Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts

Το καημενο το Αλεξανδρινο μου,δεν βλεπω να το σωζω:cry:εχουν ξεραθει τα φυλλα του κι απο οτι βλεπω ετοιμαζεται κι ο κορμος του..

αν ξερετε κατι να μου πειτε να κανω για να το σωσω,θα σας ημουν υποχρεη.

 

Kατ' αρχήν, αν το έχεις μέσα, μετέφερέ το έξω. Αν το έχεις στη γλάστρα και στο χώμα που στο έφεραν στις γιορτές, μεταφύτεψέ το σε καλό χώμα και μεγαλύτερη γλαστρούλα. Μετά τη μεταφύτευση θέλει καλό πότισμα, να τρέξει από τις τρυπούλες της αποστράγγισης, και μετά ξανά από αρκετές ημέρες, να δεις να έχει ψιλοστεγνώσει το χώμα. :wink:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kατ' αρχήν, αν το έχεις μέσα, μετέφερέ το έξω. Αν το έχεις στη γλάστρα και στο χώμα που στο έφεραν στις γιορτές, μεταφύτεψέ το σε καλό χώμα και μεγαλύτερη γλαστρούλα. Μετά τη μεταφύτευση θέλει καλό πότισμα, να τρέξει από τις τρυπούλες της αποστράγγισης, και μετά ξανά από αρκετές ημέρες, να δεις να έχει ψιλοστεγνώσει το χώμα. :wink:

 

Skybeam εξω το εχω, μου το φεραν στις γιορτες του 2008 οποτε εχω κανει την μεταφυτευση του..

σκεφτομαι οτι ισως παγωσε με τα πολλα τα κρυα,στο μπαλκονι :?::-(:?

 

παντως σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάποιες γλαστρούλες απο το προηγούμενο σπίτι.( μόλις μετακομίσαμε) Το καινούργιο μας σπίτι όμως μεγάλο κήπο εμπρός και πίσω και εγώ έχω μόνο 2 τριανταφυλλιές, ένα βασιλικό, μία μέντα και ένα δυόσμο.

Εχω πολύ άνχος γιατί δεν ξέρω πότε να τα μεταφυτέψω απο τη γλάστρα στο παρτέρι του κήπου.

Μου έφεραν και δώρο για τα καλορίζικα 3 δεντράκια, αυτά που μεγαλώνουν και φουντώνουν, δεν ξέρω πως λέγονται αλλά τα βάζουν συνήθως για να μην φαίνονται απο τα διπλανά σπίτια. Αυτά έχουν κάποια συγκεκριμένη εποχή που μπορώ να τα μεταφυτέψω? Θέλουν κάποια ιδιαίτερη φροντίδα?

 

Επίσης έχω και μια ορχιδέα που την έχω μέσα στο σπίτι. Μας είπε ο ανθοπώλης να της ρίχνουμε 1 κουπάκι νερό μία φορά την εβδομάδα και οτι κρατάει 4 μήνες. Αυτή γίνεται να τη βάλω στον κήπο ή είναι μόνο εσωτερικού χώρου?

 

Σας ζάλισα λίγο εεε????

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Mόλις περάσει η τελευταία κακοκαιρία, προς το τέλος του μήνα πιστεύω, είναι καλός καιρός για μεταφυτεύσεις. Για περισσότερες πληροφορίες, καθώς και για την ορχιδέα σου, δες εδώ

http://www.atfreeforum.com/fyta/index.php?sid=01aeaad7dc1390e30daaab1b27ace08b&mforum=fyta

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

αααα τι ωραιο θεμα.....

κ εμενα μου αραασουν τα λουλουδια κ εχω αρκετα στο μπαλκονι μου...

εχω ομως κ καποια προβληματα..

εχω σε 2 γλαστρες απο 3 διαφορετικες νανες γαρυφαλιες στην καθε μια...

βγαζουν πολλαααα μπουμπουκια αλλα αρεκτα απο αυτα ξερενοντε πριν ανθισουν οπως επισης βγαζουν καρκετα ξερα κοτσανια...

απο νερο δεν τους λειπει..τ μπορει αν φταιει ομως?

 

εχω επισης 2 γαρδενιες διπλα διπλα...η μια ομως εχει κατα 80% κιτρινα φυλλα...της εριξα σιδηρο αλλα τιποτα μεχρι στιγμης...τι εχει κ τι μπορω να κανω?

