Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μερικη απασχοληση-επιδομα μητροτητας


Recommended Posts

Καλησπερα σας, ειμαι καινουρια εδω και επειδη ειμαι πολυ προβληματισμενη με τη δουλεια μου ηθελα τη γνωμη σας στο εξης θεμα..

 

Δουλευω σε μια εταιρεια απο το 1999, γεννησα πριν δεκα μηνες και γυρνωντας τωρα στη δουλεια αν και δεν ειχαν το δικαιωμα μου ειπαν οτι θα εργαζομαι 30 χλμ απο το σπιτι μου και οτι δεν εχουν αλλη θεση εργασιας προς το παρον. Αναγκαστηκα υστερα απο εντονο ψυχολογικο πολεμο και ρωτωντας δικηγορο να γινω τετραωρη σε συμφωνια μαζι τους, σε μαγαζι κοντα στο σπιτι μου, για οσο ειναι η προστασια μητροτητας, 15 μηνες απο τη γεννηση του παιδιου. Τελος Ιουνη, συμφωνησαμε να γινει απολυση. Αν εγω ως τοτε εχω μεινει παλι εγγυος, δικαιουμε ολα τα επιδοματα μητροτητας αν με καλυπτουν τα ενσημα και το εξαμηνο του ΟΑΕΔ (λογω οτι πλεον δεν ειμαι οχταωρη αλλα μερικη απασχοληση) ? Και αν γινει απολυση παλι μπαινω στο ταμειο ανεργιας αν δεν εχω μεινει εγγυος?

 

Απο οτι με εχει ενημερωσει και ο δικηγορος που μιλησα, τα ιδια ισχουν οτιδηποτε εργασιακη σχεση και να εχεις.

 

Ευχαριστω πολυ,

 

Βιβη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αν εγω ως τοτε εχω μεινει παλι εγγυος, δικαιουμε ολα τα επιδοματα μητροτητας αν με καλυπτουν τα ενσημα και το εξαμηνο του ΟΑΕΔ (λογω οτι πλεον δεν ειμαι οχταωρη αλλα μερικη απασχοληση) ?

6μηνο after 6μηνο? (6 μηνο & 2η εγκυμοσυνη)

 

Και αν γινει απολυση παλι μπαινω στο ταμειο ανεργιας αν δεν εχω μεινει εγγυος?
6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ και Ανεργία γίνεται?

6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ, ΑΠΟΛΥΣΗ , ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ? (

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΕΝΟΨΙ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΔΕΙΑΣ

ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΟΑΕΔ - ΑΠΟΛΥΣΗ - ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ?

ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ & ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

 

 

Απο οτι με εχει ενημερωσει και ο δικηγορος που μιλησα, τα ιδια ισχουν οτιδηποτε εργασιακη σχεση και να εχεις.

 

Δικαιωματα σε part time απασχοληση

6μηνη άδεια και μερική απασχόληση

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...