Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

καλημερα κυριε χριστοπουλε.εχθες(21η ημερα οτυ κυκλου) εκανα τεστ παπ και ο γιατορς μου βγρηκε εναωχραιματωμα στην δεξια ωοθηκη 4 εκ.μου εδωσε primolout απο αυριο 23η ημερα-27η ημερα.λογω του οτι προσπαθουμε για παιδι πρεπει πριν τα ξεκινησω τα χαπια να κμια χοριακη?σας ευχαριστω.

 

Το ωχραιματωμα το βρισκει καποιος με το υπερηχογραφημα. Η ληψη προγεστερονης δεν προβληματιζει στην εγκυμοσύνη αλλά δεν πιστευω στη δραστικοτητα της σε αυτες τις περιπτωσεις. Θα απορροφηθει απο μόνο του. Εκτός και αν είναι σε οξεία φαση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κύριε Χριστόπουλε γεια σας!Πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων και είναι τα εξής :Οιστραδιόλη-Ε2 :22.1pg/ml Φάσεις Παραγωγική :12-165 ,Ωορρηξία :86-500 ,Εκριτική:44-210 ,Εμμηνόπαυση:5-54 . Θυλακιοτρόπος ορμόνη(fsh) :9.7mIU/ml Φάσεις Παραγωγική :2.5-13 ,Ωορρηξία :3.4-35 ,Εκριτική :1.0-10.0 ,Εμμηνόπαυση :23-120 . Ωχρινοτρόπος Ορμόνη (lh) :4.9 mIU/ml Φάσεις Παραγωγική :2.0-13.0 ,Ωορρηξία :9.0-76.0 ,Εκριτική :1.0-17.0 ,Εμμηνόπαυση :8.0-60.0 .Προλακτίνη 5.6ng/ml 2.0-29.0.Αυτές είναι οι απαντήσεις από τις εξετάσεις μου.Πως τις βλέπετε;

 

Καλές... υπαρχει καποιος λόγος που τις κανατε??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε κυριε ΧΡιστοπουλε,

 

Καταρχην να σας ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια που δινετε σε αυτο το forum συμμετεχοντας και εσεις σε αυτο..

Θα ηθελα να σας πω και εγω το προβλημα μου,ειμαι 27 χρονων και ο συζυγος 26.Εχουμε ελευθερες επαφες εδω και 3 αλλα τον τελευταιο χρονο προσπαθουμε για παιδακι,αλλα τιποτα ακομα....οποτε αρχισαμε να ψαχνομαστε.να σας πω οτι εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων,μια διαταραχη κυκλου,οποτε της καπνισει ερχεται,ειχα κανει μια αγωγη με αντισυλληπτικα,ρυθμιστηκε καπως αλλα τωρα τα ιδια ξανα.ο συζυγος εχει κανει σπερδομιαγραμματα,του βρηκαν χρονια προστατιτιδα,πηρε 2 αντιβιωσεις για 3 μηνες περιπου και τωρα να δουμε τιεδειξε η τελευταια καλλιεργεια,εχει μετρια κινητικοτητα,γυρω στο 20%.Θεωρω πως εγω πρωτα πρεπει να παρω καποια αγωγη για τη ρυθμιση της ωορηξιας αλλα ο συζυγος πως μπορει να βελτιωσει την κινητικοτητα?ειμαστε απελπισμενοι,οι συγγενεις πιεζουν,ποτε θα κανετε παιδακι,ξερετε τα γνωστα.ειμαστε 2 μιση χρονια παντρεμενοι.Εχω κανει σαλπιγγογραφια,ειναι ενταξει,το μονο θεμα απο πλευρασ μου ειναι οι πολυκυστικεσ ωοθηκεσ!

