Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Nancy's Kinderland στα Βριλήσσια?


Recommended Posts

Για το "Νancy's Kinderland" στα Βριλήσσια, έχει κάποιος στοιχεία?

 

Πήγαμε εχθές να τον δούμε. Είναι μια θηριώδης μονοκατοικία, πολύ όμορφα διαμορφωμένη. Οι χώροι βρεφών είναι συμπαθητικοί, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Προσεγμένοι, ανακαινισμένοι και καθαροί. Οι χώροι νηπίων είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΤΙ-ΚΟΙ! Χρώματα, εικόνες, ζωγραφιές, δραστηριότητες, ...τέλεια όλα.

Κουζίνα καθαρή, τουαλέτες που λάμπουν.

 

Η κυρία που μας είδε, είπε ότι είναι η δεύτερη χρονιά που λειτουργεί στην διεύθυνση αυτή καθώς πριν ήταν για 17 χρόνια στο Π.Φάληρο. Πολύ μακριά μου φάνηκε για μετακόμιση! Για αυτό και ρωτάω... Ξέρει κανείς άλλες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


αναρωτιόμουν και εγώ για αυτό τον σταθμό, μιας και είναι πάρα πολύ κοντά στο σπίτι μου (5λεπτο με τα πόδια) και επειδή κάποια στιγμή (από του χρόνου και βλέπουμε) ενδεχομένως να με ενδιέφερε! :roll:

 

Πάντως όντως από εγκαταστάσεις, φαίνεται πολύ περιποιημένος αλλά και οικείος μαζί! Επι της ουσίας όμως?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η κόρη μου είναι 4 ετών και πηγαίνει για δεύτερη χρονιά στον σταθμό Nancy's Kinderland στα Βριλήσσια. Εκτός απο τους πολύ καλούς χώρους, την άνεση , την καθαριοτήτα και την καλαισθησία, ο σταθμός έχει καλό προσωπικό και εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενώ η μικρή Φλώρια είναι πολύ χαρούμενη για το σχολείο και την δασκάλα της.

Κάθε Πέμπτη πηγαίνουν στο κολυμβητήριο Αθηνά, δυο σχεδόν φορές το μήνα πηγαίνουν σε επιλεγμένες θεατρικές παραστάσεις και τώρα θα ξεκινήσουν mini tennis και αλλά αθλήματα που θα γίνονται μέσα στο σχολείο απο ειδικευμένο προσωπικό.

 

Patousaki και Erica to συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, σου έχω στείλει πμ ζητώντας μερικές πληροφορίες παραπάνω (πιο ειδικές :wink: )

 

Τι περίοδο προσαρμογής εφαρμόζουν?

Θέλεις να μας πεις τι έγινε με την δική σου κόρη?

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

KΑΛΗΜΕΡΑ ,

 

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟ ΒΡΕΦΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ NANCYS'S KINDERLAND EXETE AKOYSEI KATI?

 

Η κόρη μου είναι 4 ετών και πηγαίνει για δεύτερη χρονιά στον σταθμό :lol: Nancy's Kinderland στα Βριλήσσια. Εκτός απο τους πολύ καλούς χώρους, την άνεση , την καθαριοτήτα και την καλαισθησία, ο σταθμός έχει καλό προσωπικό και εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενώ η μικρή Φλώρια είναι πολύ χαρούμενη για το σχολείο και την δασκάλα της.

Κάθε Πέμπτη πηγαίνουν στο κολυμβητήριο Αθηνά, δυο σχεδόν φορές το μήνα πηγαίνουν σε επιλεγμένες θεατρικές παραστάσεις και τώρα θα ξεκινήσουν mini tennis και αλλά αθλήματα που θα γίνονται μέσα στο σχολείο απο ειδικευμένο προσωπικό.

