Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λάδι από κεφτέδες


gimnasio

Recommended Posts

τηγάνισα κεφτέδες και μου περίσσεψε το λάδι. Άλλη φορά έκανα σάλτσα με τους υπόλοιπους κεφτέδες αλλά σήμερα τους φάγαμε όλους. Καμιά ιδέα τι να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τηγάνισα κεφτέδες και μου περίσσεψε το λάδι. Άλλη φορά έκανα σάλτσα με τους υπόλοιπους κεφτέδες αλλά σήμερα τους φάγαμε όλους. Καμιά ιδέα τι να το κάνω;

Αν δεν έχει μαυρίσει αρκετά από το αλεύρι, μπορείς να το αποθηκέυσεις και να το χρησιμοποιήσεις σε επόμενο τηγάνισμα σχετικά ίδιας γεύσης.

Θα σου πω εγώ τι κάνω με το ελαιόλαδο που τηγανίζω τις πατάτες. Μετά από τρεις χρήσεις του, το φυλάω σε γύαλινα βαζάκια για τέτοιες περιπτώσεις, τηγάνισμα σε κεφτεδάκια, λουκάνικα, σουτζουκάκια κτλ. Βέβαια το λάδι όταν τηγανίζω τις πατάτες δεν το αφήνω να κάψει γιατί μαζεύει οξέα και καταστρέφεται. Ρίχνω τις πατάτες μέσα στο λάδι και μετά στο μάτι της κουζίνας, και αν και με ελαιόλαδο τηγανισμένες γίνονται γευστικότατες και όχι βαριές.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

τηγάνισα κεφτέδες και μου περίσσεψε το λάδι. Άλλη φορά έκανα σάλτσα με τους υπόλοιπους κεφτέδες

Πέταμα! Μη φτιάχνεις σάλτσες με αυτά τα λάδια.. Οι αρτηρίες δεν το πολυαντέχουν!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω τις πατάτες μέσα στο λάδι και μετά στο μάτι της κουζίνας, και αν και με ελαιόλαδο τηγανισμένες γίνονται γευστικότατες και όχι βαριές.

Οχι πως τηγανίζω πατάτες.. Τις φτιάχνω στο φούρνο, "σαν τηγανισμένες".. Αλλά από περιέργεια μόνο, δεν σου γίνεται μία μάζα έτσι όπως βάζεις τις πατάτες στο κρύο λάδι?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι πως τηγανίζω πατάτες.. Τις φτιάχνω στο φούρνο, "σαν τηγανισμένες".. Αλλά από περιέργεια μόνο, δεν σου γίνεται μία μάζα έτσι όπως βάζεις τις πατάτες στο κρύο λάδι?

 

Καθόλου όμως!!!! Τραγανές, και νοστιμότατες. Εξάλου από μικρή το μόνο λάδι που χρησιμοποιούσαμε στο σπίτι μας για μαγείρεμα είναι το ελαιόλαδο. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή για να σε πείσει. Και το λάδι δεν χαλάει δεν καίγεται για να καταστραφούν τα θρεπτικά του συστατικά. Τέλος δεν μαζεύει οξέα. Επομένως μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Κάποτε βλέποντας μια εκπομπή της Τατιάνας σχετικά με τα λάδια, ειδικοί αναφέραν πως το ελαιοόλαδο που τηγανίζεις μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέχρι και εφτά φορές. Εννοείται σε πατάτες και σε οτιδήποτε άλλο δεν μπαίνει μέσα αλεύρι, φρυγανιά που το μαυρίζουν. Ενώ τα υπόλοιπα λάδια τύπου, ηλιέλαιο, σπορέλαιο, κτλ. είναι μιας χρήσεως.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου όμως!!!! Τραγανές, και νοστιμότατες. Εξάλου από μικρή το μόνο λάδι που χρησιμοποιούσαμε στο σπίτι μας για μαγείρεμα είναι το ελαιόλαδο. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή για να σε πείσει. Και το λάδι δεν χαλάει δεν καίγεται για να καταστραφούν τα θρεπτικά του συστατικά. Τέλος δεν μαζεύει οξέα. Επομένως μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Κάποτε βλέποντας μια εκπομπή της Τατιάνας σχετικά με τα λάδια, ειδικοί αναφέραν πως το ελαιοόλαδο που τηγανίζεις μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέχρι και εφτά φορές. Εννοείται σε πατάτες και σε οτιδήποτε άλλο δεν μπαίνει μέσα αλεύρι, φρυγανιά που το μαυρίζουν. Ενώ τα υπόλοιπα λάδια τύπου, ηλιέλαιο, σπορέλαιο, κτλ. είναι μιας χρήσεως.

