Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια που επιμενει


Recommended Posts

καλησπερα! ΄Εχω ενα κοριτσάκι 5 μηνών μεθαύριο που μεχρι προχτές έπινε μονο δικό μου γαλα. Ενώ ολα ηταν καλά κ έτρωγα κ φουλ γαλακτοκομικά πριν 5-6 ημέρες περίπου έφαγα απότομα φακές κ πολλές μάλιστα. Την επόμενη ημέρα είδα λιγο αιματακι στα κακά κ απο τότε το μωρό κανει διάρροια. Πηγαμε για καλλιέργεια κοπρανων η οποία δεν έδειξε τιποτα. Η παιδιατρος μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, το έκανα για δυο ημέρες, μετά έφαγα ελάχιστα κ η μικρή μια χαρά απο το θέμα του αίματος, δεν ξανά εμφάνισε. Εγώ αποκλείω τα γαλακτομικά.

Επισης την έβλεπα οτι πεινάει κ οτι ήθελε να φάει. Της έφτιαξα κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο την οποία για πρωτη φορα τσάκισε. Από εκεί καταλαβα οτι πεινούσε καθώς και οτι μας κοιτάει που τρώμε κ ανοίγει το στόμα...

Ήθελα να το πάω περισσότερο διαςτημα με αποκλειστικό θηλασμό, αλλά νιώθω οτι το γαλα μου της φέρνει διάρροια, ενώ μετά την κρέμα ειναι ελαφρώς καλύτερα τα κακά. Πάντως ακομη ειναι νερουλά, χώρια η μυρωδιά!

Α! Κ μια φορά που της ειχα ανοιχτή την πάνα, έκανε κ αλλα κ βγήκαν με αφρό...

Τώρα ειναι καλύτερα, αλλά οχι όπως παλιά, μουσταρδί με σπορακια. και μετά από καθε μα καθε θηλασμό κανει διάρροια. Κ δεν βλέπω να της περνάει. Τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν τα κακά της είναι μουσταρδί και όχι πράσινα, δε χρειάζεται να άνησυχείς. Δεν πειράζει αν είναι νερουλά και αν έχουν αφρό. Δεν πειράζει επίσης αν δεν έχουν σποράκια. Είναι φυσιολογικό, δε σημαίνει ότι είναι διάρροια.

 

Τώρα για τα γαλακτοκομικά τι να σου πω; μου φαίνεται περίεργο τόσο καιρό να έτρωγες και να μην πείραζαν το μωρό και ξαφνικά να το πείραξαν τώρα.

 

Η παιδίατρος τι λέει για την κρέμα; Συνήθως από 6 μηνών αρχίζουν τα παιδιά στερεές τροφές όχι από 5.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην ίδια μέρα ειναι κ μουσταρδί κ κανά δυο φορες θα κανει κ πράσινα. Εν τω μεταξύ σφίγγεται κ κοκκινίζει κιόλας για να τα κανει... Σημερα συζητάγαμε με τον άντρα μου οτι έχουμε ξεχάσει πως ηταν παλιά κ μηπως ειναι νορμαλ αυτή η εικόνα. Αλλά παντα μετά το θηλασμό ενεργείται. χώρια που κ μες στο βραδυ κανει 2 φορες, που δεν έκανε ποτέ. παντα κοιμόταν σερί, το πρωί θήλαζε κ μετά τα πρώτα κακά της ημέρας.

Η παιδιατρος μου είπε οτι μαλλον την πειράζει το γαλα μου (που κ εγώ πλέον το ίδιο πιστεύω) κ να κανω δυο φορες την κρέμα την ημέρα (εγώ τη ρώτησα) κ να το προσπαθήσουμε ετσι μηπως διορθωθεί η εικόνα, αλλιώς με βλεπω να σταματήσω το θηλασμό.

με ρώτησε κ ποσο καιρό ειχα σκοπό να συνεχίσω... Ήθελα έναν χρόνο τουλάχιστον.

Σημερα ειμαι μες τη στενοχώρια...