 

Patousaki και Erica to συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ και εγώ τις σκέψεις μου μαζί σας για τον συγκεκριμένο σταθμό μπας και με βοηθήσετε λίγο να πάρω μία απόφαση :shock::shock:

 

Πήγα και τον είδα πρίν 2 εβδομάδες περίπου η έρικα έχει δίκιο η υπεύθυνη είναι απόμακρη και μάλλον αδιάφορη, η οργάνωση τους όσον αφορά σε υλικό με το πρόγραμμα και διάφορα τέτοια, ανύπαρκτη, το πρόγραμμα προσαρμογής επίσης μου φάνηκε κάπως. :shock::shock:

Όμως εγώ δεν είδα σκόνη πουθενά (ω ναι εγώ είμαι περίεργη) η αίθουσα που είναι τα βρέφη είναι μές στα σκοτάδια άλλα η μοκέτα παχιά και είχε μόνο ένα πάρκο μέσα, επίσης είχε και ένα στρωματάκι σχετικά μεγάλο σαν αυτά της γυμναστικής μου φάνηκε (λέω τώρα) η υπεύθυνη είπε ότι τα παιδία τα αφήνουν κάτω και δεν τα βάζουν σε πάρκα.

Είχε μόνο μία δασκάλα για 6 παιδάκια (τόσα είπε ότι είναι το τμήμα και τόσα είδα, για καλή μου τύχη κανένα δεν ήταν άρρωστο γιατί θα έπαιρνα δρόμο) :lol::lol::lol: και καμία βοηθό, όταν χρειάζεται βοηθάει αυτή λέει ....... :evil::evil: επίσης το δωμάτιο ήταν ζεστό και είχε και ένα air condition οι διάδρομοι ήταν κρύοι και από κάπου έμπαζε (είμαι και κρυουλιάρα παναθεμά με)

Το δωμάτιο με τις κούνιες είναι μεγάλο και θα το επεκτείνει λέει το καλοκαίρι οι κούνιες ξύλινες με προστατευτικά τα πως τα λένε γύρω, γύρω τα σεντόνια του παιδιού αν θέλω μπορώ να τα φέρνω εγώ (είμαι περίεργη είπαμε .......)

Το δωμάτιο που τα αλλάζουν τεράστιο φωτεινό και πεντακάθαρο

 

Στην αρχή ήμουν αρνητική για να πάω το παιδί μου εκεί αλλά μια βόλτα σε έναν ακόμα εδώ κοντά στην περιοχή με έκανε να αλλάξω γνώμη οπότε έχω αρχίσει να το σκέπτομαι (το μακριά δεν παίζει σαν σενάριο)

 

 

Τα παιδάκια που είναι τώρα στο σταθμό είναι κοντά στην ηλικία της μπουμπίτσας

 

Αυτό που με προβληματίζει εκτός απ την προσαρμογή είναι αν επαρκεί μία γυναίκα για 6-7 παιδιά δηλαδή αν κάποιο χρειαστεί άλλαγμα τι γίνεται τα υπόλοιπα μένουν μόνα τους??? Επίσης δεν θυμάμαι να είδα πουθενά καρεκλάκια για το τάισμα των βρεφών

 

 

Πείτε μου την γνωμη σας και τι άλλο να προσέξω ..........

Μια ταλαιπωρημένη μάνα που δεν ξέρει τι να κάνει................. :?:?:?

 

Erica οι χώροι για τα μεγαλύτερα παιδιά (μου έκανε μία γύρα) είναι φωτεινοί και όμορφοι (αυτοί μου κάναν καλύτερη εντύπωση :P:P ) και η αυλή τεράστια

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια η κουμπάρα σου Erica με έβαλε σε σκέψεις .....νομίζω ότι θα ξαναπεράσω μία βόλτα από εκεί αντί να πάρω τηλέφωνο για τις διευκρινήσεις που ήθελα .......... :lol::lol:

 

Άλλη μία ερώτηση άσχετης μάνας το σωστό πρόγραμμα φαγητού για τα παιδάκια 8-12 μηνών ποιό είναι ?? δηλαδή άνα πόσες ώρες θα πρέπει να τα ταΐζουν στο σταθμό

Γιατί σε κάποιον άλλο που ρώτησα έδιναν την φρουτό κρεμα στης 10 και το φαί στις 12 30 μετά από 2 μιση ώρες άμα ταΐσω την μπουμπίτσα δεν θα φάει ούτε 100 γραμμάρια...................

:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

META AΠΟ 3 ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑ ΕΓΓΡΑΦΗ. ΕΙΔΑ KAI ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ, ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΗΤΑΝ 1 ΚΟΠΕΛΑ ΑNΑ 8 ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣTΟΣ Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ. Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΗ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ..ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΗ. ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ. Η ΚΟΠΕΛΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΡΥΦΕΡΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ.