Οχι, δεν με κατάλαβες, έχω φάει τηγανισμένες σε ελαιόλαδο πατάτες και είναι μια χαρά.. Η "ένστασή" μου αν θές δεν είναι για το ελαιόλαδο αλλά για τον τρόπο.. Στο οτι βάζεις τις πατάτες κατευθείαν στο κρύο λάδι.. Θεωρώ πως το λάδι πρέπει να ζεσταθεί πρώτα αλλιώς βγαίνουν μία μάζα..

 

Τώρα για το υγιεινό, επέτρεψέ μου να διαφωνίσω.. Οσο καλύτερο και να είναι το ελαιόλαδο από τα υπόλοιπα λάδια, το τηγανητό δεν είναι ΠΟΤΕ υγιεινό..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου ειχε μεγαλο προβλημα υγειας και ο γιατρος της το πρωτο πραγμα που της ειχε πει γιατι επρεπε να προσεχει παρα πολυ τι τρωει ειναι οτι δεν πρεπει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να τηγανιζει σε ελαιολαδο γιατι απο θρεπτικο και υγιεινο γινεται καρκινογονο!δεν το λεω για να φοβηθητε αλλα για να το ψαξετε λιγο καλυτερα!;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν με κατάλαβες, έχω φάει τηγανισμένες σε ελαιόλαδο πατάτες και είναι μια χαρά.. Η "ένστασή" μου αν θές δεν είναι για το ελαιόλαδο αλλά για τον τρόπο.. Στο οτι βάζεις τις πατάτες κατευθείαν στο κρύο λάδι.. Θεωρώ πως το λάδι πρέπει να ζεσταθεί πρώτα αλλιώς βγαίνουν μία μάζα..

 

Τώρα για το υγιεινό, επέτρεψέ μου να διαφωνίσω.. Οσο καλύτερο και να είναι το ελαιόλαδο από τα υπόλοιπα λάδια, το τηγανητό δεν είναι ΠΟΤΕ υγιεινό..

 

Σε κατάλαβα μια χαρά από την αρχή. Και σου είπα όχι δεν βγαίνουν μια μάζα επειδή το λάδι είναι κρύο, βγαίνουν τέλειες, και μάλιστα σου είπα μια δοκιμή θα σε πείσει. Είναι ακριβως όπως όταν ζεσταίνεις το λάδι.

 

Όσο για το δεύτερο ... το τηγανητό ... μπορεί να μην είναι τόσο υγιεινό είναι όμως τόσο νόστιμο.Βέβαι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάλαβα μια χαρά από την αρχή. Και σου είπα όχι δεν βγαίνουν μια μάζα επειδή το λάδι είναι κρύο, βγαίνουν τέλειες, και μάλιστα σου είπα μια δοκιμή θα σε πείσει. Είναι ακριβως όπως όταν ζεσταίνεις το λάδι.

