Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια στο γαλα και χαμηλη προσληψη βαρους


Recommended Posts

Καλησπερα, χρονια πολλα και Χριστος ανεστη.

 

θελω α σας πω ενα προβλημα μου και να ρωτησω αν ειχατε παρομοιο θεμααι αν αντιμεωπιστηκε επιτυχως.

ο μεγαλος μου γιος γεννηθηκε με υπολοιπομμενη ενδομητρια αναπτυξη στις 37+4 2270. αρχικα πηρε μια χαρα βαρος αλλα σταματησε να παιρνει πολυ βαρος απο τον 8 μηνα και ειναι ενα αδυνατο μωρο που πεφτει στις καμπυλες. τελος παντων, ο παιδιατρος στην αθηνα δεν ανησυχουσε και ελεγε οτι ειναι αδυνατος λογω κατασκευης και λογω μικρου βαρους γεννησης. ο υψος να πω ειναι στο 30 και το κεφαλο στο 40 στις καμπυλες. το βαρος στο 10-15.

κανουμε και το θυροειδη και βγαινει τσιμπημενος αρχικα και στις επαναλληπτικες βγαινει ενταξει. εχομαστε θεσσαλονικη και λει εδω η παιδιατρος που την ειχαμς απο τη γεννηση του μικρου οτι μπορει να εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα. του κανω μονη μου αιματολογικες για αλλεργια στο αγελαδινο γαλα και βγαινει αρνητικη αλλα βγαινει τσιμποηενη η ige. αυτα οσο μεναμε αθηνα και το παιδι ηταν 13 μηνων.

 

ερχομαστε θεσσαλονικη συνεχιζουμε με την παιδιατρο κανονικα και πριν 3 μηνες κανουμε αιματολογικες και βαζει και τις πρωτεινες του γαλακτος. βγαινει θετικη μετρια αλλεργια στην β-λακτοσφαιρινη. μας λεει να κοψουμε ολα τα γαλακτομικα, μας δινει ειδικο γαλα και μας λεει οτι θα δουμε διαφορα και οτι θα οπαρει πλεον βαρος. περναει 1,5 μηνας και το παιδι παιρνει 200 γραμμαρια, περναει αλλος ενας και χανει 100. εγω εκνευριστηκα αλλα δεν ειπα τιποτα αν και φανηκε. η παιδιατρος ειπε, ε ποσο να παρει τωρα, τωρα δεν παιρνουν βαρος, μετα τους 3 μηνες αρχιζει να αποκαθισταται το εντερο και αρχισε να μου λεει πως να τα ατιζω και τα 2, υπαινιχθηκε οτι δινουμε γαλακτομικα, ειπαμε οτι δεν δινουμε και μας ειπε να παμε σε 20 μερες για το εμβολιο του μπεμπη.

την προηγουμενη φορα που ειχαμε παει ειχε πει οτι θελει να ζυγιζει καθε μηνα τον μεγαλο και οτι στα 2 χρονια θα κανουμε αιματολογικες ξανα να δουμε τι γιεται ε τη διαιτα και την αλλεργια (να δουμε αιματολογικως τα αποτελεσματα της διαιτας). την τελευταια φορα που φανηκε οτι εχασε 100 γραμμαρια αντι να παρει το μισο κιλο που περιμεναμε ειπε οτι δεν χρειαζεται ζυγισμα συνεχεια και οτι ειναι νωρις για επαναλληποτικες αιματολογικες.

να πω κιολας οτι οσο ετρωγε γαλακτομικα επαιρνε 300 γραμμαρια το μηνα.

 

ηθελα να ρωτησω αν εχετε παρομοιο θεμα με αλλεργια, αν κανατε κατι τετοιο, αν ακολουθησατε δηλαδη ειδικη διατροφη και αν ειχε αποτελεσμα. γιατι αν εχει αποτελεσμα να τη συνεχισω. το θεμα με την παιδιατρο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. το θεμα μου το βασικο αρχικα ειναι αν η ειδικη διατροφη εχει αποτελεσμα και αν τα παιδια επαιρναν βαρος και ποσο περιπου.

