Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στην ωορηξία


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. Θα ήθελα έτσι πληροφοριακά να ρωτήσω αν καμία σας έχει πόνους κάθε μήνα που έχει ωορηξία. Εγώ την πρώτη φορά που ξεκίνησε να με πονάει πήγα στο νοσοκομείο γιατί πονούσα τόσο πολύ και δεν ήξερα και τι ήταν αυτός ο πόνος. Εσείς έχετε κάτι να μου πείτε πάνω σε αυτο. ?

bebe????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ποναω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην ωορρηιξια,σε σημειο που οταν ειναι απο τη δεξια ωοθηκη νομιζω καθε φορα πως ειναι σκωληκοειδητιδα!!! Απο την αριστερη δεν ειναι τοσο εντονος ο πονος αλλα ειναι κι απο εκει αισθητος.

Κοιτα,δε νομιζω οτι ειναι κακο αυτο,ισα-ισα που ετσι καταλαβαινεις ακριβως ποτε εχεις ωορρηξια και μπορεις να πραξεις αναλογως.

Βεβαια δεν ξερω αν η ωορρηξια γινεται την ιδια μερα που νιωθεις τον πονο ή μια-δυο μερες μετα,αυτο αν ξερει καποια κοπελα θα το εκτιμουσα αν μας το διευκρινιζε!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

κ γω μετα την γεννα αισθανομαι πονους οταν ειμαι στις γοννιμες μερες,πριν απο την εγκυμοσυνη δεν ενιωθα τιποτα.παντως κ γω πιστευω οτι δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια πονάω και εγώ κατά την διάρκεια της ωορρηξίας, νομίζω ότι ξεκίνησε από όταν παρουσιάστηκε μια φλεγμονή στην δεξιά ωοθήκη. Όταν η ωορρηξία γίνεται από την δεξιά ωοθήκη πονάει πολύ και όταν γίνεται από την αριστερή πονάει λίγο. Όταν πήγα τελευταία φορά στον γιατρό μου για παπ μου έκανε και υπέρηχο στην κοιλιά οπότε είδε ότι είχα ωορρηξία, ο πόνος είχε αρχίσει μια λίγη ώρα πριν τον υπέρηχο και η ωορρηξία είχε ήδη ολοκληρωθεί από ότι μου είπε ο γιατρός. Δηλαδή αν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα από αυτό είναι ότι πρώτα συμβαίνει η ωορρηξία σε εμένα και μετά από μερικές ώρες αρχίζει ο πόνος. Εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: με τον πόνο της ωορρηξίας έχετε όρεξη για σεξ; γιατί εμένα έτσι που με πονάει δεν έχω καμιά διάθεση...

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το σκεφτομαι και εγω. Δηλαδη αν ειναι να εχουμε τοτε ευκαιρια για... τοτε με τετοιο πονο που τραβαω το μονο που θελω ειναι να ειμαι ξαπλωμενη με ηρεμια μεχρι να περασει. Καμια διαθεση για ερωτα. Αρα τι πρεπει να κανουμε δηλαδη?

bebe????

Link to comment
Share on other sites

Με μενα συμβαινει το εξης παραδοξο: εκεινες τις μερες εχω περισσοτερες ορεξουλες απ΄ο,τι τις υπολοιπες του μηνα!!! :oops: Ναι μεν ποναω (οπως εγραψα και πιο πανω,ειδικα οταν ειναι η ωορηξια απο δεξια ποναω ΠΟΛΥ) αλλα η ορεξη,ορεξη!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με μενα συμβαινει το εξης παραδοξο: εκεινες τις μερες εχω περισσοτερες ορεξουλες απ΄ο,τι τις υπολοιπες του μηνα!!! :oops: Ναι μεν ποναω (οπως εγραψα και πιο πανω,ειδικα οταν ειναι η ωορηξια απο δεξια ποναω ΠΟΛΥ) αλλα η ορεξη,ορεξη!!! :lol:

 