Δεν τηγανίζω ποτέ πατάτες οπότε δεν θα το δοκιμάσω.. Αν βέβαια με καλούσες σπίτι σου θα τις τσάκιζα! :lol:

Όσο για το δεύτερο ... το τηγανητό ... μπορεί να μην είναι τόσο υγιεινό είναι όμως τόσο νόστιμο.Βέβαι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συμφωνώ απόλυτα για τη νοστιμιά του τηγανητού!!! Δε νομίζω πως θα διαφωνούσε κανείς! :wink:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τηγανίζω ποτέ πατάτες οπότε δεν θα το δοκιμάσω.. Αν βέβαια με καλούσες σπίτι σου θα τις τσάκιζα! :lol:

 

Συμφωνώ απόλυτα για τη νοστιμιά του τηγανητού!!! Δε νομίζω πως θα διαφωνούσε κανείς! :wink:

Όποτε θες, έλα να τις τσακίσουμε μαζί, και βέβαια όχι μόνο πατάτες, αλλά εγώ λέω να τσακίσουμε ότι τηγανητό υπάρχει ...από μελιτζάνες, κολοκυθιά, καλαμαράκια,κτλ κτλ. άσε κολάστηκα βραδυάτικα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θες, έλα να τις τσακίσουμε μαζί, και βέβαια όχι μόνο πατάτες, αλλά εγώ λέω να τσακίσουμε ότι τηγανητό υπάρχει ...από μελιτζάνες, κολοκυθιά, καλαμαράκια,κτλ κτλ. άσε κολάστηκα βραδυάτικα.

χαχαχα... πάρτυ χοληστερίνης???? ΜΕΣΑ!!!!! Και τζατζίκι για συνοδεία... αχ... κι εγώ κολάστηκα... :roll:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

τηγάνισα κεφτέδες και μου περίσσεψε το λάδι. Άλλη φορά έκανα σάλτσα με τους υπόλοιπους κεφτέδες αλλά σήμερα τους φάγαμε όλους. Καμιά ιδέα τι να το κάνω;

 

Να σου πω ούτε εγώ κάνω σάλτσα αλλά ξανατηγανίζω. Εδώ τρώμε έξω καν και καν το δικό μας μας πείραξε. Αν δεν έτρωγα έξω θα κρατούσα μία πιο αυστηρή στάση. Οπότε σούρωσέ το να φύγουν τα χοντρά και βάλτο σε μία κούπα να κατακαθήσουν τα ψιλά. Όταν το ξαναχρησιμοποιήσεις για τηγάνισμα το κατακάθι μην το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς απορία είχα χτες,έκανα αυτό που λέει η Morchelina,το σούρωσα και το έβαλα σε ένα βάζο για την επόμενη φορά (μιλάμε για εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο που μπορεί να τηγανιστεί μέχρι 8 φορές,απ'ό,τι έχω διαβάσει).

Το προηγούμενο Σάββατο που έκανα πάλι κεφτεδάκια,αμέσως μετά τηγάνισα και πατάτες,ήταν πεντανόστιμες και τραγανές αλλά μετά το πέταξα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο λάδι για τηγάνισμα είναι το ελαιόλαδο. Χρησιμοποιείται μέχρι και έξι φορές μετά το πρώτο τηγάνισμα. Για να καθαρίσεις τα καμένα υπολείματα, βάλε για λίγο μέσα μία φέτα ψωμί ή μία ωμή πατάτα. Μετά μπορείς να το αποθηκεύσεις και να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.

 

Το λάδι που τηγάνισα και χρησιμοποιώ για τη σάλτσα είναι φυσικά 100% παρθένο ελαιόλαδο γι'αυτό και λυπήθηκα να το πετάξω. Με παρόμοιο λάδι τηγανίζω και πατάτες αφού πρώτα όμως ζεσταθεί το λάδι (κάπου είχα διαβάσει ότι αν βάλουμε νωρίτερα τις πατατες απορροφούν περισσότερο λάδι).

 

Θα το σουρώσω και θα ξανακάνω κεφτέδες ή άλλη φορά μπορεί να τηγανίζω πατάτες κι όταν είναι να το πετάξω, θα τηγανίζω από πίσω τους κεφτέδες.

