Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για το τοξόπλασμα; Γάτες στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Ειμαι στην 29η εβδομάδα και προβληματίζομαι σχετικά με την μόλυνση απο τοξόπλασμα σε τόσο προχωρημένη εγγυμοσύνη. Γενικώς προσέχω και δεν τρώω χόρτα ή λαχανικά από οπουδήποτε, ή κρέας μισοψημένο..αλλά ξεχάστηκα και με έπιασε το "κηπουρικό" μου και δεν έβαλα γάντια όσο φύτευα λουλουδάκια σε γλαστρούλες!!! Ειναι τόσο επικύνδυνο και αυτό? Ο γιατρός μου λέει να επαναλάβουμε τον ανάλυση, αλλά μέχρι τότε θα πεθάνω από το άγχος!!! :shock:

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι στην 29η εβδομάδα και προβληματίζομαι σχετικά με την μόλυνση απο τοξόπλασμα σε τόσο προχωρημένη εγγυμοσύνη. Γενικώς προσέχω και δεν τρώω χόρτα ή λαχανικά από οπουδήποτε, ή κρέας μισοψημένο..αλλά ξεχάστηκα και με έπιασε το "κηπουρικό" μου και δεν έβαλα γάντια όσο φύτευα λουλουδάκια σε γλαστρούλες!!! Ειναι τόσο επικύνδυνο και αυτό? Ο γιατρός μου λέει να επαναλάβουμε τον ανάλυση, αλλά μέχρι τότε θα πεθάνω από το άγχος!!! :shock:

καλημερα κοριτσακι για κοιτα εδω !http://www.omorfi.com/pregnancy-toxoplasmosis

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ νινέτα για το link σου!! :) Αυτο το 60% ρίσκο να το μετάδώσεις στο έμβρυο κατά το 3ο τρίμηνο, και η "ενασχόληση με χώμα" που αναφέρει με ψιλοαγχώνουν!! Θα κάνω ξανά την ανάλυση την Παρασκευή! Ουφφφφ :?

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ νινέτα για το link σου!! :) Αυτο το 60% ρίσκο να το μετάδώσεις στο έμβρυο κατά το 3ο τρίμηνο, και η "ενασχόληση με χώμα" που αναφέρει με ψιλοαγχώνουν!! Θα κάνω ξανά την ανάλυση την Παρασκευή! Ουφφφφ :?

κοριτσακι μου να εισαι ηρεμη και θα ειναι ολα καλα θα δεις !φιλακια και να προσεχεις το ζουζουνακι σου !θα περιμενω νεα σου ,και ως τοτε να εισαι χαλαρη !ε?!:D

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 8 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΡΕΛΑΣ,ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΦΡΟΥΤΑ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΠΩΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΑΤΑ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΒΛΕΠΩ ΓΑΤΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΕΙΧΕ ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ ΓΑΤΑΣ ΜΕΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΗΠΙΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΕΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΠΕΙΤΑ ΗΠΙΑ Κ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΤΠΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ??ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ Η ΓΑΤΑ??Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΘΑ ΤΡΕΛΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΡΕΛΑΣ,ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΦΡΟΥΤΑ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΠΩΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΑΤΑ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΒΛΕΠΩ ΓΑΤΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΕΙΧΕ ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ ΓΑΤΑΣ ΜΕΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΗΠΙΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΕΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΠΕΙΤΑ ΗΠΙΑ Κ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΤΠΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ??ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ Η ΓΑΤΑ??Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΘΑ ΤΡΕΛΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Κοριτσάκι μου ηρέμησε!!!!!!!Τζάμπα αγχώνεσαι!!Αν ήταν τόσο εύκολο να κολλήσεις τοξόπλασμα........Λοιπόν,τα φρούτα και τα λαχανικά σου να τα πλένεις με νερό και ξύδι γιατί είναι πιο πιθανό να κολλήσεις από αυτά παρά από γάτα!!Εγώ έχω δυο γάτες και δεν έχω καθόλου άγχος γιατί,το τοξόπλασμα μπορείς να το κολλήσεις από τα κόπρανα της γάτας και αυτό μόνο αν έρθεις σε επαφή με αυτά,2 μέρες μετά (λίγο απίθανο ε?:mrgreen: ) Και αυτό μόνο από τις γάτες που ζουν έξω και τρώνε ποντίκια και έντομα...Ακόμα κι αν χαιδέψεις κάποια γατούλα και πλύνεις τα χέρια σου,θα είσαι οκ!! Προγεννητικό έλεγχο έκανες?Γιατί αν στα αποτελέσματά σου λέει πως έχεις τα αντισώματα,δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!;) Χαλάρωσε....Το άγχος κάνει μεγαλύτερο κακό στο μωρό σου!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να είσαι πιο χαλαρή.Εμένα μου είπε η γυναικολόγος μου να ψήνω καλα το κρέας και να πλενω πολύ καλα τα φρουτα.Να μην τρωω σαλάτες όταν είμαστε έξω παρα μόνο στο σπίτι αφου τα εχω πλύνει εγω.Τώρα τι να σου πω δεν έχω ψάξει ακομα τι πρεπει να προσέχουμε αλλα μην αγχωνόμαστε και έτσι γιατι θα κανουμε κακο στα μωρά μας. Σου έυχομαι καλη εγκυμοσύνη!!!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κι αυτό...

