Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Το σκεφτομαι μέρες να θέσω αυτό το θέμα . Σκεφτόμουν και σε ποια ενότητα να το βάλω . Αποφάσισα εδώ γιατι με ενδιαφέρουν περισσότερο οι εμπειρίες των μαμάδων που θήλασαν χωρίς βεβαια να αποκλειω και τις άλλες εμπειριες ..ολα χρήσιμα ειναι ! :D

 

Περνάμε το 3ο άλμα ανάπτυξης εδω και 10 μέρες και σήμερα ο αντρας μου βγήκε νοκ αουτ ! Η μικρή μας έχει αλλάξει πάρα πολυ ! Ηταν ένα ήσυχο μωράκι που έκλαιγε ελάχιστα μην πω οτι απο τοτε που αρχισε να βγαζει κραυγουλες έκανε σαν τον λυκάκο μόνο χωρις να κλαιει :lol:

Τωρα αν εκνευριστεί (λογω αυπνίας , δεν μπορει να κοιμηθει ευκολα την ημερα ) και αρχισει να κλαιει η μονη λυση πλεον ειναι να παμε βολτα με το αυτοκίνητο ! Εγω ομως δεν οδηγω και ο αντρας μου δουλευει νυχτα οποτε την ημέρα προσπαθει να κοιμηθει ... τι λυση θα βρουμε ?

 

Τι ξέρετε για τα άλματα ανάπτυξης ? Εκανε το παιδάκι σας ? Ποσο έντονα τα ζήσατε? Πέρα απο τον θηλασμό τι άλλες αλλαγές ειδατε στο μωράκι σας ?

Ποσο διάστημα κρατάει το κάθε άλμα ? Οσο μεγαλώνει το μωρό ειναι και πιο έντονα?

Σας ευχαριστώ πολυ :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ και μένα το νινί μου αυτά μου κάνει και είναι μόλις 2 μηνών...θέλει και βόλτα συνέχεια που αναγκάστηκα να έχω το καρότσι μες στο σπίτι και να το πηγαίνω γύρω γύρω.Έμαθε και στα χέρια και αν κάνεις πως τον αφήνεις βάζει μια τσιρίδα που όταν πάω να του μιλήσω η φωνή μου χάνεται δεν ακούγομαι...άσε που σιγά σιγά δεν μπορώ να τον σηκώσω έχει βαρύνει 7200γρ πήγε αυτό το μήνα πήρε 1,8 κιλά (μόνο θηλάζοντας).

Διαφορές στο μωρό μου βλέπω κάθε μέρα,όλο και κάτι καινούργιο φυτρώνει και είναι χαριτωμένες αυτές οι αλλαγές.Σκέφτομαι τώρα που θα πάω για δουλειά θα χάσω πολλές στιγμές του μωρού μου...

.png .png

Link to comment
Share on other sites

7200??? :shock: Μπράβο σας !!!

Εμεις ειμαστε 6000 κιλά τωρα ..τον τελευταιο μηνα δεν πηρε καλο βάρος αλλα τωρα κανει περισσότερους θηλασμους και αυξησε την παραγωγή :)

 

Εγω το άλμα που έκανε στην 8η εβδομάδα (οσο είστε εσεις τώρα περιπου) δεν το καταλαβα και πολυ . Κάποιες αλλαγες αλλα οχι εντονα πράγματα . Τωρα πως να την βοηθήσω ...? :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να μην κλαιει μωλε και να ειναι ηρεμη και γελαστη μονο . Να το περάσει πιο "ανωδυνα" αυτο το σταδιο ..ξερω και γω ..βλακιες μαλλον λεω !

Φτασαμε στο σημειο σημερα να λεμε με τον αντρα μου οτι κατι κανουμε λαθος δεν γινετε να κλαιει το μωρο μας ακομα και οταν το εχουμε αγκαλια ! :(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τη θηλάζεις όσο θέλει, να την παίρνεις αγκαλίτσα, να την αγαπάς. :wink:

 

Δεν ξέρω αν το κλαμα οφείλεται στο άλμα ανάπτυξης. Μπορεί να βγάζει και δοντάκια. Και τότε ξέρεις θέλουν να θηλάζουν συνέχεια. Όχι όλα βέβαια.

