεν θηλάζω μεσα στην νύχτα να μου ερθει και να μπω στην διαδικασια.

Τα νέα μας λοιπον είναι αυτά και είναι ευχάριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Pandoritsa, εχω τετοια χαρα με τα νεα σου! Λες και προκειται για το δικο μου παιδι!!!!

 

Με το καλο να πας συντομα και για το δευτερο και να σου βγει υπναρουλι!!!!

 

Καλο βραδυ και καλους υπνους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η χτεσινή μας νύχτα ηταν αυτό που δεν μπορουσα να φανταστώ οτι θα συμβει!!!! Κοιμήθηκε το αγοράκι μου απο τις 22:00 το βράδυ μέχρι τις 7:00 το πρωι!!!!!!!!!! Κορίτσια δεν το πιστευω........

Όλο αυτό το διαστημα ξυπνούσε άλλοτε μια δυο ή τρεις φορες μέσα στη νύχτα και πήγαινε ο άντρας μου. Έφτασε στο σημείο να μην τον παιρνει καν αγκαλιά αλλά να τον χαϊδεύει λίγο και να κοιμάται μετα απο λιγο...

Ξεκουραζομαι κορίτσια μου, κοιμάμαι η δόλια γιατί 14 μηνες δεν έκλεισα μάτι! Ασε που απο τον τόσο θηλασμό μέσα στην νύχτα δεν έχω ακόμα αδιαθετησει και θα ήθελα πολύ να του χαρίζω ενα αδερφακι..πιστεύω τώρα που δεν θηλάζω μεσα στην νύχτα να μου ερθει και να μπω στην διαδικασια.

Τα νέα μας λοιπον είναι αυτά και είναι ευχάριστα!!!

 

Αυτο ακριβως περιμενα να μου γραψεις!!! Χαμογέεελα λοιπον...!!!:D:D:D;););)

 

Αξιζουν ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και στους 3 σας (μανουλα, μπαμπακα, νινακι) για την ΥΠΟΜΟΝΗ, ΕΠΙΜΟΜΗ και αναμφιβολα την ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ που επιδειξατε οοολο αυτο τον καιρο, προκειμενου να πετυχετε τον στοχο σας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητηρια Pandoritsa! Ειναι εξαιρετικα τα νεα σας!!!! Μπραβο και παλι μπραβο! Με υπομονη κι επιμονη τελικα ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ! :P

Τι καλυτερο απο μια ξεκουραστη μαμα και ενα ξεκουραστο μωρο!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!!!!!!!! Σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλες σας ,τον χρονο σας μα πανω απο όλα για το ενδιαφέρον και την χαρά σας!!!!

Deena μου εύχομαι το δεύτερο όταν θα ρθει να είναι οντως του ύπνου αλλιως θα ξαναανοιξω την σελιδα "ξυπνάει το βράδυ ανα 20λεπτο η ιστορία συνεχίζεται!!!!" Η εγκυμοσύνη πως προχωράει;;;;

Χαμογελαω koalaki μου αν και ακόμα δεν το πιστεύω!!!

Smak μου ποσο δίκιο εχεις.... Νιώθω άλλος άνθρωπος μια ξεκουραστη και χαμογελαστή μαμά!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!!!!!!!! Σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλες σας ,τον χρονο σας μα πανω απο όλα για το ενδιαφέρον και την χαρά σας!!!!

 

