Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αχ αυτη η προσαρμογη


Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα.

Εχω ενα κοριτσακι 3 ετων. Παμε για πρωτη φορα σχολειο. Την πρωτη μερα ολα υπεροχα, αφου η δασκαλα τρελαθηκε. Την επομενη μερα ομως αστα...:(

Γατζωθηκε πανω μου και εκλαιγε για να μην την αφησω...

Σημερα παλι (τριτη μερα) εκλαιγε και με παρακαλουσε να μην την παω απο την ωρα που ξυπνησε!!! Τι να κανω βρε κοριτσια??? ραγιζει η καρδια μου...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και απο εμενα.

Εχω ενα κοριτσακι 3 ετων. Παμε για πρωτη φορα σχολειο. Την πρωτη μερα ολα υπεροχα, αφου η δασκαλα τρελαθηκε. Την επομενη μερα ομως αστα...:(

Γατζωθηκε πανω μου και εκλαιγε για να μην την αφησω...

Σημερα παλι (τριτη μερα) εκλαιγε και με παρακαλουσε να μην την παω απο την ωρα που ξυπνησε!!! Τι να κανω βρε κοριτσια??? ραγιζει η καρδια μου...:(:(:(

/

 

αν σου λένε οι δασκάλες ότι όταν φεύγεις και μένει μόνη περνάει καλά ση διάρκεια της μέρας, τότε να κάνεις υπομονή. και να της εξηγήσεις ότι το σχολείο είναι μια υποχρέωση των παιδιών, όπως η δουλειά είναι μια υποχρέωση των γονιών. είναι αδιαπραγμάτευτο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.

Εχω ενα κοριτσακι 3 ετων. Παμε για πρωτη φορα σχολειο. Την πρωτη μερα ολα υπεροχα, αφου η δασκαλα τρελαθηκε. Την επομενη μερα ομως αστα...:(

Γατζωθηκε πανω μου και εκλαιγε για να μην την αφησω...

Σημερα παλι (τριτη μερα) εκλαιγε και με παρακαλουσε να μην την παω απο την ωρα που ξυπνησε!!! Τι να κανω βρε κοριτσια??? ραγιζει η καρδια μου...:(:(:(

 

Η κάθε αρχή είναι το ήμισυ του παντός!!! πόση ώρα την αφήνεις?? και για εμάς την προηγούμενη εβδομάδα ήταν η 1η εβδομάδα προσαρμογής... την 1η ημέρα μου είπαν και τον άφησα 1 ώρα, είχα πάρει άδεια από την δουλειά μου και μετά από 1 ώρα τον πήρα και δεν ήθελε να φύγει γιατί έπαιζε με τα άλλα παιδάκια.... την 2η ημέρα τον άφησα 2 ώρες και πήγε τον πήρε η κοπέλα που τον κρατά μετά.... την 3η ημέρα μας είπαν να κάτσει και για φαγητό το μεσημέρι και να τον πάρουμε κατά τις 1.... έχει προσαρμοστεί πολύ καλά και πλέον τον πάω εγώ το πρωί και τον παίρνει η κοπέλα γύρω στη 1... μήπως από την αρχή την άφησες όλη μέρα και στράβωσε??? η προσαρμογή θέλει σιγά σιγά γι' αυτό λέγεται και προσαρμογή :) πως είναι το πρόγραμμά σας? δουλεύεις? εάν όχι να την πας λίγο την 1η ημέρα και μετα σιγά σιγά να την αφήνεις πιο πολύ για να συνηθίζει σιγά σιγά....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ίδια περιπου κάνει ο δικός μου(3 ετων, και εχει μια εβδομαδα που ξεκινησε)... Στην αρχή δεν εκλαιγε, τωρα κλαιει... Τον αφηνω 2 ωρες ακομα και οταν τον ρωταω γιατι κλαιει, μου λεει επειδη κλαινε και τα αλλα παιδακια και στεναχωριεται... Τι να πω, υπομονη θελει και που θα παει, θα προσαρμοστουν σιγα σιγα ελπιζω...

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε αρχή είναι το ήμισυ του παντός!!! πόση ώρα την αφήνεις?? και για εμάς την προηγούμενη εβδομάδα ήταν η 1η εβδομάδα προσαρμογής... την 1η ημέρα μου είπαν και τον άφησα 1 ώρα, είχα πάρει άδεια από την δουλειά μου και μετά από 1 ώρα τον πήρα και δεν ήθελε να φύγει γιατί έπαιζε με τα άλλα παιδάκια.... την 2η ημέρα τον άφησα 2 ώρες και πήγε τον πήρε η κοπέλα που τον κρατά μετά.... την 3η ημέρα μας είπαν να κάτσει και για φαγητό το μεσημέρι και να τον πάρουμε κατά τις 1.... έχει προσαρμοστεί πολύ καλά και πλέον τον πάω εγώ το πρωί και τον παίρνει η κοπέλα γύρω στη 1... μήπως από την αρχή την άφησες όλη μέρα και στράβωσε??? η προσαρμογή θέλει σιγά σιγά γι' αυτό λέγεται και προσαρμογή :) πως είναι το πρόγραμμά σας? δουλεύεις? εάν όχι να την πας λίγο την 1η ημέρα και μετα σιγά σιγά να την αφήνεις πιο πολύ για να συνηθίζει σιγά σιγά....