 

ακομα εχω κ μια φτερη πολυυυ ανθεκτικη κ ομορφη...την εχω σε πηλινη γλαστρα κ εχει γινει τεραστια,ξεχειλιζει,,...κ επειδη μου αρεσει πολυ θελω να τη χωρισω και να τη μεταφυτεψω σε 2 γλαστρες..το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να σπασω την πηλινη...ξερετε κανενα κολπο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μπραβο σας για την λουλουδενια πρωτοβουλια!

Εγω μενω στο ενοικιο κ εχω πολυ μικρο μπαλκονι αλλα καταφερα να "στριμωξω"

 

  • 1 γλαστρα με μεγαλη γαρδενια
  • 1 γλαστρα με 2 κλωναρακια βασιλικο
  • 1 γλαστρα με γαριφαλια
  • 1 γλαστρα με στεφανωτη (απιστευτη μυρωδια)
  • 1 γλαστρα με αζαλεα
  • 1 γλαστρα με 2 νεραγκουλες &
  • 2 ζαρντινιερες με φρεζες, σκυλακια & τσετσεκιες(ετσι τα λενε στο χωριο μου)

τα μεταφυτεψα προχθες και καθε πρωι τρχω στο μπαλκονι να τα δω και να τα μυρισω!

Καλη ανοιξη και καλη ...ανθοφορια!:P

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

πειτε μου κ εμενα...

εχει ο αντρας μοθ ενα κασπο που του το εδωσε η μητερα του,που ως γνωστο οι μανες τους εχουν καλυτερο γουστο απο εμας...

τελος παντων τοσο καιρο ειχα γλιτωσει να μην το εχω μεσα στο σπιτι(για την εισοδο του σπιτιου ουτε λογος),τωρα σκεφτηκα την εναλλακτικη να το βαλω μεσα αλλα με καποιο ωραιο φυτο.

εχετε να προτινετε καποια που να μην χανουν το φυλλωμα τους,να μην ειναι δηλητηριωδη κ να ειναι και λιγο ομορφο ή να συνεχισω να το παιζω ΄΄κινεζα΄΄?

Link to comment
Share on other sites

beboulix, έχεις κοιτάξει αν το κασπό έχει τρυπούλες αποστράγγισης από κάτω? Αν δεν έχει, πρόσεξε να μη φυτέψεις το φυτό κατευθείαν εκεί, αλλά να το βάλεις στο κασπό με τη γλάστρα του. Σε κάθε πότισμα πρέπει να το αφήνεις να στραγγίζει, και μετά να το ξαναβάζεις στο κασπό.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας !!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!

Καινούργιος και εγώ στην παρέα με πολλές απορίες ,αλλά είμαι σίγουρος κοντά σας θα βρώ αρκετές λύσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλές μου μανούλες και σχετικές με την κηπουρική, καλησπέρα.

Μου ήρθε δώρο το Πασχα μια ανεπανάληπτη ορτανσία μπλεμόβ ΤΕΕΕΕΕΛΕΙΑ

Μαζί με την γαρδένια είναι το λουλούδι που παθαίνω πλάκα

Το θέμα είναι πως δεν γράφει οδηγίες χρήσης και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΑΡΑΘΕΙ...

Παρακαλώ...τα φώτα σας...

Την μεταφυτεύω;;;

Που την τοποθετώ; (σκιά ή ήλιο, μέσα ή έξω)

Πόσο συχνά την ποτίζω και θέλει και κανα ματζουνι συμπληρωματικά;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και πάλι ,

Θέλω να λύσω μιά απορία μου : τώρα που ξεκινάει η άνοιξη με ότι αυτό την ακολουθεί γιά τα λουλούδια και τα φυτά εκτός από ανάπτυξη και ανθοφορία παρατηρώ και μαγάλη αύξηση σε αρρώστιες όπως μελίγκρα κ,ά,

Υπάρχει κάτι που μπορώ να παρασκευάσω στο σπίτι χωρίς δηλητήρια γιά να ραντίσω ψεκάζοντας τα φυτά μου ;;;

