Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Ναι, στην ουσία φύλαξη γίνεται... Γι΄αυτό και εγώ δεν αφήνω τη μικρή να κάτσει μέχρι τις 4 και έχω αγγαρέψει τη γιαγιά της να την παίρνει στις 2.

 

εμείς θα έπρεπε να πληρώνουμε γυναίκα... οπότε είπαμε να πληρώνουμε το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμας στην απογευματινη ζωνη (2-4μμ) κανουν μελετη απο δευτερα εως και πεμπτη. Εκει κανουν στανταρ τα ελληνικα--μαθηματικα. Δηλ. η κορη μου που ειναι α δημοτικου ερχεται πληρως διαβασμενη. Μονο ελεγχο της κανουμε. Τις παρασκευες κανουν 1 ωρα γαλλικα 1 ωρα αγγλικα και το διαβασμα το αφηνουν για το σ-κ.

 

Ο γιος μου που ειναι γ δημοτικου κανει απο δευτερα μεχρι και παρασκευη μελετη. Εκει προλαβαινουν παλι ολα τα ελληνικα-μαθηματικα. Τα υπολοιπα οιμως, οπως ιστορια, θρησκευτικα, αγγλικα κλπ τα εχει για το σπιτι.

 

Σιγουρα την ωρα της μελετης δε θα τη χαρακτηριζα ως απλη φυλαξη αλλα αντιθετα ως πραγματικη "μελετη".

 

Επισης μεσα σε αυτες τις "ευελικτες" ζωνες τα παιδια εχουν τη δυναντοτητα να κανουν αυτες τις περιβοητες "εξωσχολικες" δραστηριοτητες. Αυτο σημαινει οτι κανουν οτι διαλεξε το καθενα (χορο, καρατε, πιανο κλπ κλπ) κι ετσι ειμαστε κι εμεις χαλαροι το απογευμα και δεν εχουμε να τα τρεχουμε ξανα μανα σε δραστηριοτητες:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εμας στην απογευματινη ζωνη (2-4μμ) κανουν μελετη απο δευτερα εως και πεμπτη. Εκει κανουν στανταρ τα ελληνικα--μαθηματικα. Δηλ. η κορη μου που ειναι α δημοτικου ερχεται πληρως διαβασμενη. Μονο ελεγχο της κανουμε. Τις παρασκευες κανουν 1 ωρα γαλλικα 1 ωρα αγγλικα και το διαβασμα το αφηνουν για το σ-κ.

 

Ο γιος μου που ειναι γ δημοτικου κανει απο δευτερα μεχρι και παρασκευη μελετη. Εκει προλαβαινουν παλι ολα τα ελληνικα-μαθηματικα. Τα υπολοιπα οιμως, οπως ιστορια, θρησκευτικα, αγγλικα κλπ τα εχει για το σπιτι.

 

Σιγουρα την ωρα της μελετης δε θα τη χαρακτηριζα ως απλη φυλαξη αλλα αντιθετα ως πραγματικη "μελετη".

 

Επισης μεσα σε αυτες τις "ευελικτες" ζωνες τα παιδια εχουν τη δυναντοτητα να κανουν αυτες τις περιβοητες "εξωσχολικες" δραστηριοτητες. Αυτο σημαινει οτι κανουν οτι διαλεξε το καθενα (χορο, καρατε, πιανο κλπ κλπ) κι ετσι ειμαστε κι εμεις χαλαροι το απογευμα και δεν εχουμε να τα τρεχουμε ξανα μανα σε δραστηριοτητες:rolleyes:

 

Σε ποιο σχολειο πατε, αν επιτρεπεται? (με πμ αν δεν θελεις να πεις δημοσια). Κολυμβηση πρεπει οπωσδηποτε να κανει η μπορεις να αρνηθεις?

 

Ψαχνω ενα για του χρονου και απο αυτο θα εξαρτηθει η περιοχη που θα μετακομισω.

