Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πού να πάω το παιδί;


Recommended Posts

Γράφω και με κατακλύζουν οι τύψεις και οι ενοχές. Το παιδί μου είναι 17 μηνών και δεν το βγάζω έξω αρκετά συχνά. Ο άντρας μου λείπει συνεχώς λόγω δουλειάς (από τις 11 Ιουλίου είναι εκτός Ελλάδος και θα επιστρέψει Σεπτέμβρη) και εγώ μετά από μια ατυχία που είχα φοβάμαι παθολογικά να οδηγήσω και επιπλέον δουλεύω με βάρδιες (Σαββατοκύριακα, νύχτες, αργίες). Η γειτονιά μας είναι από αυτές τις τσιμεντοποιημένες - πράσινο βλέπεις μόνο στα μπαλκόνια των σπιτιών. Για μπάνιο δεν έχουμ πάει ούτε μία φορά φέτος, γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στις παραλίες της Αττικής. Ουσιαστικά περιμένουμε να βρεθεί κάποιος καλός άνθρωπος με αυτοκίνητο για να μπορέσουμε να πάμε βόλτα. Τα λεωφορεία με αυτή τη ζέστη που περάσαμε φέτος και έτσι όπως έχουν αραιώσει τα δρομολόγιά τους δεν είναι το ιδανικό, τα ταξί είναι ανέκδοτο (ένας ταρίφας έφυγε μόλις είδε το παιδί - ενώ είχε σταματήσει και ήμουν με το χέρι στην πόρτα) και δεν βλέπω το λόγο να τη βγάλω για να δει κι άλλη άσφαλτο. Είμαι υπερβολική; Εσείς τι θα κάνατε; Δεν αντέχω άλλο να τη βλέπω κλεισμένη μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν έχω ακόμα μωρό αλλά νομίζω μπορώ να σου πω δυο τρεις λυσεις.Υπαρχει το αττικο ζωολογικο παρκο στα σπατα το λεωφορείο τωρα δεν έχει πολυ κοσμο.Εκει που μένεις κανένα πάρκο δεν υπάρχει ? συγνώμη που επεμβαίνω κιόλας αλλά δεν είναι πολυ καλό να ναι μέσα συνέχεια το μωράκι σου.Αν είναι τοσο αδυνατον να κυκλοφορήσεις μαζί του βαλτου καμια πισινουλα στο μπαλκονι και γεμισε το μπαλκονι με φυτα τουλαχιστον να μη βλέπει το γκρι της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

φτιάξιμο του μπαλκονιού είναι πολύ καλή ιδέα.

καλαμωτή (καλά στερεωμένη, έχει στο πράκτικερ), αναρριχώμενο φυτό,..

κουτί για άμμο θαλάσσης (θα την βρείς στις μάντρες και χρειάζεσαι ένα τσουβαλι ή δύο)

κουτί ή λεκάνη με νερό και παιχνιδάκια για το νερό. (ή φελλοί απο κρασί, γλωσσοπίεστρα απο το φαρμακείο, πλαστικά παιχνιδάκια, σουρωτήρια, τρυπητά σουρωτήρια)

τα παιχνίδια με το νερό και την άμμο αυτή την περίοδο είναι σούπερ. δεν χρειάζεται να πας στην παραλία για αυτά.

κανόνισε μια μέρα μόνο να πάτε να τα αγοράσετε αυτά με την βοηθεια φίλων.

πάρε μέτρα για το μπαλκόνι = την καλαμωτη

πάρε σφιγκτηράκια τα πλαστικά που δεν ανοίγουν με τίποτα και κόβεις την άκρη (tier ups λέγονται, έτσι τα ξέρουν) σε πράσινο χρώμα. για να τα στερεώσεις στα κάγκελα (ελπίζω να έχεις κάγκελα :D )

πάρε δυο τρία αναριχώμενα φυτά απο φυτώριο (πχ κισσό, ρυγχόσπερμα ή κάτι άλλο, ζήτα κάτι πουείναι πράσινο όλο το χρόνο και δεν ρίχνει φύλλα)