Εγώ πονάω από την αριστερή πλευρά αλλά στα υπόλοιπα είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με τη joe :wink:. Όχι ότι τις άλλες μέρες δεν έχω, αλλά εκείνες ειδικά τις μέρες οι ορεξούλες είναι στο φουλ!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Με μενα συμβαινει το εξης παραδοξο: εκεινες τις μερες εχω περισσοτερες ορεξουλες απ΄ο,τι τις υπολοιπες του μηνα!!! :oops: Ναι μεν ποναω (οπως εγραψα και πιο πανω,ειδικα οταν ειναι η ωορηξια απο δεξια ποναω ΠΟΛΥ) αλλα η ορεξη,ορεξη!!! :lol:
αυτη ειναι η προνοια της φυσης για τη διαιωνιση του ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μετά την γέννα ένιωθα πολύ έντονους τους πόνους την ωορηξίας, σε σημείο πολλές φορές να παίρνω ντεπόν.

Και ενώ ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ μέχρι να μείνω έγκυος στο πρώτο μου παιδί, το δεύτερο το συνέλαβα αμέσως έχωντας σχέσεις ακριβώς την ημέρα που είχα αυτόν τον μεγάλο πόνο.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα την γεννα ξεκινησε να με ποναει στην ωορηξια η αριστερη ωοθηκη.

Προχθες πηγα στον γυναικολογο γιατι 2 μερες πριν πεθανα απο τον πονο.

Μου ειπε οτι ειναι φυσικο φαινομενο μετα την εγκυμοσυνη να συμβει αλλα υποχωρει σιγα σιγα μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω με τη διαφορά ότι ξεκίνησε αργότερα, τους τελευταίους 2 μήνες, δύο χρόνια περίπου μετά τη γέννηση των διδύμων... Ελπίζω να είναι φυσιολογικό γιατί μιλάμε για πολύ έντονο πόνο... Παρόμοιο πόνο έχω τελευταία και τις πρώτες μέρες της περιόδου. H αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λιγάκι...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ μια στις τόσες δηλ μια καθε δυο τρείς μήνες, νιώθω τις μερες εκείνες ενα δυνατο τσίμπημα! πολύ δυνατό όμως! (δεν εχω γεννήσει :-) )

όχι καθε φορά. χμ. λεω να το ελέγξω. Είχα κάποτε διαβάσει όμως ότι είναι φυσιολογικό. (το τσίμπημα).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποναω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην ωορρηιξια,σε σημειο που οταν ειναι απο τη δεξια ωοθηκη νομιζω καθε φορα πως ειναι σκωληκοειδητιδα!!! Απο την αριστερη δεν ειναι τοσο εντονος ο πονος αλλα ειναι κι απο εκει αισθητος.

 

Εγώ πονούσα πάντα στην ωορρηξία.

Θυμάμαι ότι κάποτε από τον πόνο έφυγα από το σχολείο και φτάνοντας στο σπίτι και επειδή πονούσα από τη δεξιά πλευρά με πήγαν τρέχοντας στο νοσοκομείο. Με εξέτασαν, με ξαναεξέτασαν και αποφάνθηκαν, ωορρηξία!

Και μου 'παν ότι είμαι τυχερή!

Εγώ πονάω για 4-5 ώρες! Νομίζω ότι θα σπάσει η κοιλιά μου και όσο κι αν δεν έχεις όρεξη για sex ξέρεις ότι αυτή τη μέρα έχει περισσότερες πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι μπας και ξερει καμμια σας να με διαφωτισει γιατι ντρεπομαι να παρω το γυναικολογο μου και να τον ρωτησω: οπως εχω γραψει και στα παραπανω posts αυτου του topic,ανηκω στις κοπελες που σχεδον παντα καταλαβαινουν την ωορηξια τους απο τον πονο στην εκαστοτε ωοθηκη.Πολλες φορες την καταλαβαινα και απο την τραχηλικη βλεννη που παρατηρουσα στο εσωρουχο τη συγκεκριμενη μερα. Αυτο το μηνα,παρ΄ολο που θα επ[ρεπε να ειχα ωορηξια στις 26 του μηνα δηλαδη προχτες,ουτε πονο ειχα,ουτε τραχηλικη βλεννη,ουτε καν αυξηση υγρων.Τιποτα απολυτως!!! Οπως καταλαβαινετε εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι καποιο προβλημα θα εχω,οτι μηπως κανω ανωορηκτικους κυκλους και τετοια. Βεβαια θυμαμαι καθαρα οτι το μηνα που εγινε η συλληψη της μικρης μου,δεν ειχα παρατηρησει ουτε πονο ουτε βλεννη στις γονιμες μερες,απλα ηξερα οτι ειναι οι γονιμες βασει ημερομηνιων,επειδη ειχα παντα πολυ σταθερο κυκλο.

