Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός απο ποτε;


Recommended Posts

Καλησπερα σας, θα ηθελα να μου πειτε τη γνώμη σας στο εξής θεμα. Ο μικρός μου το Σεπτέμβριο θα ειναι 21 μηνων. Εγω εργάζομαι τα πρωινά και τον κρατάνε οι παππούδες. Διαθεσιμότητα υπαρχει και απο τις δυο πλευρές. Επισης το σπιτι των γονιών μου ειναι πανω απο το γραφειο μου. Εγω πιέζομαι παρα πολυ με τη δουλειά γιατι δεν εχω προγραμμα λόγω του οτι ειναι δικη μου, με αποτέλεσμα ολη την ωρα να σκεφτομαι να φυγω νωρίτερα να δω το μικρο για να μην τον αφήσω με τους παππούδες αλλο. Συνήθως φευγω νωρις η κανω τη δουλειά το βραδυ που κοιμαται. Οι παππούδες ειναι μικροί και τον βοηθάνε στην αναπτυξη. Αλλα οπως και να χει, ειναι παππουδες. Δηλαδη αν αργησω η μάνα μου θα χει φρικαρει απο τη κούραση. Η πεθερα μου θα κανει αστειακι : μας ξέχασε η μανούλα. Και αργω εννοω 5. Επισης το πρωι για να τον παω εκει που μένουν μεχρι να το ταΐσω, ντυσω παει 9. Εγω πολλα βραδια δε κοιμαμαι απο το αγχος αν εγινε η δουλειά σωστα. Και ο χρόνος δε μου φτάνει γιατι μπαίνω στο γραφειο 9 και φευγω 3. Σκεφτηκα να τον παω παιδικο. Να τον πηγαίνω 8 να μαι 8 και δέκα στο γραφειο και να φευγω 4. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι ήρεμη και τελικα τα κανω ολα μαζι. Ειναι κακο να τον παω παιδικο; Ειναι καλυτερα με τους παππουδες; Ειναι μικρός πολυ; Συγνωμη για το κατεβατο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγαινε τον παιδικό για να μην τρελαθεις απο το άγχος ! Και μόνο που διάβασα το ποστ σου αγχώθηκα εγω! Γιατί να ειναι κακό ; Θα του βάλουν και ένα σωρό δραστηριότητες, θα παίζει και με τα μικρά θα έρχεται χαρούμενο κάθε μέρα! Και αν τυχόν άρρωστηςει το πας στους παππούδες!

Τώρα τι κάνει με αυτούς όλη μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω από την δική μου εμπειρία. Κι εγώ δουλεύω 9-5 και λείπω απ' το σπίτι απ' τις 8 ως τις 6 το απόγευμα συνήθως. Εστειλα τη μεγάλη παιδικό 34 μηνών και τα έχω δει όλα. Δραμα η κατάσταση. Είναι διαρκώς άρρωστο, μπήκαμε και 2 φορές στο νοσοκομείο. Ισως είναι στο παιδί, δεν ξέρω. Γιατί η μικρή τα περνάει κι αυτή αλλά ελαφρύτερα. Τώρα θα περιμένω ακόμη 10 μέρες (είμαστε μετά από πνευμονία) και θα την ξαναστείλω. Κάθε φορά που αναρρώνει και την στέλνω νιώθω λες και τιμωρώ το παιδί μου : το στέλνω να αρρωστήσει και να υποφέρει... Είναι και μικρό το δικό σου και δεν επιτρέπονται αρκετά δραστικά φάρμακα... Αυτά είναι τα αρνητικά. Τα θετικά είναι πως θα δεις άλλο παιδί. Θα έχετε άλματα προόδου στην ομιλία, την αντίληψη κλπ κλπ. Τα παιδιά επίσης παίζουν και κάνουν παρέες, κοινωνικοποιούνται και γενικά νομίζω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ. Οι παπούδες θα το αναζητάνε και θα στο κρατάνε χωρίς γκρίνιες αν τύχει κάτι, θα είσαι ήσυχη στο θέμα του φαγητού γιατί θα τρώει εκεί (μεγάαααααλο πράγμα) και θα ηρεμήσεις κι εσύ με τη δουλειά σου ώστε να μπορέσεις να αποδώσεις. Με λίγα λόγια εάν εξαιρέσεις τις αρρώστιες (μας εκαψαν εμάς...) ψηφίζω σταθμό με 1000!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι κάνει με αυτούς όλη μέρα!!

