Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλκηστη στη Νεα Σμυρνη


Recommended Posts

θα ήθελα την γνώμη σας για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό, πάω το παιδί μου εκεί εδώ και ένα χρόνο, είμαι ok απλα έμαθα κάτι χτές και έχω κάποιες αμφιβολίες. Θα ήθελα αααν κάποιος γνωρίζει κάτι είτε θετικό είτε αρνητικό να με ενημερώσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρωτάω κάτι γενικότερα, εάν χτύπησουν κάποιο παιδάκι στον παιδικό σταθμό και εννοώ να το χτυπήσει κάποια δασκάλα, θα το πει το παιδάκι στους γονείς του? έχει το δικαίωμα η δασκάλα να χτυπήσει τα παιδιά ??

Link to comment
Share on other sites

H δασκάλα δεν έχει εννοείται κανένα δικαίωμα να χρησιμοποιείται μεθόδους φυσικής βίας, αλλά και κάθε άλλης βίας.

Αν το παιδάκι θα το πει στους γονείς του, εξαρτάται από την ηλικία του, τη σχέση με τους γονείς και τη σχέση με το σχολείο. Αν έχεις τέτοια υπόνοια συζήτησέ το με το σχολείο, τουλάχιστον να το έχουν υπόψη τους. Από την εμπειρία μου ως 'πελάτης' παιδικού, σε διαβεβαιώνω ότι όσο πιο 'απο πάνω' είσαι -ή φαίνεσαι να είσαι-, τόσο πιο πολύ προσέχουν το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για την Άλκηστη. Πήγαν εκεί 2 ανίψια μου και, αν δεν έπαιρναν τη μικρή μου στο δημοτικό παιδικό σταθμό, εκεί θα την είχα πάει. Από όσα έχω ακούσει τόσα χρόνια από τον αδερφό μου και τη νύφη μου, θεωρώ απίθανο να ασκείται οποιαδήποτε μορφή βίας στα παιδάκια του σταθμού.

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου; Μπορείς να συζητήσεις μαζί του;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Πηγαίνω το γιο μου εκεί από 2,5 μηνών και τώρα είναι στο προνήπιο.

Έχοντας μεγαλώσει κι εγώ μαζί του εκεί μέσα σου λέω με σιγουριά ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έγινε κάτι τέτοιο. Μήπως μπήκε κάποια τιμωρία το παιδάκι και το μετέφερε αλλιώς στο σπίτι???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός πήγαινε στο bebe για μια χρονιά . Αποφάσισα να τον σταματήσω όχι γιατί είδα ή έμαθα κάτι συγκεκριμένο .Το αντίθετο σε επίπεδα καθαριότητας και φροντίδας ο σταθμός ήταν άψογος, εξαιτίας όμως της πολιτικής τους και παρόλο που τον πήγαινα και τον έπαιρνα εγώ δεν μου επιτράπηκε ποτέ να μπω μέσα από τον προθάλαμο (και το εννοώ και με τη μεταφορική έννοια) ούτε μπόρεσα να μάθω κάτι παραπάνω από το ότι ο μικρός έφαγε, έκανε κακά ή ήταν "καλά"... Τον σταμάτησα κυρίως γιατί ο μικρός ήταν καθημερινά πολύ αρνητικός στο να πάει και -ενώ είναι με όλους τους άλλους ένα ιδιαίτερα τρυφερό και φιλικό παιδί - μετά από μήνες ολόκληρους φαινόταν να μην έχει δημιουργήσει καμία ανθρώπινη σχέση με κανέναν από το προσωπικό.Μου έκανε ιδιαίτερα εντύπωση ότι ούτε ακόμα και στην συνάντηση γονέων(μία και μοναδική) δεν κατάφερα να μάθω τίποτα για το πως τα πάει ο μικρός.Εγώ προσωπικά είχα ανάγκη για πολύ περισσότερη επικοινωνία και συνεργασία γονιού -σχολείου(και μιλάω για λογικά πλαίσια, μια κουβεντούλα πέντε λεπτών την εβδομάδα) πράγμα που ευτυχώς είναι πολύ πιο κοντά στην λογική του παιδικού που επέλεξα στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