Γιατί λόγω υγείας δεν μπορώ να αγοράσω τα δηλητήρια του εμπορίου και να τα εισπνέουμε σπίτι.Κάπου έχω δεί γιά κάποιο παρασκεύασμα με νερό - σαπούνι - πιπέρι - ξύδι κ.ά. Ισχύει κάτι τέτοιο ;;;Υπάρχει κάποια δοσολογία ;;;

Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι ,

Θέλω να λύσω μιά απορία μου : τώρα που ξεκινάει η άνοιξη με ότι αυτό την ακολουθεί γιά τα λουλούδια και τα φυτά εκτός από ανάπτυξη και ανθοφορία παρατηρώ και μαγάλη αύξηση σε αρρώστιες όπως μελίγκρα κ,ά,

Υπάρχει κάτι που μπορώ να παρασκευάσω στο σπίτι χωρίς δηλητήρια γιά να ραντίσω ψεκάζοντας τα φυτά μου ;;;

Γιατί λόγω υγείας δεν μπορώ να αγοράσω τα δηλητήρια του εμπορίου και να τα εισπνέουμε σπίτι.Κάπου έχω δεί γιά κάποιο παρασκεύασμα με νερό - σαπούνι - πιπέρι - ξύδι κ.ά. Ισχύει κάτι τέτοιο ;;;Υπάρχει κάποια δοσολογία ;;;

Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!!!!

Oρφεα σε 1 ψεκαστηρι 1 λιτρου ριξε 2 σταγονες σαπουνι πιατων και λιγο ξυδι......ψεκασε τα φυτα....εγω σωθηκα!
Link to comment
Share on other sites

Πολεμήστε τους εχθρούς φυσικά!

 

 

Οι πιο συνηθισμένοι εχθροί

Σαλιγκάρια: Τα σαλιγκάρια, που τρέφονται με τα τρυφερά μέρη των φυτών (φύλλα, νέους βλαστούς), δημιουργούν αρκετά προβλήματα. Για να τα κρατήσετε μακριά, ρίξτε στάχτη γύρω από τα φυτά που θέλετε να προστατεύσετε. Θυμηθείτε, όμως, να την ανανεώνετε κάθε φορά που βρέχεται.

Γυμνοσάλιαγκες: Αγαπούν τόσο πολύ την μπίρα, που μπορεί να πιουν μέχρι θανάτου. Αν ρίξετε σε ένα ρηχό σκεύος 3 δάχτυλα μπίρα, έχετε μια πρώτης τάξης παγίδα για γυμνοσάλιαγκες. Αλλά και το αλάτι είναι αποτελεσματικό απωθητικό για τους γυμνοσάλιαγκες και τα σαλιγκάρια. Προσέξτε μόνο να μην το ρίξετε κοντά στα φυτά και τα ξεράνετε.

Ακρίδα: Oι ακρίδες είναι επίμονες, αλλά μπορείτε να τις απωθήσετε με ένα απλό καυτερό διάλυμα που θα φτιάξετε για να ψεκάσετε τα φυτά σας: Βάλτε στο μπλέντερ δύο καυτερές πιπερίτσες, μια πράσινη πιπεριά, ένα μικρό κρεμμύδι και 1/4 του λίτρου νερό. Αναμείξτε, αφήστε το μείγμα να μείνει για ένα 24ωρο και στη συνέχεια σουρώστε και ψεκάστε με το υγρό.

Κάμπιες: Το σκόρδο, το κρεμμύδι και το σχοινόπρασο βοηθούν να απωθήσουμε τις κάμπιες. Μια απλή συνταγή με σκόρδο θα κρατήσει μακριά από τα λουλούδια σας τόσο τις κάμπιες όσο και άλλες προσβολές. Πάρτε 3-4 σκελίδες σκόρδο και αφήστε τις για 24 ώρες σε 2 κουταλιές ελαιόλαδο. Σουρώστε και προσθέστε 1/2 λίτρο νερό και λίγο υγρό σαπούνι. Τοποθετήστε το διάλυμα σε γυάλινο βάζο και όποτε χρειάζεται τοποθετήστε 1 μέρος του διαλύματος σε 20 μέρη νερού και ψεκάστε τα φυτά που έχουν προσβληθεί.