 

Ο,τι και να 'ναι θα περάσει γρήγορα. Φιλάκια από μένα στη φατσόυλα!!! Άχου το μωλέ που κλαίει το νινί μου. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αχ Χλοη μου :D Την λατρευουμε την αγαπουλιτσα μας !

Η αγκαλιά μου ειναι πάντα ανοιχτή για το παιδάκι μου , δεν εχω προβληματα μηπως μου κακομάθει κλπ . Της προσφέρω συνέχεια στηθος γιατι ειναι και απο τα μωράκια που πινει για 5 λεπτάκια μονο .

Θηλασε εντονα για 4-5 μέρες , ξυπνούσε και την νυχτα κάθε ωρα και μια χαρα φουσκωσε παλι το στηθος της μαμας τωρα ξυπνάει καθε 2-3 ώρες .

Δεν με κουρασε καθολου ο θηλασμος . Απολαμβάνω τις στιγμες με την αγαπουλίτσα μου και πως κανει οταν καθεται την χαρά της και τις φωνουλες της :D

 

Αυτο που με στεναχωρει ειναι ολα τα υπολοιπα ...και πουθενα δεν βρίσκω κατι να διαβασω ...μονο για τον θηλασμο και τελος ... ε δεν ειναι μονο το θεμα του θηλασμου στο αλμα αναπτυξης !

Βρηκε ο ερωτας μου καποια Γερμανικα sites αλλα τα δικα μου γερμανικα δεν ειναι τοσο καλα ωστε να διαβασω καλα:(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο λογάκια που δεν λένε και δεν μορούν να εκφραστούν τα καϋμένα άντε να βρείς γιατί κλαίει και να είσαι και πρωτομάνα.....θα το ανακαλύψεις.Εμένα κλαίει πολύ μετά το μπάνιο γιατί του αρέσει το νερό παρα πολύ!!!

Παραπονιάρικο θα είναι...κάνε την αγκαλίτσες και τραγούδα της...¨Αστεράκι μου μικρό,διαμαντάκι αστραφτερό....¨μάκια μάκια το νινί!!!

 

.png .png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το νινι σου να το χαιρεσαι!

Μην στεναχωριεσαι ολοι τα εχουμε περασει και περναμε ακομα! Εμενα εκλαιγε ετσι οπως λες εσυ τα βραδυα κυριωα αλλα και την μερα κ ηθελε συνεχεια χερια , αγκαλιτσα και βολτες λογω των εντνονων κολικων περα απο τα αλματα αναπτυξης που εκανε συχνα λογω του οτι ητανε αρκετα φαγανο! Τους πρωτους μηνες επερνε μονο με θηλασμο 1700, 1600 κλπ τωρα επεσε λιγο.

Κανε υπομονη κ προσπαθησε να βρεις τροπους να το ανακουφιζεις!Εμας επειδη του ερεσει το νερο οταν τον πηγαιναμε διπλα στην βρυση σταματουσε να κλαιει κ πολλες φορες κοιοταν ετσι!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

λαμπρινη μου να σου ζησει το νινι.. μην σε αγχωνει το κλαμα της, σιγουρα ειναι μια φαση.. μια βολτα με το καροτσι δοκιμασες να την βγαλεις? εστω και γυρω γυρω στο τετραγωνο απλα ν αλλαξει παραστασεις..

αλματα αναπτυξης κανουν ολα τα μωρακια - παιδακια και το καθενα εχει τους δικους του ρυθμους..

προσπαθησε να το απασχολεις εσυ αρκετα ωστε να κουραζεται πιο γρηγορα και να κοιμαται πιο ευκολα, με διαφορα παιχνιδακια πχ ενα κουκλακι που μιλαει (θα του κεντριζει το ενδιαφερον πιστεψε με).

μια αλλη λυση ειναι να αλλαζεις δωματιο για να αλλαζει παραστασεις πχ στην κουζινα, στο μπανιο και να ανοιγεις τα ντουλαπια ωστε να βλεπει κατι διαφορετικο (συμβουλη απο αλλη μαμα του φορουμ και δοκιμασμενο κι απο μενα!)

δοκιμασε και την μουσικη.. ισως κι αυτο βοηθησει.. ζωηρη μουσικη αλλα οχι με μεγαλη ενταση και γιατι οχι να χορευετε και μαζι? :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομίζω ότι το άλμα ανάπτυξης συνοδεύεται και από κλάμμα...απλά από πολλές ώρες στο στήθος.