μπορειτε σας παρακαλω να με συμβουλεψετε τι να κανω,εχω παει σε ποσους γιατρους,ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο,ο ενας που πηγα πρεπει να κανουμε ειπε εξωσωματικη,ο αλλος εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση,αλλος παλι μας ειπε καποιες σπερματεγχυσεις,θα τρελαθουμε,εχουμε δωσει τοσα χρηματα σε επισκεψεις χωρις αποτελεσμα!Μειναι πολυ κριμα γιατι κανεις δεν μας βοηθαει σε τετοια δυσκολη στιγμη,και τους πληρωνεις κιολας!ολα για τα χρηματα μονο!!

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,θα χαρω για την απαντηση σας.

 

Δυστυχώς οι πληροφορίες των απαντησεων απο τις εξετασεις δεν επαρκουν. Δεν μπορω να εχω αποψη απο τοσο λίγες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

 

Σας έχω ξαναγράψει το ιστορικό μου παλιότερα αλλά να το ξαναναφέρω για να μην ψάχνεται. Κάνω σαλπιγγογραφία(πριν 2 χρόνια, δεξιά οκ, αριστερή κάπως καλή) και μένω έγκυος με κλομιφαίνη. Παλινδρόμισε. Ξανά μένω έγκυος και αποβάλλω 2 μήνων. Το αποτέλεσμα της βιοψίας ήταν ενδομητρίτιδα. Πήρα πάρα πολύ αντιβίωση και στο ενδιάμεσο ξαναμένω έγκυος, με χαμηλή χοριακή απο την αρχή, που καταλήγει πάλι σε παλίνδρομη. Μου είχετε προτείνει τότε, μάλιστα σας είχε φανεί παράξενο, πως δεν ξαναέκανα σαλπιγγογραφεία. Τα ερώτηματά μου τώρα είναι τα εξής:

1ο: Αν κάνοντας την σαλπιγγογραφία με μυκόπλασμα στη μήτρα-ενδομήτριο, υπάρχει περίπτωση να μολύνθηκαν και οι σάλπιγγες. Ή αν απο τις αντιβιώσεις δημιουργήθηκαν συμφύσεις. Επειδή την τελευταία φορά που προσπάθησα με κλομιφαίνη (μετά απο τις αντιβιώσεις και χωρίς άλλη σαλπιγγογραφία) δεν έχω μείνει έγκυος. Αν ισχύει αυτό, υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει σοβαρή ζημιά; Πχ υδροσάλπιγγες κτλ. Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο να μείνει κανείς έγκυος όποτε το θέλει απλά άρχισα να ανησυχώ για τέτοιου είδους θέματα.

2ο: Επίσης, κάνοντας μια υστεροσκόπηση, τυχόν συμφυσεις στις σάλπιγγες διορθώνται;

3ο: Η χαμηλή χοριακή απο την αρχή της εγκυμοσύνης, που τελικά μετά απο 2-3 μέρες καταλήγει σε παλίνδρομη, σημαίνει οτι γονιμοποιήθηκε κακής ποιότητας ωάριο ή μήπως παίζουν ρόλο και η κατάσταση των σαλπιγγών;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και με συγχωρείται για το πλήθος των ερωτημάτων μου..

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε ξεκιναω την επομενη εξωσωματικη κ ο συζηγος μου εκανε σπερμοδιαγραμμα τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

αριθμος σπερμ. να ml-200000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>20000000

αριθμος σπερμ. ολικος-400000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>40000000

ζωτικοτητα(βιωσιμοτητα)

90% φυσιολογικη τιμη εργαστηριου 50% στα 60'

 

κινητικοτητα ωρα ωρα ωρα 12η ωρα

ταχεια κινηση 60% 62% 55% 38%

καλη κινηση 20% 12% 10% 14%

κινηση επιτοπου 10% 7% 7% 4%

ακινητα 10% 19% 28% 44%

 

Ειναι αρκετά καλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κυριε Χριστοπουλε,

εκανα εχθες χοριακη και βγηκε 15,10

τελευταια περιοδος 14/05/12 ειναι φυσιολογικο ή οχι??

