Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΣ ΘΗΛΑΣΕ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ!!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί ενώ καθόμασταν στο σαλόνι χαλαρά και θήλαζε ο μικρός μετά το φρούτο (έχουν και τα δύο βρογχίτιδα παρεπιπτώντος) μου ζήτησε η κόρη μου 3 ετών και 8 μηνών να πιεί γάλα.

Της λέω <να σου βάλω σε ένα κουταλάκι να δοκιμάσεις?>

<Ναι.>μου λέει

Της βάζω και μου λέει <μου άρεσε> θέλω να πιώ απο το β@ζί. <Έλα> της λέω. Στην αρχή δεν ήξερε πώς να το κάνει και της λέω όπως κάνεις με το καλαμάκι. Και εκεί που πειραματιζόταν και ήμουν σίγουρη πως θα τα παρατήσει, είδα την θηλή μου αντέδρασε και άρχισε να βγαίνει γάλα και εκείνη το έπινε.

Μου είπε πως της άρεσε πάρα πολύ και θέλει να πίνει κι εκείνη, ο μικρός την κοίταζε καλά καλά, κάποια στιγμή έκλαψε λίγο, την έσπρωξε αλλά του μάζευα το χέρι.

Τώρα το στήθος μου το νιώθω αλλιώτικο σαν να έχει πρηστεί.

Ξέρω πως η Πατσούρου λέει πως δεν είναι σωστό αλλά αν μου το ζητάει δεν μπορώ να αρνούμαι στο ένα παιδί και να προσφέρω στο άλλο. Αν είναι λάθος θα πρέπει να σταματήσω να θηλάζω και τον γιό μου 11 μηνών.

 

Τι να κάνω? Έχει συμβεί σε καμία αυτό? Το έχετε ξανακούσει?

Δεν ξέρω πείτε όλες οι απόψεις δεκτές, είμαι τελείως χαμένη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν έχεις το βιβλίο σελίδα 239 τόμος Α λέει: ....Εάν το παιδί ζητήσει να ξαναθηλάσει , όταν δεί το διάδοχο στο στήθος το κάνει γιατί θέλει να το ενημερώσετε για τα όρια που ισχύουν σ αυτόν τον τομέα. Κάθε μητέρα μπορεί να χειριστεί την κατάσταση με τον τρόπο που επιθυμεί, όμως θεωρητικά, επιτρέποντας στο παιδί που απογαλάκτισε πριν 3 μήνες ή 3 χρόνια να ξαναθηλάσει, του δημιουργείτε πιθανόν <<καθήλωση>>. Του μαθαίνετε δηλαδή κάθε φορά που αντιμετωπίζει μια δυσκολία ή μία αλλαγή στη ζωή του να την επιλύει με μία <<στοματική>> λύση , όπως είναι το φαγητό, το ποτό ή το κάπνισμα...

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, κοίτα εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477

 

Από τότε η μεγάλη μου θηλάζει πάλι κανονικά. Δεν βλέπω να της δημιουργώ καθήλωση, γιατί δεν είχε ξεπεράσει ακόμη τη στοματική φάση, καθώς ήθελε ακόμη πιπίλα και μπιμπερό (τα κόψαμε αφού ξαναρχίσαμε να θηλάζουμε).

 

