Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Athener Schule Ελληνογερμανικός Εκπαιδευτικός Σύλλογος


Recommended Posts

kdc ευχαριστούμε πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση! Να ρωτήσω κι εγώ ακόμη κάτι? Κι εγώ παλιότερα άκουγα για μεγάλη λίστα ενδιαφέροντος κλπ, πιστευεις ότι είναι σκόπιμο να δηλώσουμε απο τώρα (1-2 χρόνια πριν) ενδιαφέρον στο σχολείο, υπάρχει δηλαδή μεγάλο ποσοστό παιδιών που δεν μπορεί να δεχθεί το σχολείο (δεδομένου ότι πάντα προτιμούνται τα αδερφάκια κλπ)? Επίσης είναι σκόπιμο να γραφτεί κάποιο παιδάκι απο το προνήπιο? Μετά δεν θα μπορεί να ακολουθήσει?

 

Κατά τα άλλα, για να απαντήσω κι εγώ σε προηγούμενο ποστ, το συγκεκριμένο σχολείο δεν το επιλέγω λόγω γλώσσας ή γιατί θέλω το παιδί μου να πάει στην γερμανική και αργότερα στην Γερμανία κλπ αλλά γιατί γνωρίζω πως είναι ένα καλό σχολείο με φιλοσοφία που μου ταιριάζει κι όπως είπαμε προσιτό οικονομικά. Θα το είχα στα υπόψη ακόμη κι αν ήταν αγγλικό γαλλικό ή τούρκικο. Αλλά με απασχολεί το μετά, κυρίως γιατί είτε πάει μετά σε δημόσιο είτε σε κάποιο ιδιωτικό που έχει δημοτικό θα είναι το νέο παιδί στο νέο περιβάλλον κλπ κλπ. ΟΚ είναι μακρινό το μετά αλλά όταν κάνεις μια επιλογή σχολείου όλα τα σκέφτεσαι νομίζω.

 

Αν το έχετε αποφασίσει, γιατί όχι να δηλώσετε από τώρα; Θα συνιστούσα επίσης να συμμετέχετε σε κάποιες εκδηλώσεις του Σχολείου (πχ Oktoberfest) για να πάρετε μια πραγματική εικόνα πριν ακόμη προχωρήσετε σε προκαταβολές, κλπ.

 

Δεν θεωρώ ότι πρέπει να ξεκινήσει υποχρεωτικά από το προνήπιο, εμείς όταν γράψαμε τα παιδιά το μεγάλο θα πήγαινε στην Α' και το μικρό στο προνήπιο. Αν όμως δεν υπάρχει κάποιος λόγος για το αντίθετο, επιλέξτε να ξεκινήσει το παιδάκι είτε από το νήπιο είτε από το προνήπιο, γίνεται πολύ καλή δουλειά εκεί.

 

Συμφωνώ μαζί σας, κι εγώ θα το επέλεγα ακόμη και αν δεν ήταν γερμανικό. Τελικά όμως έχει αρκετά θετικά ο ελληνογερμανικός χαρακτήρας του AS.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι έχω κατά νου να το επισκεφτώ φέτος με την πρώτη ευκαιρία.

κατερίνα23 θα ήταν ενδιαφέρον να επανέλθεις αργότερα σε αυτό το τόπικ με τις δικές σου πρώτες εντυπώσεις απο το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω μόνο στο ερώτημα σε σχέση με τα αποτ/τα των παν/νίων, καθώς εμείς είμαστε στην Εράσμειο. Για το Athener θα σου απαντήσει ο KDC που είναι στο σύλλογο και ξέρει λεπτομέρειες.

Αν ενδιαφέρεσαι για παν/νιες και σκέφτεσαι να μείνουν τα παιδιά Ελλάδα, με ποια λογική πας σε ένα σχολείο που σε στέλνει στη Γερμανική Σχολή και κατ'επέκταση γιατί να πας στη Γερμανική??? Το θέμα είναι ότι η πίεση για να μπεις εκεί είναι αφόρητη σε 10χρονα παιδιά (ξεκινάει από τα 9 το εντατικό φροντιστήριο ως τα 11 που δίνουν τελικά) και αφήνουν πίσω όλα τα ελληνικά τους (και τα αγγλικά τους). Θα πάνε με κενά στο γυμνάσιο αυτά τα παιδιά (αν δεν περάσουν τελικά στη Γερμανική) και μετά θα τρέχουν.... Τα γερμανικά μπορούν να τα μάθουν ωραιότατα και σε ένα άλλο σχολείο, όπως προανέφερες, και κάλλιστα να πάνε Γερμανία όποτε και αν το θελήσουν. Δεν τους εμποδίζει τίποτα. Γιατί πρέπει να επιδοθούν σε ένα ανελέητο αγώνα, να χάσουν την παιδικότητά τους, να απογοητευτούν (ίσως) σε μία ηλικία που είναι πολύ τρυφερή και δεν ξέρουν να διαχειριστούν την αποτυχία μετά από τόσους κόπους και θυσίες???