 

τώρα για εξορμήσεις θα σου έλεγα να κανονίσετε κάτι με κάποιαάλλη μαμά στη περιοχή σου. πχ άνοιξε θέμα εδώ, και γράψε ότι ψάχνεις κάποια μαμά με αυτοκίνητο κοντά σε σένα για να κάνετε μαζί εξορμήσεις. γράψε πχ ότι σαν αντάλλαγμα προσφερεσαι να κάνεις κάτι άλλο πχ να φέρνεις σαντουιτσάκια ή φρούτα, ή κάτι άλλο που μπορείτε να συμφωνήσετε

http://parents.org.gr/forum/viewforum.php?f=23

δεν ξέρω αν θα βρείς άμεσα, ειδικά τώρα που αρκετές μητέρες λείπουν, αλλά σιγά σιγά όλο και κάτι θα γίνει...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που μένεις κανένα πάρκο δεν υπάρχει ? συγνώμη που επεμβαίνω κιόλας αλλά δεν είναι πολυ καλό να ναι μέσα συνέχεια το μωράκι σου.

 

Πάρκο έχω κάνει το μπαλκόνι μου. Υπάρχει κάτι σαν αλσάκι στη γειτονιά, αλλά οι κούνιες που έχει είναι σε ελεεινή κατάσταση και δεν θέλω να φοβάμαι συνεχώς τι θα πιάσει το παιδί (στην καλύτερη ακαθαρσίες σκύλων, στη χειρότερη σύριγγες). Έχω σκεφτεί την εσωτερική μετανάστευση. Μου φαίνεται ότι τα παιδιά στην επαρχία μεγαλώνουν καλύτερα από τα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΝΗ και οι παιδότοποι είναι μια καλή λύση και θα μπορέσεις και εσύ να κάνεις καινούργιες γνωριμίες και που ξέρεις... μπορεί να βρεις και μια καλή φίλη από το parents εκεί! :wink::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχουν και μια χαρά προάστια. τώρα με τους νέους δρόμους που έχουν γίνει, μια χαρά είναι και εκεί.

πρέπει να το ψάξετε λίγο,.. δεν χρειάζετε να φύγετε απο Αθήνα για να βρείτε λίγο πράσινο..... άλλη γειτονιά θέλετε..... και πρίν πάτε θα δείτε που έχει παιδική χαρά, πάρκο κτλ. δεν είναι απαραίτητο ότι είναι ακριβές οι περιοχές που έχει λίγο περισσότερο πρασινάκι. ΄ψαξε το... (θέλει αυτοκίνητο βέβαια για να το κάνεις αυτό...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

έχω μείνει σε κοντόπευκο χολαργό και παπάγο,. επίσης ξέρω άλλους που μένουν απο την πλευρά της εθνικής προς αχαρναί, με σπίτια που τα έφτιαξαν πράσινα, - παλιά σπίτια όχι καινούρια. ή βριλλήσια γέρακα, κτλ.

ειδικά γέρακας έχει πολλές επιλογές...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Σε αυτή την διεύθυνση θα βρείτε χίλιες και μία ιδέες για το "που να πάτε με τα παιδιά σας" αλλά και για το "τι μπορούμε να κάνουμε τον ελεύθερο χρόνο στο σπίτι για να μη βαριούνται"!!!

:wink::lol::lol::lol:

http://junior.imo.gr/psixagogia/eleutheros_xronos/index.php

Link to comment
Share on other sites

Να κάτι πολύ ενδιαφέρον για τους γονείς που έχουν μικρά παιδιά: :D

 

Το βιβλιοπωλείο ΙΑΝΟΣ,

ο συγγραφέας Βαγγέλης Ηλιόπουλος

και οι Εκδόσεις Πατάκη

γιορτάζουν τα 10 χρόνια του Τριγωνοψαρούλη

και καλούν όλους του φίλους του

το Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2007 στις 12:30 το μεσημέρι

στο βιβλιοπωλείο ΙΑΝΟΣ (Σταδίου 24, τηλ.: 210.32.17.917)

 

Ο συγγραφέας θα αφηγηθεί

και θα παίξει με τα μικρότερα παιδιά

τις ιστορίες του Τριγωνοψαρούλη

από τα νέα βιβλία από χαρτόνι που μόλις κυκλοφόρησαν

σε εικονογράφηση Λήδας Βαρβαρούση.

