Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και απώλεια βαρους (της μαμας)


erica

Recommended Posts

Τελικά πήρα την απόφαση και πήγα σε διαιτολόγο. :)

 

1 χρόνο τώρα προσπαθώ μόνη μου να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης και δεν έχω καταφέρει τίποτα.... :? Έχει μαζέψει μεν πολύ το σώμα μου αλλά απο κιλά τίποτα!

Δεν ξέρω τι έφταιγε, οι ορμόνες μου, η αλλαγή στον τρόπο ζωής (πριν ήμουν πάρα πολύ δραστήριο άτομο (μέρα παρα μέρα γυμναστήριο, ορειβασία, σκι, πεζοπορία αλλά και γενικά ως τύπος είμαι νευρικό άτομο), αλλά με τη γέννηση της Μάγιας έχει περιοριστεί πολύ η δραστηριότητά μου), το ότι κάθησα σπίτι 8 μήνες και έτρωγα περισσότερο απο ότι νόμιζα.... πραγματικά δεν ξέρω! Οι περισσότεροι πάντως μου έλεγαν ότι όταν σταματήσω το θηλασμό θα αδυνατίσω.... μου το έλεγαν και επαγγελματίες αυτό!

 

Εγώ διάβαζα όμως μόνη μου ότι ο θηλασμός βοηθάει να χάσεις τα κιλά και έτσι μπερδευόμουν πολύ! Αν και ήμουν πολύ χαρούμενη με τον ερχομό της Μαγιας στη ζωή μου, είχα αυτό το μελανό σημείο - τα κιλά που έμειναν - που με κατέθλιβαν (και με καταθλίβουν ) πολύ.

 

Τελικά λοιπόν, μόλις χρόνισε το κοριτσάκι μου πήγα σε διαιτολόγο και σε 2 εβδομάδες έχασα 3 κιλά! :D:D:D Επιτέλους άρχισε η κάθοδος και η χαρά μου δεν περιγράφεται! :D Η διαιτολόγος λέει ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω χάσει συνολικά 7 με 8 κιλά!

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι άλλο: μου συνέστησε να σκεφτώ πολύ καλά τι θέλω να κάνω , γιατί αν συνεχίσω με το πρόγραμμα διατροφής που μου δίνει, θα μου μειωθεί το γάλα και ενδέχεται να κοπεί και εντελώς! :shock::shock::shock::? Να την πιστεψω ή είναι άλλος ένας παραπληροφορημένος περί του θηλασμού? :evil:

 

Πραγματικά πιστεύετε ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο? Μη νομίζετε ότι το διαιτολόγιο που μου έδωσε είναι καμία σκληρή δίαιτα: μου φαίνεται πολύ ισορροπημένη με τα 6 γεύματά της , τα φρούτα της, τα λαχανικά της, τα γαλακτοκομικά της, το ψαράκι της, τα όλα της!

 

Να ανησυχώ πραγματικά? Θα το καταλάβω άμεσα αν συμβεί κάτι τέτοιο??? :shock: Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 792
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έρικα

Χωρίς να είμαι ειδικός, θεωρώ πως από τη στιγμή που η κορούλα σου είναι πλέον σε μια ηλικία που δεν τρέφεται "αποκλειστικά" με γάλα, το να κάνεις εσύ μια διατροφή μικρότερης θερμιδικής αξίας παρόλα αυτά ισορροπημένη, δεν πρόκειται να επηρρεάσει σε κάτι το γάλα σου... όσο η μικρή "τραβάει" αυτό θα παράγεται... ο ανθρωπός σου για μια πιο "έγκυρη" απάντηση βέβαια είναι η Αγλαϊα....

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι άλλο: μου συνέστησε να σκεφτώ πολύ καλά τι θέλω να κάνω , γιατί αν συνεχίσω με το πρόγραμμα διατροφής που μου δίνει, θα μου μειωθεί το γάλα και ενδέχεται να κοπεί και εντελώς! :shock::shock::shock::? Να την πιστεψω ή είναι άλλος ένας παραπληροφορημένος περί του θηλασμού? :evil:

 

Άλλος ένας παραπληροφορημένος...