 

οχι, καποιο προβλημα υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρε, θα ήθελα να ρωτήσω εχει 5 μέρες που κάθε φορά που θηλάζω πονάω πολύ, πονοι περιόδου αρκετά δυνατοι και μετα το θηλασμό διαρκουν λίγο ακόμα ή μπορει να τους έχω και πριν το θηλασμό και στο θηλασμό να χειροτερευουν ή απλα να παραμένουν. Περίοδο δεν έχω ακόμα γεννησα πριν 13 μηνες. Τι μπορεί να έυθυνεται? Προ εγκυμοσυνης δεν ειχα τόσο εντονο πόνο ουτε όταν ειχα περιοδο και αν πονουσα λίγο την πρωτη μερα. Γεννησα με καισαρική. Ευχαριστώ.

 

Μηπως έχετε μειώσει το θηλασμό και ετοιμαζεστε να αδιαθετησετε και πάλι? Ο θηλασμός προκαλει αντανακλαστικα συσπασεις της μήτρας.

Link to comment
Share on other sites

Αξιοτιμε Κε Χριστοπουλε,

εχω 2 αποβολες στο ιστορικο μου, στην 6,5 και 8 εβδομαδα αντοιστιχα που ομως η αναπτυξη ηταν αργη, η χοριακη δεν διπλασιαζοταν και ο σακος μικροτερος σε ηλικια (5,5 εβδομαδω φαινονταν ενω ημουν 7) και δεν ειδαμε εμβρυο μεσα ποτε.

Μετα απο πολλες εξετασεις τα αποτελεσματα ηταν τα εξης:

ορμονικες σε φυσιολογικα πλαισια, προγεστερονη την 21 μερα ηταν 13,1

ομοζυγη στην mthfr c774t(καπως ετσι νομιζω λεγεται) καθως και

ετεροζυγη στη μεταλλαξη g 20210 a τηε προθρομβινης

 

Μετα την 1η αποξεση και ενω επαιρνα αντισσυλιπτικα ειχα αντιπυρινικηα αντισωματα ΑΝΑ θετικα 1/320 και anti ds dna 80 με φυσ.τιμες μεχρι 15. Μου ειπαν ομως οτι η χρηση αντισυλλιπτικων μπορει να επηρεασει το αποτελεσμα. Ξαναεκανα μετα την 2 αποξεση που δεν επαιρνα αντισυλλιπικα και ηταν 1/80.

 

Καρυοτυπος ζευγους φυσιολογικος.

Ελεγχος και νκ κυτταρα φυσιολογικα

επισης φυσιολογικη καμπυλη σακχαρου, αντιθυρεοειδικα αντισωματα, καλλιεργεια κολπικου υγρου (παλια ειχα ureaplasma urealiticum αλλα το αντιμετωπισα με αντιβιωση.

Το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου σαν κινητικοτητα και αριθμος μια χαρα αλλα με φυσιολογικης μορφολογιας σπερματοζωαρια 15%

 

Υστεροσαλπιγγογραφια φυσιολογικη

Υστεροσκοπηση δεν εχω κανει

Στο παρελθον ειχα πολυκυστικες κ πολυ αστατο κυκλο (απουσια περιοδου και 1,5 χρονο οταν ημουν 19, τωρα ειμαι 30) που αντιμετωπιστηκε με αντισυλληπτικα και εκτοτε εχω κυκλο 30-33 ημερων

 

ΠΙστευεται οτι οι 2 αποβολες προκληθηκαν λογω θρομβοφιλιας?

