Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & Ακτινοβολία απο ακτινογραφία.


Recommended Posts

Καλημέρα ,

Συγνώμη αν έχει κουβεντιαστεί πάλι το θέμα , απο μια αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει συμβεί σε κάποια να κάνει ακτινογραφία ενώ είναι έγκυος και δεν το γνώριζε.

 

Πόσο μπορεί να επιρεάσει η ακτινοβολιά το έμβρυο εάν η κύηση είναι σε προταρχικό στάδιο ; (1- 2 εβδομάδων)

 

Στην συνέχεια τις εγκυμοσύνης υπάρχουν κάποιες ειδικές εξετάσεις που θα μπορούσα να γίνουν ώστε να διαγνωστεί τυχον πρόβλημα ;

 

ευχαριστώ

μ.φ.χ

Αφροδίτη

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι εξαρταται απο το που εγινε η ακτινογραφια. Αλλο πχ στο δοντι και αλλο στην σαλπιγγα. Παντως οταν ο συζυγος διαμαρτηρηθηκε για την ακτινοωολια στο νεφρο του (ειχε πετρα) η απαντηση που πειρε ηταν οτι η ακτινοβολια απο ενα αεροπορικο ταξιδι ειναι πολυ περισσοτερη.

Πιστευω πως ολα θα πανε καλα. Οταν πας στο γιατρο σου μπορεις να το το αναφερεις παντως.

Link to comment
Share on other sites

η ακτινογραφία έgινε στο πόδι(γόνατο) , απο όσο μπόρεσα να ενημερωθώ απο το νετ είδα οτι τα rads είναι σε πολύ μικρό ποσοστό επι % , αρκετά ενδιφέροντα βρήκα εδώ: http://www.eeae.gr , σίγουρα θα αναφερθεί στο γιατρό

mmdad σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτούλα ακου και την δικία μου ιστορία....που πολλά κοινά έχουμε και όλα πολύ καλά θα μας πάνε!!!!!

Για μένα το να μείνω εγκυος απο φυσική συλληψη ήταν αποκλεισμένο απο όλους τους γιατρούς απ'οτι ξέρεις.....τον περασμένο Γένάρη πήγα και έκανα μία σιελλόγραφία γιατί έχω ενα πρόβλημα με αρ.σιελλόγόνο αδένα. Σιελλόγραφία σημαίνει οτι πήρα σκιαγραφική ουσία και έγιναν πάρα πολλές ακτινολογικές λήψεις.όταν την έκανα με ρωτάει ο ακτινολόγος υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης?????οχι καμία απαντάω εγώ η ηλίθια!!!!και οι μέρες περνούσαν και εγώ ετοιμαζόνουν για την 2η εξωσωματικη στην Αθήνα..περίμενα περίοδο αλλά τίποτα,οπου κάνω χοριακή και...τέλεια 715 μονάδες!!!σόκ....να χαρώ ή να αυτοκτονήσω...τρέχω αμέσως στους ακτινολόγους στο Ρίο και παθαίνουν και αυτοί το ίδιο σοκ..η ερώτησή τους πόσο χρονών είσαι??θα κάνεις άλλα παιδια.....αυτό όχι..αν είναι δυνατόν εγώ με αυτά που έχω περάσει να ρίξω το παιδί μου!!!τους εξηγώ την περιπτωσή μου και αρχίσαμε και το ψάξαμε,κάναμε αίτηση στους ακτινοφυσικούς του Ρίου να πάρουν την εξετασή μου ,ευτύχως ήταν όλη στον Η/Υ , και να βγεί πόρισμα σε 3 με 5 ήμέρες,,,τελος πάντων εφιαλτικές οι μέρες αλλά ήταν όλα καλά με πάρα πολυ μικρή ακτινοβολία...

Για να καταλάβεις γιατι έψαξα πολύ το θέμα τα αποτελέσματα είναι οτι πολύ συγκεκριμένες εξετάσεις όπως π.χ. αξονική κοιλίας και πυελογραφία είναι επικίνδυνες σε αυτές τις πρώτες μέρες τις σύλληψης και το 2ο συμπέρασμα οτί σε αυτές τις μέρες αν έχει γίνει κακό το αποβάλει απο μόνος του ο οργανισμός....

 

 

Αυτά μην φοβάσαι τίποτα όλα θα πάνε καλά απλά ρύθμισε τον Θυροειδή ,ειναι πολύ πιο σοβαρό...

ΧΤΈς ΉΤΑΝ ΌΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΤΈΛΕΙΑ!!!!!!ΣΟΥ ΑΞΊΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Βικάκι μου πολυ σε ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία να πεις κάποια προσωπικά σου πράγματα για χάρη των δικών μου ανυσηχιών ...