Κουνούπια και μύγες: Κρατήστε τα κουνούπια και τις μύγες μακριά από τον κήπο και το μπαλκόνι σας φυτεύοντας στα παρτέρια ή στις γλάστρες σας βασιλικό, αρμπαρόριζα, δενδρολίβανο, αρτεμισία. Επίσης, το διάλυμα του σκόρδου που αναφέραμε λειτουργεί αποτελεσματικά ενάντια και στα κουνούπια.

Νηματώδεις: Είναι μικροοργανισμοί που προσβάλλουν τις ρίζες των φυτών. Μπορείτε να τους κρατήσετε μακριά από τον κήπο, φυτεύοντας κατιφέ, σάλβια ή ντάλια κοντά στα φυτά. Επιπλέον, τοποθετήστε στις γλάστρες σας οργανική ουσία (π.χ. κοπριά), που ενθαρρύνει την ανάπτυξη μυκήτων που καταστρέφουν τους νηματώδεις.

Τετράνυχος: Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε όταν εμφανιστεί τετράνυχος (κόκκινη αράχνη) είναι να ξεπλύνουμε καλά τα φυτά μας με νερό υπό πίεση. Αν παρʼ όλα αυτά το πρόβλημα παραμένει, ψεκάζουμε τα φυτά με το διάλυμα του σκόρδου ή των καυτερών πιπεριών. Επίσης, θυμηθείτε ότι οι πασχαλίτσες και οι τσουκνίδες είναι φυσικοί εχθροί του τετράνυχου, οπότε, αν έχετε μια τέτοια προσβολή, μην τις βγάζετε από το χώρο.

Μελίγκρα: Πιθανώς την άνοιξη κάποιο από τα φυτά να παρουσιάσει μελίγκρα, την οποία μπορείτε επίσης να απομακρύνετε επαναλαμβάνοντας για κάποιες μέρες ένα καλό πλύσιμο του φυτού με νερό. Μπορείτε, ακόμα, να μουλιάσετε στο νερό λίγο καπνό και μετά από μερικές μέρες να το σουρώσετε και να προσθέσετε στο υγρό που θα κρατήσετε λίγο σαπούνι. Με το διάλυμα αυτό ψεκάστε το φυτό σας μία ή δύο φορές τη μέρα. Τέλος, αν υπάρχουν τσουκνίδες στις γλάστρες και στα παρτέρια σας, αφήστε τις γιατί η μελίγκρα δεν τις αγαπά.

Ψώρα: Για την ψώρα χρησιμοποιήστε διάλυμα πετρελαίου, δηλαδή διαλύστε στο νερό μερικές σταγόνες πετρέλαιο και ψεκάστε με αυτό τον κορμό και τους χοντρούς βλαστούς. Προσέξτε να μην ψεκάσετε τα τρυφερά φύλλα, γιατί μπορεί να προκαλέσετε εγκαύματα.

Ωίδιο ή στάχτωμα: O μύκητας αυτός, που προσβάλλει αρκετά είδη φυτών, μπορεί να καταπολεμηθεί με το θειάφι. Πασπαλίστε με ένα τουλουπάνι ή μια κάλτσα λίγη σκόνη θειάφι ή διαλύστε θειάφι στο νερό και ψεκάστε με αυτό το φυτό.

 

Φυτά και μπαχαρικά που κρατούν τα έντομα μακριά

Βασιλικός, θυμάρι, γλυκάνισος, δάφνη, αρμπαρόριζα, δεντρολίβανο: Απωθούν μύγες, κουνούπια και άλλα ενοχλητικά έντομα.

Λεβάντα, μέντα: Κρατούν το σκόρο μακριά από την ντουλάπα.

Δυόσμος: Κρατά τα μυρμήγκια μακριά.

Λεβάντα, φασκόμηλο: Κρατούν τα τσιμπούρια μακριά.

Πιπέρι καυτερό (καγιέν): Κρατά μακριά από τα φυτά μας έντομα και μικρά ζώα.

Αλάτι: Κρατά μακριά από τα φυτά μας τους γυμνοσάλιαγκες. Κρατήστε το όμως μακριά από το φυτό και ρίξτε το μόνο στο χώμα

 

 

Βάλτε πιπέρι στα παράσιτα!

