Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7Ο ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΟΥΡΕΣ!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΩ TA SIMECO (ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΔΕΝ ΛΕΩ) ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΥΨΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ!!!

 

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ??

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣΣΣ :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν νομίζω ότι πρέπει να έχεις τύψεις αφού στο επέτρεψε ο γιατρός σου!

 

Κι εγώ στον 8ο και 9ο υπέφερα και ο γιατρός μου είχε επιτρέψει να παίρνω maalox και zantac.

 

Κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι γιατροί, έ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΧ ΚΑΤΡΙΝ ΜΟΥ!! ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΣΙΤΑ... :oops:

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

renen και εμένα μου είχε πει simeco, μέχρι 5/ημέρα να φανταστείς. Όχι όμως να ξεπατώνομαι στο φαγητό και μετά να αρχίζω τα simeco. Απλά αν υποφέρω πολύ. Να ξέρεις ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου λοιπόν έπαιρνα συχνα. Τώρα δεν έχω αισθανθεί ακόμα την ενόχληση αλλά τα έχω στο συρτάρι μου για καβάντζα....Άφοβα λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!!ΕΧΩ ΕΝΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΕΧΩ ΕΛΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΩΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ SIMECO ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5/ΜΕΡΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα πάντως τα simeco ήταν οι καλύτεροι μου φίλοι στην εγκυμοσύνη μου :lol:

 

δεδομένου ότι το τσιπιρίκι ήταν και πολύ ψηλά ακόμα και στον 9ο, είχα ανύπαρκτο χώρο για το στομάχι μου κι ακόμα και μια μπουκιά να έτρωγα καιγόμουν απίστευτα.

Επαιρνα σταθερά μετά από κάθε μου γεύμα και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα (Εννοείται ότι είχα το οκ του γιατρού μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια είμαι στον έβδομο και έχω αρχίσει να έχω καούρες. Ακόμη και αν φάω κάτι μικρό π.χ. ένα μήλο μου δημιουργεί αναστάτωση, σαν να δυσκολεύομαι να χωνέψω τις τροφές. Έχετε αντίστοιχα συμπτώματα; Επίσης, μια φίλη μου είπε οτι οι καούρες εμφανίζονται όταν το παιδί αρχίζει να βγάζει μαλλιά. Αυτό είναι μύθος ή πραγματικότητα; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

εγω αρχισα να εχω καουρες απο τον 5ο μηνα για λιγο αλλα μετα τον 7ο μηνα τρελαθηκα στις καουρες και καθε μερα!!!

δε ξερω για τα μαλλια αν κι εμενα το ελεγαν αυτο αλλα οντως ο μικρος ειχε πολυ μαλλι σαν νεογεννητο. :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω αρχισα να εχω καουρες απο τον 5ο μηνα για λιγο αλλα μετα τον 7ο μηνα τρελαθηκα στις καουρες και καθε μερα!!!

 

Έτσι κι εγώ, αλλά το περίεργο είναι πως όταν τρώω μου περνάει. Πως να μην πάρεις κιλά λοιπόν? :lol:

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταλαιπωρήθηκα απίστευτα με τις καούρες. Είχα 24 ώρες το 24ωρο, ούτε να κοιμηθώ δεν μπορούσα. Ρώτα τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να πάρεις κάτι τύπου μαλόξ, ίσως σε βοήθησει...

 

Σχετικά με τα μαλλιά... ΜΥΘΟΣ! Το δικό μας μωράκι ακόμα δεν έχει βγάλει! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω πως εγω επαιρνα simeco που ειναι και για εγκυους,τελειως ακινδυνα.μεχρι 2 τη μερα.ρωτα το γιατρο σου να δεις τι θα σου πει :wink:

συμφωνω τα μασωμενα με γευση μεντα και εβλεπα διαφορα.βεβαια αν ισχυε αυτο με τις καουρες δηλ.οτι αν εχει μαλλακια το μωρακι εχει η μαμα καουρες

σε μενα παντως ισχυε,πολυ μαλλακι ο μικρουλης,βεβαια τωρα τα χανουμε σιγα σιγα :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ κι ακόμη ταλαιπωρούμε με τις καούρες...έχω καθημερινός και για 24 ώρες το 24ωρο ουφ...

με βοηθάνε τα μαλόξ...

 

δες κι εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3448&highlight=%EA%E1%EF%FD%F1%E5%F2

 

 

:wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Τι μου τις θυμήσατε?

Το πρωι είναι οι μόνες ώρες που δεν έχω καούρες και αυτό από την αρχή της εγκυμοσύνης. Πάντως βοηθάει το γάλα και οι ταμπλέτες,

ασβεστίου(?!??). Α! και το γιαούρτι :shock::shock::shock:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι μου τις θυμήσατε?

Το πρωι είναι οι μόνες ώρες που δεν έχω καούρες και αυτό από την αρχή της εγκυμοσύνης. Πάντως βοηθάει το γάλα και οι ταμπλέτες,

ασβεστίου(?!??). Α! και το γιαούρτι :shock::shock::shock:

 

Εγώ πάντως αν φάω γιαούρτι θα "πεθάνω" από την καούρα...γενικά πλέον ότι και να τρώω με πειράζει γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ :evil::evil:

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καούρες εχω εδώ και 1,5 μήνα.

