Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η μέτρηση του κεφαλιού στα ανώτατα όρια.Nα τρομάξω;


Recommended Posts

Και παλι γεια σας. Είμαι νέο μέλος, με πολλές απορίες.

Πριν από 3 ημέρες πήγαμε στην Παιδιατρική της Ευρωκλινικής, επειδή η μπέμπα μας (που γεννήθηκε στις 4/10/2008), παρουσίασε μυξούλες, παραπάνω από το κανονικό – μάλλον συναχώθηκε, αλλά, προς το παρόν, χάρη στον φυσιολογικό ορό και το otrisalin, έχουμε γλυτώσει τα χειρότερα.

 

 

Ωστόσο, ο παιδίατρος που την εξέτασε, μας είπε ότι η περίμετρος του κεφαλιού της είναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και μπορεί, στο μέλλον, να χρειαστεί να της κάνουμε υπέρηχο. Για ποιο λόγο;

 

Την βάζω να κοιμάται μια απ’ τα δεξιά, μια απ’ τ’ αριστερά. Όμως, νομίζω ότι βλέπω το κεφάλι της να προεξέχει προς τα πίσω ελαφρώς. Σημειωτέον, γέννησα με καισαρική και η μπέμπα δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου.

 

Περιμένω απαντήσεις σας – θα δούμε και τον παιδίατρό μας σε λίγες μέρες, αλλά θα ‘θελα να μάθω και από εσάς.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησηχεις καθόλου. Και τα δικά μου μωρά το ίδιο πρόβλημα είχαν πριν καν γεννηθούν .Τι υπερήχους τι αμνιοπαρακέντηση, η απόφαση ήταν μία. Τα παιδια σου είναι "κεφάλες". Κλάμα εγω!!!!!!!!!!!!

Η παιδίατρος τα παρακολουθούσε και απλά μου είπε ότι εάν έχει μεγάλη αύξηση μέσα στο μήνα θα χρειαστεί υπέρηχο. Βέβαια μια μέρα πήγα με τον πεθερό μου στο ιατρείο και από τότε σταμάτησε να ασχολείτε :lol::lol::lol: (Είναι λιγο κεφάλας ο παππούς)

 

Ακόμα και τώρα που είναι τρία είναι στα ανώτατα φυσιλογικά όρια ενω οι υπόλοιποι δίκτες είναι και κάτω του φυσιολογικού(γεννηθηκαν πολυ μικρά).

Οταν τύχει να πάμε π.χ. νοσοκομείο για έκτακτο ή για νοσηλεία πάντα υπάρχει η επισήμανση του εκάστοτε παιδιάτρου για μεγάλη περίμετρο κεφαλιού. Αλλά εγω πλέον ξέρω οτι τιποτα κακό δεν συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ειναι κληρονομικό αλλα δεν χανεις τιποτα να κανεις εναν υπέρηχο . Εμενα ηταν 10 ημερών οταν της καναμε υπέρηχο στο κεφαλάκι γιατι γενηθηκε με χρηση εμβρυουλκου . Ολα καλα καμια ταλαιπωρια με το μωρό :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και παλι γεια σας.

 

Ωστόσο, ο παιδίατρος που την εξέτασε, μας είπε ότι η περίμετρος του κεφαλιού της είναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και μπορεί, στο μέλλον, να χρειαστεί να της κάνουμε υπέρηχο. Για ποιο λόγο;

 

Την βάζω να κοιμάται μια απʼ τα δεξιά, μια απʼ τʼ αριστερά. Όμως, νομίζω ότι βλέπω το κεφάλι της να προεξέχει προς τα πίσω ελαφρώς..

 

Ο λογος που προτεινε να κανετε υπερηχο δεν εχει να κανει με το ποια πλευρα βαζεις το παιδι να κοιμαται. Οταν εχουμε περιμετρο κεφαλης στα ανωτατα φυσιολογικα αυτο που ισως φοβαται ενας παιδιατρος ειναι η πιεση στον εσωτερικο του εγκεφαλου που προκαλει την αυξηση στην περιμετρο του κεφαλιου. Αν συμβαινει κατι τετοιο χρειαζεται στενη παρακολουθηση της πορειας αυτης την αυξησης μηπως ξεφυγει απο το φυσιολογικα ορια. Η απαντηση μου ειναι καθαρα θεωρητική και σου απανταω γιατι ρωτησες "για ποιο λογο;" Αρα λοιπον δεν εχω προθεση να σε θορυβησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που είπε η jean είναι. Και εμάς το κεφάλι ήταν στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και κάναμε τον υπέρηχο για να είμαστε ήσυχοι. Σημειωτέον, τον ύπέρηχο μπορείς να τον κάνεις από όταν είναι μωρό μέχρι περίπου 18 μηνών γίατί χρησιμοποιήουν την πηγή πάνω στο κεφάλι για να δουν μέσα και αυτή κλείνει συνήθως ως τους 18 μήνες. Εννοείται ότι δεν πονάει, ε!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, καλημέρα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Πού μπορώ να κάνω τον υπέρηχο αυτό; Καλύπτεται από το ΙΚΑ και πόσο κοστίζει περίπου; (όχι ότι παίζει τρελό ρόλο – για το παιδί μου ξεπουλιέμαι κιόλας, απλά για να ξέρω!)