 

Μην το λες... εμένα καλοπερνάνε. Εχουμε μονοκατοικία βέβαια, μένουμε εξοχή και τους αρέσει που βγαίνουν στον κήπο και παίζουν, τώρα που είχαμε καλές μέρες τα πάει η μητέρα μου για πικ-νικ, παίρνουν ένα σωρό φρούτα και πάνε έξω να φάνε, παίρνουν και διάφορα να δώσουν σε ζωάκια που βλέπουν εκεί (κότες, χήνες, ακόμη και σκιουράκια!!! κλπ).

Βγάζουν τον σκύλο της γιαγιάς βόλτα και γενικά βλέπω την μεγάλη να επιστρέφει με γκρίνια στον σταθμό.

 

Κάθε πρωί η μικρή κλαίει και οδύρεται να πάει στην γιαγιά της..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα μπορούσες να τον ξεκινήσεις δοκιμαστικά και αν δεις ότι αρρωσταίνει συχνά ή ότι δεν του αρέσει να τον σταματήσεις, εφόσον έχεις εναλλακτική λύση. Πιστεύω και με τους παππούδες του μια χαρά περνάει εφόσον του δίνουν όλη τους την αγάπη. Και έχει και εσένα δίπλα για οτιδήποτε χρειαστεί.

 

Εμάς ο γιατρός όταν τον είχα ρωτήσει για τα μεγάλα μου, μου είχε πει όσο μεγαλύτερα ξεκινήσουν παιδικό τόσο το καλύτερο για την υγεία τους. Τόσο πιο έτοιμος και δυνατός θα είναι ο οργανισμός τους να ανταπεξέλθει στις ιώσεις. Ο δικός μου θα είναι το Σεπτέμβριο 23 μηνών και δεν σκέφτομαι να ξεκινήσει παιδικό. Θα συνεχίσει να μένει με την κοπέλα που τον κρατάει για ακόμη έναν χρόνο μέχρι να γίνει τρία. Το ίδιο είχα κάνει και με τις μεγάλες μου και όταν τελικά ξεκίνησαν παιδικό (στα 3 και στα 4 αντίστοιχα) αρρώστησαν από ελάχιστα έως καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Θα μπορούσες να τον ξεκινήσεις δοκιμαστικά και αν δεις ότι αρρωσταίνει συχνά ή ότι δεν του αρέσει να τον σταματήσεις, εφόσον έχεις εναλλακτική λύση. Πιστεύω και με τους παππούδες του μια χαρά περνάει εφόσον του δίνουν όλη τους την αγάπη. Και έχει και εσένα δίπλα για οτιδήποτε χρειαστεί.

 

Εμάς ο γιατρός όταν τον είχα ρωτήσει για τα μεγάλα μου, μου είχε πει όσο μεγαλύτερα ξεκινήσουν παιδικό τόσο το καλύτερο για την υγεία τους. Τόσο πιο έτοιμος και δυνατός θα είναι ο οργανισμός τους να ανταπεξέλθει στις ιώσεις. Ο δικός μου θα είναι το Σεπτέμβριο 23 μηνών και δεν σκέφτομαι να ξεκινήσει παιδικό. Θα συνεχίσει να μένει με την κοπέλα που τον κρατάει για ακόμη έναν χρόνο μέχρι να γίνει τρία. Το ίδιο είχα κάνει και με τις μεγάλες μου και όταν τελικά ξεκίνησαν παιδικό (στα 3 και στα 4 αντίστοιχα) αρρώστησαν από ελάχιστα έως καθόλου.