 

να σας πω οτι την προτελευταια φορα ηταν 10.800 και την τελευται 10.700. το θεμα δεν ειναι τοσο τα 100 γραμμαρια, αλλα η χειροτερη στασιμοτητα βαρους με την ειδικη διατροφη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν υπαρχει καποια κοπελα με παρομοιο προβλημα; δηλαδη με αλλεργια σε τροφη η οποια αντιμετωπιστηκε κα μετα απο ποσο χρονικο διαστημα;;

Link to comment
Share on other sites

Εσας ακόμα δεν ξέρεις αν ειναι και σίγουρα αλλεργία στο γάλα.Μιας φίλης μου ειχε μέχρι 2μιση ετων και μιας άλλης μέχρι δυο που ειχε ραστ θετικά, άλλα στο έτος, υπάρχουν πολλές περιπτωσεις συνηθως ξεπερνιεται μην αγχώνεσαι..Μήπως το παιδάκι δεν παιρνει βάρος και δυσκολευεται επειδή του έκοψες αυτα που έτρωγε και ειναι ολιγόφαγο?..Ξερω και μιας άλλης φίλης μου που το παιδάκι της δεν έπαιρνε βάρος του έκαναν εξετάσεις ενος έτους όλα οκ και παρόλαυτα του έκοψαν τα γαλακτοκομικά για ένα έτος μέχρι τα δυο και τελικά παλι δεν έπαιρνε και πάλι ιδιατερο βάρος και της ειπαν οτι ειναι απλά έτσι το σκαρί του επειδή ειναι και ολιγόφαγο..Τωρα εσάς τα rast σε αυτη την ηλικία δεν ξέρω αν ειναι αξιοπιστα..Εμένα παιρνει βάρος, ειχε φρενάρει λιγο όταν ειχε την πρωκτοκολίτιδα μολις σταμάτησε το αιματακι στα κακα συνηλθε και ήδη τρωει μοσχάρι, οι εξετάσεις ήταν αρνητικές αλλά ήταν μικρη όταν της κάναμε..Σε κάθε παιδι εκδηλώνεται διαφορετικά επισης παιζει ρόλο και η κληρονομικότητα για το βάρος..Περα απο αυτο δεν ειχε άλλο συμπτωμα?Το μοσχάρι σας το έκοψαν?Μήπως δίνεις κάτι απο τα κρυφά ακομα χωρις να το έχεις καταλάβει?Επίσης μήπως το εννοχλεί και κάποια άλλη τροφή?Εμας τομηνα που της έδωσα κοτόπουλο εκτος ότι στην αρχή έβγαζε γουλιες και επειδή έλεγα τρωει πολυ δεν εδωσα σημασία και στο τέλος μετα απο ένα μηνα το έκανε όλο εμετο μετα απο ένα τριωρο και εκεινο το μηνα ειχε βάλει μονο 250 γραμμαρια.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

το ότι έχει θετικά rast δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και αλλεργικό.Θα πρέπει να υπάρχουν και σύνοδα συμπτώματα οπως πχ αίμα,βλέννη στα κακά (πρωκτοκολίτιδα),κνιδωτικό εξάνθημα,θετικά prick tests(δερματικά),Υπάρχει κάτι απο ολα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

XRONIA ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ. Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΕΤΩΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΘΛΗΛΑΣΜΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ. ΠΗΓΑ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΗΣΤΙΚΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ALTHERA ΤΗΣ ΝΕΣΤΛΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΣΚΟΝΗ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ ΔΗΛ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα μαγειρευω ολα εγω για να εχουμε τον ελεγχο. πηραμε και ειδικες κρεμες χωρις γαλα, βλεπουμε τα συστατικα απο τα προιοντα στο μαρκετ, και κανω τα παντα (φαγητα-γλυκα) χωρις γαλακτοκομικα. δεν παιρνουμε ουτε τυρι για εμας ουτε γιαουρτια για να μην φαει.

