Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυλλοι SOS


jo89

Recommended Posts

:evil:

Εφοσον μετα απο τοσα φαρμακα δε φυγανε,δες μηπως με καποιο τροπο τους φερνεις εσυ στο σπιτι και οχι το σκυλι(αν ειναι ψεκασμενο). Δηλαδη μηπως οταν γυρνας σπιτι περνας απο καμια πρασια, κανενα οικοπεδο που συχναζουν γατες....πριν μπεις σπιτι τσεκαρε τα ρουχα σου αν ειναι πανω σε ανοιχτοχρωμο υφασμα θα το δεις.

 

Σωστό. Επίσης, αν έχει κάποιος κοντινός γείτονας γάτα, έρχονται απο εκεί... Μόλις γεννάει η γάτα πιάνει ψύλλους. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να φυγει η γάτα η τουλάχιστον να αποπαρασιτωθει.

Καλό κουράγιο :?:

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα και από εμένα! Είχα αντιμετωπίσει ψύλλους πέρσι το Πάσχα. Έχω γατάκια στο σπίτι, τα οποία όμως αποπαρασιτώνονται και τα βλέπει τακτικά κτηνίατρος. Μου είπε ότι οι ψύλλοι μπορούν να μπουν στο σπίτι και απ'έξω, πχ από χώρο όπου είναι στοιβαγμένα πράγματα (αποθήκες, υπόγεια, κλπ). Αυτό που μου σύστησε, ήταν να ψεκάσω τα έπιπλα με το spray που βάζω και στις γάτες, να το αφήσω για λίγο και να σκουπίσω με ηλεκτρική και εννοείται πέταμα μετά η σακούλα. Ρούχα,ριχτάρια, καλύμματα πλύσιμο σε υψηλές θερμοκρασίες και σφουγγάρισμα με καυτό νερό και χλωρίνη. Το spray λέγεται Frontline και είναι γενικά ακίνδυνο (απλά, όχι επαφή με τα μάτια, τα γνωστά που αναγράφονται παντού). Το έκανα μια φορά και δεν χρειάστηκε δεύτερη. Τώρα, αν η κοπέλα είναι έγκυος, φυσικά και θα πρέπει να ρωτήσει το γιατρό της πριν βάλει οποιοδήποτε εντομοκτόνο στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, να παραθεσω κι εγω τη δική μου εμπειρία,σχετικα με τους ψυλλους.Στο χωριό μας λίγο εξω απο την Πρεβεζα εχουμε εδω και 3 χρονια προβλημα με ψυλλους.Κάθε χρονο,το καλοκαιρι τσιμπαγανε το παιδι,αρχικα και μετα εμας.Κι αυτο γιατι?τα πεθερικα μας εχουν ζωα,οχι κοντα,αλλα με τα ρουχα τους ερχονται οι ψυλλοι.Ειχαμε καλεσει απειρες φορες τον γεωπόνο της περιοχης,ψέκασε τον σταβλο,το σπιτι,(φυγαμε εμεις βεβαια),τιναξαμε κρεβατια τα παντα,αλλα τον επομενο χρόνο επανεμφανίζονται.Τώρα παλι φετος χρειαζόμαστε ψέκασμα γιατί η κουνιάδα μου που είχε παει το Πάσχα ,μας ειπε οτι κάτι τσιμπησε το μωρο!Το μόνο που λειτούργησε πέρσυ ήταν η παγίδα για ψύλλους που μας ειχε δώσει ο γεωπόνος,δυστυχώς για λιγο γιατι την δάνειζε και σε αλλους.Πρέπει να βρω παγίδα για ψυλλους(ειναι μια λαμπα με κολλα )ξερει κανεις που μπορώ να την βρω?όσο για τα φαρμακα για ψεκασμα που μπορουμε να βρουμε στην αθηνα?ξερετε κανένα μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτοι οι ψυλλοι!Ειχα μεγαλο προβλημα μας ειχαν κατασπαραξει κι εμας και τα παιδια. Σπυρακια, φαγουρα, πυον, κορτιζονες.. Ενα δραμα! Τελικα καναμε απεντομωση(70 ευρω μας πηραν) και γλιτωσαμε. Μου ειπαν οτι κρυβονται παντου ακομη και στα ξυλα του κρεβατιου η τα σανιδια και πως τα τρια τελευταια χρονια βρισκονται σε εξαρση λογω της πτωσης του βιοτικου επιπεδου στην Ελλαδα!!! Καλο κουραγιο σ οποιον τυχει και η γνωμη μου ειναι να φωναξετε επαγγελματιες πριν γινει τραγικη η κατασταση.. Α και οποιος εχει ζωα να αλλαζει τα ρουχα του στο σταβλο ωστε να μην τους μεταφερει στο σπιτι η στο αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Λοιπον, να παραθεσω κι εγω τη δική μου εμπειρία,σχετικα με τους ψυλλους.Στο χωριό μας λίγο εξω απο την Πρεβεζα εχουμε εδω και 3 χρονια προβλημα με ψυλλους.Κάθε χρονο,το καλοκαιρι τσιμπαγανε το παιδι,αρχικα και μετα εμας.Κι αυτο γιατι?τα πεθερικα μας εχουν ζωα,οχι κοντα,αλλα με τα ρουχα τους ερχονται οι ψυλλοι.Ειχαμε καλεσει απειρες φορες τον γεωπόνο της περιοχης,ψέκασε τον σταβλο,το σπιτι,(φυγαμε εμεις βεβαια),τιναξαμε κρεβατια τα παντα,αλλα τον επομενο χρόνο επανεμφανίζονται.Τώρα παλι φετος χρειαζόμαστε ψέκασμα γιατί η κουνιάδα μου που είχε παει το Πάσχα ,μας ειπε οτι κάτι τσιμπησε το μωρο!Το μόνο που λειτούργησε πέρσυ ήταν η παγίδα για ψύλλους που μας ειχε δώσει ο γεωπόνος,δυστυχώς για λιγο γιατι την δάνειζε και σε αλλους.Πρέπει να βρω παγίδα για ψυλλους(ειναι μια λαμπα με κολλα )ξερει κανεις που μπορώ να την βρω?όσο για τα φαρμακα για ψεκασμα που μπορουμε να βρουμε στην αθηνα?ξερετε κανένα μαγαζι?

