Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψημένο κρέας στην κατάψυξη


VASILIKI

Recommended Posts

Μου δώσαν ένα ολόκληρο κατσίκι και φυσικά είναι αδύνατον να το φάμε με την μία. Επειδή είναι όμως παγωμένο, νομίζω πως δεν έχω άλλη λύση από το να το ψήσω και να το βάλω στην κατάψυξη ψημένο σε μερίδες. Θα πετύχει? Θα τρώγεται μετά? Και αν το ψήσω, το βάζω στο φούρνο κανονικά με λάδι και μπαχαρικά και μετά κατάξυψη? Ξέρει κανείς? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα χρονια πολλα!!! για ψητο δεν ξερω δεν εχω δοκιμασει να βαλω... αλλα γιατι δεν το κανεις κοκκινιστο και να το βαλεις θα διατηρηθει μια χαρα κι ειναι και πεντανοστημο!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ. Δεν θέλω τώρα με την φασαρία του τραπεζιού, των γλυκών (γιορτάζει ο γιος μου την δεύτερη μέρα) να έχω να μαγειρεύω και κοκκινιστό. Αν το ψήσω σκέτο χωρίς μπαχαρικά και όταν τον βγάλω να το κάνω κοκκινιστό? Ξέρεις καμιά συνταγή για κοκκινιστό?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι μπορεις να το ψησεις και μετα να το κανεις κοκκινιστο... η το ενα η το αλλο μαλλον... συνυαγη για κοκκινιστα ευχαριστως να σου πω... αλλα για κατευθειαν ξερω... μηπως να το εκανες σημερα? οτι νομιζεις παντως αν αποφασισεις απλο κοκκινιστο να στην γραψω... να χαιρεσαι και τον γιοκα σου!!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γίνεται? Δεν θα πάθει τίποτα το κρέας? Ήταν ήδη παγωμένο και ολόκληρο και θα ξεπαγώσει αναγκαστικά, γιατί δεν χωράει στην κατάψυξή μου. Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα το κάνω κοκκινιστό και μετά σε μερίδες στην κατάψυξη. (Και με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω καταψύκτη.)

Link to comment
Share on other sites

Παλια που δεν ειχαν ψυγεια το μισομαγειρευανε το φαγητο.. Η μαμα μου ακομη το κανει..

Τωρα οπωσδηποτε σαν φρεσκοψημενο δεν θα ειναι. Λιγο θα στεγνωσει...

Το πως θα το σερβιρεις μετα εξαρταται απο τα γουστα σας και τα μπαχαρικα που θα βαλεις.. Πχ εμεις στο φουρνο βαζουμε λεμονι.. δεν θα εριχνα ντοματα μετα..

Αν το εφτιαχνα μονο με αλατοπιπερο θα εφτιαχνα μια σαλτσα ντοματας και θα το εριχνα να παρει μια βραση..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...