Link to comment
Share on other sites

Προς τις κυρίες που απευθύνθηκαν σε μένα προσωπικά κάνοντας αναξιοπρεπείς χαρακτηρισμούς προς το πρόσωπό μου.

 

Kύριος στόχος της συμμετοχής μου στο συγκεκριμένο θέμα ήταν η ενημέρωση καθότι είναι ελάχιστοι οι εκπαιδευτικοί σε αυτό το φόρουμ(μάλλον δεν είναι και καθόλου τυχαίο) αλλά κι αυτοί οι ελάχιστοι δε μπηκαν καν στη διαδικασια να συμμετασχουν παρα με ελαχιστα ποστ-στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα-και ούτε μία φορά δεν ξεκίνησα καμία επίθεση.

 

Εσείς με βάλατε συνεχώς στη θέση να ανασκευάζω λανθασμενες πληροφοριες και κακοήθειες απέναντι στον εκπαιδευτικό.Οχι όλες αλλά οι περισσότερες.

 

Αποχωρώ και εγώ από το συγκεκριμένο θέμα.Μπορείτε να συνεχίσετε να λετε μεταξύ σας όσες ανακρίβειες και αερολογίες θέλετε.

Πολύ κακώς ασχολήθηκα σοβαρά.

 

Κι ελπίζω απέναντι στους εκπαιδευτικούς των παιδιών σας να έχετε καλύτερη στάση διότι τα παιδιά είναι εκείνα που θα ζημιωθούν και δε χρωστουν και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Κι ελπίζω απέναντι στους εκπαιδευτικούς των παιδιών σας να έχετε καλύτερη στάση διότι τα παιδιά είναι εκείνα που θα ζημιωθούν και δε χρωστουν και τίποτα."

 

Μiss Sunshine τα παιδια μας ζημιωνονται απο εκπαιδευτικους που απο τυχη η απο αναγκη επαγγελματικης αποκαταστασης βρισκονται σε αυτην τη θεση, απο ανθρωπους ανιδεους η επηρμενους ξερολες, απο εκπαιδευτικους που βαρυγκομουν στη δουλεια τους, απο εκπαιδευτικους με εριστικο χαρακτηρα...

Αν πετυχουν τετοιους σιγουρα θα ζημιωθουν.

Link to comment
Share on other sites

"Κι ελπίζω απέναντι στους εκπαιδευτικούς των παιδιών σας να έχετε καλύτερη στάση διότι τα παιδιά είναι εκείνα που θα ζημιωθούν και δε χρωστουν και τίποτα."

 

Μiss Sunshine τα παιδια μας ζημιωνονται απο εκπαιδευτικους που απο τυχη η απο αναγκη επαγγελματικης αποκαταστασης βρισκονται σε αυτην τη θεση, απο ανθρωπους ανιδεους η επηρμενους ξερολες, απο εκπαιδευτικους που βαρυγκομουν στη δουλεια τους, απο εκπαιδευτικους με εριστικο χαρακτηρα...

Αν πετυχουν τετοιους σιγουρα θα ζημιωθουν.

 

 

Και δυστυχώς είναι πολλοί οι .....κομπλεξικοί αυτού του είδους:rolleyes: Γιαυτό η Παιδεία πάει κατά δ@@λου...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, βρε κορίτσια, θα ήθελα πραγματικά να επανέλθουμε στο θέμα, όπως το έθεσε αρχικά η Αγγελίνα και να μην τροφοδοτούμε άλλο αυτό το ατελείωτο "κατηγορώ" του συγκεκριμένου μέλους προς όλους ("αχ, κακούργα κενωνία, που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις"), γιατί ο διάλογος θα είναι εποικοδομητικός, μόνον εφόσον μπορούμε να επικεντρωθούμε στο θέμα "αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου". Και περιμένω την Αγγελίνα να μας επαναφέρει στην τάξη

 

Μια χαρά το επαναφέρατε και μόνες σας, κορίτσια. ;) Επειδή έτυχε να ανοίξω εγώ το θέμα, δε σημαίνει ότι το "διευθύνω" κιόλας!

