Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ


Recommended Posts

Καλημερα.Πριν απο λιγους μηνες γεννησα προωρα στην 34η εβδομαδα χωρις εμφανη λογο.Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν μπορω να κανω καποιες εξετασεις για να διαπιστωσω αν υπηρχε παθολογικο αιτιο το οποιο αγνοουσα.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.Πριν απο λιγους μηνες γεννησα προωρα στην 34η εβδομαδα χωρις εμφανη λογο.Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν μπορω να κανω καποιες εξετασεις για να διαπιστωσω αν υπηρχε παθολογικο αιτιο το οποιο αγνοουσα.Ευχαριστω.

 

Και εγω γέννησα προωρα στις 26 εβδομάδες με ολική αποκόλληση πλακούντα και τωρα κάνω κάποιες εξετάσεις για την πήξη του άιματος!!!Η μιά λέγεται "παραγωντας 8" αν θυμάμαι καλά!!!Μου τις εγραψε η γυναικολόγος μου και μου συστήσαν να παω σε αιματολόγο για περαιτέρω έλεγχο!!!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Πριν απο λιγους μηνες γεννησα προωρα στην 34η εβδομαδα χωρις εμφανη λογο.Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν μπορω να κανω καποιες εξετασεις για να διαπιστωσω αν υπηρχε παθολογικο αιτιο το οποιο αγνοουσα.Ευχαριστω.

 

Και γω γεννησα στην 32 εβδομαδα. Ο γιατρος μου ειπε να κοιταξω τη θρομβοφιλια. Εχω ραντεβου τον αλλο μηνα για εξετασεις αιματολογικες θρομβοφιλιας. Εγω ειχα βεβαια ολιγαμνιο και γι αυτο καναμε καισαρικη και ενας απο τους λογους που προκαλει ολογαμνιο ειναι η συγκεκριμενη παθηση. Εσυ δεν ξερω αν ειχες τετοια επιπλοκη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα τιποτα.Ο γιατρος λεει οτι ηταν τυχαιο γεγονος και εχω 50% πιθανοτητες να ξανασυμβει.Εκτος του οτι δεν θα το αντεξω να ξανασυμβει δεν πιστευω οτι υπαρχει τυχαιο σε αυτα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα τιποτα.Ο γιατρος λεει οτι ηταν τυχαιο γεγονος και εχω 50% πιθανοτητες να ξανασυμβει.Εκτος του οτι δεν θα το αντεξω να ξανασυμβει δεν πιστευω οτι υπαρχει τυχαιο σε αυτα τα πραγματα.

 

Να σου πω ουτε εγω πιστευω στα "τυχαια" γεγονοτα. Οταν ειχα ρωτησει το γιατρο "γιατι μου συμβαινει τωρα αυτο, ενω ολα πηγαιναν καλα" μου ειπε οτι ειναι τυχαιο και οτι συμβαινουν αυτα. Οταν πηγα να με δει αφου γεννησα για τον τυπικο ελεγχο και τον ξαναρωτησα μου το αλλαξε το τροπαριο, μου ειπε οτι κατι υπαρχει στο ανοσοποιητικο μου συστημα, αλλα θα το δουμε σε μια αλλη εγκυμοσυνη με το καλο. Αποφασισα να μην περιμενω μεχρι τοτε και αφου επεμεινα μου ειπε για τη θρομβοφιλια. Ουτε εγω θελω να ξαναπερασω τα ιδια. Ελπιζω κατι να δειξουν οι εξετασεις ωστε την επομενη φορα να ξερουμε τι να περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια και εγώ γέννησα πρόωρα αλλά φοβάμαι πάρα πολύ για δεύτερο παιδί.

 

έχω δίκερη μήτρα και ενώ στην αρχή μου έιπαν ότι σε αυτό οφειλόταν η προωρότητα τώρα μου τα γύρισαν και λένε ότι ήταν να τύχει και ότι η μορφή της μήτρας μου μπορεί να είναι δίκερη αλλά έχει χώρο για τελειόμηνη εγκυμοσύνη

στην αρχή μου είχαν πει ότι θα έπρεπε να κάνω επέμβαση στη μήτρα αλλά τώρα λένε ότι δεν έχει νόημα γιατί είναι το σχήμα τέτοιο που δεν θα κερδίσω τίποτα σε χώρο

δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί και ενώ θα ήθελα πάρα πολύ ένα δεύτερο παιδί το φοβάμαι γιατί δεν θέλω αν δω κανένα μωράκι σε εντατική ξανά

έχει καμιά σας ακούσει κάτι για παρόμοια περίπτωση;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια και εγώ γέννησα πρόωρα αλλά φοβάμαι πάρα πολύ για δεύτερο παιδί.

