Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΑ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ...


eirinich

Recommended Posts

Επισης λυπάμαι αφανταστα που μανες προτρεπουν να παρει καποιος δικαστικα το μωρο μιας αλλης μανας ενώ δεν κινδυνευει η σωματικη του ακεραιοτητα.. λυπάμαι ειλικρινα!!!!

 

Χρησιμοποιείς την δική σου εμπειρία όπως και προφανώς κάποιοι άλλοι τις δικές τους για να συμβουλέψουν κάποιον ανώνυμα σε ένα φόρουμ... η δική σου εμπειρία ή η δική μου δεν είναι ούτε ο κανόνας ούτε και η εξαιρεση...εάν το μόνο κριτήριο είναι να μην κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα του παιδιού τότε καλώς όλα τα παιδιά είναι με τις μανάδες... υπάρχουν όμως και μανάδες που όντως παρατάνε τα παιδιά τους... όσο εντύπωση και να σου κάνει αυτό... οπότε ίσως το παιδί να είναι καλύτερα με τον πατέρα... ίσως και όχι.. δεν θα το αποφασίσουμε εμείς... εγώ μιλάω από προσωπική πείρα καθώς έτυχε σε δικό μου άνθρωπο εσύ μιλάς από την δική σου πείρα.. καμία περίπτωση δεν είναι η ίδια.... μακάρι οι άνθρωποι να κάνουν την καλύτερη επιλογή για το παιδί τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα απαντησω επι προσωπικου .... Είναι παρα πολύ εύκολο κ βολικο να βγάζουμε συμπερασματα.. Όταν ένα ζευγαρι χωριζει λεγονται κακίες κ από τις δυο πλευρες. Τους λόγους που χωρίζει ένα ζευγάρι πιστεψτε με τους γνωριζει αποκλειστικά και μόνο το ζευγαρι.

 

Ακομη κ αν αυτή η μανα θελει τον χρόνο της να της τον δωσετε. Σαφως και το παιδι δεν είναι παιχνιδι ή μπαλακι ή ότιδηποτε άλλο. Είναι ένα παιδι που χρειαζεται την μανα και τον πατερα του, ειτε μαζι ειτε χωρια, και δεν χρειαζεται κανεναν άλλο να του πιπιλάει τα αυτια εάν είναι ή όχι ο γονιος του αχρηστος. Όλα φτανουν στα αυτια των παιδιων.... Κ ξερεις γιατι το παιδι δεν χρειαζεται το ξεκατίνιασμα? Γιατι πρεπει και ψυχολογικα να είναι καλα και όχι μονο σωματικα. ΚΑθηστε και σκεφτείτε...

 

Μα δεν πρόκειται για περίπτωση "χωρίζει το ζευγάρι και οι άλλοι παρεμβαίνουν"! Η μητέρα έφυγε αφήνοντας πίσω το παιδί, αναγκάστηκαν συγγενείς να προστρέξουν για να βοηθήσουν τον πατέρα, και η μητέρα το επισκέπτεται όποτε θέλει / μπορεί!

 

Δεν βλέπω ούτε ξεκατίνιασμα, ούτε ακραίες αντιδράσεις, πέρα από το φυσιολογικό ενδιαφέρον της οικογένειας του πατέρα για το παιδί.

 

Και μάλιστα η μητέρα έχει τον χρόνο της και με το παραπάνω, με βάση τα λεγόμενα!

 

Είμαι η πρώτη που θα δείξει επιείκια σε μια νέα κοπέλα που "τα παιξε" και έκανε μια σπασμωδική κίνηση, και η πρώτη που θα πει ότι μπορεί να υπάρχουν θέματα μεταξύ του ζευγαριού που δεν γνωρίζουμε.

 

ΟΜΩΣ προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ, ό,τι θέματα κι αν είχα με τον άντρα μου, ότι θα άφηνα ΚΑΙ το παιδί μου!! Επίσης, ακόμη και επιλόχειος να παίζει - που δεν μου φαίνεται, και γνωρίζω πολύ καλά περί τίνος πρόκειται - για να φτάσει μια κοπέλα με επιλόχειο να αμελεί / παρατάει / απορρίπτει το παιδί της, μιλάμε για βαριά περίπτωση.

 

Επομένως τρία τινά:

- Η κοπέλα έχει ψυχολογικά προβλήματα, χρειάζεται βοήθεια και υποστήριξη, μέχρι να συνέλεθει και να μπορέσει να αναλάβει το παιδί.

- Το ζευγάρι έχει σοβαρά προβλήματα στη σχέση, χρειάζονται και οι δύο βοήθεια και υποστήριξη μέχρι να τα λύσουν, (ή να χωρίσουν), να συνέλθουν και να αναλάβουν το παιδί.

- Η κοπέλα ανήκει σε εκείνη την πολύ μικρή κατηγορία γυναικών που πραγματικά δεν είναι για μάνες. Έχει γκόμενο, δεν την άγγιξε η μητρότητα, είναι εκ φύσεως σκληρή, αδιάφορο! Δεν θέλει το παιδί της, τελεία και παύλα, το παιδί θα είναι better off με κάποιον που το θέλει, το αγαπάει και το πονάει.

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν δικαιολογείται ούτε ψυχολογικά ούτε ηθικά μια μητέρα να αφήνει το παιδί, να έχουν περάσει μέρες και βδομάδες και να δείχνει να βολεύεται με αυτήν την κατάσταση και οι άλλοι απλά να "της αφήνουν το χρόνο της".