Τέλος πάντων, εσείς ξέρετε καλύτερα τι θέλετε από τα παιδιά σας και τι αντέχουν. Απλά να σου πω ότι η Γερμανική δεν φημίζεται για εισαγωγή σε ελληνικά παν/μια, πολύ φυσικό βέβαια. Ειδικά τώρα που αλλάζει το σύστημα και κυρίως διδάσκονται γερμανικά. Πάντα δηλ. θα θέλει τεράστιο και δυσανάλογο κόπο σε σχέση με άλλα παιδιά για να περάσουν κάπου.... Και ίσως στο τέλος σιχαθούν το σχολείο, τα βιβλία, την πίεση, το διάβασμα, τα γερμανικά.....

Φιλικά.

 

Bobonela σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχεις δίκιο. Εμείς θέλουμε να δώσουμε επιλογές στο παιδί και όχι να το βάλουμεσε μονόδρομο. Πράγματι, η DSA θεωρείται ένα πάρα πολύ καλό σχολείο. Το κακό είναι πλέον ότι με το καινούργιο σύστημα, αν έχω καταλάβει σωστά, διαλέγεις απλά το επίπεδο των ελληνικών που θα ήθελες να μάθεις ! Ε, φυσικό είναι οι πανελλήνιες να δυσκολεύουν για τα παιδιά και να σκέφτονται ως πιο λογικό και φυσιολογικό την εισαγωγή τους σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο. Όχι ότι θα τους έπεφτε και άσχημα αλλά παρόλα αυτά λιγότερες επιλογές. Επίσης, θα ήθελα να σου πω ότι έχεις δίκιο για το θέμα που αφορά στη διαχείριση της αποτυχίας μετά τις εξετάσεις (του τρόμου - δεν ήξερα ότι θέλει προετοιμασία από την Δ' δημοτικού και ιδιαίτερα για να μπεις στη DSA !!!). Αν και δεν γνωρίζω τις δυνατότητες του παιδιού μου ακόμα (μπορεί και να το 'χει, ποιος ξέρει !?) ε, δε θέλω να το τρελάνω το παιδάκι απ' αυτή την ηλικία. Έχει να δοκιμαστεί στη ζωή του ............ πάρα πολλές φορές.

Τώρα, όσο αφοράτο AS, ελπίζω πράγματι να είναι τόσο καλό το εκπαιδευτικό του έργο όσο λένε οι φίλοι KDC και Μozart. Τα δίδακτρα δεν είναι και τόσο λίγα, οι εγκαταστάσεις του πολύ μα πολύ φτωχές (πολλά δημόσια είναι καλύτερα) και το γεγονός ότι δεν υπάρχει η συνέχεια του γυμνασίου, εμένα τουλάχιστον με προβληματίζει. Εύχομαι πάντως το καλύτερο στους νέους μαθητές και γονείς τουσχολείου γιατί καταλαβαίνω το άγχος και τις θυσίες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε μας στην Εράσμειο ήρθαν 2 παιδιά από το Αthener στην έκτη. Αποφάσισαν να μη δώσουν για τη Γερμανική (μετά την αλλαγή του συστήματος) και ελλείψει Γυμνασίου, κατευθύνθηκαν στην Εράσμειο για να πάρουν και μία σειρά, να γνωριστούν κλπ. Στα γερμανικά είναι πολύ καλοί, ξέρουν πολύ καλά τη γλώσσα. Στα ελληνικά έχουν ελλείψεις. Η έκτη είναι μία τάξη που δεν είναι δύσκολη, οπότε με συστηματικό διάβασμα θα καλύψουν τα κενά τους και θα προχωρήσουν του χρόνου στο γυμνάσιο σωστά.

Είναι αυτό που λέγαμε και πιο πάνω.... τα παιδιά από το Αthener κάνουν καλά γερμανικά, είναι φαβορί για τη Γερμανική Σχολή, αλλά......αν για κάποιο λόγο δεν θέλουν να πάνε τελικά εκεί ή πιθανόν να μην περάσουν, τότε αντιμετωπίζουν αρκετές ελλείψεις στα ελληνικά τους.

Ευτυχώς που τα συγκεκριμένα παιδιά θα προλάβουν να τις καλύψουν στην έκτη. Αν περίμεναν να πάνε κατευθείαν στην α΄γυμνασίου, θα είχαν πρόβλημα.

Θέλει σωστό προγραμματισμό και σκέψη μία απόφαση τέτοιου είδους, γιατί μία πιθανή αποτυχία, εκτός από το μεγάλο ψυχολογικό κόστος, βάζει και το παιδί σε περιπέτειες μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πρώτες μας εντυπώσεις από το σχολείο: Τα μικρά μου ειναι πολύ χαρούμενα , νιώθω ότι περνάνε πολύ ωραία!!!