 

Παραθέτω σημεία από τη δήλωση Λοβέρδου και μετά σχολιάζω.

 

"[...]Πάμε τώρα εκεί που θα γίνουν αλλαγές. Το ανακοινώνω από την εκπομπή σας, το είπα και στη Βουλή, ξεκινάει τώρα τον Οκτώβριο, θα συνεδριάσει το Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας, θα το συγκαλέσουμε τον Οκτώβριο, το Συμβούλιο των πρώην Υπουργών Παιδείας που θεσμοποιήσαμε εμείς.

Και το βασικό του θέμα θα είναι οι αλλαγές στο δημοτικό. Το δημοτικό που διαμορφώνει τους Έλληνες.

Κατά βάση η φιλοσοφία της πρότασης που θα κάνω είναι λιγότερα μαθήματα, περισσότερη ενασχόληση με ζητήματα που ολοκληρώνουν το παιδί.

Δημιουργική απασχόληση, άθληση, καλλιτεχνικά.

Η εμπειρία μου όταν ανέλαβα, ένας φίλος μου ζωγράφος μου είπε ότι το παιδί του το ανιψάκι του κάτι, φιλοξένησε ένα γερμανάκι. Εγώ δεν ήξερα ότι γίνονται ανταλλαγές και μαθητών. Και το γερμανάκι φρικάρισε όταν είδε τι κάνει το δικό μας παιδί. Δηλαδή να γυρίζει από το σχολείο και μέχρι τις εννιά το βράδυ να έχει διάβασμα και είπε ότι "εμείς δεν τα κάνουμε αυτά, εμείς έχουμε λιγότερη δουλειά", αλλά πιο παραγωγική.

Το να έχεις 18 μαθήματα στο δημοτικό, είναι απόδειξη ότι είσαι για το τρελοκομείο, είναι απόδειξη ότι για κάποιον άλλον δουλεύεις, όχι για τα παιδιά.

Αυτό θα αλλάξει και θα νομοθετηθεί τον Ιανουάριο και σημειώστε την ημερομηνία.

Θα εισηγηθούμε στη Βουλή, μετά από διάλογο τριών μηνών, τις αλλαγές για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, που διαμορφώνει τους σύγχρονους πολίτες, τους σύγχρονους Έλληνες [...]".

 

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1#ixzz3IqTrBh5b

Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook"

 

Ελπίζω να μην είναι προεκλογικό "πυροτέχνημα" η ανακοίνωση Λοβέρδου, αν και το φοβάμαι κι εγώ!

Δυστυχώς, ούτε εγώ γνωρίζω εάν υπάρχουν, επισήμως, κάπου καταγεγραμμένες οι επερχόμενες αλλαγές. Ίσως γιατί είναι ακόμη στο στάδιο επεξεργασίας; Πάντως, οι όποιες αλλαγές, (αχ πολύπαθη παιδεία!), προκειμένου να καταστήσουν ευνοϊκότερη την κατάσταση στα σχολεία (μιλάω πάντα για τα μαθήματα και το εκπαιδευτικό κομμάτι), θα πρέπει να τύχουν προηγουμένως της διαβούλευσης με όλους τους εμπλεκόμενους. Και αυτοί δεν είναι μόνον το Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας, οι πρώην Υπουργοί Παιδείας και κάποιοι υψηλόβαθμοι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι απέχουν από τα καθήκοντα του μάχιμου εκπαιδευτικού εδώ και πολλά χρόνια και ούτε καν γνωρίζουν τι συμβαίνει στα σχολεία, οι περισσότεροι δε εξ αυτών δεν έχουν παιδιά μαθητικής ηλικίας.

