Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα γλυκά επιτρεπονται?


Recommended Posts

Γενικα θεωρουσα οτι δεν ειναι καλο να δινω γλυκα στα παιδια για να μην συνηθιζουν και μετα δεν μπορουν χωρις αυτα και γινουν παχυσαρκοι ενηλικες...για να μην χαλανε τα δοντια τους...γιατι ειναι ασκοπες θερμιδες...το εβλεπα ως κατι το ανθυγειινο και δεν τους εδινα καθολου.

 

Βλεποντας ομως ποσο πολυ χαιρονται οταν καποιος παππους (στη ζούλα παντα :twisted: ) τους δωσει καμια σοκολατιτσα...θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε ποια ειναι η επισημη θεση των παιδιάτρων για τα γλυκα στα παιδια και αν επιτρεπουν σε τι ποσοτητα... :roll:

 

Αν σας εχουν πει οτι απαγορευονται εντελως πώς το τεκμηριωνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω τι ειναι σωστο θα σου πω τι κανω εγω :D

ο μικρος ειναι 18μηνων και εχω ξεκινησει τα γλυκα εδω και 2μηνες

του δινω 2 φορες την εβδομαδα

οι επιλογες ειναι

1)σοκολατα γαλακτος η κιντερ (μου χει πει η διαιτολογος οσο πιο λιγο κακαο εχει τοσο το καλυτερο λογο του οτι το κακαο περιεχει καφεινη)

2)κεικ σπιτικο

3)κουλουρακι σπιτικο

4)μπισκοτο κανελλας

5)κρεμα καραμελε (τρελενεται!!!!) προσπαθω σπιτικια :lol::lol:

6)κρεμα γιωτης σοκολατα

7)μπορει να τυχει κατι αλλο π.χ. γαλακτομπουρεκο

 

να πω δε οτι ειναι μιζερος στο φαι ετσι ποτε δεν θα φαει πανω απο 2κομματακια σοκολατα η απο μισο κουλουρι ....

 

δεν του δινω ποτε

1)γαριδακια

2)γλυφιτζουρια

3)γλυκα ζαχαροπλαστιου με χρωματα η γλασο

 

αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπει τον 3αδερφο της που κανει την νουμερο ενα πιο αν8ιυγειηνη διατροφη, να τρωει γαριδακια της δινω corn flakes etσι οταν 8ελει κατι τετοιο της τα βαζω σε ενα σακουλακι και τα τρωει, και το μονο γλυκο που τρωει ειναι κιντερ γαλακτοφετα.οσον αφορα τα αλλα απο παππουδες τους το εκοψα, γιατι ανακαλυψα οτι οταν τρωει η ραΦαελα κατο σοκολατικο το βραδυ στον υπνο της 3υπναει και κανει εμετο

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιος παιδίατρος μπορει να σου πει πιο είναι πολύ και πιο είναι λίγο, πιστεύω ότι τα παιδιά μπορουν να τρώνει γλυκά με μέτρο όμως, αυτό το μέτρο το οριοθετείς εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Να τα αποφύγουμε δε μπορούμε. Εμείς ξεκινήσαμε στους 18 μήνες και προσπαθώ να τρώει υγιεινά γλυκά, όπως αυτά που έγραψε η biky. Όταν όμως είναι έξω δεν του χαλάω την καρδιά. Στα γεννέθλια παίρνουμε ένα κομμάτι τούρτα μαζί και το μοιραζόμαστε, τον ρίχνω λίγο και στη μοιρασιά!!! Αν θέλει γλυφιτζούρι θα του το δώσω και στη συνέχεια θα του το πάρω διακριτικά. Από το δεύτερο χρόνο θα αρχίσω την πλύση εγκεφάλου. Θα του λέω συνέχεια: Δεν σου αρέσουν τα γλυκά, δεν σου αρέσουν τα γλυκά μέχρι να το πιστέψει (πλάκα κάνω).Νομίζω ότι όταν θα φτάσουμε στο σημείο να επικοινωνούμε κάλύτερα, θα το λύσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Μία ιστορία που άκουσα πριν καιρό και ίσως ταιριάζει και εδώ:

 

Κάποτε μια γυναίκα επισκέφτηκε τον Γκάντι για να τη βοηθήσει με ένα πρόβλημα που είχε με το παιδί της. Το παιδί ήταν άρρωστο και δεν έπρεπε να τρώει ζάχαρη, έτσι η γυναίκα που δεν μπορούσε να το πείσει να την αποφεύγει, πήγε στον Γκάντι να ζητήσει τη συμβουλή του.

Ο Γκάντι την άκουσε και της είπε να ξαναέρθει σε μία εβδομάδα.