Το σχολείο κατά την γνώμη μου διαθέτει τρομερή οργάνωση τόση που έχω εντυπωσιαστεί. Οι δασκάλες ειδίκα των γερμανικών δείχνουν πολυ έμπειρες, η κόρη μου που είναι στο προνήπιο ήδη μέσα σε μία εβδομάδα που έχει ξεκινήσει και χωρίς μέχρι τώρα να έχει καμία επαφή με τα γερμανικά στο σπίτι μου πετάει λέξεις και προτάσεις και έχει καταφέρει να συνενοείται με τον τρόπο της με τις γερμανόφωνες δασκάλες οι οποιές τους μιλάνε μόνο Γερμανικά. Η δασκάλα μας στην πρώτη φαίνεται πολύ καλή. Έχει καταφέρει χωρίς καθόλου πίεση μέσα από την μέθοδο της επιβράβευσης τα πρωτάκια να την ακούνε και να την αγαπάνε.:D

Link to comment
Share on other sites

Σε μας στην Εράσμειο ήρθαν 2 παιδιά από το Αthener στην έκτη. Αποφάσισαν να μη δώσουν για τη Γερμανική (μετά την αλλαγή του συστήματος) και ελλείψει Γυμνασίου, κατευθύνθηκαν στην Εράσμειο για να πάρουν και μία σειρά, να γνωριστούν κλπ. Στα γερμανικά είναι πολύ καλοί, ξέρουν πολύ καλά τη γλώσσα. Στα ελληνικά έχουν ελλείψεις. Η έκτη είναι μία τάξη που δεν είναι δύσκολη, οπότε με συστηματικό διάβασμα θα καλύψουν τα κενά τους και θα προχωρήσουν του χρόνου στο γυμνάσιο σωστά.

Είναι αυτό που λέγαμε και πιο πάνω.... τα παιδιά από το Αthener κάνουν καλά γερμανικά, είναι φαβορί για τη Γερμανική Σχολή, αλλά......αν για κάποιο λόγο δεν θέλουν να πάνε τελικά εκεί ή πιθανόν να μην περάσουν, τότε αντιμετωπίζουν αρκετές ελλείψεις στα ελληνικά τους.

Ευτυχώς που τα συγκεκριμένα παιδιά θα προλάβουν να τις καλύψουν στην έκτη. Αν περίμεναν να πάνε κατευθείαν στην α΄γυμνασίου, θα είχαν πρόβλημα.

Θέλει σωστό προγραμματισμό και σκέψη μία απόφαση τέτοιου είδους, γιατί μία πιθανή αποτυχία, εκτός από το μεγάλο ψυχολογικό κόστος, βάζει και το παιδί σε περιπέτειες μετά.

 

Βobonela, δεν μπορείς να βγάλεις γενικό συμπέρασμα για ένα σχολείο από 2 παιδιά, ακόμη και για αυτά δεν μπορείς φαντάζομαι να είσαι τόσο σίγουρη εκτός αν είσαι η δασκάλα τους. Στο Athener Schule σε διαβεβαιώνω ότι στα ελληνικά δίνεται το μέγιστο βάρος, πολύ περισσότερο από τα γερμανικά. Εκτός από το αυτονόητο της παρακολούθησης των βιβλίων του Υπουργείου, το σχολείο εστιάζει με πολλούς τρόπους στο μάθημα της Γλώσσας, πχ μάθημα φιλαναγνωσίας, μάθημα λογοτεχνίας, παιχνίδι λεκτικής αντιπαράθεσης, βιβλιοθήκη, κλπ. Επιπλέον, ιδιαίτερα στην ορθογραφία δίνεται πολύ μεγάλο βάρος σε όλες τις τάξεις, έχουν επιπρόσθετα βοηθητικά βιβλία με κείμενα και ασκήσεις, κλπ. Από εκεί και πέρα, προφανώς δεν μπορούν να αριστεύσουν όλα τα παιδιά. Για να μην μιλήσω για άλλα παιδιά που γνωρίζω, τα δικά μου δεν τα καταφέρνουν στη Γλώσσα το ίδιο καλά, το ένα παιδί είναι άριστο το άλλο απλά καλό, είναι όμως θέμα παιδιού και όχι σχολείου ή δασκάλας.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες μας εντυπώσεις από το σχολείο: Τα μικρά μου ειναι πολύ χαρούμενα , νιώθω ότι περνάνε πολύ ωραία!!!

Το σχολείο κατά την γνώμη μου διαθέτει τρομερή οργάνωση τόση που έχω εντυπωσιαστεί. Οι δασκάλες ειδίκα των γερμανικών δείχνουν πολυ έμπειρες, η κόρη μου που είναι στο προνήπιο ήδη μέσα σε μία εβδομάδα που έχει ξεκινήσει και χωρίς μέχρι τώρα να έχει καμία επαφή με τα γερμανικά στο σπίτι μου πετάει λέξεις και προτάσεις και έχει καταφέρει να συνενοείται με τον τρόπο της με τις γερμανόφωνες δασκάλες οι οποιές τους μιλάνε μόνο Γερμανικά. Η δασκάλα μας στην πρώτη φαίνεται πολύ καλή. Έχει καταφέρει χωρίς καθόλου πίεση μέσα από την μέθοδο της επιβράβευσης τα πρωτάκια να την ακούνε και να την αγαπάνε.:D

 

Μπράβο, χαίρομαι πολύ για εσάς, το άγχος των γονιών για το νέο σχολείο είναι μεγάλο και είναι μεγάλη ανακούφιση να νιώθουν ότι δικαιώνεται η επιλογή τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μας στην Εράσμειο ήρθαν 2 παιδιά από το Αthener στην έκτη. Αποφάσισαν να μη δώσουν για τη Γερμανική (μετά την αλλαγή του συστήματος) και ελλείψει Γυμνασίου, κατευθύνθηκαν στην Εράσμειο για να πάρουν και μία σειρά, να γνωριστούν κλπ. Στα γερμανικά είναι πολύ καλοί, ξέρουν πολύ καλά τη γλώσσα. Στα ελληνικά έχουν ελλείψεις. Η έκτη είναι μία τάξη που δεν είναι δύσκολη, οπότε με συστηματικό διάβασμα θα καλύψουν τα κενά τους και θα προχωρήσουν του χρόνου στο γυμνάσιο σωστά.