 

Με δίαιτα κάτω των 800 θερμίδων (που είμαι σίγουρη ότι δεν σου έδωσε τέτοια), αν ήσουν στο πολύ πρώτο διάστημα θηλασμού ίσως παρατηρούσες μια μικρή μείωση. Στην ηλικία που είναι το παιδί σου δεν πρόκειται να παρατηρήσεις τίποτα! :wink:

 

Το μόνο που θα πρέπει να προσέχει στη δίαιτά της μια μαμά είτε θηλάζει είτε όχι, είναι το να μην την κουράζει ψυχικά για να μπορεί να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του παιδιού της. Η μητέρα μπορεί πιο εύκολα να μείνει σταθερή σε μια ευχάριστη δίαιτα και να πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα!

 

Πραγματικά πιστεύετε ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο? Μη νομίζετε ότι το διαιτολόγιο που μου έδωσε είναι καμία σκληρή δίαιτα: μου φαίνεται πολύ ισορροπημένη με τα 6 γεύματά της , τα φρούτα της, τα λαχανικά της, τα γαλακτοκομικά της, το ψαράκι της, τα όλα της!

 

Ουσιαστικά αυτό που σου έδωσε είναι μια πιο υγιεινή διατροφή με λιγότερα λιπαρά και χωρίς άχρηστες τροφές. Εκτός από τα κιλά που θα χάσεις θα νιώσεις καλύτερα!

 

Μπορείς να ξεκινήσεις και οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα επιθυμείς χωρίς να σε προβληματίζει το θέμα του θηλασμού!

 

Καλη συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

erica, στην εγκυμοσύνη μου πήρα 22 κιλά...ήμουν κι εγώ τρομερά δραστήρια με γυμναστήρια κτλ πριν μείνω έγκυος, αλλά πάντα πρόσεχα τη διατροφή μου, απέφευγα λιπαρά, γλυκά,τηγανιτά..μετά τη γέννα γυμναστήριο δεν έχω καταφέρει να ξαναρχίω,τη διατροφή μου όμως την πρόσεξα πάρα πολύ...σαλάτες, ψητά, γαλακτοκομικά με λίγα λιπαρά,πολλά υγρά, και φρούτα...5 γεύματα την ημέρα αλλά προσεγμένα και ποιοτικά...και όχι τσιμπολόγημα δεξιά κι αριστερά....μια φορά ην εβδομάδα έτρωγα ότι ήθελα για να μην νοιώθω στέρηση και να ενεργοποιείται ο μεταβολισμός μου...έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης σε 4,5 μήνες,χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με το θηλασμό μου..ούτε το γάλα μειώθηκε, ούτε η ποιότητά του αλλοιώθηκε...το ξέρω γιατί θηλάζω αποκλειστικά κι η μπέμπα έχει βάρος παραπάνω από το κανονικό...

Χωρίς να είμαι ειδική,νομίζω ότι σωστή διατροφή και όχι η αυστηρή διάιτα σε συνδιασμό με το θηλασμό βοηθάνε στη μείωση του βάρους χωρίς να επηρεάζεται η ποιότητα και η ποσότητα του γάλακτος...

Η aglaia σίγουρα θα γνωρίζει καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα δίαιτα οσο θηλαζα και εχασα 17κιλα σε 5μηνες χωρις να το καταλαβω... Ποτέ η διαιτολόγος δεν μου ειπε οτι μπορει να επηρεαστει η ποσοτητα του γαλακτος και την ειχα ρωτησει για αυτο. Αν ειναι διαιτολογιο απο επιστημονα και οχι τσαρλατάνο που παριστανει το διαιτολόγο θα λαμβανει υποψην το οτι θηλαζεις και αρα κανενα προβλημα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα δίαιτα οσο θηλαζα και εχασα 17κιλα σε 5μηνες χωρις να το καταλαβω... Ποτέ η διαιτολόγος δεν μου ειπε οτι μπορει να επηρεαστει η ποσοτητα του γαλακτος και την ειχα ρωτησει για αυτο. Αν ειναι διαιτολογιο απο επιστημονα και οχι τσαρλατάνο που παριστανει το διαιτολόγο θα λαμβανει υποψην το οτι θηλαζεις και αρα κανενα προβλημα. :wink:

 

Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν πολλοί διαιτολόγοι που νιώθουν αμήχανα με το θέμα του θηλασμού και φοβούνται ότι θα πάει κάτι στραβά μόλις παρέμβουν στη διατροφή ή φοβούνται ότι αν πάει κάτι στραβά θα τους θεωρήσουν υπεύθυνους...

 

Το θετικό είναι ότι όλο και περισσότεροι είναι ενημερωμένοι και ξέρουν να υποστηρίξουν τη θηλάζουσα μητέρα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ηθελα αν χασω 4 κιλα...πηγα σε διαιτολογο και αν και γυναικα (που θηλαζε εκινη την περιοδο) το μονο που καταφερε ηταν να κανει τον οργανσιμο μου να κλειδωσει και οχι μονο να χασει αλλα αν απρει ενα κιλο.Τσατιστηκα και τα παρατησα.Καποια στιγμη μου συστησαν ενα διαιτολογο απο Θεσσαλονικη που αναλαμβανε και διαδικτιακα.Μολις του ειπα οτι θηλαζω,ηταν τοσο ενημερωμενος που με αφησε αφωνη.Μου εξηγησε γιατι επρεπε να λαμβανω καποιες θερμιδες παραπανω,τι αθ επρεπε να συμπεριλαμβανει η διατροφη μου για αν ειμαι καλα,μου εστειλα αν διαβασω διαφορα για να νιωσω περυφανη γιαυτο που εκανα(που θηλαζα την κορη μου) και εν ολιγης εχασα σε 1 μηνα τα κιλα μου και η συντηρηση ηταν πολυ απλη.Τωρα πια αν παρω κανα 2 κιλα ξανακανω 2 εβδομαδες της διατροφης και τα χανω αμεσως.

το σιγουρο ειναι πως θηλασμος και διαιτα οχι απλα μπορουν να συμβαδισουν αλλα μπορουν να εχουν και καλυτερο αποτελεσμα.

Καλη επιτυχια

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και μη φοβάσαι τίποτα!!!!

Πάντως κι εγώ τη μαγεία του θηλάζω και αδυνατίζω δε τη γεύτηκα :?:? Όσο δε πεινούσα ως έγκυος πεινάω τώρα και συντηρώ ωραιότατα τα λίγα (μη λέω και ψέματα) κιλά που μου έμειναν :( Άντε να δούμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλα κορίτσια για τισ συμβουλες σας και την υποστήριξη! :D:D

 

Η κοπέλα που πηγαίνω από ότι μου φαίνεται σαν πρώτη εντύπωση, είναι καλή διαιτολόγος με σπουδές έγκυρες στην ελλάδα και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, μέλος του συλλόγου διαιτολόγων ελλάδος, αλλά το κυριότερο είναι ωραίος τύπος και ξέρει να προσεγγίζει τους ανθρώπους! Της έχω εμπιστοσύνη, και από τα λίγα που ξέρω και εγώ για διατροφή, είναι πολύ καλή η διαίτα που μου έχει δώσει, με λύσεις εύκολες για μένα που πλέον δεν έχω χρόνο να μαγειρεύω.

Ισως όμως επειδή είναι μικρή, είναι αυτό που λέει η Αγλαία, δεν ξέρει και φοβάται ότι με την παρεμβολή της στη διατροφή μου θα διαταράξει την ισορροπία.

