Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cappuccino.... HELP !!!!!!


starfish2581

Recommended Posts

Το εβαπορέ σίγουρα δεν κάνει, το είχα δοκιμάσει κι εγώ. Εγώ το κρύο αφρόγαλα πλέον το κάνω σε φραπιέρα με ένα παγάκι μέσα και γίνεται πολύ καλό(γάλα my milk πράσινο στη χάρτινη συσκευασία) και το aeroccino το χρησιμοποιώ μόνο για ζεστό αφρογαλα, με το ίδιο γάλα, χρησιμοποιώντας κουταλάκι :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω δοκιμάσει αφράγαλα με διάφορους τρόπους αλλά βρήκα ότι με γάλα πλήρες ή κ light ακομα μπορεις να πετυχεις καλό αφρόγαλα. Το ζήτημα είναι ότι οταν το χτυπάς στη μηχανή του φραπέ κρύο να πάρει όγκο και μετά το ζεσταίνεις σε μπρίκι σε ηλεκτρικό μάτι ή γκαζάκι, το γάλα φουσκώνει αλλά "κολλάει" και στο πάτο του με αποτέλεσμα το συνεχές καθάρισμα. Σκέφτηκα να αντικαταστήσω το κλασσικό μπρίκι με ηλεκτρικο (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10000571)..Πιστεύω ότι δεν θα κολλάει...Τι λέτε και σεις?έχει κανείς την εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο γάλα για αφρόγαλα είναι το νουνού Family στην μπλέ συσκευασία.

Πήζει πάρα πολύ και στέκεται.

Πως το κάνω εγώ.

Βάζω ένα δάχτυλο γάλα σε μια μεγάλη φλιτζάνα και το χτυπάω στην μηχανή για το φραπέ.

Μετά βάζω την φλιτζάνα στο φούρνο μικροκυμάτων για 30 δεύτερα και εκεί φουσκώνει ακόμα περισσότερο. Μπρίκια δεν χρησιμοποιώ.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο γάλα για αφρόγαλα είναι το νουνού Family στην μπλέ συσκευασία.

Πήζει πάρα πολύ και στέκεται.

Πως το κάνω εγώ.

Βάζω ένα δάχτυλο γάλα σε μια μεγάλη φλιτζάνα και το χτυπάω στην μηχανή για το φραπέ.

Μετά βάζω την φλιτζάνα στο φούρνο μικροκυμάτων για 30 δεύτερα και εκεί φουσκώνει ακόμα περισσότερο. Μπρίκια δεν χρησιμοποιώ.

 

συμφωνω με την ιδέα σου αλλά με τη ραδιενέργεια που εισπράτεις από τα μικροκύματα τι γίνεται? Αλλιώς ο τρόπος σου είναι ο καλύτερος χωρίς συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Koritsi μου δουλευα χρονια σε καφετερεια...λοιπον γεμισε το μπρικι μεχρι την μεση και λιγο πιο πανω με φρεσκο γαλα και μην το βυθισεις μεχρι μεσα..να ειναι πανω πανω το ακροφυσιο..να πιανεις το μπρικι απο κατω με το χερι σου και οχι απο το χερουλι για να καταλαβεις να μην την πολυκαψεις....στο τελος αφαιρεσαι με ενα κουταλακι απο πανω λιγο αφρο και χτυπα το μπρικι ελαφρα στον παγκο της κουζινας ...κανε κυκλικες κινησεις με το μπρικι μεχρι να γυαλισει η κρεμα και ειναι ετοιμο...τωρα αν καταλαβες δεν ξερω...λιγο δυσκολο να το περιγραψεις!!

 

Ακριβως αυτη ειναι η σωστη διαδικασια.Να προσθεσω πως γινεται καλυτερο οταν βαλεις μεσα στο γαλα 1-2 παγακια.

Δυστηχως αυτες οι πολυκαφετεριες δεν εχουν μεγαλη πιεση και το αφρογαλο δεν βγαινει και τοσο καλο....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και έχω επαγγελματική καφετιέρα( δεν λέω αυτές τις τεράστιες που φτιάχνεις 3-4 εσπρέσσο ταυτόχρονα)το αφρόγαλα δεν μου το κάνει καλό.

Όσο για την ραδιενέργεια των μικροκυμάτων όταν λειτουργεί απομακρύνομαι σε απόσταση ασφαλείας.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω επαγγελματική καφετιέρα( δεν λέω αυτές τις τεράστιες που φτιάχνεις 3-4 εσπρέσσο ταυτόχρονα)το αφρόγαλα δεν μου το κάνει καλό.

Όσο για την ραδιενέργεια των μικροκυμάτων όταν λειτουργεί απομακρύνομαι σε απόσταση ασφαλείας.