 

Πηγή: http://users.auth.gr/~harala/9fab.Er....Toxoplasmosis.

 

 

 

 

 

1η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα ο άνθρωπος από τοξοπλάσμωση;

 

 

 

Απάντηση : Με την κατανάλωση ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος μηρυκαστικών, χοίρου κ.ά.

 

 

 

 

 

2η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα η γάτα από τοξοπλάσμωση ;

 

 

 

Απάντηση: Με την κατανάλωση ποντικιών, ερπετών κ.ά.

 

 

 

 

 

3η Ερώτηση: Ποιος είναι ο ρόλος της γάτας στην τοξοπλάσμωση;

 

 

 

Απάντηση: Το παράσιτο ( Toxoplasmagondii) πολλαπλασιάζεται στα κύτταρα του εντέρου της γάτας και αποβάλλεται με τα κόπρανά της στο εξωτερικό περιβάλλον συνολικά για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της. Επίσης, το παράσιτο πολλαπλασιάζεται μέσα στους ιστούς της γάτας, όπου παραμένει ζωντανό για ολόκληρη τη ζωή της γάτας και προφυλάσσει το ζώο από νέες μολύνσεις (ανοσία τύπου προάσπιση).

 

 

 

4η Ερώτηση: Η γάτα μπορεί να μολύνει άμεσα τον άνθρωπο με Toxoplasma gondii;

 

 

 

Απάντηση: Όχι (εκτός εάν το κρέας της καταναλωθεί ωμό ή ατελώς ψημένο από τον άνθρωπο !).

 

 

 

5η Ερώτηση: Υπάρχει λόγος να απομακρύνεται η γάτα από την έγκυο «για να μη μολυνθεί με τοξόπλασμα;»

 

 

 

Απάντηση: Όχι. Η γάτα δεν μολύνει άμεσα τον άνθρωπο. Η γάτα διασπείρει με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες μορφές του παρασίτου, οι οποίες πρέπει να παραμείνουν στο περιβάλλον 2-4 ημέρες για να αποκτήσουν μολυσματική ικανότητα για τον άνθρωπο και τα ζώα.

 

 

 

6η Ερώτηση: Είναι σημαντικό για τη δημόσια υγεία στη χώρα μας να ελέγχεται η γάτα μήπως είναι μολυσμένη με Toxoplasma gondii;

 

 

 

Απάντηση: Όχι. Ο έλεγχος αυτός δεν έχει πρακτική σημασία, επειδή: α) η μολυσμένη γάτα αποκτά ανοσία και έτσι, δεν αποβάλλει άωρες μορφές του παρασίτου με τα κόπρανά της στο περιβάλλον, και β) στη χώρα μας δεν καταναλώνεται κρέας γάτας (ούτε καλοψημένο !).