Θα με συμβουλευατε να κανω υστεροσκοπηση? Ο γιατρος που με παρακολουθει μου εχει δωσει ηδη σαλοσπορ και μολις μεινω εγκυος μου ειπε οτι θα κανω αντιπηκτικες ενεσεις και θα παρω πρεζολον (λογω υψηλω ΑΝΑ που ειχα)

Να σημειωσω οτι η 1η συλληψη εγινε μετην 1η προσπαθεια και η 2η μετα απο ενα χρονο πορσπαθειων και με τη βοηθεια των serpafar/pregnyl καθως και οτι στη 2 αποβολη ξεκινησα αντιπηκτικες ενεσεις απο την 5,5 εβδομαδα αλλα παλι δεν εγινε τιποτα..

 

(τελος, στην 2η αποξεση εκανα ιστολογικη και εγραφε οτι δε βρεθηκε εμβρυο και οτι υπηρχε ικανης εκτασης εναποθεση ινικης και εκφυλιστικου τυπου αλλοιωσεις)

 

Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα και σας ευχαριστω εκ των προτερων για την προσοχη σας

 

Πως μπορω να σας βοηθήσω??? Αν ο κύκλος σας ειναι σταθερός τοτε μπορειτε να προσπαθήσετε για λίγο καιρο ακόμα. Αν οι εξετασεις εχουν γίνει σε σωστά εργαστήρια και στις σωστές ημερες του κυκλου.

Αφού το υπερηχογραφημα και η σαλπιγγογραφια ειναι καλες, η υστεροσκόπηση ειναι δευτερης γραμμης εξεταση. Μπορει να αποκαλυψει καποιο προβλημα αλλά οι πιθανότητες είναι λίγες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα σας.

Εχω δυο θεματα που με απασχολουν και θα ηθελα τη γνωμη σας.Εχω μια κορουλα 12 μηνων και γεννησα με καισαρικη επειδη το μωρο ηταν σε ισχιακη προβολη.

1)Στις αρχες της εγκυμοσυνης,υστερα απο εξετασεις,διαπιστωθηκε οτι ειχα χαμηλη προγεστερονη και οιστραδιολη.Εκανα την αναλογη θεραπεια και ευτυχως πηγαν ολα καλα.Η απορια μου ειναι η εξης:στην δευτερη εγκυμοσυνη ειναι απολυτο οτι θα εχω παλι το ιδιο προβλημα?

2)6 μηνες μετα τη γεννα πηγα σε εναν γυναικολογο στη Θεσσαλονικη για test PAP(εχω γεννησει σε ιδιωτικη κλινικη στην επαρχια) .Ο γιατρος μου ειπε οτι ο τραχηλος εχει ραφτει πολυ ψηλα και δυσκολευτηκε να παρει δειγμα.η απορια μου ειναι η εξης:σε μια ενδεχομενη εγκυμοσυνη μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα?κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης που ''ανοιγει'' η κοιλια?μπορει να διορθωθει αυτη η κατασταση?

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

Δεν γνωριζω τι εγινε στην καισαρικη σας και ουτε σας εχω εξετασει για να εχω αποψη. Παντως σε οτι αφορά την επομενη καισαρική δεν πιστευω οτι θα έχει καποια ιδιαιτερη σημασια ...

Link to comment
Share on other sites

κυριε Χριστοπουλε,

σας ευχαριστουμε για τις πολυτιμες συμβουλες και την στηρηξη σας. Ηρθε και η σειρα μου να απευθυνθω σε εσας, αφου μετα απο ενα χρονο προσπαθειων δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος.ειμαι 33 χρονων και ο συζηγος μου 34.εχω χρονια πολυκυστικες και εδω και ενα χρονο εχω διακοψει τα αντισυλλιπτικα οπου επερνα και κρατουσαν το προβλημα στεθερο.εκα σαλλπιγγογραφια και ειναι πολυ καλη,ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα, στο οποιο βρηκαν 15%προσθια κινητικοτητα και ο γυναικολογος μου το θεωρει προβλημα ενω ο ουρολογος οχι και δεν εδωσε καμια αγωγη.ποιοα ειναι η δικη σας γνωμη?ακομη οι εξετεσεις για τον θυρεοειδη που εκανα ειναι χαμηλες αλλα μεσα στα ορια εκτος απο την FT3 1.93 με οριο 2.02-4.43. αυτο ειναι ενδειξη υποθεορεισμου.πρεπει να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο για αγωγη?