Εμεις ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη που μας εδειξες...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Θα ήθελα να ζητήσω κι εγώ βοήθεια, γιατί τα τελευταία βράδια αρχίζω να φτάνω στα όριά μου...Έχω ένα αγαράκι 6,5 μηνών με μεγάλο πρόβλημα στον ύπνο.εκεί περίπου στους 2,5 μήνες είχε καταφέρει να κοιμάται σερί 6 ώρες και τότε αρχίσαμε τα πέρα δώθε για διακοπές το καλοκαίρι και πάει ο ύπνος...ξυπνάει πλέον ανά δίωρο, ανά μιάμιση ώρα, ανά μία, κλπ.προσπάθησα να τον πάω στο δωμάτιό του, αλλά ξυπνούσε ανά 15 λεπτα και δεν έμπαινε στην κούνια με τίποτα. Μετά γαντζώθηκε πάνω μου, όταν τον πήρα στο κρεβάτι στη μέση της νύχτας, και δεν με άφηνε. Τώρα επί τρία βράδια έχει τρομερή υπερένταση και δεν μπορεί να αποκοιμηθεί καν. Εκεί που τον έπαιρνε ο ύπνος στις 9.30, φτάνουμε 10.30-11...τι συμβαίνει; έχετε καμιά συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Θα ήθελα να ζητήσω κι εγώ βοήθεια, γιατί τα τελευταία βράδια αρχίζω να φτάνω στα όριά μου...Έχω ένα αγαράκι 6,5 μηνών με μεγάλο πρόβλημα στον ύπνο.εκεί περίπου στους 2,5 μήνες είχε καταφέρει να κοιμάται σερί 6 ώρες και τότε αρχίσαμε τα πέρα δώθε για διακοπές το καλοκαίρι και πάει ο ύπνος...ξυπνάει πλέον ανά δίωρο, ανά μιάμιση ώρα, ανά μία, κλπ.προσπάθησα να τον πάω στο δωμάτιό του, αλλά ξυπνούσε ανά 15 λεπτα και δεν έμπαινε στην κούνια με τίποτα. Μετά γαντζώθηκε πάνω μου, όταν τον πήρα στο κρεβάτι στη μέση της νύχτας, και δεν με άφηνε. Τώρα επί τρία βράδια έχει τρομερή υπερένταση και δεν μπορεί να αποκοιμηθεί καν. Εκεί που τον έπαιρνε ο ύπνος στις 9.30, φτάνουμε 10.30-11...τι συμβαίνει; έχετε καμιά συμβουλή;

 

Καλημερα!!!

 

Για αρχη θα σου πω οτι ειστε σε φαση αλματος (29η-30η αγχος αποχωρισμου/προσκολληση), αλλωστε αυτο το "γατζωθηκε" τα λεει ολα!!!

 

Δοντακια εχετε??? ειστε σε μια ηλικια που ξεκιναει συνηθως η οδοντοφυια!!! Απαγορευεται οποιαδηποτε "αλλαγη" οταν ειναι σε φαση οδοντοφυιας, δλδ το να του αλλαξεις δωματιο η να του ξεκινησεις καποια μεθοδο εκπαιδευσης αυτο δεν θα φερει κανενα αποτελεσμα αν ειστε σε τετοια φαση!!!

 

θηλαζεις??? η μερα σας πως ειναι??? κοιμαται, εχει ερεθισματα, κουραζεται, τρωει???

 

Εσυ εργαζεσαι???

 

Τα ρωταω ολα αυτα προκειμενου να διαπιστωσω λιγο τις συνθηκες με τις οποιες περνατε την ημερα σας.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!!

 

Δοντακια εχετε??? ειστε σε μια ηλικια που ξεκιναει συνηθως η οδοντοφυια!!! Απαγορευεται οποιαδηποτε "αλλαγη" οταν ειναι σε φαση οδοντοφυιας, δλδ το να αλλαξει δωματιο η να του ξεκινησεις καποια μεθοδο εκπαιδευσης αυτο δεν θα φερει κανενα αποτελεσμα αν ειστε σε τετοια φαση!!!

 

Θηλαζεις??? η μερα σας πως ειναι??? κοιμαται, εχει ερεθισματα, κουραζεται, τρωει???

 

Εσυ εργαζεσαι???

 

Τα ρωταω ολα αυτα προκειμενου να διαπιστωσω λιγο τις συνθηκες με τις οποιες περνατε την ημερα σας.