Ίσως θα μπορούσαμε εμείς εδώ σ' αυτό το φόρουμ να ανταλλάξουμε απόψεις, ιδίως οι μαμάδες των μεγαλύτερων παιδιών, έχοντας πλέον και την εμπειρία, αναφορικά με το ποιες κατά τη γνώμη μας θα πρέπει να είναι αυτές οι αλλαγές. Είναι ο αριθμός των μαθημάτων που καθιστά το πρόβλημα; π.χ. τα 18 μαθήματα; ή μήπως είναι η υπερβολική ύλη που πρέπει να διδαχθεί στα πρωτεύοντα μαθήματα; Ποιο θα είναι το όφελος εισαγωγής περισσότερων ωρών εικαστικών, δραστηριοτήτων κλπ. εάν εξακολουθεί να παραμένει το πρόβλημα της υπερβολικής ύλης στα πρωτεύοντα μαθήματα; Και πώς ακριβώς θα λειτουργήσει η μελέτη; Θα γίνεται μέσα στην τάξη στο μάθημα ή στην απογευματινή ζώνη; Θα υπάρξει απογευματινή ζώνη σε όλα τα σχολεία ή μόνο στα ολοήμερα; Food for thought.

 

Αυτές είναι καίριες ερωτήσεις, που βασανίζουν το μυαλό των γονιών από τη στιγμή που έγινε λόγος για τις περίφημες αλλαγές. Θα επιθυμούσα να πάψει ο περί ου ο λόγος τις ανούσιες εξαγγελίες και τις προσωπικές εμπειρίες, οι οποίες ποσώς μας ενδιαφέρουν και να μας πει κάτι συγκεκριμένο πάνω σε αυτά. Άσε που πρέπει να αλλάξει τάχιστα επικοινωνιολόγο, γιατί γίνεται ρόμπα συνεχώς. Από το γερμανάκι φιλοξενούμενο, περίμενε να μάθει ότι το σύστημα χρήζει αλλαγών; :rolleyes:

 

Θα μπω στον πειρασμό να το ξαναπώ, μεγάλο μέρος του προβλήματος οφείλεται στα κακογραμμένα βιβλία. Ας ξεκινήσουν από εκεί.

 

Ναι, στην ουσία φύλαξη γίνεται... Γι΄αυτό και εγώ δεν αφήνω τη μικρή να κάτσει μέχρι τις 4 και έχω αγγαρέψει τη γιαγιά της να την παίρνει στις 2.

 

Επιβεβαιώνω για όσα δημόσια ολοήμερα γνωρίζω. Φύλαξη σκέτη.

 

εμας στην απογευματινη ζωνη (2-4μμ) κανουν μελετη απο δευτερα εως και πεμπτη. Εκει κανουν στανταρ τα ελληνικα--μαθηματικα. Δηλ. η κορη μου που ειναι α δημοτικου ερχεται πληρως διαβασμενη. Μονο ελεγχο της κανουμε. Τις παρασκευες κανουν 1 ωρα γαλλικα 1 ωρα αγγλικα και το διαβασμα το αφηνουν για το σ-κ.

 

Ο γιος μου που ειναι γ δημοτικου κανει απο δευτερα μεχρι και παρασκευη μελετη. Εκει προλαβαινουν παλι ολα τα ελληνικα-μαθηματικα. Τα υπολοιπα οιμως, οπως ιστορια, θρησκευτικα, αγγλικα κλπ τα εχει για το σπιτι.

 

Σιγουρα την ωρα της μελετης δε θα τη χαρακτηριζα ως απλη φυλαξη αλλα αντιθετα ως πραγματικη "μελετη".

 

Επισης μεσα σε αυτες τις "ευελικτες" ζωνες τα παιδια εχουν τη δυναντοτητα να κανουν αυτες τις περιβοητες "εξωσχολικες" δραστηριοτητες. Αυτο σημαινει οτι κανουν οτι διαλεξε το καθενα (χορο, καρατε, πιανο κλπ κλπ) κι ετσι ειμαστε κι εμεις χαλαροι το απογευμα και δεν εχουμε να τα τρεχουμε ξανα μανα σε δραστηριοτητες:rolleyes:

 

Πολύ ωραίο ακούγεται το πρόγραμμά σας!