 

Αν ο πατέρας είναι όντως μόνο θύμα στην υπόθεση, πιστεύω ότι έχει αργήσει κιόλας να πάρει τα μέτρα του για να εξασφαλίσει ένα περιβάλλον με αγάπη και σταθερότητα στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

novak και elenip νομίζω πως με καταλαβαίνετε λιγάκι. Δεν ξέρω τι γράφω λάθος αλλά για άλλη μία φορά θα πώ πως κανένας δεν ξεκατινιάστηκε και κανένας δεν κατηγόρησε δημόσια την κοπέλα από τους συγγενείς. Το να γράφω εδώ εγώ την ιστορία γιατί μπορεί κάποια να είχε μια παρόμοια ιστορία και μπορεί να μου πει πέντε πράγματα ή να πω εδώ τη γνώμη μου θεωρώ πως είναι άλλο. ΞΑΝΑΛΕΩ στον ξάδερφό μου δεν έχει πει κανένας μας να χωρίσει, όλοι λένε περίμενε είναι μικρή, αγχώθηκε από τις ευθύνες κ.α. Πρακτικά προσπαθούμε και βοηθάμε όλοι. Και επίσης και εγώ μπορώ να δικαιολογήσω ότι μια κοπέλα είναι μικρή και έπαθε κάτι και αγχώθηκε αλλά ποιός μας λέει ότι δεν θα είναι πάλι μαζι, θα κάνουν δεύτερο ή και τρίτο παιδί και σε καμιά πέντε έξι χρόνια φεύγει πάλι η κοπέλα με την ίδια δικαιολογία? Και ναι, επίσης, είχανε προβλήματα οικονομικής φύσης αλλά για να καταλάβετε το πρόβλημα δεν ήταν επιβίωσης αλλά γούστων. Η κοπέλα ζοριζόταν επειδή λόγω κάποιας επένδυσης στη δουλειά του άντρα, τα χρήματα κάθε ήταν πιο λίγα από ότι πριν και τέρμα τα ακριβά τζιν και ρούχα. Και ναι όταν χρησιμοποιείς τα λεφτά τησ ΔΕΗ για να πάρεις δύο τζιν κρυφά από τον άντρα σου 250? θεωρώ πως ο άλλος και θα τρελαθεί και θα μαλώσετε. Αυτό ήταν που την <<αγανάκτησε>> το βράδυ που έφυγε. Και για να μην είμαι υπερβολική, οι γονείς της του είπαν μην την ξαναδεχτείς στο σπίτι.Δεν ξέρω ΖΩΗ τι έγινε στη δική σου περίπτωση και δε θέλω να μάθω κιόλας. Ο κάθε ένας βλέπει τα πράγματα με τη δική του οπτική και ξέρω πως για τίποτα δε φταίει μόνο ένας. Απλά το θέμα είναι ότι στο γάμο πρέπει να κάνουμε και υποχωρήσεις και υπομονή. Κανένας μας δεν περνάει τέλεια πιστευώ πλέον ,λόγω οικονομικων εννοώ,αλλά δεν τα παρατάμε κιόλας. Α επίσης κανένας δεν του είπε να πάρει δικαστικά το μωρό, εκείνη είναι που είπε πως δεν θέλει να το έχει και το άφησε στον ξάδερφό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν ήθελα να γράψω, γιατί νομίζω ότι σε ένα τέτοιο θέμα που ζητά τρίτος συμβουλή για το πως θα "παρέμβει" στο πρόβλημα μιας οικογένειας είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Όμως, διαβάζοντας δεν μπορώ να συγκρατηθώ...

Αγαπητή θεματοθέτρια, χωρίς να θέλω να προσβάλλω ούτε εσένα, ούτε την οικογένειά σου, θέλω καταρχήν να σου πω ότι δε νομίζω πως χρειάζεται να παρακινείτε ούτε εσύ ούτε κανένας τον ξαδερφός σου να κάνει το οτιδήποτε σε σχέση με τη γυναίκα του, παρά να σταθείτε δίπλα του και να τον βοηθάτε πρακτικά σε ό,τι χρειαστεί.

Δεν ξέρουμε κάτω από ποιες συνθήκες έφυγε η κοπέλα. Εγώ προβληματίζομαι λιγουλάκι, γιατί αν δεν ήθελε το παιδί πραγματικά, προφανώς και δε θα επιδίωκε να το βλέπει κάθε μέρα και μάλιστα για πολλές ώρες. Ξέρετε, όταν κλείνει η πόρτα του σπιτιού κανείς, ούτε καν ο στενότερος φίλος και συγγενής, δεν ξέρει τι γίνεται. Ο καλύτερος για τους άλλους άνθρωπος μπορεί να μετατρέπεται σε παλιάνθρωπο απέναντι στο σύντροφό του. Δε λέω ότι αυτό ισχύει για τον ξαδερφό σου, αλλά ας κρατάμε και μια πισινή. Η κοπέλα μπορεί να έφυγε για χίλιους δυο λόγους και να μην μπορούσε προσωρινά να πάρει μαζί της το παιδί γιατί δεν είχε που να μείνει, δουλειά, κλπ. Δεν τη δικαιολογώ, δε λέω καλά έκανε, απλά λέω ότι μπορεί να συμβαίνουν πράγματα μεταξύ του ζευγαριού που οι άλλοι μπορεί να μην ξέρουν. Επίσης είναι σύνηθες όταν υπάρχουν χωρισμοί να υποστηρίζουμε ο καθένας τη δική του πλευρά (αδερφή, αδερφό, ξαδερφό, φίλο, κουμπάρο, κλπ.) και ο άλλος που μέχρι χθες ήταν ο καλύτερος ξαφνικά να γίνεται άπιστος, τσιγγούνης, ανισόρροπος, κοκ.

Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο, λέω ότι πιθανά να έχεις άδικο. Οπότε, σταθείτε στον ξαδερφός σου και στο παιδάκι του δίνοντας πρακτική βοήθεια και το πως θα ρυθμίσουν ζητήματα διαζυγίου, κηδεμονίας, κλπ. το ζευγάρι αφήστε το πάνω τους.

 

καλησπέρα. δεν ζήτησα συμβουλή για το πως θα παρέμβω, απλά έμαθα από τα κορίτσια εδώ τι συμπτώματα είχαν στην επιλόχειο και μου είπαν και κάποια κορίτσια τη γνώμη τους. Επίσης όπως είπα και πριν δεν θεωρώ κανέναν καλό ή κακό της ιστορίας, απλά ακούω γυναίκες χωρίς τίποτα στη ζωή τους, που φεύγουν από ένα γάμο και παρόλα αυτά τα παιδιά τα παίρνουν μαζί. Τις ώρες που περνάει με το μωρό είναι αναγκαστικές καθώς η μαμά της δεν μπορεί να το προσέχει πάντα. Επίσης, ήθελα να της μιλήσω μήπως ακούσει κάποια κοντά στην ηλικία της αλλά δε μας θέλει, από την αρχή δε μας ήθελε κοντά της. Σε ψυχολόγο δε θέλει να πάει γιατί λέει είναι καλά απλά δε θέλει το μωρό και ευθύνες και θέλει να κάνει τη ζωή της. Είπα και πριν δε λέμε στον ξάδερφό μου άσχημα λόγια γιατί λέμε θα γυρίσει αλλά το θέμα είναι πλέον και το πόσο απογοητευμένος είναι μαζί της ο ξάδερφός μου. Γιατί μη μου πεις ότι πρέπει να είναι και χαρούμενος ή να την περιμένει για χρόνια. Κάτι τετοια βλέπω στο Πάμε πακέτο και τρελαίνομαι.Συγνώμη αλλά ούτε τρελή είμαι ούτε κακίες λέω στον ξάδερφό μου αλλά και το να τον βλέπω έτσι ενώ εκείνη βγαίνει με τις φίλες της δεν ξέρω αν είναι και το καλύτερο. Και ναι μεγαλώσαμε σαν αδέρφια και αν γυρίσει πάλι θα την αγκαλιάσουμε αλλά τι κακό θα έχει κάνει στην οικογένεια τους αυτή η κρίση?Μπορεί να μου πείτε όλες εσείς που θεωρείτε πως κάνουμε κατινιές ή ότι βάζουμε λόγια αλλά τι θα κάνατε αν ήταν ο αδερφός σας στη θέση του? Γιατί όποια λέει<< δε θα με έννοιαζε >> λέει το λιγότερο ψέμματα.Συγνώμη κιόλας για το μεγάλο ποστ και τη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλόχειος κατάθλιψη μπορεί να εμφανιστεί και ένα χρόνο μετά την γέννα και αυτο το ξέρω απο γνωστό μου. Δεν έχει συγκεκριμένα συμπτώματα, κάθε άνθρωπος αισθάνεται διαφορετικά τις αλλαγές στη ζωή του. Σύμπτωμα όμως μπορεί να είναι οτι δεν έχεις χρόνο για τον εαυτό σου, ότι δεν κάνεις τίποτα σωστά και δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις, μπορεί να νιώθει κάτι τέτοιο και γι'αυτό να απομακρύνθηκε μπορεί και όχι. Ο καιρός θα δείξει. Υπομονή να κάνετε και θα δείξει η κατάσταση. Ας ζητήσει ο ξαδερφός σου βοήθεια απο κάποιον ειδικό (ψυχολόγο) για το πως θα χειριστεί την κατάσταση αν η ίδια δεν θέλει. Το να τρέξει σε δικηγόρο απο την στιγμή που θέλει να κάνει μια προσπάθεια να τα βρεί με την γυναίκα του δεν μου "κολλάει". Είστε όλοι φορτισμένοι και ανχωμένοι αλλά μόνο με ηρεμία θα βρείτε την άκρη. Εύχομαι το καλύτερο για το μικρό και την οικογένειά του όποιο και αν είναι αυτο. Όλοι γνώμες λέμε αφού δεν γνωρίζουμε προσωπικά την κατάσταση. Ψυχραιμία και ηρεμία νομίζω χρειάζεται και όχι πανικοί και υστερίες. Και αφήστε τους μόνοι τους να τα βρούνε. Όταν παρεμβαίνουν τρίτοι συνήθως χειρότερα γίνονται τα πράγματα. (Και δεν σε κατηγορώ ότι παρεμβαίνεις ή ότι κάνεις υστερίες.)