 

έχω δίκερη μήτρα και ενώ στην αρχή μου έιπαν ότι σε αυτό οφειλόταν η προωρότητα τώρα μου τα γύρισαν και λένε ότι ήταν να τύχει και ότι η μορφή της μήτρας μου μπορεί να είναι δίκερη αλλά έχει χώρο για τελειόμηνη εγκυμοσύνη

στην αρχή μου είχαν πει ότι θα έπρεπε να κάνω επέμβαση στη μήτρα αλλά τώρα λένε ότι δεν έχει νόημα γιατί είναι το σχήμα τέτοιο που δεν θα κερδίσω τίποτα σε χώρο

δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί και ενώ θα ήθελα πάρα πολύ ένα δεύτερο παιδί το φοβάμαι γιατί δεν θέλω αν δω κανένα μωράκι σε εντατική ξανά

έχει καμιά σας ακούσει κάτι για παρόμοια περίπτωση;

 

Οχι δεν εχω ακουσει τιποτα για την περιπτωση σου. Αλλα και γω δε θελω να ξαναπερασω τον αγωνα-αγωνια της μενν, ουτε να ξαναδω παιδι μου τρυπημενο απο το κεφαλι μεχρι τα ποδια, μελανιασμενο, με σπασμενες φλεβες και τοσο μα τοσο αδυνατο και αδυναμο. Δεν το αντεχει η ψυχολογια μου ξανα. Γι αυτο αν δε βρουμε τι εφταιγε παιδι δεν ξανακανω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γεννησα 34 εβδομαδα αλλα το ηξερα. Μαλιστα ημουν χαρουμενη που πηγε τοσο αφου ειχα νοσηλευτει 5 φορες με συσπασεις και αιμορραγια.

 

Εγω δεν ειχα ουτε αποκολληση, ουτε προβλημα με τον τραχηλο αλλα ειχα τρομερες συσπασεις απο την αρχη. Σαν να προσπαθουσε η μητρα να το αποβαλλει.

 

Επαιρνα κορτιζονη και ηπαρινη γιατι ειχα θετικα αντισωματα προθρομβινης.

 

Το μωρακι μου δεν μπηκε ΜΕΝΝ καθολου γιατι ειχα κανει στην 28 εβδομαδα ενεσεις (2 στο συνολο) κορτιζονης. Αυτα,.,

 

Δεν ξερω αν ηταν ολη η ιστορια απο το προβλημα που ειχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια και εγώ γέννησα πρόωρα αλλά φοβάμαι πάρα πολύ για δεύτερο παιδί.

 

έχω δίκερη μήτρα και ενώ στην αρχή μου έιπαν ότι σε αυτό οφειλόταν η προωρότητα τώρα μου τα γύρισαν και λένε ότι ήταν να τύχει και ότι η μορφή της μήτρας μου μπορεί να είναι δίκερη αλλά έχει χώρο για τελειόμηνη εγκυμοσύνη

στην αρχή μου είχαν πει ότι θα έπρεπε να κάνω επέμβαση στη μήτρα αλλά τώρα λένε ότι δεν έχει νόημα γιατί είναι το σχήμα τέτοιο που δεν θα κερδίσω τίποτα σε χώρο

δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί και ενώ θα ήθελα πάρα πολύ ένα δεύτερο παιδί το φοβάμαι γιατί δεν θέλω αν δω κανένα μωράκι σε εντατική ξανά

έχει καμιά σας ακούσει κάτι για παρόμοια περίπτωση;

 

εχω κι εγω δικερη μητρα.ετσι τουλάχιστον την ειδε ο γιατρός μου με απλο υπερηχο.

επισης ο γιατρος μου εχει δωσει πιθανότητες να γεννησω πρόωρα αλλα δεν ειναι σιγουρο.

μετα τον τοκετο σκεφτομαι να κανω μια υστεροσκόπηση/ λαπαροσκόπηση να δουμε ακριβως τι ειναι η μητρα..δικερος η εχει μονο καποιο διαφραγμα και απο εκει κι έπειτα θα δουμε αν διορθώνετε.

εσυ μαμυ εχεις κανει υστεροσκοπηση?ποσο εβδομαδων γεννησες??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

petalouditsa, εγώ γέννησα 31 εβδομάδων και 4 ημέρων , αλλά τα νερά είχαν σπάσει στην 25η εβδομάδα και παρέμεινα μέχρι να γεννήσω στο νοσοκομείο με σπασμένα νερά σε ακινησία μέχρι τελικά την 31η εβδομάδα όπου ο πρίγκιπάς μου δεν άντεξε άλλο και γέννησα.....

έχω δίκερη μήτρα και όχι διάφραγμα και οι πιιθανότητες για διόρθωση (τώρα το ψάχνω ) μάλλον είναι ελάχιστες......οπότε φοβάμαι πάρα πολύ για 2ο παιδί

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

όταν έκανα β' επιπέδου(Μητέρα) μου έγραφαν πιθανότητα για πρόωρο τοκετό 0.05% και βαθμός γήρανσης πλακούντα I. τελικά γέννησα στην 35η βδομάδα λόγω συνδρόμου HΕLLP (σοβαρή μορφή προεκλαμψίας) το μωρό έμεινε 1 εβδομάδα στην ΜΕΝΝ.

Link to comment
Share on other sites

small bart, καλησπέρα!!!

Δυστυχώς, δεν ξέρω να σου απαντήσω στο ερώτημά σου. :(

Έχω διαβάσει την ιστορία σου κι ειλικρινά έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ, να γράψω ότι δάκρυσα, ναι είναι αλήθεια. Και κάθε φορά που διαβάζω τα καινούργια σου μηνύματα, πάλι στεναχωριέμαι. Ήθελα να σου γράψω, τι; Τώρα, όμως, ένα πράγμα θέλω να σου πω: Ειλικρινά, πίστεψέ με, χάρηκα που είδα αυτό το μήνυμα, επειδή φαίνεται ότι γυρίζεις σελίδα (ξέρω είναι δύσκολο), αποφάσισες να προχωρήσεις παρακάτω. Όχι, ότι θα ξεχάσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση.

Είμαστε εδώ και σου κρατάμε σφικτά το χέρι, για ό,τι θελήσεις ή χρειαστείς. Σε χαιρετώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...