Koalaki σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν έχει δοντάκια ακόμα, αλλά γκρίνια πολύ έχει τουλάχιστον 1,5 μήνα τώρα. Τα ούλα του είναι φουσκωμένα από τον 3ο μήνα. Τον θηλάζω αποκλειστικά και μόλις μπήκε στον έκτο αρχίσαμε και τις στερεές.την ημέρα κοιμάται αρκετά: μισή έως μία ώρα το πρωί, 2-2,5 ώρες το μεσημέρι και ίσως ένα μισάωρο το απόγευμα. Βόλτα βγαίνουμε κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα, πρωί ή απόγευμα. Εγώ δεν εργάζομα ακόμα,, είμαστε όλη μέρα μαζί.γενικά, παρά τη γκρίνια, παίζει πολύ, είναι ευδιάθετος.

το γνωρίζω πως δεν πρέπει όταν είναι σε φάση δοντιών να δοκιμάζουμε αλλαγές στον ύπνο, αλλά σχεδόν αναγκάζομαι, γιατί δεν αποκοιμιέται πλέον με τον θηλασμό. Ξυπνάει τη νύχτα, τον θηλάζω, αλλά μπορεί να αρχίζει να γκρινιάζει, να αλλάζω στήθος, να μην ηρεμεί, να τον παίρνω αγκαλιά, και να τον νανουρίζω και μετά από πολλή ώρα να κοιμάται. Όχι σε κάθε ξύπνημα, αλλά σίγουρα 2 ή 3 φορές από τις 10 το βράδυ ως τις 9 το πρωί. Έχω εξουθενωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Koalaki σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν έχει δοντάκια ακόμα, αλλά γκρίνια πολύ έχει τουλάχιστον 1,5 μήνα τώρα. Τα ούλα του είναι φουσκωμένα από τον 3ο μήνα. Τον θηλάζω αποκλειστικά και μόλις μπήκε στον έκτο αρχίσαμε και τις στερεές.την ημέρα κοιμάται αρκετά: μισή έως μία ώρα το πρωί, 2-2,5 ώρες το μεσημέρι και ίσως ένα μισάωρο το απόγευμα. Βόλτα βγαίνουμε κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα, πρωί ή απόγευμα. Εγώ δεν εργάζομα ακόμα,, είμαστε όλη μέρα μαζί.γενικά, παρά τη γκρίνια, παίζει πολύ, είναι ευδιάθετος.

το γνωρίζω πως δεν πρέπει όταν είναι σε φάση δοντιών να δοκιμάζουμε αλλαγές στον ύπνο, αλλά σχεδόν αναγκάζομαι, γιατί δεν αποκοιμιέται πλέον με τον θηλασμό. Ξυπνάει τη νύχτα, τον θηλάζω, αλλά μπορεί να αρχίζει να γκρινιάζει, να αλλάζω στήθος, να μην ηρεμεί, να τον παίρνω αγκαλιά, και να τον νανουρίζω και μετά από πολλή ώρα να κοιμάται. Όχι σε κάθε ξύπνημα, αλλά σίγουρα 2 ή 3 φορές από τις 10 το βράδυ ως τις 9 το πρωί. Έχω εξουθενωθεί...

 

Περι θηλασμου δεν θα σου πω, διοτι δεν γνωριζω, αυτο ομως που γνωριζω ειναι οτι τα αλματα και η οδοντοφυια προκαλουν τετοιου ειδους προβληματα (υπερενταση, προσκολληση, ανασφαλεια, ανησυχια) κυριως το βραδυ που προσπαθουν να ηρεμησουν για να κοιμηθουν, και καθως δεν υπαρχει τιποτα (π.χ παιχνιδι, βολτα) να τα αποσπασει την προσοχη, οπως την ημερα.

 

Το ημερισιο προγραμμα σας ειναι ικανοποιητικο, αλλα γενικα να εχεις κατα νου οτι ο υπνος σταθεροποιειτε και παγιωνετε στην συντριπτικη πλειοψηφια των μωρων μετα το ετος. Ωστοσο, η καλυτερη και πιο σιγουρη συμβουλη που εχω να σου δωσω αυτη τη στιγμη (περα απο τα πρακτικα) ειναι η ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

Περναω εν ταχυ στα πρακτικα:

 

1) βεβαιωσου πως η παραγωγη του στηθους σου επαρκει...

