Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΙΠΕΡΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΜΜΟΥΝΙΑ??????????


ΣΟΦΗ

Recommended Posts

Κορίτσια σήμερα έπαθα σοκ.Αγοράζω μπαχαρικά και μυρωδικα μιας συγκεκριμένης εταιρίας ,συσκευασμενα σε ωραία μπουκαλάκια.Πιπέρι,σκορδο κτλ.Σήμερα έφτιαξα μακαρόνια με κιμά.Έβαλα μέσα λίγο πιπέρι καγιέν.Το αγόρασα πριν λίγους μήνες αλλά δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα.Το έχω σε ένα ράφι της κουζίνας που δεν έχει υγρασία και φυσικά είναι με το καπάκι του.Στα μακαρόνια είδα κάτι περίεργο ,αφού προλάβαμε και φάγαμε λίγα.:evil:Πήγαμε με τον άντρα μου στην κουζίνα και έψαξα όλα τα υλικά που έβαλα μέσα.Τελικά ανοίγοντας το πιπέρι καγιέν διαπίστωσα ότι είχε περισσότερα μαμούνια παρά πιπέρι.Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι θέλω να τα βγάλω.Κορίτσια ήταν γεμάτο το μπουκάλι.Όχι ένα και δύο αλλά πάααρα πολλά.Όλα ήταν ψόφια.Δεν κουνιόταν κανενα.Επάνω στην συσκευασία έχει ένα τηλέφωνο και σκέφτομαι να πάρω αύριο.Αλλά θα καταφέρω τίποτα?Το πιθανότερο να φέρουν κανένα δωράκι και να πάρουν αυτό που έχω εγώ για να μην υπάρχουν αποδείξεις.Ειλικρινά δεν μπορώ να ηρεμήσω.Μου αρέσουν πολύ τα είδη τους αλλά από εδώ και πέρα πως θα τα χρησιμοποιώ.θα ανοίγω τα μπουκαλάκια και θα τα ψάχνω πριν τα χρησιμοποιήσω?Εκτός αυτού δεν ήξερα ότι το πιπέρι μπορεί να κάνει τόσα μαμούνια.Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.Ξέχασα να σας πω πως ημερομηνία λήξης είναι για το 2012!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω εχω βρει σε μεσα σε ενα μπαχαρι ευτιχωσ το διαπιστωσα την ωρα που πηγα να το ριξω στο φι και γλιτωσα το φαγητο ειχε μεγλα μαμουλακια αφου δεν χωρουσαν απο την τρυπα ειναι απο την υγρασια νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

σε πιπερι καγιεν εχω βρει κι εγω αλλα το ειχα πολυ καιρο στο ντουλαπι μιλαμε για πολλααααα!σκουλικακια μπριιιιι!ευτυχως τα ειδα πριν τα ριξω στο φαϊ

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξέρω βρε κορίτσια ότι αντέχουν καιρό τα μπαχαρικά.Και η ημερομηνία λήξης είναι για το 2012.Το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως επειδή το χρησιμοποίησα 1-2 φορές παλαιότερα γυρίζοντάς το ανάποδα πάνω από την κατσαρόλα και ρίχνοντας κατευθείαν ,μήπως οι υδρατμοί δημιούργησαν υγρασία μέσα στο μπουκαλάκι,έκλεισα και εγώ το καπάκι,και έτσι γίναν τα μανούνια.Πάντως το μέρος που έχω τα μπαχαρικά δεν είναι κοντά ούτε σε υγρασία ,ούτε σε ήλιο.Τι να πω,όχι τίποτα άλλο ,φάγαμε κιόλας.Βέβαια δεν νομίζω να πάθουμε και τίποτα αλλά με την ιδέα και μόνο βρε κορίτσια,ούτε να το σκέφτομα δεν θέλω:confused::confused::confused::confused::confused::confused:Πιπέρι καγιέν είναι ,από ότι λέει από έξω το βάζουμε σε εξωτικά γεύματα.Αυτό έγινε από μόνο του εξωτικό γεύμα.Μπρρρρρ.........

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εμένα μου έτυχε αυτό με πιπέρι καγιεν..Ευτυχώς το είδα και δεν το φαγαμε...Ηταν γεμάτο μαυρα μαμούνια και σκουληκια μικρά... Παντως τυχαίο δεν είναι για να έχει συμβει και σε άλλους...

Να σημειώσω οτι ηταν πολύ καλά κλεισμένο και σε ντουλάπι χωρις φως και υγρασία!!!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχει ποτε.

Καλα σιχαθηκα. Θα τα κοιταω οπωσδηποτε πριν πια

 

