Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το μωράκι μου ξύπνησε πριν από καμιά ώρα τρομαγμένο (μάλλον έβλεπε όνειρο)..Την πήρα αγκαλιά την ηρέμησα και την ξαναπήρε ο ύπνος. Παρατηρώ όμως ότι κάνει κάτι σαν τικ ο αριστερός της ώμος, μερικές φορές και το αριστερό της πόδι. Βέβαια όσο περνάει η ώρα ηρεμεί αλλά έχω φοβηθεί πάρα πολύ!!!!

eNortjK1UjK3sDQyU7IGXDAS8QKs67.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωράκι μου ξύπνησε πριν από καμιά ώρα τρομαγμένο (μάλλον έβλεπε όνειρο)..Την πήρα αγκαλιά την ηρέμησα και την ξαναπήρε ο ύπνος. Παρατηρώ όμως ότι κάνει κάτι σαν τικ ο αριστερός της ώμος, μερικές φορές και το αριστερό της πόδι. Βέβαια όσο περνάει η ώρα ηρεμεί αλλά έχω φοβηθεί πάρα πολύ!!!!

Αυτο τωρα το παρατηρησες να συμβαινει για πρωτη φορα;;ποσο καιρο συμβαινει;

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Το να ξυπνήσει τομαγμένη το έχει ξανακάνει. Όχι πολλές φορές, αλλά έχει ξανασυμβεί μέσα στην νύχτα. Αλλά αυτό συμβαίνει πρώτη φορά..Δεν έχει ξανακάνει γενικότερα τίποτα παρόμοιο.

eNortjK1UjK3sDQyU7IGXDAS8QKs67.png
Link to comment
Share on other sites

Το να ξυπνήσει τομαγμένη το έχει ξανακάνει. Όχι πολλές φορές, αλλά έχει ξανασυμβεί μέσα στην νύχτα. Αλλά αυτό συμβαίνει πρώτη φορά..Δεν έχει ξανακάνει γενικότερα τίποτα παρόμοιο.

Ωραια..τοτε δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα!αλλωστε, τα τικ, νομιζω παρουσιαζονται εκ γεννετης..

Ισως, οταν την σηκωσες, να μην ειχε ξυπνησει καλα, δλδ να κοιμοταν ακομα(το κανουμε και εμεις καμια φορα) και να εκανε σπασμους απο το ονειρο που ειδε..

Παρατηρησε απλα αν θα ξανασυμβει..δεν εχω αναλογη εμπειρια!Ισως καποια μπορει να βοηθησει περισσοτερο!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκα στο δωμάτιό της, είδα ότι το σταμάτησε!!Μάλλον από αυτό που λες θα ήταν, πάντως θα την παρατηρώ από εδώ και πέρα..Είμαι νέα μανούλα και φοβάμαι με το παραμικρό :roll:!!!Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!;)

eNortjK1UjK3sDQyU7IGXDAS8QKs67.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα που μπήκα στο δωμάτιό της, είδα ότι το σταμάτησε!!Μάλλον από αυτό που λες θα ήταν, πάντως θα την παρατηρώ από εδώ και πέρα..Είμαι νέα μανούλα και φοβάμαι με το παραμικρό :roll:!!!Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!;)

Eισαι νεα μανουλα και μικρη αν φανταστω απο το nick name και αυτο μου αρεσει...

 

και μην ανησυχεις, κανεις δεν τα ηξερε ολα αυτα, στην πορεια τα μαθαινεις!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ολα τα παιδάκια στον ύπνο τους κάνουν κάποιες ακούσιες κινήσεις που χρησιμεύουν για την αποσυσσώρευση της έντασης συνήθως αυτές συμβαίνουν κατά τα πρώτα στάδια του ύπνου και μετά το παιδί ηρεμεί καθώς βυθίζεται περισσότερο στον ύπνο, αυτό που θα ήταν ίσως ανησυχητικό θα ήταν αν αυτές οι κινήσεις είναι ρυθμικές και επαναλαμβανόμενες καθώς τότε θα μπορούσαν να παραπέμπουν σε κάποια μορφή σπασμών, πού όπως το περιγράφεις τουλάχιστον δεν φαίνεται να είναι κάτι τέτοιο. Και εμένα ο γιός μου έκανε τέτοιες κινήσεις που εμένα με ανησυχούσαν περισσότερο γιατί είχαμε ιστορικό πυρετικών σπασμών (πολλά επεισόδεια) αλλά τελικά δεν ήταν τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παιδάκια στον ύπνο τους κάνουν κάποιες ακούσιες κινήσεις που χρησιμεύουν για την αποσυσσώρευση της έντασης συνήθως αυτές συμβαίνουν κατά τα πρώτα στάδια του ύπνου και μετά το παιδί ηρεμεί καθώς βυθίζεται περισσότερο στον ύπνο, αυτό που θα ήταν ίσως ανησυχητικό θα ήταν αν αυτές οι κινήσεις είναι ρυθμικές και επαναλαμβανόμενες καθώς τότε θα μπορούσαν να παραπέμπουν σε κάποια μορφή σπασμών, πού όπως το περιγράφεις τουλάχιστον δεν φαίνεται να είναι κάτι τέτοιο. Και εμένα ο γιός μου έκανε τέτοιες κινήσεις που εμένα με ανησυχούσαν περισσότερο γιατί είχαμε ιστορικό πυρετικών σπασμών (πολλά επεισόδεια) αλλά τελικά δεν ήταν τίποτε.

 

Aκριβώς με κάλυψες απολύτως. Εγώ το παθαίνω ακόμα να τινάζεται το ένα μου πόδι και ο ώμος μου. Στα μωρά γίνεται πιο συχνά γιατί μπαίνουν γρήγορα στο στάδιο ύπνου REM (βαθύς ύπνος).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...