 

 

 

 

7η Ερώτηση: Με ποιόν τρόπο η έγκυος θα αποφύγει τη μόλυνση του εμβρύου με Toxoplasmagondii;

 

 

 

Απάντηση: Όταν η έγκυος έχει μολυνθεί με το παράσιτο τουλάχιστον 6 μήνες πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ανοσία (τύπου προάσπιση) που προστατεύει το έμβρυο κατά τις αναμολύνσεις με το παράσιτο (είναι «εμβολιασμένη» με φυσικό εμβόλιο για ολόκληρη τη ζωή της).

 

Όταν όμως η έγκυος δεν είναι μολυσμένη με το παράσιτο, πρέπει:

 

α) να μη «δοκιμάζει» ωμό κιμά,

 

β) να μη καταναλώνει ατελώς ψημένο κρέας,

 

γ) να πλένει σε άφθονη σαπουνάδα τα φρούτα και τα λαχανικά που καταναλώνονται ωμά (φράουλες, μήλα, σταφύλια, τομάτες, μαρούλι κ.ά.),

 

δ) να μη χρησιμοποιεί το άπλυτο μαχαίρι με το οποίο τεμάχισε ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά., για το κόψιμο του ψωμιού, της ωμής σαλάτας κ.ά.,

 

ε) να μη ετοιμάζει την ωμή σαλάτα στην επιφάνεια που τεμάχισε το ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά.,

 

στ) να πλένει τα χέρια της πριν το φαγητό,

 

ζ) να χρησιμοποιεί γάντια μιάς χρήσης, όταν απομακρύνει τα κόπρανα της γάτας ή καθαρίζει το δοχείο της γάτας με την άμμο καθημερινά ή έως δύο ημέρες μετά την αποβολή τους (έως δύο ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος) ή όταν ασχολείται με τις γλάστρες και το χώμα του κήπου κ.ά. (πιθανή παρουσία στο χώμα ώριμων ωοκύστεων του παρασίτου).

 

 

 

 

 

8η Ερώτηση: Πώς ενεργεί το ενημερωμένο άτομο στη χώρα μας στο θέμα της τοξοπλάσμωσης ;

 

 

 

Απάντηση: Το ενημερωμένο άτομο:

 

α) γνωρίζει ότι στη χώρα μας είναι μολυσμένα με το παράσιτο σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή (~50%), ένα στα τέσσερα (~25%) πρόβατα, αίγες κ.ά. και ότι η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται κυρίως με την κατανάλωση μισοψημένης μπριζόλας, ωμού κιμά, ωμού "χωριάτικου" λουκάνικου κ.ά. και σπανιότερα με την κατανάλωση άπλυτων ή ατελώς πλυμένων, ωμών λαχανικών, φρούτων κ.ά.,

 

β) δεν αποπροσανατολίζεται με την ενοχοποίηση της γάτας και δεν αποφεύγει τη γάτα ή τα άλλα ζώα, και

 

γ) ζητά από τον οφθαλμίατρό του να ελέγξει το βυθό των οφθαλμών για πιθανή παρουσία αλλοιώσεων στον αμφιβληστροειδή χιτώνα (βυθοσκόπηση). Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να ακολουθείται αντιτοξοπλασμική αγωγή κάθε φορά που στο μέλλον θα χρειασθεί το μολυσμένο άτομο να χρησιμοποιήσει κορτιζόνη (ακόμη και σε μορφή κολλυρίου) ή άλλα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, για να προληφθεί η αναζωπύρωση του παρασίτου (κίνδυνος απώλειας της όρασης).

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ,ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ (ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ) ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΒΟΛΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΔΩ.ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΗΠΙΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.ΚΑΙ ΥΠΕΘΕΣΑ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινάκι μου είναι ακριβώς όπως σου τα είπαν τα κορίτσια. Από τη γάτα είναι το πιο δύσκολο να κολλήσεις τοξόπλασμα, μιας και θα πρέπει να πιάσεις τα κόπρανα άρρωστου ζώου κιόλας.

Το πιο πιθανό είναι από σαλατικά και φρούτα μη καλά πλυμένα ή από μη καλά ψημένο κρέας. Κι εγώ είχα τη γατούλα μου στο σπίτι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ούτε εγώ, ούτε κι αυτή είχαμε τοξόπλασμα, μιας και είχα κάνει και σ' αυτήν εξετάσεις.

