Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!!! ΣΤΙΓΜΑ-ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ


Recommended Posts

Είμαι 3 μηνών έγκυος και σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα για το στίγμα. Όπως είπε και η μικροβιολόγος συμβαίνει κάτι παράδοξο στις γενικές εξετάσεις αίματος όλα φαίνονται καθαρά σαν να μην έχω στίγμα, στην εξέταση όμως που λέγετε νομίζω ηλεκτροφόρα αιμοσφαιρίνη (αν την λέω καλά) δίνει ένα όριο 3,2 και εγώ έχω 3,7. Μου πήρε πάλι αίμα για επαναεξέταση, για τυχόν λάθος, αλλά εγώ έχω ανηχυχήσει διότι ο άντρας μου έχει στίγμα.... Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο την ηλεκτροφορηση φαινεται αν υπαρχει στιγμα και οχι απο τις γενικες. Επειδη εισαι πανω απο το οριο καλο ειναι να απευθυνθεις στο Λαικο νοσοκομειο για εγκυρα αποτελεσματα και σαφεις απαντησεις. Μην αγχωνεσαι εκ των προτερων γιατι μπορει να μην εχεις συνδιασμο με τον αντρα σου που προκαλει παθηση. Μιλα με τους αιματολογους του Λαικου αμεσα για να στα εξηγησουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σου πω κάτι με σιγουριά, κάπου είχα διαβάσει πως με μία ειδική εξέταση φαίνεται εαν το έμβρυο πάσχει απο Μ.Α.. Για πιο σίγουρα ρώτησε το γιατρό σου, που σου εύχομαι να μη φτάσεις στο σημείο να τον ρωτήσεις. Επιπλέον, εμένα και οι δύο μου γονείς έχουν στίγμα κι εγώ είμαι υγιέσατη! Θέλω να σου πω πως δεν είναι απαραίτητο το μωράκι σου να παρουσιάσει πρόβλημα. Βέβαια εγώ αδέρφια δεν έχω, γιατί είχαν οι δικοί τη φοβία της Μ.Α.. Σίγουρα όμως, με μία ειδική εξέταση ( στην περίπωση που έχεις κι εσύ στίγμα ), μπορούν να εξεταστούν τα ωάριά σου και να συλλάβεις με τα υγειή ( με εξωσωματική όμως ). Μην πανικοβάλλεσαι μόνο κι όλα θα δείξουν καλά, εύχομαι να 'ναι λάθος!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 3 μηνών έγκυος και σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα για το στίγμα. Όπως είπε και η μικροβιολόγος συμβαίνει κάτι παράδοξο στις γενικές εξετάσεις αίματος όλα φαίνονται καθαρά σαν να μην έχω στίγμα, στην εξέταση όμως που λέγετε νομίζω ηλεκτροφόρα αιμοσφαιρίνη (αν την λέω καλά) δίνει ένα όριο 3,2 και εγώ έχω 3,7. Μου πήρε πάλι αίμα για επαναεξέταση, για τυχόν λάθος, αλλά εγώ έχω ανηχυχήσει διότι ο άντρας μου έχει στίγμα.... Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?????

 

 

 

Καλημέρα Μαρία3978 εδώ βρήκα πολύ σημαντικές πληροφορίες για το στίγμα - μεσογειακή αναιμία.

 

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=50065

 

http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=63

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία!!! Καταρχήν μην πανικοβάλλεσαι γιατι μονο κακό κάνει. Σε καταλαβάινω γιατι και γω πέρασα πριν 1 μήνα...Ειμαι Ηράκλειο κρητης και τα αποτελέσματα μου βγήκαν αδιευκρίνιστα...Δυστηχως εμας εδω τα δημόσια νοσοκομείο εχουν μάυρα μεσάνυχτα οπότε επρεπε να στείλουμε αιμα στην Αθήνα. Πηρανε απο μενα και απο τον σύζυγο και τα στειναμε σε ενα ιδιωτικό στην Αθήνα. Σε 15 μέρες ειχαμε τα αποτελέσματα. Εγω τελικά ειμαι φορέας για την Α' μεσογειακή αλλα ο σύζυγος όχι...Οποτε και τελειωσε το θέμα εκει.