 

ναι την εχω παρει εγω και κανει δουλεια την ειχα παρει απο το αγγλικο amazon , ειχα παρει 2 σετ καπου στα 20 ευρω εδωσα μαζι με τα μεταφορικα αλλα εχω την εντυποωση οτι πρεπει να την ειδα και σε καποιο ελληνικο site

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

ενα καλο μαγαζι που ψωνιζουμε εμεις ειναι το

ΣΚΑΝ αριστοτέλους 11-13 αθηνα τηλ.210-5239441

παρε πριν πας,γενικα ειναι πολυ εξυπηρετικοι

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημερα σε ολους! Επανερχομαι στο θεμα γιατι εχουμε νεα επιδρομη απο ψυλλους.. Ειχαμε και στο παρελθον και απαλλαχτηκαμε σχετικα ευκολα με απεντομωση, ομως τωρα περιμενω να γεννησω το πολυ σε τρεις εβδομαδες και δεν μπορω να βαλω χημικα στο σπιτι.. Η μονη ακινδυνη λυση που μου προτειναν ειναι να καθαρισω τα παντα με ατμοκαθαριστη. Ξερει κανεις αν εχει αποτελεσμα η θα ειναι αδικος κοπος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Χαιρομαι που ξανανοιξες το θεμα.Λοιπον τον ατμοκαθαριστη τον ειχε χρησιμοποιησει η κολλητη μου γιατι και εκεινη ηταν εγκυος και δν ηθελε να βαλει χημικα.Απο την εμπειρια της σου μεταφερω οτι εκανε δουλεια για κανα μηνα μονο.Μετα ειχε παλι προβλημα.Οποτε αναγκαστηκε να κανει απεντομωση.Εφυγε για 2 μερες απο το σπιτι και εμεινε στην μαμα της και ετσι την κανανε και ησυχασε. Καλη λευτερια σου ευχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ! Το κακο ειναι πως για να γινει καλη απεντομωση πρεπει να ψεκαστουν τα στρωματα και η παιδιατρος μου απαγορευσε να ψεκαστει το στρωμα το δικο μου και του μωρου.. Οποτε αν ο ατμοκαθαριστης δεν πιασει με βλεπω να αγοραζω καινουρια στρωματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
εχω γατες περσιας,στο προηγουμενο σπιτι ειχαμε αυλη και πολλη πρασιναδα με αποτελεσμα να γεμισουμε ψυλλους παντου μεσα στο σπιτι σε χρονο ρεκορ..................πηγα στον κτηνιατρο μου εβαλα σπρευ στα γατακια μου και πηρα και για εμας για τα μαλλιας μας γιατι που και που ενιωθα να περπατανε στην κεφαλη μου.....οσο γιατι σπιτι σωωωωωωωωωωθηκααααααααααααα πηρα