Η δικιά μου έκλαιγε και την ηρεμούσε η αγκαλιά και περπάτημα....είχαμε λιώσει το χαλί στο σαλόνι (ήταν χειμώνας, που να βγούμε έξω - επίσης, έβλεπα τότε μανιωδώς Μαρία η Άσχημη και η τηλεόραση ήταν στο σαλόνι:P).

 

Βγάλτη για βόλτα έξω όταν έχει λιακάδα, στο σλινγκ κατά προτίμηση..

 

Δεν κάνετε τίποτα λάθος, μα τίποτα! Φάση είναι και θα περάσει, αλήθεια σου λέω :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι το άλμα ανάπτυξης συνοδεύεται και από κλάμμα...απλά από πολλές ώρες στο στήθος.

Η δικιά μου έκλαιγε και την ηρεμούσε η αγκαλιά και περπάτημα....είχαμε λιώσει το χαλί στο σαλόνι (ήταν χειμώνας, που να βγούμε έξω - επίσης, έβλεπα τότε μανιωδώς Μαρία η Άσχημη και η τηλεόραση ήταν στο σαλόνι:P).

 

Βγάλτη για βόλτα έξω όταν έχει λιακάδα, στο σλινγκ κατά προτίμηση..

 

Δεν κάνετε τίποτα λάθος, μα τίποτα! Φάση είναι και θα περάσει, αλήθεια σου λέω :lol:

Aκριβως αυτα θα ελεγα κι εγω...Το αλμα αναπτυξης γιατι να συνοδευεται με κλαμματα;;;;

Εμεις που πινουμε γαλα μητρικο με μπουκαλι,βλεπω οτι οταν τρωει πιο πολυ,συνηθως ειναι και πιο χαρουμενη...

Μηπως την ενοχλει κατι αλλο,κοιλιτσα-δοντακια γι αυτο και θηλαζει πιο πολυ;Γιατι ψαχνει παρηγορια;

Παντως και η δικια μου απο τον 4ο ως τον 5ο μηνα μας πεθανε στην γκρινια...Ουτε να τα θυμαμαι δεν θελω..Κλαμα,αυπνια και διαφορα τετοια..η κοιλια της πρεπει να την ενοχλουσε...περασε τελικα και ολα καλα!!

Υπομονη ,φαση ειναι και θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ ολες πολυ για τις απαντησεις σας και το ενδιαφέρον σας :D

Λυση δεν μου βρηκατε ατιμουτσικα αλλα τελος παντων :lol::lol:

 

Felia αυτο το τραγουδακι δεν το ξερω για γραψε μου πως παει . Ολο δικα μου χαζα της τραγουδαω λες γιαυτο να κλαιει ? :lol:

 

ggeny ποσο βάρος επερνε? Πωπω μπράβο σας !:shock: Αεριακια εχουμε και εμεις αλλα οσο περναει ο καιρος με μικροτερη ενταση .

 

elena. μου το προβλημα μας ειναι οτι κοιμαται πολυ δυσκολα την διαρκεια της μερας . Της εχουμε καποια παιχνιδακια και της κεντριζουν το ενδιαφερον το κακο ειναι ομως πως οταν κουραζεται δεν μπορει να ηρεμησει και να παρει εναν υπνακο ουτε καν στην αγκαλιά μας νανουριζοντας την. Εκει αρχιζει το δραμα ....Κλαμα , κλαμα , κλαμα :(

Φοβαμαι οτι τελικα την κανουμε να έρχεται σε υπερδιέγερση με τα τοσα ερεθισματα (μουσικες , βολτες , ντουλαπια ) και δεν την βοηθάμε . Δεν ξερω ..

 

dooo μου το χουμε λιωσει και μεις το παρκε αλλα με κλειστη τβ γιατι ολο εκει κοιταει το μικρο μας :lol: Μετα απο καποια ωρα ουτε αγκαλιά θελει ουτε τιποτα ...εκει αναρωτιομαστε τι αλλο να κανουμε??

Εξω βγαινουμε καθημερινα αν οχι το πρωι σιγουρα το απογευμα κανα 2 ωρες .