 

Λογικό και σεβαστό, αλλά πώς εμπιστευόμαστε οποιονδήποτε με το παιδί μας; Άλλο να βρίσκεται σε οργανωμένο περιβάλλον με περισσότερο κόσμο κι άλλο με κάποια άγνωστη στον προσωπικό μας χώρο (που δεν ξέρεις τι κάνει ούτε με το παιδί, ούτε με το σπίτι). Θεωρώ πιο ασφαλή τον παιδικό σταθμό από κάθε άποψη κι ας αρρωσταίνει πότε πότε, θα γίνει κι αυτό αργά ή γρήγορα. Εξάλλου όσες μαμάδες ξέρω μου είπαν πως ο πρώτος χρόνος έχει αρρώστιες, τον δεύτερο έχουν πια αντισώματα και δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λογικό και σεβαστό, αλλά πώς εμπιστευόμαστε οποιονδήποτε με το παιδί μας; Άλλο να βρίσκεται σε οργανωμένο περιβάλλον με περισσότερο κόσμο κι άλλο με κάποια άγνωστη στον προσωπικό μας χώρο (που δεν ξέρεις τι κάνει ούτε με το παιδί, ούτε με το σπίτι). Θεωρώ πιο ασφαλή τον παιδικό σταθμό από κάθε άποψη κι ας αρρωσταίνει πότε πότε, θα γίνει κι αυτό αργά ή γρήγορα. Εξάλλου όσες μαμάδες ξέρω μου είπαν πως ο πρώτος χρόνος έχει αρρώστιες, τον δεύτερο έχουν πια αντισώματα και δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ.

 

Αυτο σε όλα!!

Ακούς πολλά κατα καιρούς για αυτές που προσέχουν τα παιδιά στο σπίτι, χωρίς να θέλω να τρομάξω κανενα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό και σεβαστό, αλλά πώς εμπιστευόμαστε οποιονδήποτε με το παιδί μας; Άλλο να βρίσκεται σε οργανωμένο περιβάλλον με περισσότερο κόσμο κι άλλο με κάποια άγνωστη στον προσωπικό μας χώρο (που δεν ξέρεις τι κάνει ούτε με το παιδί, ούτε με το σπίτι). Θεωρώ πιο ασφαλή τον παιδικό σταθμό από κάθε άποψη κι ας αρρωσταίνει πότε πότε, θα γίνει κι αυτό αργά ή γρήγορα. Εξάλλου όσες μαμάδες ξέρω μου είπαν πως ο πρώτος χρόνος έχει αρρώστιες, τον δεύτερο έχουν πια αντισώματα και δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ.

 

αχ να'ξερες την διαφορά του να το λες απ' το να τα περνας...... αχχχχ.....

πάντως σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν καμία σπίτι μου πέρα από παππούδες/γιαγιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό και σεβαστό, αλλά πώς εμπιστευόμαστε οποιονδήποτε με το παιδί μας; Άλλο να βρίσκεται σε οργανωμένο περιβάλλον με περισσότερο κόσμο κι άλλο με κάποια άγνωστη στον προσωπικό μας χώρο (που δεν ξέρεις τι κάνει ούτε με το παιδί, ούτε με το σπίτι). Θεωρώ πιο ασφαλή τον παιδικό σταθμό από κάθε άποψη κι ας αρρωσταίνει πότε πότε, θα γίνει κι αυτό αργά ή γρήγορα. Εξάλλου όσες μαμάδες ξέρω μου είπαν πως ο πρώτος χρόνος έχει αρρώστιες, τον δεύτερο έχουν πια αντισώματα και δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Είμαι της ίδιας λογικής.