Μετά από μία βδομάδα η γυναίκα επέστρεψε με το παιδί της. Ο Γκάντι γύρισε στο μικρό και είπε:

"Να μην τρως ζάχαρη"!

...

Η γυναίκα παραξενεύτηκε.

Γιατί έπρεπε να περιμένει μια ολόκληρη βδομάδα, μόνο και μόνο για να πει ο Γκάντι αυτή τη φράση;

Τον ρώτησε λοιπόν.

Και ο Γκάντι απάντησε:

"Γιατί, πριν από μία βδομάδα έτρωγα κι εγώ ζάχαρη"!...

 

 

Για ένα διάστημα δίναμε στον μικρό μας διάφορά γλυκά και χαζά και είπαμε να του τα κόψουμε γιατί είναι ό,τι χειρότερο αλλά είδαμε ότι και εμείς τρώγαμε εκείνο το διάστημα. Οπότε λέω, οκ, θα σταματήσουμε πρώτα εμείς να τρώμε και μετά θα μπορούμε να του πούμε να μην τρώει ή να μην του δίνουμε.

 

Νομίζω ότι το πόσα γλυκά θα δώσουμε στα παιδιά μας έχει να κάνει με το πόσα θα μπορούσαμε να φάμε και εμείς αναλογικά βέβαια. Όταν λέω θα μπορούσαμε δεν εννοώ θα είχαμε την ικανότητα αλλά πόσο θα ήταν το φυσιολογικό και μέσα στα όρια ώστε να υπάρχει μέτρο. Δηλαδή αν τρώμε μία πάστα κάθε μέρα, δε θα έλεγα ότι είναι πολύ καλό(άσχετα αν είναι πολύ νόστιμες οι πάστες). Αν όμως το κάναμε 1 φορά την εβδομάδα ή κάθε τόσο, τότε ίσως να θεωρείτε πιο φυσιολογικό και "επιτρεπτό".

 

Συφμωνώ με τη biky και θα το εφαρόσω και εγώ σε ποιο συνεπή βάση.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Βοηθειααααα!

Μας εφεραν δωρα τωρα για το πασχα μια μεγαλη σακουλα αυγα σοκολατενια και δυστυχως δεν προλαβα να τα κρυψω. Και καθε απογευμα γινετε μαχη. Κλαιει και χτυπιεται για να φαει σοκολατα. Τι να κανω??????

Link to comment
Share on other sites

Στείλτα στο Κιλκίς - σε εμένα, και πες του παιδιού σου ότι τα έφαγε ο "θείος" Θοδωρής... :D:D

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι ας πω κι εγώ τον πόνο μου :lol::lol:

 

Ξυπνάει ο μικρός και μου λέει<< κο κίντελ>> του λέω <<αγάπη μου η μαμά δεν έχει>>

και απαντάει<< έχει ο μπαμπάςςςςςςςςς πάω δουλειά>>

 

Ο άντρας μου έχει ζαχαροπλαστείο και ο μικρός έχει ανακαλύψει την πηγή

εγώ τι να του πω ότι είναι κακόοοοοοοοοοοοοοο ρωτάω.............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αυτόν τον προβληματισμό έχω και εγώ με τον μεγάλο μου γιο που είναι 26 μηνών, και από 18 μηνών περίπου μπήκε στην γλυκειά εμπειρία των γλυκών γενικότερα.

Δεν μπορώ να του τα απαγορέψω γιατί όταν υπάρχουν μέσα στο σπίτι και τα ανακαλύπτει, κάνει σαν τρελός και αρνείται να φάει οτιδήποτε άλλο. Επίσης νομίζω πως δεν μπορεί ακόμα να καταλάβει γιατί άλλες τροφές όπως ψάρι, φακές, κλπ. τον πιέζω να τα φάει και μάλιστα σε ποσότητες, και κάτι τόσο νόστιμο και γλυκό όπως η σοκολάτα να το αποφεύγω...

Αυτό πάντως που φροντίζω πάντα, είναι να τρώει γλυκό όταν είναι πια φαγωμένος, οπότε δεν θα πέσει με τα μούτρα και θα φάει μεγάλες ποσότητες, αλλά απλώς θα ικανοποιήσει την γεύση του με μια μικρή ποσότητα και μετά θα σταματήσει γιατί έχει φουσκώσει. Μέχρι στιγμής πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τρωει απιστευτα πολλα γλυκα σε σχεση με την ηλικία του.. πολυ απλα γιατι όπως ανεφερθηκε παραπάνω τα παιδια θα φανε οτι κι εμεις..

Και αφου εμεις ζουμε μονο με γλυκα και σνακ τα ιδια θα τρωει και το παιδι μας..

