Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΤΩΜΑ ΟΥΛΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έτυχε σε καμία σας να ματώνουν τα ούλα σας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Πήγα στον οδοντίατρο και το μόνο που μου είπε, είναι ότι το πρόβλημα δημιουργείται λόγω ορμονών :oops:

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Και τα δικά μου μάτωναν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Λόγω ορμονών μου είπε και μένα ο οδοντίατρος.

Ο φαρμακοποιός μου είπε ότι οφείλεται σε έλειψη βιταμίνης Ε ή C.

Έπινα λίγες πορτοκαλάδες παραπάνω.

Με το που γέννησα σταμάτησαν να ματώνουν.

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις καθαρισμο δοντιων ή θεραπεια ουλιτιδας τουλαχιστον μια φορα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και μετα την γεννα αλλη μια (γυρω στους δυο μηνες μετα) για ουλιτιδα,αλλιως μπορει να εχεις προβλημα,ετσι μου εχει πει η οδοντιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ματωνουν τα ουλα μου αλλα εγω ( η εξυπνη ) ρωτησα πρωτα το γυναικολογο και μου ειπε να καθαριζω με αντισηπτικο την οδοντοβουρτσα καθε 15 ημερες και καθε ενα μηνα να αλλαζω, να παω ομως οπωςδηποτε σε οδοντιατρο και να τρωω 2 γιαουρτια την ημερα.Παντως μια αλλη κοπελα εγκυος μου ειπε πως οφειλεται (αν πονανε και τα δοντια σου ) οτι το παιδι σου ''τραβαει '' ασβεστιο!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι τραβάμε κι εμείς οι υποψήφιες μανούλες. Με βλέπω σαν την Μαλάμω να τραγουδάω "έξω απ' τα δόντια"

 

χα χα χα καλόοοοοοοοοοοοοοο...............

 

Κι εμένα ματώνουν τα ούλα μου, αλλά δεν πήγα σε γιατρό γιατι το διάβασα στα εκατοντάδες βιβλία εγκυμοσύνης που έχω διαβάσει ως τώρα.

Ούτως ή άλλως αλλάζω οδοντόβουρτσα κάθε 4 με 6 εβδομάδες. Τα πλένω κανονικά και χρησιμοποιώ και στοματικό διάλυμμα, αλλά παρόλα αυτά ματώνουν.

Τί να κάνουμε; Τουλάχιστον με το που θα γεννήσουμε θα φύγει κι αυτό :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Είναι ουλίτιδα λόγω ορμονών εγκυμοσύνης μου είπε η οδοντίατρος στην οποία έτρεξα πανικόβλητη μόλις μου εμφανίστηκε.Τα δικά μου ούλα είναι και πρησμένα.Μου είπε επίσης αντι για τα συνηθισμένα στοματικά διαλύματα να χρησιμοποιώ χαμομήλι.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της εγκυμοσύνης η γυναικολόγος μου είπε να επισκεφτώ προληπτικά την οδοντίατρό μου.Πήγα,κάναμε 2 σφραγίσματα και καθαρισμό πέτρας και μου είπε: 1.τακτικό και καλό πλύσιμο των δοντιών

2.οδοντικό νήμα σε κάθε πλύσιμο για την πέτρα

3.άφθονα γαλακτοκομικά

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο ματωναν τα ουλα μου...

μου ετυχε πολλες φορες να γινω ρεζιλι... εκει που μιλουσα, γεμιζε αιμα το στομα μου!! απαισια αισθηση γενικα!

Αφηστε το ποσες μαξιλαρωθηκες λερωσα... μαλλον εβλεπα γλυκα στον υπνο μου και μου τρεχανε τα σαλια :lol::lol::lol: )

 

βεβαια, γενικα εχω ενα μικρο προβλημα ουλιτιδας, αλλα με την εγκυμοσυνη επιδυνωθηκε!! το σιγουρο ειναι πως το συχνο βουρτσισμα με μαλακη οδοντοβουρτσα βοηθησε πολυ, καθως επισης και το αλατονερο...

 

ομως ο γυναικολογος μου, δε μου επετρεπε να παω στον οδοντίατρο :?

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

 

Μύθος μου είπαν ολοι και ο οδοντιατρος οτι το μωρό παιρνει το ασβέστιο από τα δοντια! Λόγω αυξησης ορμονών ομως υπάρχει ελευθερο εδαφος στην αναπτυξη βακτηριδίων και κατα συνεπεια δημιουργια πλάκας, ουλίτιδας και φουσκωματακια στα ουλα αρα και ευαισθησια-ματωμα!Εκανα ένα καλο καθαρισμο στην αρχη της εγκυμοσύνης και ο γιατρος μου πρότεινε καθε μηνα δωρεαν παρακολουθηση!Αρα χρειαζεται καλο πλυσιμο και καθάρισμα πολλες φορες τη μερα, οχι πολλα γλυκα,και να νη φοβασαι μου ειπε το βουρτσισμα εκει που ματωνει! Ολα θα περασουν μετα τη γεννα!