 

θηλαζω το μωρο και επανερχομαι να σας απαντησω ανακλυτικα

Link to comment
Share on other sites

τα μαγειρευω ολα εγω για να εχουμε τον ελεγχο. πηραμε και ειδικες κρεμες χωρις γαλα, βλεπουμε τα συστατικα απο τα προιοντα στο μαρκετ, και κανω τα παντα (φαγητα-γλυκα) χωρις γαλακτοκομικα. δεν παιρνουμε ουτε τυρι για εμας ουτε γιαουρτια για να μην φαει.

 

θηλαζω το μωρο και επανερχομαι να σας απαντησω ανακλυτικα

ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ. ΕΣΥ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΣΟΥ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

ειναι και οι γιαγιαδες ενημερες και στον παιδικο εκτος του οτι ενημερωσα βαζω εγω το φαγητο του και τις κρεμες του. εκτος αυτων, δεν το αφηνουμε πουθενα το παιδι, ουτεστις γιαγιαδες. ειμαστε μπροστα. μαλιστα το πασχα η πεθερα μου ειχε παρει παγωτο και δεν την αφησαμε να το βγαλει απο την καταψυξη. η μανα μου ειναι γιατρος και καταλαβαινεθι και δεν δινει. αλλα ουτε η πεθερα μου που τον κρατησε οταν γεννησα εδωσε γαλακτομικα. ενημερωσαμε και το ακολουθουν.

 

γενικα να σας απαντησω συνολικα στις αποριες σας.

 

ειναι δυσκολος στο φαγητο και ολιγοφαγος. το μοσχαρι δεν μας το εκοψε. στα ραστ τεστ μας εβαλε και αλλες τροφες οπως αυγο και ψαρι και δεν ειχε. καναμε μονο ραστ τεστ και οχι δερματικες εξετασεις. δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα εκτος απο το βαρος και τα αιματολογικα οπου φανηκε μετρια αλλεργια. ειχε 2 φορες κοκκινο αιμα εξωτερικα στα κακα απο δυσκοιλιοτητα και ραγαδα στον πωπο οταν κοψαμε το αλεσμα και απο και περα τιποτα. ολα καλα. ουτε μαυρο αιμα, ουτε βλεννη ουτε τιποτα.

 

το παιδι το ειδαν γενικα διαφοροι γιατροι. περα απ τους 2 βασικους παιδιατρους σε θεσσαλονικη και αθηνα, τον ειδε αναπτυξιολογος σε φιλικο σπιτι, τον ειδε και αλλος παιδιατρος εδω στη γειτονια που τον πηγα 3 φορες γα ευκολια οταν εκανε πυρετο και ο παιδιατρος στον παιδικο. αυτος στη γειτονια μου ειπε (πριν ανακαλυψουμε την αλλεργια) οτι τα μωρα που γεννιουνται με υπολοιπομμενη ενδομητρια αναπτυξη παιρνουν βαρος και σταθεροποιουνται στις καμπυλες μετα τα 2 χρονια. αυτο το ειπε μονος του χωρις να τον ρωτησω εγω. με ρωτησε και τι του δινω για φαγητο και αν κοψαμε το αλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

γενκα μηπως ειμαι υπερβολικη η παραλογη που περιμενω να δω αποτελεσμα; μηπως δεν προκειται να δω αποτελεσμα, μηπως τσαμπα τα κανω ολα αυτα η μηπως οντως καλα τα κανω; εχω εκνευριστει και εχω απογοητευτει παρα πολυ. αντι να παιρνει βαρος και να παρει τα πανω του, χειροτερευει η κατασταση. να πω επισης οτι καναμε 8-10 φορες εξετασεις για ουρολοιμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου σύστηνα να το δει ένας σύγχρονος αλλεργιολογος και να βγάλετε συμπέρασμα μαζί με τον παιδίατρο που εμπιστεύεσαι. Η αλλεργία στο γάλα που περιγράφεις είναι σχετική.Με τοση δίαιτα νομίζω οτι θα επρεπε το παιδί να έχει έναν ρυθμό ανάπτυξης (εστω και αργό, το καθε παιδί έχει τον δικό του) σχετικά καλό.