Κ εγώ αποκλείω να τη πείραξαν τα γαλακτοκομικά, αλλά μου είπε μαχαίρι...

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που μου απάντησες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω οτι το γάλα της μαμάς δεν πειράζει. Το τι τρώει η μαμά ίσως ενοχλεί κάτι στο παιδί. Δεν ειναι το γάλα σου. Δεν χρειάζεται να το κόψεις τον θηλασμό. Το χρώμα στα κακά ειναι μια χαρά. Μπορεί να την πείραξαν οι φακές. Ξέρω οτι θέλει λίγο καιρό ο οργανισμός να καθαρίσει απο κάτι που έφαγες. Εγώ δεν βλέπω τον λόγω να κόψεις τον θηλασμό. Ίσως χρειάζεται να καθετε περισσότερο στο κάθε στήθος να παίρνει πιο πολυ λίπος για να μην έχεις πράσινα κακά.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου απαντήσουν πι πιο εμπειτες αλλα δεν κρατήθηκα με αυτα που διάβασα. Δηλαδη 5 μηνες το γάλα σου ηταν μια χαρά κ τώρα κάτι έπαθε; Η γιατρός δεν γνωρίζει τις συστάσεις του ΠΟΥ; 6 μηνες αποκλειστικο θηλασμο. Απο τη κρέμα μονο ζάχαρη παίρνει το παιδι το έχει ανάγκη; Άπαράδεχτη η γιατρός συγνώμη για το ύφος μου αλλα είναι τραγική. Βρήκε μετα απο 5 μηνες μαλλον καππου να πατήσει για να κόψετε το θηλασμό. Για όλα ο θηλασμός φταίει. Για τα κακά θα σου απαντήσουν κ οι πιο έμπειρες τα πρασινα είναι ή αλλεργια ή υπερπαραγωγή ή καποια ίωση. Μηπως κάνατε εμβολιο πρόσφατα; Και εμενα 5 θα γινει σε λίγες μέρες ο δικός μου κ αν έμενα στη άποψη της πρώτης παιδιάτρου δεν θα θήλαζα ούτε 40 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λιζα μου είπε πως ναι, μπορεί να κανει δυσανεξία ξαφνικά κ οχι απαραίτητα απο την αρχή. Κ μένα μου φαίνονται ολα κουλά. Ουτε μου αρέσει που της δίνω κρέμα (ζαχαρες κτλ). πριν λιγο έκανε ενα σκασμό κακά σαν την υφή της κρέμας ακριβώς. κορίτσια σημερα της έδινα την κρεμα κ για ποτε κατάπινε κ ξανανοίγε το στόμα... Σαν το γλάρο...

Εχω την αίσθηση οτι θέλει να μπει πιο νωρίς στις στερεές τροφές.Παιζει αυτό η εγώ φαντάζομαι; Αφού τρώω κατι κ μου μετράει τις μπουκιές...

Σκεφτομαι μηπως εχει αραιώσει το γαλα μου κ δεν την πιάνει. Κ με τη δίαιτα όμως που ακολουθώ χειρότερα δεν θα γίνει; Χωρις γαλακτομικά δηλαδή;

Αύριο ή μεθαύριο θα πάω κ σε δεύτερη παιδίατρο. Α! Κ μου είπε εκτος κ αν βγάζει δόντια (στο τηλεφωνο) εγώ δεν βλεπω πρησμένα ούλα...

Αυτό που με ενοχλεί ειναι Ότι δεν της περναει κ ποσο καιρό θα το παμε ετσι; Πρέπει να διορθωθεί αυτό για να μην γίνει ζημιά στο βλεννογόνο μου είπε...

Φλορα σε ευχαριστώ κ σενα κ τη Λιζα για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα δεν αραιώνει. Δεν υπάρχει αυτό. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Από την άλλη, υπάρχουν όντως παιδιά που είναι έτοιμα για στερεές νωρίτερα από 6 μηνών. Το ότι τρώει τόσο καλά παρόλο που έχετε αρχίσει μόλις πριν λίγες μέρες και το ότι δείχνει ενδιαφέρον όταν τρώτε εσείς είναι σημάδια.