Οσο για τους υδρατμους δεν νομιζω οτι παιζει ρολο. Πχ ξερω οτι μαμουνια σκανε στα μακαρονια με τον βρασμο και εμφανιζονται μολις τα ριξεις στο νερο αλλα υπαρχουν και εμφανιζονται. Οταν δεν υπαρχουν δεν εμφανιζονται. Σωστα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως η υγρασία τα δημιουργεί.Έτσι δεν είναι?Σύμφωνα με αυτό που λες ,δεν δημιουργήθηκαν αλλά υπήρχαν από πριν και βγήκαν όταν μπήκαν στο ζεστό νερό?Δηλαδή μπορεί και να το αγόρασα έτσι?Μακάρι να ήξερα τι έγινε γιατί αν ήμουν σίγουρη ότι το αγόρασα έτσι θα τους το τάϊζα κορίτσια.Πάντως από εδώ και πέρα ότι βάζω στην κατσαρόλα θα το ελέγχω πρώτα.Βέβαι και τώρα τα ελέγχω αλλά το πιπέρι δεν σκέφττηκα ποτέ ότι θα έπρεπε να το δω πριν το χρηιμοποιήσω.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα καθαρά ότι βγήκε από μέσα, και μετά φυσικά εριξα όλο το περιεχόμενο στα σκουπίδια και εντόπισα απίστευτα πολλά μαμούνια μέσα!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εμένα είχε άπειρα μαμούνια,μαύρο χρώμα,αλλά όλα ψόφια.Δεν κουνιόταν τίποτα.Δεν είναι τυχαίο λοιπόν.Η συγκεκριμένη εταιρία ή το συγκεκριμένο πιπέρι έχει πρόβλημα.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έτσι πιστεύω κι εγώ πως δεν είναι τυχαίο... κι από τότε δεν ξανα πήρα τέτοιο πιπέρι και κρίμα διότι το χρησιμοποιούσα στα φαγητά μας!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το χρησιμοποιώ και μου αρέσει πολύ.Σήμερα συγκεκριμένα σκεφτόμουν ότι μερικά μπαχαρικά δίνουν άλλη γεύση στο φαγητό.Η σημερινή σάλτσα που έκανα,αν αφαιρέσεις τα μαμούνια:mrgreen::mrgreen::mrgreen: ήταν πεντανόστιμη.Τέρμα όμως το καγιέν για να μην έχουμε άλλα ατυχήματα!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως στο πιπερι περνουμε σακουλακια και γεμιζουμε την γυαλινη συσκευασια (πιπεροθηκη). Στο διαφανο θα το δεις τι στο καλο. Χωρια που δεν μενει καιρο (μικρη η πιπεροθηκη) οποτε ξαναγεμιζοντας θα το δω. Λεω εγω τωρα....

Καγιεν σε σακουλακι δεν παιζει?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο καιρο βρισκω κ εγω μαμουνια στο σπιτι,ψαχνω αλλα δεν βρισκω απο που ερχονται.λενε οτι μπαινουν στο σπιτι απο την υγρασια που εχει αυτο τον καιρο,εσεις εχετε προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου εχει τυχει με το πιπερι καγιεν και με την παπρικα. 2 φορες και το ανακαλυψα πολυ αργα αφου εβγαλα ολα τα πραγματα απο τα ντουλαπια εξω και φαγαμε αρκετα.... απο τοτε δεν τα ξαναπαιρνω

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρα κατι συμβαινει με το καγιεν και την παπρικα δε μπορει να ειναι τυχαιο

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως στο πιπερι περνουμε σακουλακια και γεμιζουμε την γυαλινη συσκευασια (πιπεροθηκη). Στο διαφανο θα το δεις τι στο καλο. Χωρια που δεν μενει καιρο (μικρη η πιπεροθηκη) οποτε ξαναγεμιζοντας θα το δω. Λεω εγω τωρα....

Καγιεν σε σακουλακι δεν παιζει?

Η συσκευασία που έχω και εγώ είναι γυάλινη και διάφανη απλά έχει την ετικέτα γύρω γύρω και σε εκείνο το σημείο μόνο δεν φαίνεται και τόσο καλά το περιεχόμενο.

 

τον τελευταιο καιρο βρισκω κ εγω μαμουνια στο σπιτι,ψαχνω αλλα δεν βρισκω απο που ερχονται.λενε οτι μπαινουν στο σπιτι απο την υγρασια που εχει αυτο τον καιρο,εσεις εχετε προβλημα;

Εγω στο σπίτι δεν έχω υγραία βρε κορίτσια.

και μενα μου εχει τυχει με το πιπερι καγιεν και με την παπρικα. 2 φορες και το ανακαλυψα πολυ αργα αφου εβγαλα ολα τα πραγματα απο τα ντουλαπια εξω και φαγαμε αρκετα.... απο τοτε δεν τα ξαναπαιρνω

Καλά που μου το είπες ,έχω πάρει και πάπρικα αλλά ακόμα δεν την χρησιμοποίησα.Να την δω πριν την βάλω στο φαγητό.Τελικά μάλλον κάποια από αυτά δεν έχουν αντοχή στον χρόνο.

Πάντως μου αρέσουν αυτά τα μπαχαρικά.Ειδικά το απλό πιπέρι που είναι σε κόκους και το τρίβεις γυρνώντας το καπάκι είναι πολύ αρωματικό και νόστιμο.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια πρέπει να είναι ληγμένα τα προϊόντα. Κι εγώ έχω κρατήσει και πάπρικα και καγιέν πάνω από χρόνο και δεν έχει συμβεί τίποτα. Τα έχουν στις αποθήκες ποιος ξέρει πόσα χρόνια και τα βγάζουν στο εμπόριο...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μου εχει συμβει κ εμενα.μαυρα μαμουνια σαν μεγαλες ψιρες ζωντανες.

ειχε γεμισει ολο το ντουλαπι.νομιζω οτι δεν ευθυνεται το πιπερι αλλα η υγρασια ή η ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ήταν και σε εμένα.Μαύρα μαμούνια.Αλλά όλα ψόφια και όλα μέσα στο μπουκάλι,δεν βγήκε κανένα έξω.

Πάντως νομίζω πως TARA έχεις δίκιο,άσχετα από την ημερομηνία που έχει επάνω,πρέπει να τα έχουν χρόνια στις αποθήκες τους και κάτω από το ποιος ξέρει τι συνθήκες.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χαίρετε,

τυχαία ψάχνοντας στο ιντερνετ για τις ιδιότητες του πιπεριού, είδα μια συγκεκριμένη ανακοίνωση για ανάκληση πιπεριού καγιέν.

Σας παραθέτω το λινκ για ενημέρωσή σας: http://www.mednutrition.gr/content/view/2602/2/

Μαρία :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...