Εμένα να φανταστείς μου είχαν συνταγογραφήσει Neocate βάση των εξετάσεών του και τελικά κατόπιν 2ης γνωμης και ελέγχων διαπιστώθηκε ότι δεν υπήρχει αλλεργία στο γάλα αλλά σε 2 άλλες τροφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς είχαμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα καθώς είχαμε δει αίμα στα κακά.. έπινε υποαλλεργικό γάλα για αρκετό καιρό.. οι εξετάσεις για αλλεργία είχαν βγει αρνητικές αλλά μέχρι τον πρώτο χρόνο και σε εμάς είχαν πει ότι δεν είναι αξιόπιστες... το καλό με τις αλλεργίες είναι ότι συνήθως μέχρι τα 3 το αργότερο περνάνε από μόνες τους... από ότι κατάλαβα το παιδάκι εκτός απο γαλακτοκομικά τρώει από τις άλλες τροφές... εμάς βέβαια δεν είχε πρόβλημα βάρους αλλά έχε υπόψη σου ότι παίζουν και άλλα ρόλο... δηλ. αν το παιδάκι είναι ολιγόφαγο και είναι δραστήριο και κινητικό είναι λογικό ότι μετά τον πρώτο χρόνο δεν θα παίρνει και πολύ βάρος... την μεγαλύτερη πρόσληψη βάρους την κάνουν μέσα στον πρώτο χρόνο.. μετά υπάρχει μία στασιμότητα ή χάνουν και λίγο λόγω κίνησης κλπ... ο παιδίατρος βέβαια ξέρει καλύτερα από όλους...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου σύστηνα να το δει ένας σύγχρονος αλλεργιολογος και να βγάλετε συμπέρασμα μαζί με τον παιδίατρο που εμπιστεύεσαι. Η αλλεργία στο γάλα που περιγράφεις είναι σχετική.Με τοση δίαιτα νομίζω οτι θα επρεπε το παιδί να έχει έναν ρυθμό ανάπτυξης (εστω και αργό, το καθε παιδί έχει τον δικό του) σχετικά καλό.

Εμένα να φανταστείς μου είχαν συνταγογραφήσει Neocate βάση των εξετάσεών του και τελικά κατόπιν 2ης γνωμης και ελέγχων διαπιστώθηκε ότι δεν υπήρχει αλλεργία στο γάλα αλλά σε 2 άλλες τροφές.

 

εσεις πηγατε εδω θεσσαλονικη σε αλλεργιολογο και αν ναι σε ποιον;

 

η αληθεια εινια οτι τωρα μετα τις γιορτες θελω να τον παω και στον αλλο τον παιδιατρο για μια δευτερη γνωμη. γιατι και εγω νομιζω πλεον οτι με τοση διαιτα θα επρεπε να παρει, εφοσον η μειωμενη προσληψη βαρους οφειλεται στην συγκεκριμενη πρωτεινη του γαλακτος.

 

το αλλο μου θεμα πλεον εινια οτι ενω ειχα μεγαλη εμπιστοσυνη στην παιδιατρο τωρα εχασα αρκετα την εμπιστοσυνη μου απεναντι της. αλλα δεν θελω ουτε σβαρνα να παρω τους παιδιατρους, ουτε ψαχνω για παιδιατρο να μου πει αυτα που θελω να ακουσω. καταλαβαινετε πώς το λεω. θα δουμε τι θα μας πει και αυτη τη φορα και θα δουμε. δεν εινια τωρα προτεραιοτητα μου η συγκεκριμενη παιδιατρος αλλα η διαιτα που κανει το παιδι και το ποσο αυτη εχει αποτελεσμα.