Να σε πιστεψω ? Θα περασει? Ποοοοοοοτεεεεεε??? :D:lol:

 

frene μου ναι συνοδευετε και με κλαμα ! Το αλμα αναπτυξης δεν ειναι μονο σωματικό και αυξηση της παραγωγής γαλακτος . Ειναι ψυχοσωματικό και μαλλον εμεις το περναμε εντονα . Η αληθεια ειναι πως εχει αλλαξει παρα πολυ πλεον το μωρακι μας και κανει τοοσαα πολλα πραγματάκια .:D

 

Αχ μακαρι να ξερα τι ακριβως συμβαινει ! Ο γιατρος μας κοιταζε με απαθεια οταν του ειπαμε τι συμβαινει και ειπε "Μμμ ισως να ειναι αλμα αναπτυξης" ! Μας έσωσε !!!

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες μου δινετε κουράγιο ! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ολο δικα μου χαζα της τραγουδαω λες γιαυτο να κλαιει ? :lol:

χααχαχαχαχχχααχ, για τραγούδα μπροστά σε γυαλί....ραγίζει???? :P:P:lol:

Θα περασει? Ποοοοοοοτεεεεεε??? :D:lol:

 

θα σου έλεγα όταν πάει φαντάρος, αλλά αφού δεν έχει τα... κατάλληλα προσόντα, όταν παντρευτεί :P:P:lol:
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρουκο μου,με το σλιγκ τι γινεται???

δε σε βοηθαει??

μια αλλη λυση ειναι να παρεις το διπλωμα και αμαξι να την πηγαινεις βολτες εσυ :wink:

μια αλλη λυση επισης ειναι να μου την στειλεις στην κρητη κι ελα να την παρεις το καλοκαιρι!! :lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινάτσι ακους τι λεει η dooo ποιο πάνω ? Να παντρευτει λεει ... Ασε την βάφτιση και πιασε να ετοιμαζεις του γάμου των παιδιων μας τις μπομπονιερες :lol::lol::lol:

 

Δεν ξερω ...ελπιζω να περασει γρηγορα αυτη η φαση ..φφφφ

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε αυτη τη ηλικια και εμεις ειχαμε τα ιδια ..

τοτε χρησιμοποιουσαμε το ρηλαξ θυμαμαι κ δεν ηθελε με τιποτα να καθησει σπανιως κ αν ημουν διπλα της να της μιλαω.

δεν ηξερα τι να την κανω !ηθελε συνεχεια αγκαλιες.μου λεγαν ολοι οτι την καλομαθα στα χερια .την εβαλα σε παρκο αλλα δεν καθησε ουτε λεπτο

 

καθομασταν στο κρεβατι παιζαμε γυρνουσε μπρουμυτα εκανε τα δικα της κ καπως ξεχνιονταν,

την εκανα συχνα μπανακια ,

στο καροτσι επισης χαλαρωνε ,πηγαιναμε βολτες στη γειτονια και στο σπιτι γυρω γυρω στο σαλονι

 

τελικα τωρα που ηρεμησε απο πονακια δεν ζηταει αγκαλιες καθεται στην κουνια,στο κρεβατι,στο καροτσι με τα παιχνιδακια της ησυχα κ ωραια.αρα δεν ισχυει οτι εχει καλομαθει ,υπομονη φαση ειναι που θα περασει

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Λαμπρινούλα. Θα της περάσει. :wink: Σορυ που δεν έχω κάτι καλύτερο να πω. :cry: Και μεις έχουμε περάσει από πολλές τέτοιες φάσεις. Μπορώ να πω περνάμε και τώρα μια. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ για την συμπαράσταση :D

 

vassomp μου δεν φοβαμαι μην μου μάθει στις αγκαλιες ! Το μωρο μου φυσικα και στην αγκαλιά μου θα μαθει που θα μαθει ? Να μην μου βασανιζεται δεν θελω :cry:

 

Χλόη μου ... περνατε αλμα αναπτυξης! Τους πρωτους 20 μήνες της ζωης τους τα μωράκια κανουν 10 άλματα αναπτυξης . Αλλα πιο εντονα και άλλα πιο "ηπια" .

Σημερα πηγαμε και αγορασαμε ενα βιβλιο που εχει γραφτει απο 2 Ολλανδους ψυχολογους οι οποιοι ειναι απο τους πρωτους που ανακαλυψαν - ερευνησαν γιαυτα τα αλματα ανάπτυξης .