Link to comment
Share on other sites

εμείς θα έπρεπε να πληρώνουμε γυναίκα... οπότε είπαμε να πληρώνουμε το σχολείο.

 

Ακριβως αυτο κι εμεις!!!

 

Το δικο μας σχολειο εχει περισσοτερες ωρες γλωσσα στις μικρες ταξεις και λιγο λιγοτερες στις μεγαλυτερες. Στην Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ και στη Β' ειχαμε 11 ωρες γλωσσα και 5 μαθηματικα εβδομαδιαια, στην Γ΄10, στη Δ 9ωρες γλωσσα. Ωρες μαθηματικων σταθερες.

 

Εν ολιγοις, εχουμε 9 ωρες γλωσσα, 5 μαθηματικα, 2 ιστορια, 2 θρησκευτικα, 3 μελετη περιβαλλοντος, 1 θεατρικη παιδεια, 1 καλλιτεχνικα, 1 μουσικη (αρμονιο), 2 γυμναστικη, 1 πληροφορικη, 4 αγγλικα, 3 γερμανικα, 1 ωρα ευελικτη ζωνη οπου εχουν ξεκινησει να διαβαζουν και να αναλυουν ενα βιβλιο μεσα στην ταξη (και τους αρεσει παρα πολυ). Αυτα απο 8 ως 2.

 

Μετα τις 2 επιλεγεις μελετη επι πληρωμη (τα γραπτα κανουν γλωσσα και μαθηματικα) ή απλη φυλαξη (δωρεαν).

 

Επισης, απο 2 μεχρι 3, ή απο 2 μεχρι 4 μπορεις με επιπλεον χρεωση να επιλεξεις δραστηριοτητα οπως: ζιου ζιτσου, μπαλετο, ζουμπα, μοντερνος χορος, ενοργανη, ποδοσφαιρο, μπασκετ, τενις, βολλευ,κολυμβηση, σκακι, εικαστικα, ωδειο, παιδαγωγικα παιχνιδια, δημοτικοι χοροι, χορωδια (δωρεαν) (δεν θυμαμαι αν υπαρχουν κι αλλες δραστηριοτητες).

 

Επισης μετα τις 2 λειτουργουν με χρεωση φυσικα, τμηματα επιπλεον ωρων εμπεδωσης στα αγγλικα/γερμανικα/γαλλικα.

 

Εντος του βασικου πρωινου ωραριου υπαρχει τμημα ενισχυτικης διδασκαλιας δωρεαν για οσους μαθητες κρινουν οι δασκαλοι οτι το χρειαζονται για καλυτερη εμπεδωση της βασικης υλης.

 

Παρολη τη μελετη στο σχολειο παντως, εχουμε αρκετη δουλεια και στο σπιτι πια, απο τη Β δημοτικου και μετα.

Λιγο οι 2 ξενες γλωσσες, λιγο η ιστορια, λιγο τα επαναληπτικα διαγωνισματα τα οποια ειναι σχεδον καθε εβδομαδα σε καποιο μαθημα, λιγο ο,τι δεν προλαβε στη μελετη, λιγο το χαζεμα και η κουραση η δικη του και η δικη μου που βγαινει τα απογευματα στο σπιτι...

Τουλαχιστον μεχρι τωρα θεωρω οτι γινεται καλη δουλεια.

 

Παρολα αυτα πιστευω οτι ετσι οπως ειναι δομημενα τα βιβλια του Οργανισμου, η μελετη στο σπιτι χρειαζεται και ειναι δυστυχως απαραιτητη και η συμβολη του γονιου (εκτος εξαιρεσεων).

 

Μακαρι να γινουν αλλαγες εκ βαθρων σε βιβλια και νοοτροπια εκπαιδευτικου συστηματος, αλλα δεν ειμαι τοσο αισιοδοξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΙ εμείς τα ίδια με sofiap και mamvas.

