Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα.Εχω μια απορία.Τις προάλλες επεσε ο μικρός απο το κρεβάτι και τον πήγαμε στον παίδων.Ηγιατρός μα έστειλε για ακτινογραφία.

ΟΤαν λοιπόν πήγαμε στο ακτινολογικο,για ναμην πώ για τον μ@@@@@κα που μου είπε δεν με νοιάζει αν υπάρχει περίπτωσει αν είσαι έγκυος,θα μπείς μέσα αλλίως δεν βγάζω ακτινογραφία.

Τελοσπάντον,του κάνανε την ακτινογραφια χώρις να του βάλουν μολυβι στα τζουτζουκλαράκια του.Και ρωτώ τώρα εγώ.Δεν έπρεπε να του βάλουν ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Εγω νομίζω οτι πρέπει και εχω ανησυχήσει.Ξερει κανείς να μου πεί? Γιατί τώρα πάει έγινε αλλά να ξέρω ο μη γένετο σε επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα που το θυμήθηκα και 2,5 ετών έκανε την ίδια ακτινογραφία, όρθιος πλέον και πάλι δεν του βάλανε.

Μην ανησυχείς.

 

 

Πάντως ακόμα γελάω! Μπα σε καλό σου.

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:τζουτζουκλαρακια:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επρεπε να σου φορεσει κι εσένα ποδιά ακτινοπροστασιας στην κοιλιά και στο παιδί στο θυρεοειδή (στο κεφάλι φανταζομαι έβγαλε ακτινογραφία).

Να σε ρωτήσω: είχε συμπτώματα το παιδί ή έτσι για να μην έχει ευθυνη η γιατρός είπε βγάλτε και μια ακτινογραφια;γιατί νομίζω ότι η τακτική είναι να παρακολουθείς το παιδί για συμπτώματα, όχι κατ' ευθειαν ακτινογραφίες. Τώρα ανησύχησα, γιατί κι εμάς έχει πέσει από την κούνια και δεν έκανα τίποτα. Μήπως τα παίρνω αψήφιστα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα που είχε πέσει από το κρεβάτι 8 μηνών μας έστειλε στο Παίδων όχι για ακτινογραφία αλλά για γενική ούρων (νομίζω για πτώση νεφρών ή κάτι τέτοιο), βέβαι εκεί μας είδε ο χειρουργός και μας συνέστησε την γ. ούρων όχι ακτινογραφία.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να σου φορεσει κι εσένα ποδιά ακτινοπροστασιας στην κοιλιά και στο παιδί στο θυρεοειδή (στο κεφάλι φανταζομαι έβγαλε ακτινογραφία).

Να σε ρωτήσω: είχε συμπτώματα το παιδί ή έτσι για να μην έχει ευθυνη η γιατρός είπε βγάλτε και μια ακτινογραφια;γιατί νομίζω ότι η τακτική είναι να παρακολουθείς το παιδί για συμπτώματα, όχι κατ' ευθειαν ακτινογραφίες. Τώρα ανησύχησα, γιατί κι εμάς έχει πέσει από την κούνια και δεν έκανα τίποτα. Μήπως τα παίρνω αψήφιστα;

 

ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι δεν μπήκα μέσα.Να 'ναι καλά ενα παλικκάρι που ήρθε με το παιδάκι του για τον ίδιο λόγο και μπήκαν με τον άντρα μου.Αλλιώςθα έκανα χοντρή φασαρία.Την νοσηλεύτρια δίπλα του τι την είχε? για διακόσμηση?

Στο παιδί δεν βάλανε τπτ ούτε στον άντρα μου.

Η γιατρός είπε για ακτινογραφία γιατί το παιδί οταν έπεσε δεν έκλαψε αμέσως.(σημάδι οτι μπορεί να είχε χάσει τις αισθήσεις του).

Ναι σωστάλές για τα συμπτώματα έμε΄να το παιδί μετά το πέσιμο είχε υπνηλία και το είχα στην αγκαλία το ταρακούναγα κι αυτό λιπόθημο.Οταν ήρθε ο άντρας μου απο τη δουλεία,δεν ξύπναγε με τπτ.Εγωνα αυτοκτονώ.Πήγαμε στο παίδων με συνοδεία της ομάδας ΔΙΑΣ και ο μικρός στο καρεκλάκι λιπόθημος.

Φυσικά όλο αυτό έγινε γιατί την ώρα που έπεσε ήταν η ώρα του να κοιμηθεί για μεσημέρι και απο το κλάμα μετά,εξαντλήθηκε τόσο πολύ,κι εγω προσπαθούσα να τον κρατήω ξύπνιο ώστε όταν κοιμήθηκε το κακόμοιρο,ούτε με κανόνια δεν ξύπναγε.

Υπερβολική αντίδραση ίσως αλλά η γιατρος μου είπε οτι είναι φυσικό.Εκείνη την ώρα δεν μπορείς να ξέρεις και φυσικά ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωνσταντινος εχει κανει ακτινογραφια στο κεφαλι (7μηνων) στην κοιλια (2μιση χρονων) και στο προσωπο λιγο πριν κλεισει τα 3. Δεν εβαλαν ιδιετερη προστασια. Εμενα μου εβαλαν την μολυβαινια ρομπα οταν εβγαλε στην κοιλια γιατι ειμασταν στα επιγοντα και δεν ειχε προσωπικο. Οταν εβγαλε στο πρωσωπο τον κραταγε ενας απο τους νοσοκομους και εγω ημουν πισω απο ενα τζαμι οπως και ο ακτινολογος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...