Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος για προωρο τοκετό...


Recommended Posts

καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να γράψω το πρόβλημα μου. είμαι 28 χρονών και είμαι έγκυος 19 εβδομάδων και εδω και πολύ καιρό παίρνω ουτροζεσταν για μια αποκόληση πλακούντα που έχω.. έχω αρχίσει να νιώθω και πόνους χαμηλά στην κοιλιά, και στη μέση... φοβάμαι πολύ γιατί πρίν χρόνια έκανα έκτρωση για λόγους που δεν μπορω να γράψω, και φοβάμαι πολύ μήπως εξαιτίας αυτού του γεγονότος θα έχω πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου.. έχω διαβάσει και έχω ακουσει περιπτώσεις που μετά από αυτό το γεγονός δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μέχρι το τέλος την εγκυμοσύνη τους... στον γιατρό μου δεν το έχω αναφέρει αυτό το γεγονός...

αν έχει καμιά ακούσει πάνω στο θέμα θα με βοηθούσε πολύ... σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να γράψω το πρόβλημα μου. είμαι 28 χρονών και είμαι έγκυος 19 εβδομάδων και εδω και πολύ καιρό παίρνω ουτροζεσταν για μια αποκόληση πλακούντα που έχω.. έχω αρχίσει να νιώθω και πόνους χαμηλά στην κοιλιά, και στη μέση... φοβάμαι πολύ γιατί πρίν χρόνια έκανα έκτρωση για λόγους που δεν μπορω να γράψω, και φοβάμαι πολύ μήπως εξαιτίας αυτού του γεγονότος θα έχω πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου.. έχω διαβάσει και έχω ακουσει περιπτώσεις που μετά από αυτό το γεγονός δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μέχρι το τέλος την εγκυμοσύνη τους... στον γιατρό μου δεν το έχω αναφέρει αυτό το γεγονός...

αν έχει καμιά ακούσει πάνω στο θέμα θα με βοηθούσε πολύ... σας ευχαριστώ...

 

Γνωρίζω πως οι γυναικολόγοι συνήθως ρωτούν αν έχεις κάνει έκτρωση. Πάντως στον γυναικολόγο λέμε τα πάντα, δεν του κρύβουμε κάτι, διότι από αυτόν περιμένουμε να μας βοηθήσει. Κάνε ένα τηλεφώνημα στον γιατρό να σε ξαναδεί και μην εφησυχάζεις. Βέβαια δεν είναι και απόλυτο αυτό που σκέφτεσαι, μπορεί να είναι απλά συμπτωματικό, αλλά όπως και να χει τον γιατρό σου θα τον έχεις κολλητό τους επόμενους μήνες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις προβλημα μην δισταζεις ποτε να παρεις τηλεφωνο τον γιατρο σου.Μπορει να μην ειναι κατι απλα συμπτωματα αλλα πρεπει να τον ενημερωσεις οποσδηποτε.Δεν ξερω ποσο σχετικο ειναι αυτο που θα σου πω,μια φιλη μου ειχε σισπασεις και επερνε φαρμακα 3 μηνες αλλα οι πονοι της δεν περνουσαν της τα δινανε μονο για να μην γεννησει.Παρε τωρα τον γιατρο σου να τον ρωτησεις οτι και να σου πουμε εμεις εδω δεν μπορουμε να ξερουμε 100% αν ειναι κατι σοβαρο η οχι....ολα καλα σου ευχομαι να σου πανε!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει και έχω ακουσει περιπτώσεις που μετά από αυτό το γεγονός δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μέχρι το τέλος την εγκυμοσύνη τους... στον γιατρό μου δεν το έχω αναφέρει αυτό το γεγονός...

Άμα αρχίσεις να διαβάζεις για περιπτώσεις, θα βρεις παραδείγματα για τα πάντα. Και για γυναίκες που είχαν κάνει μία έκτρωση και μετά δεν κατάφεραν να ξανακάνουν παιδί, και για γυναίκες που είχαν κάνει 2 και 3 εκτρώσεις και μετά έκαναν 2 και 3 παιδιά. Αντί να σου λέμε εμείς η κάθε μια τα δικά της, καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο τον γυναικολόγο σου να σου πει αυτός μια σίγουρη γνώμη. Γι' αυτό σπούδασε τόσα χρόνια και γι΄αυτό τον πληρώνεις.