έχω τον γιο μου απο 1 έτους στον συγκεκριμένο σταθμό και το μόνο που ξέρω να πω είναι ότι οποιαδήποτε στιγμή χρειάστηκα να μιλήσω με την δασκάλα ή με την παιδοψυχολόγο για κάτι που με απασχολούσε όλοι ήταν εκεί να με ακούσουν και να με βοηθήσουν! Ο γιος μου έχει μεγαλώσει και είναι πάρα πολύ κοινωνικός και ευχάριστος τόσο με παιδιά της ηλικίας του όσο και με τους μεγάλους. Δεδομένου ότι εργαζόμαστε πάρα πολλές ώρες θεωρώ ότι ο μικρός έχει πάρει πάρα πολύ καλά στοιχεία και πολλές γνώσεις για την ηλικία του και στίγουρα το μεγαλύτερο μέρος το οφείλουμε στον σταθμό. Η δε καθαριότητα του σταθμού είναι δεδομένη και δεν υπάρχει ούτε λόγος για συζήτηση. Φανταστείτε ότι ακόμα και στο bebe που ήταν ως μωράκι δεν ήρθε ούτε μία φορά με ερεθισμένο πωπώ. Και βέβαια ούτε λόγος για το αν η επικοινωνία είναι μόνο στο αν έφαγε ή κοιμήθηκε. Στο τετράδιο γράφει η δασκάλα καθημερινά για το τι συμβαίνει στο σταθμό και αν κριθεί απαραίτητο απο την δασκάλα σε παίρνουν στο τηλέφωνο ή σου ζητάνε να πας απο το σταθμό για να συζητήσετε. Όσο αφορά για τον προθάλαμο δεν συμφωνώ. Όσες φορές πήγα στο σταθμό μπήκα κανονικά μέσα χωρίς κάνένα πρόβλημα. Η συνεργασία είναι άψογη και μακάρι να είχαν και δημοτικό για να συνεχίζαμε εκεί!!!

Για οποιαδήποτε λεπτομέρεια μην διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα. Το παιδί μου είναι ακόμη στον σταθμό και μπορώ να σε διαφωτίσω για οτιδήποτε χρειαστείς.

 

Φιλικά,

Χρύσα

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις αντιλήψεις του και το τι θεωρει σημαντικό για εκείνον και το παιδί του. Ο μόνος λόγος που μπήκα εξαρχής στον κόπο να γράψω είναι γιατί βασικό κριτήριο της αρχικής μου επιλογής ήταν όσα διάβασα στο forum τα οποία ήταν διθυραμβικά και η συνολική μου εμπειρία μου ήταν τελείως διαφορετική.Το μόνο που θέλω να πω στην ανοιχτή συζήτηση είναι πως ότι και αν διαβάζουμε ας κρατάμε μικρό καλάθι και ας εμπειστευόμαστε την κρίση και το συναίσθημά μας

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι!!Πάμε στο bebe και το παιδί έχει αποκτίσει απίστευτες ικανότητες λόγω της δουλειάς που γίνεται! Επίσης πάντα μας επιτρέπεται η είσοδος, ακόμα και η συμμετοχή μας σε γιορτούλες και παρτυ που γίνονται στον χώρο του σταθμού αφού τηρηθούν οι κανόνες υγειηνής φυσικά! Η δασκάλα μας μας παίρνει πάντα τηλέφωνο όταν λείπουμε, ακόμα κι από το σπίτι της!

 

Το καλύτερο από όλα είναι το νέο τιμολόγιο με εκτώσεις κατα μέσο όρο 80-100€!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
θα ήθελα την γνώμη σας για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό, πάω το παιδί μου εκεί εδώ και ένα χρόνο, είμαι ok απλα έμαθα κάτι χτές και έχω κάποιες αμφιβολίες. Θα ήθελα αααν κάποιος γνωρίζει κάτι είτε θετικό είτε αρνητικό να με ενημερώσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Ψάχναμε παιδικό σταθμό, για τον γιό μου που είναι 3 ετών, στη Ν.Σμύρνη. Διάβασα τα πολύ καλά σχόλια για την Αλκηστη και προσπάθησα να κλείσω κάποιο ραντεβού. Εκείνη τη μέρα δέν μπόρεσα να βρώ την υπεύθυνη και έτσι αποφασίσαμε με τον άντρα μου να περάσουμε να δούμε το χώρο εξωτερικά και την τοποθεσία. Ηταν πρωί, γύρω στις 9:30 καθημερινή.

