Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ-ΟΑΕΕ


Recommended Posts

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ.ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Η ' ΙΔΙΩΤΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.ΚΑΙ ΡΩΤΩ Ο ΔΗΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥΣ?ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έκανα την διαδικασία για τον Οπαδ πριν ένα μήνα.

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο για ΟΑΕΕ. Πήγαμε στο Ιπποκράτειο όπου μας εξέτασε παιδοψυχίατρος και μας έδωσε την γνωμάτευση.

Μετά μας έγραψε τις λογοθεραπείες η παιδίατρος.

Τις κάνουμε τις πληρώνουμε και με τα παραπεμπτικά εγκεκριμένα τα πηγαίνουμε στον οπαδ για να πάρουμε τα χρήματα σαν ατομκές δαπάνες δεν ξέρω μετά από πόσο καιρό.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα.Ο γιος μου ειναι 7 χρονων και αρχισαμε εργοθεραπειες και λογοθεραπειες,ηθελα οποια μανουλα εχει τεβε και γνωριζει να με ενημερωσει για την διαδικασια επιστροφης χρηματων.Ευχαριστω πολυ.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ.ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗΣ.ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ 215 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΑ ΜΕΙΩΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΑ.ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ 370 ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ,ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ 155 ΕΥΡΩ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως τα λες

πηγα σε αναπτυξιολογο στο Παιδων και πηρα το χαρτι

το πας στον ελεγκτη του ΤΕΒΕ

καθε αποδειξη τη πας στον επομενο μηνα για να παρεις τα λεφτα

215 η 240? τοσο μου ειπαν εμενα

αλλα η λογοθεραπευτρια μου ειπε οτι παιρνω πισω το 75%

ετσι ειναι ? δε ξερω γιατι ειμαστε πολυ φρεσκοι στο αθλημα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με την ελπίδα κάποτε να αλλάξουν κάποια πράγματα θα σας πω πώς γίνεται η διαδικασία στη Γερμανία:

Ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδί του γράφει τη λογοθεραπεία που χρειάζεται, το παιδάκι πάει με τη συνταγή στο λογοθεραπευτή και κάνει τη θεραπεία του.

Ο θεραπευτής πληρώνεται απ'ευθείας από το ταμείο.

Οι γονείς δε χρειάζεται ούτε σε κρατικό νοσοκομείο να πάνε, ούτε σε ψυχίατρο (ο οποίος μεταξύ μας είναι και αναρμόδιος), ούτε να βάλουνε το χέρι στην τσέπη, αλλά ούτε και να τρέχουνε στα ταμεία.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΤΣΙ.ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ 215 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΕΠΕΡΝΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 240,ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑΝ ΚΙ ΑΥΤΑ.ΤΟ 75% ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

1 ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ : Ανώτατος αριθμός 15 το μήνα. Για την απόδοση της δαπάνης θα πρέπει να τηρούνται τα προβλεπόμενα από την εγκύκλιο 54/2008 ήτοι, οι θεραπευτές ιατροί δεν θα αναγράφουν Παραπεμπτικά για διενέργεια λογοθεραπειών σε ασφαλισμένους του Οργανισμού και οι δαπάνες για λογοθεραπείες θα αποδίδονται στους ασφαλισμένους βάσει κρατικού τιμολογίου, με την προσκόμιση των απαιτούμενων δικαιολογητικών (σχετική ιατρική Γνωμάτευση για την αναγκαιότητα διενέργειας αυτών, έγκριση του ελεγκτή ιατρού, απόδειξη ).

www.oaee.gr/client_files/egkyklioi_2010/9-2010.doc

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...