 

Την πρωτη μερα την αφησα 1 και μιση ωρα .Την δευτερη 2 και σιγα σιγα αυξανουμε την ωρα. Τωρα πλεον την αφηνω κατα τις 8:30 και την παιρνω 12:30.Πάντως η δασκαλα μου λεει οτι οταν φευγω κλαιει για λιγο και σε 5 λεπτα σταματαει και ειναι μια χαρα. Και η μικρη μου οταν παω να την παρω μου λεει οτι περασε καλα και ειναι χαρουμενη. Τι να πω δεν ξερω...:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πρωτη μερα την αφησα 1 και μιση ωρα .Την δευτερη 2 και σιγα σιγα αυξανουμε την ωρα. Τωρα πλεον την αφηνω κατα τις 8:30 και την παιρνω 12:30.Πάντως η δασκαλα μου λεει οτι οταν φευγω κλαιει για λιγο και σε 5 λεπτα σταματαει και ειναι μια χαρα. Και η μικρη μου οταν παω να την παρω μου λεει οτι περασε καλα και ειναι χαρουμενη. Τι να πω δεν ξερω...:confused::confused::confused:

 

Από ότι μου είπαν στο σταθμό σήμερα πολλά παιδάκια είναι σε αυτή την φάση.. ο δικός μου ενώ φάνηκε ότι θα προσαρμοστεί πολύ εύκολα, χτες και σήμερα με το που τον πάω και τον αφήνω κλαίει και χτυπιέται.. από το σταθμό μου είπαν ότι σε πολλά παιδιά μπορεί το άγχος του αποχωρισμού να βγει και μετά.... ίδια κατάσταση με την δική σου.. εγώ κάθομαι έξω από τον σταθμό και τον ακούω που κλαίει κανένα πεντάλεπτο μετά ηρεμεί.... παίρνω τηλ και μου λένε όλα καλά παίζει μια χαρά... όταν πάει η κοπέλα να τον πάρει δεν θέλει να φύγει... τελικά μου φαίνεται ότι όλα το ίδιο κάνουν.. μου είπαν ότι υπάρχουν παιδάκια που μπορεί να το κάνουν και για 2 εβδομάδες... στην αρχή τους είπα μήπως να τον έπαιρνα αλλά μου είπαν να τις εμπιστευτώ και εάν τον έπαιρνα θα είχα χάσει το παιχνίδι... μου είπαν πως σε λίγες ημέρες θα το αποδεχτεί όπως όλα τα παιδιά... μακάρι τι να πω.... ο δικός μου είναι και πεισματάρης και χτυπιέται στην κυριολεξία... δεν το περίμενα γιατί ξεκινήσαμε πολύ καλά... πιστεύω πως όντως η προσαρμογή είναι τελικά αρκετά δύσκολη... θα σου γράφω την δική μας εξέλιξη να δούμε πότε θα προσαρμοστούμε τελικά :)

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο μανούλες! Αυτά που περιγράφετε είναι αναμενόμενα σχεδόν στα περισσότερα παιδιά και πολύ φυσιολογικά. Μην σας πω ότι προσωπικά εμένα μου φαίνεται πιο φυσιολογικό να κλάψει ένα παιδάκι αποχωριζόμενο τη μαμά του, παρά το αντίθετο. Η δικιά μου όταν πήγε 2 ετών δεν γύρισε καν να κοιτάξει πίσω της, ούτε βλέμα δεν μου έριξε. Να μην σας πω το τι μου πέρναγε από το μυαλό τότε.... :oops::-P

 

Τα παιδάκια όμως προσαρμόζονται πολύ πιο γρήγορα και εύκολα στις αλλαγές από εμάς, μην αγχώνεστε (πολύ) ! Καλή σχολική χρονιά!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πέρασα έξω από έναν δημοσιο παιδικό σταθμό, για παιδάκια από 2.5 χρονων και καθόντουσαν 3 κοριτσάκια σε ένα παγκάκι με τρομερούς λυγμούς φωνάζοντας μαμα...

τόσο που μου ήρθε εμένα να βάλω τα κλάμματα. Η δε συμπεριφορά της δασκάλας απαραδεκτη με ένα ύφος δασκαλίστικο να τους λέει "ηρεμήστε παρακαλώ..." και "ακούστε με τώρα...". Μου γυρισαν τα μάτια...

Είναι δυσκολο να κάνεις μια αγκαλιά το παιδάκι που κλαίει... δεν ξέρω δεν είμαι εκπαιδευτικός και μπορεί να κρίνω λάθος, είμαι μαμά και κρίνω από ένστικτο.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

mirini...και εγω σπαραζω οταν κλαιει το παιδι μου το μικρο σχολειο αλλα απο την αλλη λεω καλα κανει η δασκαλα και ειναι πιο 'ουδετερη'. Ισως τα παραχαιδευουμε και εμεις....ας μαθει σιγα σιγα οτι εχουν και καποιες υποχρεωσεις.

Βεβαια ο δικος μου ειναι πατημενα 4, δεν τον πηγα απο μωρο....τι να πω...ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...