 

Ευτυχώς που έχω και εσάς να με επιβεβαιώνετε! :wink:

 

Να είστε όλες πάντα καλά και να χαιρεστε τις οικογένειες σας!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Erica, όπως είπε και η Αγλαΐα αλλά και άλλα κορίτσια, μάλλον δεν έπεσες σε καλή περίπτωση. Εγώ θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τους 7 μήνες και μετά αποφάσισα (μονόπλευρα...το ξέρω εγωιστικά) να σταματήσω. Ο αδερφός μου που είναι διαιτολόγος επέμενε βέβαια να μην το κάνω. Λοιπόν, όταν γεννήθηκε ο μικρούλης εγώ είχα μείνει με περίπου 12 περίσσια κιλά. Μιλήσαμε για δίαιτα και μου είπε ότι θα με αναλάβει μετά τους 2 μήνες, αφού εδραιωθεί ο θηλασμός και για να μην νιώθω έξτρα άγχος. Μετά από 2 μήνες δίαιτας (πλουσιοπάροχη και στα μέτρα μιας νεομαμάς) μπήκα στα παλιά ρούχα μου και μάλιστα το γάλα έρεε άφθονο. Και μου το είχε πει, ότι η σωστή διατροφή θα βοηθήσει στον θηλασμό, γιατί δεν χορταίνεις με μπαρούφες αλλά τρως ουσιαστικά. Και είχε υπολογίσει και μικρολιχουδιές, καμιά μπύρα χωρίς αλκοόλ, κανά σουβλάκι κοτόπουλο για το τσακίρ-κέφι. Το παν είναι να βρεις κάποιον σωστό. Erica αν θέλεις στείλε μου πμ να σου στείλω το mail του αδερφού μου να τον ρωτήσεις ό,τι θέλεις. Βέβαια ζούμε στη Θεσσαλονίκη, αλλά έχει επαφή με σωστούς επαγγελματίες στην Αθήνα. Η δίαιτα δεν αποτελεί δίλημμα για τον θηλασμό αλλά βοήθεια!!!Θα επανέλθεις στα κιλά σου υγιεινά και θα έχεις άπειρη ενέργεια και για τον θηλασμό και για την κουκλίτσα μάγια-μέλισσα!

Link to comment
Share on other sites

Λίνα μου , σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις και τα καλά σου λόγια.

 

Είναι καλή διαιτολόγος αυτή η κοπελίτσα, πραγματικά το πιστεύω αυτό, απλά είναι μικρή πολύ. Εχει το γραφείο της μαζί με το ιατρείο του πατέρα της ο οποίος είναι ενδοκρινολόγος και πρέπει να έχει ελάχιστα χρόνια που δουλεύει ως διαιτολόγος (2-3 το κόβω). Σίγουρα δεν είναι ενημερωμένη περι του θηλασμού. Μόλις της είπα ότι θηλάζω ακόμα, ξαφνιάστηκε μεν (το κατάλαβα - και μου είπε μετά ότι πρώτη φορά το βλέπει live αυτό) αλλά εκτίμησα το γεγονός ότι σεβάστηκε την επιλογή μου και δεν με ρώτησε γιατί,πως και ετσι κτλ. μάλιστα μου είπε ότι πολύ καλά κάνω και θα έπρεπε όλες οι μαμάδες να το κάνουν κανονικά... Απλα δεν ξέρει!

Μετά απο μένα βέβαια, θα ξέρει για να πει στην επόμενη :D:D:D !

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μένα βέβαια, θα ξέρει για να πει στην επόμενη Very Happy Very Happy Very Happy !

Σωστό κι αυτό! Είναι και πώς νιώθεις με τον κάθε γιατρό! Καλή επιτυχία και πάνω από όλα καλή διάθεση! Ένα κιλάκι πάνω ένα κάτω, δεν βαριέσαι! Η μόδα προστάζει καμπύλες...

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μένα βέβαια, θα ξέρει για να πει στην επόμενη :D:D:D !