 

Ως προς τις αρρώστιες εμείς πάντως δεν αντιμετωπίσαμε κάτι τραγικό. Εννοείται ότι θα αρρωστήσουν κάποια στιγμή. Δεν γίνεται να τα κρατήσεις σε γυάλα.

 

Προς τη θεματοθέτρια: θα μπορούσες να τον γράψεις σε κάποιον παιδικό σταθμό έστω για λίγες ώρες, ώστε να ξεκουραστούν και οι παππουδογιαγιάδες και το ίδιο το παιδάκι να κοινωνικοποιηθεί. Αν τυχόν αρρωστήσει θα έχεις και την πολυτέλεια να τον κρατήσουν σπίτι οι παππουδογιαγιάδες μέχρι να αναρρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σεβαστές οι απόψεις σας κορίτσια αλλά γράφετε λες και οι μανούλες που επιλέγουν κάποια κοπέλα για να προσέξει το παιδί τους βάζουν μέσα στο σπίτι τους την πρώτη τυχούσα. Η επιλογή ενός ανθρώπου που θα μείνει με το παιδί μας είναι πολύ σοβαρή και δύσκολη υπόθεση και θέλει πάρα πολύ ψάξιμο. Σίγουρα απαιτούνται συστάσεις, προϋπηρεσία, εμπειρία και κατά προτίμηση κοινοί γνωστοί. Ο κάθε ένας βέβαια φροντίζει να ελέγχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα την κοπέλα που εμπιστεύεται με όποιον τρόπο θεωρεί πρόσφορο - υπάρχουν πολλοί :-)

 

Προσωπικά, μετά από τρία παιδιά που μου μεγάλωσε η κοπέλα που έχουμε αυτή τη στιγμή, μπορώ να πω ότι την εμπιστεύομαι σχεδόν περισσότερο κι από ... τον εαυτό μου. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απόλυτα σεβαστές οι απόψεις σας κορίτσια αλλά γράφετε λες και οι μανούλες που επιλέγουν κάποια κοπέλα για να προσέξει το παιδί τους βάζουν μέσα στο σπίτι τους την πρώτη τυχούσα. Η επιλογή ενός ανθρώπου που θα μείνει με το παιδί μας είναι πολύ σοβαρή και δύσκολη δουλειά και θέλει πάρα πολύ ψάξιμο. Σίγουρα απαιτούνται συστάσεις, προϋπηρεσία, εμπειρία και κατά προτίμηση κοινοί γνωστοί. Ο κάθε ένας βέβαια φροντίζει να ελέγχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα την κοπέλα που εμπιστεύεται με όποιον τρόπο θεωρεί πρόσφορο - υπάρχουν πολλοί :-)

 

Προσωπικά, μετά από τρία παιδιά που μου μεγάλωσε η κοπέλα που έχουμε αυτή τη στιγμή, μπορώ να πω ότι την εμπιστεύομαι σχεδόν περισσότερο κι από ... τον εαυτό μου. :-)

 

Σίγουρα η δικιά σου είναι πολυ καλή αλλα μπορει και να είναι η εξαίρεση :wink:

Αν μιλάμε για τον κανόνα είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα...

Στις ειδήσεις βλέπεις πολλά για τις babysitters και βία και λιγότερα για τους σταθμούς