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για τον χρονο και την βοηθεια σας.

 

Για το θυρεοειδή, επαναλάβετε τις εξετασεις σε 3 μηνες περιπου και αν ειναι τα ιδια, μπορειτε να συμβουλευτειτε ενδοκρινολόγο. Αντισωματα θυρεοειδους εχετε κανει?

 

Το σπερμοδιαγραμμα δεν ειναι ιδιαιτερα καλό. Σημασία δεν εχει τι λέει ο ενας ή ο άλλος γιατρός αλλά τι λένε οι κατευθυντηριες οδηγιες Επιστημονικών οργανωσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα,

 

Σας έχω ξαναγράψει το ιστορικό μου παλιότερα αλλά να το ξαναναφέρω για να μην ψάχνεται. Κάνω σαλπιγγογραφία(πριν 2 χρόνια, δεξιά οκ, αριστερή κάπως καλή) και μένω έγκυος με κλομιφαίνη. Παλινδρόμισε. Ξανά μένω έγκυος και αποβάλλω 2 μήνων. Το αποτέλεσμα της βιοψίας ήταν ενδομητρίτιδα. Πήρα πάρα πολύ αντιβίωση και στο ενδιάμεσο ξαναμένω έγκυος, με χαμηλή χοριακή απο την αρχή, που καταλήγει πάλι σε παλίνδρομη. Μου είχετε προτείνει τότε, μάλιστα σας είχε φανεί παράξενο, πως δεν ξαναέκανα σαλπιγγογραφεία. Τα ερώτηματά μου τώρα είναι τα εξής:

1ο: Αν κάνοντας την σαλπιγγογραφία με μυκόπλασμα στη μήτρα-ενδομήτριο, υπάρχει περίπτωση να μολύνθηκαν και οι σάλπιγγες. Ή αν απο τις αντιβιώσεις δημιουργήθηκαν συμφύσεις. Επειδή την τελευταία φορά που προσπάθησα με κλομιφαίνη (μετά απο τις αντιβιώσεις και χωρίς άλλη σαλπιγγογραφία) δεν έχω μείνει έγκυος. Αν ισχύει αυτό, υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει σοβαρή ζημιά; Πχ υδροσάλπιγγες κτλ. Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο να μείνει κανείς έγκυος όποτε το θέλει απλά άρχισα να ανησυχώ για τέτοιου είδους θέματα.

2ο: Επίσης, κάνοντας μια υστεροσκόπηση, τυχόν συμφυσεις στις σάλπιγγες διορθώνται;

3ο: Η χαμηλή χοριακή απο την αρχή της εγκυμοσύνης, που τελικά μετά απο 2-3 μέρες καταλήγει σε παλίνδρομη, σημαίνει οτι γονιμοποιήθηκε κακής ποιότητας ωάριο ή μήπως παίζουν ρόλο και η κατάσταση των σαλπιγγών;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και με συγχωρείται για το πλήθος των ερωτημάτων μου..

 

1) Καλό θα ηταν να επαναλαβετε την σαλπιγγογραφία.

2) Η υστεροσκοπηση μπορει να αντιμετωπισει τις συμφυσεις της μητρας αλλά οχι των σαλπίγγων.

3) Μπορει να ειναι η κατασταση των σαλπιγγων ή συμφυσεις στη μητρα ή κακης ποιοτητας εμβρυο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκρισή σας.