κατι που λεγονται ''μπομπες'' ειναι σπρει το ενα ειναι για 30 τετραγωνικα..εγω ομως πηρα για σπιτι 60 τετραγωνικων 4 για να βαλω ενα σε καθε δωματιο.μου ειπε ο κτηνιατρος να μην μαζεψω ουτε τα σκεπασματα μου τιποτα.αυτο το σπρευ σκοτωνει τα παντα απο κατσαριδες αυγα ψυλου τα παντα ,ακομα και εμας.γιαυτο πριν την βαλετε σε καθε δωματιο πρεπει να μην ειναι κανεις στο σπιτι ουτε πουλια ουτε γατια ουτε καν ψαρια....τα φαγητα που ειναι ανοιχτα να βγουν απο το σπιτι πρωτα.αφου το αφοπλισετε και εχετε κλεισει καλα την μυτη σας εχετε κλεισει καλα τα παραθυρα,βγαινεται απο το σπιτι για 5 ολοκληρες ωρες,μετα πατε με κλειστη την μυτη και το στομα και ανοιγεται ολα τα παραθυρα γρηγορα και ξανα βγαινετε απο το σπιτι για 1,5 ωρα και μετα ολα εχουν τελειωσει μπορειτε να κοιμηθειτε αφοβα στο παπλομα σας και μονο να πλυνετε τα πιατα σας και τα πυρουνια σας και τα ποτηρια σας και κατσαρολες και σκευη πριν τα χρησιμοποιησετε.εγω μια φορα σωθηκα μιλαμε πραγματικα.

 

Καλησπέρα,

επειδή ΜΑΛΛΟΝ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και κοντεύω να τρελαθώ, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι οι <μπόμπες> και που μπορώ να τις βρω?Υποφέρω από το καλοκαίρι ,δερματολογο πήγα αλλά πέρα από μία κορτιζονούχα αλοιφή και να σιδερώνω τα ρούχα μου ,δεν μου έδωσε κάποια άλλη βοήθεια.Έβγαλα το στρώμα έξω ,έβαλα πετρέλαιο ,καθάρισα, αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.Τσιμπάνε όμως μόνο εμένα ,όχι τον άντρα μου.Τα τσιμπήματα μου έχουνε αφήσει σημάδια ,η φαγούρα απίστευτη ιδιαίτερα το βράδυ.Χέρια ,πόδια καμιά φορά και στο λαιμόΠολλές φορές πέρα από τα τσιμπήματα που μοιάζουν με αυτά των κουνουπιών,εμφανίζονται και πριξίματα.Το μόνο που με σώζει και το βρήκα τυχαία πάνω στην απαγοήτευσή μου,είναι να πασαλείβομαι μες τη νύχτα με αλκοολούχα λοσιόν για να ηρεμώ από τη φαγούρα.Κοίταξα σχολαστικά το στρώμα ,τα έπιπλα αλλά δεν είδα ούτε ένα μαυράκι που να μοιάζει με ψύλλο.Τίποτα.

Έχω αρχίσει και ψάχνομαι μήπως είναι τελικά ψώρα ,αλλά δεν θα το έβλεπαν στο Συγγρός που πήγα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα,

επειδή ΜΑΛΛΟΝ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και κοντεύω να τρελαθώ, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι οι <μπόμπες> και που μπορώ να τις βρω?Υποφέρω από το καλοκαίρι ,δερματολογο πήγα αλλά πέρα από μία κορτιζονούχα αλοιφή και να σιδερώνω τα ρούχα μου ,δεν μου έδωσε κάποια άλλη βοήθεια.Έβγαλα το στρώμα έξω ,έβαλα πετρέλαιο ,καθάρισα, αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.Τσιμπάνε όμως μόνο εμένα ,όχι τον άντρα μου.Τα τσιμπήματα μου έχουνε αφήσει σημάδια ,η φαγούρα απίστευτη ιδιαίτερα το βράδυ.Χέρια ,πόδια καμιά φορά και στο λαιμόΠολλές φορές πέρα από τα τσιμπήματα που μοιάζουν με αυτά των κουνουπιών,εμφανίζονται και πριξίματα.Το μόνο που με σώζει και το βρήκα τυχαία πάνω στην απαγοήτευσή μου,είναι να πασαλείβομαι μες τη νύχτα με αλκοολούχα λοσιόν για να ηρεμώ από τη φαγούρα.Κοίταξα σχολαστικά το στρώμα ,τα έπιπλα αλλά δεν είδα ούτε ένα μαυράκι που να μοιάζει με ψύλλο.Τίποτα.

Έχω αρχίσει και ψάχνομαι μήπως είναι τελικά ψώρα ,αλλά δεν θα το έβλεπαν στο Συγγρός που πήγα?