Εκτός και αν βάλεις κάμερα στο κάθε δωμάτιο και έχεις το κεφάλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις σας! Τωρα μπόρεσα να τα διαβάσω με ησυχία. Βασικα δυο ειναι οι φόβοι μου. Ο πρώτος ειναι μηπως κολλήσει κατι πολυ σοβαρο. Υπαρχει περιπτωση; Συγνωμη βρε κοριτσια αλλα με τρόμαξε η πεθερα μου παρα πολυ. Μου ειπε για όλες τις περιπτώσεις με ανίατες ασθένειες απο παιδικο. Για την οικονομική κρίση που δεν τα εμβόλιαζουν πια. Επισης για τη παρτυ μου οτι δε πρεπει να στειλω το παιδι απο το μισο μικρο. Για τη παρτυ μου το κανω; Τωρα νιωθω και τύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις σας! Τωρα μπόρεσα να τα διαβάσω με ησυχία. Βασικα δυο ειναι οι φόβοι μου. Ο πρώτος ειναι μηπως κολλήσει κατι πολυ σοβαρο. Υπαρχει περιπτωση; Συγνωμη βρε κοριτσια αλλα με τρόμαξε η πεθερα μου παρα πολυ. Μου ειπε για όλες τις περιπτώσεις με ανίατες ασθένειες απο παιδικο. Για την οικονομική κρίση που δεν τα εμβόλιαζουν πια. Επισης για τη παρτυ μου οτι δε πρεπει να στειλω το παιδι απο το μισο μικρο. Για τη παρτυ μου το κανω; Τωρα νιωθω και τύψεις.

 

Έντάξει, ας προσγειωθούμε στην πραγματικότητα. Η πλειονότητα των παιδικών δεν δέχεται ανεμβολιαστα παιδάκια. Επίσης δεν έχω ακούσε για "ανίατες ασθένειες". Σύμφωνοι ότι μία κακή ίωση μπορεί να σου κοστίσει μία ευαισθησία στο μέλλον (χρόνια βρογχίτιδα κλπ) αλλά νομίζω δεν αφορά την πλειοψηφία.

Η γιαγιά μπορεί να έχει τις απόψεις της (όπως και η μητέρα μου - τα ίδια λέει αλλά όλο γκρινιάζει όταν τα κρατά και είμαι όλη μέρα με τύψεις και άγχος) μα είσαι η μητέρα του παιδιού, μαζί με τον πατέρα αποφασίζετε για το βλαστάρι σας, εσείς κρατάτε τα αυγά, εσείς και τα καλάθια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις σας! Τωρα μπόρεσα να τα διαβάσω με ησυχία. Βασικα δυο ειναι οι φόβοι μου. Ο πρώτος ειναι μηπως κολλήσει κατι πολυ σοβαρο. Υπαρχει περιπτωση; Συγνωμη βρε κοριτσια αλλα με τρόμαξε η πεθερα μου παρα πολυ. Μου ειπε για όλες τις περιπτώσεις με ανίατες ασθένειες απο παιδικο. Για την οικονομική κρίση που δεν τα εμβόλιαζουν πια. Επισης για τη παρτυ μου οτι δε πρεπει να στειλω το παιδι απο το μισο μικρο. Για τη παρτυ μου το κανω; Τωρα νιωθω και τύψεις.

 

Άντε καλέ που θα κολλήσει ανίατη ασθένεια από τον παιδικό...

 

Εξάλλου τέτοιου είδους ανησυχίες τις συζητάμε με τον παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί.

 

Εγώ είχα πάντα σαν όριο για να στείλω παιδικό σταθμό τα παιδιά τα 2χρόνια περίπου. Τελικά λόγω συνθηκών έστειλα το ένα, στην ηλικία των 12 μηνών. Το δεύτερο το έστειλα συνειδητά στα 2,5.

Ακόμα και μια τέλεια νταντά να έβρισκα δεν θα ήθελα το παιδί να είναι κλεισμένο όλη μέρα στο σπίτι. Στον παιδικό σταθμό κοινωνικοποιείται, μαθαίνει πράγματα, μπαίνει σε πρόγραμμα, έχει δραστηριότητες και βρίσκεται και σε οργανωμένο χώρο (όχι στο σαλόνι του σπιτιού). Επομένως, δεν το κάνεις ούτε για σένα, ούτε για τους παππούδες. Τώρα αν κάποια στιγμή αρρωστήσει (αυτό θα γίνει κάποια στιγμή), υπάρχει και η πολυτέλεια να κάτσει σπίτι του με τους παππούδες μέχρι να αναρρώσει πλήρως.