 

Ακριβώς! ίσως είσαι μια καλη αφορμή για να το ψάξει και να είναι πιο ενήμερη. Δώσε της την ευκαιρία να το κάνει! Θα νιώσει και αυτή καλύτερα που την εμπιστεύεσαι. Αφού είναι μικρή, σίγουρα η αυτοπεποίθησή της δεν είναι στα μέγιστα. Είμαι σίγουρη ότι μπορεί να σε στηρίξει στην προσπάθειά σου, οι γνώσεις της είναι επαρκείς. Αν μάθει και λίγα για τις θηλάζουσες μαμάδες θα γίνε ακόμη καλύτερη!

 

Μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιες ευκαιρίες που μπορεί να σου δωθούνε για να μάθει κάποια πράγματα. Μια μαμά που θηλάζει πάνω από 40 μέρες ή 2 μήνες είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί τη βοήθεια ενός διαιτολόγου. Υπάρχουν άλλωστε και μητέρες που προσέχουν πολύ το βάρος τους και χρειάζονται τέτοια υποστήριξη και σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και από την πρώτη μέρα του θηλασμού.

 

Ο θηλασμός μπορεί να χωρέσει σε κάθε τρόπο ζωής, από τη μητέρα μοντέλο, τη μητέρα πρωταθλήτρια, τη μητέρα που ακολουθεί ειδική δίαιτα (λόγω χρόνιας πάθησης), τη μητέρα που δεν προσέχει τη διατροφή της, τη μητέρα που δουλεύει και τη μητέρα που δεν δουλεύει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Δήμητρα καλημέρα,

ειδική στο θέμα αυτό βέβαια είναι η Αγλαϊα αλλά απ' ότι ξέρω κι εγώ μπορείς να τρως τα πάντα. Βέβαια κάποιες τροφές (όπως όσπρια ή κάποιες με πολλά καρυκεύματα κ. α.) δεν ξέρεις μήπως ενοχλήσουν το μωράκι και κάνει κολικούς.

Καλό είναι να κάνεις μια διατροφή που να περιέχει λίγο απ' όλα (ψάρι, ζυμαρικά, δημητριακά, γαλακτοκομικά, κρέας κ.α.) χωρίς πολλά λίπη.

Link to comment
Share on other sites

ti prepei na trws otan 8ilazeis gia na exeis gala alla kai na min se paxenei?

 

καλημερα,για να εχεις γαλα πρεπει να θηλαζεις αποκλειστικα και να μην δινεις συμπληρωμα καθολου,αν κανεις την αρχη με το συμπληρωμα θα μειωνεται το γαλα σου,αυτο ειναι το πρωτο και βασικο!οι σουπες και τα υγρα βοηθανε,επισης.

Link to comment
Share on other sites

Με το θηλασμό θα χασεις οχι μόνο τα κιλά της εγκυμοσύνης αλλά μπορεις να χασεις και περισσότερα χωρίς καμία δίαιτα. Φαντάσου οτι με το θηλασμό καταναλώνεις περίπου 600 θερμίδες τη μέρα. Στην εγκυμοσύνη εβαλα 20 και τώρα είμαι στα -23 και τρώω πιο πολύ απ'ότι ετρωγα πριν την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσάκια, επιτρέπεται (άσχετα αν η γράφουσα δεν λέει να το αποφασίσει!:oops: ) Δείτε εδώ την απάντηση:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1642&highlight=%E4%DF%E1%E9%F4%E1

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει παλαιότερα εδώ και το ρεζουμέ είναι ότι, αν έχεις περάσει τους 4 μήνες (για να εδραιωθεί για τα καλά ο θηλασμός... αν και αν είναι προσεγμένη δεν έχεις και τότε πρόβλημα)και η δίαιτα είναι μία ισορροπημένη και όχι της πείνας ή χημική (και αυτό για το δικό σου καλό) επιτρέπεται , επιτρέπεται!!!

 

Εγω το καθυστέρησα από υπερβολικό αγχος αλλά στο χρόνο πάνω ξεκίνησα και μέσα σε 3 μήνες (μαζί με ενα χριστουγεννιάτικο break 2 ebdom;advn) έχω χάσει 13 κιλα!!!! :wink::D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...