Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Ή ΠΑΡΕΝΘΕΤΗ ΜΗΤΕΡΑ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΚΑΤΙ.

Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ, ΕΤΩΝ 42, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΑΣΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΗ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΓΑΜΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΠΡΩΗΝ ΚΑΙ Ο ΝΥΝ ΣΥΖΥΓΟΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΕ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΝΑ ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΠΟΣΟ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΞΕΡΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΥΓΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΛΥΣΗ ΑΦΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ. ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗ ΜΗΤΕΡΑ.... ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΗ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΜΙΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΡΑΒΟ κ μονο που το σκεφεσαι σαν ιδεα για να γινεις παρενθετη,εγω δεν ξερω να σου πω τιποτα για εξωσωματικη ,κ καλυτερα θα ηταν να πηγαινε σε εναν γιατρο γιατι εαν μπορει η κοπελα να ζησει την εγκυμοσυνη ειναι κριμα να μην το προσπαθησει,εκτος βεβαια εαν ειναι ιατρικη οι λογοι κ δεν της το επιτρεπουν.

παντως εχω μεινει αφωνη που το συζητας,συγχαρητηρια γιατι πρεπει να εχεις μεγαλη καρδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα δυσκολευομουν αρκετα να γινω παρενθετη... Θα το εκανα μονο για την κορη μου (γερη να ειναι και να της χαρισει παιδια ο θεουλης). Δεν θα μπορουσα να δωσω ενα πλασμα που του εδωσα ζωη μεσα απο την ζωη μου. Νομικα μπορει να μην μου ανηκει αλλα θα το θεωρουσα παιδι μου... Προσωπικα θα της ελεγα οτι πρεπει να εξαντλησει τα περιθωρια με την εξωσωματικη.

Εχει κανει εξωσωματικη και εχει αποτυχει? Αν οχι, το μονο που την ενδιαφερει ειναι το οικονομικο (γιατι το εθεσες και αυτο). Δηλαδη στην περιπτωση της παρενθετης δεν θα δωσει χρηματα για την διαδικασια? Και στην τελικη αφου δεν εχει δοκιμασει την εξωσωματικη (αν φυσικα συμφωνα με το ιστορικο της μπορει να γινει) γιατι συζηταει αν υποβαλει μια κοπελα απο το συγγενκο της περιβαλλον σε αυτη την διαδικασια? Δεν εχει σκεφτει τα περαιτερω προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ σοβαρο θεμα ,αυτο.

Θα πρεπει να το σκεφτεις τοσο καλα,πιο πολυ και απο μια αποφαση γαμου(που λεει ο λογος)

Και καλα,στον γαμο αν κατι δεν παει καλα,χωριζεις,εδω τι κανεις?

ειναι θεμα που εχει να κανει με την υγεια σου.Ποτέ δεν ξερεις πως θα εξελιχθει μια εγκυμοσυνη.Και το παιδακι σου σε χρειαζεται σε αυτο τον κοσμο!!!

Ειλικρινα,δεν ξερω τι να πω.Ειναι,ισως η πιο σοβαρη αποφαση που θα επαιρνες ποτέ στη ζωη σου(αν θα το κανεις,τελικα!)

Εγω,(για να γελασουμε και λιγο),π.χ.αν μου ελεγε η δικια μου κουνιαδα αυτο το πραγμα(δεν εχει και εκεινη ,παιδια) ,θα ηξερα απο τωρα τι θα της απαντουσα.

Μεταξυ μας,τωρα,ειναι πανπλουτη,αλλα εχει τοση κακία στην ψυχη της που δεν σκεφτηκε ουτε μια φορα(μεσα σε 20 χρονια γαμου)να παει να υοθετησει ενα παιδι.

Για να μην της φαει την περιουσια,λεει.Οποτε,αν μου το ζητουσε αυτο,θα της απαντουσα καταλληλα,με τα πιο σκληρα λογια στον κοσμο!

Στην δικη σου περιπτωση,θα σε συμβουλευα να την πεισεις να ζητησει βοηθεια απο πιο κονδινο προσωπο(μητερα της,αδελφη,ξαδελφη).

Καταλαβαινεις τι θελω να πω,Δηλαδη να εχουν το ιδιο αιμα,τουλαχιστον,γιατι αν το κανεις εσυ,θα ραγισει η καρδια σου καθε φορα που θα βλεπεις το παιδακι.

