Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασβέστιο από πότε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημερα hope

 

εγω και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα αρχισα μετα την αυχενικη να παιρνω σιδηρο και ασβεστιο. Μαγνησιο σε αυτην την εγκυμοσυνη μου το εδωσε τωρα ενω στην κορη μου μου το ειχε δωσει στον 5ο μηνα

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πήγε να μου γράψει ασβέστιο στον πέμπτο αλλά όταν τον ρώτησα αν είναι απαραίτητο να το πάρω πριν κάνω εξετάσεις για να διαπιστώσουμε ότι όντως μου λείπει, μου είπε ότι μπορώ να αυξήσω τα γαλακτοκομικά που καταναλώνω και ότι είναι προτιμότερο να το προσλαμβάνουμε μέσω των τροφών.

 

Η υπερβολική πρόσληψη ασβεστίου μπορεί να οδηγήσει σε σχηματισμό λιθών στα νεφρά.

 

Θα κάνω εξετάσεις και εφόσον μου λείπει, θα πάρω συμπλήρωμα.

 

Το ίδιο έκανε και με το σίδηρο. Όταν η φεριτίνη έπεσε στο 13, τότε μου έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια εμενα μ παρακολουθει ο γιατρος μ απο το ιπποκρατειο .την δευτερα που πηγα στο ικα ν μ γραψει την συνταγη γ ν παρω το σιδηρο . οο γυναικολογος μ εγραψε επιπλεον σιδηρο ασβεστειο και fiilicine

αντε το σιδηρο και το ασβεστιο . το καταλαβαινω ,αλλα το fiilicine τι ειναι?για πιο λογο πρεπει ν τ παρω ? χωρις εξετασει χωρις τπτ ? μ ειπε ειναι βιταμινες αλλα ειναι μικρα κιτρινα χαπακια . τ ν κανω ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια εμενα μ παρακολουθει ο γιατρος μ απο το ιπποκρατειο την δευτερα που πηγα ν μ γραψει την συνταγη γ ν παρω το σιδηρο . οο γυναικολογος μ εγραψε επιπλεον σιδηρο ασβεστειο και fiilicine

αντε το σιδηρο και το ασβεστιο . το καταλαβαινω ,αλλα το fiilicine τι ειναι?για πιο λογο πρεπει ν τ παρω ? χωρις εξετασει χωρις τπτ ? μ ειπε ειναι βιταμινες αλλα ειναι μικρα κιτρινα χαπακια . τ ν κανω ?

 

φυσικα και να το παρεις!ειναι φολικο οξυ το οποιο ειναι ακομα καλυτερα να το ξεκινησεις παραλληλα με τις προσπαθειες για να μεινεις εγκυος

 

 

 

http://www.betterlife-magazine.com/gr/article_013.asp

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ξεκινησα σημερα ασβεστειο και το χαπι κ μετα εκανα εμετο

 

υπαρχει χαπι που ειναι σιδηρος+φολικο οξυ μαζι αλλα δεν θυμαμαι την ονομασια του:roll::roll::roll:ποσο εβδομαδων εισαι???

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απο την αρχή της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου έδωσε το filicine προλυπτικά και μετά τον 5 μήνα επείδη ο αιματοκρίτης μου έμενε χαμηλά όσο και αν έτρωγα μου έδωσε τα χάπια Fεrrum Fol που είναι συνδιασμός σιδήρου με φολικό και για το ασβέστιο ούτε κουβέντα αφού το γάλα και το τυρί είναι αγαπημένες συνήθειες χρόνων!! Βέβαια για 1 βδομάδα έπερνα και μαγνήσιο γιατί ο μικρός είχε το κεφάλι του στη κύστη μου και με πονούσε αφόρητα.. Κατα τα άλλα δεν νοιώθω φαρμακείο αλλά ελπίζω να βρώ και ένα παιδίατρο που δεν θα κάνει το παιδί μου φαρμακείο!!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης παιρνω φυλικο,σιδηρο και ασβεστιο.

Ετσι κι αλλιως η σχεση μου με τα γαλακτοκομικα ειναι σχεδον ανυπαρκτη.

Το μαγνησιο δεν εχω καταλαβε γιατι το δινουν.Οταν καποια στιγμη ρωτησα το γιατρο αν πρεπει να παρω και αμγνησιο μου ειπε οτι ειναι πολυ νωρις και δε χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα,

στην 1η εγκυμοσυνη, ο γιατρος μου, μετα τον 3ο μηνα μου εδωσε trofocard, feofol και calcioral κοινως μαγνησιο, σιδηρο-φυλικο και ασβεστιο.

τωρα στο 2ο παιδι, ειμαι στην 10 εβδ και μου εδωσε αλλος γιατρος σιδηρο, δεν θυμαμαι ποιο, κατι ροζ που εχουν και φυλικο και calcioral. οταν του ειπα οτι δεν μπορω καθολου τα calcioral και τον ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο, κατι σε μορφη αναβραζον με πορτοκαλι κτλ μου ειπε οχι κατηγορηματικα και οτι να κανω υπομονη. Καλα πλακα μας κανουν, τι ειναι αυτα τα πραγματα, δεν ειναι ανθρωποι;μας βλεπουν σαν μιζες;;;τα χω παρει παρα πολυ

felicine εχω ξεκινησει απ τη μερα που εμαθα για την εγκυμοσυνη και μου το ειπε και αυτος...

τι να πω

επισης διαβασα οτι το ασβεστιο καλο ειναι να το παιρνουμε στο τελευταιο τριμηνο που δημιουργουνται τα οστα του παιδιου και οτι πολυ ασβαστιο δημιουργει προβλημα.

για το σιδηρο, εχω πολυ καθως και φερυτινη και 36,5 αιματοκριτη και μου ειπε να παρω και απο τα δυο, χωρις εξετασεις το ασβεστιο και σιδηρο ειπα να κανω απο μονη μου, αυτος δεν μου τις εγραψε.

και για ασβεστιο ρωτησα αν μπορει να αντικατασταθει απο κατι φαγωσιμο και ειπε οχι. ακου τωρα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...