Ο γυναικολόγος δεν μου έχει δωσει ασβεστιο ακομα γιατι λεει οτι μεγαλυτερη απορροφηση ασβεστιου απο τον οργανισμο γινεται κατα την περιοδο του θηλασμου!

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

ego eixa megalo problima me ta oula mou sthn diarkeia egkumosunhs parolo pou pote prin den eixa problima me ta dontia mou. Tous teleutaious 2 mhnes eixa tromeri aimoragia...eixa bgalei kati san fouskalitses pano sta oula mou kai aimoragousan sunexeia. Mia mera eidika eimoun etoimi na pao sto nosokomeio...telika fonaksame ena geitona giatro kai autos katafere na stamatisi thn aimoragia me para polles gazes kai upomomi. MOu ekane entuposi to poso aima etrexe kai den stamatouse me tipota. Apo to aima pou exana zalizomoun kai den mporousa na fao fusika! Ennoeite pos ta dontia mou posousan sunexeia. Pantos o odontiatros mou eixe pei oti den mporouse na kanei tipota para mono meta apo thn egkumosuni. ME to pou gennisa efugan kai oi fouskales kai den ksanamatosan...opote koritsia upomonh...apla o organismos trelenete kata thn diarkeia ths egkumosunhs

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσάκια καλημέρα.

Από το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου είχα το εξής πρόβλημα.Ματώνανε τα ούλα μου κάθε φορά που τα έπλενα αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας:confused:.Ο΄γυναικολόγος και ο οδοντίατρος μού συστήσανε την ίδια οδοντόκρεμα ( sensodyne ) που όμως δεν έχει κα΄νει τίποτα.Εκτός αυτού, τα ούλα μου έχουν ερεθιστεί και έχουν κατέβει πιο χαμηλά με αποτέλεσμα να ντρέπομαι να χαμογελάσω.:lol:

Μήπως ξέρει καμιά σας κάποια πρακτική συμβουλή που θα με βοηθήσει?:idea:

 

Ευχαριστώ και περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Μηλάς ξανά με τον γυναικολόγο σου ,αλλάζεις οδοντίατρο και πας σε κάποιον να σου κάνει περιοδοντικό καθαρισμο γιατί μάλλον από τα γραφόμενά σου έχεις ουλίτιδα εγγυμοσήνης και αγόρασε απο το φαρμακείο Emoform οδοντόκρεμα είναι η μοναδική που μπορει να σε ανακουφίσει

*αν δεν έχεις πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου τότε μπορεις να κάνεις και στοματικές πλήσεις με betadine για στοματικές πλήσεις

Φιλικά

ΚΙΛΤΕΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Οδοντίατρος-Στοματολογος

Link to comment
Share on other sites

Μηλάς ξανά με τον γυναικολόγο σου ,αλλάζεις οδοντίατρο και πας σε κάποιον να σου κάνει περιοδοντικό καθαρισμο γιατί μάλλον από τα γραφόμενά σου έχεις ουλίτιδα εγγυμοσήνης και αγόρασε απο το φαρμακείο Emoform οδοντόκρεμα είναι η μοναδική που μπορει να σε ανακουφίσει

*αν δεν έχεις πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου τότε μπορεις να κάνεις και στοματικές πλήσεις με betadine για στοματικές πλήσεις

Φιλικά

ΚΙΛΤΕΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Οδοντίατρος-Στοματολογος

 

 

Ακριβώς έτσι είναι!!!! Ο περιοδοντικός καθαρισμός επιβάλλεται στην εγκυμοσύνη. Δεν είμαι οδοντίατρος αλλά έχοντας μείνει έγκυος τρεις φορές ένα από τα πράγματα που έμαθα ήταν να κάνω καθαρισμό στον οδοντίατρο, πέρα από τσεκ απ σε κάθε εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας και απο μενα.

να ρωτησω οταν λετε emoform επειδή υπαρχουν απειρες στο εμποριο εννοειτε την κλασσσικη κοκκινη ή την πρασινη που ειναι υποτιθεται για ουλιτιδα;

και τελος εχετε να προτεινετε καποιο στοματικο διαλυμα που ειναι ηπιο;

εμενα τα ουλα μου δεν ματωνουν αλλα πονανε πολυ στη μια μερια που εχω θηκη, τοσο που το σκεφτομαι να φαω...

Link to comment
Share on other sites

Τα ουλα ματωνουν συχνα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.. καλο θα ηταν να κανετε εναν καλο καθαρισμο καθε 6 μηνες και οχι μονο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα και γενικα.. επισης το σωστο βουρτσισμα ειναι μετα απο καθε γευμα ακομα και αν αιμορραγει η περιοχη που βουρτσιζετε! Και παντα με μαλακη οδοντοβουρτσα. Επισης για οδοντικο διαλυμα χρησιμοποιηστε αλατονερο.γενικα θελει πολυ καλο βουρτσισμα και συνεχεια!! Εγω αυτο κανω κ το προβλημα εχει περιοριστει καπως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...