Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμες καμπυλης ζαχαρου!


Aspa

Recommended Posts

Καλησπερα!

Τον Ιουνιο που ημουν στον 7ο η γυναικολογος που με παρακολουθει μου εδωσε να κανω εξετασεις καμπυλης ζαχαρου τη μονοωρη.Ειχα κανει αλλη μια τον Μαρτη κ ειχε βγει καλη.Σε αυτη στη νηστεια ειχα 99 και μετ απο 1 ωρα με 50 ml γλυκοζης εφτασε το 137 με ανωτατο οριο 180.

Δυστυχως η μικροβιολογος μπερδεψε τις εξετασεις μου κ τις παρελαβα χτες.Θα ηθελα να ξερω αν φαινεται να υπαρχει καποιο προβλημα.Μια φιλη μου με τιμη 148 ξεκινησε διατροφη γιατι ο γιατρος της της ειπε οτι ειναι στο οριο.Εγω σε λιγες μερες-13 Αυγουστου-γενναω κ το μονο που θελω ειναι απλα να ξερω αν το μωρακι μου ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως το 99 νηστική είναι αρκετό. Εμένα μετά τη μεγάλη καμπυλη ζαχαρου που έκανα στον 7ο, επειδή βρήκε μια τιμή στις 2 ώρες αυξημένη λίγο, μου σύστησε ενδοκρινολογο η οποία με έβαλε από τότε σε διατροφή- χωρίς ζάχαρη βασικά και παρακολουθώ το ζάχαρο μου 3 φορές την μέρα. Νηστική μου είπε ότι πρέπει να είναι κάτω από 90 & 1 ώρα μετά το φαγητό κάτω από 125. Τώρα τι να σου πω? Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα!

έκανα καμπύλη σακχάρου 2ωρη με 75γρ γλυκόζη.

νηστειας: 90

120': 94

ακόμη δεν την είδε η γιατρός μου, η μικροβιολόγος όμως μου είπε πως είναι υψηλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! Εχω κι εγω ερωτησουλα για τις τιμες της καμπυλης. Εκανα την κλασικη 2ωρη με 75g γλυκοζη και οι τιμες μου ειναι οι εξης:

 

Νηστειας: 88

1η ωρα: 151

2η ωρα : 132

 

Στο χαρτι μου εχουν γραψει φυσιολογικες τιμες μονο για την νηστεια (60-110) αλλα οχι για τις αλλες, αλλα μου μαρκαρανε την τιμη της δευτερης ωρας. Ο γιατρος μου την χαρακτηρισε οριακη αλλα οχι ανησυχητικη και μου συνεστησε απλα προσοχη στην διατροφη λεγοντας μου επισης οτι απο εδω και περα στις μηνιαιες εξετασεις αιματος θα κανουμε και γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη. Το ιδιο καναμε και στην πρωτη εγκυμοσυνη τους 2 τελευταιους μηνες παρολο που η καμπυλη μου τοτε ηταν καλη κι αυτο γιατι το μωρο ειχε φανει αρκετα μεγαλο στο doppler.

 

Τσεκαρα λιγο στο Internet τις φυσιολογικες τιμες καμπυλης και αλλου ειδα ως φυσιολογικη για την 2η ωρα το 130 και αλλου το 150.

 

Τι λετε; Γνωριζει καποιος/α κατι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Εχω κι εγω ερωτησουλα για τις τιμες της καμπυλης. Εκανα την κλασικη 2ωρη με 75g γλυκοζη και οι τιμες μου ειναι οι εξης:

 

Νηστειας: 88

1η ωρα: 151

2η ωρα : 132

 

Στο χαρτι μου εχουν γραψει φυσιολογικες τιμες μονο για την νηστεια (60-110) αλλα οχι για τις αλλες, αλλα μου μαρκαρανε την τιμη της δευτερης ωρας. Ο γιατρος μου την χαρακτηρισε οριακη αλλα οχι ανησυχητικη και μου συνεστησε απλα προσοχη στην διατροφη λεγοντας μου επισης οτι απο εδω και περα στις μηνιαιες εξετασεις αιματος θα κανουμε και γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη. Το ιδιο καναμε και στην πρωτη εγκυμοσυνη τους 2 τελευταιους μηνες παρολο που η καμπυλη μου τοτε ηταν καλη κι αυτο γιατι το μωρο ειχε φανει αρκετα μεγαλο στο doppler.