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να ζητησεις απο παιδατρο του ΙΚΑ να σου το γραψει και να πας σε συμβεβλημενο διαγνωστικο κεντρο να τον κανεις ή στο Παιδων (εχει φυσικα πολλα ρνβ και θα δυσκολευτεις αλλα νομιζω οτι το Παιδων ειναι και το πλεον αξιοπιστο οταν προκειται για βρεφη).

Link to comment
Share on other sites

 

Ο λογος που προτεινε να κανετε υπερηχο δεν εχει να κανει με το ποια πλευρα βαζεις το παιδι να κοιμαται. Οταν εχουμε περιμετρο κεφαλης στα ανωτατα φυσιολογικα αυτο που ισως φοβαται ενας παιδιατρος ειναι η πιεση στον εσωτερικο του εγκεφαλου που προκαλει την αυξηση στην περιμετρο του κεφαλιου. Αν συμβαινει κατι τετοιο χρειαζεται στενη παρακολουθηση της πορειας αυτης την αυξησης μηπως ξεφυγει απο το φυσιολογικα ορια. Η απαντηση μου ειναι καθαρα θεωρητική και σου απανταω γιατι ρωτησες "για ποιο λογο;" Αρα λοιπον δεν εχω προθεση να σε θορυβησω.

 

 

συμφωνω απολυτα με την jean.κι εμας το κεφαλακι μας προεξειχε λιγο προς τα πισω,κι εγω με καισαρικη γεννησα, και τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδαμε οτι το μωρο ειχε κρανιοσυνοστεωση...ουτε εγω θελω να σε θορυβησω,αλλα ρωτα τον παιδιατρο σας και γι'αυτο.δες αν θελεις και την ιστορια μου στα παρακατω τοπικ.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10290

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9395

 

σου ευχομαι να μη συμβαινει τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο γιος μας όταν διαγνώστικε με το πρόβλημα στα νεφρά του ήταν δύο μηνών. Παρακολουθούσαν την ανάπτυξη του κεφαλιού και του έκαναν αμέσως υπέρηχο γιατί μας είπαν ότι αν είχε και άλλο πρόβλημα, δηλαδή κάποιο άλλο σύνδρομο, θα μείωνε πολύ τις πιθανότητες να τα καταφέρει με τα νεφρά. Όταν έγινε ο υπέρηχος μας είπαν οτι δεν βρήκανε τίποτα (δεν εντόπισαν κάποιο πρόβλημα δηλαδή) αλλά οτι υπήρχε μια περιοχή στον εγκέφαλο που δεν ήταν σιγουροι για το αποτέλεσμα. Ρωτήσαμε πολλές φορές, είναι προβλημα αυτό, ειναι κάτι που πρέπει να το ξανακοιτάξουμε, και τελικά μάθαμε ότι μάλλον κουνήθηκε στην εξέταση και δεν βγήκε καλά η φωτογραφία.... Μετρούσανε και την περίμετρο του κεφαλιού σε πολύ τακτά διαστήματα, μια φορά μας είπε ο γιατρός ειναι λίγο πίσω και πρέπει να το κοιτάξουμε..... Καταλαβαίνεις πως στεναχωρηθήκαμε, λέμε έχει και άλλο πρόβλημα, δεν θα έχει καθόλου φυσιολογική ζωή κλπ..... τελικά ο γιός μας είναι 13 μηνών τώρα, και είναι μια χαρά!!! Μας είπαν ότι καμιά φορά βάζουν στις μαθητευόμενες νοσοκομες να κάνουν την περίμετρο, είναι και τα μωρά που κουνιούνται και είναι δύσκολο να είναι ακριβής η μέτρηση. Για να είναι απόλυτα ακριβής πρέπει να βάλουν σημάδια πχ με μαρκαδόρο στο κεφάλι του παιδιού για να περνάει η μεζούρα από το ίδιο ακριβώς σημείο κάθε φορά, πράγμα που φυσικά δεν γίνεται!!!