τρωει 3-4 καραμελες-ζελεδακια την ημερα. στανταρ κανα κιντερ, επισης στανταρ κανα ντενετ σοκολατας κλπ κλπ..

Μαλλον με ζαχαρο τον βλέπω τον μικρο.

Όμως από τη στιγμη που τρωμε εμεις ολη μερα δεν ειναι δυνατον να μην φαει.

πιο μικρος ετρωγε περισσοτερα γιατι μας εβλεπε και ηθελε οτι τρωγαμε.

Πλέον προσπαθουμε πριν φαμε κατι να εχουμε φροντισει να ειναι χορτατος και ετσι τις περισσοτερες φορες ερχετε δοκιμαζει με τη γλώσσα του και φευγει. :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς γλυκά δεν πολυτρώμε κι όταν τρώμε δε μας βλέπουν συνήθως τα παιδιά. Ο Θανούλης όμως -δεν ξέρω πως του κόλλησε- ζητάει συνεχώς μετά από κάθε γεύμα "επιδόρπιο".

 

Ειδικά τώρα που καλοκαίριασε όλο παγωτό θέλει...

 

Δεν θέλω να του τα στερώ εντελώς για να μη μου βγει ανάποδα στο μέλλον αλλά προσπαθώ να τα κρατήσω σε ένα λογικό πλαίσιο π.χ. 3 φορές την εβδομάδα, τις ημέρες που έχει αθλητικές δραστηριότητες.

Στα υπόλοιπα γεύματα όταν δε γίνεται αλλιώς τα βολεύω με ένα χυμό ή ένα μπισκοτάκι μιράντα ή ένα πολύ γλυκό φρούτο (επιδόρπια είναι κι αυτά :lol:).

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πολυ απλα δεν βαζω ποτε στο σπιτι μου,αλλα δεν τα θελαμε ουτε εγω ουτε ο συζηγος ανεκαθεν.πολλες φορες εχω παρατηρησει τον μικρο να του προσφερουνε και δεν τα περνει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Dalia, αυτό πολλές φορές συμβαίνει. Δεν ξέρω αν μπορεί να είναι και γονιδιακό, αλλά και θέμα μίμησης καμιά φορά, αλλά το έχω δεί πολλές φορές, δσε οικογένειες που δεν αρέσουν στους γονείς τα γλυκά!Τυχεροί είστε! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πραγματικά έχω φτάσει σε αδιέξοδο. Η μεγάλη μου η κόρη 5 χρονών και δυστυχώς παχουλίτσα αν μπορούσε να τρέφεται αποκλειστικά με γλυκά θα ήταν ευτυχισμένη. Προσπαθώ μάταια να της μάθω να τρώει με μέτρο. Δεν της τα απαγορεύω άλλωστε είναι αδύνατο κάτι τέτοιο, αλλά μερικές φορές κάνει σαν να μην έχει φάει ποτέ γλυκά.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι καλο να αποφευγονται γλυκα ποτ εχουνε βαση τη σοκολατα ( ειναι εθιστικη ως γνωστο ) , παστες , βαρια γλυκα κτλ κτλ , αντιθετως μελι , κεικ , τσουρεκακια ειπε οτι μπορουμε να δεινουμε στον μικρο . Και εγω ειμαι κατα των γλυκων οπως σοκολατες κτλ κτλ ομως ειναι κακο να ειμαστε υπερβολικοι και να κανουμε λες και πηρανε ναρκωντικα αμα καμια φορα το μηνα φανε λιγη σοκολατα , που ετσι και αλλιως δεν υπαρχει σπιτι μας λογω οτι εγω εχω κοψει ενταλως γλυκα και τετοια προιοντα εδω και 1 χρονο . Τσουρεκακι τρωει καθημερινα απογευμα ο μικρος και δεν εχει παρει γραμμαριο και δεν ειναι και στερημενος απο ζαχαρη ,αλλα του να μπουκονουμε τα παιδια με γλυκα , σοκολατες και αιδιες ειμαι εντελως κατα . Στα γενεθλια του πηγε μια θεια μου να δωσει τουρτα στον μικρο μου χωρις να με ρωτησει και την ειδα την τελευταια στιμγη και μονο που δεν την εβγαλα ε3ω απο το σπιτι (μεγαλη αγενεις χωρις να με ρωτησει ) , γενικως ουτε γιαγιαδες ουτε παπουδες γουσταρω στη ζουλα να δεινουνε στα παιδια μου προιοντα που δεν εγκρινω εγω , για αυτο και παντα με ρωτανε αμα συμφωνω αμα ειναι να του δωσουνε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...