Μια ξαδελφη του ανδρα μου το εκανε αυτο.Μεγαλωνει το παιδι που γεννησε η νυφη της(απο αδελφο).Μενουν και πανω-κατω στην πολικατοικια,και καθε φορα που η αληθινη μαμα βλεπει το παιδι,πεθαινει και κρατιεται με το ζορι να μην κλαψει.

Δεχτηκε να το γεννησει για αλλη μανα,αλλα τωρα ραγιζει η καρδια της.

Σκεψου το,λοιπον,πολυ σοβαρα.Σημερα,ολα γινονται,γιατι φοβαται την εξωσωματικη?

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα συμφωνησω με τη Ζωη!!

Θα μου ηταν πολυ δυσκολο συναισθηματικα να δωσω το παιδι που εγω γεννησα σε καποιον αλλο!!!

Εξαλλου υπαρχει και η προοπτικη της εξωσωματικης..Γιατι να μην εξαντλησει ολα τα περιθωρια;;;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση.

Το ολο προβλημα φυσικά ξεκινά από το οτι η ιδια δεν εχει καταφέρει ποτέ ούτε να συλλάβει παιδάκι. Εχει κάνει αφαίρεση της μίας σάλπιγγας και ο γιατρός της είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.Όπως της λέει οτι ο θυροειδής δεν είναι πρόβλημα. Εγω θεωρώ ότι είναι πρόβλημα. Το βασικό πρόβλημα είναι το κόστος της εξωσωματικής και επειδή η οποια αποφαση για μένα είναι επώδυνη όπως και εσεις λέτε, θα προτιμούσα ακόμη και οικονομικά να βοηθήσω για μια εξωσωματική. Δεν έχω ιδέα όμως ποια είναι η διαδικασία της εξωσωματικής και το κόστος και αν καλύπτει κάτι το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι μου και εσυ εξωσωματικη δεν θα κανεις, αν δεχθεις να κυοφορησεις το εμβρυο της? Ποιος θα αναλαβει το κοστος της δικης σου εξωσωματικης? Και στην τελικη γιατι πρεπει να γινουν ολα στο δικο σου κορμι και οχι στο δικο της?

Νομιζω οτι ο θυρεοειδης δεν ειναι προβλημα απο την στιγμη που θα ρυθμιστει.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω απο τα 15 μου σοβαρο προβλημα με τον θυρεοειδη(τωρα ειμαι 33),εχω κανει εγχειρηση,γενικα παιδευομαι αλλα δεν αντιμετωπισα προβλημα γονιμοτητας....

Link to comment
Share on other sites

irene-stathis:Έθεσες 2 διαφορετικά ερωτήματα. Για το κόστος και την διαδικασία εξωσωματικής πρέπει να κοιτάξεις σε άλλες θεματικές ενότητες. Εγώ προτείνω την ομάδα γιατρών του ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ως καλή και οικονομική λύση. Καλά ποσοστά επιτυχίας,καλές τιμές αλλά μεγάλη λίστα αναμονής...

 

Τώρα για την παρένθετη μητρότητα. Είμαι φανατικά κατά γιατί:

1)Χρειάζεται από την μεριά σου μεγάλη συναισθηματική ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ μετά την γέννηση του βρέφους. Θα την έχεις?

2)Οι σχέσεις σου με την άλλη κοπέλα θα αλλάξουν ριζικά και για πάντα, γινόμενες πιο ΠΟΛΥΠΛΟΚΕΣ. Θα το αντέξεις?

3)Θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις τα αισθήματα που θα νιώθεις για το παιδί κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης?

4)Σκέφτεσαι πως θα επηρρεάσει τον γάμο σου αυτή η κατάσταση?

 

Το σώμα σου ΣΟΥ ανήκει. Άποψή μου όμως είναι να μιλήσεις με κάποιον ψυχολόγο ΠΡΙΝ κάνεις το οτιδήποτε.

Κλείνω με 2 παροιμίες.

α)Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.

β)Καμμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη... (αμερικάνικη παροιμία)

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Mπορώ να σου απαντήσω μόνο ως προς το "τεχνικό" να το πω έτσι, θέμα της εξωσωματικής, διότι το άλλο είναι καθαρά προσωπικό και από μέρους μου δεν θεωρώ σωστό να εκφέρω άποψη.

