Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννηθηκαμε με τρια δαχτυλακια στο αριστερο ποδι


Recommended Posts

Χαιρετε

 

λοιπον ο μπεμπης μου ειναι 3 μηνων τωρα και γεννηθηκε με τρια δαχτυλακια στο αριστερο του ποδι ( το μικρο και το διπλα λειπουν ) και λιγους ποντους πιο κοντο.

Ολοι γιατροι κλπ μου λενε οτι τα υπολοιπα ειναι ενταξει και δεν θα εχει κανενα προβλημα στο περπατημα και οτι ολα θα ειναι φυσιολογικα γιατι ολα τα υπολοιπα στο ποδι ειναι σωστα και μονο στο παπουτσι λεει θα χρειαστει ενα προσθετικο για τα δαχτυλακια που λειπουν.

ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια παρόμοια περιπτωση η αν μπορω να το κοιταξω καπου γιατι δεν βρισκω κατι

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ μωρέ κοπέλα μου. ψάχνω πάνω από μια ώρα να το βρω αλλά στάθηκε αδύνατον. είχα διαβάσει εδώ και κάμποσους μήνες για παρόμοιο πρόβλημα αλλά στο χεράκι ενός μωρού και αν θυμάμαι καλά το συζητούσαν κυρίως δύο μαμάδες που είχαν το ίδιο πρόβλημα τα παιδάκια τους. τι να πω; έσκασα αλλά δεν το βρήκα :(

έχε πάντως πίστη και δύναμη. όλα καλά θα γίνουν αν το πιστεύεις!

στο λέει ένας άνθρωπος που έχει πείρα από αναποδιές :lol:

καλή επιτυχία σε ότι χρειαστεί να κάνετε!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ηταν μια κοπελα (βικυ νομιζω το ονομα της και κατι σχετικο το νικ) και ειχαν προβλημα τα δαχτυλα του χεριου, εκαναν χειρουργειο και εβαλαν μοσχευμα στο μωρακι........

 

 

Μαρινα να σου ζησει το μωρακι........στο ποδι δεν ειναι κατι τοσο ασχημο, σκεφτεστε για μοσχευμα? Εγω εχω μερικα δαχτυλα στα ποδια μου που ειναι πολυ μικροτερα απο οτι επρεπε και δεν ειναι οτι πιο καλαισθητο αλλα δεν ηθελα να κανω κατι επεμβασεις που γινοντουσαν για επιμηκυνση οστων :shock: πολυ οδυνηρο και ασκοπο....απλα δεν φοραω ανοιχτα παπουτσια.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις

 

απο οτι μου λενε οτιδηποτε σχετικα με επεμβαση μπορει να γινει αφου μεγαλωσει και ολοκληρωθεί η αναπτυξη οσο για μοσχευμα δεν με ενδιαφερει τοσο γιατι ειναι πιο πολυ αισθητικο το θεμα το πιο κοντο με ανυσηχει περισοτερο (1.5 ποντο περιπου)

απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κανεις με παρομοιο θεμα για να ξερω την εξελιξη περιπου ή

 

αν εχει διαβασει κανεις κατι καπου γιατι ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα να διαβασω παραπανω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις

 

απο οτι μου λενε οτιδηποτε σχετικα με επεμβαση μπορει να γινει αφου μεγαλωσει και ολοκληρωθεί η αναπτυξη οσο για μοσχευμα δεν με ενδιαφερει τοσο γιατι ειναι πιο πολυ αισθητικο το θεμα το πιο κοντο με ανυσηχει περισοτερο (1.5 ποντο περιπου)

απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κανεις με παρομοιο θεμα για να ξερω την εξελιξη περιπου ή

 

αν εχει διαβασει κανεις κατι καπου γιατι ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα να διαβασω παραπανω

 

Για το πιο κοντο, ξερω περιπτωση ξαδερφης μου της οποιας το ενα ποδι ηταν κοντο, δεν θυμαμαι ακριβως ποσο γιατι η κοπελα σημερα ειναι 32 χρονων, σιγουρα ηταν πανω απο 1,5 ποντο. Στην αρχη φορουσε ειδικα παπουτσια με την σολα του ενος πιο ψηλη απο την αλλη.

