Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο επιμένουμε στην αρχή για να φάει το μωρό την κρέμα του;;


Zuzunaki

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, πριν λίγες μέρες ξεκίνησα να δίνω κρέμα στο μωράκι μου που είναι 5.5 μηνών. Όσες φορές κι αν δοκίμασα το μωρό φτύνει την κρέμα, νευριάζει πάρα πολύ, κλαίει και χτυπιέται και ανοίγει και το στόμα του σαν να ανακατεύεται και να θέλει να κάνει εμμετό. δοκίμασα την κρέμα του και μου φάνηκε κι εμένα αρκετά άνοστη (frezylac βιολογική). Πόσο να επιμείνω;; Στενοχωριέμαι που το βλέπω να κλαίει έτσι. Λογικά αν του άρεσε δεν θα την έτρωγε εξαρχής;; Να αλλάξω κρέμα ή να επιμείνω;; Χθες δοκίμασα και έδωσα την κρέμα ενώ το μωρό είχε να φάει 3 ώρες που σημαίνει ότι πέιναγε και πάλι την έφτυνε και δεν την έτρωγε με τίποτα. Στο μεταξύ μου φάνηκε και πολύ αραιή, σαν γάλα που το δίνω με το κουτάλι. Είχα την εντύπωση ότι οι κρέμες είναι πιο πιχτές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα, πριν λίγες μέρες ξεκίνησα να δίνω κρέμα στο μωράκι μου που είναι 5.5 μηνών. Όσες φορές κι αν δοκίμασα το μωρό φτύνει την κρέμα, νευριάζει πάρα πολύ, κλαίει και χτυπιέται και ανοίγει και το στόμα του σαν να ανακατεύεται και να θέλει να κάνει εμμετό. δοκίμασα την κρέμα του και μου φάνηκε κι εμένα αρκετά άνοστη (frezylac βιολογική). Πόσο να επιμείνω;; Στενοχωριέμαι που το βλέπω να κλαίει έτσι. Λογικά αν του άρεσε δεν θα την έτρωγε εξαρχής;; Να αλλάξω κρέμα ή να επιμείνω;; Χθες δοκίμασα και έδωσα την κρέμα ενώ το μωρό είχε να φάει 3 ώρες που σημαίνει ότι πέιναγε και πάλι την έφτυνε και δεν την έτρωγε με τίποτα. Στο μεταξύ μου φάνηκε και πολύ αραιή, σαν γάλα που το δίνω με το κουτάλι. Είχα την εντύπωση ότι οι κρέμες είναι πιο πιχτές.

 

 

 

Καλησπερα!

Λοιπον, το μωρακι σου αυτη τη στιγμη κανει την εισαγωγη στις στερεες τροφες.

Η δικη μου παιδιατρος, μου ειχε πει την πρωτη μερα να φαει 3-4 κουταλιες(εννοειται πιο αραιη η κρεμα----πρεπει σταδιακα να μαθει να καταπινει το μωρο----εννοειται οτι του φαινοταν περιεργη η ολη διαδικασια, την εβγαζε εξω με τη γλωσιτσα του....κ μετα συμπληρωνα με γαλα το γευμα του.

Καθε μερα αυξανα σταδιακα την ποσοτητα της κρεμας κ την εκανα ολο κ πιο κρεμωδη την υφη--οχι σαν γαλα, αλλα σιγα σιγα....μην ξεχνας πως τωρα μαθαινει να τρωει, επινε γαλα επι τοσους μηνες.........θελει το χρονο του.

 

 

Νευριαζει, κλαιει, κ τη φτυνει επειδη πειναει κ δεν ξερει πως να την καταπιει υποθετω.....μιλα με το γιατρο σου για οδηγιες.Δεν εχω δοκιμασει αυτη την κρεμα μηπως βαζεις λιγοτερη σκονη?