 

Λοιπόν, πρέπει να πάρει ο γιατρός ωάρια από την κοπέλα και σπερματοζωάρια από τον κύριο, να κάνει την εξωσωματική και αν υπάρξει γονιμοποιήση τα έμβρυα αντί να μεταφερθούν στην μαμά που έδωσε τα ωάρια μεταφέρονται στην παρένθετη. Όπως καταλαβαίνεις πάλι εξωσωματική είναι μόνο που χρησιμοποιούνται (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω απλά) 2γυναίκες.

Υποθέτω οτι για να σου λέει για παρένθετη σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά με την μήτρα της και δεν μπορεί να κρατήσει το έμβρυο. Αυτός είναι ο λόγος και ο ρόλος της παρένθετης.

 

Το κόστος της όλης διαδικασίας απλής εξωσωματικής αμοιβή του γιατρού λέω είναι περίπου 3.οοο ευρώ. Περιλαμβάνει ωοληψία, γονιμοποιήση και εμβρυομεταφορά. Αν χρείαζονται βλαστοκύταρα, μικρογονοιμοποίηση κ.λ.π. κ.λ.π. ανεβαίνει.

 

Τα φάρμακα νομίζω τώρα τα καλύπτουν τα ταμεία και δίνουν για κάθε προσπάθεια κάποιο ποσό που δεν ξέρω πόσο είναι πολύ μικρό πάντως, με ένα τηλέφωνο μπορείς να το μάθεις, επίσης θα πρέπει να περάσει από επιτροπή γι ανα πάρει το ποσό αυτό.

 

Να αποδείξει δηλαδή οτι δενμπορεί να μείνει έγκυος φυσιολογικά με εξετάσεις και γνωματεύσεις γιατρών.

 

Εύχομαι το καλύτερο για όλους.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εισαι σιγουρη οτι μπορεις να εμπεδωσεις και να κατανοησεις πολυ καλα οτι το παιδι που θα κυοφορεις δεν θα είναι δικο σου?

Προσωπικα δεν ξερω αν θα το εκανα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν μπορω να καταλαβω το διλλημα εξωσωματικη η παρενθετη.. Γιατι δεν κανει εξωσωματικη? Υπαρχει προβλημα με την μητρα? απ οτι μας ειπες οτι εχει προβλημα θυρεοειδη μονο.... Εγω προσωπικα οπως ειπα και παραπανω μονο μια περιπτωση θα υπηρχε για να γινω παρενθετη. Δεν θα γινομουν για καμια αλλη πολυ περισσοτερο αν μπορουσε η ιδια να υποβληθει σε εξωσωματικη.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε κορίτσια για να λειτουργήσει η "παρένθετη διαδικασία" θα πρέπει ούτως ή άλλως να κάνει εξωσωματική!!!!

 

Ενέσεις με ορμόνες για αύξηση ωρίμανσης ωαρίων, ωοληψία, όλα κανονικά, μόνο που αντί να της βάλουν εκείνης τα γονοιμοποιημένα έμβρυα θα τα βάλουν στην παρένθετη.

 

Εκτός αν δεν έχει ούτε ωάρια οπότε παίρνει δανεικά (από δότρια) τα λεγόμενα και σπέρμα του συζύγου της και τα έμβρυα που θα προκύψουν τα βάζουν στην παρένθετη.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για την παρένθετη μητρότητα θα χρειαστεί απόφαση δικαστηρίου, που για να την πάρει θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν μπορεί με καμία μέθοδο να κάνει παιδί. Δίνεται σε πολύ ακραίες περιπτώσεις (πχ. 10 αποτυχημένες εξωσωματικές, έλλειψη μήτρας κλπ.). Γενικά εγώ δεν είμαι κατά της παρένθετης μητρότητας (αν το θέλεις), στο κάτω κάτω θα είναι το παιδί του αδερφού σου. Όμως κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να έχεις τελειώσει με τα δικά σου παιδιά. Δεν ξέρεις τί μπορεί να γίνει σε μία εγκυμοσύνη. Δεύτερον στην περίπτωση αυτή βρίσκω την απόφαση κάπως βιαστική και πρόχειρη. Ακριβή η εξωσωματική, γένησέ το εσύ? Τί αντιμετώπιση είναι αυτή. Δενξέρει ότι και για να γίνει αυτό χρειάζεται εξωσωματική και όχι απαραίτητα μόνο μία? Τέλος θα ήθελα να δεις τα αισθήματά σου γι αυτό το ζευγάρι, αν πραγματικά τους αγαπάς και θέλεις να κάνεις θυσίες γι αυτούς, πριν αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας.