εκτος βέβαια ότι είσαι του χώρου και ξέρεις πολύ περισσότερα πράγματα και σου έχω εμπιστοσύνη στα όσα λές.

Το θέμα του θυροειδή θα το δώ την Τρίτη με την ενδοκλινολόγο...

Ευχαριστώ Βίκυ μου πολύ.

 

Να έχεις και εσυ μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!! :D

 

υ.γ: Εμείς σας ευχαριστούμε πολύ για εχτές , που ήρθατε και μας κάνατε χαρούμενους. :D Κάτω απο τη συσκευή dvd βρήκα καμιά 30 δισκάκια και θήκες dvd ... μάλλον εκείνο το υπέροχο σκυλάκι δαλματιας τα έβαλε ... :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα θα πάνε καλά και σε λίγους μήνες θα έχεις στην αγκαλιά σου

το νέο μέλος της οικόγενειας μην μαυρίζεις την ψυχούλα σου με αρνητικές σκέψεις..

μια χαρά θα είναι το μωράκι δεν θα έχει επηρεαστεί από την ακτινογραφία..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

φιλενας Βέφααααααααααα τι εγινε εκανε το θαυμα της εκεινη η μαγικη φουστα που φορουσες οταν βγηκαμε?????????

 

ευχομαι να πανε ολα καλα μην ανησυχεις για τιποτα τα ιδια και χειροτερα περασε η κουμπαρα μου χωρις να το ξερει και αυτη και μαλιστα περασε και μαγνητικη και εχει μια μπουμπου κατσε καλα 18 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη εγκυμοσυνη να εχεις κοπελα μου :D Εγω οταν ημουν εγκυος την μικρη και δεν το ηξερα ειχα κανει ακτινογραφια στην μεση μου ο γιατρος μου ειπε οτι δεν πειραζει και ετσι ειναι τωρα οπως ξερεις η ζουζουνιτσα μου ειναι 2,5 χρονων και ειναι μια χαρα ...

Φιλια να πανε ολα καλα .....

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου γλυκά σας ευχαριστώ πολυ πολύ όλες! :D

η αλήθεια είναι πως εχω μια χοριακή 558 μονάδες , αργά σήμερα το απόγευμα θα δω τον γιατρό μου( κ την ενδοκρινολόγο πρίν , γιατι εχω θυροειδή)

θέλω να πιστευώ πως όλα θα πάνε καλά :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι μου γλυκό! Θα πάνε όλα καλά, θα νιώσεις πάλι τις κλωτσιές στην κοιλιά, θα αγκαλιάσεις πάλι ένα μπεμπίνι κουκλί και... θα 'ναι όλα σαν να γίνονται για πρώτη φορά! Με το καλό!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιρούλα &Τιτη σας ευχαριστώ πολύ!!! :D:D:D

 

για την ιστορία όσο αφορά την ακτινογραφία , στην δική μου περίπτωση ο επειδη η ακτινογραφία έγινε την 9η μέρα του κύκλου , με διαβαιβέωσε πως δεν υπάρχει κανενάς κίνδυνος , η σύλληψη έγινε μερικές μέρες μετά... πέρα απο αυτό όμως μας είπε και αυτο που είπε η vickytsek ότι το κύταρο σε αυτές τις περιπτώσεις και σε αυτή την εβδομάδα κύησης ή θα αποβληθεί απο τον ίδιο τον οργανισμό ή αν επιζήσει θα είναι 100% υγιές...

 

αυτά πολλά φιλια σας ευχαριστώ πολυ όλες ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΛΕΓΟΜΑΙ ΣΑΝΙΑ .ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ .ΕΚΑΝΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΘΩΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΑΣ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΠΣΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ Η ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ Η ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ .ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙ ΝΩΡΙΣ .Η ΠΡΩΤΗ ΓΟΝΙΜΗ ΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΚΟΜΗ .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου έκανε ακτινογραφία θώρακος όταν ήταν έγκυος αλλά δεν φαινόταν ούτε στη χοριακή. Τώρα έχει ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Μου φαίνεται λίγο βλακεία αυτό που σου είπε ο πρώτος γιατρός ειδικά αν δεν ήσουν ακόμη έγκυος όταν την έκανες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για μια μόνο ακτινογραφία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΛΕΓΟΜΑΙ ΣΑΝΙΑ .ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ .ΕΚΑΝΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΘΩΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΑΣ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΠΣΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ Η ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ Η ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ .ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙ ΝΩΡΙΣ .Η ΠΡΩΤΗ ΓΟΝΙΜΗ ΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΚΟΜΗ .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

 

Την πρωτη γονιμη ημερα δεν υπαρχει καν κυημα. Ακομα και αν πραγματι συνελαβες εκεινη την ημερα, χρειαζονται περιπου 3 ημερες η ενωση αυτη να γινει το πρωτο κυτταρο. Εαν πηρες πραγματι πολυ ακτινοβολια, θα αποβαλεις πριν κλεισεις μηνα. Θεωρω εντελως απιθανο να εχει γινει ζημια εκεινη την ημερα.