 

Καθε αρχη κ δυσκολη.....κ ο δικος μου σαν το ζουζουνακι σου εκανε ..μας πηρε 1 μηνα να μαθει να καταπινει καλα....κ τωρα.....ποιος μας πιανει!!!!!!!το πιατο το αδειαζει στο λεπτο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η περιπτωση το μωρακι να μην ετοιμο ακομη.. Γενικα δειχνει ενδιαφερον οταν τρως εσυ? Περισσοτερο δεν μπορω να σκευτω γιατι εμενα εφαγαν και οι 2 κατευθειαν χωρις προβλημα. Ομως ο μεν μεγαλος ηταν μεγαλο μωρο ο δε μικρος ειχε φαει κεικ σοκολατας 4 μηνων (δεν προλαβα να σταματησω τον μεγαλο απο το να τον ταισει)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η περιπτωση το μωρακι να μην ετοιμο ακομη.. Γενικα δειχνει ενδιαφερον οταν τρως εσυ? Περισσοτερο δεν μπορω να σκευτω γιατι εμενα εφαγαν και οι 2 κατευθειαν χωρις προβλημα. Ομως ο μεν μεγαλος ηταν μεγαλο μωρο ο δε μικρος ειχε φαει κεικ σοκολατας 4 μηνων (δεν προλαβα να σταματησω τον μεγαλο απο το να τον ταισει)

 

συμφωνω και προσθετω οτι σε εμενα δεν του αρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ η κρεμα,,,με το ζορι κρεμα δηλαδη?

ξεκινησαμε λοιπον με φρουτακι μηλο αχλαδι που το ετρωγε καλυτερα, τελεια θα ελεγα και μετα απο 2 εββδομαδες αρχισαν αποπειρες με σουπες κρεατοχορτοσουπες

Link to comment
Share on other sites

zuzunaki, κι εμεις στην ίδια φάση είμαστε! Αν και φαίνεται φαγανό παιδάκι, μάλλον δεν του αρέσει η διαδικασία με το κουτάλι.

Εγώ έχω αποφασίσει να μην επιμείνω, θα τον αφήσω για λίγες μέρες και θα ξαναπροσπαθήσω.

Το μόνο που θα σου έλεγα να δοκιμάσεις είναι να του έχεις δώσει πριν λίγο γάλα (το 1/3 της ποσότητας που έπινε συνήθως) απλά για να μην είναι πεινασμένο και ανυπόμονο την ώρα του ταϊσματος και άρα εκνευρίζεται που δεν ικανοποιείται άμεσα η πείνα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς θέλει επιμονή και υπομονή η εισαγωγή στα στερεά... την πρώτη μέρα πρέπει να δίνεις 1-2 κουταλιές και να συμπληρώνεις με γάλα... την επόμενη 1 κουταλίτσα παραπάνω και πάλι συμπλήρωμα με γάλα.. εγώ θυμάμαι μας είχε πάρει κανένα μήνα που έτρωγε λίγο μετά άρχιζε τα κλάματα και συμπληρώναμε με γάλα... είναι μέχρι να συνηθίσει το κουτάλι.. εμάς πάντως αυτό που μας βόλεψε ήταν ότι ενώ μέχρι τότε τον κράταγα αγκαλιά και του έδινα το γάλα όταν ξεκινήσαμε ρυζάλευρο τον έβαλα στο ρηλάξ.. εμάς μας βοήθησε πολύ... σε καμία περίπτωση μην το ζορίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Kι σε εμάς μας πήρε κανένα δίμηνο να συνηθίσει το κουτάλι, στην αρχή του έδινα 1-2 κουταλάκια και μετά τη κρέμα με το μπιμπερό για να μαθαίνει τη γεύση.

Πάντως θέλει πολύ υπομονή το κουτάλι για να το μάθουνε τα μωράκια, αλλά είναι πιο εύκολα άλλα είναι πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Μας πήρε ένα ολόκληρο μήνα για να μάθει να ανοίγει το στόμα και να μην βγάζει κατευθείαν έξω αυτό που προσπαθούσα να της δώσω!:PΔώσε της λίγο χρόνο!Αραιός χυλός πρέπει να είναι στην αρχή η κρεμούλα (αν και εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα)!Σταδιακά η σύσταση πρέπει να γίνεται πιο συμπαγής γιατί σκέψου πως μέχρι τώρα μόνο γαλατάκι έτρωγε που κατέβαινε γκλουκ γκλουκ!;) Κι εμείς στην αρχή με 2-3 κουταλίτσες ξεκινήσαμε τις οποίες αύξανα καθημερινά μέχρι να φάει ένα πλήρες γεύμα (λέμε τώρα).Μέχρι τότε συμπλήρωνα με γάλα!Είναι πολύ μωράκι ακόμη και πρέπει οπωσδήποτε να δίνεις γαλατάκι-μην μένει νηστικούλι!Πάντως όσο για το αν πρέπει να επιμενούμε νομίζω πως δεν πρέπει ποτέ να ζορίζουμε το παιδί να φάει περισσότερο από όσο θέλει.Είναι επικίνδυνο να οδηγήσει κάποια στιγμή σε παχυσαρκία!:(