Τώρα, εσύ ξέρεις καλύτερα τα παιδιά σου κι εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Σου ξαναζήτησε σήμερα να θηλάσει, ή ήταν μόνο για μια φορά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ εμένα η μεγάλη μου κορη (2ετων) είχε ζητήσει να θηλάσει οταν ηταν 1μηνων η μικρή μου,μαλιστα είχε παρει κ θέση, ξάπλωσε κ αυτή να θηλάσει όταν τελείωσε η μπέμπα, με έπιασε τελείος απροετοιμαστη μέχρι εκείνη την στιγμή δεν το είχα σκεφτεί καθόλου οτι μπορεί να ζήταγε γάλα απο μένα (την είχα θηλάσει μεχρι 9 μηνων) Εκείνη την στιγμή αυθόρμητα απλά της εξήγησα οτι εμείς τρώμε κ αλλες τροφές αλλα η μπέμπα μας πινει μόνο γαλατάκι με απλά λογάκια κ δεν έδωσα συνέχεια στο θέμα. Μετα απο αυτό εψαξα στο φορουμ εδω κ σε ένα ποστ για το θηλασμό ταντεμ βρήκα αυτο που γράφει η κ Πατσουρου που έγραψες παραπάνω, βέβαια η μεγάλη μου κόρη δεν ξαναζήτησε απο τότε αλλά κ εγώ είχα μπει στην διαδικασία να σκεφτώ ''γιατι όχι".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην αμερικη ειναι μια μαμα που τα θηλαζει κ ειναι 7 χρονων , τωρα οι περισσοτερες θα πουν καλα κανεις κ κανει κ κανουμε , αλλα απο την στιγμη που το παιδι ειναι μεγαλο η λυση δεν ειναι το ποτηρι??:confused::confused:

πιστευω οτι ξαναγυρναει παλι πισω (παλιμπεδισμος)αν συνεχιστει κατ'εξακολουθησει ο θηλασμος, ειναι σαν να μου λεει η μεγαλη μου που ειναι 3 οτι θελει κ αυτη πανα πιπιλα κ κουνημα κ εγω να της πω ναι , εγω της εξηγισα οτι τωρα μεγαλωσες κ οταν εισουν κ εσυ μωρακι στα καναμε κ το δεχτικε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι θα αντιμετωπίσω πολύ σύντομα (σε 2 εβδομάδες περίπου που θα γεννήσω) αυτό το θέμα και ήθελα να ανοίξω τόπικ.

 

Η κόρη μου είναι 20 μηνών και θήλασε ένα χρόνο περίπου. Τώρα, της λέμε για να την προετοιμάσουμε διάφορα για την καινούρια μπέμπα, μεταξύ άλλων "ότι η μπέμπα θα τρώει από το στήθος της μαμάς". Αν και δεν πρέπει να έχει σχετική ανάμνηση, δείχνει ανανεωμένο ενδιαφέρον για το στήθος μου!

 

Τεσπα, όταν έρθει η ώρα, λέω να την αφήσω να δοκιμάσει και να πίνει όταν θέλει, αλλά όχι σε μόνιμη βάση (και αυτή έχει ακόμα πιπίλα και μπιμπερό).

Μου φαίνεται πολύ σκληρό να την αποκλείσω...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι αυτό περί "καθήλωσης" ναι μεν μου φαίνεται λογικό, αλλά κι εγώ που δεν θήλασα σχεδόν καθόλου, πάλι έτσι αντιμετωπίζω τα προβλήματά μου (στην περίπτωσή μου, φαγητό, ή μάλλον σοκολάτα).

Θέλω να πω, το ζήτημα της "στοματικής λύσης" μου φαίνεται ευρύτερο, και όχι μόνο από το αν η μικρή μου θα θηλάσει τώρα ή όχι.

Με λίγα λόγια, αν μου ζητήσει και επιμείνει, με βλέπω για tandem...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμενα οταν γεννησα εκανε την κινηση μια μερα..τη σταματησα να μη πιει απο το στηθος αλλα της εδωσα να δοκιμασει με το δαχτυλο...ειπε οτι της αρεσε και της ειπα εαν θες μπορω να σου δινω με ποτηρι...της πιπιλιζα ομως μεχρι τοτε οτι η μπεμπα πινει γαλα απο τη μαμα οπως εσυ οταν ησουνα μικρη μεχρι να βγαλει δοντια...μετα θα πινει οπως εσυ..οταν λοιπον εκανε τη κινηση της ειπα και για τα δοντια και της το γυρισα εαν θελει σε ποτηρι....εμεινε ικανοποιημενη οτι δε της το αρνουμαι τελειως....οποτε δε μου το ξαναζητησε...τωρα δε ξερω εαν εκανα σωστα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