 

Κι ένα κόλπο για να μην απορροφούν πολύ λάδι οι τηγανισμένες πατάτες. Ελαφρά τις βράζεις πρώτα και μετά τις τηγανίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο λάδι για τηγάνισμα είναι το ελαιόλαδο. Χρησιμοποιείται μέχρι και έξι φορές μετά το πρώτο τηγάνισμα. Για να καθαρίσεις τα καμένα υπολείματα, βάλε για λίγο μέσα μία φέτα ψωμί ή μία ωμή πατάτα. Μετά μπορείς να το αποθηκεύσεις και να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Και δηλαδή τι κάνει το ψωμί και η πατάτα μαζεύει τα καμμένα υπολείματα;

Εγώ το σουρώνω με σουρωτήρι και το ξαναχρησιμοποιώ μόνο σε τηγανίσματα που μπαίνει μέσα αλεύρι ή φρυγανιά και μετά το πετάω.

Α και κάτι άλλο η θεία το λάδι από τις τηγανιτές πατάτες το χρησιμοποιεί για μαγείρεμα σε φαγητά που περιέχονται πατάτες (φασολάκια, αρακά,κτλ.) με την προυπόθεση όταν τηγανίζει τις πατάτες να μην το καίει. Βάζει τις πατάτες σε κρύο λάδι, όπως ανέφερα και εγώ πιο πάνω. Αν και όχι δοκιμάσει τα φαγητά της είναι πραγματικά νόστιμα, δεν φέρει καμιά αλλοίωση η γεύση του λαδιού. Εγώ πάντως προτιμώ να το κρατάω μόνο για επόμενο τηγάνισμα. Και μιλάω πάντα για το ελαιόλαδο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ πάντως χρησιμοποιώ μόνο ελαιόλαδο για τα πάντα! Μετά το τηγάνισμα (ένα και μοναδικό) το πετάω! Δεν το ξαναχρησιμοποιώ για τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παντως λενα να κραταμε το λαδι (ελαιολαδο) σε δοχειο με στενο λαιμο για να μη χαλαει. Ειναι λαθος να το κραταμε σε τηγανι που εχει μεγαλη επιφανεια. Καλυτερα ειναι σε στενο ποτηρι για παραδειγμα... δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω....

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο λάδι για τηγάνισμα είναι το ελαιόλαδο. Χρησιμοποιείται μέχρι και έξι φορές μετά το πρώτο τηγάνισμα.

 

Διαφωνώ!!

Το μόνο κατάλληλο λάδι για τηγάνισμα είναι το λάδι καρύδας που δεν παθαίνει τίποτα σε υψηλές θερμοκρασίες!

Διαβάστε αν θέλετε αυτό : http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/10/22/coconut-oil-and-saturated-fats-can-make-you-healthy.aspx

Link to comment
Share on other sites

εγω ειδικα απο κεφτεδες το πεταω γιατι γινετε χαλια απο το αλευρι και παιρνει και τη μυρωδια απο τους κεφτεδες. μονο οι πατατες αφηνουν ας πουμε καθαρο το λαδι. βασικα δε ξερω αν ειναι το απολυτα σωστο αλλα αν σκεφτουμε τη φριτεζα εχει max τα 12 τιγανισματα για αλλαγη λαδιου. (αναλογα βεβαια τι θα εχεις τηγανισει σε αυτο) εγω στις πατατες συνηθως χρεισιμοποιω τη φριτεζα επειδη γινοντε ολες μαζι και πιο γρηγορα και το κραταω πανω κατω για 8 τηγανισματα. αν θελω να τιγανισω κατι αλλο στη φριτεζα το κανω φροντιζοντας μετα ναναι και ο καιρος να αλλαξω το λαδι γιατι μετα λερωνετε

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι κρίμα να χαραμίζετε το λαδάκι στο τηγάνι. Εγω μονο ωμό το τρώω. Μαγειρεύω χωρίς λαδι εκτός από τα ψητά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...