Δε σας κρυβω ομως οτι σκεφτομαι μηπως δεν εχω ωορηξια αυτο το μηνα-κι αν αυτο συμβαινει,μηπως σημαινει οτι υπαρχουν πολλοι μηνες που δεν κανω ωορηξια; Βεβαια ειμαι ακομη σε φαση θηλασμου,αλλα δε θηλαζω αποκλειστικα πια,για να πει κανεις οτι ο κυκλος μου ειναι ασταθης λογω προλακτινης. Θηλαζω 3-4 φορες τη μερα,οποτε μαλλον δεν παιζει ρολο αυτο,ετσι δεν ειναι;

Οσες απο σας καταλαβαινετε την ωορηξια απο τα πονακια και τη βλεννη,το καταλαβαινετε ΚΑΘΕ μηνα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Δεν ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που καταλαβαίνουν την ωορηξία τους αλλά όσο αφορά τους ανωορηκτικούς κύκλους, απ'ότι ξέρω είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν μια στο τόσο (1-2 κύκλους το χρόνο). Από την άλλη πάλι, μπορεί η ωορηξία σου αυτόν τον κύκλο να γίνει λίγο αργότερα ή για κάποιο λόγο να μην την αντιλήφθηκες. Αν όμως ανησυχείς πολύ ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει, κάνε ένα τηλέφωνο στον γιατρό σου και ρώτησε τον ή περίμενε για να τον ρωτήσεις λεπτομέρειες στην επόμενη επίσκεψη σου. Πάντως αν έχει συμβεί μόνο μια φορά μάλλον είναι συμπτωματικό...!

Link to comment
Share on other sites

και ΄γω τα ίδια είμαι .. πονάω περισσοτερο στην ωορηξια παρα στην περίοδο.. οταν ήμουν 18χρ. ξεκίνησε να ποναει και πηγα στο νοσοσκομέιο με τον πατέρα μου ... για να του πουν οτι έχω ωορηξία χα!χα! ( μετά από τις χίλιες και μια εξετάσεις που μου έκαναν) joe νομίζω οτι είναι φυσσιολογικο κάποιες φορές να έχεις ανωορεκτικο κύκλο.επίσης πρέπει να επηρεάζει το ότι θηλάζεις.. και έγω δεν πονάω πάντα.. αλλα όταν πονάω...πονάω αρκετά

qzD0p3.png7bqbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ξερω ναι! αυτο ειναι και η περιοδος άλλωστε. Η μητρα προετοιμαζεται να δεχθει το αυγουλακι της και αν αυτο δεν γονιμοπιηθει αποβάλλεται μαζι ολα τα υπολοιπα ...Εχω ακούσει περιπτωση που εχει περιοδο 4-5 φορές το χρονο και τωρα η κοπέλα εχει δυο αγγελουδια τα οποια τα συνελαβε κανονικα!!

qzD0p3.png7bqbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ... ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΒΑΣΕΙ ΠΟΝΩΝ :lol: ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ... ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 32 ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ 18 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 24 ΩΡΕΣ. ΟΥΤΕ ΩΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΗΝ 19 ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΕΛΙΩΣΑΝ ΤΗΝ 20 ΗΜΕΡΑ..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ Η ΓΟΝΙΜΗ ΜΕΡΑ ΑΦΟΥ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ 32 ΜΕΡΕΣ? ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? :idea:

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΟΡΥΒΗΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΩΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ . ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ. ΤΕΤΟΙΟΣ ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩς ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΝ 17Η ΜΕΡΑ ΕΝΟΣ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΚΥΚΛΟΥ 27-28 ΗΜΕΡΩΝ , ΑΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑΘΕΡΗ .

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Π.Χ. ΚΑΙ Μ.Χ.

ΠΡΟ TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ TON ΧΡΗΣΤΟ.

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν σκάλισα σκάλισα και βρήκα το θέμα που με ενδιαφερει για να μη ζαλίζω και τις άμοιρες κοπέλες στο καφέ!!

Περί ωορρηξίας ο λόγος...

Εγώ ποτέ δε πονούσα...μόνο υγρά.

Το περασμένο μήνα έκανα 1η φορά στη ζωή μου ελεύθερα!!!!,

είχα πολύ έντονο πόνο και υγρά για 1 βδομάδα περίπου τις μέρες της ωορρηξίας. Τελικά έμεινα έγκυος με τη μία, αλλά... βιοχημική....

Τώρα, 1 μήνα μετά, έχω ωορρηξία και πάλι 1 βδομάδα σχεδόν πονάω πολύ...

Απότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει ωορρηξία που να κρατάνε τα πονάκια τόοοοοσο πολύ!!

Τι δε πάει καλά???

Έχει άραγε σχέση η αποτυχημένη εγκυμοσύνη και εκείνοι οι πόνοι που ξανασυμβαίνουν τώρα??

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκάλισα σκάλισα και βρήκα το θέμα που με ενδιαφερει για να μη ζαλίζω και τις άμοιρες κοπέλες στο καφέ!!

Περί ωορρηξίας ο λόγος...

Εγώ ποτέ δε πονούσα...μόνο υγρά.

Το περασμένο μήνα έκανα 1η φορά στη ζωή μου ελεύθερα!!!!,

είχα πολύ έντονο πόνο και υγρά για 1 βδομάδα περίπου τις μέρες της ωορρηξίας. Τελικά έμεινα έγκυος με τη μία, αλλά... βιοχημική....

Τώρα, 1 μήνα μετά, έχω ωορρηξία και πάλι 1 βδομάδα σχεδόν πονάω πολύ...

Απότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει ωορρηξία που να κρατάνε τα πονάκια τόοοοοσο πολύ!!

Τι δε πάει καλά???

Έχει άραγε σχέση η αποτυχημένη εγκυμοσύνη και εκείνοι οι πόνοι που ξανασυμβαίνουν τώρα??

 

Kαι ακριβώς το ίδιο honey είχα περίοδο στις 28/10 και στις 1/11 είχαμε μια ελεύθερη επαφή επί μια βδομάδα μέχρι και σήμερα έχω πολύ έντονο πόνο και υγρά. Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Μη κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν....

Κλάψε μόνο αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα...!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...δε ξέρω...

Την προηγούμενη φορά επειδή ήμουν ανίδεη χαιρόμουν γιατί πίστευα πως κάτι καλό έχει γίνει, πχ σύλληψη και τέτοια!! Εντέλει σύλληψη έγινε προς έκπληξή μου αλλά...δε προχώρησε.

Οπότε τώρα που ξαναζώ το ίδιο σκηνικό στο καπάκι τα έχω χρειαστεί....

Ο γιατρός όταν με είδε πριν 1 βδομάδα ήταν τρομερά αισιόδοξος και είπε ότι όλα είναι θαύμα απτον υπέρηχο. Την επομένη μέρα που με είδε ξεκίνησαν οι πόνοι!! Α, και Παπ είχα κάνει πριν 2 μήνες! Όλα καλά...

Δε ξέρω πια τι συμβαίνει...μάλλον υπομονή θα κάνω και αν συνεχιστεί θα του τηλ. Να του πω τι? Πονάω στην ωορρηξία?? Πολύ?? 1 βδομάδα???

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...