Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιταλικα γλυκακια στη Λευκαδα


polinaκι

Recommended Posts

Mετα απο ενα τριημερο στη Λευκαδα εχω να σας ρωτησω το εξης:

κατι γλυκακια που πουλουσαν στους φουρνουν με σφολιατα,καπως κωνικα,γεμιστα με σοκολατα ή κρεμα ή μοκα και με προελευση Ιταλικη οπως μου εξομολογηθει ενας εκ των φουρναρεων,πως τα λενε???????μπορω να τα βρω καπου?????θα χασω το μωρο αν δε φαω τουλαχιστον ενα κιλοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειδα κατι τετοιο σημερα στο ζαχαροπλαστειο αν θυμαμαι καλα λεγονται χωνακια εχουν σοκολατα ή κρεμα ...ελπιζω να βοηθησα με το καλο να ελθει το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

SAM δεν ειναι ακριβως σαν αυτο στη φωτογραφια σου......καπως πιο κλειστο ηταν,με φυλλο κρουστας απο εξω,αλλα οχι σιροπιασμενο.και συνηθως πασπαλισμενο με λιγη ζαχαρη αχνη.

 

popchris ναι σαν χωνακια ειναι αλλα ειχαν ενα ιταλικο ονοματακι

 

tab με χτυπας στο αδυνατο μου σημειο...εχεις ξαναπαει λευκαδα?θα ξετρελαθεις...

εγω αν ειχα λεφτα θα αγοραζα εξοχικο σιγουρα εκει.......

σε παρακαλω πολυ ρωτησε πως τα λενε,θελω να τα βρω και να παραγγελνω μεσω internet

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

μπηκα σε ολα τα μαγαζια με γλυκακια στην λευκαδα κ περιεγραψα το γλυκακι!

μου εδειξαν κατι κωνικα με κρεμα κ διαφορες γευσεις που λεγοντουσταν νησιωτικα με κρεμα φουντουκι αναλογως τι ηθελες!δεν μου ειπαν ομως οτι εχουν προελευση ιταλικη!

να τονισω πως στην λευκαδα μενω κοντα στο πεζοδρομο εκει που ειναι ολα τα παραδοσιακα μαγαζια!ελπιζω να βοηθησα λιγακι!

α κ το αλλο μενουμε κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο ενα τριημερο στη Λευκαδα εχω να σας ρωτησω το εξης:

κατι γλυκακια που πουλουσαν στους φουρνουν με σφολιατα,καπως κωνικα,γεμιστα με σοκολατα ή κρεμα ή μοκα και με προελευση Ιταλικη οπως μου εξομολογηθει ενας εκ των φουρναρεων,πως τα λενε???????μπορω να τα βρω καπου?????θα χασω το μωρο αν δε φαω τουλαχιστον ενα κιλοοοοοοοοοο

 

 

Υποψιάζομαι πως λες τα cannoli siciliani

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Cannoli_siciliani.jpg

http://www.croce-delizia.blogspot.com/2009/05/i-cannoli-siciliani_04.html

 

τα ιταλικά γλυκά ειναι πάρα πολύ νόστιμα κ δεν έχω καταφέρει ακόμα στην ελλάδα να φάω κατί αντίστοιο αφού η κρέμα τους κ η υφή τους ειναι καταπληκτική. Αν θες μπορώ να σου βρώ συνταγούλα να στην μεταφράσω και να στην στείλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παναιτσα μου

τωρα γκαστρωθηκα εγω

φιλεναδα μεταφρασε τη συνταγη και γρηγορα

ή φτιαξε και στειλε κι αποδω ;)

 

 

κοπελούλα μου αγαπημένη το απόγευμα θα την έχω έτοιμη την συνταγούλα κ θα την ανεβάσω. Αυτά τα ιταλικά γλυκά... ααα σου χρωστάω κ την συνταγή για το tiramisu!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικα τα βρηκα τα γλυκα.....τα λενε Aragostine

 

http://www.pandizucchero.net/biscotti_dolciaria_produzione_artigianale.html

 

πρωτο-δευτερο και τριτο γλυκακι.ειναι φοβεραα......ιδιαιτερα αυτο με τη σοκολατα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υποψιάζομαι πως λες τα cannoli siciliani

 

http://www.croce-delizia.blogspot.com/2009/05/i-cannoli-siciliani_04.html

Βρε κοριτσια μπορει καποια να με βοηθησει με τη μεταφραση αυτης της συνταγης?

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

CANNOLI SICILIANI με τυρί RICOTTA

 

ΥΛΙΚΑ

350γρ. μαλακό αλεύρι

1 κουταλιά ζάχαρη

140ml λευκό ξηρό κρασί

1 κουταλιά ξύδι

15γρ. λαρδί (λιπος)

1 ασπράδι αυγού

 

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΗ

500γρ τυρί ricotta

180γρ ζάχαρη άχνη

100γρ πορτοκάλι γλασαρισμενο

40γρ σοκολάτα υγείας

2 κουταλιές ανθόνερο

100γρ φυστίκια αιγίνης καθαρισμένα

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Αποβραδύς ανακατεύετε τη ζάχαρη άχνη με το τυρί ricotta κ το ανθόνερο κ αφήνετε το μίγμα το ψυγείο όλο το βράδυ.

Το επόμενο πρωί σε μια επιφάνεια ρίχνετε το αλεύρι αφού το έχετε κοσκινίσει, βάζετε στο κέντρο μια κουταλιά ζάχαρη, μια πρέζα αλάτι, το λευκό κρασί κ το λίπος κ ζυμώνετε μεχρι το μίγμα να είναι ομοιόμορφο. Κάνετε μια μπάλα, την τυλίγεται σε διαφανή μεμβράνη κ την βάζετε στο ψυγείο για δύο ώρες. Μετά παίρνετε το μίγμα κ το ανοίγετε, το πάχος του να είναι λίγα χιλιοστά. Δημιουργειται κυκλους με διάμετρο περίπου 10 εκ. τα οποία κ ανοίγετε μια φορά ώστε να παρουν οβάλ σχήμα. Τυλίγεται μετά κάθε ένα από αυτά σε καλάμια μπαμπού ή μεταλλικά καλάμια (φαντάζομαι τέτοια υπάρχουν στο cook shop) κ τηγανίστε τα. Οταν πάρουν χρυσαφί χρώμα ειναι έτοιμα, τότε πασπαλήστε τα με την ζάχαρη άχνη.

 

Παίρνετε το μίγμα της ricotta κ το περνάτε από κόσκινο (όπως μπορείτε) για να είναι πιο μαλακή η γέμιση. Γεμίστε τα cannoli με το μίγμα λίγο πριν τα γεμίσετε και ρίξτε πάνω το φυστικι αιγίνης τριμμένο.

 

Καλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...