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Μας πήρε ένα ολόκληρο μήνα για να μάθει να ανοίγει το στόμα και να μην βγάζει κατευθείαν έξω αυτό που προσπαθούσα να της δώσω!:PΔώσε της λίγο χρόνο!Αραιός χυλός πρέπει να είναι στην αρχή η κρεμούλα (αν και εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα)!Σταδιακά η σύσταση πρέπει να γίνεται πιο συμπαγής γιατί σκέψου πως μέχρι τώρα μόνο γαλατάκι έτρωγε που κατέβαινε γκλουκ γκλουκ!;) Κι εμείς στην αρχή με 2-3 κουταλίτσες ξεκινήσαμε τις οποίες αύξανα καθημερινά μέχρι να φάει ένα πλήρες γεύμα (λέμε τώρα).Μέχρι τότε συμπλήρωνα με γάλα!Είναι πολύ μωράκι ακόμη και πρέπει οπωσδήποτε να δίνεις γαλατάκι-μην μένει νηστικούλι!Πάντως όσο για το αν πρέπει να επιμενούμε νομίζω πως δεν πρέπει ποτέ να ζορίζουμε το παιδί να φάει περισσότερο από όσο θέλει.Είναι επικίνδυνο να οδηγήσει κάποια στιγμή σε παχυσαρκία!:(

Αυτό ήθελα κι εγώ να ρωτήσω.Κι εμείς ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και δεν την τρώει καθόλου.Κλαίει,κάνει σαν να πνίγεται(σήμερα μου το ξεκίνησε αυτό το κόλπο και χέστηκα πάνω μου).Με άλλη κρέμα δεν το κάνει.Τι κάνω,επιμένω;

Την κοροϊδεύω με τραγούδια και παιχνίδια για να φάει καμιά μπουκιά;Κλαίει και προσπαθώ να την ταΐσω;Ή την αφήνω μέχρι εκεί που δέχεται(σήμερα ούτε μισή κουταλιά)και κάποτε θα ξεκινήσει να την τρώει;Κι αν μου το κάνει και με τις κρεατοσουπες τι κάνω;

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την κρέμα λίγο πιο πηχτή και είχε καλύτερη γεύση και είχαμε ελαφρώς καλύτερο αποτέλεσμα. Με έχει αγχώσει η μαμά μου που μου λέει ότι αν του άρεσε του μωρού θα την ετρωγε με τη μία, μα είναι δυνατόν; αφού τώρα μαθαίνει τι θα πει κουτάλι. Πάντως όταν τρώμε γενικώς μας κοιτά με ενδιαφέρον, θεωρώ ότι είναι έτοιμο για μάσα. Πάντως σήμερα που άρχισε πάλι να κλαίει δεν επέμεινα παραπάνω. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το βλέπω να κλαίει και να το μπουκώνω κι επειδή το έχω δει να το κάνουν και δεν μου αρέσει σαν εικόνα δεν θα το κάνω ούτε εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ήθελα κι εγώ να ρωτήσω.Κι εμείς ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και δεν την τρώει καθόλου.Κλαίει,κάνει σαν να πνίγεται(σήμερα μου το ξεκίνησε αυτό το κόλπο και χέστηκα πάνω μου).Με άλλη κρέμα δεν το κάνει.Τι κάνω,επιμένω;

Την κοροϊδεύω με τραγούδια και παιχνίδια για να φάει καμιά μπουκιά;Κλαίει και προσπαθώ να την ταΐσω;Ή την αφήνω μέχρι εκεί που δέχεται(σήμερα ούτε μισή κουταλιά)και κάποτε θα ξεκινήσει να την τρώει;Κι αν μου το κάνει και με τις κρεατοσουπες τι κάνω;