 

δεν σας κρυβω οτι μπηκαμε στον πειρασμο με τον αντρα μου να κοψουμε τη διαιτα μονοι μας αν και αυτο το μηνα δεν παρει.

Link to comment
Share on other sites

και εμείς είχαμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα καθώς είχαμε δει αίμα στα κακά.. έπινε υποαλλεργικό γάλα για αρκετό καιρό.. οι εξετάσεις για αλλεργία είχαν βγει αρνητικές αλλά μέχρι τον πρώτο χρόνο και σε εμάς είχαν πει ότι δεν είναι αξιόπιστες... το καλό με τις αλλεργίες είναι ότι συνήθως μέχρι τα 3 το αργότερο περνάνε από μόνες τους... από ότι κατάλαβα το παιδάκι εκτός απο γαλακτοκομικά τρώει από τις άλλες τροφές... εμάς βέβαια δεν είχε πρόβλημα βάρους αλλά έχε υπόψη σου ότι παίζουν και άλλα ρόλο... δηλ. αν το παιδάκι είναι ολιγόφαγο και είναι δραστήριο και κινητικό είναι λογικό ότι μετά τον πρώτο χρόνο δεν θα παίρνει και πολύ βάρος... την μεγαλύτερη πρόσληψη βάρους την κάνουν μέσα στον πρώτο χρόνο.. μετά υπάρχει μία στασιμότητα ή χάνουν και λίγο λόγω κίνησης κλπ... ο παιδίατρος βέβαια ξέρει καλύτερα από όλους...

 

η αληθεια εινια οτι κινειται πολυ. αλλα του κανουν ρουχα για ενος ετους παιδι και εινια 2 πλεον. εμεις την αλλεργια τη βρηκαμε οταν ηταν 20 μηνων.

τρωει κανονικα τα παντα εκτος απο γαλακτομικα και φανερα και κρυφα. δηλαδη ουτε μπισκοτα, σοκολατες, γλυκα, γενικα τιποτα που να περιεχει κρυφα εστω και ορο γαλακτος.

 

τα κανω ολα με ελαιολαδο (ετσι κι αλλιως με ελαιολαδο τα εκανα και πριν τη διαιτα), με νερο και χυμο πορτοκαλι.

 

δεν θα επρεπε να αρχισει να ανταποκρινεται και να παιρνει βαρος πλεον εφοσον απομακρυνθηκε η αλλεργιογονος ουσια πουδε του επετρεπε να παρει βαρος;

μηπως εινια νωρις ακομα να περιμενω αποτελεσματα;

Link to comment
Share on other sites

εσεις πηγατε εδω θεσσαλονικη σε αλλεργιολογο και αν ναι σε ποιον;

 

η αληθεια εινια οτι τωρα μετα τις γιορτες θελω να τον παω και στον αλλο τον παιδιατρο για μια δευτερη γνωμη. γιατι και εγω νομιζω πλεον οτι με τοση διαιτα θα επρεπε να παρει, εφοσον η μειωμενη προσληψη βαρους οφειλεται στην συγκεκριμενη πρωτεινη του γαλακτος.

 

το αλλο μου θεμα πλεον εινια οτι ενω ειχα μεγαλη εμπιστοσυνη στην παιδιατρο τωρα εχασα αρκετα την εμπιστοσυνη μου απεναντι της. αλλα δεν θελω ουτε σβαρνα να παρω τους παιδιατρους, ουτε ψαχνω για παιδιατρο να μου πει αυτα που θελω να ακουσω. καταλαβαινετε πώς το λεω. θα δουμε τι θα μας πει και αυτη τη φορα και θα δουμε. δεν εινια τωρα προτεραιοτητα μου η συγκεκριμενη παιδιατρος αλλα η διαιτα που κανει το παιδι και το ποσο αυτη εχει αποτελεσμα.

 

δεν σας κρυβω οτι μπηκαμε στον πειρασμο με τον αντρα μου να κοψουμε τη διαιτα μονοι μας αν και αυτο το μηνα δεν παρει.