 

Τσεκαρα λιγο στο Internet τις φυσιολογικες τιμες καμπυλης και αλλου ειδα ως φυσιολογικη για την 2η ωρα το 130 και αλλου το 150.

 

Τι λετε; Γνωριζει καποιος/α κατι;

η γλυκοζηλυωμενη δεν εχει διαγνωστικη αξια αν δεν περνεις φαρμακα για το ζακχαρο.Με αυτη την εξεταση μπορεις να δεις αν με τα φαρμακα ρυθμιζεται το σακχαρο μου,και εχεις μια εικονα για το τελευταιο τριμηνο :-D,καλυτερα να πας σε ενδοκρινολογο και δε τωρα που εισαι εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά, οι τιμές είναι 180 και 153, αντίστοιχα. Άπαξ, όμως. και ο γυναικολόγος έθεσε θέμα, δε βλάπτει να επισκεφτείς ενδοκρινολόγο. Ως παθούσα, όμως, θα σου έλεγα, πριν πας, να έχεις κάνει γλυκοζυλιωμένη, καθώς και για 3-4 μέρες μετρήσεις με το μηχανάκι (αμέσως πριν και 1 ώρα μετά τα κύρια γεύματα), γιατί αυτά οι ενδοκρινολόγοι τα ζητάνε πάντα.

 

Πάντως, ρε παιδί μου, είναι καλή η καμπύλη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Έχω ραντεβού με τον γιατρό μου έτσι κι αλλιώς την ερχόμενη εβδομάδα για υπέρηχο και θα τα συζητήσω όλα από κοντά, γιατί η συζήτηση έγινε από το τηλέφωνο και σκέφτομαι μήπως δεν άκουσε ή δεν κατάλαβε καλά, γιατί μου φάνηκε ότι αν δεν του έλεγα ότι το μικροβιολογικό μου είχε μαρκάρει την τιμή, δεν θα μου έλεγε τίποτα.

 

Θα μιλήσω και με ενδοκρινολόγο γιατί μου βρίσκεται διαθέσιμος (μπαμπάς διαβητικός, μαμά με χρόνιο θέμα θυρεοειδή!!!!) και θα το παρακολουθήσω!

 

Καλή σας μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά κορίτσια!

 

Μίλησα τηλεφωνικά με τον διαβητολόγο του ΙΑΣΩ και μου είπε ότι οι τιμές είναι φυσιολογικότατες και απολύτως εντός ορίων.

 

Η γενική του γνώμη βέβαια είναι ότι η καμπύλη πρέπει πάντα να επαναλαμβάνεται την 31η - 32 εβδομάδα.

 

Θα το δω μέχρι τότε, ο γιατρός μου δεν το κρίνει απαραίτητο.....

 

Εγώ πάντως εννοείται ότι συνεχίζω να προσέχω στην διατροφή, έτσι κι αλλιώς από την αρχή δεν είχα ξεφύγει και ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα σας... Εχω πολυ καιρο να σας γραψω. Απο την πρωτη πολυ δυσκολη εγκυμοσύνη μου.

Στην πρωτη βεβαια το μοναδικό που δεν ειχα ηταν ζάχαρο....

Εκανα προχθες.καμπυλη των 75gr και οι τιμες βγηκαν τσιμπιμενες...

Δηλαδη 81/150/132 Μολις τις εμαθες ο γιατρός μου μου εκοψε τα παντα. Και εχω αγχωθει παρα πολυ. Ειχα μια πολυ κακη πρωτη εγκυμοσυνη και μια ακομα δυσκολη δευτερη. Εχω κανει περιδεση και ειμαι.μονιμα σε ενα αγχος... Τωρα ηθελα να ειναι ολα.καλα με το ζαχαρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...