 

Να την επαναλάβω την σαλπιγγογραφία, αλλά υπάρχει περίπτωση να έχουν μολυνθεί οι σάλπιγγες απο το μυκόπλασμα και να έχω τώρα κάποιο σοβαρό πρόβλημα; Φυσικά και δεν μπορείτε να γνωρίζετε, αλλά ρωτάω αν υπάρχει αυτή η πιθανότητα δεδομένου του ιστορικού μου(δηλαδή οτι έμεινα έγκυος και μάλιστα τη 2 φορά φαίνεται να ήταν τελικά το πρόβλημα η ενδομητρίτιδα).

 

Με ποιον τρόπο διορθώνονται συμφύσεις στις σάλπιγγες;

 

 

Και κάτι ακόμη: Έχω ολοκληρώσει 4 κύκλους με κλομιφαίνη και μπορώ, αν το γνωρίζω σωστά, να κάνω μέχρι 6. Αν δεν μείνω έγκυος, μετά απο πόσο καιρό μπορώ να ξαναρχίσω το συγκεκριμένο φάρμακο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκρισή σας.

 

Να την επαναλάβω την σαλπιγγογραφία, αλλά υπάρχει περίπτωση να έχουν μολυνθεί οι σάλπιγγες απο το μυκόπλασμα και να έχω τώρα κάποιο σοβαρό πρόβλημα; Φυσικά και δεν μπορείτε να γνωρίζετε, αλλά ρωτάω αν υπάρχει αυτή η πιθανότητα δεδομένου του ιστορικού μου(δηλαδή οτι έμεινα έγκυος και μάλιστα τη 2 φορά φαίνεται να ήταν τελικά το πρόβλημα η ενδομητρίτιδα).

 

Με ποιον τρόπο διορθώνονται συμφύσεις στις σάλπιγγες;

 

 

Και κάτι ακόμη: Έχω ολοκληρώσει 4 κύκλους με κλομιφαίνη και μπορώ, αν το γνωρίζω σωστά, να κάνω μέχρι 6. Αν δεν μείνω έγκυος, μετά απο πόσο καιρό μπορώ να ξαναρχίσω το συγκεκριμένο φάρμακο;[/QUOT

 

Η δημιουργια συμφυσεων μπορει να προκαλεσει τετοια προβλήματα.

Αν δεν υπαρχει αποτελεσμα, με την κλομιφαινη σε 6 μηνες, πρεπει να προχωρησετε σε άλλες λυσεις.

 

Ευχομαι οτι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο γιατρέ....και συγνώμη για την ταλαιπωρία. Ανάμεσα στον κύκλο μου, πότε πριν τις 15 μέρες και πότε μετά, γύρω στην 20η με 25η μέρα με πιάνουν δυνατοί πόνοι περιόδου κατα διατήματα. Πιστεύεται οτι μπορεί να συνδέονται με την ενδοχόμενη "άσχημη" κατάσταση των σαλπιγγών; Δυστυχώς βρίσκομαι σε νησί και δεν μπορώ άμεσα να πάω για σαλπιγγογραφία και εντωμεταξύ έχω θορυβηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Kυριε χριστοπουλε θα μπορουσα να σας κανω 2 ερωτησεις για την περινεοτομη???Γεννησα προσφατα.....

 

Με φτ εχω ραμματα εσωτερικα αποροφησημα....δεν νιωθω πονο...απλα ποτε θα αποροφηθουν??και πως θα καταλαβω αν ειμαι οκ??ακομα το περινεο μου ειναι σκληρο σαν να εχει κατι απο μεσα και επισης βλεπω και ενα σαν κλωστουλα κομπο στο τελος του κολπου μου(πιθανον απο τα ραμματα) οταν φυγει αυτο σημαινει πως αποροφηθηκαν???

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση μολυνσης απο τυχον ξυραφακι αν χρησιμοποιησω με πολυ προσοχη φυσικα η δεν συνισταται ακομη??

 

Εχω 23 ημερες ακριβως που γεννησα...