βρε αγαπες μου γιατι προβληματιζεστε τοσο με το αν κανατε σωστα? η καθε μια μανουλα προσπαθει να κανει αυτο που νομιζει εκεινη σωστο , εγω δεν ρωτησα κανεναν μονη μου τα μεγαλωνω δεν εχω μαμα δεν εχω πεθερα κ οπος εχω ξαναπει πιστευω οτι δεν ειναι λογικο να παλινδρομιζει ενα παιδι,,,, εχουν φυγει πλεων απο το σταδιο του θηλασμου τα παιδια που ειναι 1-2-3-4-5-6-7- μην το κανουμε σαν τις υποαναπτικτες χωρες οι οποιοι τους δεινουν μεχρι τα 6 γιατι δεν εχουν να φανε κ δεν εχουν αλλη λυση , εξαλου οποιον κ να ρωτησεις θα σου πει οτι το μητρικο γαλα μετα τους 12 μηνες δεν προσφερει τιποτα στο μωρο , δεν εχει καν ουτε σιδηρο , ποια μανα την σημερον ημερα καθετε σπιτι ολη μερα κ θηλαζει2-3 παιδια? ολες δουλευουν εχουν 2-3 παιδια εχουν το σπιτι κ ολες τις αντιστιχες υποχρεωσεις. εγω που δεν θηλασα γιατι δεν εχω αντιστιχες ψυχικες αναγκες (δεν ξερω κ πως τις λετε,,, ) τωρα αμα θελει η μικρη σου να δωκιμασει πες της ελα δοκιμασε αλλα πιστευω δεν θα σου αρεσει (δεν θα μπει στο κοπο μετα απο αυτο που θα ακουσει , να δοκιμασει) γιατι να ξαναξεκινησει παλι στηθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξαλου οποιον κ να ρωτησεις θα σου πει οτι το μητρικο γαλα μετα τους 12 μηνες δεν προσφερει τιποτα στο μωρο , δεν εχει καν ουτε σιδηρο

αυτο που λες δεν ειναι και τοσο σωστο...... το μητρικο γαλα ειναι ανεκτιμητης και διατροφικης και ψυχολογικης αξιας....ανεξαρτητα με το τι ηλικια εχει το μωρο-νηπιο που θηλαζει........

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν ειναι και τοσο σωστο...... το μητρικο γαλα ειναι ανεκτιμητης και διατροφικης και ψυχολογικης αξιας....ανεξαρτητα με το τι ηλικια εχει το μωρο-νηπιο που θηλαζει........

 

Σωστά, δείτε και αναλυτικά εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42236

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ιστορία οι στατιστικές δείχνουν ότι σε μεγαλύτερο ποσοστό θηλάζουν οι εργαζόμενες γυναίκες και όσες έχουν υψηλότερο βιωτικό επίπεδο.

Επίσης δεν είναι κακό να προβληματίζεσαι. Μερικούς ανθρώπους τους βοηθάει να μοιράζονται τους προβληματισμούς τους, ειδικά σε τόσο ευαίσθητα θέματα. Αν δεν έχεις μάνα και πεθερά ένα παραπάνω!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συχνά γίνεται ο θηλασμός;

Στην αρχή το παιδί θηλάζει κάθε τρεις ώρες και σταδιακά ανάλογα με τις ανάγκες του νεογνού. Το γάλα έχει την υψηλότερη θρεπτική αξία το πρώτο εξάμηνο.

 

Έρευνες των 30 τελευταίων χρόνων καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι ο μητρικός θηλασμός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος διατροφής του βρέφους και πρέπει να συμβαίνει τουλάχιστον για τους 6 πρώτους μήνες ζωής του.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=84

 

διαβασα κ την αλλη αποψη

http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/search/label/%CE%A4%CE%BF%20%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%20%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B1

 

 

κ θα πω οτι εγω που ειχα 6 μηνεσ γαλα στην πρωτη κ μετα μ κοπικε μαχαιρι , χωρις χαπια ,,, κ 2 μηνες στην μικρη ... οτι ισως πασχω απο καρκινο!????????