Μετα απο χρονια, νομιζω ηταν γυρω στα 14-15 χειρουργηθηκε (εχω την εντυπωση οτι μακρυνε το οστο με μοσχευμα) κ τωρα που μιλαμε ειναι κανονικοτατα τα ποδια της.

Δυστυχως δεν ξερω λεπτομερειες να σου πω για να σε βοηθησω. Απλα το θυμαμαι σαν κοριτσακι, σαν περιστατικο.

Παντως Μαρινα μου φανταζομαι οτι μετα απο το πρωτο σοκ κ στεναχωρια που θα υποστηκατε, τωρα το βλεπετε πιο ψυχραιμα, ετσι δεν ειναι?

Σιγουρα υπαρχει λυση.. Μην μου στεναχωριεσαι.

Οσον αφορα τα δαχτυλακια που λειπουν ειναι απλα αισθητικο το προβλημα.

 

Ενα πραγμα μου κανει εντυπωση μονο, στις 22 εβδομαδες, στην Β επιπεδου δεν το ειδε ο υπερηχογραφιστης?

Θυμαμαι ξεκαθαρα τον δικο μας που μετρουσε τα οστα ενα προς ενα.

Το εχω κ στο dvd κ ειμαι σιγουρη.

Οχι οτι θα ειχε καμια διαφορα αλλα τουλαχιστον θα το γνωριζατε κ θα ησασταν προετοιμασμενοι.

 

Ευχομαι καλη επιτυχια σε οποια επεμβαση χρειαστει να κανετε!

Και κατι τελευταιο... σημασια εχει που ειναι ενα υγιες παιδακι. Να σας ζησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρινα να σας ζήσει ο μπέμπης σας :D

 

Φιλικό ζευγάρι που αντιμεπώτησαν παρόμοια περίπτωση , με τα δαχτυλάκια του χεριού του ενός απο τα δυδιμα μωρά τους , αποκατάστησαν εντελώς το χεράκι του μικρού , στο νοσοκομείο της Ιγουμενίτσας.

Εψαξαν πολύ το θέμα (γιατρων κ νοσοκομείων ) και μονο εκει βρήκαν λύση.

Ο μικρός τους εκανε σταδιακά χειρουργεία και το χεράκι του , αποκαταστάθηκε πλήρως.

 

Ευχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνετε και σε εσάς τους γονείς του δύναμη και υπομονή :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

για τους υπερηχους δεν ξερω τι να πω φανταστείτε οτι ο αντρας μου επεμενε να γινουν στο ιασω για να ειμαστε πιο σιγουροι τι να τους πεις τωρα .

και ητανε και πολυ χαλια η αντιμετωπιση απο τις νοσοκομες οταν γεννησα σχετικα με αυτο το θεμα .

απο οτι καταλαβαινω η κατασταση θα παει βλεποντας οπως μεγαλωνει η αναπτυξη του ποδιου.

 

θα δουμε :?

Link to comment
Share on other sites

α λοιπον πολυ συντομα

 

γεννησα σαββατο μεσημερι ο αντρας μου ετρεχε να δει τι συμβαινει με το προβλημα χωρις να μου πει κατι μεχρι να ξερει και αυτος

σαββατο βραδυ που ζητηγα εγω επιμονα να δω το μωρο μπουκαρουν η εισβαλουν δυο νοσοκομες στο δωματιο με την εξης ατακα:

"αφου ξερετε τι προβλημα υπαρχει το μωρο ειναι στην εντατικη γιατι φωναζετε?"

μπορεις να φανταστεις το εφραγμα οταν εγω δεν ηξερα τιποτα και ειμουν χαρουμενη που γεννησα και ολα ηταν μια χαρα

 

αυτο εννοω χαλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρινα να σας ζήσει ο μπέμπης σας :D

 

Φιλικό ζευγάρι που αντιμεπώτησαν παρόμοια περίπτωση , με τα δαχτυλάκια του χεριού του ενός απο τα δυδιμα μωρά τους , αποκατάστησαν εντελώς το χεράκι του μικρού , στο νοσοκομείο της Ιγουμενίτσας.