 

Θα παω στις 40 μερες στον γυναικολογο μου αλλα θα ηθελα αν μπορειτε να μου απαντησετε και εσεις πριν γιατι αγχωθηκα λιγο με τα ραμματα ευχαριστω πολυ!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κάτι τελευταίο γιατρέ....και συγνώμη για την ταλαιπωρία. Ανάμεσα στον κύκλο μου, πότε πριν τις 15 μέρες και πότε μετά, γύρω στην 20η με 25η μέρα με πιάνουν δυνατοί πόνοι περιόδου κατα διατήματα. Πιστεύεται οτι μπορεί να συνδέονται με την ενδοχόμενη "άσχημη" κατάσταση των σαλπιγγών; Δυστυχώς βρίσκομαι σε νησί και δεν μπορώ άμεσα να πάω για σαλπιγγογραφία και εντωμεταξύ έχω θορυβηθεί...

 

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να συμβαίνει αυτό. Είτε ανατομικοί είτε και ορμονικοί...

Link to comment
Share on other sites

Kυριε χριστοπουλε θα μπορουσα να σας κανω 2 ερωτησεις για την περινεοτομη???Γεννησα προσφατα.....

 

Με φτ εχω ραμματα εσωτερικα αποροφησημα....δεν νιωθω πονο...απλα ποτε θα αποροφηθουν??και πως θα καταλαβω αν ειμαι οκ??ακομα το περινεο μου ειναι σκληρο σαν να εχει κατι απο μεσα και επισης βλεπω και ενα σαν κλωστουλα κομπο στο τελος του κολπου μου(πιθανον απο τα ραμματα) οταν φυγει αυτο σημαινει πως αποροφηθηκαν???

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση μολυνσης απο τυχον ξυραφακι αν χρησιμοποιησω με πολυ προσοχη φυσικα η δεν συνισταται ακομη??

 

Εχω 23 ημερες ακριβως που γεννησα...

 

Θα παω στις 40 μερες στον γυναικολογο μου αλλα θα ηθελα αν μπορειτε να μου απαντησετε και εσεις πριν γιατι αγχωθηκα λιγο με τα ραμματα ευχαριστω πολυ!!

 

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... Τα ράμματα απορροφώνται σε 15-20 ημέρες περίπου. Καλό είναι όμως μέχρι να σας δει γυναικολόγος να μην ταλαιπωρείτε την περιοχή γιατί είναι ακόμα ευαίσθητη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στh μετάλαξη MTHFR A1298C (ομοζυγώτης). Μου είπατε ότι ενοχοποιείται για αποβολές και υπογονιμότητα. Γνωρίζετε αν είναι ανασταλτικός παράγοντας στη διαδικασία εμφύτευσης; Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό ; Επίσης έκανα και μιά καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκα βάκιλοι πολλοί. Είναι καλό ή κακό αυτo;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλο ξεκιναω προσπαθεια για εξωσωματικη και πριν τρεις μερες εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση κ διαγνωστηκε οτι το ενδομητριο ειναι ερεθισμενο και κατι σαν πολυποδακι θα γινει βιοψια για ιστολογικη εξεταση κ περνω vibramicin 2 την ημερα για 10 μερες.

Ειναι ανησυχιτηκο;;

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλές... υπαρχει καποιος λόγος που τις κανατε??

 

Φουντωμάρες πολλές φουντωμάρες.Εκεί που είμαι καλά ξαφνικά λες και μου έχουν βάλει φωτιά...Με την εγκυμοσύνη είχα συνέλθει αλλά με ξανάπιασαν τώρα...Ο γιατρός που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε να κοιτάξω τον θυροειδή μου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΤΡΙΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΤΥΠΩΝ ΜΗΠΩΣ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΥΚΗΤΕΣ(ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ CANDIDA SSP. ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΛΟΓΩ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ&ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ PCR ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ hpv ΘΕΩΡΟΥΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ.TΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ "ΡΙΞΕΙ" ΣΕ ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ.