Γενικα πολυ κρισιμοι ειναι οι 2ος και 3ος μηνας που συντελειται ολη η οργανογενεση, αλλα λογικα τοτε καπου η γυναικα γνωριζει οτι ειναι εγκυος.

Εαν παρ' ολα αυτα κανει ακτινογραφια τοτε, μιλαμε δηλ για 7η εβδομαδα μετα την τελευταια περιοδο, τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Μπορει να αποβαλει αυτοματα μεχρι το τελος του 1ου τριμηνου, μπορει να διαπιστωθει καποια μεγαλη η μικρη ανωμαλια του εμβρυου στο β επιπεδου στον 5ο μηνα, μπορει να μη συμβει και τιποτα.

Παντως η ακτινοβολια που αναφερεται καπου παραπανω για το αεροπλανο, ηθελα να πω οτι δεν εχουν σχεση οι δυο αυτες ακτινοβολιες, διαφορετικα θα απαγορευοντουσαν και τα αεροπορικα ταξιδια στις εγκυους και πολλα αλλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη γονιμη ημερα δεν υπαρχει καν κυημα. Ακομα και αν πραγματι συνελαβες εκεινη την ημερα, χρειαζονται περιπου 3 ημερες η ενωση αυτη να γινει το πρωτο κυτταρο. Εαν πηρες πραγματι πολυ ακτινοβολια, θα αποβαλεις πριν κλεισεις μηνα. Θεωρω εντελως απιθανο να εχει γινει ζημια εκεινη την ημερα.

 

Συμφωνώ, δεν υπάρχει κανένας φόβος ούτε να το σκέφτεσαι.... Δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός δεν σε καθησύχασε...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση , όπου βάση ημερομηνιών , δεν είχε γίνει η σύληψη , ( έκανα ακτινογραφία 9 ημέρες μετά απο την 1η μερα της περιόδου ) ο γιατρός μου με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει θέμα , ίσως να είχε ακτινοβοληθεί το ωάριο μου , αλλά και πάλι ο "κίνδυνος" είναι ελάχιστος σχεδόν μηδενικός ... διάβασε και την εμπειρία της VICKYTSEK.

 

Επίσης ο γιατρός μου , μου είπε να το αναφέρω όταν θα κάνω την αυχενική ( η οποία ηταν πολυ καλή) και όταν θα κάνω την β.επιπέδου.

 

Ακόμα μου επισήμανε αυτό που λέει η Κασσιανή , ότι η ιδιός ο οργανισμός έχει συνήθως την τάση να αποβάλει ότι δεν λειτουργεί ομαλά ή δεν αναπτύσετε ομαλά.

 

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγο δουλειάς ήμουν εκτεθειμένη σε ακτινοβολία ολόκληρη την πρώτη εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου επί δυο-τρεις ώρες και σε πάνω απο 200 ακτινοσκοπήσεις (ισοδυναμούν με 5 ακτινογραφίες ) τη μέρα. Ο χειριστής του ακτινοσκοπικού με διαβεβαίωσε μετά πως πολιά όλες οι εργαζόμενες ήταν εκτεθειμένες καθημερινά και όλες έκαναν υγιή παιδιά. Μου είπε μάλιστα πως παλιά έβγαζαν ακτινογραφίες στις εγκύους για να δουν το παιδί. Πράγματι ισχύει πως βλάβες στο έμβρυο στις πρώτες εβδομάδες της κύησης απο ακτινοβολία καταλήγουν σε αποβολή και όχι γενετικές ανωμαλίες. Τέλος πρέπει να ξέρεις πως υπάρχει ένα ανώτατο όριο ακτινοβολίας στο οποίο μπορεί να εκτεθεί το έμβρυο χωρίς να το επηρεάσει και το οποίο δεν έχεις ξεπεράσει. Εγώ θα συνέχιζα την κύηση ανεπιφύλακτα. Το πολύ αν αγχωνεσαι κάνε τροφοβλάστη ακόμα κι αν δεν είσαι πάνω απο 35 ετών, αν και είναι λίγο ακραίο.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγο δουλειάς ήμουν εκτεθειμένη σε ακτινοβολία ολόκληρη την πρώτη εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου επί δυο-τρεις ώρες και σε πάνω απο 200 ακτινοσκοπήσεις (ισοδυναμούν με 5 ακτινογραφίες ) τη μέρα. Ο χειριστής του ακτινοσκοπικού με διαβεβαίωσε μετά πως πολιά όλες οι εργαζόμενες ήταν εκτεθειμένες καθημερινά και όλες έκαναν υγιή παιδιά. Μου είπε μάλιστα πως παλιά έβγαζαν ακτινογραφίες στις εγκύους για να δουν το παιδί. Πράγματι ισχύει πως βλάβες στο έμβρυο στις πρώτες εβδομάδες της κύησης απο ακτινοβολία καταλήγουν σε αποβολή και όχι γενετικές ανωμαλίες. Τέλος πρέπει να ξέρεις πως υπάρχει ένα ανώτατο όριο ακτινοβολίας στο οποίο μπορεί να εκτεθεί το έμβρυο χωρίς να το επηρεάσει και το οποίο δεν έχεις ξεπεράσει. Εγώ θα συνέχιζα την κύηση ανεπιφύλακτα. Το πολύ αν αγχωνεσαι κάνε τροφοβλάστη ακόμα κι αν δεν είσαι πάνω απο 35 ετών, αν και είναι λίγο ακραίο.