 

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση... Τις μπομπες τις βρισκεις στο φαρμακειο αλλα καλου κακου να πας κ σε ενα δερματολογο να σου πει τι ειναι γιατι μπορει να ειναι αλλεργικο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση... Τις μπομπες τις βρισκεις στο φαρμακειο αλλα καλου κακου να πας κ σε ενα αλλο δερματολογο να σου πει τι ειναι γιατι μπορει να ειναι αλλεργικο το θεμα
.............
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας, πηγα χθες στο σπιτι μιας φιλης μου που μολις ειχε πάρει γατάκι. Το ειχε καθαρισει απο ψυλλους κτλ αλλα καθως φαινεται, το φάρμακο ήτα λυγμένο. Εγω σημερα, παρατηρησα στη μεσα κατι σαν εξανθυματα, σπυρακια...συνολικα 5-6.. υποπτευομαι οτι ειναι απο το γατι. Η αδερφη μου που μένει μαζι μου δεν εχει κάτι. Λετε να έφερα ψυλλους στο σπίτι ή απλά με τσιμπησαν εμενα και τέλος; τα ρουχα τα εβαλα τωρα στο πλυντηριο!! Στους 60! Τι άλλο να κάνω; να ανησυχήσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Οι ψυλλοι φευγουν ευκολα!

Ομως τα αντικείμενα που εχεις ακουμπήσει ρουχα σεντονια κτλ πλυνε τα ή αερισε τα εξω!

Μπορει να ειχε κανενα ψυλλο να ανέβηκε πανω σου και να εφυγε μετα...

Ε δεν νομιζω κατι παραπανω...

Κανε μια καλη καθαριότητα στο σπιτι μην τυχόν και εχεις κανέναν ...

Αλλα δυςκολο μου φαινεται!!!

Εγω μικρη ημουν γεμάτη ψύλλους οταν έπαιζε με τα γατιά στο χωριο οταν γυρνούσαμε σπιτι ομως κατευθειαν μπανιο και τα ρουχα αέρισμα πρώτα και πλύσιμο μετα ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

δεν θελει πανικο ψυλλοι υπαρχουν ακομα και μεσα στο φουσκι,στα φυτα,παντου

1 Ψεκαζω με συγκεκριμενη λοσιόν με ονομασια :Γαλάκτωμα Μυρτιλο- σιτρονελλα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ εντομοαπωθητικο και για τα κουνουπια και ειναι γνωστης ελληνικης εταιριας καλλυντικων.Ψεκαζω παντου,μεσα σε παπουτσια,καλλυματα,καναπεδες κρεββατια,ριχταρια,και στο σωμα μου,στο προσωπο μου.Αυτο με εσωσε κυριολεκτικα και ανακαλυψα τυχαια το ποσο εξαιρετικα αποτελεσματικο ηταν απο την πρωτη χρηση κιόλας,οταν πανω στον πανικο της πρωτης φορας εκανα πειραματα με οτι ειχα μεσα στο σπιτι .Ελεγχουμε αν ειμαστε αλλεργικοι στα συστατικα του .

Θελει μια φορα την εβδομαδα για κανα μηνα καθε μεθοδος για να καλυφθει ο κυκλος των γεννητουριων

Εχω χρησιμοποιησει επισης χωρις να ηταν αναγκαιο:

2 Ηλεκρικη σκουπα νερου και οχι σακουλας οπου μεσα εριξα 5 σταγονες χλωρινης ,ετσι προληπτικα

3 Και ναι, ο ατμοκαθαριστης εχει αποτελεσμα γιατι τα καιει αλλα θελει 1 φορα την εβδομαδα για κανα μηνα

4 και τελος πολυ αποτελεσματικο για να δουμε αν ειναι ψυλλοι αυτα που μας τσιμπανε,αλλα και για εξοντωση.Βαζουμε την νυχτα σαπουνονερο μεσα σε μεγαλο λευκο πλαστικο πιατο και απο πανω αναβουμε ενα φωτακι σποτ να στοχευει στο πιατο.Παγιδευονται οι ψυλλοι που πηδανε προς το φως μεσα στο νερο.Εννοειται οτι δεν αφηνουμε το φως αναμμένο ,οταν λειπουμε απο το σπιτι για λογους ασφαλειας,αλλα και προσεχουμε να στηριξουμε το φως ετσι ωστε να μην βραχει.

Δεν θελει ουτε εξοδα ,ουτε κοπο...και κυρίως πανικο!Αντιμετωπίζεται πολύ φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

καλημερα!! Είμαι καινουργια στο φόρουμ.Βλεπω είναι παλιες οι δημισιευσεις αλλά Εχω σκάσει!!Εχω δυο παιδακια, το ένα έξι ετών και το άλλο 5 μηνών. Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τόσο σοβαρό θέμα με τους ψύλλους. Έτυχε κ άλλες φορές.Εκανα μια φορά απεντόμωση από το 2015 και μετά, αλλα τέτοιο πραγμα απο τον Νοέμβριο ώς τώρα πρωτη φορα μου συμβαίνει. Εκανα τρείς φορές απεντόμωση σε ένα συνεργείο, μετά άλλη μία σε ένα άλλο κ ακόμα δεν έχουν τελειωμό. Κ οι εταιρίες μου λένε αποκλειεται να έχεις. Η ψυχολόγος μου λέει ψυχολογικό μήπως είναι και η δερματολόγος μου, ευτυχώς, βλεποντας τα τσιμπηματα με πιστευει. Ουφφφ