μου φενοντε πολυ μονοπλευρες οι αποψεις περι θηλασμου,

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις και λίγο συμπαράσταση εύκολα πιστεύεις ότι σου κόπηκε! Εμένα μία παιδίατρος με έπεισε ότι το γάλα "είχε κοπεί μαχαίρι" όταν ο μπέμπης μου ήταν 20 ημερών! Ήθελα όμως να θηλάσω και είχα και τη συμβουλή της μαμάς μου και της Αγλαϊας και τελικά τα κατάφερα. Αν σταματουσα να θηλάζω εκείνη τη μέρα θα κοβόταν όντως! Δεν ξέρω τι να σου πω... εγώ και ο μπέμπης μου το απολαμβάνουμε πάρα πολύ. Ακόμα κι αν δεν έχει θρεπτική αξία,(ε! όλο και κάτι θα έχει) έχει συναισθηματική! Τελικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μην έχεις τύψεις που δεν θήλασες, αλλά μην συμβουλεύεις και τις κοπέλες που θηλάζουν. Νομίζω δεν έχεις ανάλογες εμπειρίες...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παρακάτω τα παραθέτω απο το site της iatronet που δίνεται πιο πανω

"Στην αρχή το παιδί θηλάζει κάθε τρεις ώρες και σταδιακά ανάλογα με τις ανάγκες του νεογνού. Το γάλα έχει την υψηλότερη θρεπτική αξία το πρώτο εξάμηνο.

Πότε μια γυναίκα δεν πρέπει να θηλάσει;

Στην αρχή το παιδί θηλάζει κάθε τρεις ώρες και σταδιακά ανάλογα με τις ανάγκες του νεογνού. Το γάλα έχει την υψηλότερη θρεπτική αξία το πρώτο εξάμηνο.

Πότε μια γυναίκα δεν πρέπει να θηλάσει;

Όταν έχει ραγάδες, η μητέρα πρέπει να σταματήσει ένα 24ωρο το θηλασμό και μετά να συνεχίσει.

Η γυναίκα που παίρνει αντιβιοτικά, ιδιαίτερα τετρακυκλίνες, θα πρέπει να τις μετριάσει, γιατί είναι δυνατόν να προκαλέσουν βλάβες στα δόντια του μωρού. Δεν πρέπει να θηλάζει η μητέρα που παρουσιάζει εισολκή της θηλής (όταν δηλαδή μπαίνει μέσα η θηλή), όταν παίρνει κυτταροστατικά φάρμακα σε περίπτωση αντιμετώπισης του καρκίνου με χημειοθεραπεία.

Ακόμη, δεν πρέπει να θηλάσει η γυναίκα, όταν έχει βαριά γρίπη από ιό που μπορεί να μεταδοθεί στο παιδί.

Όχι στο κάπνισμα, γιατί η νικοτίνη περνά με το μητρικό γάλα στο νεογνό. "

Αγλαια που είσαι?

γιατι εγω νομίζω οτι τα παραπάνω αντιβαίνουν σε ότι έχουμε πει εδω μέσα? Αν τα διαβάσει μια μαμά καινούργια σίγουρα θα οπισθοχωρήσει. Ποιο μωρό στην αρχή τρωει καθε τρεις ώρες?

τι σημαινει οτι δεν πρεπει να θηλασει μια γυναικα με ραγαδες?

Αν έχεις γρίπη δεν μπορείς να θηλάσεις?

Αν δεν έχεις προεξεχουσες θηλες δεν μπορείς να θηλάσεις?

Αν καπνίζεις δεν μπορείς να θηλάσεις?

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

επίσης και εμένα η μεγάλη ήθελε πολυ και την έβαλα αλλα με δάγκωσε πολυ και τώρα κανει οτι θηλάζει στον αερα και γελάει! επισης θηλάζει όλες τις κουκλες της και αν δει κανενα μωρο με μπιμπερο κανει και παρατηρήσεις στις μαμάδες τους

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

zoitheodos μαλλον δεν θα σε βοηθησω κ πολυ γιατι δεν μου εχει συμβει, απλα το σκεφτομουν ολα αυτα εντελως θεωρητικα αν μου συνεβαινε ποτε, τι θα εκανα....:confused:

 