 

Η γνώμη από δεύτερο παιδίατρο είναι πολύ καλή κίνηση. Πρόσεξε μόνο να είναι κάποιος με γνώσεις πάνω στο θηλασμό. Μπορείς επίσης να ζητήσεις γνώμη από κάποιο σύμβουλο θηλασμού. Σε καμία περίπτωση μην κόψεις το θηλασμό, χωρίς να έχεις πάρει δεύτερη γνώμη.

 

Μου φαίνονται λίγο υπερβολικοί οι φόβοι της τωρινής σου παιδιάτρου. Το ότι κάνει μια δυο φορές πράσινα κακά, δε μου ακούγεται και τόσο τραγικό. Ή ιωσούλα είναι που είπαν και τα κορίτσια ή υπερπαραγωγή ( σε αυτή την περίπτωση να την αφήνεις να τελειώσει πρώτα με το ένα στήθος και όταν δεν το θέλει άλλο, τότε να της δίνεις το δεύετερο) ή την πείραξε κάτι που έφαγες (οι φακές; ).

 

Το ότι δεν τρως γαλακτικομικά μην σε απασχολεί ως προς το γάλα που παράγεις. Υπάρχουν πάρα πολλές μανούλες που δεν τρώνε γαλακτικομικά επειδή το παιδί τους έχει αλλεργία αλλά αυτό δεν επηρεάζει το θηλασμό. πριν κάνεις όμως οποιαδήποτε αποχή, βεβαιώσου ότι υπάρχει λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Γιατί να ταλαιπωριέσαι αν δεν είναι απαραίτητο;

 

Προσωπικά πάντως, θεωρω ότι περισσότερο αναστάτωση θα φέρει στο πεπτικό της σύστημα η απότομη εισαγωγή στερεών τροφών. Και τα δικά μου παιδιά όταν ξεκίνησαν στερεές έκαναν κακά κάποιες φορές μέσα στην νύχτα τον πρώτο καιρό.

 

Στη θεση σου, απλά θα άφηνα περισσότερο χρόνο από τη μέρα με τις φακές χωρίς να κάνω επιπλέον πειράματα με εισαγωγή στερεών. Αν δώσεις απλά λίγο χρόνο, λίγες περισσότερες μέρες για να καθαρίσει ο οργανισμός σου, το πρόβλημα ίσως λυθεί από μόνο του.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Οπαλ σε ευχαριστώ για τα καθησυχαστικά σου λογια. Ειναι βάλσαμο. Στον Παπαβέντση διάβαζα οτι τη δυσανεξία στη λακτόζη την παρουσιάζουν απο 2-6 εβδομάδων κ σπάνια αργότερα. Θα συνεχίσω για λιγο ακομη τη διατροφή που μου εχει συστήσει ωστόσο. Εμβόλιο έκανε γυρω στις 8 του μηνα κ εκει είχε μια μερα διάρροια αλλά πέρασε. Τώρα σκεφτομαι οτι εκει κοντα στις φακές ειχα φάει κ μια μελιτζανοσαλάτα με περίεργη γεύση, ίσως κ αυτό. Απόψε πρωτο βραδυ που δεν ξύπνησε να κανει κακά κ ξύπνησα εγώ από συνήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξύπνησα για τον ιδιο λόγο κ δυστηχως καθε φορα τον παιρνει αρκετή ωρα μεχρι να κανει σημερα απο τις 5 παρα εικοςι προσπαθούσε μεχρι τωρα, η γιατρός μας είναι η Πατσουρου οταν της το ειπα δεν την ανησύχησε. Ο αφρός που γράφεις αρχικά να ξερεις οτι τη στιγμη που τα κανουν ειναι σαν αφρός Fanta έτσι αναφέρει στο βιβλιο της η Πατσουρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Συμφωνώ τόσο με την αγανάκτηση της Λίζας, όσο και με τις σκέψεις της opal.

 

Να διορθώσω, μόνο, ότι άλλο αλλεργία στα γαλακτοκομικά και άλλο δυσανεξία στη λακτόζη. Η δεύτερη εμφανίζεται μετά το έτος.