Κι εμένα τα έκανε αυτά τα κόλπα!!;) Έκανε πως πνίγεται..αναγούλιαζε!Δεν μπορούσα να επιμείνω γιατί μετά έκλεινε και ερμητικά το στόμα της και γύριζε το κεφάλι της δεξιά αριστερά και μου ήταν αδύνατον να κεντράρω το στόμα της!!:PΈκανα μερικές φιλότιμες προσπάθειες..κι εγώ τραγουδούσα και χόρευα μπορώ να σου πω αλλά δεν....Τελικά της έδινα γαλατάκι για να μην μείνει θεονήστικη, ε και κάποια ωραία μέρα ΕΦΑΓΕ!!!!!!Δεν το πίστευα αλλά ναι έγινε!!!!:PΚάθε μωράκι βέβαια είναι τελείως διαφορετικό και θέλει τον χρόνο του.Θεωρώ μέγιστο λάθος να νιώσει το παιδί πως η ώρα του φαγητού είναι μαρτύριο!!Υπόμονη και θα φάει..βέβαια δεν είναι εύκολο,το ξέρω.Τα νεύρα σου γίνονται κρόσσια αλλά μείνε βράχος..θα πέρασει και θα έχεις κερδίσει ένα μωρό που τρώει από επιλογή και σταματάει να τρώει πάλι από επιλογή!!;)

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την κρέμα λίγο πιο πηχτή και είχε καλύτερη γεύση και είχαμε ελαφρώς καλύτερο αποτέλεσμα. Με έχει αγχώσει η μαμά μου που μου λέει ότι αν του άρεσε του μωρού θα την ετρωγε με τη μία, μα είναι δυνατόν; αφού τώρα μαθαίνει τι θα πει κουτάλι. Πάντως όταν τρώμε γενικώς μας κοιτά με ενδιαφέρον, θεωρώ ότι είναι έτοιμο για μάσα. Πάντως σήμερα που άρχισε πάλι να κλαίει δεν επέμεινα παραπάνω. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το βλέπω να κλαίει και να το μπουκώνω κι επειδή το έχω δει να το κάνουν και δεν μου αρέσει σαν εικόνα δεν θα το κάνω ούτε εγώ.

Προσπάθησε να μην ακούς κανέναν όταν ταϊζεις το μωρό!Είσαι εσύ και το παιδί σου.Το ξέρεις καλύτερα από τον καθένα.Άκου το.Είμαι πεπεισμένη πως δεν κλαίει επειδή δεν της αρέσει αλλά γιατί της είναι τοοοοσο πρωτόγνωρο όλο αυτό που της συμβαίνει.Κι εγώ το αναρωτιόμουνα:πως είναι δυνατόν να μην καταπίνει τα φρούτα που είναι τόσο γευστικά!!Πίστεψε με τώρα ανοίγει το στόμα πριν φτάσει κοντά της το κουτάλι!!:oΚαλά κάνεις που δεν το μπουκώνεις ενώ κλαίει..κι εγώ το βρίσκω λίγο βάναυσο σαν εικόνα!!:(

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

μολις μπηκε στον 6ο ξεκινησα το ρυζαλευρο........σφραγιζε το στοματακι της.τελικα εφαγε μεριδα μετα απο 3σχεδον εβδ.........

ξεκινησα το μηλο,την πρωτη φορα μου το ξερασε την δευτερη φορα δεν ηθελε,μετα δοκιμαζω το αχλαδι ,το εβγαλε και αυτο......τωρα ειμαστε στασιμοι γιατι ειναι μπουκωμενη και βηχει,οποτε δεν το πολυδοκιμαζω.........

το μονο που μου ειπε ο παιδιατρος ειναι να μην την πιεζ,οταν θελησει θα το φαει.....

 

μου κακοφαινεται παρα πολυ γιατι η πρωτη μου κορη εβλεπε κουταλι και τρελλαινοταν.........ηταν ευκολη διαδικασια......τωρα οχι!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ξεκινησαμε πριν μια εβδομαδα με ρυζαλευρο.την πρωτη μερα ανοιγε το στομα της αλλα της φαινοταν περιεργο το κουταλι και προσπαθουσε να το θηλασει:Pεφαγε μονο 30 γρ.την επομενη ηταν λιγο πιο ευκολο και τωρα μια βδομαδα μετα τρωει περιπου 90γρ.ο παιδιατρος μου λεει οτι πρεπει να της δωσω παραπανω αλλα ενω οταν ξεκιναμε τρωει με ορεξη μετα απο 7-8 κουταλιες δεν ανοιγει το στομα της με τιποτα.οποτε κι εγω της δινω οσο θελει και αυτο θεωρω σωστο,αν ηθελε κι αλλο θα ετρωγε απο μονη της .γιατι να την πιεσω?