 

Εμεις αυτη την στιγμη περνάμε το μεγαλυτερο σε ένταση . Ποτε πιο πριν και ποτε πιο μετα δεν θα υπάρχει τοσο μεγάλη αλλαγή στο μωρό μας ! Η διαρκεια του ειναι απο την 12-14 εβδομάδα ως την 19 ! :shock::roll: (Υπομονη μας)

 

Κοριτσια μιας και δεν υπάρχουν στο ελληνικο ιντερνετ (εγω δεν βρηκα τουλάχιστον) ουτε και στο φορουμ στοιχεια για τα αλματα αναπτυξης εγω οτι μπορω και οσο μπορω θα τα γραφω εδω για να βοηθηθουμε ολες .

Ειναι τελικα πιο πιθανό ενα μωράκι να περναει αλμα ανάπτυξης και οχι αυτα τα κλασικα που ακουμε " Βγαζει δοντι , εχει πονακια ..κλπ κλπ"

 

Εχουμε μέλλον μπροστα μας ...κουράγια μας :D:lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινη δηλ τι γραφουν αυτα τα βιβλια για τα αλματα αναπτυξης ποια η συμπεριφορα των βρεφων ?μιλανε για γκρινια?πες μας λιγο πιο αναλυτικα

 

εμενα παντως που γκρινιαζε 2 μηνων κ εβγαζε πολλα σαλια ελεγα τοσο μικρο κ να βγαζει δοντι δεν γινεται κ να που ηδη εβγαλε 2 δοντακια

 

επισης ειχε πονακια και αφου ειχε και αερια συνεχως κ ακομα καποιες φορες ξαναεμφανιζονται ετσι δικαιολογουνταν τα πονακια,

 

διαφορετικα θα επρεπε να ειχε ενα συνεχομενο παρατεταμενο αλμα αναπτυξης μιας κ η γκρινια δεν μας ελειψε

 

θα με συγχωρησεις αλλα εγω προσωπικα ειμαι λιγο δυσπιστη κ αρκετα επιφυλακτικη σε οτι αφορα την ψυχολογια γιατι κυκλοφορουν κ πολλες μπαρουφες

Link to comment
Share on other sites

vassomp μου και μας η μικρη μας απο 2 μηνών βαζει τα χερακια στο στομα και εχει τρομερα πολλα σαλακια ...ποταμιααα :D

Τα δοντια ποτε τα βγαλατε?

 

Κοιτα , εγω δεν επιμενω οτι ειναι αλμα αναπτυξης και καλα κανεις και εχεις τις αμφιβολιές σου . Απλα εμεις διαβασαμε (ο αντρας μου γιατι εγω δεν σκαμπαζω Γερμανικους) καποιες σελιδες στο γερμανικό νετ και ειδαμε εμπειριες απο αλλους γονεις και γενικα διαφορα σε φορουμ .

 

http://www.elias-valentin.de/Extras/Wachstumsschuebe.htm#Wie%20lange%20dauert%20ein%20Sprung

http://www.hallo-eltern.de/M_Baby/wachstumsschub1.htm

 

Αυτες ειναι δυο απο τις σελίδες που αναφέρουν για τα αλματα αναπτυξης . Οποιος ξερει Γερμανικά ή οποιος εχει την διαθεση να το μεταφράσει ..δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να τα μεταφράσω ολα .

 

Εμεις διαβαζοντας το βιβλιο βρηκαμε πολλα σημαδια και πολλα που εξηγουνται γιατι πριν δνε μπορουσαμε να εξηγησουμε την συμπεριφορα της μικρης μας .

Χαρακτηριστικα ειναι οτι το μωρο κλαιει σπαρακτικά πολυ συχνά , ζηταει πολυ περισσοτερο την προσοχή της μαμας , τα μωρα που θηλαζουν ειναι ολη μερα στο στήθος , ο υπνος ειναι αστατος και ασχημος , την νυχτα ξυπνάει πολλες φορές , ζητάει συνεχεια την αγκαλιά και οταν το κατεβασεις κλαιει , αλλαζει συχνα διαθέσεις -ειναι κυκλοθυμικό , πιπιλιζει συχνα το δαχτυλο ή ολο το χερι ...