...Κ έχει κ κρυο!!! Δε μπορω να κάνω δουλειές. Άλλο φάρμακο δεν σηκώνουν ούτε τα πνευμονια μας ουτε η τσέπη μας, κ δεν ξέρω τι να κάνω. Μέχρι κ στη μάνα μου πηγα ψυλλους!!! Κ κει απεντόμωση. Εμένα τσιμπουσανε μόνο, μήπως επειδη θηλαζω;;; το μωρό μια στο τόσο, τον μεγάλο επισης, κ τον άντρα μου καθόλου.Να διευκρινίσω δεν έχω ζώα. Το μόνο  που ψυλλιαζομαι κ γω, είναι τι σχολείο που δουλευα. Δεν ξέρω τι κουβαλουσα κάθε μέρα!!! Αφου τις τελευταίες μέρες, είχε το μωρό μου σημάδια στο προσωπο, την ώρα που ήταν στο σχολείο. Δεν είχε επαφή μαζί μου ήταν στο παρκο. Τώρα σταμάτησα δεν ξαναπάω, πήρα όλες τις άδειες που μπορουσα κ τέλος. Πες τε καμία ιδέα σάς παρακαλω... Εχω κουραστει κ σωματικά, από καθαρισμα, κ ψυχικά. Δεν μπορώ να συμβιβαστώ να ζω μαζί τόυς. Ααααα παρεπιπτοντως, επειδή το διάβασα κάπου εδώ μέσα, πανε κ στα μαλλιά, να ξέρετε!!! 

On 19/4/2012 at 9:00 ΜΜ, jo89 είπε:

Κοριτσια εχω σκασει δεν ξερω τι να κανω...Εδω και καμμια εβδομαδα και εμενα και τον αντρα μου μας εχουν τσιμπησει μαλλον ψυλλοι:shock::shock:!!

Στην αρχη ηταν σαν κουνουπια και ελεγα κουνουπι ειναι μετα ομως παρατηρησα πως δεν ειναι σαν το τσιμπημα κουνουπιου ειναι λιγο δοαφορετικο οσοι τ ειδαν ειπαν ειναι ψυλλος...:shock::shock:!!!

Δεν εχουμε ζωα στο σπιτι....αλλα ο αντρας μου ειναι κτηνοτροφος και ολη μερα ειναι μεσα στα προβατα τα γουρουνια γατες κτλ....πιθανον αυτος να το εφερε στο σπιτι!!!

Ο αντρας μου εχει καμμια 5-6 σαν τσιμπηματα εγω τουλαχιστον 20:shock::shock:!!Δεν ξερω τι να κανω σκουπισα τα παντα εκανα καλο καθαρισμα το σπιτι τιναξαμε-σκουπισαμε στρωματα χαλια κτλ αλλα εγω παλι βγαζω οποτε συμπεραινω πως δεν εχει φυγει....ο ψυλλος...(η οτι αλλο μπορει να ειναι)!!

Ειμαι και εγκυος και φοβαμαι.....

Τι να κανω πως θα φυγει αυτο το πραγμα οτι ειναι απο τ σπιτι μου????

 

On 19/4/2012 at 9:00 ΜΜ, jo89 είπε:

Κοριτσια εχω σκασει δεν ξερω τι να κανω...Εδω και καμμια εβδομαδα και εμενα και τον αντρα μου μας εχουν τσιμπησει μαλλον ψυλλοι:shock::shock:!!

Στην αρχη ηταν σαν κουνουπια και ελεγα κουνουπι ειναι μετα ομως παρατηρησα πως δεν ειναι σαν το τσιμπημα κουνουπιου ειναι λιγο δοαφορετικο οσοι τ ειδαν ειπαν ειναι ψυλλος...:shock::shock:!!!

Δεν εχουμε ζωα στο σπιτι....αλλα ο αντρας μου ειναι κτηνοτροφος και ολη μερα ειναι μεσα στα προβατα τα γουρουνια γατες κτλ....πιθανον αυτος να το εφερε στο σπιτι!!!

Ο αντρας μου εχει καμμια 5-6 σαν τσιμπηματα εγω τουλαχιστον 20:shock::shock:!!Δεν ξερω τι να κανω σκουπισα τα παντα εκανα καλο καθαρισμα το σπιτι τιναξαμε-σκουπισαμε στρωματα χαλια κτλ αλλα εγω παλι βγαζω οποτε συμπεραινω πως δεν εχει φυγει....ο ψυλλος...(η οτι αλλο μπορει να ειναι)!!

Ειμαι και εγκυος και φοβαμαι.....