Ποια είναι η απόσταση ασφαλείας:confused:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω επαγγελματική καφετιέρα( δεν λέω αυτές τις τεράστιες που φτιάχνεις 3-4 εσπρέσσο ταυτόχρονα)το αφρόγαλα δεν μου το κάνει καλό.

Όσο για την ραδιενέργεια των μικροκυμάτων όταν λειτουργεί απομακρύνομαι σε απόσταση ασφαλείας.

 

Δεν μιλάω για τη ραδιενέργεια εκτός φουρνου, μιλάω για ραδιενέργεια που τυχόν απορροφάται από το υγρό αφρόγαλα.

Επίσης δεν ξέρω για σένα αλλά σε μένα, κρύο αφρόγαλα χτυπημένο πρώτα με μηχανάκι φραπέ, για 1 λεπτό στο φούρνο μικροκυμάτων δεν μου ζεσταίνει. Τη μία χρησιμοποίησα μεταλλικό σκεύος και την άλλη κούπα πορσελάνης την κλασσική. Παρατήρησα ότι στο μεταλλικό δεν φουσκώνει ενώ στη κούπα σχεδόν ξεχείλισε. Πες μου αν χρησιμοποιείς άλλο σκέυος( και τι προδιαγράφεται για Φ.Μ.).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για τη ραδιενέργεια εκτός φουρνου, μιλάω για ραδιενέργεια που τυχόν απορροφάται από το υγρό αφρόγαλα.

Επίσης δεν ξέρω για σένα αλλά σε μένα, κρύο αφρόγαλα χτυπημένο πρώτα με μηχανάκι φραπέ, για 1 λεπτό στο φούρνο μικροκυμάτων δεν μου ζεσταίνει. Τη μία χρησιμοποίησα μεταλλικό σκεύος και την άλλη κούπα πορσελάνης την κλασσική. Παρατήρησα ότι στο μεταλλικό δεν φουσκώνει ενώ στη κούπα σχεδόν ξεχείλισε. Πες μου αν χρησιμοποιείς άλλο σκέυος( και τι προδιαγράφεται για Φ.Μ.).

 

Αnanto, έκανα λάθος στην λέξη και σε παρέσυρα και εσένα...

Οι φούρνοι μικροκυμάτων δεν λειτουργούν με ραδιενέργεια αλλά με ραδιοκύματα.

Αν δεν είσαι μπροστά στον φούρνο την ώρα που λειτουργεί, δεν έχεις πρόβλημα.

Ούτε τα ραδιοκύματα "μένουν" στο φαγητό που μαγειρεύεται, πόσο μάλλον όταν το χρησιμοποιείς για να ζεστάνεις μερικά δευτερόλεπτα.

Εγώ το γάλα των παιδιών μου το ζεσταίνω εκεί ανέκαθεν, όπως και το νες . Το βάζω σε φλιτζάνες κεραμικές που από κάτω έχουν την σφραγιδούλα καταλληλότητας για τους φούρνους μικροκυμάτων.

Εμένα ένα δάχτυλο γάλα ΄θέλει 30 δεύτερα όπως σου είπα. Δενξέρω γιατί εσένα στο λεπτό και δεν το ζεσταίνει...ίσως είναι θέμα φούρνου, ή πρέπει να το ρυθμίσεις να έχει μεγαλύτερη απόδοση.

Μπορείς να δεις και αυτό το άρθρο http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1118 είναι πολύ κατατοπιστικό και επιβεβαιώνει τα όσα είπα. Επίσης με τα μικροκύματα κάνεις οικονομία στο ρεύμα και δεν εννοείται η ανάπτυξη μικροβίων αντίθετα από ότι σε άλλες μορφές.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

καπουτσινο είναι ο εσπρεσο με αφρογαλα (μπορεις να χτυπήσεις το γαλα απλώς σε σεικερ ή στο μιξερακι του φραπε)

 

καπουτσινο φρεντο (το παραπανω απλως κρυο, ρίχνεις παγακια στον εσπρεσο)

 

εσπρεσο

 

εσπρεσο φρεντο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Θα συμφωνήσω με την φιλή BIKY ότι το Νουνού Family είναι το καλύτερο για το αφρόγαλα.

Έχω όμως και μια λεπτομέρεια να επισημάνω δεν έχει σημασία πόσο πλήρες είναι το γάλα για την ποιότητα του αφρόγαλου αλλά τις πρωτείνες περιέχει επομένως εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο αλλά Light.

Tώρα η διαδικασία της παρασκευής είναι ένα θέμα και παρόλο που νομίζω ότι μας τα έχουν κάνει πιο εύκολα πλέον τα πράγματα, εγώ σας λέω ότι μέχρι να μάθω να φτιάχνω καλό καπουτσίνο έχω κάψει γάλα!!!!:oops:

Καλή τύχη !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...