 

ΥΓ: η κρέμα που δίνεις στο μωρό δεν έχει γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Εχει γαλα κ η κρεμα πως δεν εχει; εκεί να δεις αντίφαση! Σημερα φεύγω για το νησί μου κ εκεί θα δω μια άλλη παιδίατρο να μου πει κ αυτή τη γνώμη της. Αν κ θεωρώ το οτι ακομη κοιμάται ειναι καλό σημάδι, ξεκουράζεται το καλό μου. Ουτε τελικά θα κανω 2 τις φορες την κρεμα την ημέρα. Θα κανω υπομονη άλλες 2-3 ημέρες. Απο το απογευμα και μετά, δηλαδή μετά την κρεμα καλυτερεύει η κατάσταση, αλλά μεσα στην ημέρα μεχρι κ εχτές είχαμε διάρροιες κ παντα μετά το θηλασμό. Σκρατέ ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Καλημερα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θεωρείς ότι κανει διάρροια μετά απο κάθε θηλασμο; Δηλαδή αποκλείεται να ειναι ενα μωρό με συχνές κενώσεις; Ανησυχητικό ειναι οταν το μωρό δεν εχει ούρα, δάκρυα, σάλια, δηλαδή δείχνει σημάδια αφυδάτωσης.

 

Για την κρεμα... Χάθηκαν οι φρέσκες φυσικές τροφές;;;;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα κάποια στιγμη περίπου 3 μηνών έκανε μια φορα την ημέρα, για αυτό τώρα μου φαινεται παράξενο. Κάνει περίπου 8 κενώσεις την ημέρα. Χτες καναμε μονο πράσινα κακά ολη ημέρα. Η παιδιατρος εδώ μας είπε να τα κόψουμε ολα κ την κρεμα εφόσον εχει γαλα (λογικό). Νινα ξανά ποιες φυσικές τροφές εννοείς; Ειναι 5 μηνών τώρα. Χτες έφαγα ψάρι κ ψαρόσουπα μονο κ σημερα είχε εξανθήματα το πρωί... Κ εγω τρώω μονο σούπες κ αυστηρή δίαιτα...

Λιζα θα σου στειλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Τη μερα που είχες δει το αιμα στα κακά της, θηλάζατε ακόμα αποκλειστικά ή ειχατε αρχίσει ήδη την κρέμα;

 

Πόσες κενώσεις έκανε λίγο πριν το περιστατικό με το αίμα στα κακα;

 

Οταν λες ότι κάνεις αυστηρή δίαιτα τι εννοείς; Έχεις κόψει και τιποτε άλλο πέρα από τα γαλακτοκομικά;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη μερα που είδα αιματακι θηλαζα ακομη αποκλειστικά κ αν δεν γινόταν όλο αυτό με τη διαρροια, θα το πήγαινα ετσι ώσπου να παμε 6 μηνών. Επίσης πριν τις φακές θυμήθηκα οτι είχαμε φάει κ κουκιά. Αλλά κ κατι τέτοιο να την είχε πειράξει, δεν έπρεπε να εχει διορθωθεί μεχρι τώρα;

Μια μερα ειναι καλύτερα κ αναθαρρώ κ μετά παλι φτου κ απο την αρχή διαρροια...

Πριν το περιστατικό δεν θυμάμαι αριθμό κενώσεων, ίσως 5 ίσως παραπάνω... Κ 3 μηνών είχαμε περάσει κ διάστημα που έκανε μια φορα τη μερα.

Η παιδιατρος εδώ μου είπε μονο σούπες να τρώω για 3 ημερες κ το δοκιμάζω κ αυτό... όλοι μου λένε οτι βγάζει σίγουρα δόντια, αλλά πως να το καταλάβω που δεν βλεπω κατι... Συνέχεια βάζει χέρια βεβαια, δαγκώνει ό,τι βρει κ μουγκρίζει κ σημερα παλι πράσινα έκανε κ πριν από λιγο σκέτο νερό... Το απογευμα ηταν πράσινα σαν τζελ.