Τι να κανω πως θα φυγει αυτο το πραγμα οτι ειναι απο τ σπιτι μου????

 

Link to comment
Share on other sites

@Fanouli m δεν ξερω εάν μπορώ να σας βοηθήσω. Μίλησα με άτομο που είχε ανάλογο θέμα. Θα σας κάνω κάποιες ερωτήσεις μήπως βοηθήσουν (μην απαντήσετε, για να αναρωτηθείτε εσείς):

- Μετά την απεντόμωση φύγατε από το σπίτι να μείνει κλειστό πχ 3-5 μέρες; Αν υπάρχει η δυνατότητα κάντε το. Να μην αεριστεί ο χώρος για να λειτουργήσει το φάρμακο. Επίσης η μυρωδιά του φαρμάκου είναι ούτως ή άλλως έντονη έως ανυπόφορη.

- Έχετε εντοπίσει συγκεκριμένα σημεία που κάθεστε κι έχετε τσιμπήματα; πχ κάποιος καναπές, πολυθρόνα, κρεβάτι. Αν ναι εκεί θα έχουν φωλιά. Εκεί να επιμείνετε. (Αν και δυστυχώς υπάρχει πιθανότητα να μείνουν λεκέδες στα υφάσματα που να μην βγαίνουν). Μήπως το γέγονος ότι έχετε τσιμπήματα εσείς κι όχι τόσο οι άλλοι έχει σχέση πχ με την ντουλάπα σας, τα ράφια ρούχων σας; Ψεκάσαν εκεί; Μέσα στις ντουλάπες; (Επίσης δεν κατάλαβα προς τι η αμφισβήτηση από εταιρίες απεντόμωσης ή ψυχολόγο; Δεν είναι τόσο περίεργο δα να μην ξεμπερδεύεις εύκολα από αποικίες εντόμων. Δεν φαίνονται τα σημάδια των νυγμάτων; Υπάρχει κάποια βάση για αμφισβήτηση;).

- Τα ρούχα όλων σας, τα έχετε πλύνει όλα εξ'αρχής; Να τα βγάλετε όλα από τις ντουλάπες ταυτόχρονα, να πλυθούν-σιδερωθούν-μπουν σε θήκες όλα. Να απολυμανθούν οι ντουλάπες. Να μείνουν πχ 3-5 μέρες κλειστές και πιο μετά να τακτοποιηθούν πίσω στη θέση τους.

- Τα παπούτσια τα βγάζετε όταν μπαίνετε σπίτι; Στην περίπτωσή σας είναι σημαντικό. Τα ρούχα που φοράτε εκτός σπιτιού, τα βγάζετε όταν μπαίνετε σπίτι; (Γιατί λέτε να φέρατε ψύλλους από το σχολείο; Μήπως εννοείτε σχολή; πχ κτηνιατρική σχολή ή άλλου είδους που να δικαιολογεί έντομα; Μένετε σε αγροτική περιοχή; Μήπως όντως να προτείνετε κι εκεί απεντόμωση;).

Ξέρω πολύ καλά πως δεν είναι εύκολο project αυτό, πόσο μάλλον σε οικογένεια με παιδιά. Μιλήστε και με άλλους επαγγελματίες ειδικούς. Καλή δύναμη σας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Fanouli m δεν ξερω εάν μπορώ να σας βοηθήσω. Μίλησα με άτομο που είχε ανάλογο θέμα. Θα σας κάνω κάποιες ερωτήσεις μήπως βοηθήσουν (μην απαντήσετε, για να αναρωτηθείτε εσείς):

- Μετά την απεντόμωση φύγατε από το σπίτι να μείνει κλειστό πχ 3-5 μέρες; Αν υπάρχει η δυνατότητα κάντε το. Να μην αεριστεί ο χώρος για να λειτουργήσει το φάρμακο. Επίσης η μυρωδιά του φαρμάκου είναι ούτως ή άλλως έντονη έως ανυπόφορη.

- Έχετε εντοπίσει συγκεκριμένα σημεία που κάθεστε κι έχετε τσιμπήματα; πχ κάποιος καναπές, πολυθρόνα, κρεβάτι. Αν ναι εκεί θα έχουν φωλιά. Εκεί να επιμείνετε. (Αν και δυστυχώς υπάρχει πιθανότητα να μείνουν λεκέδες στα υφάσματα που να μην βγαίνουν). Μήπως το γέγονος ότι έχετε τσιμπήματα εσείς κι όχι τόσο οι άλλοι έχει σχέση πχ με την ντουλάπα σας, τα ράφια ρούχων σας; Ψεκάσαν εκεί; Μέσα στις ντουλάπες; (Επίσης δεν κατάλαβα προς τι η αμφισβήτηση από εταιρίες απεντόμωσης ή ψυχολόγο; Δεν είναι τόσο περίεργο δα να μην ξεμπερδεύεις εύκολα από αποικίες εντόμων. Δεν φαίνονται τα σημάδια των νυγμάτων; Υπάρχει κάποια βάση για αμφισβήτηση;).