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ξεκινησαμε πριν μια εβδομαδα με ρυζαλευρο.την πρωτη μερα ανοιγε το στομα της αλλα της φαινοταν περιεργο το κουταλι και προσπαθουσε να το θηλασει:Pεφαγε μονο 30 γρ.την επομενη ηταν λιγο πιο ευκολο και τωρα μια βδομαδα μετα τρωει περιπου 90γρ.ο παιδιατρος μου λεει οτι πρεπει να της δωσω παραπανω αλλα ενω οταν ξεκιναμε τρωει με ορεξη μετα απο 7-8 κουταλιες δεν ανοιγει το στομα της με τιποτα.οποτε κι εγω της δινω οσο θελει και αυτο θεωρω σωστο,αν ηθελε κι αλλο θα ετρωγε απο μονη της .γιατι να την πιεσω?

 

Σωστα!Σε καμια περιπτωση δεν τα πιεζουμε....θελουν το χρονο τους, να μαθουν το κουταλι, τη νεα υφη, τη νεα γευση....

Εδω, ο δικος μου, κοντευει τους 10 μηνες, κρεμα, σουπες ολα μια χαρα κ τωρα στα ζυμαρικα......νομιζα θα τρελαινοταν αλλα......τσινισε χθες, συμπληρωσα με γαλα το γευμα, κ τωρα στη κοτοσουπα θα βαλω λιγο να τα συνιθιζει σιγα σιγα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που λένε ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό και δεν είναι όλα έτοιμα μια δεδομένη στιγμή, επειδή το αποφασίσαμε εμείς ή ο παιδίατρος, να ξεχάσουν αυτό που ήξεραν επί τόσους μήνες, να πίνουν δλδ το γαλατάκι τους και να αρχίσουν ξαφνικά να τρώνε. Το παν είναι να μην ακούτε κανένα και ειδικά όλες όσες ισχυρίζονται ότι τα μωρά τους έφαγαν με τη μία ένα πιάτο φαΐ και είναι και σούπερ καλόφαγα. Δεν το αμφισβητούμε φυσικά αλλά δεν μας απασχολεί και δε μας αγχώνει. Ποτέ δε θα πιέσουμε το παιδί, δε θα το ξεγελάμε, δεν θα το ζορίζουμε, δεν θα το κάνουμε να κλαίει. Η ώρα του φαγητού είναι μια ώρα ευχάριστη! Αν ξεκινάει με το άγχος, αν και πόσο θα φάει και αν θα ανοίξει το στόμα του και τι θα κάνω Παναγία μου στο τέλος θα καταντήσει μαρτυρική και για τη μαμά και για το μωρό. Φροντίστε μια ώρα της ημέρας που το μωρό θα είναι ξεκούραστο με χαμόγελο και αισιοδοξία να του δώσετε να παίξει με το κουταλάκι. Να βουτήξει το χεράκι του στην κρέμα, να πιπιλίσει ένα κομματάκι μήλο, να ξινίσει τα μούτρα του, να λιώσει με τα χεράκια του τη μπανάνα κι άμα λάχει να δοκιμάσει και καμιά κουταλίτσα. Παίξτε με τις γεύσεις και με τις υφές. Και άμα δε φάει και καθόλου μην σκάσετε, ξαναδοκιμάζετε αργότερα, την επόμενη μέρα κλπ. Μη φτιάξετε μεγάλες ποσότητες για να τις πετάτε μετά και μην επιμείνετε. Πείτε θα φάει κανονικά σε ένα μήνα, αλλά εγώ ανά διαστήματα θα δοκιμάζω χωρίς άγχος και χωρίς πίεση. Για την ιστορία η κόρη μου που ήταν και αδύνατο παιδί πήγε κοντά 8 μηνών για να φάει γεύμα. Ξεκίνησα από 6 μηνών και η αντίδραση στις πρώτες χαλαρές δοκιμές ήταν αναγούλιασμα ή εμετός. Άφησα να περάσει καμιά βδομάδα ξανάδωσα λιγάκι, παίξαμε, πειραματιστήκαμε μέχρι που ανακάλυψα αργότερα ότι δεν θέλει πολτοποιημένα. Κι έτσι από όταν ξεκίνησε να τρώει τα έτρωγε μαλακά, πατημένα με το πηρούνι ή ολόκληρα καλοβρασμένα που τα μασούσε με τα ούλα της. Επίσης δεν της άρεσαν οι κρέμες και δεν φάγαμε. Δοκίμασα και τη βιολογική τη φρεζιλάκ αλλά το παιδί είχε γούστο! Μια χαρά έφαγε φρούτα, λαχανικά, και με τη σειρά όλες τις υπόλοιπες τροφές. Και καλύτερα να την ντύνεις παρά να την ταΐζεις ειλικρινά σας το λέω! Όταν έκανε εμετό, αναγούλιαζε και ήταν 7 μηνών και δεν έτρωγε οι άλλοι οι από έξω με κοίταζαν σαν καημένη. Μέσα μου όμως ήξερα ότι όλα θα πάνε καλά! Αν το χειρίζεσαι όμορφα και σωστά το παιδί θα αγαπήσει το φαγητό και την όλη διαδικασία. Αργότερα μάλιστα αφήστε το να πειραματιστεί με το πιρούνι και το κουτάλι κι ας τα κάνει λίμπα για να μάθει να τρώει και μόνο του. Πειραματιστείτε με τις υφές, πατημένα με το πιρούνι, μαλακά ολόκληρα π.χ. μπανάνα, αχλάδι ώριμο, ψωμάκι, και κανένα κριτσινιστό π.χ. παξιμάδι κλπ. για να μάθει να μασάει με τα ούλα του και να μην έχετε και θέμα με τα αλεσμένα αργότερα. Κι όταν μεγαλώσει κι άλλο... βάλτε το στην κουζίνα να κάνει και τον μάστερ σεφ τζούνιορ! ;)