Oι κόκκινες καυτερές πιπεριές μάς βοηθούν να απαλλαγούμε από διάφορα παράσιτα. Αλέστε μερικές πιπεριές και ανακατέψτε τις με νερό και λίγο σαπούνι. Ψεκάστε με αυτό τα φυτά σας για να τα προστατεύσετε από τις αφίδες. Επίσης, φτιάξτε διάλυμα από καυτερές πιπεριές, σκόρδο και κρεμμύδι. Αφού αλέσετε τα υλικά, ρίξτε τα σε λίγο νερό και αφήστε τα να μείνουν για 24 ώρες. Σουρώστε και προσθέστε επιπλέον νερό για να ψεκάσετε τριανταφυλλιές, αζαλέες και άλλα φυτά ώστε να καταπολεμήσετε προσβολές. Το πιπέρι καγιέν είναι επίσης πολύ χρήσιμο γιατί διώχνει μακριά από τα φυτά αρκετά έντομα, αλλά και ζώα που δεν θέλετε να τα πλησιάζουν, όπως γάτες ή σκύλους. Πασπαλίστε τα φυτά σας με πιπέρι και μην ξεχνάτε να επαναλάβετε τη διαδικασία μετά από πότισμα ή βροχή.

 

 

 

Θυμηθείτε

● Να παίρνετε όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις όταν χρησιμοποιείτε τα διαλύματα, για να μην προκληθούν ερεθισμοί στο δέρμα ή στα μάτια σας. Να φοράτε πάντα γάντια και να μην ψεκάζετε όταν έχει αέρα.

● Ότι στην οργανική καλλιέργεια η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη. Παρακολουθείτε τα φυτά σας και προσπαθήστε να προλαβαίνετε τα προβλήματα στο ξεκίνημά τους.

● Να απομακρύνετε από τον κήπο ή τη βεράντα σας ξερά φύλλα, κλαδιά και χώμα που υποψιάζεστε ότι έχουν κάποια προσβολή ή που δημιουργούν κατάλληλες συνθήκες για να αναπτυχθούν έντομα και άλλοι μικροοργανισμοί.

● Να καταβρέχετε συχνά τα φυτά σας για να φεύγει η σκόνη από τα φύλλα, ώστε να μη δημιουργείται κατάλληλο περιβάλλον για ανάπτυξη ασθενειών.

● Να σκαλίζετε το χώμα συχνά, ώστε να αερίζεται επαρκώς και να μην αναπτύσσονται βλαβεροί μικροοργανισμοί.

● Να χρησιμοποιείτε υγρό πιάτων ή πράσινο σαπούνι στα διαλύματά σας, για να κολλά καλύτερα το υλικό πάνω στα φυτά.

● Κρατάτε τα εργαλεία σας καθαρά, ώστε να μη μεταδίδονται μολύνσεις στα φυτά σας

 

 

http://www.vita.gr/html/ent/524/ent.5524.asp

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τις κάμπιες.

Μου είχαν ρημάξει τις τριανταφυλλιές μου πέρυσι.:mad:

Φέτος όμως λέω να τις καταπολεμήσω με τον τρόπο που γράφει το παραπάνω λίνκ, γιατί δυσανασχετώ κάθε φορά που χρησιμοποιώ φυτοφάρμακα για πολλούς λόγους.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Oρφεα σε 1 ψεκαστηρι 1 λιτρου ριξε 2 σταγονες σαπουνι πιατων και λιγο ξυδι......ψεκασε τα φυτα....εγω σωθηκα!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!! Θα το δοκιμάσω λίαν συντόμως....:lol::lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε? Έχω αυτό το φυτό, δεν ξέρω πως το λένε. Το καημένο το έχω κοντά 2 χρόνια, απο τοσο δα, & τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες δεν πάει καλά. Έχει αρχίσει να ξεραίνεται & να χάνει φύλλα αλλά απο κάτω προς τα πάνω. Παρ' όλα αυτά, λουλούδια βγάζει κανονικά. Συνήθως το βλέπω φυτεμένο στο έδαφος & γίνεται σαν θάμνος. Μήπως έχει μεγαλώσει πολύ & δεν χωρά στη γλάστρα? Αν και το έχω σε μεγάλη γλάστρα.