 

σου στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις πινουμε νουτριμπεν ατ. το καημενο το πινει αν και μυριζει καπως. βεβαια το πινει στον υπνο του.

Αυτό το γάλα είναι χωρίς λακτόζη δεν είναι υποαλλεργικό αν δεν κάνω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γάλα είναι χωρίς λακτόζη δεν είναι υποαλλεργικό αν δεν κάνω λάθος!

 

ειναι γαλα με εκτενως υδρολυμενη πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος και χωρις λακτοζη. ειναι και τα δυο. το ειδα απο την αρχη αλλα το ειδα κα τωρα να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πάνω κάτω έτσι είναι και ο γιος μου. και ο δικός μου έχει θέμα με αλλεργία στα γαλακτοκομικά παρότι στις εξετάσεις που κάναμε δεν έδειξαν τίποτα. είναι 22 μηνών και μισό και από βάρος είμαστε κάτω από τις καμπύλες. εν συντομία θα σου πω ότι το παιδί το παρακολουθεί και αλλεργιολόγος και γαστρεντερολόγος και βρεθήκαμε ένα βήμα πριν κάνουμε γαστροσκόπηση και κωλονοσκόπηση. τέλος μαρτίου κόψαμε τα γαλακτοκομικά για μία ακόμη φορά και παίρνει από τότε 2 αντισταμινικά σιρόπια. μέσα σε 40 ημέρες το παιδί έβαλε 750 γραμμάρια (τόσα είχε να πάρει από τον 1ο μήνα που γεννήθηκε). οπότε με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώθηκε η αλλεργία στα γαλ/κα και θα συνεχίσουμε την αποχή και βλέποντας.

με όλο αυτό θέλω αν σου πω ότι αν δεν νοιώθεις καλά με τους γιατρούς που έχεις επιλέξει ψάξε αν βρεις άλλους (εμείς έχουμε γυρίσει άπειρους μέχρι να καταλήξουμε). τώρα για τα αποτελέσματα που λες σκέψου ότι περίπου 1 μήνα θέλει ο οργανισμός για να αποτοξινωθεί πλήρως από την πρωτείνη της αγελάδος και να πάρει τα πάνω του. ένας γαστρεντερολόγοε μας είχε δώσει μια λίστα με όλα τ ααπαγορευμένα συστατικά, ρίξ'της μια ματιά:

γάλα, επιδόρπιο γαλ/τος,ορός γαλ/τος, λακτόζη, λακταλβουμίνη,, λακτοσφαιρίνη, καζείνη, καζεινικό οξύ, λρέμα γάλ/τος, σοκολάτα, βύτυρο γαλ/τος, λίπος βουτύρου, τεχνητή γεύση βουτύρου, βυτυρόγαλα, τυρί, τυρόπηγμα, φέτα, γιαούρτι, κεφιρ, καλαμέλα, καραμελόχρωμα, φυσικά αρωματισμένο, φυσικά βελτιωτικά γεύσης, πουτίγκα, ρυζόγαλο, πυτιά, αλύρι υψηλής συγκέντρωσης πρωτείνης, ρικότα, σερμπέτι, πραλίνα, καλλιέργεια γαλ/κου οξέος.

όπου βλέπεις κάποιο από τα παραπάνω στα συστατικά δεν το χρησιμοποιείς....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

εμεις ειμαστε πλεον στους 4 μηνες αποχης αλλα προκοπη δεν βλεπω. εσυ ειδες σε 40 μερες. αυτο με προβληματιζει. ολα αυτα τα συστατικα τα προσεχω παρα πολυ και δεν τρωει τιποτα απο αυτα. μεχρι και αλευρι παιρνω και τα κανω ΟΛΑ μονη μου (φαγητα και γλυκα), εκτος απο ψωμι και τα κλασικα τα κουλουρια θεσσαλονικης που λεμε, τα οποια δεν εχουν γαλακτοκομικο προιον η υποπροιον.