 

Το κτίριο είναι ένα παλιό διώροφο, όπου στο ισόγειο στεγάζεται ο παιδικός, ο 1ος όροφος δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει χρήση παιδικού σταθμού. Ο κήπος είναι πάρα μα πάρα πολύ μικρός, σχεδόν ανύπαρκτος. Από μέσα ακούγαμε για αρκετή ώρα φωνούλες παιδιών που έκαναν φασαρία. Και κάποια στιγμή ακούστηκε μιά γυναίκα να φωνάζει, προφανώς η "παιδαγωγός", ή καλύτερα να στριγγλίζει σε κάποιο παιδάκι "προχώρα επιτέλους".

 

Φύγαμε αμέσως. Και φυσικά δεν είχα καμία άλλη επαφή με τον συγκεκριμένο παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγω ψαχνω σταθμο για την κορη μου...διαβασα εδω μεσα πολυ καλες κριτικες για τον συγκεκριμενο σταθμο..κλεισαμε ραντεβου κ πηγαμε να μιλησουμε απο κοντα...η υπευθηνη μου αφησε καλες εντυπωσεις..ο σταθμος ομως εχει ΔΥΟ αρνητικα που με κανουν να σκεφτω πιο σοβαρα αν τελικα θα κανουμε εκει την εγγραφη...το πρώτο ειναι οτι οι χωροι που παιζουν τα παιδια ειναι με μοκετα...κ βρωμικη μοκετα...σε ορισμενα σημεια...και το δευτερο ειναι μια περιεργη μυρωδια που εχει ο σταθμος μπαινοντας...ειναι η υγρασια ειναι η παλαιοτητα του κτιριου? δεν το ξερω...αλλα ειναι στοιχεια που δεν ειμαι τελικα απολυτα σιγουρη οτι ο σταθμος ειναι απο τους καλυτερους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά πως πάει η αναζήτηση σας? Εμείς γράψαμε το μικρό μας σε παιδικό. Είναι κάποιος για τον οποίο διάβασα καλά λόγια στο forum, πήγαμε από εκεί, μείναμε ενθουσιασμένοι και τον γράψαμε. (Αφού είχαμε δεί και αρκετούς άλλους).

 

Γενικά έχω να πώ από την εμπειρία της αναζήτησης παιδικού σταθμού στις περιοχές Ν.Σμύρνη & Π.Φάληρο, ότι όπου πήγαινα αντίκριζα πολλές σκάλες, εσωτερικές και εξωτερικές. Και αυτό με φόβιζε. Είμαι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως πάει η αναζήτηση σας? Εμείς γράψαμε το μικρό μας σε παιδικό. Είναι κάποιος για τον οποίο διάβασα καλά λόγια στο forum, πήγαμε από εκεί, μείναμε ενθουσιασμένοι και τον γράψαμε. (Αφού είχαμε δεί και αρκετούς άλλους).

 

Γενικά έχω να πώ από την εμπειρία της αναζήτησης παιδικού σταθμού στις περιοχές Ν.Σμύρνη & Π.Φάληρο, ότι όπου πήγαινα αντίκριζα πολλές σκάλες, εσωτερικές και εξωτερικές. Και αυτό με φόβιζε. Είμαι υπερβολική?

 

δεν μας λες σε ποιον σταθμο εγραψες τον μικρο σας!!!

οσον αφορα τις σκαλες δεν εχεις αδικο...ειδικα οταν τα παιδακια μας ειναι μικρουλικα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα!Έχει καμία μανούλα εμπειρία απ τον βρεφονηπιακό σταθμό Αλκηστη στη Νέα Σμύρνη?Πήγα σήμερα και μου φάνηκε μικρός αλλά πολύ συμπαθητικός.Επίσης ενώ δεν είχα ραντεβού απλά πέρασα και μπήκα μου πρότειναν μόνοι τους να δώ τους χώρους και οι βρεφοκόμοι φρόντιζαν εκείνη την ώρα τα παιδάκια κι ήταν πολύ γλυκές και πρόσχαρες.Επίσης είχα μαζί τον μικρό μου 14 μηνών ο οποίος ενθουσιάστηκε...:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχει καμία μανούλα εμπειρία απ τον βρεφονηπιακό σταθμό Αλκηστη στη Νέα Σμύρνη?Πήγα σήμερα και μου φάνηκε μικρός αλλά πολύ συμπαθητικός.Επίσης ενώ δεν είχα ραντεβού απλά πέρασα και μπήκα μου πρότειναν μόνοι τους να δώ τους χώρους και οι βρεφοκόμοι φρόντιζαν εκείνη την ώρα τα παιδάκια κι ήταν πολύ γλυκές και πρόσχαρες.Επίσης είχα μαζί τον μικρό μου 14 μηνών ο οποίος ενθουσιάστηκε...:P

 

Καλημέρα, ο γιος μου πάει στην Άλκηστη. Φέτος είναι η τρίτη χρονιά που πάει εκεί, τον ξεκίνησα όταν ήταν 12 μηνών. Από εφέτος βέβαια είναι στον παιδικό!!!

Είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Εφέτος έκανε και μείωση στα δίδακτρα 60 /μήνα, από μόνη της η Δ/ντρια, μας κάλεσε και μας είπε ότι καταλαβαίνει τη δυσκολία των εποχών κλπ κλπ.

Μαθαίνουν πάρα πολλά τα παιδάκια, τα βάζουν σε μια σωστή σειρά, συνεργάζονται καλά μεταξύ τους (παιδιά και βρεφοκόμοι) και πάνω από όλα τα φροντίζουν!!!

Όποτε τους έχω χρειαστεί και οτιδήποτε τους έχω ζητήσει αμέσως με βοηθούν και με εξυπηρετούν.

Οι σχολές γονέων που διοργανώνουν με την παιδοψυχολόγο του σταθμού είναι πάρα πολύ καλές!! Εμένα με βοήθησαν πολύ!!!

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι ζητάνε κάθε χρόνο 200 για γραφική ύλη, που το θεωρώ υπερβολικό!!! Ειδικά όταν το παιδί είναι 12 μηνών τι γραφική ύλη χρειάζεται πια;; Αλλά πουθενά δεν βρίσκεις το τέλειο!!!

 

Μην κοιτάς τις εγκαταστάσεις, οι άνθρωποι και η συνεργασία που θα έχεις μαζί τους και η επαφή με το παιδί σου μετράνε!!!!!!!!!!! Εμένα για να πω την αλήθεια μου οι πολλές "φαρμφάρες" δεν με ενθουσιάζουν (τέλειοι χώροι πχ και σούπερ εγκαταστάσεις, με ψυχρότητα όμως και άκρα τυπικότητα!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!μπορεί κάποια μαμά που πηγαίνει το παιδάκι της στην Αλκηστη να μου πεί πόσο πληρώνουν το μήνα ?

 

330 τον μήνα, + 50 ? σχολικό αν το χρησιμοποιήσεις + 150 ? η γραφική ύλη.

 

Εγγραφή δεν ξέρω πόσο είναι γιατί την πληρώνεις εφάπαξ, μια μόνο φορά στην πρώτη σχολική χρονιά, για τις άλλες επανεγγραφές δεν πληρώνεις κάτι. Εγώ πριν 4 χρόνια που έγραψα τον δικό μου δεν θυμάμαι πόσο έδωσα.

 

Συμφωνούν τα ποσά μας;; Σου είπαν κάτι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Συγνώμη δεν είχα δει το μήνυμα σου νωρίτερα.Εμένα μου είπαν 200 ευρώ γραφική ύλη...Ανεξάρτητα όμως απ αυτό ξεκινήσαμε την προηγούμενη Δευτέρα και είμαι πολύ ευχαριστημένη αν και είμαστε ακόμη στην προσαρμογή.!Εμένα ο μικρός μου είναι στο μετάβρεφικό στο bebe εσείς απ ότι καταλαβαίνω είστε πιο μεγάλοι...?Ευχαριστώ για την απαντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονιά!!

 

Κι εμείς στην Άλκηστη από 2 ετών!! :D Φέτος είμαστε στο προνήπιο. Είναι και οι έξτρα δραστηριότητες - κολυμβητήριο και γυμναστική - που πάνε 35€ και 13€ αντίστοιχα αν θυμάμαι καλά.

 

VISSINA στο μεταβρεφικό είστε φέτος ή προνήπιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!πολύ χαίρομαι που βρήκα κι άλλους γονείς με παιδάκια στην Αλκηστη!Εμας είναι οι πρώτες μέρες αλλά το σταθμό τον ήξερα γιατί τους κάνουμε θεατρικές παραστάσεις και ήμουν σίγουρη για τη φροντίδα και την αγάπη που δείχνουν στα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...