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά για να μην υπάρξουν παρερμηνείες και επειδή έκανες το δικό μου κείμενο quote. Δε σε κατηγόρησα ούτε για ξεκατινιάσματα, ούτε για κατινιές, ούτε για τίποτα τέτοιο. Απλά είπα τη γνώμη μου, ότι καλό θα ήταν απλά να στηρίξετε τον άνθρωπο πρακτικά και μόνο, ούτε να του λέτε να την περιμένει, ούτε να του λέτε να χωρίσει... Γιατί και στις δύο περιπτώσεις μπορεί να πάρει λάθος αποφάσεις... Όταν ο άλλος είναι για τον α ή β λόγο ευάλωτος επηρεάζεται πολύ πιο εύκολα από τον περίγυρό του.

Επίσης, επιμένω στο ότι δεν ξέρετε τι έχει συμβεί ανάμεσα στο ζευγάρι. Εκείνος ισχυρίζεται ότι τσακώθηκαν για 250? που ήταν για τη ΔΕΗ και πήγαν σε τζην, μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι. Δεν είσαι στο σπίτι τους να ξέρεις. Μπορεί να την πλάκωσε την κοπέλα στο ξύλο, λέω π.χ., τραβηγμένο σενάριο, αλλά έχει συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες. Και επειδή έχουμε όλοι την τάση να υπερασπιζόμαστε το δικό μας άνθρωπο και επηρεαζόμαστε από τα όσα μας λέει, ίσως και εν θερμώ και διογκωμένα, καλό θα είναι να μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα...

Όπως και να έχει εύχομαι το καλύτερο για το παιδάκι. Να μην το επηρεάσουν τα όσα έχει περάσει και περνάει και να είναι πάντα ευτυχισμένο και υγιές στη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να μην υπάρξουν παρερμηνείες και επειδή έκανες το δικό μου κείμενο quote. Δε σε κατηγόρησα ούτε για ξεκατινιάσματα, ούτε για κατινιές, ούτε για τίποτα τέτοιο. Απλά είπα τη γνώμη μου, ότι καλό θα ήταν απλά να στηρίξετε τον άνθρωπο πρακτικά και μόνο, ούτε να του λέτε να την περιμένει, ούτε να του λέτε να χωρίσει... Γιατί και στις δύο περιπτώσεις μπορεί να πάρει λάθος αποφάσεις... Όταν ο άλλος είναι για τον α ή β λόγο ευάλωτος επηρεάζεται πολύ πιο εύκολα από τον περίγυρό του.

Επίσης, επιμένω στο ότι δεν ξέρετε τι έχει συμβεί ανάμεσα στο ζευγάρι. Εκείνος ισχυρίζεται ότι τσακώθηκαν για 250? που ήταν για τη ΔΕΗ και πήγαν σε τζην, μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι. Δεν είσαι στο σπίτι τους να ξέρεις. Μπορεί να την πλάκωσε την κοπέλα στο ξύλο, λέω π.χ., τραβηγμένο σενάριο, αλλά έχει συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες. Και επειδή έχουμε όλοι την τάση να υπερασπιζόμα

στε το δικό μας άνθρωπο και επηρεαζόμαστε από τα όσα μας λέει, ίσως και εν θερμώ και διογκωμένα, καλό θα είναι να μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα...

Όπως και να έχει εύχομαι το καλύτερο για το παιδάκι. Να μην το επηρεάσουν τα όσα έχει περάσει και περνάει και να είναι πάντα ευτυχισμένο και υγιές στη ζωή του.

 

Απο περιεργεια ρωταω:

Εσυ δεν συμβουλευεις κανεναν για τιποτα;Ουτε τους φιλους , ουτε οικογενεια , ουτε αυριο μεθαυριο τα παιδια σου;Αν καποιος σε χρειαστει , τι του λες;"δεν ξερω , δεν ειμαι μεσα στο σπιτι σας!";

Αν μου το ελεγε αυτο καποιος δικος μου , σε περιπτωση που του ζητουσα βοηθεια ,θα τον ξεγραφα τελειως.

Αλλο να εισαι διπλωματικος και αλλο αδιαφορος.

Στην προσπαθεια μας να φανουμε αμεροληπτοι , καμια φορα δινουμε μια εντυπωση του τυπου :"α, εμενα μη με ανακατευετε , δε θελω να βγω μπλεγμενη και να την πληρωσω εγω στο τελος, καντε οτι θελετε και μακρια απ το σπιτι μου!"

Επισης , δε νομιζω να ερχοταν το πιο κοντινο σου προσωπο (φιλη,ξαδερφη,κουμπαρα) και να σου ελεγε καποιο παραπονο και να διεξηγαγες ολοκληρη ερευνα να δεις αν οντως ειναι αληθεια!

 

Θελω να σου πω , πολυ καλοπροαιρετα , οτι οταν καποιος πολυ δικος μας εχει προβλημα, αυτοματα δουλευουμε μεσα μας τροπους για να βοηθησουμε.

Κι εγω "βγαζω την ουρα μου απ'εξω" οταν δε με πολυνοιαζει.

Οταν με νοιαζει ομως , κανω τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα, αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίτωση, όχι γενικά στο ζήτημα συμβουλεύω ή όχι τη φίλη μου, την αδερφή μου, κλπ. Και ναι όταν πρόκειται για οικογένεια και μάλιστα με μικρό παιδάκι θα είμαι πολύ επιφυλακτική. Δεν είναι ούτε στάση ουδετερότητας, ούτε αποχή, ούτε αποποίηση ευθυνών, ούτε στάση δε με νοιάζει. Θα ακούσω το πρόβλημα, θα του/ της συμπαρασταθώ με όποιον πρακτικό τρόπο, αλλά όχι δε θα εκφέρω γνώμη για ζητήματα που αφορούν μια οικογένεια, όπου υπάρχουν παιδιά. Δε θα πω περίμενε να δεις τι θα γινει ή χώρισε και κυνήγησε την επιμέλεια ή ο,τιδήποτε άλλο.