Στη συνέχεια, όλα τα παιδιά θα χορέψουν

και θα τραγουδήσουν τα τραγούδια από το cd:

Τα τραγούδια του Τριγωνοψαρούλη

σε μουσική της Δέσποινας Μπογδάνη-Σουγιούλ.

 

Πηγή πληροφορίας: http://www.patakis.gr/document.php?category_id=71&document_id=1693

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάει κανείς αύριο στην εκδήλωση που αναφέρεται παραπάνω;;;

Να έρθετε κορίτσια (και αγόρια) γιατί αξίζει !!!

Είχα παραστεί και στην εκδήλωση για τα μεγαλύτερα παιδιά και είδα ότι τα παιδιά (και εγώ) διασκεδάσαμε πολύ!

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάει κανείς αύριο στην εκδήλωση που αναφέρεται παραπάνω;;;

Να έρθετε κορίτσια (και αγόρια) γιατί αξίζει !!!

Είχα παραστεί και στην εκδήλωση για τα μεγαλύτερα παιδιά και είδα ότι τα παιδιά (και εγώ) διασκεδάσαμε πολύ!

 

θα προσπαθήσω να έρθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα να πώ ότι τέτοιου είδους εκδηλώσεις σε μικρούς χώρους με πολλά άτομα μπορεί να φοβίσουν ένα παιδί το οποίο δεν έρχεται συχνά σε επαφή με ενήλικες και παιδιά σε κάποιο χώρο, σε σταθερή βάση και είναι ακόμα μικρό. δηλαδή η φασαρία και η ανακατωσούρα μπορεί να το φοβίσουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι ο χώρος ήταν μικρός και ο κόσμος πολύς,

αλλά κανείς δεν υποχρέωνε τα παιδιά να μπουν μέσα.

Την Τόνια την είχα στην αγκαλιά μου και "λύσσαξε" να κατέβει για να πάει.

Ούτε να συμμετέχουν ήταν υποχρεωμένα.

Κάποια διάβαζαν βιβλία, κάποια έπαιζαν με τα μπαλόνια και τα υπόλοιπα συμμετείχαν στο παιχνίδι με τον συγγραφέα.

Τώρα...αν κάποιο παιδί δεν ήθελε να μείνει και το πίεζαν οι γονείς του, αυτό μάλλον θα έβλαπτε.

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Nατάσα πήγα και ηταν πολύ καλά. Το θυμάμαι το ζουζούνι σου τωρα που το ειδα στη φωτογραφία. Εμένα ήταν πολύ μικρούλης αλλά παρόλα αυτά χτύπαγε και παλαμάκια

και κουνιότανε που και που αλλά πιο πολύ ήθελε να εξερευνήσει το χώρο του βιβλιοπωλείου και καταλαβαίνεις από πίσω του εγώ. Εύχομαι να συναντηθούμε στην επόμενη εκδήλωση

Link to comment
Share on other sites

Σαυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Ετσι και ο δικός μου τραβήχτηκε πίσω στην αρχή μα μετά

μπήκα πρώτη εγώ και με ακολούθησε και έτσι άρχισε τα δικά του κι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Είχε πλάκα πάντως όταν ξεθάρεψε και στο τέλος πήγαμε στις κοπέλες που ζωγραφιζανε στο χεράκι ή στο πρόσωπο τον τριγονωψαρούλη κάθισε στο σκαμνάκι και χάζευε αλλά δεν έδινε το χεράκι για ζωγραφική αλλά του άρεσε που καθόταν εκεί και τελικά ζωγραφίσαμε τη μανούλα στο χεράκι...Στη συνέχεια είχαμε το σώου της εξερεύνησης....