- Τα ρούχα όλων σας, τα έχετε πλύνει όλα εξ'αρχής; Να τα βγάλετε όλα από τις ντουλάπες ταυτόχρονα, να πλυθούν-σιδερωθούν-μπουν σε θήκες όλα. Να απολυμανθούν οι ντουλάπες. Να μείνουν πχ 3-5 μέρες κλειστές και πιο μετά να τακτοποιηθούν πίσω στη θέση τους.

- Τα παπούτσια τα βγάζετε όταν μπαίνετε σπίτι; Στην περίπτωσή σας είναι σημαντικό. Τα ρούχα που φοράτε εκτός σπιτιού, τα βγάζετε όταν μπαίνετε σπίτι; (Γιατί λέτε να φέρατε ψύλλους από το σχολείο; Μήπως εννοείτε σχολή; πχ κτηνιατρική σχολή ή άλλου είδους που να δικαιολογεί έντομα; Μένετε σε αγροτική περιοχή; Μήπως όντως να προτείνετε κι εκεί απεντόμωση;).

Ξέρω πολύ καλά πως δεν είναι εύκολο project αυτό, πόσο μάλλον σε οικογένεια με παιδιά. Μιλήστε και με άλλους επαγγελματίες ειδικούς. Καλή δύναμη σας εύχομαι!

Ευχαριστώ πολύ !  Θα απαντησω σε καποια...όντως δεν είναι εύκολο,. Ένα βράδυ πηγα στην μαμά μου, οχι τρεις μέρες, κ της κουβάλησα ψυλλους. Τις άλλες φορές μπαιναμε σπιτι την ιδια μέρα. Σχολείο είναι με βρέφη, προσφατα έμαθα ότι δίπλα έχει πρόβατα που κοιμούνται. Πλέον έχω σταματήσει, ας κάνουν κάτι αυτοί, εγώ το ειπα κ δεν είχα καλή αντιμετώπιση.

Αυτο με τα ρουχα  και τις ντουλαπες δεν το κατάλαβα,  με τις θήκες; ποτε να τα πλυνω,  μετά την απεντόμωση; κ πως θα γίνει αυτό όλα μαζί; πως που θα τα βαλω άπλυτα, που πλυμενα... Θα τρελαθώ... Πανικός. 

Υπάρχει ας πουμε κάποια σειρά αυτών των διαδικασιών;    

Τώρα δεν μπορώ να κάνω παλι απεντόμωση.., μπήκε πολυ φάρμακο κ με λίγα αποτελέσματα. Στον ενιαίο χώρο έχω πολυ θέμα, σαλόνι, όταν καθόμαστε, κ στην κουζίνα όταν μαγειρεύω κ τρώμε. 

Παρεπιπτόντως, αυτό με την σόδα  ή το ξυδι κάνουν τίποτα;

 

Υπάρχει κάποια  αξιοπιστη εταιρεία  απεντόμωσης που να  έχει κάνει κάποιος με ΜΕΓΑΛΟ προβλημα;  είμαι από επαρχια

Link to comment
Share on other sites

Αχ,οι ψύλλοι δύσκολα εξοντώνονται.Τα ρούχα πρέπει να πλένονται στους 60 βαθμούς κ άνω γιατί σε λιγότερους βαθμούς μπορούν να επιβιώσουν...Μολις αισθανθείτε ότι κάτι σας περπατάει, κατευθείαν στο μπάνιο, ξεντυνεστε κ ψάχνετε προσεκτικά τις ραφές των ρούχων μέσα στη μπανιέρα αφού της έχετε ρίξει νερό, ώστε σε περίπτωση που πέσει , να κολλήσει κ να μην μπορεί να πηδήξει κ τον χάσετε..θέλει καλό πάτημα για να εξοντωθεί ..

Στο πατρικό μου , έχουμε θέμα ψυλλων λόγω οικόσιτων ζωων, οι δικοί μου ψεκάζουν  παντού ...δεν ξέρω ακριβώς τι φάρμακα παίρνουν, κάνουν χρήση κ το τεζα το κοκκινο,αλλά γενικά γίνεται, δυστυχώς καταχρηση των χημικών γιατί δεν μπορούν να τους ξεφορτωθούν εύκολα..πρέπει να βρεθεί η πηγή του κακού για να επικεντρωθείτε εκεί..

Η μικρή μου είναι αλλεργική στο τσίμπημα ψύλλου, σε σημείο που να τη γαζωνουν κυριολεκτικά , πρήζεται και να τρέχει πύον, οπότε καταλαβαίνετε πως όταν πάμε στους παππούδες είμαστε συνέχεια σε επιφυλακή..πολλές φορές ξεντθνομαστε, ψαχνομαστε κ συνηθως βάζουμε κριλεν στα παιδιά ακόμη κ στον ύπνο..η σιτρονελλα ως έναν βαθμό τους αποθει...