Εψαξαν πολύ το θέμα (γιατρων κ νοσοκομείων ) και μονο εκει βρήκαν λύση.

Ο μικρός τους εκανε σταδιακά χειρουργεία και το χεράκι του , αποκαταστάθηκε πλήρως.

 

Ευχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνετε και σε εσάς τους γονείς του δύναμη και υπομονή :)

 

δεν θέλω να αμφισβητώ καμία κοπέλα αλλά βρε αφροδίτη η Ηγουμενίτσα δεν έχει νοσοκομείο. μόνο κέντρο υγείας έχει. :shock: το νοσοκομείο του νομού θεσπρωτίας βρίσκεται στους φιλιάτες και αποκλείεται να έγινε εκεί η εγχείρηση που λες μιας και δεν υπάρχουν οι υποδομές... μήπως έκανες κάποιο λάθος. :? το λέω γιατί δεν πρέπει να αποπροσανατολίσουμε κατά λάθος τη μαρίνα.

πολύ φιλικά το γράφω το μήνυμα. ελπίζω να μην σε στενοχώρησα... :)

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρινα να σας ζήσει ο μπέμπης σας :D

 

Φιλικό ζευγάρι που αντιμεπώτησαν παρόμοια περίπτωση , με τα δαχτυλάκια του χεριού του ενός απο τα δυδιμα μωρά τους , αποκατάστησαν εντελώς το χεράκι του μικρού , στο νοσοκομείο της Ιγουμενίτσας.

Εψαξαν πολύ το θέμα (γιατρων κ νοσοκομείων ) και μονο εκει βρήκαν λύση.

Ο μικρός τους εκανε σταδιακά χειρουργεία και το χεράκι του , αποκαταστάθηκε πλήρως.

 

Ευχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνετε και σε εσάς τους γονείς του δύναμη και υπομονή :)

 

δεν θέλω να αμφισβητώ καμία κοπέλα αλλά βρε αφροδίτη η Ηγουμενίτσα δεν έχει νοσοκομείο. μόνο κέντρο υγείας έχει. :shock: το νοσοκομείο του νομού θεσπρωτίας βρίσκεται στους φιλιάτες και αποκλείεται να έγινε εκεί η εγχείρηση που λες μιας και δεν υπάρχουν οι υποδομές... μήπως έκανες κάποιο λάθος. :? το λέω γιατί δεν πρέπει να αποπροσανατολίσουμε κατά λάθος τη μαρίνα.

πολύ φιλικά το γράφω το μήνυμα. ελπίζω να μην σε στενοχώρησα... :)

 

:?:? θα έχεις δίκαιο ... μήπως ήταν στα Ιωάννινα , στο νοσοκομείο των Ιωαννίνων ... :?

Συγνώμη εκ'μέρους μου , το απόγευμα θα απαντησω με σιγουριά , θα μιλήσω με την ίδια την κοπέλα.

 

συγνώμη κ πάλι για την λάθος πληροφορία :oops:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα κ εγω...

Πρεπει στα Ιωαννινα να εγινε! Αλλωστε εκει υπαρχει η καλυτερη ομαδα μικροχειρουργων. :wink:

Το γνωριζω καλα καθως πριν χρονια ο μπαμπας μου κοντεψε να χασει το ποδι του κ του το εσωσε ομαδα μικροχειρουργων οι οποιοι ηρθαν απο τα Γιαννενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:

Έχουμε τόσο καλό νοσοκομείο εδώ, και δεν το ξέρω;; :shock:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Marina75 τελικά οι επεμβάσεις στο μωράκι του φιλικού μας ζευγαριού έγινα στον Νοσοκομείο των Ιωαννίνων , σου στέλνω με πμ τα στοιχεία του φίλου μου να επικοινωνήσεις μαζι του εαν επιθυμείς.