 

Είναι άλλο πράγμα να μου ζητήσει μια φίλη, μια ξαδέρφη, η αδερφή μου κλπ. συμβουλές για ένα πρόβλημα που μπροεί να έχει με τον γκόμενό της, με τη δουλειά της, με άλλη φίλη της, ακόμη και με το παιδί της, όπου και εμπειρικά μπορεί να έχω βιώσει κάτι παρόμοιο και άλλο πράγμα να πρόκειται για ένα τόσο ευαίσθητο ζήτημα που αφορά διαζύγιο, επιμέλειες, κλπ., κλπ. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που "καλοπροαίρετα" έχει κάποιος συμβουλέψει οικείο του και τελικά έκανε λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Aν διαβάζω καλά η κοπελα δεν θέλει να αναλάβει το παιδί...το κρατα αναγκαστικά κάποιες ώρες...η μητέρα εγκατέλειψε την συζυγική στέγη και το βρέφος... το ζευγαρι βρισκεται ουσιαστικα ηδη σε διασταση...

όλα αυτά δεν μπορουν να κρατησουν επ άπειρον....μια μαμα καλό θα είναι να εχει χρόνο να σκεφτεί αλλά δεν μπορεί το διχρονο να ζει σε ένα καθεστως ρευστο. Αυτό νομίζω συμβουλεύσαμε οι περισσότερες.

Όσο και να μας ενοχλεί ως γυναικες ΝΑΙ υπάρχουν και μητέρες που με την ανευθυνη και κυκλοθυμική στάση τους μπορεί να βλάψουν τον ψυχισμό ενός παιδιου. Αν η κοπέλα δεν δείξει αλλαγη στάσης απέναντι στο μωρό, τότε καλό είναι ο πατερας του παιδιου να απαυθυνθει σε έναν παιδοψυχολόγο και να οριστεί το πλαίσιο και το επίπεδο επικοινωνιας με το παιδί.

Για τους ενήλικες και την μεταξυ τους σχέση πιστευω ότι κανείς δεν νοιάζεται. Αλλά για το αγγελούδι είναι λογικο να ανυσηχουν οι συγγενείς. Και την λογική "βοηθειστε στα πρακτικά ζητήματα αλλα μέχρι εκεί" εγω δεν την δέχομαι. Αν η μαμα είναι ανευθυνη και εκθεσει το παιδι σε κίνδυνο εστω τις λίγες ώρες που το κρατά ποιος θα φερει την ευθύνη?? Δυστυχώς μέχρι να αποφασίσει η κάθε "μαμά" τι θέλει στην ζωή της πολλά στραβα μπορεί να συμβουν...

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα, αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίτωση, όχι γενικά στο ζήτημα συμβουλεύω ή όχι τη φίλη μου, την αδερφή μου, κλπ. Και ναι όταν πρόκειται για οικογένεια και μάλιστα με μικρό παιδάκι θα είμαι πολύ επιφυλακτική. Δεν είναι ούτε στάση ουδετερότητας, ούτε αποχή, ούτε αποποίηση ευθυνών, ούτε στάση δε με νοιάζει. Θα ακούσω το πρόβλημα, θα του/ της συμπαρασταθώ με όποιον πρακτικό τρόπο, αλλά όχι δε θα εκφέρω γνώμη για ζητήματα που αφορούν μια οικογένεια, όπου υπάρχουν παιδιά. Δε θα πω περίμενε να δεις τι θα γινει ή χώρισε και κυνήγησε την επιμέλεια ή ο,τιδήποτε άλλο.

 

Είναι άλλο πράγμα να μου ζητήσει μια φίλη, μια ξαδέρφη, η αδερφή μου κλπ. συμβουλές για ένα πρόβλημα που μπροεί να έχει με τον γκόμενό της, με τη δουλειά της, με άλλη φίλη της, ακόμη και με το παιδί της, όπου και εμπειρικά μπορεί να έχω βιώσει κάτι παρόμοιο και άλλο πράγμα να πρόκειται για ένα τόσο ευαίσθητο ζήτημα που αφορά διαζύγιο, επιμέλειες, κλπ., κλπ. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που "καλοπροαίρετα" έχει κάποιος συμβουλέψει οικείο του και τελικά έκανε λάθος...

 

Κι εγω στη συγκεκριμενη περιπτωση αναφερομαι.

Η Ειρηνη μας εχει πει οτι ο ξαδερφος της ειναι για εκεινη κατι παραπανω απο αδερφος.Αυτη τη στιγμη , βρισκεται μπροστα σε ενα σοβαρο προβλημα· πιθανον να διαλυθει η οικογενεια του.Το μυαλο του ειναι θολο και δεν ξερει, εν ολιγοις, τι του γινεται.Μερικα πραγματα , ισως , να μην μπορει να τα δει.Σκεφτεται:

Γιατι εφυγε;Πως το εχει παρει το μωρο;Τι τραυματα του εχουν δημιουργηθει;Εχει γκομενο;Μηπως ειναι επικινδυνη για το παιδι;Πως θα το μεγαλωσω;Τι θα του πω αυριο-μεθαυριο;Και χιλιαδες αλλα , μπορω να γραφω μεχρι αυριο!