 

bobonela μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις μια διευκρίνιση που θα με βοηθήσει πολύ? Είσαι διδάσκουσα στην Εράσμειο ? Κι αν ναι σε ποιό αντικείμενο? Αν θέλεις μου λες και σε πμ. Τα παιδιά στα οποία αναφέρεσαι είναι μαθητές σου, θέλω να πω έχεις προσωπική άποψη? Ευχαριστώ!

 

Κατερίνα23 ευχαριστούμε για το update! ότι άλλο έχεις να μοιραστείς μαζί μας ευπρόσδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

bobonela μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις μια διευκρίνιση που θα με βοηθήσει πολύ? Είσαι διδάσκουσα στην Εράσμειο ? Κι αν ναι σε ποιό αντικείμενο? Αν θέλεις μου λες και σε πμ. Τα παιδιά στα οποία αναφέρεσαι είναι μαθητές σου, θέλω να πω έχεις προσωπική άποψη? Ευχαριστώ!

 

Κατερίνα23 ευχαριστούμε για το update! ότι άλλο έχεις να μοιραστείς μαζί μας ευπρόσδεκτο!

 

 

Καλή μου..... πώς σου ήρθε το "διδάσκουσα στην Εράσμειο"????

Προφανώς δεν ....με έχεις διαβάσει σε άλλα ποστ..... Απλά μαμά είμαι, με μεγάλο παιδάκι και πολλή εμπειρία εκ των πραγμάτων. Τα παιδάκια που ανέφερα είναι απλά φετεινοί συμμαθητές του γιου μου. Του χρόνου που θα είμαστε Γυμνάσιο, θα έχουμε σίγουρα πολύ περισσότερα παιδιά από το Athener, όσα δηλ. δεν μπουν τελικά στη Γερμανική Σχολή ή αλλάξουν κι αυτά γνώμη λόγω του νέου συστήματος, αφού δεν έχουν άλλη επιλογή για γερμανόφωνο ιδιωτικό γυμνάσιο. Τι ακριβώς θες να μάθεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο σε αυτό η bobonela. Μέχρι τώρα η "φυσική" μετάβαση του 90% των παιδιών του Athener Schule ήταν η ΓΣΑ. Με το νέο σύστημα όμως φαίνεται ότι οι περισσότεροι πλέον το σκεφτόμαστε σοβαρά. Εκτιμώ ότι το μεγαλύτερο μέρος αυτών που δεν θα πάνε στη ΓΣΑ θα συνεχίσουν στην Εράσμειο.

 

ΥΓ. Bobonela, εσείς θα συνεχίσετε στην Εράσμειο και στο Γυμνάσιο ή προκρίνεις άλλη επιλογή σχολείου;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο σε αυτό η bobonela. Μέχρι τώρα η "φυσική" μετάβαση του 90% των παιδιών του Athener Schule ήταν η ΓΣΑ. Με το νέο σύστημα όμως φαίνεται ότι οι περισσότεροι πλέον το σκεφτόμαστε σοβαρά. Εκτιμώ ότι το μεγαλύτερο μέρος αυτών που δεν θα πάνε στη ΓΣΑ θα συνεχίσουν στην Εράσμειο.

 

ΥΓ. Bobonela, εσείς θα συνεχίσετε στην Εράσμειο και στο Γυμνάσιο ή προκρίνεις άλλη επιλογή σχολείου;

 

 

Καταρχήν φαντάζομαι ότι προσπαθείτε με κόπο και έξοδα να περάσετε στη ΓΣΑ. Οπότε think positive!!:P

Τώρα....αν για κάποιο λόγο αλλάξετε γνώμη εκ των προτέρων, πριν τη σκληρή προετοιμασία εννοώ, τότε τα μόνα σχολεία που έχουν γυμνάσιο είναι η Ελληνογερμανική και η Εράσμειος. Μεταξύ των δύο έχω εκφράσει επανειλλημένως την άποψή μου, από παιδιά που έρχονται από την ΕΑ στην Εράσμειο σωρηδόν..... Οταν ήταν να πάμε στην Α΄δημ. είχαμε κάνει κι εμείς επαφή εκεί, μας είχαν κάνει προεγγραφή, αλλά τελικά ευτυχώς βρέθηκε μία και μοναδική θέση στην Ερ. (τότε είχε λίστες αναμονής). Ποτέ δεν μου άρεσε το σχολείο εκείνο και τελικά στην πορεία δικαιώθηκα.....