Μην σε πιάνει πανικός και μην αφήνεις να σε πανικοβάλλουν και οι άλλοι. Χαλάρωσε, κράτα βασικές συνθήκες υγιεινής και καθαριότητας, να αποφεύγεις τα σαλατικά και τα μη καλά ψημένα όταν τρως έξω κι όλα θα πάνε καλά.

Καλή συνέχεια.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεσποινα γεια σου εγω εχω 8 γατους μεσα στο σπιτι κ δεν εχω αντισωματα τοξοπλασματος δες αυτο το λινκ ισως ηρεμισεις

http://www.gatospito.com/OIIIDEAOIUOC-Iyeie-eae-onaaiaoeeuocoa-h10.htm

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου, πόσο χαίρομαι που υπάρχουν ανάμεσά μας άνθρωποι με λογική και που δεν ρίχνουν το φταίξιμο στις γατούλες!! εγώ ζω με γάτα εδώ και πολλά χρόνια, δεν βγαίνει ποτέ από το σπίτι, του έχω κάνει εξέταση για το τοξόπλασμα που βγήκε αρνητική, τον χαιδεύω και τον καθαρίζω κάθε μέρα, και ας είμαι έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου. Το μόνο που με προβληματίζει με τον γάτο μου είναι ότι και τα δύο μου παιδιά είναι αλλεργικά (πήραν από τη μαμά...) και ο γιατρός μου συνέστησε να μην τα φέρω σε επαφή με τον γάτο γιατί προκαλέι αλλεργίες σε αντίθεση με τα σκυλιά. Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ ποτέ ξανα να τον φέρω μέσα στο σπίτι...

ποτέ δεν είχα παρουσιάσει τοξόπλασμα, δεν έχω καν αντισώματα. Μεγαλύτερος κίνδυνος μπορεί να προκύψει από το μαρούλι και γενικά άπλυτα λαχανικά, και ωμό κρέας. ας μην πανικοβαλόμαστε λοιπόν και τα βάζουμε με τα ζωάκια:) σου έυχομαι το καλύτερο για την εγκυμοσύνη σου...

Link to comment
Share on other sites

Το τοξόπλασμα δεν το έχουν όλες οι γάτες και επίσης ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά στη ζωή της θα το αποκτήσει και θα το μεταφέρει μια γάτα. Αλλά και αυτό παίζεται. Δεν σημαίνει ότι θα κολλήσεις υποχρεωτικά!

Απλά όλα αυτά είναι ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ μέτρα, τα οποία, να με συγχωρήσετε οι έχουσες γατούλες, πρέπει να λαμβάνονται υπόψη σοβαρά και να μην τα θεωρούμε υπερβολικά. Όπως μια έγκυος της συστήνεται να μην πίνει αλκοόλ και να μην καπνίζει γιατί ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να βλάψει το έμβρυο, το ίδιο λέγεται και για τις γάτες...

Link to comment
Share on other sites

Το τοξόπλασμα δεν το έχουν όλες οι γάτες και επίσης ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά στη ζωή της θα το αποκτήσει και θα το μεταφέρει μια γάτα. Αλλά και αυτό παίζεται. Δεν σημαίνει ότι θα κολλήσεις υποχρεωτικά!

Απλά όλα αυτά είναι ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ μέτρα, τα οποία, να με συγχωρήσετε οι έχουσες γατούλες, πρέπει να λαμβάνονται υπόψη σοβαρά και να μην τα θεωρούμε υπερβολικά. Όπως μια έγκυος της συστήνεται να μην πίνει αλκοόλ και να μην καπνίζει γιατί ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να βλάψει το έμβρυο, το ίδιο λέγεται και για τις γάτες...