Όποια συμβουλή θα είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ

P1070499.jpg

P1070505.jpg

Link to comment
Share on other sites

novpal δεν ειμαι γεωπονος αλλα εκ πειρας και επειδη ασχολουμε πολυ επρεπε να το κλαδεψεις λιγο τον φεβρουαριο με Μαρτιο και να αλλαξης γλαστρα καθως και να ελενξης το χωμα αν εχει σκουληκια......σαν πρωτη φαση αλλαξε χωμα τωρα και ριξε υγρο λιπασμα.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση! Το κλάδεμα το χάσαμε -όχι οτι ήξερα πως να το κάνω-. Λοιπόν, όταν λες να αλλάξω χώμα, πως ακριβώς να το κάνω? Είναι μεγάλη η γλάστρα & δεν μπορώ να τη γυρίσω ούτε να βγάλω φυσικά το φυτό. Φτυαράκι-κουβαδάκι :) ?

Και αφού θα πάω να πάρω χώμα, τι να προτιμήσω? Και υγρό λίπασμα ????????

Καλά, να με δω τι θα κάνω αν δω σκουλήκια χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση! Το κλάδεμα το χάσαμε -όχι οτι ήξερα πως να το κάνω-. Λοιπόν, όταν λες να αλλάξω χώμα, πως ακριβώς να το κάνω? Είναι μεγάλη η γλάστρα & δεν μπορώ να τη γυρίσω ούτε να βγάλω φυσικά το φυτό. Φτυαράκι-κουβαδάκι :) ?

Και αφού θα πάω να πάρω χώμα, τι να προτιμήσω? Και υγρό λίπασμα ????????

Καλά, να με δω τι θα κάνω αν δω σκουλήκια χαχα

novpal Καλημερα......αυτο κανω και εγω αυτη τη στιγμη αλλαζω χωμα....ζητα βοηθεια για να αναποδογυρισης τη γλαστρα και αν δεν βρεις σκουληκια χρεισημοποιησε το μισο χωμα απο αυτο που εχει η γλαστρα και το υπολοιπο βαλε καινουργιο...χωμα περνω απο φυτωριο για φυτα και αλλο για γαρδενιες....υγρο λιπασμα εχει στο super market agoflash......υπαρχει και φαρμακο για σκουληκια προληπτικα αλλα δεν το προτιμο γιατι ετσι ποτε δεν ειμαι σιγουρη...αυτο γινεται σε φυτα που εχουν προβλημα....αλλιως καθε χρονο προσθετω λιγο καινουργιο στις γλαστρες....
Link to comment
Share on other sites

αχχχχχ εμενα οι δυο μου γαρδενιες ειναι σαν...να μης σας πω καλυτερα ..χαχαχα...

 

η μια ηταν κατακιτρινη ,, τι σιδηρο της εριχνα τοσσο καιρο...τιποτα ...χθεσ ομως μου φανηκε οτι αρχιζει κ γινεται λιγο προς το λαχανι..η μπορει να ειναι κ η ιδεα μου...ελπιζω να φτασει κ στο πρασινο...

 

η αλλη μου επιασε ψωρα...ετσι μου ειπαν οτι λεγεται...ειναι κατι ασπρα ζουζουνια με πολλα μικρα ποδαρακια...κ σε αρκετες μεριες κρυβοντε μεσα σε ενα λευκο χνουδι να το πω δεν ξερω...

χωρις να ξερω τι ειναι την ραντισα με ενα ακαρεοκτονο που λεγεται alert ...

καποιος μου ειπε οτι θα κανει δουλεια...ξερει κανεις αν οντως λειτουργει κ με τι αλλο θα πρεπει να συνεχισω τωρα...

ειναι κριμα γιατι ειναι κ γεματη μπουμπουκια..!!!:?::?:

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχ εμενα οι δυο μου γαρδενιες ειναι σαν...να μης σας πω καλυτερα ..χαχαχα...

 

η μια ηταν κατακιτρινη ,, τι σιδηρο της εριχνα τοσσο καιρο...τιποτα ...χθεσ ομως μου φανηκε οτι αρχιζει κ γινεται λιγο προς το λαχανι..η μπορει να ειναι κ η ιδεα μου...ελπιζω να φτασει κ στο πρασινο...

 

η αλλη μου επιασε ψωρα...ετσι μου ειπαν οτι λεγεται...ειναι κατι ασπρα ζουζουνια με πολλα μικρα ποδαρακια...κ σε αρκετες μεριες κρυβοντε μεσα σε ενα λευκο χνουδι να το πω δεν ξερω...