 

Μια ωραια πρωια , ερχεται η "μανουλα" να δει το παιδι , ενω λειπουν ολοι , του ετοιμαζει μια βαλιτσουλα και μην την ειδατε!Οπως της την καρφωσε και εφυγε , τοσο απλα της την καρφωσε να παρει και το μωρο μαζι της!

 

Τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση;;

Χτυπιεσαι γιατι δεν του ανοιξες τα ματια ή δεν χτυπιεσαι;

 

Δυστυχως ή ευτυχως οι σχεσεις παντα κουβαλανε το βαρος μιας μεγαλης ευθυνης.Της συμβουλης.

Βεβαια ,πολυ σημαντικο ρολο παιζει ο τροπος που καποιος λεει κατι.

Δε θα πεις:"αντε , ανοιξε τα ματια σου , θα στο παρει αυτη καποια στιγμη το παιδι!".Λες:"Μηπως να δεις και τη νομικη πλευρα;Οχι εκδικητικα , απλα για να εισαι καλυμμενος στο μελλον.Ποτε δεν ξερεις.....".

Ετσι , εχεις σπειρει μεσα του την αμφιβολια και εκεινη φουντωνει.

Του δειχνεις ενα δρομο , που ισως μεσα στην θολουρα του να μην τον βλεπει.

 

Ενας χωρισμος απο μονος του ειναι κατι τραγικο.

Οταν εχεις να διευθετησεις και τα διαδικαστικα γινεται πολυ ψυχοφθορα υποθεση.

Δεν μπορεις ,ομως , να τα αποφυγεις.Ουτε να εθελοτυφλεις οτι καποιος μπορει να τα αποφυγει.

Μιλω εκ πειρας σαν παιδι χωρισμενων γονιων.

 

Τελος , καταλαβαινω οτι απλα εδω δεν συμφωνουμε , αλλα κουβεντα να γινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

argini,χαρουλα ευχαριστώ. ακριβώς έτσι σκέφτομαι. Όλοι λέμε να περιμένει, εδώ να φανταστείται του λένε άσε να περάσουν και οι γιορτές μήπως και γίνει κάτι. Αλλά αν γίνει κάτι κακό? Δεν τα λέω αυτά φυσικά σε αυτόν. Δε συμβούλεψα να χωρίσει, ούτε να εκδικηθεί αλλά λέω μήπως πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται και την ηρεμία τη δική του και του μωρού? Μήπως να αρχίσει να βλέπει τι θα γίνει νομικά? Περάσανε 2,5 μήνες από τότε που έφυγε η γυναίκα του και είναι έτσι η κατάσταση. Και πάλι σας εξηγώ ότι αυτά που σκέφτομαι τα λέω άντε μόνο στη μαμά μου για να φύγουν από μέσα μου, όχι στον ξάδερφό μου, α και σε εσάς. ;)Αυτό που με αγχώνει είναι ότι η κοπέλα λέει εγώ δε θέλω να γυρίσω. Που ξέρουμε τι θα κάνει καμιά μέρα αν αλλάξει γνώμη? Τέλος πάντων, σε τελευταία κουβέντα που τα είπα λίγο με τον ξάδερφό μου δε βλέπει λέει να γυρνάει σπίτι αλλά θα περιμένει λίγο ακόμη. Δε θέλω να μαλώσουμε στο τέλος και σε αυτό το ποστ όπως γίνεται σε άλλα. Όλες έχουν τη δική τους γνώμη φυσικά αλλά νομίζω μόνο ο χρόνος θα δείξει τι θα γίνει ότι και να λέμε εμείς εδώ. Και εγώ ελπίζω να γυρίσει αν και το θεωρώ απίθανο και ελπίζω όταν και αν γυρίσει να είναι όλα εντάξει. Γιατί αν κάποιος φύγει μία φορα, μπορεί να το ξανακάνει πάλι έτσι εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

argini,χαρουλα ευχαριστώ. ακριβώς έτσι σκέφτομαι. Όλοι λέμε να περιμένει, εδώ να φανταστείται του λένε άσε να περάσουν και οι γιορτές μήπως και γίνει κάτι. Αλλά αν γίνει κάτι κακό? Δεν τα λέω αυτά φυσικά σε αυτόν. Δε συμβούλεψα να χωρίσει, ούτε να εκδικηθεί αλλά λέω μήπως πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται και την ηρεμία τη δική του και του μωρού? Μήπως να αρχίσει να βλέπει τι θα γίνει νομικά? Περάσανε 2,5 μήνες από τότε που έφυγε η γυναίκα του και είναι έτσι η κατάσταση. Και πάλι σας εξηγώ ότι αυτά που σκέφτομαι τα λέω άντε μόνο στη μαμά μου για να φύγουν από μέσα μου, όχι στον ξάδερφό μου, α και σε εσάς. ;)Αυτό που με αγχώνει είναι ότι η κοπέλα λέει εγώ δε θέλω να γυρίσω. Που ξέρουμε τι θα κάνει καμιά μέρα αν αλλάξει γνώμη? Τέλος πάντων, σε τελευταία κουβέντα που τα είπα λίγο με τον ξάδερφό μου δε βλέπει λέει να γυρνάει σπίτι αλλά θα περιμένει λίγο ακόμη. Δε θέλω να μαλώσουμε στο τέλος και σε αυτό το ποστ όπως γίνεται σε άλλα. Όλες έχουν τη δική τους γνώμη φυσικά αλλά νομίζω μόνο ο χρόνος θα δείξει τι θα γίνει ότι και να λέμε εμείς εδώ. Και εγώ ελπίζω να γυρίσει αν και το θεωρώ απίθανο και ελπίζω όταν και αν γυρίσει να είναι όλα εντάξει. Γιατί αν κάποιος φύγει μία φορα, μπορεί να το ξανακάνει πάλι έτσι εύκολα?