Η Ερ. τα τελευταία χρόνια έχει μεγάλη αύξηση παιδιών και φοβάμαι πάλι για λίστες σε κάποιες τάξεις. Το γυμνάσιο (κατ'επέκταση και το λύκειο) αυξάνεται με αλματώδεις ρυθμούς (κάθε χρόνο, ένα ολόκληρο τμήμα επιπλέον!) Που θα τους βάλει πια???:)

Εμείς, ναι, θα παραμείνουμε εκεί. Ψάξαμε πολύ ομολογουμένως και άλλα σχολεία. Δεν συνεχίζουμε εκεί από κεκτημένη ταχύτητα.... όπως κάνουν πολλοί. Εμείς πήραμε διδακτορικό ! στο ψάξιμο. Οποιος γνωστός θέλει πλέον να μάθει για γυμνάσιο άλλου σχολείου, ρωτάει εμάς:-P

Μένουμε από άποψη. Κάνει συνεχώς αλλαγές προς το καλύτερο, λόγω του όγκου των παιδιών και των αυξημένων μαθησιακών απαιτήσεων. Από φέτος έμαθα ότι κάνουν και δωρεάν ενισχυτική στο λύκειο, αφού έχουν έτσι κι αλλιώς πολλές επιτυχίες, τουλάχιστον να τις ενισχύσουν κι άλλο με το λιγότερο κόστος για τους γονείς.

Γενικά σε κανένα άλλο σχολείο (διαπιστώσαμε μετά την έρευνα) δεν θα μπορέσει να κρατήσει καλή επαφή με τη γερμανική γλώσσα και ταυτόχρονα να κάνει πολύ καλά αγγλικά και τέλεια ελληνικά. Ολα κάπου χωλένανε.... Εκεί έχει οργάνωση και πειθαρχία μεγάλη και δεν γυρνάνε τα παιδιά σε καφετέριες της περιοχής μετά το σχόλασμα (έστω και με χαρτί γονιού που δίνει την άδεια..... τι να σου κάνει και ο γονιός, όταν όλη η τάξη πηγαίνει??....). Εγώ θέλω το σχολικό να είναι "πόρτα-πόρτα" και όχι να τον ψάχνω..... Ούτε να χτυπάει κουδούνι και να μπαίνει μετά από 10 λεπτά στην τάξη ιδρωμένος και μπαϊλντισμένος από το ποδόσφαιρο στο διάλειμμα.... και μετά να πρέπει να συγκεντρωθεί για να κάνει δίπλωμα Β2.... (αυτά απαγορεύονται εκεί). Επίσης θέλω μεγάλη επαφή με δασκάλους/καθηγητές/διεύθυνση και να με βλέπουν ως γονιό και όχι σαν πορτοφόλι. Αυτό υπάρχει κατεξοχήν στην Ερ.

Είναι θέμα επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός λόγος του προβληματισμού για τη ΓΣΑ δεν είναι το σύστημα εξετάσεων και προσωπικά δεν έχω σκοπό να μπω στη διαδικασία των επιπλέον εξόδων για ιδιαίτερα, φροντιστήρια, καθώς το μεγάλο παιδί μας (που είναι τώρα στη Δ') είναι άριστος μαθητής και έχει απίστευτη επαφή με τη γερμανική γλώσσα. Εκτιμώ ότι δεν θα ζοριστεί να περάσει. Απλά έτσι όπως διαμορφώνεται η ΓΣΑ βλέπω ότι δίνει στο παιδί μια βασικά κατεύθυνση: να συνεχίσει τις πανεπιστημιακές σπουδές στη Γερμανία και προφανώς να μείνει και μετά εκεί. Όχι ότι αυτό είναι κακό, απλά θα ήθελα το παιδί να έχει περισσότερες επιλογές όταν φτάσει στα 17-18.

 

Τώρα, στον προβληματισμό αν θα συνεχίσουν σε κάποιο άλλο ελληνογερμανικό σχολείο δεν έχω επίσης κάποιο κόλλημα. Θα μπορούσαν ας πούμε να συνεχίσουν σε κάποιο καλό γυμνάσιο που δεν είναι ελληνογερμανικό και τη γερμανική γλώσσα στην οποία έχουν αποκτήσει πάρα πολύ καλές βάσεις να τη συνεχίσουν σε κάποιο φροντιστήριο.

 

Για την Εράσμειο έχω γενικώς θετική εικόνα για το Δημοτικό, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες για το Γυμνάσιο. Απλά ξέρω ότι είναι οργανωμένο σχολείο με πολύ καλή προσέγγιση στο τρίπτυχο δάσκαλος-μαθητής-γονιός.