χωρις να ξερω τι ειναι την ραντισα με ενα ακαρεοκτονο που λεγεται alert ...

καποιος μου ειπε οτι θα κανει δουλεια...ξερει κανεις αν οντως λειτουργει κ με τι αλλο θα πρεπει να συνεχισω τωρα...

ειναι κριμα γιατι ειναι κ γεματη μπουμπουκια..!!!:?::?:

βαμβακιαση μαλλον εχει παθει....ειχα και εγω μια γαρδενια που ηταν ετοιμη προπερσυ να την πεταξω αλλα το παλεψα και τωρα εχει γινει δεντρο....σιδηρο να βαζεις μια φορα την εβδομαδα αλλιως θα καει....εγω την ραντισα περσυ με σαπουνονερο και εφυγαν ολα....φετος ακομα δεν εχει τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μ' έχει στεναχωρήσει η γαρδένια...άντεξε ολο το καλοκαίρι με τον καύσωνα και μετά της Παναγίας άρχισε να ξεραίνεται...αλλά περιεργα...

Δηλαδή, δεν κιτρινίζουν τα φύλλα και μετά ξεραίνονται, αλλά ξεραίνονται όντας ακόμα καταπράσινα!!! Λες και της έχουν πετάξει καυτό νερό είναι!

Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό βρε παιδιά; Σώζεται η κατάσταση;

 

Θέλει σίδηρο.....Προσοχή όμως γιατί ο σίδηρος βάφει πλακάκια...

Link to comment
Share on other sites

εμαθα τελευταια κατι κολπακια και σας τα λεω.εαν εχει η γλαστρα σκουλικα βαζεις σκονη μουσταρδα και ριχνεις νερο τα σκοτωνει,εαν εχουν οι τριανταφυλιες ψηριτσες ριχνει σοδα του φαγητου πανω και ψωφαν και αυτες αν το φυτο σου στην γλαστρα ειναι καχεκτικο βαζεις μεσα στην γλαστρα και ειναι και το ποιο κουφο αλλα η κυρια που το κανει χρονια εχει ενα μπαλκονι με δεντρα οχι με φυτα πλεον,βαζεις χαπια αντυσιληπτικα πεντε σε μεγαλη γλαστρα και ριχνεις νερο,εγω λεω να βαλω στην λεμονια μου που δεν λεει εδω και 3χρονια που την εχω να μου κρατηση ενα λεμονακι.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εμαθα τελευταια κατι κολπακια και σας τα λεω.εαν εχει η γλαστρα σκουλικα βαζεις σκονη μουσταρδα και ριχνεις νερο τα σκοτωνει,εαν εχουν οι τριανταφυλιες ψηριτσες ριχνει σοδα του φαγητου πανω και ψωφαν και αυτες αν το φυτο σου στην γλαστρα ειναι καχεκτικο βαζεις μεσα στην γλαστρα και ειναι και το ποιο κουφο αλλα η κυρια που το κανει χρονια εχει ενα μπαλκονι με δεντρα οχι με φυτα πλεον,βαζεις χαπια αντυσιληπτικα πεντε σε μεγαλη γλαστρα και ριχνεις νερο,εγω λεω να βαλω στην λεμονια μου που δεν λεει εδω και 3χρονια που την εχω να μου κρατηση ενα λεμονακι.

 

 

κουφετάκι αυτο με τα αντισυλλιπτικά το ήξερα και εγώ αλλα δε το έλεγα για να μην φάω κράξιμο...Είχα φύγει για διακοπες 15 ημερών κατακαλόκαιρό και δεν είχα κανέναν να μου ποτίσει τα φυτά και μου είχε πεί μια κοπέλα βάλε από 2 αντισθλλιπτικα σε κάθε γλάστρα ποτισέ τα και φύγε....Και τις λεω τότε και 15 μέρες δεν θα τα ξαναποτίσω θα πεθάνουν...Μου λέει κάντο και θα δείς...Εφυγα κορίτσια γύρισα και με το που άνοιξα το μπαλκόνι μου νόμιζα ότι μπήκα στην ζούγκλα του αμαζονίου.....Τεράστια τα φυτά και καταπράσινα...

Επίσης αν θέλετε γιαλιστερά φιλόματα κάθε μέρα θα αραιώνετει γάλα σε νερό και θα ποτίσεζετε από λίγο τα φυτά σας....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...