2) υπαρχει μια μεθοδος εκπαιδευσης υπνου (ηπια) για μωρακια που θηλαζουν, και εχω την εντυπωση πως μπορεις να κανεις χρηση αυτης και σε περιπτωση που ειστε σε φαση οδοντοφυιας.

3) προσπαθησε να "αντακαταταστησεις" το στηθος (αφου βεβαιωθεις πως το μωρο δεν ξυπναει απο πεινα) με κατι αλλο, βαζωντας το ταυτοχρονα στη ρουτινα που υποθετω πως εχετε.

4) σε περιπτωσεις εντονης ανησυχιας μπορεις να δωσεις (κατοπιν συμβουλης παιδιατρου) καποιο παυσιπονο.

5) προμηθευσου ειδικα μασητικα με προεξοχες, η κεχριμπαρι που βοηθαει πολυ στην αποσυμφορηση κατα την οδοντοφυια.

6) μεινε ΣΤΑΘΕΡΗ και ΣΥΝΕΠΗΣ στη ρουτινα σας, και οπου χρειαζεται κανε συμπληρωματικες βοηθητικες κινησεις με βαση το ενστικτο σου.

7) προσπαθησε να μην εξωτερικευεις το ΑΓΧΟΣ και τον ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ που σου προκαλει η κουραση, σε νιωθω απολυτα, ειναι δυσκολο, αλλα με ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ θα τα καταφερετε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γλυκά μου κορίτσια μην με μαλωσετε!!!! Ο λογος που δεν μπαίνω είναι οτι πια κοιμάμαι!!!!! Όσο απίστευτο και αν είναι!!!!! Το μωρο μας έχει βρει εναν ρυθμο πολύ καλό και πλεον θηλαζουμε στις 9+30 το βράδυ και κοιμάται μέχρι τις 6 το πρωι όπου και τον ξαναθηλαζω και κοιμάται μέχρι τις 8. Υπαρχουν καποιες νύχτες που μπορεί να ξυπνήσει μια φορα όμως παει ο άντρας μου τον ηρεμεί για δευτερόλεπτα και ξανακοιμαται. Και ναι μιλάμε για το δικο μου παιδι!!! Μέχρι και περίοδος μου ήρθε!!!!!! Περιμένω νεα σας φιλια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκά μου κορίτσια μην με μαλωσετε!!!! Ο λογος που δεν μπαίνω είναι οτι πια κοιμάμαι!!!!! Όσο απίστευτο και αν είναι!!!!! Το μωρο μας έχει βρει εναν ρυθμο πολύ καλό και πλεον θηλαζουμε στις 9+30 το βράδυ και κοιμάται μέχρι τις 6 το πρωι όπου και τον ξαναθηλαζω και κοιμάται μέχρι τις 8. Υπαρχουν καποιες νύχτες που μπορεί να ξυπνήσει μια φορα όμως παει ο άντρας μου τον ηρεμεί για δευτερόλεπτα και ξανακοιμαται. Και ναι μιλάμε για το δικο μου παιδι!!! Μέχρι και περίοδος μου ήρθε!!!!!! Περιμένω νεα σας φιλια!!!!!

 

Χαιρομαι παρα πολυ κοριτσακι μου που επιτελους κοιμαστε!!! :D:D:D

Μανουλα ξεκουραστη=μωρακι ευτυχισμενο!!! :D:D:D

Να ειστε καλα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γλυκά μου κορίτσια μην με μαλωσετε!!!! Ο λογος που δεν μπαίνω είναι οτι πια κοιμάμαι!!!!! Όσο απίστευτο και αν είναι!!!!! Το μωρο μας έχει βρει εναν ρυθμο πολύ καλό και πλεον θηλαζουμε στις 9+30 το βράδυ και κοιμάται μέχρι τις 6 το πρωι όπου και τον ξαναθηλαζω και κοιμάται μέχρι τις 8. Υπαρχουν καποιες νύχτες που μπορεί να ξυπνήσει μια φορα όμως παει ο άντρας μου τον ηρεμεί για δευτερόλεπτα και ξανακοιμαται. Και ναι μιλάμε για το δικο μου παιδι!!! Μέχρι και περίοδος μου ήρθε!!!!!! Περιμένω νεα σας φιλια!!!!!