 

H κόρη μου στην Α' δημοτικού σε ιδιωτικό 8-2 κανει γλώσσα, μαθηματικά, μελέτη περιβάλλοντος - δεν θυμάμαι πόσες ώρες το καθένα, 4 ώρες αγγλικά, 1 ώρα γυμναστική, 2 ώρες κολύμβηση, από 1 ώρα Η/Υ, μουσική, εικαστικά, θεατρικό παιχνίδι, σκάκι, και έχουν κι ένα δίωρο ευέλικτη ζώνη, όπου κάνουν διάφορα (μια μέρα έφτιαξαν παγωτό, μια άλλη μέρα μίλησαν για τον Καραγκιόζη και έφτιαξαν φιγούρες).

 

Μετά τις 2 έχει μελέτη ή δραστηριότητα. Προς το παρόν, η μελέτη γίνεται εξ ολοκλήρου στο σχολείο και με ουσιαστικό τρόπο (απ'ό,τι βλέπω τουλάχιστον) και δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ, παρά μόνο 5-10 λεπτά κάθε βράδυ, όπου βλέπω τι έκανε, μου διαβάζει το κείμενο της ημέρας (αυτά καθ'υπόδειξη του δασκάλου) και ετοιμάζουμε την τσάντα για την επόμενη. Φαντάζομαι ότι αυτό ίσως να αλλάξει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ εμείς τα ίδια με sofiap και mamvas.

 

H κόρη μου στην Α' δημοτικού σε ιδιωτικό 8-2 κανει γλώσσα, μαθηματικά, μελέτη περιβάλλοντος - δεν θυμάμαι πόσες ώρες το καθένα, 4 ώρες αγγλικά, 1 ώρα γυμναστική, 2 ώρες κολύμβηση, από 1 ώρα Η/Υ, μουσική, εικαστικά, θεατρικό παιχνίδι, σκάκι, και έχουν κι ένα δίωρο ευέλικτη ζώνη, όπου κάνουν διάφορα (μια μέρα έφτιαξαν παγωτό, μια άλλη μέρα μίλησαν για τον Καραγκιόζη και έφτιαξαν φιγούρες).

 

Μετά τις 2 έχει μελέτη ή δραστηριότητα. Προς το παρόν, η μελέτη γίνεται εξ ολοκλήρου στο σχολείο και με ουσιαστικό τρόπο (απ'ό,τι βλέπω τουλάχιστον) και δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ, παρά μόνο 5-10 λεπτά κάθε βράδυ, όπου βλέπω τι έκανε, μου διαβάζει το κείμενο της ημέρας (αυτά καθ'υπόδειξη του δασκάλου) και ετοιμάζουμε την τσάντα για την επόμενη. Φαντάζομαι ότι αυτό ίσως να αλλάξει στο μέλλον.

 

κι εμείς κάνα 10λεπτο διαβάζουμε σπίτι. ανάγνωση, γραφή, μαθηματικά

και γερμανικά. προσπαθώ να τον βάζω να μου γράφει λεξούλες που του λέω και να διαβάζει λεξούλες από εξωσχολικά βιβλία.

από βδομάδα ξεκινάμε ορθογραφία. για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/194529/oi-15-protaseis-toy-ypoyrgoy-paideias-gia-ta-dhmot.html

 

You 're just to good to be true! Can 't take my eyes/ vote off of you!

 

Ταυτόχρονα το νομοθετικό πλαίσιο και οι προτάσεις Σαμαρά για την αξιολόγηση και την εκπαίδευση είναι γύρω στη 10ετία 80 με Θάτσερ στο τιμόνι.... Πεθαίνω.... Άιντε καλές εκλογές...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