Ναι αλλα να λαμβανονται υποψιν αλλα να μην ακου κ υπερβολες απο γιατρους του στυλ να εξαφανιστει η γατα απο το σπιτι οσοι δεν ενημερονωνται καλο θα ηταν να μην εκφερουν αποψη εμενα μ,ου ειπε να προσεχω το καθαρισμα τους απο εκει κ περα ουτε τους εδιωξα απο το σπιτι ουτε αλλαξε ο τροπος ζωης μας μεσα στο σπιτι κ αγκαλια καθομαστε στον καναπε κ φιλακια κανουμε κ μυτουλες κ μπανιο μια φορα το μηνα τωρα που εχει ζεστη βρεχομαστε στην μπανιερα

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις υπερβολές, --αν θες να κάνεις μωρό δίωξε τη γάτα απο το σπίτι-- και τέτοια άκουσα πολλά κι εγω κατά καιρους.. εχω 2 γάτους αποκλείστηκα μεσα στο διαμέρισμα.

Νομίζω το καλύτερο για καθε έγκυο ειναι η σωστή ενημέρωση, απο βιβλια κ επιστημονικά περιοδικά κ οχι απο θειες και πεθερες, ουτε ακομα κ απο γιατρούς που το μονο που θέλουν ειναι να ειναι καλυμενοι για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις απέναντι στον πελάτη. Γιατί αμα εσυ τελικα κολλήσεις κ εχεις γατα, δε πανα εχεις κολλήσει απο άπλυτη σαλάτα? τη γάτα θα κατηγορήσεις, κ το γιατρό που δε σου ειπε να τη διώξεις.... :evil:

 

Προσωπικά, πιο πολύ θα έβλαπτα το μωρό μου απο τη στεναχώρια αν έπρεπε να αποχωριστώ τα ζωάκια μου παρα που πηρα το ρισκο, με ολες τις προφυλάξεις βέβαια, κ τις κράτησα! :P

Πιο πολύ να σας πω, με αγχωνει το μετά... πως θα παρουν το μωρο τα γατουνια, αν θα εχουμε προβλήματα, ζηλιες κ γρατζουνιες... κ οι τρίχες είναι ενα θεμα, αλλά θα γίνω κολλητή με τη σκουπα, το βλέπω!!!!

Το μοτο μου ειναι βλέποντας κ κάνοντας!! χεχε

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαία λοιμωξιολόγος που είχα επισκεφθεί στις αρχές της εγκυμοσύνης μου μου είχε πει να αποφεύγω τα αλλαντικά.

Ο δε γυναικολόγος που είχα έως τότε μου είχε πει να προσέξω να μην κολλήσω τοξόπλασμα έως τον 5ο μήνα κυρίως (λόγω κινδύνου τερατογέννεσης).

Κι όλα αυτά ενώ ανακατευόμουν με τα χώματα, να καθαρίζω τις ακαθαρσίες του σκύλου μου (ενός καυκάσιου ποιμενικού) και αυτές των διαφόρων αδέσποτων γάτων που επισκέφτονταν την πίσω αυλή μας (με γάντια εννοείται!!!)

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

yparxeι κολπο για την υποδοχη του μωρου στο σπιθτι απο την γατα Γνωρίζοντας την γάτα σας στο νέο σας μωρό

Φέρνοντας το νεογέννητο μωρό σας στο σπίτι είναι ένα γεγονός που προκαλεί ενθουσιασμό μαζί με μια γλυκιά σύγχυση.

Πριν γεννηθεί το μωρό μπορείτε να εξοικειώσετε την γάτα σας στους ήχους και τις μυρωδιές των μωρών.

Βάλτε πάνω στο δικό σας δέρμα μικρή ποσότητα λοσιόν, λάδι και πούδρα για μωρά ώστε η γάτα σας να συνδέσει την μυρωδιά αυτή με την παρουσία σας.

Αγοράστε κασέτα με...κλάμα μωρού και αρχίστε να το ακούτε αυξάνοντάς του σιγά-σιγά την ένταση και την χρονική διάρκεια. Είναι το δυσκολότερο ερέθισμα που πρέπει να συνηθίσει η γάτα σας ...κι εσείς.

Πείστε ένα φίλο να σας επισκεφτεί με το μωρό του για να γνωρίσει η γάτα σας τις μυρωδιές, τους ήχους και την εικόνα του μωρού.

Όταν ετοιμάζετε το παιδικό δωμάτιο αφήστε αρκετό χρόνο στη γάτα σας να το εξερευνήσει και να το συνηθίσει. Φροντίστε να υπάρχει το...καταφύγιό της ώστε να το χρησιμοποιήσει αν θελήσει.