 

Εγώ θα πρότεινα να το στείλεις, αλλά ας μην κοιμάται μέσα. δηλαδή αν είναι πρόθυμοι οι παππούδες να το παραλαμβάνουν το μεσημέρι και όχι στις 4.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε παιδικό σταθμό στα δύο και δεν ήταν τόσο τραγικα όσο λέτε...εξαρτάται και από το παιδί νομίζω, εμείς αντιβίωση έχουμε πάρει μία φορά και αυτό όταν ήταν 4 ετών. Το πρώτο χρόνο μου αρρώσταινε σε λογικά πλαίσια και όχι κάτι τρομερό και μετά ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Τη πιο βαριά ίωση , 7ήμερο πυρετό, τη περάσαμε το πρώτο χρόνο στο παιδικό και την ίδια ίωση μετά από 2 βδομάδες τη πέρασε και η ανιψιά μου που δε πήγαινε παιδικό αλλά ήταν σπίτι με τη γιαγιά και δεν είχε επαφές με παιδιά οπότε δε ξέρω τι γλυτώνεις και τι όχι...

 

Εμείς την πηγαίναμε στις 9 και την πέρναμε 1 ώρα και αυτό το κάναμε μέχρι που πήγε προνήπιο...νομίζω πως αυτό είναι το ιδανικό γιατί το παιδί περνάει καλά αλλά δεν είναι και όλη μέρα στο σχολείο. Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα σκέψου το και κάντο.

Πάντως μια χαρά ηλικία είναι τα 2 για να ξεκινήσει κάποιος παιδικό. Η δικιά ξετρελαινόταν κάθε πρωί που φεύγαμε για το ''κολείο'', αχ τι ωραία χρόνια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις σας! Βασικα και εγω μεσα μου θελω να παει παιδικο! Θελω να μπούμε σε ενα προγραμμα γενικα, κυρίως όσον αφορά το ωράριο μας. Σημερα εχω εμβόλιο και θα ρωτήσω και τη παιδίατρο. Θα κανω και μια βολτα στους παιδικούς στην περιοχή κατοικίας μας ομως. Λεω να το παω εκει για να μην αλλάξει σχολείο μετα. Το γραφειο και οι γονείς ειναι σε αλλη περιοχή ομως, αλλα αν ξεκινήσει εκει για να μας βολέψει ,μετα θα χρειαστεί να αλλάξει και δε θελω. Επισης οντως μπορω να μη τον παω ολοήμερο, δηλαδη μεχρι τις 4 αλλα να πηγαίνουν να τον παιρνουν και 4 να πηγαίνω εγω. Ποσο να προλάβει να τους κουράσει ενα 2 ωρο, που μπορει και κάποιες μερες να τελειώνω και εγω νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις σας! Τωρα μπόρεσα να τα διαβάσω με ησυχία. Βασικα δυο ειναι οι φόβοι μου. Ο πρώτος ειναι μηπως κολλήσει κατι πολυ σοβαρο. Υπαρχει περιπτωση; Συγνωμη βρε κοριτσια αλλα με τρόμαξε η πεθερα μου παρα πολυ. Μου ειπε για όλες τις περιπτώσεις με ανίατες ασθένειες απο παιδικο. Για την οικονομική κρίση που δεν τα εμβόλιαζουν πια. Επισης για τη παρτυ μου οτι δε πρεπει να στειλω το παιδι απο το μισο μικρο. Για τη παρτυ μου το κανω; Τωρα νιωθω και τύψεις.