 

σημερα θα παμε στην παιδιατρο για ζυγισμα και εμβολιο στον μικρο, γι' αυτο και δεν ενημερωσα το θεμα μεχρι τωρα. περιμενω να δω τι θα μας πει το απογευμα και να σας γραψω.

 

αν ηταν το προβλημα απο την αλλεργια δεν επρεπε κατι να παρει ως τωρα και οχι να χασει; επισης να σε ρωτησω κατι αλλο; σας παρουσιασε κατι σαν δυσκοιλιοτητα; εμας ενω εκανε κακα καθε μερα εχει 2,5 μηνες (η διαιτα εχει 3,5 μηνες που ακουλουθειται) που κανει κακα καθε 3 μερες και οχι μονος του παντα. του βαζω και υποθετω καθε 2 εβδομαδες περιπου και καθε φορα κλαιω εγω. σκεφτομαι μηπως φταιει το γαλα το ειδικο η η διαιτα. τρωει αρκετα λαχανικα και φρουτα και πινει πολλα υγρα και χυμους και χαμομηλι.

 

και μετα θα τον παω και στον αλλεργιολογο που μου ειπε η κοπελα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια, πως πάτε?Το βάρος του?

Αυτό που γνωρίζω είναι οτι τα υποαλλεγικά γάλατα κάνουν δυσκοιλιότητα

 

 

εμας που πινει υποαλλεργικο εφτιαξε η δυσκοιλιοτητα. Αν υπαρχει αλλεργια δεν ξερω αν βοηθαει το υποαλλεργικο γιατι αυτο το μονο που εχει ειναι μια υδρολυμενη πρωτεινη που βοηθαει στην πεψη κι εχει λακτοζη. Η αλλεργια θελει γαλα χωρις λακτοζη αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερωσω το βραδυ αναλυτικα καριτσια. το απογευμα εχουμε ραντεβου στην παιδιατρο και να δουμε τι θα μας πει και ποσο θα τον βγαλει. γενικα αυτες τις μερες ετρωγε σχετικα καλα, εκτος απο χθες.

 

ειναι μια πολυ περιεργη δυσκοιλιοτητα. τα κακα του ειναι μαλακά αλλα δεν ενεργειται φυσιολογικα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι. κανει κακα καθε 3 μερες και οχι παντα μονος του. του βαζω υποθετακι καποιες φορες γιατι φαινεται οτι ενοχλειται και εχει πολυ μεγαλο εκνευρισμο.

 

παντως εμεις εχουμε σκοπο να τον παμε και στον αλλο παιδιατρο μεσα στην εβδομαδα και στον αλεργιολογο και αναλογα με το τι θα μας πει και αυτος να δουμε τι θα κανουμε με τη διαιτα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας γραψω τα αποτελεσματα της επισκεψης στην παιδιατρο.

Πηρε 300 γραμμαρια και 2 εκατοστα υψος. ειπε οτι ειναι μια χαρα και οτι αρχισε να παιρνει μπρος. ειπε οτι την επομενη φορα θα γραψει και τις αιματολογικες. εμενα ομως κατι με τρωει. μαλλον την προηγουμενη φορα που πηγαμε ηταν μια ασχημη μερα με μια γενικοτερη αναμπουμπουλα αλλα δεν ξερω. εχασα αρκετα την εμπιστοσυνη μου. αυριο η τεταρτη θα παμε τον μικρο και στον αλλο παιδιατρο.

για τα κακα του ειπε οτι απλα τα κραταει γιατι κααποια φορα πονεσε οταν εκανε κακα και τωρα φοβαται και τα κραταει.

 

γενικα οσες μαμαδες κανατε τετοια διαιτα ειδατε αποτελεσματα σαν τη νελλιτσα αμεσα και με τοσο ραγδαια προσληψη βαρους;

 

α, να σα ςπω επισης οτι ρωτησα και γαστρεντερολογο αν το εντερο οντως αργει να αποκατασταθει και ειπε οτι αργει. ειπε οτι πρεπει να φυγουν τα κυτταρα που εχουν φλεγμονη και να γεννηθουν νεα κυτταρα και οτι αυτη η διαδικασια παιρνει χρονο.

