Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αμνιοπαρακεντηση βοηθεια παρακαλω!!


Recommended Posts

καλημερα!!κοριτσια εδω και 10 μερες κοντευω να σκασω.εκανα το τριπλο τεστ και η πιθανοτητα για συνδρομο down ειναι 1/299.μεχρι τοτε σολους τους υπερηχους ο ιατρος μου μου ελεγε πως ολα ειναι ενταξει.

η ηλικια μου 33 και ειμαι στην 18η εβδομαδα.ειναι το τριτο μου παιδακι εχω αλλα 2 υγιεστατα.ο γιατρος μου ,μου ειπε πως στην θεση μου θα εκανε αμνιο και ετσι αυριο παω για την εξεταση.

πιστευεται πως αυτο το ποσοστο ειναι τοσο ανησυχητικο?φοβαμαι πολυ και για την εξεταση μα πιο πολυ πολυ για το μετα.

ποια ειναι η γνωμη σας?λετε το μωρο μου να χει κατι?

βοηθηστε ρε κοριτσια να παρω λιγο κουραγιο!!:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι μπορει ναναι σε συνδυασμο εγω παντως εχω 1 χαρτι στα χερια μου απο το τριπλο που λεει αυτην την πιθανοτητα...

ισως ο γιατρος να χε γραψει καποιες μετρησεις σορυ αλλα δεν ξερω και πολλα δεν μου ξανατυχε.

αν ειναι σε συνδυασμο ειναι επικινδυνο το ποσοστο ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι 29 ετων.Οταν εκανα το triple test μου εδωσε μια πιθανοτητα 1/112.Εννοειται τρελλαθηκα κι εγω.Ωστοσο η αυχενικη ειχε βγει πολυ καλη και ο υπερυχος απο το τριπλο μια χαρα.Αλλα η αιματος εδωσε 1/112.

 

Οταν μιλησα με το γιατρο μου ειπε οτι εφοσον μονο η αιματος ειναι χαμηλη δεν ανησυχει.Δεν ηθελε να κανουμε αμνιο και μου ειπε να περιμενω να κανω και τη β επιπεδου και αναλογως πραττουμε.Συγκεκριμενα το χαρτι της εξετασεις εγραφε οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα για εγκεφαλικη βλαβη...αλλα υπηρχε πιθανοτητα για διασχιδη ραχη.Οταν καναμε το β επιπεδου ειδαμε οτι η σπονδυλικη στηλη του μωρου ειναι μια χαρα και γενικως δεν υπηρχε καποιο προβλημα οποτε δεν καναμε τπτ περισσοτερο.

Ο γιατρος μου ειπε ξεχνα το 1/112 και συνεχιζουμε την εγκυμοσυνη κανονικα...το μωρο ειναι μια χαρα.Ετσι κι εκανα.Ειμαι στην 32η εβδομαδα τωρα και ειμαι σιγουρη οτι το μωρο μου ειναι υγιεστατο.

 

Εννοειται οτι αν ο γιατρος μου ειχε πει να κανω αμνιο θα την εκανα χωρις δευτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει ναναι σε συνδυασμο εγω παντως εχω 1 χαρτι στα χερια μου απο το τριπλο που λεει αυτην την πιθανοτητα...

ισως ο γιατρος να χε γραψει καποιες μετρησεις σορυ αλλα δεν ξερω και πολλα δεν μου ξανατυχε.

αν ειναι σε συνδυασμο ειναι επικινδυνο το ποσοστο ε?

 

Σιγουρα, αλλο ποσοστο βγαζει ο υπερηχος και αλλο το αιμα...ο συνδυασμος ειναι που μετραει...

 

Τωρα για να σου ειπε ετσι ο γιατρος σου....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...