Οσο περνάει ο καιρός χειροτερευουν, δεν χρειάζεται να φάω για να με πιάσει καούρα,έρχεται μόνη της .

Το μόνο που με βοηθάει είναι τα simeco που ο γιατρός μου επιτρέπει να παίρνω.

Αλλιώς ουτε να κοιμηθώ δεν μπορώ.

Παντως αυτό με τα μαλλάκια δεν ξέρω η μαμά μου είχε επίσης πολλές καούρες αλλα η αδερφή μου δεν είχε ουτε μια τρίχα στο κεφάλι της.

Α! και τις είχε μέχρι που γέννησε οπότε καλό κουράγιο.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι...πολλές τις έχουν μέχρι τέλος...όπως κι εγώ καλή ώρα...είμαι πλέον στην 36η εβδομάδα και μπορώ να πω πως οι καούρες μου άρχισαν από τον 5ο μήνα και κρατάνε μέχρι τώρα.

Από τον 8ο και μετά γίνανε ακόμη χειρότερες...και δεν με βοηθάει τίποτε άλλο από το μαλόξ. Συνήθως παίρνω ένα πρίν πάω για ύπνο για να μπορέσω έστω και λίγο να κοιμηθώ. Ανακουφιίζομαι, αλλά μετά από καμιά 3 ώρες πάλι τα ίδια...ΥΠΟΜΟΝΗ κορίτσια! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καούρες εχω εδώ και 1,5 μήνα.

Οσο περνάει ο καιρός χειροτερευουν, δεν χρειάζεται να φάω για να με πιάσει καούρα,έρχεται μόνη της .

Το μόνο που με βοηθάει είναι τα simeco που ο γιατρός μου επιτρέπει να παίρνω.

Αλλιώς ουτε να κοιμηθώ δεν μπορώ.

Παντως αυτό με τα μαλλάκια δεν ξέρω η μαμά μου είχε επίσης πολλές καούρες αλλα η αδερφή μου δεν είχε ουτε μια τρίχα στο κεφάλι της.

Α! και τις είχε μέχρι που γέννησε οπότε καλό κουράγιο.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καούρες εχω εδώ και 1,5 μήνα.

Οσο περνάει ο καιρός χειροτερευουν, δεν χρειάζεται να φάω για να με πιάσει καούρα,έρχεται μόνη της .

Το μόνο που με βοηθάει είναι τα simeco που ο γιατρός μου επιτρέπει να παίρνω.

Αλλιώς ουτε να κοιμηθώ δεν μπορώ.

Παντως αυτό με τα μαλλάκια δεν ξέρω η μαμά μου είχε επίσης πολλές καούρες αλλα η αδερφή μου δεν είχε ουτε μια τρίχα στο κεφάλι της.

Α! και τις είχε μέχρι που γέννησε οπότε καλό κουράγιο.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ από τον 5ο μήνα και μετά κορίτσια νιώθω πολλές μέρες σαν τον δράκο που θα φυσήξει και θα βγάλει φλόγες...

Ο καλός μου διάβασε κάπου ότι το μήλο βοηθάει και εγώ ότι βοηθάει η μαστίχα...ακόμη και οι τσίχλες. Με το μήλο είναι αλήθεια ότι είδα μια μικρή διαφορά αλλά για λίγες ώρες...

Ότι καί να πούμε πάντως είναι δράμα κορίτσια...υπομονή.Σε τόσα κάνουμε υπομονή δεν θα κάνουμε σε άλλο ένα;;; :wink:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την βγαζω με τσίχλιτσες.. να φανταστείτε ότι έχω καούρες ακόμα και με το αγγουρακι...

αλλά αν ισχύει αυτό με τα μαλλάκια, τότε ο μπεμπόυλης μου θα βγεί γκοτζίλα........... :shock::shock::shock::shock:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μαλλιά είναι μεγάλος μύθος!

Οι καούρες κυρίως προέρχονται από την πίεση που ασκεί το μωρό στο στομάχι μας και ιδίως στον εισοφάγο. Και εμένα που με σπρώχνει με την κεφάλα της, με έχει τσακίσει!!

 

και εγώ την βγαζω με τσίχλιτσες.. να φανταστείτε ότι έχω καούρες ακόμα και με το αγγουρακι...

Αυτό με το αγγούρι το παθαίνω κι εγώ βρε Αφροδίτη! Με τσακίζει!

Αλλά μου είπαν ότι τελικά ένα αγγουράκι δεν είναι και τόσο αθώο... Είναι αρκετά βαρύ για το στομάχι και έτσι τα σταμάτησα και το'ριξα στα καροτάκια!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την βγαζω με τσίχλιτσες.. να φανταστείτε ότι έχω καούρες ακόμα και με το αγγουρακι...

αλλά αν ισχύει αυτό με τα μαλλάκια, τότε ο μπεμπόυλης μου θα βγεί γκοτζίλα........... :shock::shock::shock::shock:

 

κι ο δικός μου επίσης :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...