 

ευχομαι και πάλι όλα να πάνε καλά :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

το τόπικ που ψάχνετε είναι αυτό νομίζω

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=350364&highlight=#350364

καλή επιτυχία!

 

μπράβο maryp!!! θα έσκαγα! ήξερα ότι κάπου υπάρχει αλλά ο τίτλος του δεν με βοηθούσε να το βρώ...

μπράβο afroditid!!! τελικά η "διαφωνία" μας σχετικά με τις πόλεις κάπου οδήγησε....

 

καλή επιτυχία στο μωράκι στο μωράκι της μαρίνας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε

 

λοιπον ο μπεμπης μου ειναι 3 μηνων τωρα και γεννηθηκε με τρια δαχτυλακια στο αριστερο του ποδι ( το μικρο και το διπλα λειπουν ) και λιγους ποντους πιο κοντο.

Ολοι γιατροι κλπ μου λενε οτι τα υπολοιπα ειναι ενταξει και δεν θα εχει κανενα προβλημα στο περπατημα και οτι ολα θα ειναι φυσιολογικα γιατι ολα τα υπολοιπα στο ποδι ειναι σωστα και μονο στο παπουτσι λεει θα χρειαστει ενα προσθετικο για τα δαχτυλακια που λειπουν.

ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια παρόμοια περιπτωση η αν μπορω να το κοιταξω καπου γιατι δεν βρισκω κατι

 

ευχαριστω

 

 

οταν λεμε λιγους ποντους?

ποσο?

 

αν ειναι εως 1,5 ποντους, θα κανεις ειδικο πατο με ειδικα διαμορφωτηρια.....

αν χρειαστεις θα σου πω που θα το κανεις....

αν ειναι πανω απο 2,5 ποντους τοτε θα πρεπει να κατασκευασεις παπουτσι....

 

που μενεις? σε ρωταω για να σε βοηθησω , με καποιον γιατρο , αν μπορω....

 

οσο για τις επεμβασεις , δεν ξερω αν πρεπει να παρεμβεις, οσο το παιδακι ειναι στην αναπτυξη!!!!! θελει πολυ προσοχη!!! αλλα να ξερεις οτι υπαρχουν ειδικη ορθοπεδικοι που ασχολουνται αποκλιστικα με παιδακια!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ξανα για τις απαντησεις

λοιπον η διαφορα ειναι γυρω στο 1.5 ποντο

 

οσο για τις επεμβασεις και μας οι γιατροι αυτο μας ειπαν οτι πρεπει να ολοκρηρωθει η αναπτυξη για να γινει οτιδηποτε

αθηνα μενω και απο ορθοπαιδικο εχουμε μιλησει μονο με καποιον κυριο

Καραμητσο που τον εξετασε οταν γεννηθηκε στο ιασω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κανω αναζητηση αλλά μαλλον με λαθος λεξεις γιατι δεν βγαζει κανενα αποτελεσμα.

Μπορεί καποιος να μου πει ποιο ειναι το θεμα που αναφερεται σε προβλημα με υπαρξη ακρων, δαχτυλακια δηλαδη κατα κυριο λογο στα χερακια;

 

Κοριτσια, θα το σκεφτω να ξαναπαω Θεσσαλονικη. Μαυρισε η ψυχη μου πασχαλιατικα. Της γειτονισας μας το κοριτσακι στο αριστερο χερι δεν εχει δαχτυλάκια παρα μονο μεχρι το πρωτο χονδρο. Οι γονεις ψαχνουν την καλυτερη λυση αλλα τους ειπαν για μεταμοσχευση του δεικτη, αντιχειρα και του μικρου δαχτυλου απο το ποδι για να μπορει αρχικα το παιδακι να μπορει να πιασει, αλλά με χιλιες δυο προυποθεσεις και χωρις μεγαλα ποσοστα επιτυχιας.

Οποιος μπορει να με βοηθησει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Πάντως στα Ιωάννινα είναι πανεπιστημιακό το νοσοκομείο και νομίζω πως είναι απ τα καλυτερα στην ελλάδα αν όχι το καλύτερο.

Ευχομαι να σας πάνε όλα καλά !!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...