 

ΥΓ. Για την ΕΑ ούτε συζήτηση, γνωρίζω δασκάλες που ήταν εκεί και γονείς που πήραν τα παιδιά τους και τα έφεραν είτε στο AS είτε στην Εράσμειο. Δεν έχω καθόλου καλή γνώμη για αυτό το (ας το πούμε...) σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο βασικός λόγος του προβληματισμού για τη ΓΣΑ δεν είναι το σύστημα εξετάσεων και προσωπικά δεν έχω σκοπό να μπω στη διαδικασία των επιπλέον εξόδων για ιδιαίτερα, φροντιστήρια, καθώς το μεγάλο παιδί μας (που είναι τώρα στη Δ') είναι άριστος μαθητής και έχει απίστευτη επαφή με τη γερμανική γλώσσα. Εκτιμώ ότι δεν θα ζοριστεί να περάσει. Απλά έτσι όπως διαμορφώνεται η ΓΣΑ βλέπω ότι δίνει στο παιδί μια βασικά κατεύθυνση: να συνεχίσει τις πανεπιστημιακές σπουδές στη Γερμανία και προφανώς να μείνει και μετά εκεί. Όχι ότι αυτό είναι κακό, απλά θα ήθελα το παιδί να έχει περισσότερες επιλογές όταν φτάσει στα 17-18.

 

Τώρα, στον προβληματισμό αν θα συνεχίσουν σε κάποιο άλλο ελληνογερμανικό σχολείο δεν έχω επίσης κάποιο κόλλημα. Θα μπορούσαν ας πούμε να συνεχίσουν σε κάποιο καλό γυμνάσιο που δεν είναι ελληνογερμανικό και τη γερμανική γλώσσα στην οποία έχουν αποκτήσει πάρα πολύ καλές βάσεις να τη συνεχίσουν σε κάποιο φροντιστήριο.

 

Για την Εράσμειο έχω γενικώς θετική εικόνα για το Δημοτικό, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες για το Γυμνάσιο. Απλά ξέρω ότι είναι οργανωμένο σχολείο με πολύ καλή προσέγγιση στο τρίπτυχο δάσκαλος-μαθητής-γονιός.

 

ΥΓ. Για την ΕΑ ούτε συζήτηση, γνωρίζω δασκάλες που ήταν εκεί και γονείς που πήραν τα παιδιά τους και τα έφεραν είτε στο AS είτε στην Εράσμειο. Δεν έχω καθόλου καλή γνώμη για αυτό το (ας το πούμε...) σχολείο.

 

 

Πολύ σωστή τοποθέτηση. Τα ίδια σκεφτόμασταν κι εμείς πριν 3 χρόνια που θα έπρεπε να ξεκινήσουμε φροντιστήρια φουλ για την εισαγωγή στη ΓΣΑ (εμάς δεν είναι τόσο προχωρημένα τα παιδιά ώστε να περνάνε από μόνα τους). Βλέπω φίλους του γιου μου που φέτος είναι στην τελική ευθεία και τους λυπάμαι.....

Φυσικά και η ΓΣΑ σε προωθεί για τη Γερμανια. Οχι δεν είναι κακό. Το πιθανότερο είναι ότι εκεί θα καταλήξουμε όλοι μας....:-P Ηδη ο γιος μου το λέει ότι θα πάει εκεί για σπουδές (μεταπτυχιακές) και δουλειά. Ομως .....για προπτυχιακά σκεφτόμαστε να μείνει εδώ (εκτός απροόπτου). Δεν θέλουμε να φύγει από τα 17,5 μόνος του έξω.... (καλώς ή κακώς).

Οπότε η Ερ. μας δίνει την τέλεια επιλογή. Επίσης τα αγγλικά του είναι φοβερά προχωρημένα, κάτι που δεν το έχουν καθόλου τα παιδιά που ασχολούνται με την εισαγωγή στη ΓΣΑ. Και του αρέσει αυτό. Τα μιλάει πολύ με τους φίλους του στα διαδικτυακά παιχνίδια και νιώθει σπουδαίος που μπορεί και μιλάει με τέτοια άνεση! Στα ελληνικά του επίσης άριστος. Γίνεται φοβερή δουλειά στο σχολείο. Τα έντυπα που μας δίνουν καθημερινά, έχουμε φτιάξει τεράστια κλασσέρ...τόμους ολοκληρους.... και χωρίς να τα χρεώνουν όπως στην ΕΑ! Γενικά είναι ευτυχισμένος εκεί και το ίδιο κι εγώ... (για άλλους λόγους).

Link to comment
Share on other sites

. Θα μπορούσαν ας πούμε να συνεχίσουν σε κάποιο καλό γυμνάσιο που δεν είναι ελληνογερμανικό και τη γερμανική γλώσσα στην οποία έχουν αποκτήσει πάρα πολύ καλές βάσεις να τη συνεχίσουν σε κάποιο φροντιστήριο.

 

Φαντάζομαι έχεις κατά νου το Goethe Institut στο κέντρο. Γιατί όοοολα τα άλλα είναι για ....κλωτσιές! Το έψαξα πολύ το θέμα όταν σκεφτόμασταν αλλο γυμνάσιο (με πρώτη γλώσσα τα αγγλικά), οπότε έπρεπε να βρούμε ένα καλό φροντιστήριο για τη σωστή επαφή. Αστα....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή τοποθέτηση. Τα ίδια σκεφτόμασταν κι εμείς πριν 3 χρόνια που θα έπρεπε να ξεκινήσουμε φροντιστήρια φουλ για την εισαγωγή στη ΓΣΑ (εμάς δεν είναι τόσο προχωρημένα τα παιδιά ώστε να περνάνε από μόνα τους). Βλέπω φίλους του γιου μου που φέτος είναι στην τελική ευθεία και τους λυπάμαι.....

