Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάζει το δάχτυλο στο αυτί του..


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες.

Έχω έναν μπέμπη 11 μηνών και εδώ και αρκετό καιρό βάζει συχνά το δαχτυλάκι του στο αυτί του.. Γύρω από αυτό αλλά και μέσα σε αυτό.

Δεν μιλάω φυσικά για αυτή την γνωστή συνήθεια των μωρών,

λίγο πριν τον ύπνο να τραβάνε τα αυτάκια τους,

αλλά για άσχετες φάσεις μέσα στην μέρα.

Μάλιστα βάζει το δάχτυλό μέσα στο αυτί.. και κατά 90% αν όχι πάντα, στο δεξί του αυτί.

Γενικά δεν με είχε ανυσηχήσει καθώς σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι πονάκια από αντανάκλαση πόνου, λόγω δοντιών (είμαστε σε περίοδο οδοντοφυίας) και επειδή η γιατρός ελέγχει τα αυτάκια του και δεν έχει βρει κάτι (τελευταία φορά πήγαμε αρχές Ιουλίου).

 

Το έκαναν εσάς αυτό τα παιδάκια σας καθόλου?

Την επόμενη φορά (αρχές Σεπτέμβρη) που θα πάμε στην γιατρό, θα της το αναφέρω να τα δει επι τούτου, αλλά μέχρι τότε, έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα γλυκεια μου. να σου ζησει ο μπεμπης.

δεν νομιζω να ειναι ανυσηχητικο αφου ο γιατρος τον εξεταζει αλλα καπου ειχα διαβασει οτι η ωτιτιδα εχει τετοια χαρακτηριστικα.δηλ βαζει το χερακι μεσα στο αυτακι εφοσων το ποναει.

αλλα καλο να πας να τον εξετασει.καμια φορα τα μωρα κανουν διαφορα που δεν ειναι απαραιτητως ανησυχητικα.φιλια

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι μια συνήθεια όπως βάζουν το χέρι στο στόμα να το δεις πρώτα παθολογικά αν και πιστεύω ότι απλά του αρέσει να εξερευνεί το σώμα του !συνήθως στην ωτίτιδα κάνουν πυρετό, βγάζουν από το αυτάκι τους υγρό και μυρίζει άσχημα

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

και εμένα έχει κανενα μήνα τώρα που το κάνει συνεχεια αυτό...από τη μια σκεφτομαι ότι απλά εξερευνεί το σώμα του και από την άλλη φοβαμαι μήπως και τον πονάει και βάζει συνεχεια το δαχτυλακι στο αυτί...μήπως και ειναι κανεναν κρυωμα από τη θάλασσα...την τελευταια φορα που πηγαμε στο γιατρο και ειδε τα αυτακια του ήταν όλα καλά...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και εμένα το κάνει εδώ και κανά μήνα περίπου και γελάει. Κάνω ότι δεν τον βλέπω και μετά αμέσως το βάζει στη μύτη και έρχεται μπροστά μου για να τον κοιτάξω!

 

Μα είναι δυνατόν ? Θα το κάνει και σε κανέναν μπροστά και θα σκέφτονται ότι όλη μέρα κάνουμε και εμείς τα ίδια!κάνω ότι τον αγνοώ, πωs αλλιώς να του το κόψω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε τελικά στην γιατρό, δεν έχει κάτι, ούτε καν πολύ κερί..

Φαίνεται πως απλά ανακαλύπτει τις τρύπες του και παίζει..Έχει και με τους δικούς μας αφαλούς ένα θέμα!! Χιχι...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και από εμένα.Η μικρή μου είναι 10 μηνών και το τελευταίο διάστημα βάζει συνεχώς το δαχτυλάκι της στο αυτί.Μάλλον είναι κάποια συνήθεια των μωρών αφου ιατρικά είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...