 

Θα σου συνιστούσα ψυχραιμία, να πας και στον άλλο παιδίατρο εφόσον το έχεις προγραμματήσει, και να δεις αν θα σου πει το ίδιο. Ισως να βρει την περίμετρο στα φυσιολογικά, δεν ξέρεις.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου μέχρι 5 μηνών είχε ένα κεφάλι... κεφάλα! Όχι απλά στα ανώτατα όρια. Η περίμετρος κεφαλής για δύο μήνες βγήκε και εκτός των ορίων. Εγώ είχα σκάσει από την ανησυχία μου, η παιδίατρος καθόλου. Μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι είναι πολύ μικρό το μωρό για να το αξιολογήσουμε ως πρόβλημα και στην περίπτωση που συνεχιστεί θα το δούμε αργότερα. Τους τελευταίους μήνες βρίσκεται εντός των ορίων και ακολουθεί την καμπύλη, οπότε δεν τίθεται πλέον θέμα.

Επίσης η παιδίατρος μου είχε πει ότι είναι συχνό φαινόμενο, το έχει δει σε πολλά μωράκια κατά τους πρώτους μήνες.

 

Όσον αφορά το σχήμα, και εγώ είχα την εντύπωση ότι προεξέχει προς τα πίσω. Σταδιακά όμως και αυτό άρχισε να μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι μέσα στα όρια δεν είναι ανησυχητικό, αλλά και λίγο παραπάνω να είναι πάλι δεν πρέπει να σε τρομάζει επίσης θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου και το ύψος βάρος του παιδιού, αλλή περίμετρο θα έχει ένα παιδί που γεννήθηκε 4000 κιλά και 56 πόντους κι άλλη ένα 2500 κιλά και 48 πόντους, καθόλη τη διάρκεια της ανάπτυξής του.

 

Τα παιδιά που έχουν κρανοσυνοστέωση έχουν μικροκεφαλία, αυτό συνήθως οι παιδίατροι δεν το ξέρουν καν (καλά εγώ την άσχετη παιδίατρο που είχα δεν ήξερε ούτε την κρανοσυνοστέωση), για μεγαλοκεφαλία φοβούνται για υδροκέφαλο, αλλά υπερβολικά μεγάλο κεφάλι.

 

Κάνε το υπέρηχο, δεν είναι τίποτα, όπως αν έχεις καμιά αμφιβολία ραντεβού στο Αγ. Σοφία στο νευροχειρουργικό τμήμα.

Το τμήμα των υπερήχων στο Αγ. Σοφία δεν αργούν τα ραντεβού. το τηλ. είναι 2107467041 (τμήμα υπερηχων). Θα σου το γράψει ο παιδίατρος του ΙΚΑ και θα ζητήσεις να σου βάλουν σφραγίδα "εύλογο" στην πίσω πλευρά.

 

Κάντο για να δεις ότι το παιδάκι σου είναι μια χαρά

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΚΕΦΑΛΗΣ ΣΤΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΆΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ. ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΜΒΡΥΩΝ΄;ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ Η ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΟΡΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ (ΜΗΡΟΣ- ΚΟΙΛΙΑ) .ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια γεια σας εχω ενα αγορακι 3 μηνων και εχθες που πηγαμε για εμβολιο μας μετρησε βαροσ 7400

υψος 65

περιμετροσ κεφ 44.5

στην περιμετρο κεφαλιου ειμαστε επανω πολυ απο την καμπυλη βεβαια η παιδιατρος δεν μοθ ειπε κατι για να ανυσηχω αλλα εγω ειδα την καμπυλη και τρομαξα .εχει καμια αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα 106rallye. Κι εμένα ο γιος μου ειναι από τη γέννησή του μονίμως εκτός καμπύλης περιμέτρου κεφαλής. Είναι λίγο "χοντροκέφαλος" τι να κάνουμε... Αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα σου το έλεγε η παιδίατρος.

Η παιδίατρος μας είπε ότι το παρακολουθούμε για λίγο και βλέπουμε. Από όσο ξέρω, παίζει ρόλο και ο ρυθμός ανάπτυξης του κεφαλιού και όχι μόνο η περίμετρος σαν απόλυτο νούμερο.

Από ότι βλέπω όμως, το μωράκι σου είναι γενικά μεγαλόσωμο.