Φυσικά και η ΓΣΑ σε προωθεί για τη Γερμανια. Οχι δεν είναι κακό. Το πιθανότερο είναι ότι εκεί θα καταλήξουμε όλοι μας....:-P Ηδη ο γιος μου το λέει ότι θα πάει εκεί για σπουδές (μεταπτυχιακές) και δουλειά. Ομως .....για προπτυχιακά σκεφτόμαστε να μείνει εδώ (εκτός απροόπτου). Δεν θέλουμε να φύγει από τα 17,5 μόνος του έξω.... (καλώς ή κακώς).

Οπότε η Ερ. μας δίνει την τέλεια επιλογή. Επίσης τα αγγλικά του είναι φοβερά προχωρημένα, κάτι που δεν το έχουν καθόλου τα παιδιά που ασχολούνται με την εισαγωγή στη ΓΣΑ. Και του αρέσει αυτό. Τα μιλάει πολύ με τους φίλους του στα διαδικτυακά παιχνίδια και νιώθει σπουδαίος που μπορεί και μιλάει με τέτοια άνεση! Στα ελληνικά του επίσης άριστος. Γίνεται φοβερή δουλειά στο σχολείο. Τα έντυπα που μας δίνουν καθημερινά, έχουμε φτιάξει τεράστια κλασσέρ...τόμους ολοκληρους.... και χωρίς να τα χρεώνουν όπως στην ΕΑ! Γενικά είναι ευτυχισμένος εκεί και το ίδιο κι εγώ... (για άλλους λόγους).

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, φαίνεται ότι συμπίπτουν αρκετά οι απόψεις μας. Εν καιρώ ενδεχομένως να το ξανασυζητήσουμε το θέμα, εξάλλου εδώ νομίζω ότι είμαστε off-topic. :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχεις κατά νου το Goethe Institut στο κέντρο. Γιατί όοοολα τα άλλα είναι για ....κλωτσιές! Το έψαξα πολύ το θέμα όταν σκεφτόμασταν αλλο γυμνάσιο (με πρώτη γλώσσα τα αγγλικά), οπότε έπρεπε να βρούμε ένα καλό φροντιστήριο για τη σωστή επαφή. Αστα....

 

Ναι, συμφωνώ κι εδώ, το Goethe είναι μακράν το καλύτερο! Μόνο (μικρό) μειονέκτημα ότι μένουμε βόρεια οπότε υπάρχει ο χαμένος χρόνος των μετακινήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ κι εδώ, το Goethe είναι μακράν το καλύτερο! Μόνο (μικρό) μειονέκτημα ότι μένουμε βόρεια οπότε υπάρχει ο χαμένος χρόνος των μετακινήσεων.

 

 

Μένουμε πολύ κοντά..... Για τον ίδιο λόγο δεν μπορώ να το επιλέξω! Αν ήταν δίπλα μου, ίσως να είχα διαφοροποιήσει τις επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου..... πώς σου ήρθε το "διδάσκουσα στην Εράσμειο"????

Προφανώς δεν ....με έχεις διαβάσει σε άλλα ποστ..... Απλά μαμά είμαι, με μεγάλο παιδάκι και πολλή εμπειρία εκ των πραγμάτων. Τα παιδάκια που ανέφερα είναι απλά φετεινοί συμμαθητές του γιου μου. Του χρόνου που θα είμαστε Γυμνάσιο, θα έχουμε σίγουρα πολύ περισσότερα παιδιά από το Athener, όσα δηλ. δεν μπουν τελικά στη Γερμανική Σχολή ή αλλάξουν κι αυτά γνώμη λόγω του νέου συστήματος, αφού δεν έχουν άλλη επιλογή για γερμανόφωνο ιδιωτικό γυμνάσιο. Τι ακριβώς θες να μάθεις?

 

Αναφέρθηκες στην επίδοση των παιδιών αυτών με τρόπο που με έκανε να θεωρήσω πως την γνωρίζεις απο πρώτο χέρι και σκέφτηκα μήπως έχεις κάποια επαγγελματική σχέση με το σχολείο. Ίσως και να έχω διαβάσει άλλα ποστ σου, που να θυμάμαι? Επιμένω στο θέμα με τα ελληνικά γιατί είναι μια ανησυχία μου στα "ξενόγλωσσα" σχολεία γενικώς.

Κατά τα άλλα είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συζητησή σας γιατί κάποιες παρόμοιες σκέψεις κάνω κι εγώ. Το ατενερ μου αρέσει σαν σχολείο γενικώς, σαν φιλοσοφία και είναι προσιτό οικονομικά κι αυτό το καθιστά για μας σχεδόν μονόδρομο, αλλά όπως προείπα με προβληματίζει το θέμα του μετά....Δεν με ενδιαφέρει τοσο η ΓΣΑ, απαραίτητα. Αν οικονομικά λοιπόν δεν μπορώ να ανταπεξέρθω σε ένα καλό γυμνάσιο-λύκειο στο μέλλον τότε αναγκαστικά θα στραφούμε στην δημόσια εκπαίδευση επομένως θέλω να έχει μια καλή βάση στα ελληνικά ή για να το θέσω πιο σωστά θέλω το σχολείο να δίνει την ευκαιρία γιατί το αποτέλεσμα εξαρτάται και απο τον ίδιο τον μαθητή. Και γενικώς όπως είπε και KDC θέλω να έχει επιλογές, όχι να στραφεί απαραίτητα στην γερμανική εκπαίδευση στο μέλλον.