Θα σας μιλήσω ειλικρινά, όχι οτι εκρυψα κάτι μεχρι στιγμής.

Αν μιλούσαμε για την αδελφή μου, δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό, ίσως να μην καταφθάναμε στα δικαστήρια για αποφάσεις καν. Και το λέω γιατί το νιώθω και το πιστεύω.

Τώρα πρόκειται για την αδελφή του άντρα μου και οι φόβοι μου και οι αναστολές πολλές.

Προτιμώ να κάνω μία έρευνα για εξωσωματική και να της προτείνω την καλύτερη λύση ώστε να αποκτήσει και αυτή ένα παιδάκι.

Απλά μπήκα στο δίλημμα να το σκέφτομαι ολο αυτό γιατί ξέρω πόση ευτυχία νιώθει μία μάνα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να την κάνεις εσύ την έρευνα? Γιατί έχεις αναλάβει τέτοια ευθύνη? Άλλο να τη βοηθήσεις, να πας μαζί της να δει γιατρούς, να συζητήσεις και άλλο να κάνεις έρευνα. Σε αυτές τις διαδικασίες πρέπει σε πολλά σημεία να πάρεις σημαντικές αποφάσεις και γι αυτό καλύτερα να είναι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, εκείνη και ο άντρας της. Όσο για την απόφαση δικαστηρίου, θα του τη ζητήσει ο γιατρός, δεν είναι προαιρετική, αλλιώς δεν έχει δικαίωμα να βάλει ξένο γεννετικό υλικό μέσα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη... (αμερικάνικη παροιμία)

 

yls εδω ειναι Ελλάδα όμως... :D και αυτο μαλλον δεν κολλαει εδω

 

sorry κιολας

 

Οι παροιμίες έχουν μεταφορικό και όχι κυριολεκτικό νόημα!

Η συγκεκριμμένη τονίζει, με ειρωνικό τρόπο, πως μπορεί ένας άνθρωπος να θελήσει να βοηθήσει τους συνανθρώπους του και αντ΄αυτού να βρεθεί πολύ άσχημα μπλεγμένος.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ Η ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ.ΟΥΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Η ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΟΥΣΑ ΚΙΟΛΑΣ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΠΙΤΣΑΚΙ 3 ΜΗΝΩΝ (ΗΜΟΥΝ 27 ΚΑΙ ΤΩΡΑ 28) ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ.ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΣΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ.ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΚΑΝΑ 5 Π.Χ. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗ.ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΣΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 100 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ.ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ!!! 2150 ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ 650 ΕΥΡΩ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ 2800.ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΙΣΩ ΑΡΓΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΗ.ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΗΤΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΥΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΕΙΤΕ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας σου τι λεέι για αυτό;[/quot

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ,

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

vickypap δεν εχεις δοκιμασει να υιοθετησεις μαλλον.

Αθανατο ελληνικο δημοσιο σε ολο σου το μεγαλειο απο οτι ακουω.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

vickypap δεν εχεις δοκιμασει να υιοθετησεις μαλλον.

Αθανατο ελληνικο δημοσιο σε ολο σου το μεγαλειο απο οτι ακουω.

ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΚΙ, ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.ΕΤΣΙ ΞΕΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΘΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΧΤΥΠΑΩ ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ)ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ.ΛΥΠΑΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΑΔΟΧΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΣΕ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ . ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΣΤΥΛΙΑΝΟ ΕΘΕΛΟΝΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπω καθολου στο θεμα της παρενθετης γιατι ειναι πολυ προσωπικο και δεν εχει χρειαστει να το σκεφτω ποτε οποτε δεν θα ηθελα να εκφερω γνωμη αβασανιστα

οσον αφορα την εξωσωματικη αν και δεν εχω ΙΚΑ γνωρίζω απο πολυ κοντινο μου προσωπο οτι το ΙΚΑ καλύπτει 2 προσπάθειες εξωσωματικής με φαρμακα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...