To 'χουμε ξανακούσει το ευχολόγιό τους. :rolleyes: Θα μας πουν καμια φορά πρακτικά πώς σκοπεύουν να επιτύχουν όλους αυτούς τους θεάρεστους στόχους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης στις αίθουσες με την ενδοδαπέδια θέρμανση, τους υπολογιστές, τον υπέροχο φυσικό φωτισμό και την αναλογία 5 τμ ανά παιδί, θα βρίσκονται 10 παιδιά ανά εκπαιδευτικό. Οι βιβλιοθήκες θα εξοπλίζονται κάθε χρόνο, οι ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί, τραπεζοκόμοι, καθαρίστριες, νοσηλευτές θα διοργανώνουν συχνά πάρτυ μαζί με το εκπαιδευτικό προσωπικό. Οι γονείς θα έρχονται πάντα χαμογελαστοί στην ώρα τους και θα παραλαμβάνουν τα παιδιά τους καλοχτενισμένα και φυσικά χορτάτα από βιολογικά τρόφιμα σε μελετημένες αναλογίες θρεπτικών συστατικών, ό,τι ώρα τους εξυπηρετεί γιατί το σχολείο θα λειτουργεί 24ωρο για να καλύπτονται οι ανάγκες του Έλληνα εργαζόμενου (όσων έχουν απομείνει, που θα δουλεύουν 15ωρο με μισθό 3ωρου).

 

Έχει προβλεφθεί να πετούν πεταλούδες σκορπώντας χρυσόσκονη ανά τακτά διαστήματα, για να βοηθηθούν τα παιδιά με ΔΕΠΥ και αυτισμό να ξεκολλήσουν και να ξανασυγκεντρωθούν. Άλλωστε οι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής θα είναι ανά πάσα στιγμή εκεί δίπλα τους, να αμολήσουν κι άλλες αν χρειαστεί.

 

 

Ξέρω ακριβώς από πιο βιβλίο αντιγράφουν για να τα πουν αυτά. Το διάβαζα προχτές μα την αλήθεια. Συγκεντρώνει όλες τις έρευνες της περασμένης δεκαετίας 2000- 2010 και όλες τις σύγχρονες τάσεις της παιδαγωγικής και των σχετικών επιστημών (διοίκηση, διδακτική κλπ)

 

ΟΜΩΣ χρειάζονται λεφτά για να γίνουν αυτά σοβαρά. Και χρειάζονται και πολιτική βούληση (κ@κ@λα που θα λέγανε και οι ΑΜΑΝ). Όσο ο πρωθυπουργός μιλάει για αξιολόγηση των εκπαιδευτικών που θα προκύπτει από τις επιδόσεις των παιδιών τόσο δε πείθουν κανένα. Γιατί οι νεοφιλελεύθερες πολιτικές δε συνάδουν με αυτά που εξαγγέλουν. Έχει αποδειχθεί περίτρανα και το αναφέρει και το βιβλίο που αντέγραφαν....

 

Ας μη γίνομαι πικρόχολη όμως. θα τους αφήσω το πλεονέκτημα της αμφιβολίας που λένε και οι φίλοι μας οι βρετανοί....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο "αιρετικό":

Ξέρω πως τα ιδιωτικά σχολεία, πέρα από το υποχρεωτικό πρόγραμμα του Υπουργείου "προσθέτουν" ώρες στην γλώσσα + μαθηματικά (ενώ ο Λοβέρδος λέει λιγότερη ύλη + λιγότερες ώρες σε αυτά τα μαθήματα) ή στην δεύτερη ξένη γλώσσα.

Μήπως πιο έμπειρες μαμάδες ή εκπαιδευτικοί τον ιδ. σχολείων μπορούν να μας πουν κάποια πράγματα που κάνουν τα ιδιωτικά επιπλέον αλλά στο υποχρεωτικό τους πρόγραμμα (όχι προαιρετικές απογευματινές δραστηριότητες).

Θα πάρουμε μια ιδέα από άλλα πράγματα που ίσως έχουν ενδιαφέρον και δεν απαιτούν επιπλέον υποδομές.

 

Από τις πληροφορίες που έχω από γονείς ιδιωτικών, τα οποία που έχουν κάποιες παραπάνω ώρες στα βασικά μαθήματα (μη φανταστείτε, μία η δύο), η ύλη είναι ακριβώς η ίδια, μην πω και λιγότερη. Οι παραπάνω ώρες χρησιμοποιούνται για να γίνεται η ίδια ύλη σε περισσότερο χρόνο ώστε να είναι πιο εύκολο στο παιδί να την καταλάβει και να την αφομοιώσει αλλά να μπορέσει η δασκάλα να εμβαθύνει και να μην είναι υποχρεωμένη να τρέχει.