 

θα δουμε τι θα πει κα ο αλλος παιδιατρος για το θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κουρκουμπινι καλημερα.Εμενα η κορη μου ειναι 22 μηνων και 9,500 κιλα και 83 υψος.Ο παιδιατρος γκρινιαζει αλλα οταν τον ρωτησα αν πρεπει να της κανω τεστ για αλεργια στο αγγελαδινο γαλα μου ειπε οχι,γιατι θα ειχαμε και αλλα συμπτωματα τα οποια δεν εχουμε.Με λιγα λογια και εγω ημουνα πολυυυυυυ καιρο αγχωμενη με το θεμα βαρος αλλα εδω και λιγο καιρο εχω συμβιβαστει μπορω να πω.Αφου τρωει καλα(καλα μην φανταστεις)πινει τους χυμους της και το γαλατακι της,και ειναι υγειεστατη.Εκει που θελω να καταληξω ειναι,μηπως και μεις καμια φορα αθελα μας αδικα αγχωνομαστε.Το οτι δηλαδη τα παιδακια μας ειναι μακαρονακια,δεν σημαινει οτι θα μεινουν ετσι μια ζωη.Εγω π.χ γεννηθηκα 5 κιλα ακριβως και 4 μηνων ημουνα 12!!!!Για να μην σου πω ποσο ημουνα στον χρονο πανω.Δεν ειχα ποτε προβληματα υγειας(δοξα το Θεο)και ουτε εχω.και μια ζωη τσιλιβιθρα ειμαι(δοξα το Θεο)Κανε του παιδιου τις απαραιτητες εξετασεις αιματολογικες να δεις πως ειναι και μην αγχωνεσαι κοριτσι μου.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κουρκουμπινι καλημερα.Εμενα η κορη μου ειναι 22 μηνων και 9,500 κιλα και 83 υψος.Ο παιδιατρος γκρινιαζει αλλα οταν τον ρωτησα αν πρεπει να της κανω τεστ για αλεργια στο αγγελαδινο γαλα μου ειπε οχι,γιατι θα ειχαμε και αλλα συμπτωματα τα οποια δεν εχουμε.Με λιγα λογια και εγω ημουνα πολυυυυυυ καιρο αγχωμενη με το θεμα βαρος αλλα εδω και λιγο καιρο εχω συμβιβαστει μπορω να πω.Αφου τρωει καλα(καλα μην φανταστεις)πινει τους χυμους της και το γαλατακι της,και ειναι υγειεστατη.Εκει που θελω να καταληξω ειναι,μηπως και μεις καμια φορα αθελα μας αδικα αγχωνομαστε.Το οτι δηλαδη τα παιδακια μας ειναι μακαρονακια,δεν σημαινει οτι θα μεινουν ετσι μια ζωη.Εγω π.χ γεννηθηκα 5 κιλα ακριβως και 4 μηνων ημουνα 12!!!!Για να μην σου πω ποσο ημουνα στον χρονο πανω.Δεν ειχα ποτε προβληματα υγειας(δοξα το Θεο)και ουτε εχω.και μια ζωη τσιλιβιθρα ειμαι(δοξα το Θεο)Κανε του παιδιου τις απαραιτητες εξετασεις αιματολογικες να δεις πως ειναι και μην αγχωνεσαι κοριτσι μου.

 

εχεις δικιο. αγχωνομαστε πολυ και με το βαρος και με το φαγητο. ειδικα σ' εμενα το βαρος μου ειχε γινει εμμονη ιδεα απο την κοιλια ακομα. πρεπει να δεχτουμε οτι υπαρχουν και αδυνατα μωρακια που δεν εχουν προβλημα. απλαεινια αδυνατα.ακι ειναι τα δικα μας μωρακια. αλλα το ψαξιμο χρειαζεται τελικα μεχρι να αποδειχθει το αυτονοητο.:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...