Η διάθεσή της όμως τέλεια.

Αλλά δεν με βλεπω να αντέχω αλλο με τη διατροφή. Τωρα θα πάω να φάω κοτόπουλο ψητό φιλέτο.

Ευχαριστώ οπαλ για το ενδιαφέρον σου!

Α! Κ να πω οτι το βραδυ πλέον ξυπνάει κ θηλάζει 2 φορες απο εκεί που το πήγαινε σερί. μαλλον πεινάει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη με ποιό σκεπτικό σου είπε η παιδίατρος για σούπες. Ίσως επειδή περιέχουν πολύ νερό και το πολύ νερό θεωρείται -εσφαλμένα- ότι αυξάνει το γάλα. Κατά τα άλλα το ίδιο φαγητό που είναι μαγειρεμένο ως σούπα, μπορείς να το φας και χωρίς το νερό του, δε βλέπω διαφορά. π.χ. εκεί που θα έτρωγες κοτόσουπα, θα φας κοτόπουλο στο φούρνο.

 

Λένε γενικά ότι όταν βγάζουν δόντια τα μωρά έχουν διάρροιες. Δεν ξέρω αν είναι κάτι έγκυρο επιστημονικά αλλά έχω ακούσει πολλές μαμάδες που το λένε.

 

Τα κουκιά είναι πολύ πιθανόν να έφταιγαν για το αίμα. Είναι ένα τρόφιμο που θέλει προσοχή. Άσχετο λίγο, αλλά πριν από ένα μήνα περίπου έφαγε κουκιά ο πατέρας μου και είχε αίμα στα ούρα, ενώ παλιά δεν τον πείραζαν.Καλύτερα να μην ξαναφάς όσο θηλάζεις. Τώρα δεν ξέρω γιατί δεν της έχει περάσει ακόμα αφού έχει περάσει καιρός από τότε.

 

Μια υπόθεση που θα έκανα ήταν ότι αναστατώθηκε το πεπτικό της σύστημα αρχικά με τα κουκιά και μετά με την απότομη εισαγωγή στερεών τροφών. Δεν ξέρω τι θα ήταν σωστό να κάνεις, αλλά στη θέση σου θα θήλαζα αποκλειστικά για καμιά εβδομάδα χωρίς άλλες παρεμβάσεις να δω πώς θα πάει.

 

Όταν ξεκινήσεις να δίνεις στερεές μπορείς να αρχίσεις με φυσικές τροφές, όπως φρούτα (π.χ. μπανάνα, αχλάδι, μήλο), κρέας (π.χ. κοτόπουλο, κιμά μοσχαρίσιο) λαχανικά (π.χ. κολοκύθι, καρότο) και πατάτα, ρύζι, αλεσμένα στο μπλέντερ.

 

Το γάλα σου πώς το νιώθεις; Υπάρχει περίπτωση να έχεις υπερπαραγωγή; Αφήνεις το μωρό να τελειώσει με το πρώτο στήθος πριν του δώσεις το άλλο ή μήπως στην προσπάθειά σου να πιει και από τα δύο στήθη το αλλάζεις μεριά πριν πιει όλο το γάλα από το πρώτο στήθος;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μπορεί απλα να εχει ίωση για αυτο ειναι έτσι τα κακά, οποτε άσχετο με τη τι τρως.. Δεν σου ειπε για αυτο το ενδεχόμενο η παιδιατρος;

Καλα έκανες και ξεκίνησες στους 5 μηνες αν θεωρήσες οτι το μωρο ειναι έτοιμο, μερικα πραγματικά δεν κρατούνται , και εδω πια λένε να αρχιζεις απο τους 5 αν δεις οτι το θελει απλα δωςε του κατι καλύτερο για αυτο λαχανικά και φρούτα και οχι κρέμες με ζάχαρη!! :-)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ που μου γράφετε!

Οπάλ δεν ξανά αγγίζω όσπρια γενικά κ ας ειναι η αγαπημένη μου τροφή!