θεωρητικα λοιπον, (γιατι 'ποτε μη λες ποτε':-))συμφωνω με την πατσουρου....και περιπου ο,τι λεει η angel:

πιστευω οτι ξαναγυρναει παλι πισω (παλιμπεδισμος)αν συνεχιστει κατ'εξακολουθησει ο θηλασμος, ειναι σαν να μου λεει η μεγαλη μου που ειναι 3 οτι θελει κ αυτη πανα πιπιλα κ κουνημα κ εγω να της πω ναι , εγω της εξηγισα οτι τωρα μεγαλωσες κ οταν εισουν κ εσυ μωρακι στα καναμε κ το δεχτικε:rolleyes:

 

ισως ακομα καλυτερη να ειναι η λυση του ποτηριου....κ καθολου η δοκιμη απο το στηθος.

 

δλδ ενω στην αρχη εδωσες με κουταλακι, εκανες πισω κ προσφερες αυτο που τωρα ειναι αποκλειστικα του μωρου για τοσους μηνες (δεν ειναι και νεογεννητο!) κ πολυ χαρακτηριστικη ειναι η κινηση του να διωξει την αδερφη του!!

 

στεκομαι πολυ περισσοτερο στο ενδεχομενο τραυμα του 2ου παιδιου απο τη 'σφετεριστρια' του στηθους παρα στην ιδια την προσφορα του στηθους στο 1ο παιδι...

 

ετσι οπως τα σκεφτομαι τωρα, τελικα δεν νομιζω οτι ηταν κ ο,τι καλυτερο, να προσφερεις το στηθος, λογω της ηλικιας του 2ου, και της απομακρυνσης απο το θηλασμο εδω και πολυ καιρο, του 1ου.

 

επισης , αυτο που λες οτι 'δεν μπορεις να αρνεισαι στο 1ο παιδι' ... δεν εχουν την ιδια θεση μεσα στην οικογενεια, αυτη ειναι η μεγαλη αδερφη και αυτος ειναι ο μικρος αδερφος, που θηλαζε τοσο καιρο (δεν ειναι καθολου λιγοι οι 11 μηνες) και συνεχιζει να θηλαζει, ενω η μεγαλη καποια στιγμη επιθυμησε το στηθος...δεν ξερω αν η ικανοποιηση καθε επιθυμιας του μεγαλυτερου παιδιου, που ενδεχομενως ζηλευει, (και ειναι εντελως φυσιολογικο να ζηλευει) οδηγει σε καλο....:roll:

 

κ να προσθεσω οτι η καθηλωση σε καποιο σταδιο πχ στοματικο, δεν ειναι το αν θα ικανοποιουμαστε με τη γευση της σοκολατας σε καποια ζορικη φαση....ειναι πραγματα πολυ πιο εσωτερικα και βαθεια, που δημιουργουν δυσαρεστες ψυχικες καταστασεις, νευρωσεις. (αυτο, για την ιστορια της ψυχολογικης ερμηνειας)

 

μια γνωμη ειπα, που το πιθανοτερο ειναι να μη σου πολυκανει. φυσικα εσυ κ μονο εσυ ξερεις τα παιδακια σου. ελπιζω να μη με παρεξηγησες, ειναι κ λεπτα ζητηματα αυτα, κ εγω εξεθεσα απλα τις αποψεις μου χωρις να θελω να σε στενοχωρησω, ουτε κ να μπω σε διαμαχες για το αν ισχυουν οοοολα αυτα ή οχι. :D

σου ευχομαι να βρεις την καλυτερη λυση για ολους!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μην έχεις τύψεις που δεν θήλασες, αλλά μην συμβουλεύεις και τις κοπέλες που θηλάζουν. Νομίζω δεν έχεις ανάλογες εμπειρίες...

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused: η κοπελα ρωτησε κατι εμας κ οχι εναν ψυχολογο η συμβουλο , διαβαζει τις εμπειριες κ περνει γνωμες

θα απαντησω μονο κ μονο για να σου πω , οτι δεν νιωθω καθολου τυψεισ:lol:

θα ενιωθα μονο αν ειχα τα παιδια μου μεσ την ασητια . απο την στιγμη που προσφερω τα παντα στα παιδια μου δεν νιωθω ενοχες.