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραία που τα έγραψες!!! νιώθω καλύτερα διαβάζοντας το παραπάνω μήνυμα. Η αλήθεια είναι ότι μας πιάνει κάτι με το φαγητό, ένα άγχος, μία αγωνία. Κι εγώ κάθε μέρα και καλύτερα τα πάω με την κρέμα, σιγά σιγά το μωρό συνηθίζει και το κουτάλι και δεν κλαίει τόσο πολύ. Η μαμά μου που με βοηθάει μερικές φορές με είχε αγχώσει πολύ, χώρια που προσπάθησε να μπουκώσει το μωρό με την κρέμα κι αυτό άρχισε να χτυπιέται. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό και δεν έχω σκοπό να το επαναλάβω. Θεωρώ γενικά τραγική την πίεση για το φαγητό, τόσο σε μικρούς όσο και σε μεγάλους (πχ. η μανία της πεθεράς μου με τα φαγητά της και η καταπίεσή της να τα φάμε). Για αυτό νομίζω ότι πρέπει να έχουμε αισιοδοξία, υπομονή, να κάνουμε τα αστειάκια μας και κάποια στιγμή το μωρό θα αποφασίσει να φάει. Εκεί κατέληξα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

είναι το αγχος που κουβαλαμε από τις μαμάδες μας. Ποτέ δεν πίεσα τον μικρό να φάει.Τώρα που ειναι 22 τρ'ωει τα πάντα!!Καλό είναι να τρώτε όλοι μαζί όσες περισσότερες φορές γίνεται. Εμάς δοκιμάζει τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολες τις μανουλες με περισσοτερη πειρα ...μολις αρχισαμε πριν μια βδομαδα φρουτακια κι αν δεν ειχα πεσει πανω στο θεμα θα ειχα κανει χαζομαρουλες και θα πιεζα πολυ τον μικρο.Ευτυχως με προλαβατε και με λιγη υπομονη τρωει ηδη πολυ καλα τα φρουτακια αλλα δε δειχνει να συμπαθει το ρυζαλευρο.Δε θα τον πιεσω και ελπιζω οτι ειναι ''θεμα γουστου'' αυτη του η αποφυγη προς την κρεμα ρυζαλευρο.Ευχαριστω ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια κι από μένα.Την ίδια μέρα που έγινε η εδώ κουβέντα υποχώρησα στο θέμα του φαγητού.Ένα κουταλάκι;ένα κουταλάκι.Δύο;δύο.Σήμερα έφαγε πάνω από το μισό μπωλ.Όχι πως πετάει από την χαρά της και έχει πιαστεί και το στόμα μου να τραγουδάω"το κοκκοράκι κικιρικικιιιι"αλλά δεν κλαίει,δεν φτύνει και δεν πιέζω.Μόλις αρχίζει να τσινάει τα μαζεύω και εις αύριον...Νομίζω πάμε καλά.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν τοτε φρεσκο-μωρο-μανα επεμενα μεχρι αηδιας και τα εκανα και χαλια. Βλεποντας τωρα προς τα πισω 3 χρονια και ξεροντας οτι εμαθα θα το επαιρνα αλλιως. Δεν θα επεμενα σε τπτ. Οσο θελει........οποτε θελει. Το κανω εδω και πολυ καιρο και εχω σωσει και το παιδι απο διατροφικα προβληματα και εμενα απο τα νευρα μου. Δεν θες καλο μου.....αστο.....