 

Εγώ πάντως ξέρω 2 περιπτώσεις που έχουν κάνει έκτρωση. Η μία (η μαμά μου) γέννησε μετά από ένα χρόνο άλλο μωρό (τον αδερφό μου) και η άλλη (μια φίλη μου) έκανε αργότερα 2 παιδάκια. Καμία δεν είχε πρόβλημα με τις μετέπειτα εγκυμοσύνες της ή με πρόωρους τοκετούς.

 

Δεν έχει σημασία για ποιους λόγους έκανες την έκτρωση, μην ψαρώνεις! Αλλά να το αναφέρεις στο γιατρό σου γιατί ενδεχομένως να είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι πρεπει να ενημερωσεις τον γιατρο σου για την εκτρωση που εκανες στο παρελθον αν και δεν θεωρω οτι εχει σχεση αυτο με προωρο τοκετο. ωστοσο η αποκρυψη ενος τετοιου γεγονοτος βαζει σε κινδυνο εσενα και το μωρο σου. υπαρχουν πραγματα που εμεις δεν ξερουμε (και δεν χρειαζεται) αλλα για τον γιατρο ειναι απαραιτητο να γνωριζει οπως για π.χ η ομαδα αιματος και οι προηγουμενες εκτρωσεις ή εγκυμοσυνες.

θεωρω λαθος που απεκρυψες κατι τοσο σημαντικο!! νομιζω οτι θα επρεπε εστω και τωρα να τον ενημερωσεις...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω.Πιστεύω έχουν δίκιο είναι πολύ σημαντικό ένας γυναικολόγος να ξέρει τα πάντα για το ιστορικό μας.Παρτον λοιπόν ένα τηλέφωνο και ενημέρωσε τον και θα σε συμβουλεύσει ανάλογα γιατί ότι και να σου πούμε εμείς γιατροί δεν είμαστε και θα κάνουμε απλά υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σας ευχαριστώ όλες που μπήκατε στοκ κόπο να μου γράψετε.. σε λίγες μέρες έχω ραντεβού με το γιατρό κ εχετε δίκιο θα του μιλησω... ελπίζω να μην είναι αργα..

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο γιατρός που έχω είναι καινούργιος. είχα ρωτήσειτον προηγούμενο που είχα κάνει την διακοπή αν πρέπει να το αναφέρω μελλοντικά και μου είχε πει πως δεν υπάρχει θέμα.... και έτσι εγώ εκείνη τη στιγμή δεν μπόρεσα να το πώ.... με τρώει όμως αυτό το πράγμα, το οποίο αγνοεί και ο άντρας μου...

Link to comment
Share on other sites

μη σε τρωει αυτο κοριτσακι μου.καθε εγκυμοσυνη ειναι ανεξαρτητη,εγω ειχα δυο αποβολες πρωτου τριμηνου και δεν ειχα κανει αμβλωση.βεβαια καλο ειναι να βρεις ευκαιρια να το αναφερεις στο γιατρο αλλα ξερω πολλες κοπελες με προβληματα σαν τα δικα σου που ολο πηγαν καλα.μη βασανιζεσαι αδικα για το παρελθον

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

με τρώει όμως αυτό το πράγμα, το οποίο αγνοεί και ο άντρας μου...

Να μην σε τρώει! Και στο γιατρό να μην ντραπείς να το πεις. Τώρα αν δεν θες να το πεις στον άντρα σου, αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ θα το έλεγα, αλλά αν εσύ νομίζεις ότι δεν θα το "αντέξει" ο δικός σου, μην του το πεις. Τι πιο απλό;

 

Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είσαι που έχει κάνει έκτρωση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε συμβουλεύω να απευθυνθείς στο γιατρό σου για τους πόνους στην κοιλιά και τη μέση και με την ευκαιρία που θα μιλήσεις μαζί του να του πεις για την έκτρωση. Στο γυναικολόγο τα λέμε όλα. Έκτρωση δεν έχω κάνει όμως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου μετά από 3 αιμορραγίες λόγω αποκόλλησης ο γιατρός μου διέγνωσε στον 5ο μήνα διαστολή του τραχήλου. Κοινώς ήμουν έτοιμη να γεννήσω...Έκανα περίδεση και έσωσα το παιδάκι μου..Τότε ήταν που με ξαναρώτησε ο γιατρός εάν είχα κάνει έκτρωση...Από ότι κατάλαβα λοιπόν είναι σημαντικό να το ξέρει. Όχι γιατί μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα αλλά και για να προλάβει καταστάσεις. Ίσως αν του το είχες πει να εξέταζε κι άλλα πράγματα. Υποσχέσου μου ότι θα του το πεις. Πάντως μην πανικοβάλλεσαι πριν μιλήσεις μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...