Για αρχή κάντε μια καλή απεντομωση τώρα το χειμώνα γιατί αν ζεστάνει ο καιρός το προβλημα θα είναι μεγαλύτερο ..

Α! Κ δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες ευαισθησίες..εμένα απλά μου κάνουν μια κοκκινίλα που φεύγει σε λίγη ώρα, την κόρη μου της κάνουν ζημιά μεγάλη ενώ στο γιο μου δεν έτυχε ακόμη να βρω τσιμπήμα.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την απεντόμωση ήθελα να σας ρωτήσω, γιατί έχω κι εγώ θέμα με ψύλλους κατοικίδιων. Σας επιτρέπουν σε σπίτι με μικρό παιδί; Εμάς είναι 2,5 και το είπαμε στον υπεύθυνο και μας είπε ότι μόνο έξω δέχεται να κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, sofy είπε:

Για την απεντόμωση ήθελα να σας ρωτήσω, γιατί έχω κι εγώ θέμα με ψύλλους κατοικίδιων. Σας επιτρέπουν σε σπίτι με μικρό παιδί; Εμάς είναι 2,5 και το είπαμε στον υπεύθυνο και μας είπε ότι μόνο έξω δέχεται να κάνει.

Καλημερα. Οι γνωστοί μου που ρώτησα (και ανέφερα και παραπάνω) είχαν νεογέννητο. Έλειψαν όμως όπως είπα 5 μέρες από το σπίτι. Έγινε η απεντόμωση, έλειψαν 5 ημέρες - το σπίτι κλειστό-να ενεργήσει το φάρμακο (η μυρωδιά ανυπόφορη μου είπαν, ακόμη κι αν ήταν οκ να μείνουν και πάλι θα έφευγαν) και μετά επέστρεψαν-αέρισαν-καθάρισαν κλπ. Μια κι έξω ξεμπέρδεψαν ευτυχώς.

On 28/1/2022 at 8:01 ΜΜ, Fanouli m είπε:

Αυτο με τα ρουχα  και τις ντουλαπες δεν το κατάλαβα,  με τις θήκες; ποτε να τα πλυνω,  μετά την απεντόμωση; κ πως θα γίνει αυτό όλα μαζί; πως που θα τα βαλω άπλυτα, που πλυμενα... Θα τρελαθώ... Πανικός. 

Κοιτάξτε. Αν έχουν μείνει έστω και ένα ζεύγος εντόμων ή αυγά μετά το ψέκασμα τότε λίγη σημασία έχει τι κάνετε μετά. Εννοώ θα αναπαραχθούν και πάλι από την αρχή. Προφανώς αυτό γίνεται στην περίπτωση σας. Οπότε α) σκεφθείτε αν μπορείτε να σας φιλοξενήσουν για λίγες μέρες για να μείνει κλειστό το σπίτι. Εφόσον υποπτεύεστε ότι τους μεταφέρετε με τα ρούχα, ομοίως, ακόμη κι αν πλένετε κανονικά στην ρουτίνα σας, αν στα ρούχα μέσα στην ντουλάπα υπάρχουν έντομα, πάλι πρόβλημα θα έχετε. Θα πρέπει να αδειάσετε τις ντουλάπες να ψεκάσουν κι εκεί. Κι εσείς σταδιακά να πλύνετε όλα τα ρούχα, να σιδερωθούν, να τα φυλάξετε προσωρινά σε θήκες που να κλείνουν με φερμουάρ και σε ασφαλές σημείο και μετά όταν είναι έτοιμη η ντουλάπα να τα ξανάβάλετε πίσω. Θα πρέπει κάποιος να σας βοηθήσει πχ να πάρει ρούχα να πλύνει. Το ξέρω δεν είναι εύκολο. Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία σας. Ίσως κάποια συσκευή με υπερήχους για έντομα; Τι να πω, δεν ξέρω σχετικά. Προσωπικά θα ρωτούσα παντού. Εταιρείες απεντόμωσης, φυτώρια, κτηνιάτρους, κτηνοτρόφους, μήπως κάποιος ξέρει κάτι να προτείνει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2022 at 3:50 ΜΜ, sofy είπε:

Για την απεντόμωση ήθελα να σας ρωτήσω, γιατί έχω κι εγώ θέμα με ψύλλους κατοικίδιων. Σας επιτρέπουν σε σπίτι με μικρό παιδί; Εμάς είναι 2,5 και το είπαμε στον υπεύθυνο και μας είπε ότι μόνο έξω δέχεται να κάνει. 

2,5 ή 4 είναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...