Ένα μήνα πριν έρθει το μωρό καλό είναι να κλείσει η πόρτα του δωματίου του για την γάτα.

Μπορείτε να γεμίσετε την κούνια του μωρού με άδεια τενεκεδάκια σόδας που να χτυπιούνται μεταξύ τους αν προσπαθήσει να ξαπλώσει εκεί ή να βάλετε ένα ανιχνευτή κίνησης στην κούνια με συναγερμό να χτυπάει μόλις η γάτα προσπαθήσει να μπει για ένα υπνάκο (ή βάλτε στην κούνια προστατευτικό δίχτυ).

Φέρτε από την κλινική λερωμένα ρούχα του μωρού για να γνωρίσει η γάτα σας τις μυρωδιές του.

Μόλις φτάσει το μωρό προσπαθήστε να διατηρήσετε την ρουτίνα του σπιτιού (φαγητό, παιχνίδι).

Αυξήστε λίγο τον χρόνο που διαθέτετε για παιχνίδι, χάδια, χτένισμα-βούρτσισμα.

Αφήστε την να μυρίσει και να δει το μωρό κάτω από την επίβλεψή σας.

Μπορεί να θέλει να βρίσκεται δίπλα σας όσο περιποιείστε και κρατάτε στην αγκαλιά σας το μωρό. Επιτρέψτε της να παρευρίσκεται ή βάλτε κάποιον να την παίζει και να της δίνει λιχουδιές όσο εσείς περιποιείστε το μωρό σας.

Αν μπροστά στο μωρό ανταμείβεται συνδέει το μωρό με ευχάριστη διάθεση και όχι σαν ανταγωνιστή της μονοπώλησης της προσοχής σας.

Η γάτα χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί. Αν η συμπεριφορά της είναι λίγο προβληματική, σκεφτείτε ότι παρά τις προετοιμασίες το γεγονός αποτελεί πρόκληση για προσαρμογή σε όλη την οικογένεια. Τελικά ο κάθε ένας σας θα προσαρμοστεί και το μωρό σας θα μεγαλώσει έχοντας το προνόμιο της αγάπης ενός αίλουρου φίλου, προστάτη και συντρόφου στα παιχνίδια.

πηγη ;http://www.ailouros.gr

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω γατες 33 χρονια και μεσα και εξω απο το σπιτι και ουτε καν αντισωματα για τοξοπλασμα δεν εχω,τσαμπα ανησυχεις για τις γατες,τα λαχανικα και τοκρεας πρεπει να σε ανησυχουν...

Link to comment
Share on other sites

δεσποινα γεια σου εγω εχω 8 γατους μεσα στο σπιτι κ δεν εχω αντισωματα τοξοπλασματος δες αυτο το λινκ ισως ηρεμισεις

http://www.gatospito.com/OIIIDEAOIUOC-Iyeie-eae-onaaiaoeeuocoa-h10.htm

 

 

Και εγώ είχα 4 γάτες μέσα στο σπίτι....Απλά εμείς που έχουμε κατοικίδια γάτες και τοξόπλασμα να είχαμε κολλήσει κάποια στιγμή ο οργανισμός έκανε τα ανάλογα αντισώματα με αποτέλεσμα να ΜΗΝ επηρεαζεί το εμβρυο...

 

Η γυναίκα του αδερφού μου, είχε κολήσει τοξοπλασμα κάποια χρόνια πριν , της βρήκαν το τοξόπλασμα οταν ήταν εγκυος και δεν χρειαστηκε καν να κάνει την ειδική αντιβίωση λόγω αντισωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτησω κατι για το τοξοπλασμα....στον κηπο μας εχουμε κοτουλες που κανουν κουτσουλιες. Υπάρχει κινδυνος για το τοξόπλασμα? Ρωτάω γιατι συχνα καθομαστε εκει...

Αν πατησω κουατσουλιες υπαρχει προβλημα....?:|

Επίσης, υπαρχουν και γατες, οι οποιες επισκέπτονται και καθονται τις καρεκλες μας.....

Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...