 

Γεια σου υπναρού!!!:P:p:p

 

Εννοείται ότι τα νέα σας είναι καταπληκτικά! Πόσο είναι τώρα ο μικρός? Κοιμάται ακόμα 2 φορές μέσα στην ημέρα?

 

Έχω χαθεί κι εγώ γιατί είμαι στην αναμονή και μέσα στις προετοιμασίες! Μπήκα στον μήνα μου σήμερα και λογικά θα γεννήσω κατά τις 20/12 και ενώ έχω αγοράσει ή/και ανεβάσει από την αποθήκη όλα όσα χρειάζομαι για την μπέμπα μου δεν έχω που να τα βάλω!!!!! Το σπίτι μας δεν είχε τρίτο υπνοδωμάτιο και κλείσαμε έναν χώρο με γυψοσανίδα. Δωμάτιο πλέον υπάρχει, το οποίο όμως είναι άβαφο και χωρίς ντουλάπα....κυνηγάμε τους μάστορες εδώ και 2 μήνες και έτσι όπως το πάμε μου φαίνεται ότι θα βγουν από το δωμάτιο όταν βγει και η μπέμπα από το μαιευτήριο!

 

Ταυτοχρόνως, με πονάει η μέση μου, ο μικρός μου είναι με ίωση εδώ και έναν μήνα, κοιτάω παιδικούς σταθμούς, δουλεύω από το σπίτι για το γραφείο, στολίσω χριστουγεννιάτικα το σπίτι.....ΟΥΦ......αυτά!

 

Ευτυχώς ο ύπνος του μικρού μου παραμένει καλός, αν κι έχει πάει λίγο αργά το bedtime και κάνουμε κάποιες προσαρμογές τις τελευταίες ημέρες για να επανέλθει στις παλιές καλές του συνήθειες!!!! Βέβαια, μάλλον αντιλαμβάνεται ότι χάνει ωσονούπω την αποκλειστικότητα και θέλει μόνο η μαμά να του διαβάσει παραμύθι, μόνο η μαμά να τον βάλει για ύπνο, μόνο η μαμά να τον πάει στις κούνιες, μόνο η μαμά να τον πάρει αγκαλιά (εξ'ου και οι πόνοι στην μέση!!!!!) και όλα αυτά τα καλά!

 

Μας περιμένουν μεγάλες στιγμές λέμε!!!:lol::lol::lol:

 

Χαίρομαι πάντως που το θέμα έχει πέσει σε μια χειμερία νάρκη, αν μη τι άλλο σημαίνει λιγότερες άυπνες μανούλες!

 

Φιλάκια πολλά σε όλες και στα ζουζούνια σας!

 

Υ.Γ. 1 : Pandoritsa μην πτοείσαι από τα παραπάνω που γράφω (γράφουν και οι ορμόνες μαζί μου!!!!), τώρα που ήρθε η περίοδος βουρ για το δεύτερο!!!!

 

Υ.Γ. 2 : Φαντάζεστε σε λίγο καιρό να γράφω απελπισμένη εδώ γιατί η μπέμπα δεν θα κοιμάται??????

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. 2 : Φαντάζεστε σε λίγο καιρό να γράφω απελπισμένη εδώ γιατί η μπέμπα δεν θα κοιμάται??????

 

 

χαχαχα!θα σου κανουμε quote τα ποστ σου:D:D:D με το καλο ο κοριτσαρος

 

pandoritsa πολύ ευχαριστα νεα,,,,,και εις ανωτερα:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Deena μου κουραγιο και καλη δυναμη!

 

Τωρα, αν σε δουμε στο φορουμ να παραπονιεσαι για τον υπνο της μικρης, ειναι πολυ ευκολο το τι θα κανουμε:

απλα θα παραθεσουμε τις συμβουλες σου για να τις θυμηθεις!!! :P:p:p

 

Με το καλο!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...