Το γαλα μου ένιωθα οτι δεν της έφτανε κιόλας, ειδικά οταν την είδα πως κατέβαζε την κρεμα! Συνήθως πίνει απο το ενα στήθος ώσπου να τελειώσει κ αν γκρινιάξει, σπανίως, την βάζω κ από το αλλο. Σημερα τα κακά της ηταν πιο κανονικό χρωμα, αλλά αν μου έλεγε κάποιος να τα μαζέψω, δεν θα μπορούσα, ειναι τελείως υγρά κ μπαίνουν μεσα - κατω απο την πάνα. Προς το παρόν κόψαμε την κρεμα, συνεχίζω τον αποκλειστικό θηλασμό κ μετά τις φυσικές τροφές που συστηνετε αν κ η πρωτη παιδιατρος με μάλωσε που της είχα δώσει μπανάνα (είχε πει ειναι νωρίς). Η δεύτερη μας είπε σούπες για να προσλαμβάνω κ εγω πολυ νερό κ η μικρή κατι τέτοιο.

babycute οχι δεν είπαμε για το ενδεχόμενο της ίωσης.

Απλά λέω κ εγώ να χαλαρώσω κ ας ειναι ετσι τα κακά της, δεν μπορώ να κανω κατι αλλο. Κ θα ξεκινήσω κ τα γαλακτοκομικά σιγά σιγά (ενα βραδυ αγανάκτησα κ έφαγα ρυζόγαλο κ το πρωί ενα μπολ γαλα) κ η μικρή αιματακι δεν ξαναειχε, πέρα απο εκείνη την μια κ μοναδική φορά...

Όλοι μου λένε για δόντια, αλλά δεν εχει σκάσει τιποτα ακομη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα δικά μου παιδιά από 4 μηνών περίπου τα κακά τους δεν είχαν πια σποράκια αλλά ήταν τελείως νερουλά, μέχρι να αρχίσουμε στερεές. Σε μία ιστοσελίδα με φωτογραφίες για το πώς είναι τα φυσιολογικά κακά ενός μωρού, είχα δει ότι τα θεωρούσε κι αυτά φυσιολογικά (δυστυχώς δε θυμάμαι την ιστοσελίδα). Καλά έκανες που ξεκίνησες ξανα γαλακτοκομικά, αφού είδες μάλιστα ότι δεν πειράζουν το παιδί. Επίσης, φαντάζομαι ότι σιγά σιγά θα κοντεύει πεντέμιση μηνών η μπέμπα σου. Δεν είναι και ιδιαίτερα νωρίς λοιπόν για να ξεκινήσεις, ειδικά μάλιστα αφού είχε ανταποκριθεί τόσο καλά τρώγοντας με τόση όρεξη.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Το ζητούμενο δεν είναι τόσο η σύσταση των κενωσεων, όσο ο αριθμός του. Το ότι από 3, την ημέρα, γίνανε 8, ισοδυναμεί με διάρροια.

 

Τα κουκιά είναι επικίνδυνα μόνο αν το παιδί έχει έλλειψη ενζύμου G6PD. Ο έλεγχος γίνεται σε όλα τα νεογέννητα. Στέλνει το μαιευτήριο μία ειδική κάρτα που έχει σταγόνες αίμα από τη φτέρνα του μωρού. Αν υπάρχει έλλειψη, παίρνετε γραπτή ενημέρωση από το Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού.

 

Κυριακή, συμφωνώ να επανέλθεις στον αποκλειστικό θηλασμό και εσύ να τρώς τα πάντα, με μέτρο.

 

ΥΓ: την κρέμα μπορεί να την κατάπινε απλώς επειδή του άρεσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Ο αριθμός των κενώσεων εχει μειωθεί, πλέον δεν τα κανει μετα από καθε θηλασμό, αλλά αργότερα ή μετά απο δεύτερο θηλασμό. Τωρα μου έδωσε κάποιος την ιδέα να τα τραβάω φωτό κ το ξεκίνησα!

Το απογευμα ο άντρας μου επιμένει να την παμε σε τρίτο παιδίατρο που ειναι κ εντελώς δίπλα μας (διπλανή πόρτα). Εχουμε τρελαθεί λιγο. Αλλά λέω δεν χάνουμε κατι.