Link to comment
Share on other sites

Nατάσα πήγα και ηταν πολύ καλά. Το θυμάμαι το ζουζούνι σου τωρα που το ειδα στη φωτογραφία. Εμένα ήταν πολύ μικρούλης αλλά παρόλα αυτά χτύπαγε και παλαμάκια

και κουνιότανε που και που αλλά πιο πολύ ήθελε να εξερευνήσει το χώρο του βιβλιοπωλείου και καταλαβαίνεις από πίσω του εγώ. Εύχομαι να συναντηθούμε στην επόμενη εκδήλωση

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να συναντηθούμε στην επόμενη εκδήλωση

Ήθελα να στο προτείνω αλλά φοβήθηκα μήπως δεν ήθελες και μου έλεγες "ναι" από ευγένεια. Σόρυ. :oops: Είμαι χαζή ώρες-ώρες, το ξέρω. :idea:

Όταν δω κάποια άλλη εκδήλωση θα σου το πω για να πάμε μαζί.

Και η δική μου έκανε μια βόλτα μέσα στο βιβλιοπωλείο και ανακάτεψε λίγο τα βιβλία (τους καϋμένους τους υπαλλήλους... ), και φυσικά έτρεχα κι εγώ από πίσω, οπότε σε καταλαβαίνω!!!

Μερικά τα έβαζε στη θέση τους αλλά τα υπόλοιπα...

Μάλλον έχουμε παιδιά-βιβλιοφάγους!

 

Το πρώτο πράγμα που λέει η Τόνια όταν μπαίνουμε σε βιβλιοπωλεία είναι: "Πω πωωω λίααα!" (μτφρ: "Πω πω βιβλία!"). :lol:

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κουκλοθέατρο "Πολύχρωμο παραμύθι", παίζεται για δεύτερη χρονιά στο Θέατρο ΦΟΥΡΝΟΣ.

Για παιδιά από 2,5-3 ετών, μέχρι περίπου 7 ετών.

Κάθε Σάββατο στις 5 το απόγευμα και κάθε Κυριακή στις 12 το πρωί.

Διάρκεια 50 λεπτά.

Εισιτήριο 10 ευρώ.

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.fournos-culture.gr/site/Greek/NewsandEvents/polixparamithi.html

 

Εγώ, αν δεν πάω αυτό το ΣΚ, όλα τα ΣΚ του Οκτώβρη τα έχω κλεισμένα.

Γι΄αυτό αν θέλει κάποιος να πάμε μαζί αυτό το Σάββατο ή την Κυριακή, θα ήθελα πολύ να συναντηθούμε. :D

(Άν και δεν ξέρω κατά πόσο θα κάτσει η Τόνια να παρακολουθήσει και τα 50 λεπτά...-μπορεί να το δει με ενδιαμεσα διαλείμματα μέσα-έξω!) :lol:

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε κι εμεις στον Ιανο - νομιζω κι εγω πως θυμαμαι μη μικρη σου, Νατάσσα - αλλα δεν μπορω να πω οτι τα μικρα ξετρελλάθηκαν!! Ηταν μικρός ο χώρος για τόσο κόσμο, και πολλά πιτσιρίκια δεν αισθάνονταν άνετα.

Πήραμε και αυτόγραφο απο τον συγγραφέα - όπως κι εσεις φαντάζομαι κοριτσια - αλλα εκνευρίστηκα λιγο γιατι σταθηκαμε με τον μικρό περιμένοντας υπομονετικα τη σειρα μας και τελικα μειναμε τελευταιοι: συνεχως "χωνονταν" διάφοροι, μικροι και μεγάλοι, απο το πλάι - κατα τα άλλα, πανε τα παιδια τους σε μια εκπαιδευτικη εκδηλωση και το παράδειγμα που τους δινουν είναι να σπρωχνονται και να στριμώχνονται για να παραμερίζουν τους άλλους....

Πάντως, το CD με τα τραγουδια που αγοράσαμε ήταν τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...