 

Η ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10:00 ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ 13:30-14:00

Link to comment
Share on other sites

Για το "Νancy's Kinderland" στα Βριλήσσια, έχει κάποιος στοιχεία?

 

Πήγαμε εχθές να τον δούμε. Είναι μια θηριώδης μονοκατοικία, πολύ όμορφα διαμορφωμένη. Οι χώροι βρεφών είναι συμπαθητικοί, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Προσεγμένοι, ανακαινισμένοι και καθαροί. Οι χώροι νηπίων είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΤΙ-ΚΟΙ! Χρώματα, εικόνες, ζωγραφιές, δραστηριότητες, ...τέλεια όλα.

Κουζίνα καθαρή, τουαλέτες που λάμπουν.

 

Η κυρία που μας είδε, είπε ότι είναι η δεύτερη χρονιά που λειτουργεί στην διεύθυνση αυτή καθώς πριν ήταν για 17 χρόνια στο Π.Φάληρο. Πολύ μακριά μου φάνηκε για μετακόμιση! Για αυτό και ρωτάω... Ξέρει κανείς άλλες πληροφορίες?

 

 

ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ...ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ...Ο ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΛΗΓΩ ΠΡΙΝ ΛΗΞΗ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΤΙΡΙΟ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Με λίγα λόγια δεν είχα καλές εντυπώσεις από το συγκεκριμένο χώρο. Εμείς κοιτάξαμε το βρεφικό τμήμα, αλλά και στα μεγαλύτερα πήγαμε λίγο, για να έχουμε μια άποψη για το μετά.

 

Η υπεύθυνη δεν με έπεισε καθόλου στα εξής σημεία...

 

Περίοδος προσαρμογής: Θεωρούν πρόγραμμα προσαρμογής να έρχεται το παιδί σταδιακά για περισσότερο χρόνο και τέρμα. Οι γονείς δεν επιτρέπεται να παραμείνουν στο χώρο. Αν μου το έλεγε αυτό, κατά την αρχική μας επικοινωνία, δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να τους επισκεφτώ, τουλάχιστον όχι πριν εξαντλήσουμε τους άλλους παιδικούς της περιοχής. Και από πάνω μου είπε ότι το συγκεκριμένο "πρόγραμμα" γίνεται κατόπιν υποδείξεως του συνεργαζόμενου παιδοψυχολόγου :shock:

 

Ο χώρος που παίζουν τα μικρά είχε ελάχιστα παιχνίδια και καθόλου βιβλία. Η υπεύθυνη ισχυρίστηκε ότι στην ηλικία των παιδιών μου, δεν έχουν τίποτα να τους προσφέρουν τα βιβλία και στην ερώτησή μου τι θα κάνουν τις 4 ώρες μίνιμουμ που θα περνάνε εκεί μέσα, το μόνο που είχε να πει ήταν ότι θα τους λένε τραγουδάκια.

 

Μου είπε και διάφορα άλλα, για τα οποία επικαλέστηκε ειδικές γνώσεις παιδοψυχολογίας, :? Γενικά όταν αναφερόμουν σε κάτι που με προβλημάτιζε, το γύρναγε στο ότι εκείνοι ξέρουν καλύτερα... βάσει ειδικών γνώσεων, τις οποίες όλως τυχαίως έχω και γω και καθόλου όμως δεν συμφωνούν...

 

Επίσης μου φάνηκε κάπως το ότι όλα σχεδόν τα παιδάκια κοιμόντουσαν την ώρα που πήγαμε. Τα δικά μου που κάνουν έναν ύπνο την ημέρα πια, χλωμό να κοιμούνται τέτοια ώρα. Να στα στέλνω παιδικό για να τα κοιμίζουν πρωινιάτικα; Πώς το καταφέρνουν αυτό; :?:|

 

Στο τμήμα του παιδικού όμως είδα ότι υπάρχουν παιδαγωγοί με όρεξη και εκει πράγματι είναι πιθανό να γίνεται καλή δουλειά. Είδαμε μια όμοφρη φωτεινή αίθουσα και παιδάκια που γενικώς φαίνονταν να περνάνε καλά και να ασχολούνται με ευχάριστα και δημιουργικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ιδανικότερο θα ήταν να υπήρχε δυνατότητα τα ίδια τα παιδιά να μπορούσαν να απαντήσουν σε ερωτήματα που αφορούν το χώρο τους αλλά είναι εξίσου ιδανικό οι γονείς να μπορούν να αντιληφθούν την ευχαρίστηση ή και το αντίθετο, που προσφέρει ένας χώρος, όπου περνούν αρκετές ώρες από τη ζωή τους.