 

Το βιβλίο ειναι αυτο :

http://www.thalia.de/shop/buch_startseite_thalia/suchartikel/oje_ich_wachse/hetty_van_de_rijt/ISBN3-442-39075-3/ID6121691.html;jsessionid=fdc-nz01bb6uy13.tc3?jumpId=1352162

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα δοντακια τα εβγαλε μαζι κ τα δυο τωρα στον 5ο μηνα και στις αμεσως επομενες μερες το μωρο ηρεμησε ως δια μαγειας..

τωρα την απολαμβανω που παιζουμε ηρεμα κ αρχιζει να αντιλαμβανεται καλυτερα τι συμβαινει γυρω της.θα με θυμηθεις οταν με το καλο φτασετε στον 5ο θα δεις αισθητη διαφορα!

οσο για τα βιβλια τωρα σωθηκα απο γερμανικα δεν σκαμπαζω μια :?

εγω αισθανομαι πληρως καλυμενη μεσα απο το φορουμ μου εχουν λυθει αρκετες αποριες ,

ποιοι γνωριζουν περισσοτερα για τα παιδια απο τις μαμαδες? :wink:

και που αλλου υπαρχουν περισσοτερες απο εδω? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Βάσω μου νομιζω (διορθωσε με αν κανω λαθος ) ότι δειχνεις μια "αντιδραση" προς το βιβλιο ή γενικα γιαυτα που λεω για τα αλματα ανάπτυξης. Εγω δεν προσπαθώ να σε πεισω για τιποτα :)

Το φορουμ μου αρέσει και μένα γιαυτο και ειμαι ενεργό μέλος αλλα στο συγκεκριμένο θέμα εγω δεν βρήκα αυτα που ήθελα και τωρα αφου βρήκα καποια πράγματα σκεφτομαι να τα μοιραστώ με αυτους που τους ενδιαφέρουν . Πλέον ξέρω τι ειναι αυτο που μου λετε ολες πως ειναι μια φαση ...ειναι το άλμα ανάπτυξης !:D

 

Θα γράψω εδω , οποτε έχω χρονο ,μήπως και βρεθει καποια αλλη μαμα σαν εμενα που εμεινα καγκελο οταν άκουσα την μικρη μου να ουρλιάζει ξαφνικά !

Κοντεψα να παθω καταθλιψη πριν μερικες μερες ... δεν το χωραγε το μυαλο μου οτι το μωρακι μου το τοσο ηρεμο και ήσυχο και γελαστό , κλαιει με τσιρίδες !! Νομιζα οτι κατι καναμε λαθος στο παιδι και αντιδρούσε , νομιζα οτι δεν με θελει :oops: ....

Τωρα , ξέροντας και βλέποντας τις τοσες αλλαγες επανω στο μωρακι μου νιωθω πιο σιγουρη και πιο ήρεμη . Θελει την αγκαλιά μας και την αμεριστη προσοχη μας και θα τα εχει :D

Ηδη σήμερα καταφέραμε και την κοιμισαμε κατα την διαρκεια της ημερας χωρις το αυτοκινητο αλλα επάνω μας με το mei tai !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Λαμπρινούλα, σε καταλαβαίνω!!

κι εγώ έχω προμηθευτεί του κόσμου τα βιβλία και μου λύθηκαν αρκετές απορίες (ιδίως για τον ύπνο:P).

 

Θυμάμαι τις λίγες φορές που έβαζε τα κλάμματα η δικιά μου, όντας στο στήθος, πόσο μου είχαν κάνει εντύπωση. Μια θείτσα μου είχε πει τότε, "μη τη βάζεις στο στήθος, δε βλέπεις ότι δε θέλει?", και ποιος με είδε και δε με φοβήθηκε. Η απάντησή μου ήταν "ζορίζεται για να κλάσει όχι για να φάει" και δε την ξανακαλέσαμε σπίτι:P

 

Είναι πολύ ωραίο να "στηρίζεσαι" σε βιβλία (ιδίως αυτά που τα λένε καλά και σωστά). Και καλά κάνεις και μας τα λες κι από εδώ.

Για δες τώρα, μετά τους 8 μήνες υπάρχει κανά άλλο άλμα ανάπτυξης στον ορίζοντα? :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...