 

Η τροφοβλαστη δειχνει μονο 3 συγκεκριμενες τρισωμιες, γενετικη βλαβη στον καρυοτυπο και τιποτα αλλο. Η ακτινοβολια οταν ειναι αρκετη και σε ημερες επικινδυνες, το κυριοτερο που δημιουργει δεν ειναι τρισωμιες, αλλα τερατογενεσεις και αλλες μορφολογικες ή οργανικες ανωμαλιες ανωμαλιες, οι οποιες δεν ανιχνευονται επ ουδενι με την τροφοβλαστη ή την αμνιο.

Στο β επιπεδου μπορει καποια να δει με σιγουρια τι τυχον βλαβη της προκαλεσε καποια ακτινοβολια ή καποια χημικα που πιθανον εισεπνευσε.

 

Επισης τροφοβλαστη δεν κανουν οσες ειναι ανω των 35, αλλα και οσες εχουν αλλες ενδειξεις, που ειναι μαλιστα πολυ σοβαροτερες απο την ηλικια.

 

Ολα αυτα γενικα βεβαια για οσες διαβαζουν. Ειδικα η καθε μια στο γιατρο της..:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, αν ισχύουν όλα αυτά που λέτε γιατί οι ακτινολογοι σε ρωτάνε 5 φορές αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης?

χτυπησα χτες το πόδι μου και όταν πήγα στον ορθοπεδικό(που με έστειλε για ακτινογραφία) με ρώτησε 3 φορές αν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης.

του λέω μάλλον όχι.(λογικά δεν υπάρχει, αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται)

και μου λεει εγώ σε ρώτησα 3 φορές αν είσαι, από εκει και πέρα το κρίμα στο λαιμό σου. Αν είσαι έγκυος πρέπει αν το ρίξεις...να το ξέρεις!

και ο ακτινολόγος μετά πάλι τα ίδια μου είπε...

με άγχωσαν λίγο είναι η αλήθεια. Δεν προσπαθούμε για μωρό, αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν είσαι έγκυος!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτανε γιατι φυσικα και ειναι πολυ επικινδυνη η ακτινοβολια απο ακτινογραφια στην εγκυμοσυνη και δεν μπορουν να ξερουν και η καθεμια που παει σε τι φαση κυκλου ή εγκυμοσυνης βρισκεται.

Δεν το ριχνεις ομως σωνει και καλα.

Εαν συμβει να ακτινοβοληθεις και μετα να μαθεις οτι εισαι εγκυος ο γυναικολογος ερευνα ολα τα παραπανω που ειπαμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν 2 εβδομαδων και δεν γνωριζα για εγκυμοσυνη, ειχα παει τον σκυλο μου στον κτηνιατρο για ενα προβλημα στο ποδι του. Επειδη ειναι μεγαλο σκυλι και ειχε σοκαριστει, αποφασισαμε να τον κρατησουμε με τον αντρα μου κατω απο το μηχανημα ακτινογραφιας και οχι ο γιατρος. Εννοιειται οτι με ρωτησε εαν υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης και το οθφο του ειπα οχι. Πρεπει να εφαγα 3-4 ακτινογραφιες απο αρχαιοτατο μηχανημα. Φυσικα οταν εμαθα για την εκυμοσυνη ηταν το πρωτο πραγμα που ειπα στον γιατρο μου.

Μου ειπε οτι ειναι αμεληταια η ποσοτητα και οτι αν κατι πηγαινε στραβα σε αυτο το σταδιο, θα το ειχε αποβαλλει ο οργανισμος μου και η κυηση δεν θα συνεχιζε.

Αρα θα ελεγα και εγω να μην αγχωνεσαι. Υπαρχει σιγουρα ενα οριο αλλα αυτο δεν το εχεις ξεπερασει και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...