παμε παρακατω. Αλλα λογικο το αγχος οταν δεν ξερεις......απολυτα κατανοητο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Λίγα λόγια κι από μένα.Την ίδια μέρα που έγινε η εδώ κουβέντα υποχώρησα στο θέμα του φαγητού.Ένα κουταλάκι;ένα κουταλάκι.Δύο;δύο.Σήμερα έφαγε πάνω από το μισό μπωλ.Όχι πως πετάει από την χαρά της και έχει πιαστεί και το στόμα μου να τραγουδάω"το κοκκοράκι κικιρικικιιιι"αλλά δεν κλαίει,δεν φτύνει και δεν πιέζω.Μόλις αρχίζει να τσινάει τα μαζεύω και εις αύριον...Νομίζω πάμε καλά.

ενταξει δεν εχω λογια..το κοκκορακι κικιρικικιιιιιιιιι εχω κουραστει να το τραγουδαω!!! λοιπον το ιδιο προβλημα κ εμεις..την κρεμα της την τρωει μια χαρα,την σουπα τις περισσοτερες φορες την τρωει κ εκεινη αλλα αυτα τα φρουτα ελεος!!!! μα δεν ανοιγει για κανεναν λογο το στοματακι της..εχω απελπιστει!! τι να κανω για να φαει..μεχρι εχω σκεφτει να της βαζω λιγη κρεμα μεσα μπας και!!! μα τι αλλο να κανω???

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά από τότε που ξεκινήσαμε τα φαγητά έχουμε γίνει Greek idol!!!οπότε αρχίζει να γκρινιάζει η παίζει αρχίζουμε τα τραγουδάκια για να φάμε μερικές μπουκιτσες παραπάνω.

Όσο για τα φρούτα μπορείτε να δοκιμάσετε να πάρετε κάποια μαλακά φρούτα και να τα δώσετε έτσι να τα τρώει λίγο λίγο η σε μικρά κομματάκια.Πχ εμείς το καρπούζι και το πεπόνι το τρώμε κομματάκια,τα κορομπουλα έτσι όπως είναι απλά τα ξεφλουδιζω,αλεσμενα δεν τα τρώει με τίποτα

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά από τότε που ξεκινήσαμε τα φαγητά έχουμε γίνει Greek idol!!!οπότε αρχίζει να γκρινιάζει η παίζει αρχίζουμε τα τραγουδάκια για να φάμε μερικές μπουκιτσες παραπάνω.

Όσο για τα φρούτα μπορείτε να δοκιμάσετε να πάρετε κάποια μαλακά φρούτα και να τα δώσετε έτσι να τα τρώει λίγο λίγο η σε μικρά κομματάκια.Πχ εμείς το καρπούζι και το πεπόνι το τρώμε κομματάκια,τα κορομπουλα έτσι όπως είναι απλά τα ξεφλουδιζω,αλεσμενα δεν τα τρώει με τίποτα

αυτο κανω κ μονο ετσι μου τρωει ας πουμε 3/4 του φρουτου αλλα χορταινει??παιρνει τις βιταμινες που ειναι να παρει??? εκει αγχωνομαι η πονεμενη μανααααα;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ τα δίνω στα ενδιαμεσα όχι για να φάει να χορτάσει.της κάνω φρουτοκρεμα κάποια απογεύματα αλλά δίνω και έτσι,ξύνει και τα δοντάκια έτσι!Δοκίμασε και χυμό να της δώσεις.αν δεν πίνει με το μπιμπερό δώσε με το κουταλάκι

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...