Μην πεις στην διαδικασία να ελέγξεις ακόμα το έμβρυο. Ο σύζυγος έκανε εξεταση??? Αν ο ενας απο τους δυο ειναι ενταξει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πολύ το μωρό να ειναι και αυτό φορέας...Τίποτα παραπάνω. Ο γυναικολογος σου είδε την εξέταση??? Αυτος θα σου πει πως θα προχωρήσετε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Εχω τρελή αγωνία για τα αποτελέσματα. Αύριο το πρωί βγαίνουν και τα δεύτερα αποτελέσματα της μικροβιολόγου που ήθελε να είναι σίγουρη ότι δεν έχει κάνει κάποιο λάθος (μακάρι να έχει κάνει!!!) κ επειδή δεν μπορούσα να περιμένω έκλεισα ήδη ραντεβού στο Λαϊκό που όταν άκουσαν ότι είμαι τριών μηνών έγκυος μου έκλεισαν εκτάκτως ραντεβού για αύριο. Ο σύζυγος λεει ότι έχει και ότι του το έχουν γράψει οι γιατροί στο παιδικό του βιβλιάριο. Αλλά έτσι κ αλλιώς θα εξεταστεί κ εκείνος αύριο. Εχω πάρα πολύ αγωνία ξέρω ότι δεν πρέπει αλλά δεν το ελέγχω και με πιάνουν και τρελά κλάματα... Ούφ μακάρι να μην έχω!!!

Link to comment
Share on other sites

κ αυτό που μου έλεγε η μικροβιολόγος είναι ότι όταν κάποιος έχει στίγμα στις γενικές εξετάσεις αίματος φαίνεται κάποια υποψία για στίγμα (ίσως κάποια πράγματα να είναι ποιο ανεβασμένα) γι'αυτό και της έκανε εντύπωση και σκέφτηκε μήπως κάτι δεν έγινε σωστά. Τι να πω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ αυτό που μου έλεγε η μικροβιολόγος είναι ότι όταν κάποιος έχει στίγμα στις γενικές εξετάσεις αίματος φαίνεται κάποια υποψία για στίγμα (ίσως κάποια πράγματα να είναι ποιο ανεβασμένα) γι'αυτό και της έκανε εντύπωση και σκέφτηκε μήπως κάτι δεν έγινε σωστά. Τι να πω!!!!!

Αναιμία και χαμηλός αιματοκρίτης!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα κοριτσια. Ο πατερας μου εχει στιγμα μεσογειακης και ουδεποτε ειχε αναιμια ισα ισα εσπαγε η μυτη του απο τον υψηλο αιματοκριτη και ηταν εθελοντης αιμοδοτης, Δεν ειναι απαραιτητο να φαινεται στην γενικη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως όλες οι εξετάσεις μου δεν δείχνουν τίποτα. Όλα φαίνονται μια χαρα! Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Μπορεί και σε αυτή την περίπτωση να έχω στίγμα αλλά να μην φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MarcoPolo τώρα είδα την απάντηση σου! Τι να πω!!! Ετσι κ αλλιώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα θα περιμένω να δω τα αποτελέσματα των εξετάσεων!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι τσαμπα απο τωρα. Και στιγμα να εχεις δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα ειναι τετοιου τυπου που θα συνδιαζεται με του συζυγου. Απλα θελει λιγο παραπανω ψαξιμο.

 

Καλα αποτελεσματα ευχομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas koritsia na rwtisw kati ekana kai egw to test gia to stigma kai mpenw sto trito mhna se 5 meres ....alla to 8ema den einai ayto to 8ema einai pws mou vgike oriako alla mou eipan na ksanakanw thn eksetash...kai an ksanavgei to idio 8a prepei na thn kanei kai o pareras tou paidiou...aytos omws den to h8ele kan to mwro opote den uparxei periptosh na dextei...ti ginetai metaaa?

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia na rwtisw kati ekana kai egw to test gia to stigma kai mpenw sto trito mhna se 5 meres ....alla to 8ema den einai ayto to 8ema einai pws mou vgike oriako alla mou eipan na ksanakanw thn eksetash...kai an ksanavgei to idio 8a prepei na thn kanei kai o pareras tou paidiou...aytos omws den to h8ele kan to mwro opote den uparxei periptosh na dextei...ti ginetai metaaa?

 

η λυση τοτε ειναι να κανεις αμνιοκεντηση για να δουν αν τομωρο πασχει απο μεσογειακη αναιμια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia na rwtisw kati ekana kai egw to test gia to stigma kai mpenw sto trito mhna se 5 meres ....alla to 8ema den einai ayto to 8ema einai pws mou vgike oriako alla mou eipan na ksanakanw thn eksetash...kai an ksanavgei to idio 8a prepei na thn kanei kai o pareras tou paidiou...aytos omws den to h8ele kan to mwro opote den uparxei periptosh na dextei...ti ginetai metaaa?

αρχικά, βεβαιώσου ότι έχεις το στίγμα . αν δεν το έχεις , ακόμα κι αν το έχει ο άλλος δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα!άν έχουν και οι δύο τότε κάνεις περίπου στη 12 εβδομάδα μια εξέταση που λέγεται λήψη τροφοβλάστη.θα σου πει και ο γυναικολόγος σου. σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...