Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξετάσεις για καθ΄εξιν αποβολές και ΙΚΑ


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Εχω ενα γιο 3 ετών και υστερα απο προσπαθειες για δεύτερο παιδακι κατέληξα σε δυο παλινδρομες μεσα σε 6 μήνες. Μετά τη δεύτερη παλινδρομη οπου εγινε και καρυοτυπος των προιοντων αποβολής και δε βρεθηκαν χρωμοσωματικες ανωμαλίες ο γιατρος μου με παρέπεμψε σε ενα πακέτο εξετάσεων που σας παραθέτω:

 

Αντιπυρηνικά

Β2 Γλυκοπρωτεϊνη (IgG, IgM, IgA)

Αντιθυροειδικα Αντισωματα (Μικροσωμιακα, Θυρεοσφαιρίνης)

Αντισωματα εναντι Καρδιολιπίνης (IgG, IgM, IgA)

Αντισωματα εναντι Φωσφατιδυλσερίνης (IgG, IgM, IgA)

Αντιπατρικά

CD 56-NK

Συμπλήρωμα(C3,C4)

Ra test/CRP

APTT

Αντιθρομβίνη ΙΙΙ

Αντιπηκτικό Λύκου(LAC)

Πρωτεϊνη C

Πρωτεϊνη S

APCR

 

Επειδη μένω επαρχία και έχω ασφάλιση ΙΚΑ θα ήθελα να μου πειτε που κανατε αναλογες εξετασεις γιατι απ'οτι μου είπαν είναι πολυ ακριβές και αν σας τις εγραψαν στο ικα. Εχω διαβάσει καποιες πληροφορίες σε παλιοτερα θεματα στο φορουμ, αλλα γενικα για οποιεσδήποτε νεες πληροφορίες θα σας ήμουν ευγνωμων. Επισης οι εξετασεις γινονται σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου; και κατι αλλo στα μεγάλα νοσοκομεία που γινονται οι εξετάσεις μπορώ να κλείσω ραντεβου;

 

Συγνωμη για το μεγάλο μηνυμα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για ολες τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω σε ποια πολη εισαι...αλλα στην Θεσσαλονικη υπαρχει στο Ιπποκρατειο Ιατρειο για καθ'εξιν αποβολες. Ολα γινονται στο νοσοκομειο με το ταμειο σου και πληρωνεις ενα πολυ μικρο ποσοστο...αλλιως με το ΙΚΑ δεν ξερω τι γινεται. Ισως να κλεισεις ραντεβου σε αιματολογο στο ΙΚΑ να μαθεις..ποιες γραφονται και ποιες οχι.

 

Θα σου προτεινα να προσθεσεις και τα αντισωματα εναντι προθρομβινης (IgG, IgM).

 

Για καποια αλλη πολη λυπαμαι δεν μπορω να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια έχει κανει καμια αναλογες εξετασεις στο Έλενα σχετικα πρόσφατα;

Εχω κλείσει ραντεβου στο Ελενα, μου τις εχουν γραψει στο ΙΚΑ(εχω παρει παραπεμπτικο) δεν εχω ιδεα τι χρηματα να παρω μαζι (εχω ακουσει διαφορα ποσα απο 150σε δημοσιο μεχρι 1000). Είμαι απο επαρχία και θα ανέβω για τις εξετάσεις και μονο. Μπορεί να με βοηθησει κανεις με προσφατη εμειρία;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά σου προτείνω να βάλεις το θέμα σου και στην Θ.Ενότητα "Δύσκολες στιγμές". Είναι αρκετές κοπέλες που έχουν ανάλογη εμπειρία με τη δική σου και ίσως μπορέσουν να σου απαντήσουν.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...