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ.ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΙΑΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ ΜΕΣΩ ΥΓΡΩΝ? ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΜΕΛΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΛΕΙΨΩ? ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κ παλι! να σας θυμισω... ειχα μια παλινδρομη στην 5η εβδομαδα κ εκανα αποξεση στις 28.4! αδιαθετησα στις 21.5 με λιγες σταγονες αιμα μονο στο χαρτι κ μου ηρθε κανονικη ροη στις 24.5 μεχρι τις 29.5! ειχα ελευθερη επαφη στις 3.6! εδω κ 3-4 ημερες εχω ναυτιες, ταση για εμετο κ νιωθω το στομαχι μου βαρυ! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει περιπτωση για εγκυμοσυνη; λογω της αποξεσης δεν ξερω ουτε ποτε περιπου μπορει να ειχα ωορρρηξια ουτε ποτε θα μου ερθει η επομενη περιοδος!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ.

θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας κ αποψη σας.

 

Πριν περιπου 2 χρόνια είχα ενδωμητριωση κ στις 2 οωθηκες(3 στάδιο)οπου αφαιρέθηκαν τοτε λαπαροσκοπηκα,. με 6 μηνες ενεσεις για διακοπη περιοδου. Απο τοτε δε κατάφερα να μείνω εγγυος ακόμα,.

 

μεχρι στιγμης εχω κανει 3 σπερματενχυσεις , συν εχουμε κ αρκετο αγχος εδω κ 2 χρονια για να αποκτησω παιδι!

εχω εμπιστοσυνη στον ιατρο μου αλλα νιωθω οτι δεν με βοηθαει αλλο περα απο εξωσωματικη,!

με επιμονη του συζηγου Πήγα για 2η γνώμη σε άλλον ιατρό (συγγενη του συζηγου μου) όπου η αποψη του,...οπως λέει,...ειναι οτι συνήθως οι σαλπιγγες βουλωνουν μετα

απο μικρο χρονικο διαστημα κ ας βγουν στην η εξεταση μεσω λαπαροσκοπησης(οπου μου ειχαν κανει στο χειρουργιο) καθαρές-καλες (νομιζω υστερογραφια λεγετε η εξεταση...δε θυμαμε)!!

 

να μη μακρυγορω Μου συνεστησε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια κ μετα αν βγουν καλες να σταματήσω τη περίοδο μου για 3 μήνες (με ενέσεις)

κ με διέγερση οωθηκων (συν καποια χαπια να δυναμωσουν το σπερμα του συζηγου,...οχι οτι εχει μεγαλο προβλημα ο αντρα μ) να κάνουμε μια προσπάθεια μονη μας (με τον άντρα μου δηλ) κ αν δεν πετυχει παμε αμεσως σε εξωσωματικη!

Ισχύει όλο αυτο; εχει ξαναγινει σε καμια κ εμεινε εγγυος,... Η θα γινω πειραματόζωο χωρίς λόγο ... Είμαι 33 χρόνων!

να καταφυγω κατευθείαν σε εξωσωματικη ή όχι;

υπαρχουν πιθανοτιτες να πετυχει ή οχι;

 

Ευχαριστώ εξ των προτέρων

Ευελπιστώ σε απάντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στh μετάλαξη MTHFR A1298C (ομοζυγώτης). Μου είπατε ότι ενοχοποιείται για αποβολές και υπογονιμότητα. Γνωρίζετε αν είναι ανασταλτικός παράγοντας στη διαδικασία εμφύτευσης; Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό ; Επίσης έκανα και μιά καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκα βάκιλοι πολλοί. Είναι καλό ή κακό αυτo;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ο γαλακτοβακιλος ειναι μερος της φυσιολογικης χλωρίδας του κόλπου.

Η μετάλλαξη επηρεαζει και την εμφυτευση. Μπορειτε να ακολουθησετε καποια προληπτικη αγωγη που λογικά πρέπει να σας συστησει ο γυναικολόγος που σας παρακολουθει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...