 

Κοιτά υπάρχει πάντα η πιθανότητα της μηνιγγίτιδα Β σε παιδικούς, κλειστούς χώρους κλπ οπότε αν μπορείς κανε το εμβόλιο (δηλαδή αυτο που λέει η πεθερά σου έχει κάποια βάση )

Link to comment
Share on other sites

babycute, επειδή το θέμα το έχω κουβεντιάσει ως εξαντλήσει και με την παιδίατρο και με προσωπικό του ΚΕΕΛΠΝΟ αλλά και με τον σταθμό, να είσαι βέβαιη πως έστω κι ένα κρούσμα να υπάρξει, ΑΜΕΣΑ κινητοποιούνται: ενημερώνονται όλοι οι γονείς και χορηγείται προληπτικά αντιβίωση στις οικογένειες. ΑΜΕΣΑ οι παιδίατροι της περιοχής και ασφαλώς γίνεται απολύμανση σε σταθμούς/σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

babycute, επειδή το θέμα το έχω κουβεντιάσει ως εξαντλήσει και με την παιδίατρο και με προσωπικό του ΚΕΕΛΠΝΟ αλλά και με τον σταθμό, να είσαι βέβαιη πως έστω κι ένα κρούσμα να υπάρξει, ΑΜΕΣΑ κινητοποιούνται: ενημερώνονται όλοι οι γονείς και χορηγείται προληπτικά αντιβίωση στις οικογένειες. ΑΜΕΣΑ οι παιδίατροι της περιοχής και ασφαλώς γίνεται απολύμανση σε σταθμούς/σχολεία.

 

Ναι δεν διαφωνώ, αλλά αυτο που θέλω να πω στην Stella ειναι ότι σίγουρα υπάρχει κάποιος κίνδυνος, και απο το να τρέχουν μετά σαν παλαβοί (αν και μερικές φορές ειναι πολύ αργά) καλό ειναι να πάρει μέτρα πρόληψης

Link to comment
Share on other sites

Babycute τώρα παω για τη δεύτερη δόση στη παιδίατρο. Αυτο ειναι το εμβόλιο που εχω σημερα . Αυτη εννοούσα ανίατη ασθένεια πριν και ειναι το μονο κόλλημα μου ως προς το παιδικο γιατι με εχουν κατατρομαξει. Στο σημείο αυτο να πω οτι εγω και ο σύζυγος μένουμε μεταμόρφωση , τα Πατρικα μας ειναι μενιδι. Ενα αλλο κόλλημα ειναι οτι εχω ζήσει πολυ το μενιδι σαν περιοχή και ενω ειναι μια δασκάλα στο παιδικο ανα τεσσερα παιδάκια, και στη μεταμόρφωση η αναλογία ειναι μεγαλύτερη δασκάλας παιδιού, Δεν θελω να παει στο μενιδι σχολείο , αν και θα μας βόλευε ολους. πιστεύω οτι εχει μεγαλύτερο προβλημα σα περιοχή απο παιδάκια και αςθενειες. Εχω χρονια γραφειο και εχω ακούσει παρα πολλα για τους παιδικούς . Ο συΖυγος ομως θελει να παει δίπλα στους παππουδες παιδικο. Με θεωρείτε υπερβολικη; Εγω μεγάλωσα μεταμόρφωση και μετα πηγα λόγω γραφείου πανω. Ισως παίζει ρόλο και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο να μην δημιουργήσεις ασφυκτικές συνθήκες για σένα. Αν τον πας Μεταμόρφωση θα μπορεί κάποιος άλλος να τον παίρνει όταν δε θα προλαβαίνεις εσύ? Να υπολογίσεις και τη διαδρομή, θα είναι εφικτό να φεύγεις τόσο νωρίς από τη δουλειά?

Σου το λέω γιατί είμαι σε παρόμοια θέση, λίγα χρόνια μετά, και το σχόλασμα του σχολείου είναι εντελώς πιο ανελαστικό και αγχωτικό από τους παπούδες. Δουλεύεις και κοιτάς το ρολόι αν θα βγει η δουλειά μέχρι την ώρα Χ.