Η ύλη που πρέπει να καλύψει ένα παιδί στο δημοτικό είναι τεράστια.

 

Δεν ξέρω τι λέει ο Λοβέρδος, αλλά λιγότερη ύλη δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση λιγότερες ώρες. Αντίθετα ειδικά οι μικρές τάξεις του δημοτικού, έχουν μία μεγαλύτερη άνεση.

Link to comment
Share on other sites

Miriki εισαι απιθανη! Εριξα ΤΟ γελιο με τη διακωμωδηση σου, μακαρι να μπορουσαν να συμβουν αυτα που περιγραφεις, αλλα το κοβω λιγο δυσκολο (για να μην πω αδυνατο). Εμεις οι γονεις δυστυχως εχουμε συμβιβαστει στην ιδεα οτι στη δημοσια εκπαιδευση βασιζομαστε στη φιλοτιμια των εκπαιδευτικων και σε ο,τι κανουμε μονοι μας. Το νηπιο που φοιτα η κορη μου λειτουργει χαρη στις δυο νηπιαγωγους που πραγματικα εργαζονται σε αντιξοες συνθηκες (να σου στειλω μια φωτο του κτιριου να φτιαξεις συκωτι απο το γελιο- η το κλαμα, να φανταστεις η τουαλετα ειναι εξω...)και χαρη στους πραγματι δραστηριους γονεις που πληρωνουν τα παντα. Ο κ. Λοβερδος προφανως δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Miriki ξεχασες τις εκπαιδευτικες εκδρομες στη Eurodisney...

Πραγματικα δεν ξερω πια αν ειμαστε ετσι ο,τι-να-ναι μονο εδω στην Ελλαδα, η αν ειναι γενικοτερο φαινομενο....και για να σας προσγειωσω ολη η Δημ. Διοικηση τα μαζευει, τον εχουν δεδομενο το διαδοχο, οποτε σου λεει προεκλογικα ας υποσχεθω μερικα μικρα, απλα, εφικτα πραγματακια μπας και...σαν την ενδοδαπεδια λεω γιατι το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ενδοδαπέδια. Φυσικά! Μιας και στάζει το ταβάνι... θα είναι ό,τι πρέπει! :P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, τσ τσ τσ, πως φαίνεται ότι δεν ξέρεις να αξιοποιείς τις ευκαιρίες.

Έτσι θα φτιάξουμε τις πισίνες!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Ευτυχώς δεν είμαστε στις ΗΠΑ, όπου απαγορεύεται (σε κάποιες πολιτείες), να μαζεύουν το βρόχινο νερό! Εντάξει. Δεν κινδυνεύουμε από αυτά εμείς. Μόνο από εφορία! ... Ξέρεις, να έρθει στο δήμο μπιλιετάκι, να πληρώσει φόρο πολυτελείας επειδή διατηρεί πισίνες στα ακίνητά του.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απογοητεύτηκα με το ερωτηματολόγιο. Τα πάντα γύρω από γνωστκά αντκείμενα και θεματικές ενόητες και την ύλη. Ε εντάξει θα κόψουν 2, 3 κεφαλαια , μερικά κείμενα κλπ. Δεν υπάρχει τίποτα που να υποδηλώνει αλλαγή φιλοσοφίας, εστίαση γύρω απο δεξιότητες αντί των γνωστικών αντικειμένων, αλλαγή τρόπου μάθησης σε βιωματικό και ανάπτυξη κριτικής σκέψης αντί για εκμάθηση ύλης. Αντε να αλλάξουν λίγο την ύλη. Το ερωτηματολόγιο δεν προσκαλεί και δεν προκαλεί για εισηγησεις για ουσιαστικες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...