Χτες το βραδυ ξύπνησε μια μονο φορα για να θηλάσει κ οχι δυο όπως έκανε. ίσως να ειναι κ φυσιολογικό.

Με την αδερφή μου γεννήσαμε μαζί με 6 ημερες διαφορα. Βλεπω κ τα κακά του δικού της μπέμπη κ ειναι σαν πολυ αραιή φάβα ( αλλά μια μάζα την έχουν).

θα θέλα παρα πολύ να ειναι φυσιολογικό όλο αυτό. Συνεχίζω το θηλασμό, την Παρασκευή εχουμε εμβόλιο κ ελπίζω να ειμαστε εντάξει στο βαρος μας. Παίζει ενα μωρο να χάσει βαρος ή να ειναι στάσιμο; Αν κ ειχα δει ότι κατι έχει πάρει. Απο διάθεση πάντως σούπερ!

σας ευχαριστώ πολύ κ παλι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Ο αριθμός των κενώσεων εχει μειωθεί, πλέον δεν τα κανει μετα από καθε θηλασμό, αλλά αργότερα ή μετά απο δεύτερο θηλασμό. Τωρα μου έδωσε κάποιος την ιδέα να τα τραβάω φωτό κ το ξεκίνησα!

Το απογευμα ο άντρας μου επιμένει να την παμε σε τρίτο παιδίατρο που ειναι κ εντελώς δίπλα μας (διπλανή πόρτα). Εχουμε τρελαθεί λιγο. Αλλά λέω δεν χάνουμε κατι.

Χτες το βραδυ ξύπνησε μια μονο φορα για να θηλάσει κ οχι δυο όπως έκανε. ίσως να ειναι κ φυσιολογικό.

Με την αδερφή μου γεννήσαμε μαζί με 6 ημερες διαφορα. Βλεπω κ τα κακά του δικού της μπέμπη κ ειναι σαν πολυ αραιή φάβα ( αλλά μια μάζα την έχουν).

θα θέλα παρα πολύ να ειναι φυσιολογικό όλο αυτό. Συνεχίζω το θηλασμό, την Παρασκευή εχουμε εμβόλιο κ ελπίζω να ειμαστε εντάξει στο βαρος μας. Παίζει ενα μωρο να χάσει βαρος ή να ειναι στάσιμο; Αν κ ειχα δει ότι κατι έχει πάρει. Απο διάθεση πάντως σούπερ!

σας ευχαριστώ πολύ κ παλι!

 

Τα κακα των μωρών που θηλάζουν μπορεί να ειναι τόσο αραιά που να τα πίνει κι η πάνα πολλές φορες. Το ότι αυξάνονται δεν ισοδυναμεί παντα με διάρροια πάντως.

Με το βάρος όλα τα σενάρια παίζουν!

Κανεις αποχή απο γαλακτοκομικά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αυξάνονται δεν ισοδυναμεί παντα με διάρροια πάντως.

 

Ο ορισμός της διάρροιας περιλαμβάνει την απότομη αύξηση του αριθμού των κενωσεων. Το, επί μακρόν, 3 που έγινε 8, ξαφνικά, είναι σαφέστατα διάρροια.

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός της διάρροιας περιλαμβάνει την απότομη αύξηση του αριθμού των κενωσεων. Το' date=' επί μακρόν, 3 που έγινε 8, ξαφνικά, είναι σαφέστατα διάρροια.[/quote']

 

Εξαρτάται κι απο αλλα η διάρροια. Απο το ποσοστό αφυδάτωσης ενός ατόμου πχ. Αν μια μέρα φάω φασόλια πχ και πάω τουαλέτα 4-5 φορες ενώ συνήθως πάω 1-2 αλλα όλα ειναι οκ, δλδ ουρώ φυσιολογικά, οι κενώσεις ειναι υγιείς, η διάθεση ειναι καλή και δεν έχω συμπτώματα αφυδάτωσης τότε δεν έχω διάρροια, απλά έφαγα φασόλια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...