Αν βρεθείτε να τρέχει πανικόβλητη η πεθερά στο σταθμό κι εσύ μπλεγμένη στο γραφείο, Ω, δε θα είναι ευχάριστο :rolleyes:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και δε πειραζει που θα τον αλλάξω μετα; Γιατι δημοτικό θα παει κοντα στο σπιτι μας υποχρεωτικα. Για το παιδι ελεγα να παει εξαρχής εκει για να μην αλλαζει περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

Και δε πειραζει που θα τον αλλάξω μετα; Γιατι δημοτικό θα παει κοντα στο σπιτι μας υποχρεωτικα. Για το παιδι ελεγα να παει εξαρχής εκει για να μην αλλαζει περιβάλλον

 

Σώπα βρε, να μιλουσαμε για νηπιο να το καταλαβω ενδεχομενως, για την επιλογη παιδικου παιζει ρολο να σε εξυπηρετει η περιοχη, αν βολευει το Μενιδι κοιτα για παιδικους εκεί. Αν σε παιρνει οικονομικα, κοιτα και προς Νέα Ερυθραια που ειναι διπλα κα ισως καθησυχαζει τους οποιους φοβους εχεις για τους παιδικους στο Μενιδι. Δεν καταλαβα ακριβώς ποιοι ειναι αυτοι βέβαια....

 

By the way κι εγω τον γιο μου τον αρχισα σε ηλικια 23 μηνων, για λιγες μερες και ωρες βεβαια και τωρα θα ξεκινησει full time (29 μηνων). Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που ξεκινησε βηχει και εχει μυξες συνεχεια, αλλά μεχρι εκεί. Σπανιως πυρετο και μολις αυτη την εβδομαδα χρειαστηκε πια να παρει αντιβιωση για πρωτη φορα στη ζωη του! Παντως και τον παιδιατρο που ρωτησα μου ειχε δωσει το ΟΚ και εχουμε και νεογεννητο στο σπιτι.

 

Αφου εχεις κανει το bexsero, εισαι και λιγο πιο ησυχη, εγω κανω και της γριπης καθε χρονο. Παντως απο το περιβαλλον μου (κυριως μεγαλυτερες ξαδελφες με παιδια) εχω καταλαβει οτι η ηλικια 2-2,5 ετων ειναι ευαισθητη για ασθενειες ανεξαρτητως σχολειου, απλα επειδη αρκετα παιδια ξεκινουν στα 2 τελικα ενοχοποιειται ο σταθμος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνουν οι παππουδογιαγιάδες είναι πολύ ύπουλο τελικά - μήπως θέλουν απλώς να εξαρτώμαστε απ' αυτούς; Απ' τη μια γκρινιάζουν (άλλοτε ευθέως, άλλοτε συγκαλυμμένα) που τους αφήνουμε το παιδί, απ' την άλλη απορρίπτουν τις υπόλοιπες εναλλακτικές.

 

Εμένα η μητέρα μου επέμενε πως θέλει να κρατήσει τον μπέμπη από Σεπτέμβριο που γυρίζω στη δουλειά και να μην πάει στον παιδικό, αλλά όποτε της τον αφήνω για να πάω σε δουλειές, γιατρούς, έναν καφέ βρε αδερφέ με τρώνε οι τύψεις γιατί ξέρω τις σποντίτσες που θα πετάξουν σε άσχετες στιγμές.

 

Καταλήγω λοιπόν πως ο συνδυασμός παππουδογιαγιάδων και παιδικού είναι ο ιδανικός, να μην είναι και το παιδί "παρκαρισμένο" όλη μέρα στον παιδικό, αλλά να φεύγει κι απ' το σπίτι να κοινωνικοποιείται. όσο για μηνιγγίτιδα, μη γινόμαστε υστερικοί. Πες ότι δεν το πήγες το παιδί στον παιδικό και κολλάει απ' το ξαδερφάκι του σε μια γιορτή.. δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα, οπότε μην τρελλαινόμαστε με τα πάντα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...