 

Ο καθένας σε συμβουλεύει με τα βιώματά του και τις εμπειρίες του.. εγώ προσωπικά όπως σου έγραψα και πιο πάνω έχω "καμμένο" άτομο από τέτοια κατάσταση.. καμία κατάσταση όμως δεν είναι ίδια και κανένα άτομο επίσης δεν είναι ίδιο... εγώ προσωπικά ως μητέρα θεωρώ απαράδεκτο μία μητέρα να εξαφανίζεται και να αφήνει το παιδί της... όχι για την ίδια αλλά για το παιδί... από την άλλη μπορεί όντως η κοπέλα να φρίκαρε και να θέλει το χρόνο της.. όταν υπάρχει ένα παιδί στην μέση δεν είναι εύκολος ο χωρισμός... από την άλλη μία "ακατάλληλη" μητέρα είναι ότι χειρότερο για το παιδί.. εμείς είμαστε ενήλικες, το εάν θα επιστρέψει η συγκεκριμένη στο γάμο της μας είναι αδιάφορο... το παιδί όμως πρέπει να έχει ένα σημείο αναφοράς.. δεν μπορεί να περιμένει πότε θα γυρίσει η μητέρα του...και εάν θα γυρίσει.. ο ξάδελφός σου θα πρέπει να προστατέψει το παιδί και να του προσφέρει ένα περιβάλλον σταθερό... επίσης, όπως είπες και εσύ απόψεις ανταλλάσουμε εδώ μέσα... δεν σημαίνει ότι ο άνθρωπος θα κάνει αυτό που θα γράψει η ανώνυμη elenip... θα κάνει αυτό που πιστεύει καλύτερο για την οικογένειά του.. από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει.. απλώς θα πρέπει να πω ότι σε αρκετά πράγματα σαφώς και μπορούμε να πούμε την άποψή μας χωρίς να είναι οπωσδήποτε κριτική.... η δική μου άποψη λοιπόν είναι ότι υπάρχουν κατάλληλοι και ακατάλληλοι γονείς... και κατά συνέπεια κατάλληλη / ακατάλληλη μητέρα ... δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται κατακριτέο αυτό... θα σας δώσω και παραδείγματα από τον κοινωνικό μου περίγυρο (χωρίς να τους ξέρω πολύ καλά τους ανθρώπους) ..

περίπτωση α: μητέρα εγκατέλειψε από μωρό το παιδί της και τον άντρα της και ξαναέφτιαξε τη ζωή της, το παιδί μεγάλωσε με τον πατέρα

περίπτωση β: μητέρα εγκατέλειψε το σύζυγο και πήρε μαζί το παιδί.. στα 12 του χρόνια το παιδί επέλεξε να φύγει από την μητέρα και να μείνει με τον πατέρα...

από εκεί και πέρα, και ας κατηγορηθώ ως απόλυτη, όντας μητέρα ότι και να γινόταν στην ζωή μου το παιδί μου δεν θα το παρατούσα ποτέ.... σε αυτό είμαι απόλυτη... από εκεί και πέρα το νεαρό της ηλικίας / η μη ανάληψη ευθυνών και άλλα τόσα που μπορεί να ωθήσουν μία μητέρα να εγκαταλείψει το παιδί της είναι απλώς ελαφρυντικά που με το πέρασμα των χρόνων θα το βρει μπροστά της από το παιδί.. τι και αν την χαρακτηρίσω εγώ απαράδεκτη? το θέμα είναι ότι θα το κάνει το ίδιο της το παιδί και δεν νομίζω ότι υπάρχει χειρότερο από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να λέμε εμείς δεν έχει κανένα νόημα. Σημασία έχει τώρα τι γίνεται. Το μωρό πρέπει να έχει αυτά που είχε και πριν. Αφου δεν μπορεί να έχει την μαμά του θα πρέπει να ο μπαμπάς να πάρει διπλό ρόλο μέχρι η μαμά να συνηδητοποίησει την σοβάροτητα της πράξης της και ν αποφασίσει αν θα λάβει τον ενεργό ρόλο της μητέρας ή θα είναι μαμά επισκέπτρια . Οπως και να εχει το θέμα ειναι πολυ σοβαρό καλό ειναι να μην βιαστούν να παρθούν γρήγορες αποφάσεις αλλα καλό θα ήταν να ξεκαθαριστούν άμεσα κάποια πράγματα. Σίγουρα σε μια σχέση και σε μια φυγή φταίνει και οι 2 ο ένας λιγότερο ο άλλος περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Πολυ δυσκολη κατασταση eirinich, λυπηθηκα πολυ.. Ηθελα μονο να αναφερθω στο οτι η κοπελα βλεπει αναγκαστικα το παιδι. Κατα τη γνωμη μου, καλυτερα να μην την αναγκαζουν να το βλεπει, γιατι το μωρο θα εκλαμβανει την απορριψη και τον εκνευρισμο της. Εφοσον δεν το θελει, πως θα του μιλαει ηρεμα και γλυκα; Πως θα εχει την απαραιτητη υπομονη;Πως θα εχει την ορεξη να παιξει μαζι του; Πιστευω οτι ειναι καλυτερα να το βλεπει μια φορα τη βδομαδα, αλλα να το θελει,παρα καθε μερα με το ζορι. Επισης ηθελα να προσθεσω οτι εφοσον περασαν τρεις μηνες και δεν αλλαξε γνωμη, δε νομιζω οτι ηταν μια σπασμωδικη κινηση, ισως να μην παραμυθιαζεται και το παλικαρι οτι θα γυρισει. Καλο κουραγιο σας ευχομαι, για να κανετε το καλυτερο δυνατο για το μωρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα και απο εμενα, μολις ειδα το θεμα αυτο, αργοπορημενα, αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω καλα νεα για το παιδακι αυτο! Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ, κοντευω να σκασω!!!