εξαλου 3 χρ 104 19 κιλα και 9 μηνων 77 π 8μιση κιλα ,,(καλα τρωνε )

κ τελος το να πω την γνωμη μου δεν θεωρω οτι ειναι κακο, δεν πιστευω να εχει βγει νομος που να λεει στισ μητερες που θηλασαν 6 μηνες κ οχι 2 χρονια οτι δεν εχουν εμπειρια θηλασμου ????:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα!!!!θεωρω οτι καλο ειναι να ακους γνωμες γενικα αλλα εδω περα μπερδευεσαι!!!!

το θεμα ειναι λεπτο και πολυ συγκεκριμενο ταυτοχρονα.

εμενα αν με ρωτουσες θα εκανα ακριβως το ιδιο.στην πορεια βλεπειις πως παει...δηλαδη θα στο ξαναζητησει η ηταν της στιγμης...συγχρονως ενημερωνεσαι και ακους γνωμες(οπως κανεις εσυ τωρα) και τελικα παιρνεις μια αποφαση.πως την παιρνεις ειναι το θεμα θα μου πεις?

ακολουθεις το ενστικτο σου σαν μανα που αγαπαει τα παιδια της και τελος.

εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα.

ευχομαι να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο!!!!!

καλη δυναμη!!!!!

tzimakos was born at 10/03/2009!

 

mom and dad love you..........

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος την πρωτη φορα που ειδε να βαζω την νεογεννητη τοτε αδερφη του στο στηθος, γουρλωσε τα ματια και με κοιταξε σαν να ημουν...εξωγηινη, το δε μωρο η...σφετεριστρια της μητρικης αγκαλιας. Ζηλευε και ζηλευει ακομα(παμε αρκετα καλυτερα), μα ειναι 2,5 μηνες που αποθηλασα και ξερετε τι μου πεταξε προχτες που θυμωσε για κατι ασχετο? θα σου κοψω το στηθος να μην τρεχει γαλα...........!!!!!!!!

Μπορει ο δικος μου να αντεδρασε ακραια μα νομιζω πως η μικρη σου ζητησε το στηθος απο καθαρη- και ισως καταπιεσμενη?-ζηλεια. Δεν εχει να κανει με το αν ειναι θρεπτικο-που ειναι- το μητρικο γαλα, μα με τις ισορροπιες αναμεσα στα δυο παιδια. Εμενα μου ζητησε αρκετες φορες( τον πρωτο μηνα) να πιει και του ειπα απλα οτι και αυτος απο κει επινε οταν ηταν μωρακι και οταν εβγαλε δοντια επινε απο το μπουκαλι και τωρα απο το φλιτζανι. Δεν το ξανασυζητησε, μα τον ετρωγε, ειμαι σιγουρη.Ισως εκανα λαθος και γω τι να πω? μα δεν το μετανιωσα αφου δεν ηθελα με τιποτα να τον γυρισω πισω. Υπηρχαν αλλοι πιο εποικοδομητικοι τροποι-για την ηλικια του, 3 ετων-να του δειξω την αγαπη μου και την ακλονητη θεση του στην οικογενεια. Καθε μια κανει αυτο που θεωρει καλυτερο για τα παιδια της εν τελει...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις τόσο διαφορετικές απόψεις σας, είναι καλό να διαφωνούμε αλλιώς θα χασμουριόμασταν ε?

 