Να τον χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα 106rallye. Κι εμένα ο γιος μου ειναι από τη γέννησή του μονίμως εκτός καμπύλης περιμέτρου κεφαλής. Είναι λίγο "χοντροκέφαλος" τι να κάνουμε... Αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα σου το έλεγε η παιδίατρος.

Σε μας, όταν γεννήθηκε το μέτωπό του προεξείχε, και του έκαναν υπέρηχο για να αποκλείσουν υδροκεφαλία. Η παιδίατρος αργότερα μας είπε ότι το παρακολουθούμε για λίγο και βλέπουμε. Από όσο ξέρω, παίζει ρόλο και ο ρυθμός ανάπτυξης του κεφαλιού και όχι μόνο η περίμετρος σαν απόλυτο νούμερο.

Από ότι βλέπω όμως, το μωράκι σου είναι γενικά μεγαλόσωμο.

Να τον χαίρεσαι!

ναι φυσικα παιζει ρολο η ολη αναπτυξη του μωρου κ δοξα το θεο και τρωμε πολυ καλα 7400 ειμαστε τωρα 3 μηνων κ απο υψοσ καλα 65 .απλα τρομαξα λιγο γιατι ειμαστε πολυ πιο πανω στην περιμετρο κεφαλης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις την περίμετρο κεφαλιού μεμονωμένα, είναι λογικό να ανησυχήσεις. Αλλά αν το κοιτάξεις συνολικά, έχεις ένα αρκετά μεγάλο παιδάκι. Και σε ύψος είναι μεγάλος, και σε βάρος, οπότε λογικό είναι να έχει και μεγαλύτερη περίμετρο κεφαλιού. Άσε που αν ήταν κάτι ανησυχητικό, θα στο συζητούσε και ο παιδίατρός σου. Παίδαρο έχεις :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις την περίμετρο κεφαλιού μεμονωμένα, είναι λογικό να ανησυχήσεις. Αλλά αν το κοιτάξεις συνολικά, έχεις ένα αρκετά μεγάλο παιδάκι. Και σε ύψος είναι μεγάλος, και σε βάρος, οπότε λογικό είναι να έχει και μεγαλύτερη περίμετρο κεφαλιού. Άσε που αν ήταν κάτι ανησυχητικό, θα στο συζητούσε και ο παιδίατρός σου. Παίδαρο έχεις :D
thanksssssssssssss;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

γεια σας!παρακαλουθησα την συζητηση για την περιμετρο κεφαλης.

ο κουκλος μου ειναι 21 μηνων.εχει υψος 0,92εκ. και περιμετρο κεφαλης αρκετα εξω απο τα ανωτερα φυσιολογικα ορια(0,53).δεν βλεπω κατι περιεργο στην συμπεριφορα.το ελεξαμε και με τον παιδιατρο, μου ειπε να περιμενω περισσοτερο διαστημα,οταν ηταν εμβρυο δεν βρεθηκε κατι.ανυσηχω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο παιδίατρός σας είναι καθησυχαστικός, θα πρότεινα να χαλαρώσεις. Η τιμή είναι μεγάλη, αλλά παίζουν ρόλο ένα σωρό άλλα πράγματα: τι μετρήσεις είχε από τη γέννηση ως τώρα; Σχηματίζουν ομαλή καμπύλη, ακόμα κι αν αυτή ξεφεύγει από την ανώτερη φυσιολογική; Οι γονείς και οι παππούδες του παιδιού τι περίμετρο έχετε; Μπορεί να πρόκειται για οικογενή μεγαλοκεφαλία ( που είναι και το πιθανότερο).Και, το σημαντικότερο όλων, πως είναι το παιδί ψυχοκινητικά; Ένα άριστο παιδί δύσκολα έχει κάτι παθολογικό.

Link to comment
Share on other sites

κι εμάς ο γιος μου είχε πάντα μεγάλο κεφάλι (στα ανώτερα φυσιολογικά). Δύο παιδίατροι που είχα ρωτήσει μου είχαν πει οτι τους ανησυχεί μόνο όταν υπάρχει απότομη αύξηση στις καμπύλες. Ακόμα και να έχει μεγάλο κεφάλι, αν αυτό φαίνεται οτι έχει μια ομαλή αύξηση δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Εν τω μεταξύ τώρα ο μικρός μου έχει πέσει στη θέση 70 από 95+ που ήταν πάντα.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιας φίλης μου το κοριτσάκι πάντως που εχει αρκετα μεγάλο κεφαλι, απο γεννησιμιου εκανε μπαμ, ειναι πανέξυπνη παρα πολυ προχωρημένη! Μεγάλο κεφαλι πολυ μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...