Τελικα εμεινε με τον πατερα; Ζει τουλαχιστον σε ενα σταθερο περιβαλλον; Ειναι ευτυχισμενο;;;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν ήθελα να γράψω, γιατί νομίζω ότι σε ένα τέτοιο θέμα που ζητά τρίτος συμβουλή για το πως θα "παρέμβει" στο πρόβλημα μιας οικογένειας είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Όμως, διαβάζοντας δεν μπορώ να συγκρατηθώ...

Αγαπητή θεματοθέτρια, χωρίς να θέλω να προσβάλλω ούτε εσένα, ούτε την οικογένειά σου, θέλω καταρχήν να σου πω ότι δε νομίζω πως χρειάζεται να παρακινείτε ούτε εσύ ούτε κανένας τον ξαδερφός σου να κάνει το οτιδήποτε σε σχέση με τη γυναίκα του, παρά να σταθείτε δίπλα του και να τον βοηθάτε πρακτικά σε ό,τι χρειαστεί.

Δεν ξέρουμε κάτω από ποιες συνθήκες έφυγε η κοπέλα. Εγώ προβληματίζομαι λιγουλάκι, γιατί αν δεν ήθελε το παιδί πραγματικά, προφανώς και δε θα επιδίωκε να το βλέπει κάθε μέρα και μάλιστα για πολλές ώρες. Ξέρετε, όταν κλείνει η πόρτα του σπιτιού κανείς, ούτε καν ο στενότερος φίλος και συγγενής, δεν ξέρει τι γίνεται. Ο καλύτερος για τους άλλους άνθρωπος μπορεί να μετατρέπεται σε παλιάνθρωπο απέναντι στο σύντροφό του. Δε λέω ότι αυτό ισχύει για τον ξαδερφό σου, αλλά ας κρατάμε και μια πισινή. Η κοπέλα μπορεί να έφυγε για χίλιους δυο λόγους και να μην μπορούσε προσωρινά να πάρει μαζί της το παιδί γιατί δεν είχε που να μείνει, δουλειά, κλπ. Δεν τη δικαιολογώ, δε λέω καλά έκανε, απλά λέω ότι μπορεί να συμβαίνουν πράγματα μεταξύ του ζευγαριού που οι άλλοι μπορεί να μην ξέρουν. Επίσης είναι σύνηθες όταν υπάρχουν χωρισμοί να υποστηρίζουμε ο καθένας τη δική του πλευρά (αδερφή, αδερφό, ξαδερφό, φίλο, κουμπάρο, κλπ.) και ο άλλος που μέχρι χθες ήταν ο καλύτερος ξαφνικά να γίνεται άπιστος, τσιγγούνης, ανισόρροπος, κοκ.

Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο, λέω ότι πιθανά να έχεις άδικο. Οπότε, σταθείτε στον ξαδερφός σου και στο παιδάκι του δίνοντας πρακτική βοήθεια και το πως θα ρυθμίσουν ζητήματα διαζυγίου, κηδεμονίας, κλπ. το ζευγάρι αφήστε το πάνω τους.

 

Συμφωνώ σε όλα. Ακόμα και στα σημεία στίξης.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα-γιατι ακουμε μονο την μια πλευρα- ημητερα παντρευτηκε τον ξαδερφο της θεματοθετριας για τα ευρωπουλα. Για να λεει οτι ψωνιζε 250 ευρω!!! Τζιν παει να πει οτι το φυσουσε το παραδακι. Ομως ο ανθρωπος ηθελε να κανει μια επένδυση και τα ευρωπουλα δεν ρεουν πια. Ε τοτε η κυρια οντας τελειως ανωριμη συναισθηματικα σαν 14 χρονο σκεφτηκε"παντρευτηκα μικρη για να ζησω καλα και να του τα τρωω οχι και να στερουμε" σηκωθηκε και εφυγε για να συνεχισει ανεμελα την ζωη της σαν να μην εχει μωρο. Τωρα βγαινει πινει διασκεδαζει ελευθερη και της φαίνεται κακο ονειρο οτι παραλιγο να καταντησει νοικοκυρα που δε μπορει να ψωνισει οτι ακριβο θελει. Γιατι αλλιως να παντρευτω στα 23 -θα σκεφτηκε??? Για να τα φαει του μα..κα και να ζει με λουσα. Το παιδι απλως ηταν ενα προαπαιτουμενο για μια καλη ζωη

Αν ειναι ετσι οπως παρουσιαζονται τοτε μιλαμε για ενα οχι μονο ανευθηνο και επιπολαιο ανθρωπο αλλα κυριως καιροσκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...