Να σας πώ τα νεότερα στο κομμάτι του θηλασμού της μεγάλης. Αφού είχαν περάσει 1-2 ώρες απο το συμβάν και ενώ δεν το σχολιάσαμε με την μικρή καθόλου, ξύπνησε ο μπαμπάς της και έτρεξε να του το πεί, πράγμα που μου έδειξε πως το θεώρησε πολύ σημαντικό η ίδια, ΄του είπα στα αγγλικα να μην το σχολιάσει καθόλου απλά με κοίταζε λίγο απορημένος ο άνθρωπος. Στην συνέχεια το απόγευμα κοιμήθηκε ο μικρός και παίξαμε πολύ με την μικρή. Το βράδυ δεν μου το ξαναζήτησε, γενικά δεν αναφέρθηκε σε αυτό κανείς. Ήταν ήρεμη πάντως, έτσι όπως το βλέπω δεν νομίζω οτι θα ξαναγυρίσει στο στήθος, ήθελε απλά να τσεκάρει πως είναι όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελικά ότι σωστά το χειρίστικες. Ήρεμα και χωρίς έμφαση! Πάντως παιδάκια με μικρή διαφορά ηλικίας είναι λίγο σαν τεντωμένο σκοινί. Πρέπει συνέχεια να αποδεικνύεις ότι τα αγαπάς εξίσου!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννηθηκε η κορη μου ο γιος μου ηταν 2μιση χρ.δεν ειχε κοψει ουτε τα παμπερς ουτε την πιπιλα δεν θυλαζε αλλα εγω εξ αρχης του ειχα παρει ενα αρκουδακι και οταν αλλαζα την μικρη επερνε και αυτος και αλλζε το αρκουδακι του ενα απογευμα που θηλαζα την μικρη ακουω πισω μου τσομπ τσομπ γυρναω και βλεπω το παλικαρακι μου,ειχε το αρκουδακι του στο βιζακι του με σηκωμενη την μπλουζα του και εκανε πως το θηλαζε.κοιτα μαμα εγω μαμ το νινι...εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε ειναι τωρα16χρ.αλλα αυτο το σκηνικο δεν θα το ξεχασω ποτε μου!θελει να ασχοληθεις πολυ και εξυπνα με την μικρη και δεν θα εχεις προβληματα και απο οτι βλεπω εισαι σε καλο δρομο.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος την πρωτη φορα που ειδε να βαζω την νεογεννητη τοτε αδερφη του στο στηθος, γουρλωσε τα ματια και με κοιταξε σαν να ημουν...εξωγηινη, το δε μωρο η...σφετεριστρια της μητρικης αγκαλιας. Ζηλευε και ζηλευει ακομα(παμε αρκετα καλυτερα), μα ειναι 2,5 μηνες που αποθηλασα και ξερετε τι μου πεταξε προχτες που θυμωσε για κατι ασχετο? θα σου κοψω το στηθος να μην τρεχει γαλα...........!!!!!!!!

Μπορει ο δικος μου να αντεδρασε ακραια μα νομιζω πως η μικρη σου ζητησε το στηθος απο καθαρη- και ισως καταπιεσμενη?-ζηλεια. Δεν εχει να κανει με το αν ειναι θρεπτικο-που ειναι- το μητρικο γαλα, μα με τις ισορροπιες αναμεσα στα δυο παιδια. Εμενα μου ζητησε αρκετες φορες( τον πρωτο μηνα) να πιει και του ειπα απλα οτι και αυτος απο κει επινε οταν ηταν μωρακι και οταν εβγαλε δοντια επινε απο το μπουκαλι και τωρα απο το φλιτζανι. Δεν το ξανασυζητησε, μα τον ετρωγε, ειμαι σιγουρη.Ισως εκανα λαθος και γω τι να πω? μα δεν το μετανιωσα αφου δεν ηθελα με τιποτα να τον γυρισω πισω. Υπηρχαν αλλοι πιο εποικοδομητικοι τροποι-για την ηλικια του, 3 ετων-να του δειξω την αγαπη μου και την ακλονητη θεση του στην οικογενεια. Καθε μια κανει αυτο που θεωρει καλυτερο για τα παιδια της εν τελει...

 

Κι εγώ πιστεύω ότι περί αυτού πρόκειται... Ζήλεια δηλαδή και "τσεκάρισμα" των ορίων και ισορροπιών.

Κι ο πρώτος μου γιος, ζήτησε κατά καιρούς, να τον κάνω μπάνιο, να τον ταίσω με το κουτάλι, να τον σκουπίσω στην τουαλέτα, να τον ανεβάσω στα πόδια μου και να τον ανακουνώ παίζοντας το "αλογάκι" κλπ. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...