Δύσκολες αποφάσεις, κι είναι τόσα πολλά να σκεφτεί κανείς...

Link to comment
Share on other sites

πάντως βρε κορίτσια εμείς στην Εράσμειο (με το εμείς εννοώ τη μικρή μου) δε θεωρώ ότι εχουμε αποκτήσει άνεση με τα γερμανικά. Ούτε μία πρόταση δε μου λέει έτσι αυθόρμητα. Τις λέξεις δυσκολεύεται πολύ να τις μάθει! Δεν ξέρω τι θα γίνει στην πορεία, και η δασκάλα πέρσυ μου έλεγε καλά λόγια... αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου. Πάντως δεν κατηγορώ το σχολείο ... μάλλον είναι θέμα παιδιού.

 

Για την ΕΑ KDC γιατί τόσο αρνητική άποψη?? Εγώ ξέρω παιδάκια που είναι πολύ ευχαριστημένα. Αν θες απαντάς βέβαια ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως βρε κορίτσια εμείς στην Εράσμειο (με το εμείς εννοώ τη μικρή μου) δε θεωρώ ότι εχουμε αποκτήσει άνεση με τα γερμανικά. Ούτε μία πρόταση δε μου λέει έτσι αυθόρμητα. Τις λέξεις δυσκολεύεται πολύ να τις μάθει! Δεν ξέρω τι θα γίνει στην πορεία, και η δασκάλα πέρσυ μου έλεγε καλά λόγια... αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου. Πάντως δεν κατηγορώ το σχολείο ... μάλλον είναι θέμα παιδιού.

 

Για την ΕΑ KDC γιατί τόσο αρνητική άποψη?? Εγώ ξέρω παιδάκια που είναι πολύ ευχαριστημένα. Αν θες απαντάς βέβαια ...

 

BEPA, το πιθανότερο είναι να είναι θέμα παιδιού, προφανέστατα δεν έχουν όλα τα παιδιά την ίδια έφεση στις ξένες γλώσσες. Ένα καλό σχολείο όμως με δασκάλους που γνωρίζουν τη δουλειά τους (όχι μόνον ως αντικείμενο-γνώση) και που έχουν στόχους, εκτιμώ ότι ανεβάζει 1-2 επίπεδα τον κάθε μαθητή: τον μέτριο θα τον κάνει καλό, τον πολύ καλό θα τον κάνει άριστο.

 

Σε ότι αφορά την ΕΑ δεν θα ήθελα να επεκταθώ για δύο λόγους: 1. είναι εκτός θέματος, 2. δεν έχω αρκετό χρόνο να γράψω όσα αρνητικά έχω μάθει ή πιστεύω. Σε κάθε περίπτωση μπορεί άλλους γονείς να τους κάνει αυτό το στυλ σχολείου, το ζήτημα είναι τελικά μάλλον υποκειμενικό. Πριν 5-6 μήνες πάντως κάποιος καθηγητής της ΓΣΑ ανέφερε σε κάποιο άλλο τοπικ αρκετά μειονεκτήματα της ΕΑ και ο άνθρωπος φαινόταν να ξέρει τι λέει, αλήθεια δεν βλέπω να έχει γράψει έκτοτε, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε από αυτόν περισσότερα πχ για το νέο σύστημα λειτουργίας της ΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

. Πριν 5-6 μήνες πάντως κάποιος καθηγητής της ΓΣΑ ανέφερε σε κάποιο άλλο τοπικ αρκετά μειονεκτήματα της ΕΑ και ο άνθρωπος φαινόταν να ξέρει τι λέει, αλήθεια δεν βλέπω να έχει γράψει έκτοτε, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε από αυτόν περισσότερα πχ για το νέο σύστημα λειτουργίας της ΓΣΑ.

 

 

Να παρέμβω να θυμίσω απλά ότι είχε γίνει μέγα θέμα τότε με τη ΕΑ, καθώς είχε βγει "κάποιος" από το σχολείο (προφανώς) και του είχε ορμήσει:confused: και υπήρξε μεγάλη αντιπαράθεση.

Εγώ επειδή είχα μιλήσει με τον καθηγητή αυτόν και με π.μ. του έχω ξαναστείλει έκτοτε και δεν έχει απαντήσει. Εχω βάσιμες υποψίες ότι έγινε καταγγελία στα κεντρικά του φόρουμ από την ΕΑ και έπαψε να γράφει διαπαντός. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως γιατί φαίνεται σχολείο που διευρύνει πολύ τους ορίζοντες του παιδιού. Το κοιτούσα κι εγώ για το γυμνάσιο γιατί έχει πιο πολλές δυνατότητες από το δικό μας. Δηλαδή παίρνουν τα παιδιά μέρος σε πιο πολλούς διαγωνισμούς, πάει πολύ καλύτερα στα αθλήματα από την edit admin ... κλπ κλπ

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...