 

Υπάρχουν διάφορες υποπεριπτώσεις γονιών. Γονείς στο πρώτο παιδί, γονείς στο δεύτερο, στο τρίτο… Με προηγούμενη εμπειρία στους παιδικούς σταθμούς, με άγνοια … Γονείς που έχουν τη πολυτέλεια να παραχωρούν τα παιδιά για λίγες ώρες, για πολλές - γιατί εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά - … και πολλές πολλές ακόμη περιπτώσεις.

 

Το σημαντικότερο όλων - σαν συμπέρασμα - είναι ότι η σκόνη στις γωνιές και στα έπιπλα ( που στην προκειμένη δεν υπάρχει ) δεν δημιουργεί πρόβλημα γιατί μπορεί και να φύγει με ένα ξεσκόνισμα, η σκόνη στη ψυχή των παιδιών είναι το θέμα, γιατί με το πρώτο δάκρυ γίνεται λάσπη κι όταν η λάσπη πετρώσει ή δεν θα βγει ποτέ ή αν θα βγει θα αφήσει σημάδια που δεν φεύγουν ποτέ.

 

Εγώ απλά θα καταθέσω τα εξής : είμαι μητέρα 3 παιδιών και αυτή τη χρονική στιγμή έχω ένα αγοράκι 4 ετών που πηγαίνει στο συγκεκριμένο παιδικό σταθμό ένα χρόνο και πηγαίνει χαρούμενο κι ευτυχισμένο και ένα αγοράκι επίσης 13 μηνών που όταν το πάω να το πάρω μετά τη δουλειά το βρίσκω να είναι χαρούμενο και γελαστό… προσωπικά με το περιβάλλον δεν έχω πρόβλημα – καταγράφω το μήνυμα καλοκαίρι – το πίσω μέρος της μονοκατοικίας είναι δροσερό μου θυμίζει το πατρικό μου στο χωρίο που είναι πέτρινο και από ζέστη δεν καταλαβαίνει τίποτα. Γενικότερα προτιμώ φύση και θέση μια αναπαλαιωμένη μονοκατοικία από ένα ψυχρό νεόκτιστο. Όσο αφορά τους ανθρώπους του χώρου καλό είναι να μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα και δεν είναι πάντα η αρχή το ήμισυ του παντός. Έχω γνωρίσει ανθρώπους που κατάλαβα την αξία τους ( θετική ή αρνητική ) πολλά χρόνια μετά. Καλό θα ήταν μερικές φορές να λειτουργεί το ένστικτο.

 

Αν πρέπει να κάνω καταγραφή με λεπτομέρεια και ενδιαφέρεται κάποιος ευχαρίστως να την κάνω… στην παρούσα δεν έχει νόημα μια πρακτική καταγραφή μέσα από τα μάτια τα δικά μου είτε σοβαροφανή είτε με μια αίσθηση χιούμορ χωρίς … χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα.

 

Το είδαμε και εμείς σήμερα...για τη μπεμπουλα μας που είναι 6 μηνών.

Μ άρεσε πολυ που τα μωράκια είναι σε τελείως ξεχωριστό χώρο και δεν έρχονται σε επαφή με τα μεγαλύτερα. Μου φάνηκε πεντακάθαρο...πολυ συμπαθητικός οι κοπέλες...ωραίος κήπος. Γενικώς απέκτησα μια πολυ καλή εικόνα.

 

Είναι κανένας που στέλνει τα παιδάκια του να μου πει γνώμες...και εμπειρίες;;

Κάθε απάντηση δεκτή ακόμα και με πμ.

 

Πφφφ δύσκολη απόφαση !

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...